Hitte maakt rijden in auto gevaarlijk Naar laatste rustplaats in een witte rouwkoets Regio Boeing wijkt uit naar Schiphol na bomalarm Brand bij Hoogovens door broei in stapel spons-titaan 'Muiterij' op Russisch schip in haven Beverwijk Aantal diefstallen van personenauto's enorm toegenomen En dan nu het goede nieuws. Je Nissan Primera Airco. Nü met airconditioning en startonderbreker zonder meerprijs. DONDERDAG 28 JULI 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 RUNSBURG JAN DEN HOLLANDER Het is een jarenlange zoektocht geweest. Maar onlangs is H. Haasnoot van de gelijknamige stalhouderij in Rijnsburg toch geslaagd bij zijn speurtocht naar een witte rouwkoets. In Eindhoven vond hij een ver waarloosd exemplaar. Na een grondige opknapbeurt worden daarmee sinds enige tijd overle denen naar hun laatste rust plaats gebracht. De koets begint een vertrouwd plaatje in Rijns burg en omgeving te worden. De Rijnsburgse stalhouderij Haasnoot verzorgde al als een van de weinige bedrijven in Ne derland begrafenissen in een antieke zwarte rouwkoets. De laatste tijd kan dat ook nu in een wit rijtuig. Het gaat om een zogenaamde zijlader, een rijtuig waarbij de lijkkist aan de zijkant moet worden opgeladen. „Er zijn nog maar vijf van deze zijla ders in Nederland. Wij hebben er nu twee van in ons bezit", al dus de Rijnsburger. Volgens Haasnoot is de dood niet meer zo'n taboe. „Steeds meer men sen zoeken naar een speciale manier om zichzelf of hun dier baren te laten begraven", con stateert hij. Oorsprong Volgens Haasnoot werd de witte rouwkoets van oorsprong ge bruikt voor het begraven van de 'gegoede burgerij'. „Mensen dus met veel geld. Het was vroeger ook gebruikelijk om kinderen en de zogenaamde vrijmetselaars in een witte koets naar hun graf te vervoeren." Te genwoordig wordt de koets, die met twee paarden voor 1200 gulden kan worden gehuurd, veel gebruikt door mensen van Surinaamse of Hindoestaanse afkomst. „Wit is hun kleur van de rouw", licht Haasnoot toe. „Maar bijvoorbeeld ook AIDS-patiënten en mensen die op zoek zijn naar een speciale begrafenis bellen ons regelma tig op. Als het maar met respect gebeurt, mag je tegenwoordig zelf bepalen hoe je begraven wilt worden, dus ook met een rouwkoets. Een begrafenis in een rouwkoets ziet er zeer stijl vol uit en dwingt daardoor nog enig respect af. Dat is tegen woordig met al het drukke auto verkeer lang niet altijd meer het geval", aldus de stalhouder. Antiek De door Haasnoot in Eindho ven in verwaarloosde staat aan getroffen koets is honderd jaar oud. „Hij is antiek en gebouwd door de firma Huiskamp in Winterswijk." De opknapbeurt van de oude koets was dan ook hard nodig, maar ook kostbaar. „Zo moesten we de originele stof bijvoorbeeld in Engeland laten maken. In Nederland was er geen fabriek te vinden die de stof kon leveren." SCHIPHOL ANP Een Boeing 737 van de maat schappij Euro Belgian Airlines (EBA) is gisteravond uitgewe ken naar Schiphol na een bomalarm. Het alarm werd gegeven nadat een passagier aan boord had gemeld dat hij andermans bagage had mee genomen. Het vliegtuig landde om kwart over acht op de Neder landse luchthaven. Volgens een woordvoerder van de Ko ninklijke Marechaussee op Schiphol was het toestel kort daarvoor opgestegen van de Franse luchthaven Charles de Gaulle, nabij Parijs, met als bestemming de Noorse hoofdstad Oslo. Aan boord bevonden zich, naast de be manning, twintig passagiers. De door de betrokken Noorse passagier meegeno men bagage bevond zich in het bagageruim. „Eenmaal in de lucht brak de man het zweet uit, omdat hij toen pas besefte dat hij iets heel stoms had gedaan", aldus de woord voerder. De bagage was hem in de maag gesplitst door een man met wie hij tijdens het wachten op een vertraagde vlucht aan de praat was ge raakt. Deze passagier zou op het laatste moment niet mee hebben kunnen vliegen naar Oslo wegens problemen met zijn paspoort. „Een school voorbeeld van hetgeen waar tegen wij altijd waarschu wen", zegt de woordvoerder. „Op zo'n voorstel moet je echt nooit ingaan." Na de melding van zijn daad bij de bemanning, be sloot de gezagvoerder onmid dellijk van koers te wijzigen en op Schiphol te landen. De Koninklijke Marechaussee werd een zogeheten paraator- der gegeven. Na de landing is het toestel naar de 'fairway' gedirigeerd, een deel van de luchthaven dat zich op min of meer veilige afstand bevindt van de passagiersterminal. Bemanning en passagiers zijn per bus van het vliegtuig ge haald. De Boeing is onderzocht op explosieven, evenals de door de Noor meegenomen baga ge. Daarbij werden speurhon den en het Explosieven Op ruimingscommando inge schakeld. Er is niets gevon den. De koffer bevatte norma le bagage, zoals kledingstuk ken. De betrokken passagier is uitgebreid verhoord en kreeg vervolgens toestem ming zijn reis naar Oslo te vervolgen. De paraatorder werd kort na tien uur weer in getrokken, waarna het EBA- toestel zijn weg kon vervol gen. UMUIDEN GPD De brand gisteren bij de oxy- staalfabriek 2 van Hoogovens is waarschijnlijk veroorzaakt door broei in een stapel spons-titaan, een licht ontvlambare stof die wordt gebruikt voor de fabrica ge van staal. De brand in de bunker van de oxystaalfabriek viel niet onder de noemer 'ramp'; de IJmond-gemeenten konden daarom hun rampen plannen achterwege laten. Aanvankelijk leek het te gaan om een grote brand, gezien de enorme zwarte wolken die rich ting Wijk aan Zee dreven. De wolken waren echter het gevolg van verbrand rubber van de transportband. Hoogovens heeft direct een coördinatie team geformeerd om de gang van zaken te begeleiden. Ook binnen de gemeente Velsen is overleg gevoerd over de aard van de brand. Een gemeentelijk calamiteitenteam, bestaande uit onder meer vertegenwoordigers van de politie en de voorlich tingsdienst, kwam al snel tot de conclusie dat er geen sprake was van geen ramp. Wel is uit voorzorg de oostelijke buis van de Velsertunnel vrijgehouden voor brandweer en andere dienstverlenende instanties. De oxystaalfabriek 2 is tijdelijk ont ruimd geweest. Na een uur kon het sein 'brand meester' wor den gegeven. De oxystaalfabriek werd daarop weer in gebruik genomen. Op een Russisch vissersschip in de haven van Beverwijk heeft een deel van de bemanning gis teren het bevel overgenomen. Twintig van de 76 beman ningsleden van de K. Dohelaitis beletten de kapitein, onder dreiging rnet geweld, uit te va ren. De gezagvoerder riep daar op de hulp van de politie in. De politie van Beverwijk, de ko ninklijke marechaussee en de politie te water herstelden daar op de rust op het schip. Volgens een woordvoerster van de politie te water wilden de 20 opstandige beman ningsleden het vissersschip on der geen beding laten vertrek ken omdat ze al enige tijd geen salaris van hun rederij hadden ontvangen. Na bemiddeling door de politie, werd besloten voorlopig niet uit te varen. Het gezag van de kapitein over het schip is hersteld. Het vissers schip heeft nog water en voed selvoorraden voor enkele da gen. De witte koets rijdt door Katwijk. FOTO DICKHOGEWONING Kankercentrum: meer geld voor borstonderzoek Het Integrale Kankercentrum West wil meer geld voor borst kankeronderzoek. Daarmee zou een extra onderzoeks-unit kun nen worden betaald. Het cen trum kan met de huidige appa ratuur in ieder geval dit najaar in de Duin- en Bollenstreek vrouwen onderzoeken. Met de extra onderzoeks-unit zouden ook Leiderdorp, Oegstgeest, Alkemade, Zoeterwoude Voorschoten volgend jaar de beurt kunnen komen. De vrouwen in die gemeenten zijn nog niet eerder onderzocht op borstkanker. Het borstkankeronderzoek richt zich op vrouwen tussen de 50 en 70 jaar. Door het bevol- kinggsonderzoek zal de sterfte aan borstkanker naar verwach ting afnemen. Nu overlijden jaarlijks 3400 vrouwen aan de ziekte, maar door het bevol kingsonderzoek zou borstkan ker eerder kunnen worden ont dekt en dus behandeld. FIETSERS GEWOND - Een 29 jarige fietsster uit Leiden is gis termiddag rond twaalf uur i wond geraakt bij een val van haar fiets. Het ongeluk gebeur de op de Hoge Rijndijk in Zoe terwoude. Een 83-jarige man uit i Alphen viel met zijn fiets op de W.M.C. Regtstraat in zijn woon plaats. Beiden zijn met hoofd letsel naar het ziekenhuis bracht. Je blijft erin rijden (Voorpagina De Telegraaf 14 juli 1994) (D,e Telegraaf 15 juli f.994) Minder concentratie in sauna op wielen door Fred Pruim SOESTERBERG, donderdag De tropische hitte, met temperaturen van rond de dertig graden, maakt het wegver-1 keer een stuk gevaarlijker. Stijging van 30% eerste helft dit jaar N HAAG. vrijdag i stijging van bijna dertig pt r.-v.-" v ii Primera Airco (in 4- of 5-deurs, LXenSLX benzine-uitvoering) v.a. 37.195,- Er is al een Primera v.a. //IH3ETH3B - vraag bij de Nissan dealer naar de unieke betalings- TIO 3 n C G mogelijkheden. Via de on-line verbinding met Nissan Finance maakt hij la minute een offerte op maat. Consumentenadviesprijs incl. BTW en BPM, excl. kosten rijklaar maken. "Leaseprijs per maand excl. BTW en inclusief all-nsk verzekering, rechtsbijstand- en ongevallen-inzitten- denverzekering, motorrijtuigen belasting, reparatie, onderhoud en vervangend vervoer. Wijzigingen voorbehouden. )i| verkoop betaling2) Verkoopprijs rijklaar I 35 995.- Verkoopprijs tijklaar 135 995. Aanbelalmg/inruil 113 500. ivraag bij het Bureau Krediet Registratie (BKR) te Tiel 2)Exclusiefaanbetaling Alphen a/d Rijn, Autobedrijf Van Leijden B.V., Koperweg 1, tel. 01720-40366. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Lammenschansweg 128, tel. 071-310811. Noordwijk, Abswoude B.V., Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-19246. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1, tel. 01713-12866. Wassenaar, Garage Rooijakkers (servicebedrijf), Hofcampweg 81-83, tel. 01751-13279.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16