'Pas op voor terrorisme' 'aïrc helpt Rwanda bij erugkeer vluchtelingen Jpaanse vissers zetten dokkade havens voort Arrestatiebevel tegen >roer premier Italië Buitenland Jonge officier Jameh president van Gambia Euro-socialisten: keuze Euro-commissie begeleiden Onbegrip over plan voor vertrek VN uit Bosnië Heilige wegblokkade Droom Berlusconi na drie maanden aan diggelen Russen toch uit Estland 'OENSDAG 27 JULI 1994 Zoon Bouterse in Suriname opgepakt lARAMARiBODe Surinaamse justitie heeft luitenant-kolonel rtarcel Zeeuw en Dino Bouterse, zoon van de voormalige leger- >Q(| eider, gearresteerd. Beiden worden verdacht van betrokkenheid lij een cocaïnezaak waarin twee personen, vermoedelijk van Nederlandse afkomst, worden vermist. Bouterse meldde zich listeren na door de politie te zijn opgeroepen voor verhoor, [eeuw werd later op de dag door de militaire politie opgepakt. Oekraïne tegen sluiting Tsjernobyl Leidende politici in Oekraïne keren zich tegen het verlan- in de internationale gemeenschap de kerncentrale Tsjer- iobyl te sluiten. In plaats van sluiting moet de centrale gemo- lerniseerd en beveiligd worden, aldus de voorzitter van het Oek- aïnse parlement Moroz. De Oekraïnse premier Massol heeft ge legd dat Tsjernobyl pas dicht kan als daarvoor de materieel- echnische en economische voorwaarden zijn geschapen. Ook iresident Koetsjma zou er zo overdenken. IMA-NAIROBI P-Rtr-A esidenten van Rwanda en hebben gisteren besloten Tigkeer van meer dan een ïn Rwandese vluchtelin- lit Zaïre te vergemakkelij kt heeft de Franse wereld- ep (RFI) gemeld. Pasteur ungu en Mobutu Sese Se- reikten het akkoord tijdens ekingen die maandag be- ;n op het eiland Mauritius de Indische Oceaan, 'aul Kagamé, de leider van jt RPF en vice-premier en mi- n defensie in de nieuwe lering van Rwanda, heeft gis- n gezegd dat het RPF naar gaat om de vluchtelingen te overtuigen dat zij veilig ■n terugkeren. De Verenig- Naties hebben bekendge- lakt dat inmiddels ongeveer .000 vluchtelingen de thuis- hebben aanvaard, et watergebrek bij de Rwan- 2 vluchtelingen, dat tot de nijpendste problemen behoort, lijkt een begin van een oplos sing te krijgen. Twee Ameri kaanse apparaten voor het zui veren van water, die gisteren in Goma aankwamen, gaan ettelij ke duizenden liters van de vloeistof leveren die van levens belang is voor de ontredderde Rwandezen. Van de twee water zuiveringsinstallaties in Goma werkte er gisteren één. Het de poneert de gezuiverde vloeistof in een grote opblaastank. Het Nederlandse ministerie van defensie stelt twee artsen, vier verplegers en bijna 200 ton noodhulp beschikbaar voor de opvang van Rwandese vluchte lingen in de Zaïrese grensplaats Goma. Defensie maakte giste ren bekend dat het een Anton- ov-vrachtvliegtuig heeft ge huurd dat morgen het medisch team en het materieel naar Goma overbrengt. De artsen en verplegers gaan Artsen zonder Grenzen assisteren. blokkade van de belangrijk-* havens langs de Spaanse At tische Zeekust, die gisteroch- id begon, duurt voort. De vissers verzetten zich het visserij-akkoord, dat -ranse en Spaanse ministers landbouw en visserij over- cwamen met de Griekse EU- tissaris Paleokrassas. it akkoord voorziet erin, dat neer EU-inspecteurs zullen arden ingezet om controle uit oefenen op de naleving van F-regels met betrekking tot t vangen van tonijn. Hierbij ogen voortaan slechts sleep- tten worden gebruikt, die niet ïger zijn dan 2,5 kilometer 'aolo Berlusconi verdacht van corruptie (RESPONDENT igen Paolo Berlusconi, de van de Italiaanse premier vio Berlusconi, is gisteravond t een arrestatiebevel uitge- irdigd. Paolo was tot enkele ïn geleden lid van de raad in bestuur van Finifest, de hol- zijn broer. Hij wordt van verdacht opdracht te heb- 'ii gegeven aan de maandag (arresteerde Fininvest-direc- Sciascia om smeergeld te (talen aan de Guardia di Fi- inza, de financiële politie van alië die momenteel het onder een corruptie-on- (rzoek. Premier Berlusconi haalde Isteren fel uit naar de ma- stratuur, de Italiaanse en bui- nlandse pers en de oppositie. de premier is er een 'mplot gaande tegen zijn rege- jig ng, zijn persoon en ook zijn aiding Fininvest. Het onder- de Milanese magistra- corruptie leidt inmid- het hart van Fininvest. isteren werd voor de tweede drie dagen het hoofd ig [antoor van Fininvest in Milaan 'orzocht. Berlusconi, die sprak op het congres van de kleine christen democratische (regerings) partij CCD, verweet de magistratuur intimidatiepraktijken erop na te houden en politiek te bedrijven. '„Als ze willen regeren, wetten willen maken en de economie willen leiden, moeten ze het het volk om een mandaat vragen", aldus Berlusconi. De premier verweet de oppositie geen op positie te voeren, maar 'zich schuil te houden onder de to ga's van de magistraten'. Berlusconi wijdde niet al te zeer uit over het onderzoek naar corruptie bij de Guardia di Finanza. Hij zei te hopen dat het op een serene wijze plaats vindt en niet zal leiden tot 'een vernietiging van het bedrijfsle ven'. Berlusconi zweeg over de betrokkenheid van Fininvest, maar antwoordde wel op de kri tiek die de afgelopen dagen is geuit op de bijeenkomst in hui ze Berlusconi met de top van Fininvest, ministers en advoka- ten van managers die van cor- ruptie worden beschuldigd. „Het ging om een diner in mijn eigen huis met mijn eigen vrienden. Een privé-kwestie, dus, waar niemand iets mee te maken heeft", aldus de premier. Luitenant Yayah Jameh, volgens sommige berichten pas 29 jaar oud, is gisteren officieel be noemd tot president van Gam bia. De in het Westen vrij onbe kende jonge officier gaf leiding aan de groep militairen die het afgelopen weekeinde een staatsgreep pleegde in het Westafrikaanse land. Jameh presenteerde gisteren zijn veer tien leden tellende regering die bestaat uit zowel militairen als burgers. Hij zei op korte termijn vrije verkiezingen te willen uit schrijven, maar noemde geen datum. De militairen verjoegen zater dag de 70-jarige president Jawa- ra die sinds de onafhankelijk heid in 1965 de scepter heeft gezwaaid over het Westafri kaanse landje. De coup in het ruim een miljoen inwoners tel lende staatje, omringd door Se negal en de Aüantische Oceaan, verliep zonder bloedvergieten. Jawara heeft in Senegal politiek asiel gekregen. Als belangrijkste politieke doeleinden formuleerden de nieuwe machthebbers de strijd tegen de criminaliteit, de drugs handel en de prostitutie. Zij zei den de macht te hebben over genomen om 'een einde te ma ken aan de corruptie onder het oude bewind'. Goed gedaan! De Jordaanse koning Hussein geeft de Israëlische premier Rabin (rechts) de hand r Huis. President Clinton is al op weg naar zijn kantoor. i afloop v Congres juicht Hussein en Rabin toe Waarschuwing na aanslagen Na de beëindiging van de staat van oorlog tussen Israël en Jordanië hebben de ondertekenaars van de declaratie van Washington opgeroepen tot waakzaamheid tegen terroristische aanslagen. Geef de 'vijanden van de vrede' niet de kans om het vredesproces te verstoren, aldus de Israëlische premier Yitzhak Rabin en de Jordaanse ko ning Hussein gisteravond op een gezamelijke persconfe rentie op het Witte Huis in Washington. washington De Spanjaarden beschuldigen de Franse vissers ervan netten te gebruiken die soms langer zijn dan vijf kilometer. Interna tionale instellingen willen ook van dergelijke netten af omdat bij deze vangstmethode ook veel witte en blauwe dolfijnen worden gedood. Volgens de Spaanse vissers is het inzetten van meer EU-in specteurs niet voldoende. Zij willen, dat deze inspecteifrs ook de bevoegdheid krijgen om bo ten die in overtreding zijn, aan de ketting te leggen. Verder ei sen de Spaanse vissers een scherpere controle op de nale ving door de Fransen van de visquota, zoals die door de EU zijn voorgeschreven. Hussein en Rabin reageerden op de recente aanslagen op joodse doelen in Panama, Ar gentinië en Groot-Brittannië. „Ik geloof dat we te maken heb ben met extremisten, met men sen zonder visie", aldus Hus- Rabin wees Iran aan als brein achter de aanslagen. Vol gens hem is het verder aan Syrië Zorg ouders straks verplicht in Singapore Het parlement van Singapore behandelde gisteren een wets voorstel om kinderen van ar me bejaarden 'met boetes of gevangenisstraf te dwingen hun ouders financieel te on dersteunen. Als het voorstel wordt, kunnen ouders voortaan naar de rechtbank stappen om van hun kinderen maandelijkse bijdrage of bedrag ineens te eisen. Wie nalaat een door de rechter op gelegde toelage te betalen ris keert een boete van 1.000 gul den of een jaar gevangenis straf. Volgens de indiener van het wetsontwerp, Walter Moon, zal alleen al de schande van een rechtszaak de meeste Singapo- rezen ertoe bewegen hun kin derlijke plichten na te komen. Door een campagne voor be volkingsbeperking in de jaren zestig is het percentage oude ren in Singapore, een van de welvarendste landen van Azië, sneller gestegen dan in enig ander westers of Aziatisch land. In 1987 werd de oude slogan 'Houd het bij twee (kin deren)' vervangen door 'Neem er drie of meer als u het zich kunt veroorloven'. om een einde te maken aan de herhaalde aanvallen die vanuit Zuid-Libanon op Israël worden uitgevoerd. Met de persconferentie sloten de koning en de premier hun tweedaags bezoek aan Amerika af. Amerikaanse senatoren en afgevaardigden hadden het tweetal eerder onthaald op een staande ovatie bij hun optreden voor het Congres. Hussein en Rabin hielden daar een rede, een dag nadat zij op het Witte Huis hun handtekening hadden gezet onder een verklaring dat zij ruim veertig jaar vijandschap zullen beëindigen. In zijn rede zei Hussein dat Israël en Jordanië nu 'partners' zijn geworden bij het streven naar een toekomst van vrede, veiligheid en stabiliteit. De top in Washington noemde hij het 'begin van een nieuwe fase in onze gezamenlijke reis op de weg naar vrede'. Hussein zei ook dat 'allen de mogelijkheden en de middelen moeten worden gegeven om hun rol te spelen in dit histori sche avontuur'. Dat laatste was een bedekt verzoek aan de le den van het Congres de belof ten goed te keuren die president Clinton aan Jordanië heeft ge daan. Als beloning voor de nieuwe Jordaanse rol in het vre desproces wil Clinton Jordanië schulden kwijtschelden van bij na een miljard dollar. Ook zou hij hebben toegezegd mee te zullen werken aan modernise ring van het Jordaanse leger. In een interview met de Israë lische radio zei Rabin eerder op de dag te verwachten dat de ontmoeting met Hussein Israëls onderhandelingen met Syrië niet zal hinderen maar verge makkelijken. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Warren Christopher liet zich in dezelfde zin uit. Syrië, dat volgens waarnemers door het Israëlisch-Jordaanse ak koord verder onder druk is ko men te staan, maakt echter geen aanstalten het Jordaanse voorbeeld te volgen. moet eventuele spanningen bij het benoemingsbeleid van de nieuwe commissie tijdig neu traliseren, om zo te voorkomen dat het parlement in december van zijn vetorecht gebruik moet maken. Wat de Britse Labourafge- vaardigde voor ogen staat, is de lidstaten er via Santer toe bewe gen een voor het parlement on aanvaardbare kandidaat nog tij dens het ballotageproces te ver vangen. Green gaat er daarbij vanuit dat alle beoogde com missieleden zich zonder moi eerst voor het parlement antwoorden. BRUSSEL «ANP De Europese socialisten willen een parlementaire groep in het leven roepen die in nauw over leg met de nieuwe voorzitter Jacques Santer de weg effent voor een pijnloze aanvaarding van de nieuwe Europese Com missie en haar meerjarenpro gramma. De leider van de sociaal-de mocraten in het Europees par lement, Pauline Green, heeft Santer en de andere fracties in het parlement inmiddels om medewerking aan het initiatief gevraagd. De breed samenge stelde 'democratische groep' SARAJEVO Rtr-AFP-DPA VN-secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali is met zijn sug gestie de VN-vredesmacht uit het voormalige Joegoslavië te rug te trekken op een muur van onbegrip gestuit. Zowel Rusland en diverse westerse landen als de Bosnische regering reageer den gepikeerd op de brief van Boutros Ghali aan de Veilig heidsraad. De Bosnische regering van vooral moslims toonde zich ver- new delhi Een groepje koeien hindert het verkeer in de Indiase hoofdstad New Delhi. De dieren worden ii gebruikers zullen daarom om het koeienkransje heen moeten rijden. rast. Volgens premier Silajdzic komt het voorstel neer op een verzoek aan de contactgroep geen druk uit te oefenen op de Serviërs. De moslims en Kroaten hebben het vredesplan van de contactgroep (de VS, Rusland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland) geac cepteerd, de Serviërs hebben ernstige bedenkingen. De VN-secretaris vroeg de Veiligheidsraad r dag na te denken over terug trekking van de 35.000 blauw helmen uit de Balkan. Of de strijdende partijen het laatste internationale vredesvoorstel aanvaarden, is daarbij niet van belang. Bij instemming met de plannen is het huidige VN-con- tigent te klein om toe te zien op de naleving ervan, bij afwijzing wordt de VN doelwit van mili taire acties, zo vreest de secreta ris-generaal. Ambassadeur Iran op matje wegens aanslag BUENOS AIRES-PANAMA-STAD De Argentijnse regering heeft vandaag de Iranese ambassa deur in Buenos Aires op het matje geroepen en hem ge vraagd mee te werken aan het onderzoek naar de bomaanslag op een gebouw van de joodse gemeenschap vorige week. Is raël verkaarde gisteren tegen over de Verenigde Naties aan wijzingen te hebben dat Iran achter de aanslag zit. Het dodencijfer als gevolg van de bomaanslag is gisteren opge lopen tot 95. Er zouden volgens de medische nooddiensten nog zeker tien lichamen onder het puin bedolven liggen. Een bom was de oorzaak van de vliegramp in Panama waar bij vorige week 21 mensen om het leven kwamen, onder wie twaalf joodse zakenlieden. Dat heeft een Panamese functiona ris gisteren bevestigd. ROME EELCO V CORRESPONDENT Na drie maanden lijkt de droom van Sil vio Berlusconi al weer over. De man die vriend en vijand verbaasde door in een recordtijd een politieke partij uit de grond te stampen en vervolgens de par lementsverkiezingen glorieus te winnen, zit verstrikt in een web dat door hemzelf zijnde ondernemer en politicus is gesponnen. Berlusconi heeft vanaf het begin af aan het gevaar van belangenconflicten geba gatelliseerd. Hij zei dat elke vrije burger het recht Heeft zich in de politiek te be geven. Dat die burger eigenaar is van drie televisiekanalen, uitgeverijen, super markten, bouwondernemingen en wat al niet meer, was bijzaak. De overdracht van de leiding van zijn holding Fininvest aan zijn meest trouwe compagnon, Confalonieri, wist zeker niet de scepsis weg te nenem. Berlusconi bleef immers gewoon eigenaar. Dat hij zei niet meer aan het bedrijf te denken en zelfs geen telefoontjes meer te plegen naar zijn directeuren, geloofde niemand. Berlusconi verleidde de Italianen met zijn charmes, deed tal van beloften en geloofde zelf heilig dat het genoeg was succesvol manager te zijn om orde op zaken te kunnen stellen in Italië. Hij is er nu achter gekomen dat het regeren van een land iets anders is dan het leiden van een bedrijf, maar ook dat het vrijwel onmogelijk is als de premier nog steeds enorme zakelijke belangen 'heeft. Reacties kunnen niet uitblijven wanneer een premipr die eigenaar is van drie commerciële televisiezenders het be stuur van de staatsomroep RAI naar huis stuurt en hervormingen voor dat bedrijf voorstelt. Hetzelfde geldt voor het uit vaardigen van een decreet dat het voor arrest afschaft voor personen die zijn be schuldigd van corruptie, terwijl het be drijf van de premier betrokken is bij tal van corruptiezaken. Ook al zouden de bedoelingen van Ber lusconi goed zijn, dan nog ontkomt hij niet aan de verdenking dat hij handelt ten gunste van zijn eigen zaken. Berlusconi verdedigt zich nu als een ge wonde leeuw. Hij ziet overal complotten, hekelt de 'partijdige pers', verkettert de magistraten die uit zouden zijn op zijn val en bagatelliseert de betrokkenheid bij corruptiezaken door te zeggen dat niet alleen de Fininvest geld betaalde. Dit laatste argument zou hout kunnen snij den, ware het niet dat het gaat om een holding die eigendom is van de premier, die zijn invloed kan aanwenden om de schade beperkt te houden. Dit vermoeden werd bevestigd met de bijeenkomst die Berlusconi zondag be legde in zijn huis bij Milaan. Wat moet het land concluderen als daar aanwezig zijn de top van Fininvest, een aantal mi nisters die nauwe banden had met de holding en de advocaten van twee van corruptie beschuldigde Fininvest-mana- gers (onder wie Berlusconi's broer Paolo tegen wie inmiddels een arrestatiebevel is uitgevaardigd)? Het bewijs was gele verd dat Berlusconi, ondanks alle schone beloften, geen onderscheid weet te ma ken tussen de rol van politicus en die van ondernemer. Alles wijst er echter op dat Berlusconi helemaal geen onderscheid wil maken. Hij laat zich erop voorstaan dat hij geko zen is vanwege zijn managerskwaliteiten en voor hem is het dan ook logisch dat hij een manager blijft. Wat geldt is het persoonlijk succes, het imago. Maar om een land te regeren, is meer nodig. Ber lusconi komt daar dezer dagen achter. Als hij geen afstand van zijn onderne ming weet te doen en niet in staat blijkt zich te profileren als een staatsman die de belangen van het collectief wil behar tigen, lijkt voor hem geen politieke toe komst weggelegd. MOSKOU «AFP-Rtr-DPA De Russische troepen zullen zich uiterlijk op 31 augustus te rugtrekken uit Estland. De Rus sische president Jeltsin heeft daarover gisteren een akkoord bereikt met zijn Estse collega Meri. Jeltsin maakte bekend dat het vraagstuk van de rechten van gepensioneerde Russische militairen is opgelost. De circa 10.000 gepensioneerden krijgen dezelfde rechten als de Esten. Een akkoord over de aftocht van de laatste 2.000 militairen uit Estland bleef uit als gevolg van meningsverschillen over de sta tus van etnische Russen die zich in de Baltische staat hebben ge vestigd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5