Pearle Justitie onderzoekt misdaad asielcentra Nog Tot 14 Augustus: Gratis Geslepen Zonnebril Bij UwBiil. Politie velde Vlaamse Rambo Verzekeraars kunnen omzet bijna verdubbelen Mei grootste ijsje ter woroio Bonden keuren plan van directie voor RDM af Binnenland Vrijspraken in Epe-3 Stelen mag in aanklacht staan van gerechtshof Amsterdam IJsco!!! WOENSDAG 27 JUL11994 Greenpeace-activisten weer vrij egersund Twee Nederlandse medewerkers van de milieuorga nisatie Greenpeace zijn vrijgelaten door de Noorse autoriteiten. Beiden zijn officieel in staal van beschuldiging gesteld wegens het hinderen van kustwacht-medewerkers tijdens acties tegen de Noorse walvisvangst. Het is nog onduidelijk of de twee een boete krijgen of voor de rechter moeten komen. Meisje verdrinkt in recreatiepias almere Een 5-jarig meisje is gistermiddag in een recreatiepias bij Almere verdronken. Omstanders hebben nog geprobeerd haar te reanimeren. Het kind is vervolgens naar het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam gebracht, maar alle hulp bleek te laat. Over de toedracht van het ongeluk is nog niets bekend gemaakt. Twaalf jaar cel wegens moord zutphen De rechtbank in Zutphen heeft gisteren een 47-jarige man uit Groenlo veroordeeld tot twaalf jaar cel voor het doden van een 61-jarige hulpverleenster en voor een poging tot moord op zijn vrouw. Het drama speelde zich op 14 januari af in het opvanghuis waar de vrouw van de veroordeelde samen met haar twee kinderen verbleef. De man ontstak in woede omdat zijn vrouw een nieuwe vriend bleek te hebben. Hij stak haar in haar hals. De hulpverleenster kwam tussenbeide en werd daarbij meerdere keren in de buik gestoken. Vrouw komt om bij parachutesprong texel Voor de ogen van haar vriend en broer is gistermiddag op Texel een 23-jarige vrouw uit Alblasserdam bij een parachute sprong om het leven gekomen. Ze volgde op het Paracentrum Texel een cursus en kwam bij haar tweede landing zeer ongeluk kig terecht. De Rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Biologische gladiolen te koop den haag De Vereniging Milieudefensie is vanmiddag begon nen met de openbare verkoop van gifvrije gladiolen. Deze bloemsoort is zonder landbouwgif door teler Digni van den Dries gekweekt. De eerste bos wordt aangeboden aan de pro jectleider Verkoop Biologische Bloemen van de veiling in Aals- Nederlanders gewond bij busongeluk Negen Nederlandse zijn maandag licht g wond geraakt bij een busongeluk in de buurt van het Duitse Spiegelau (Beieren). Het ongeluk werd veroorzaakt door een 29- jarige Duitse spookrijder. Hij reed in volle vaart tegen de bus aan. Waarschijnlijk wilde de man, die wordt gezocht wegens po ging tot moord op zijn ex-vriendin, zelfmoord plegen. Hij liet bij de botsing het leven. Twee jaar cel voor ex-KGB-officier arnhem» Een voormalige KGB-officier, die door een Russisch Militair Tribunaal ter dood was veroordeeld, heeft van de Arn hemse rechtbank twee jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf gekregen. De man zei blij te zijn de-Nederlandse cel in te kun nen. Hij overviel in april dit jqar een Chinees restaurant in Groesbeek, in de hoop te worden opgesloten. Tot die datum ver bleef hij in een asielzoekerscentrum in Groesbeek. Hij vreesde uitzetting en bekrachtiging van het Russische doodvonnis. Benzine twee cent duurder Shell verhoogt met ingang van morgen de benzine prijzen met twee cent per liter. De prijsverhoging is volgens Shell een gevolg van prijsstijgingen op de internationale markt. Door de verhogingen gaat gelode benzine 2,08 gulden kosten, een liter super plus loodvrij 1,97 gulden en een liter Euro loodvrij 1,91 gulden. Overvallers randen studentes aan utrecht Drie vrouwen die in een Utrechts studentenhuis wo nen, zijn in de nacht van'maandag op dinsdag in hun woning door drie mannen met vuurwapens overvallen, vastgebonden en onzedelijk betast. Eén dader wilde nog verder gaan, maar werd door zijn kameraad tegengehouden. De mannen gingen ervan door met 400 gulden, een videorecorder en de auto van een van Van de daders ontbreekt ieder spoor. OPTICIENS Pearle Is Kijkplezier Geldig bi| aankoop van een complete bril; kies uit een collectie eerv gratis montuur met enkelvoudige glazen of k 140,- korting op de eerste bril; z (Voor Pearie-Adrcssen Zie De Gouden Gids.) rotterdam gpd wezige personeelsleden het werk neer. Ook de poort van de werf in Heijplaat werd geblok keerd, zodat niemand er meer in of uit kon. De acties worden door de bonden niet onder steund. Vandaag praat de dernemingsraad met Bege mann over het reorganisatie voorstel. Volgens de FNV- en CNV-be stuurders is de financiële derbouwing van het overle vingsplan voor de RDM, dat der meer uitgaat van het schrappen van zo'n 260 van de 750 arbeidsplaatsen, 'volstrekt onaanvaardbaar'. België opgelucht na schietactie van Nijmeegse agenten nijmegen-grembergen Liever gingen we er niet op af, als hij weer eens ergens aan de gang was", zegt G. de Haes, ad judant-commissaris van politie in het Belgische Dendermonde. Hij kent de 41-jarige plaatsge noot die maandag in Nijmegen door een politiekogel dodelijk werd getroffen, door en door. De Haes: „Het gaat om een man die werkelijk nergens voor terugdeinsde." De Haes vindt het nogal wat. Een van de meest criminele fi guren in België, koud twee maanden uit de gevangenis, delft het onderspit in een door hemzelf ingezet vuurgevecht met twee Nederlandse agenten. Niet alleen De Haes kan de actie van de Nijmeegse politie waarderen, ook in de Belgische pers, zeker in de sensatiebelus te, is het ontzag voor de Neder landse politie groot. Zo kopte Het Laatste Nieuws in Vlaande ren gisteren met: 'Nederlandse politie velt Vlaamse Rambo'. De man liet zich graag aan spreken met de naam van de bekende Amerikaanse filmheld. Naar de mate van agressiviteit bekeken niet geheel ten onrech te trouwens; in mei werd hij ontslagen uit een Leuvense ge vangenis waar hij acht jaar moest brommen wegens het plegen van talloze gewapende overvallen op vooral oudere De Belg zou zijn geobsedeerd door wapens, in dienst van een Zuidamerikaanse guerrillabe weging moordtechnieken heb ben geleerd en zijn slachtoffers louter als vijanden zien. Op het moment dat Justitie in Nederland nog even voorzichtig als terughoudend is in het ver schaffen van informatie, heb ben Vlaamse collega's de zaak al lang en breed rond. De ge welddadige aanval op een 37- jarige man in het Belgische Grembergen in de nacht van maandag op dinsdag en de schietpartij in Nijmegen heb ben alles met elkaar te maken. Het gaat namelijk om dezelfde verdachten. 'Rambo' sluipt zondagavond samen met zijn 22-jarige hand langer de woning van de 37-ja- rige 'frituuruitbater' binnen omdat deze hem nog geld schuldig is. Na een discussie over het bedrag opent 'Rambo' het vuur op de 37-jarige en brengt hem ook nog een aantal messteken toe. De man is in middels na een spoedoperatie buiten levensgevaar. In de auto van het slachtoffer zetten de daders koers naar Ne derland en komen uiteindelijk in Nijmegen terecht. Na een melding over een verdacht ge parkeerde Belgische auto ko men twee agenten een kijkje nemen. Als zij de 22-jarige be stuurder om zijn papieren vra gen, begint 'Rambo' gericht te schieten. De agenten lossen ie der een schot en overmeesteren het tweetal. Drie uur later bez wijkt de 41-jarige crimineel aan zijn verwondingen. Bij de Nijmeegse politie wordt aanzienlijk minder enthousiast gereageerd op het gebeuren dan bij de collega's over de grens. „Het is toch niet bepaald prettig voor betrokken agenten. Zo'n voorval blijft je heel je le ven achtervolgen", aldus een woorvoerder. De rechtbank in Zutphen heeft gisteren twee van de acht ver dachten in de omvangrijke Ve- luwse zedenzaak Epe-3 ge noemd vrijgesproken. Wat de reden voor de vrijspraak is, heeft de rechtbank niet be kendgemaakt. Dat is overigens ook niet gebruikelijk. De rechtbank acht niet be wezen dat een 54-jarige man uit Apeldoorn en een 56-jarige vrouw moeder van drie an dere verdachten zich schul dig hebben gemaakt aan seksueel misbruik van drie kinderen van een echtpaar, dat ook terecht staat. Tegen de vrouw was twee en tegen de man drie jaar cel ge ëist. De vrouw stond terecht met drie van haar vier zoons, van wie er twee 24 en 29 jaar oud ook al in de be ruchte Eper zaak verdacht werden. De vrouw werd er on der meer van verdacht haar zoon behulpzaam te zijn ge weest bij de verkrachting van de oudste van de drie slachtof fers. Zij heeft iedere betrok kenheid ontkend. De man heeft tegenover de politie wèl enkele bekennende verklaringen afgelegd, maar trok die later in. De man, die een verhouding heeft gehad met de moeder, verklaarde tij dens het proces in tranen dat hij nooit iets met de kinderen heeft gedaan. Volgens plaatsvervangend persrechter mr. J. van Oost veen heeft de vrijspraak geen gevolgen voor de andere von nissen, die op 4 augustus wor den verwacht. den haag vermeulen Met de plannen van informateur Kok opent zich een weidse markt voor de commerciële verzekeraars. In theorie kan de verzekeringsbranche haar jaar omzet van 47 miljard gulden bijna ver dubbelen. De verzekeraars zijn kies ge noeg niet met hun enthousiasme te koop te lopen. Maar uit de praktijk blijkt dat ze gretig op de nieuwe markt sprin gen. Vanaf het moment dat bekend werd dat het CDA in een nieuw kabinet de AOW voor vier jaar wilde bevriezen,.adverte ren verzekeraars met allerlei 'appeltjes voor de dorst'. Inspelend op de angst dat de AOW na 2010 onbetaalbaar wordt, bieden de verzekeraars aanvullende pen sioenverzekeringen aan. Die aanbiedin gen zijn alleen maar actueler geworden, nu in veel bedrijfstakken de VUT-rege-» lingen steeds verder verslechteren. Kok wil de VUT voor ambtenaren zelfs af schaffen. En nog vóórdat Kok voorstelde de uitga ven voor studiefinanciering met een kwart terug te dringen, zagen we al hoe een verzekeraar in een TV-spotje van een barende vrouw een studieverzeke ring aanprees voor het zojuist geboren kind. Want de trend is dat de burger zijn eigen verantwoordelijkheid moet ne men, als hij die kan betalen. De overheid trekt zich steeds verder terug. Wie zijn kind wil laten studeren, wie ver zekerd wil zijn van een nabestaandenuit- kering en wie verzekerd wil zijn van een mooie VUT-regeling doet er goed aan een spaarpotje aan te leggen, veelal in de vorm van een kapitaalverzekering. Hoe groot de markt is die met deze benade ring braak komt te liggen voor de verze keringsbranche, is niet te zeggen. Maar over de aantrekkelijke markt voor verzekeraars in de sociale zekerheid zijn wel cijfers beschikbaar. In 1993 ging er in de Ziektewet 13,3 miljard om, in de Alge mene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) 16,4 miljard en in de Wet op de Arbeids- ongeschiktsheidsverzekering (WAO) 10 miljard. Samen zijn deze verzekeringen die Kok wil overdragen aan het be drijfsleven dus goed voor een omzet van bijna 40 miljard. Afgezet tegen de jaaromzet in de verzekeringsbranche van 47 miljard (25 miljard levens- en 22 miljard schadeverzekeringen) een gigan tische uitbreiding van het werkterrein. Met de reparatie van het WAO-gat is vol gens een grove schatting van het Ver bond van Verzekeraars 3,5 tot 4 miljard gemoeid. Daarvan hebben de particulie re verzekeraars inmiddels een kwart we ten te veroveren. De pensioenfondsen hebben voor zo'n 1,5 miljard aan polis- .sen afgesloten. Het restant (1 miljard) is (nog) niet verzekerd. De particuliere verzekeraars voorspellen dat de consument beter af is met com merciële- dan met overheidsverzekerin- gen. Ten eerste voorspellen ze een daling van de premies, omdat de particuliere verzekeraars meer werk zullen maken van controle op ziekte en van de werkge vers zullen eisen dat ziekte en arbeids ongeschiktheid zoveel mogelijk worden voorkómen. Werkgevers hebben daar ook belang bij om de premie te drukken. Tweede voordeel van een particuliere verzekering is dat verzekeraars minder makkelijk aan de polisvoorwaarden en de uitkering kunnen tornen dan de poli tiek. Meer zekerheid voor de klant dus. De vakcentrale FNV wijst er echter op dat de WAO er voor de meeste mensen met een 'gewone' WAO-premie plus een WAO-gatverzekering niet goedko per op is geworden. Volgens het Verbond van Verzekeraars is dat een tijdelijke zaak. De verzekeraars hebben overigens het meeste trek in de Ziektewet. Het te ver zekeren risico is overzichtelijk en duurt maximaal één jaar. Bij de WAO ligt dat moeilijker. Voor de WAO willen de verze keraars dat de overheid de basisvoorzie ning (AAW) garandeert. De verzekeraars willen alleen de aanvulling daarop tot 70 procent van het laatstverdiende loon verzekeren. Maar daarmee valt wel ruim 16 miljard van de potentiële arbeidsongeschikt - heidsmarkt voor de verzekeraars weg. Dat is misschien de overweging van Avéro-Centraal Beheer (AVCB) een afwij- ,kend standpunt in te nemen. AVCB schijnt al een polis op de plank te heb ben liggen om een volledige WAO-verze- keringaf te sluiten. De verzekeraars vinden tot slot dat de overheid ook een oplossing moet vinden voor de 'chronisch zieken' ofte wel de mensen met een verhoogd risico op ar beidsongeschiktheid. De verzekeraars willen die alleen toelaten in collectieve contracten, omdat het risico dan wordt gespreid. Ook politici worden misschien afgeluister amsterdam anp De politie van Amsterdam sluit niet uit dat behalve van hoge politiefunctionarissen ook de telefoons van politici zijn afge luisterd. Dat zegt woordvoerder K. Wilting naar aanleiding van berichten in De Telegraaf dat oud-minister Hirsch Ballin en oud-staatssecretaris A. Kosto (beiden van justitie), de officie ren van justitie Vrakking en Van Capelle en procureur-generaal Van Randwijck eveneens zou den zijn afgeluisterd. Eerder werd bekend dat mogelijk hoofdcommissaris Nordholt en Weiten doelwit Wilting wil geen antwoord ge ven op de vraag of er bewijzen zijn voor het aftappen van de telefoons van bewindslieden en justitiefunctionarissen. „Maar als ze ons afluisteren, kunnen ze dat ook doen bij anderen die voor hen interessant zijn." De van corruptie verdachte PvdA-burgemeester H. Riem van Brunssum moet zich op 20 maart voor de rechter in Maas tricht verantwoorden voor het aannemen van steekpenningen, heling van vertrouwelijke stuk ken yan de provincie en vals heid in geschrifte. Dat blijkt uit de gisteren ver schenen dagvaarding van offi cier van justitie mr. H. van Atte- veld. Riem zou voor 120.000 gulden steekpenningen hebben aangenomen van diverse grind- baggerbedrijven in ruil voor ge heime informatie. De burgemeester wordt ook verdacht van heling van ver trouwelijke provinciestukken die door diefstal zijn verkregen. Ambtenaren zouden stukken hebben 'gelekt'. Gedeputeerde Staten (GS) van Limburg heb ben daarover gisteren een spoedberaad gehouden. Riem was zeven jaar lid van GS, voor dat hij in 1991 burgemeester van Brunssum werd. De burgemeester, die al vijf tien maanden met verlof thuis zit, zou verder informatie heb ben doorgegeven over de aanleg van wegen, toeristische projec ten en woningbouw. Hij zou ook een valse factuur hebben uitgeschreven. 'Uitlatingen korpschef natte vingerwerk' Een werkgroep van de Centrale Opvang van Asielzoekers (COA) en het ministerie van justitie gaan de geruchten over georganiseerde criminaliteit onder asielzoekers on derzoeken. Het onderzoek begint in augustus. Dat maak te COA-woordvoerder W. de Lange gisteren bekend. Het onderzoek is het gevolg van de uitlatingen van korpschef A. H. Godlieb van de politie Sal- land. De korpschef stelt dat doorgewinterde criminelen misbruik maken van de asiel procedures door zich als asiel zoeker aan te melden, op het criminele pad te gaan, vervol gens weer te verdwijnen en bij een ander asielzoekerscentrum op te duiken. Volgens Godlieb zou vijf tot tien procent van de asielzoekers op deze manier opereren. Hij baseert die uitspraken onder meer op ervaringen in het asiel zoekerscentrum in Schalkhaar. De omgeving van deze plaats zou regelmatig worden geterro riseerd door een steeds wisse lende groep criminelen. In deze krant signaleerde ex- meesteroplichter Ari Olivier, te genwoordig geheim agent voor de Nederlandse overheid, afge lopen zaterdag ook al dat voor malige Joegoslaven zich soms onder het mom van asielzoeker bezighouden met criminele ac tiviteiten. De Lange is niet erg gelukkig met de uitspraken van Godlieb. „Zoals het wordt weergegeven, lijkt het alsof er groepen crimi nelen langere tijd hun gang kunnen gaan. Dat sluit ik uit. Ie dereen die zich aanmeldt, wordt geregistreerd bij de vreemdelingenpolitie. Volgens De Lange zullen er heus wel criminelen onder de asielzoekers zitten. „Maar wat Godlieb beweert, lijkt natte vin gerwerk." Plaatsvervangend di recteur J. Schiedam van het op vangcentrum voor asielzoekers in Schalkhaar reageert boos op de uitlatingen van Godlieb. „Ik heb daar grote moeite mee. Hij heeft de vinger alleen gericht op ons centrum in Schalkhaar, ter wijl het probleem zich vermoe delijk bij alle opvangcentra voordoet." Schiedam ontkent overigens niet dat er problemen zijn met de omwonenden. Vooral de laatste tijd is een toename van criminele activiteiten te bespeu ren. Daarbij zou het vooral gaan om diefstal. Acht van de tien aanklachten kunnen simpeler Het gerechtshof in Amsterdam heeft er geen bezwaar tegen dat de tenlastelegging in be grijpelijk Nederlands wordt opgesteld. Vol gens procureur-generaal mr. R. Manschot zijn in acht van de tien rechtszaken ingewik kelde juridische formuleringen te vermijden. De eerste vier verdachten op basis van een voudige dagvaardingen zijn gisteren in hoger beroep veroordeeld. De Amsterdamse recht bank oordeelde in maart nog dat de eenvou dige tenlasteleggingen onaanvaardbaar wa ren, omdat de omschrijvingen niet duidelijk waren. Stelen was immers niet hetzelfde als wederrechtelijk toeëigenen. Manschot: „Stelen kan in de volksmond zowel diefstal als verduistering betekenen. In het eerste geval heb je het over een klant die een jas steelt uit een winkel. Het tweede geval doelt op het personeelslid dat kleding mee neemt. Het hof vindt dat de omschrijving vol doende duidelijk is, als het wetsartikel waar om het gaat, er maar bij staat." Met het experiment wil het Amsterdamse parket tegemoetkomen aan de in diverse Eu ropese verdragen opgenomen voorwaarde, dat een verdachte moet kunnen begrijpen waarvan hij wordt beschuldigd. Volgens Manschot hebben veel mensen geen flauw benul wat er in de aanklacht staat. Ondanks zijn tevredenheid over het experi ment, vindt hij dat voorzichtigheid geboden blijft. „Iemand die een autoruit vernielt om een verkeersslachtoffer uit een wrak te halen maakt zich evenzeer schuldig aan vernieling als iemand die een baksteen door een etala geruit gooit. De strafbaarheid moet duidelijk blijken uit de bewijsmiddelen. Daarom vind ik dat in het vonnis of het arrest wèl de juridi sche omschrijving moet worden vermeld die in het wetboek staat. Dat levert de burger houvast. Hij moet kunnen nagaan dat hij is veroordeeld voor iets dat werkelijk strafbaar is." Bij ingewikkelde rechtszaken die zich niet simpel laten omschrijven, moet worden vast gehouden aan de juridische formuleringen, vindt Manschot. Burgemeester van Brunssum gedagvaard venlo Het groot ste ijsje ter wereld: 7,83 x 2 x 0,76 me ter. Gewicht: 7.120 kilo. Het ijsje werd gisteren voor het Guiness Book of Records gepresen teerd door Campina Us en Albert Heijn. Het oude record stond op 5,28 x 1,06 x 1 meteren wegend 5.600 kilo. FOTO GPD

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3