"VAterkrant 'Huis bij de sluis' herrijst in oude luister VERKtRKfKïïüKïïm Bakkie in veilige Haven Pech op de waterweg lestemming: Hoogmade Het mooie kontje van Van Wijk 26 JULI 1994 978 Zware golfslag op het Braassemermeer. Maar geen nood: er is een uitwijkplaats. Café De Haven aan de Noordkade in Roelofarends- veen. Een echt bruin café, zeg maar donkerbruin. Pluchen kleedjes op de tafel. Reclameplaten van vlak na de oorlog die melden dat de smaak en de kwaliteit van het bier als van voor de oorlog zijn. An jers in een vaasje, anjers die Prins Bernhard zo op zijn revers zou spelden. C.W. de Konink drijft dit etablissement vanaf 1976. Samen met zijn \touw, die een dochter is van de vorige eigenaar. Ze heeft haar n leren kennen toen hij als metselaar 's ochtends hier een bak kie kwam doen. En van het één kwam het ander. De Haven moet het in de zomer vooral hebben van passanten, al heeft het café ook vele stamgasten. Er komt over het algemeen een wat jonger publiek. De echte oude knarren leven niet meer. „Die oude Veners konden behoorlijk drinken", zegt C.W. de Konink. „Dat was onvoorstelbaar. Maar dat was de generatie voor ons. Nu komen er veel jonge mensen, die een biljartje leggen of dart spe len." Vroeger zat de zaak vol met vissers. Die kwamen dan in het week einde van heinde en verre naar De Haven toe. 's Nachts bleven ze op de kleine zolderverdieping slapen. „En dan gingen ze met tassen vol vis weer in de bus naar huis", zegt C.W. „Stinken dat dat deed! Maar de laatste tijd wordt er niet meer zoveel gevist. Het lijkt wel alsof de jeugd er niet meer zoveel belangstelling voor heeft. Zelf vis ik nog regelmatig. Heerlijk, vroeg van huis, en dan luisteren hoe de natuur ontwaakt. Je ziet de visjes uit het water opspringen, prachtig." CEES VAN HOORE Daar dobber je dan op het midden van de plas. Donkere wolken pakken zich samen boven je boot. De hele dag heeft-ie zijn ver trouwde gepruttel laten horen maar nu laat-ie het afweten. Wat er aan de hand is? Ja, dan had je maar naar de LTS moeten gaan en niet naar de universiteit, amice! Wat te doen bij pech op de waterweg? Als je op het land panne krijgt met je auto, bel je even de ANWB. Kan dat ook op het water? ANWB-voorlichter Monique van Daalen: „Als je pech hebt, kun je de ANWB bellen. Dan krijg je advies. Maar we gaan niet naar de mensen toe, nee. Ze moeten op eigen kracht aan de kant zien te komen. Meestal lukt dat ook wel. Want de mensen op het water helpen elkaar. Echt waar. Er is altijd wel iemand aanwezig die de ander op sleeptouw wil nemen." Positief geluid. Je zou haast wensen dat Nederland onderliep. CEES VAN HOORE Gestolen boot zonder motor teruggevonden Een uit de jachthaven aan de Poeldijk in Rijpwetering gestolen speedboot is zonder de kostbare buitenboordmotor terugge vonden. De dieven moeten tussen vorige week vrijdag en afge lopen zondag hun slag hebben geslagen. Kort nadat de boot gisteren als vermist werd opgegeven, werd het vaartuig 'motor loos' aangetroffen. ACTIE ZUYDTWIJCK De actie voor een nieuwe motor van de Zuydtwijck, het schip van het gelijknamige Leidse Verpleeg- en verzorgingstehuis, loopt goed. De eerste geldbedragen zijn binnen op de speciale Leidsch Dagblad-giro (57055, t.n.v. Houdt de MS Zuydtwijck in de vaart). Veel bedrijven reageren positief op verzoeken om financiële bijdragen. Maar ook particulieren trekken de portemonnee, zoals B. Groenewegen, oud-schipper te Leiden. Samen met zijn broer voer hij jarenlang papier naar het Leidsch Dagblad. „Het is prima initiatief', aldus Groenewegen, die 210 gulden gaf voor de nieuwe motor. Inmiddels is er ruim 3.000 gulden binnen op de speciale giro. Er is zo'n 15.000 gulden nodig. OP ZOEK NAAR EEN NIEUWE KEUKEN VRAAG GRATIS ONS NIEUWSTE HANS VERKERK MAGAZINE T.W.V. 8,75 AAN. Vul op deze bon uw/iaam en adres in en stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Hans Verkerk keukens t.a.v. Magazine-Service Antwoordnummer 18001 2410 VL Ter Aar Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Tel.nr.: 40 KEUKENFILIALEN IN NEDERLAND EN BELGIE Regionale verwachting voor woensdag 27 juli 26 graden k •••-./ WATER ROUTE e boot van het Leidsch Dag- ad vaart vandaag in de omge- ng van Hoogmade. Morgen ordt koers gezet naar Leider- Wie tips heeft voor de be- kan bellen naar het speciale telefoonnummer op de redactie van het Leidsch Dag blad: 071-'356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476. AGENDA LOGBOEK laandag 25 juli, Wijde Aa en repeterend hoogtepunt in et leven van een zeeman is het- innenlopen van een vreemde aven. Na weken te hebben indgedobberd in een wereld ie alleen uit water lijkt te be- taan, glijdt het schip jnet een acht dreunende dieselmotor e oosterse mystiek van Yoko- ama, de voordurende dreiging an Tanger en de bedrijvigheid jan Sjanghai binnen, elf waren we de afgelopen 'eek in Alphen aan den Rijn. an een landrot ooit beseffen 'at het is om de miljoenen li- 1 irs water van een Wijde Aa of en Braassemermeer achter je e laten, om na enkele kilome- - ;rs Woud - en Heimanswete- ing de vertrouwde pieren van et jachthaventje te zien, opdoe- v ten? Dan is daar weer dat ste- eotype, maar altijd weer ont- oerende beeld van de vrouwe- jke redactrice die het zakdoek- tevoorschijn haalt, de stagiair ie verlegen op zijn duffelse trui lijt en de schipper, ach ja, zelfs Ie schipper die als een reiger 7 net angina het brok in zijn keel -vegslikt. De koelbox is leeg, de chijfjes meloen reeds lang ver- irberd, maar net voordat dorst n scheurbuik de bemanning O.'an de Leidsch Dagblad-boot in lun greep krijgen, is daar de wal. 0- iijna een week lang waren we n Alphen te gast (zo voelde dat 0 enminste) van havenmeester iVillem Bezuijen, een voormali- ;e bootsman op de grote vaart. Villem had de grootmoèdig- [t eid om ons als collega-varens- ;ezel te behandelen. De eerste ;eren dat hij het getob aanzag 3c i om de - in onze ogen - onmoge lijk korte draai naar het akelig nauwe boxje met de motor in zijn achteruit te maken, bracht hij de beheersing op om onbe wogen te blijven kijken. Hij be aamde slechts wat we wilden horen: dat het inderdaad knap lastig is om met een boot die al leen stuurt op de schroef, met lage snelheden te manoeuvre ren. Hij leerde ons het trucje om met een touwtje om de afmeer- paal toch een haakse bocht te maken. En na het de volgende dag nog een keer aangekeken te hebben, liet hij subtiel weten dat het veel makkelijker te be reiken plekje aan het begin van de haven - direct naast zijn boot - voor ons beschikbaar was zo lang we in Alphen bleven. Zo gaan zeelui met elkaar om. Willem heeft me voorspeld dat het misschien even kan duren, maar dat zelfs ik op den duur met het draaibare schroefje moet kunnen lezen en schrij ven. En waarachtig, vandaag, op onze één-na-laatste-dag in Al phen, vaar ik het haventje bin nen, laat de schroef achteruit slaan, voel het achterschip weg draaien, gooi het roer helemaal om, schakel vooruit en maak de haakse bocht van 90 graden naar de aanlegsteiger zo soepel dat de drie redactie-landrotten aan boord niet in de gaten heb ben dat hier iets bijzonders wordt verricht. Ik kan schrijven met een bootje! En Willem, in zijn glazen huisje bij de ophaal brug, moet die eerste hanepo- ten hebben kunnen ontcijferen. Zeelui hebben daar oog voor. DICK VAN DER PLAS Zo had hij gisteren moeten poseren in de rubriek Waterstaat, schipper In en havenmeester Willem Bezuijen aan boord van zijn 'Godefriedus'. |rDoor een technische fout haalde hij de krant niet. Vandaag (in meerdere opzichten, zie ook het Logboek) wèl. foto hielco kuipers foto ben de bruyn nog niet gevallen. Joy en Alex willen dat graag zo houden. DORITH LIGTVOET» Niemand zag er heil in om het oude sluiswachtershuisje in Roelofarendsveen op te knap pen. Sloop het maar, was de al gemene opinie toen het wo ninkje een jaar lang leeg had ge staan. Maar op dat moment kochten rvvee jonge 'Veners' het pandje. Ze zijn van plan om het in authentieke staat op te knap pen. Joy van der Zwet en Alex van der Poel staan voor het immen se karwei van een bouwval weer een huisje te maken. Van het 120 jaar oude huisje staat in middels alleen de voorgevel met de schitterende glas-in- loodraampjes nog overeind. De rest is met de grond gelijk ge maakt. „Dat was noodzakelijk, want het huisje had scheefge zakte muren en alle balken wa ren verrot", meldt Van der Poel. Het pandje was ook niet onder heid, iets wat Alex inmiddels heeft laten doen. Joy en Alex geloven er heilig in dat het huisje over twee jaar zo wel van binnnen als van buiten weer een foto waard is. Joy toont een oude ansichtkaart waarop de sluiswachterswoning in volle glorie prijkt. „Zo zal het er straks weer uitzien", meldt ze beslist. De oude pomp komt te rug in de keuken en ook de schouw krijgt weer een mooie plaats. Zelfs de oude wc - een onvervalste poepdoos - zal glo rieus terugkeren. Voor de sier, wel te verstaan, want het huis is straks van alle gemakken voor zien. Alex van der Poel en zijn com pagnon Johan Hoogenboom hebben ondertussen nog heel wat werk te verstouwen. Zij zijn momenteel met de vloer bezig. Joy en de beide vaders zijn in geschakeld voor het afbikken van steentjes en andere voorko mende werkzaamheden. Het opknappen van de woning is rendabel doordat Alex met zijn compagnon een restaura tiebedrijfje heeft. Het opknap pen van huizen is hun dagelijks werk. Alleen de bouwmaterialen hoeven dan ook te worden be taald. „Anders was het niet te doen geweesfzegt Van der Poel eerlijk. „We steken hier al onze vrije tijd in." De mannen hopen dat de bui tenkant van het huisje voor het invallen van de winter klaar is. Of dat lukt is onzeker, want het opknappen van het 'huis bij de sluis' moet naast het gewone werk gebeuren. Daarna zal het sowieso nog een jaar vergen om de binnenkant af te werken. En Joy meldt vrolijk dat het schuur tje naast het huis een jaar later op het programma staat. „Als we weer genoeg geld hebben gespaard." Verbouwingen wallen nogal eens leiden tot crisissituaties in relaties. Hoe zit dat met dit jon ge stel? Joy en Alex grijnzen als dit onderwerp ter sprake komt. „We zijn gewaarschuwd, maar we wonen allebei nog thuis. Als wij het werk zat zijn, gaan we naar huis en staat het eten klaar. Dat scheelt", zegt Joy. Van der Poel en zijn compag non hebben nog ruim 3,5 week Bouw van Wijk in zijn '830': „Er zijn mensen die zeggen: en hoe moet dat Dan zeg ik: mevrouw, met regen moet u gewoon thuisblijven." De bouwer van de 'Mercedes onder de sloepen' is in alle op zichten een perfectionist. Wil niet op de foto als.de vlag op zijn boot een halve slag om de stok is gedraaid. Stapt even later resoluut aan wal om een dek bed uit beeld te verwijderen. Evenals zijn vermaarde sloepen wil Bouw van Wijk zijn foto tot in de puntjes verzorgd hebben. „Kijk, hier groeien ze", zegt Van Wijk in zijn scheepswerf aan de Hosangweg te Woubrugge. Hij streelt een in aanbouw zijnd bootje liefkozend over de flan ken. Veel sloepen zijn'wiebel - dingen', zegt hij. Een echte 'Van Wijk' is daarentegen een heel stabiele boot. „Ze hebben een mooi rond kontje en een paar goede benen onder het lijf. Aan .de voorkant zijn ze slank, daar achter breder." De Van Wijk-boten hebben een lange geschiedenis. De grootva der van de huidige bedrijfsleider opende in 1847 de eerste scheepswerf. Een bedrijf dat uit sluitend visserijvaartuigen maakte. In 1930 opende de va der van Bouw van Wijk de eer ste jachtwerf. De sloepen zoals de huidige eigenaar ze aflevert, worden sinds zes jaar in serie gemaakt. Niet meer van hout, maar van polyester. De Van Wijk-sloep is niet zel den een extraatje voor rijke Randstedelingen. Bezitters van een peperdure zeilboot, die daarnaast nog een eenvoudig 'bijbootje' willen hebben. „Ik heb klanten die meedoen aan het grote luxe gebeuren en er sloep bij willen voor het spe levaren in de Randstad." Een eenvoudig bijbootje dat evenwel niet goekoop is, maar wel van alle gemakken voor zien. Mooi afgewerkt met teak houten stoelen, een buiskap om bij onverwachte regen te kun nen schuilen, een satelliet-navi gator en een fish-finder (doorkijkruitje op de bodem van de boot). Dat laatste heb je als schipper op de Zuidhollandse wateren niet snel nodig. Maar zo'n luxe snufje hoort er in een showboot gewoon bij. Van Wijk snapt dat wel. „Je moet een global posi tioning system hebben om mee nou met regen in zo'n open boot? FOTO BEN DE BRUYN te kunnen praten met vriendjes in de Kaagsociëteit. Want die hebben er allemaal wel één. En als jij er dan geen hebt, ben je snel uitgepraat." Joop van den Ende is één van die-bemiddelde klanten die bij Van Wjk een sloep in bestelling heeft. De mediatycoon wil een 'Van Wijk 21' (vanaf 55.000 gul den) hebben voor het transport van televisie-bekendheden tij dens de komende Sail Amster dam, in 1995. Zelf vaart Van Wijk in een '830' (vanaf 100.000 gulden). Een lan ge, brede sloep waarmee hij over de Woubrugse Woudwete ring manoevreert als ware het een Fiat Panda. De familie Van Wijk doet dan ook alles met de boot. Gaat per sloep nar de bak ker en de slager. „De sloep is een rage geworden. De mensen willen ineens weer in een open boot. Er zijn natuurlijk ook mensen die zeggen: en hoe moet dat nou met regen? Dan zeg ik: mevrouw, met regen moet u gewoon lekker thuisblij ven. Dan moét u helemaal niet gaan varen." Alleen de voorgevel van het sluiswachtershuisje staat nog overeind vakantie om aan het pandje te werken. Wat ze zo snel mogelijk willen doen is het opzetten van de muren. Hierdoor kunnen be zoekers minder makkelijk naar binnen gluren. „Iedereen komt nu kijken en vraagt waarmee we bezig zijn. Leuk allemaal, maar het houdt het werk natuurlijk wel op." Voor de toeschouwers is het misschien maar beter zo. Rondom het huisje bevindt zich namelijk een greppel. Hoewel die met rood-witte linten is af gezet, zijn er al vier belangstel lende Veners met fiets en al in beland. Gewonden zijn daarbij I O

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9