'VN weg uit Bosnië' Israël krijgt meer dan waarop het had gerekend Buitenland Gerry Adams van Sinn Fein kan geen Nelson Mandela zijn Spaanse vissers blokkeren havens Van blauwhelm tot fietsenmaker lusseins lange weg naar en vergelijk met Israël Jeruzalem speelt bijzondere rol in leven koning Hussein NSDAG )oden bij explosie flat in Kazaehstan fninsk Een vijf verdiepingen tellend flatgebouw in de Kazach- e stad Leninsk is vannacht ingestort na een gasexplosie. Tien- ïllen mensen zijn bedolven geraakt onder het puin. Inmiddels ijn vier lichamen geborgen. Gevreesd wordt dat het dodental og veel verder op zal lopen. ill jaar geeïst tegen Craxi ome» Het.openbaar ministerie in Milaan heeft gisteren elf jaar evangenisstraf geëist tegen de socialistische ex-premier Bettino iraxi vanwege zijn rol in het frauduleuze bankroet van de Banco mbrosiano in het begin van de jaren '80. Craxi hoorde de eis iet zelf aan, omdat hij zich nog steeds schuil houdt in zijn va- antiehuis in Tunesië. (oflie met een vreemd smaakje joseph» De koffie smaakte niet zoals anders en om er achter komen hoe dat kwam, hadden arbeiders van een fabriek in de merikaanse staat Missouri een verborgen camera geplaatst bij e koffiepot. Groot was hun ontzetting toen zo aan het licht wam dat een van hun collega's de koffiepot gebruikte om in te lassen. „Ik kon hem wel zijn benen breken, doodschieten of fat ook," zei Richard Poe. elektromonteur. In plaats daarvan ga- en Poe en zijn collega's de videoband aan de politie en de di- ectie. De directie zette de onverlaat op de keien. enegal verleent Jawara asiel akar» Senegal heeft politiek asiel verleend aan de afgelopen feekeinde bij een bloadeloze, militaire coup afgezette president Uawda jawara van het buurland Gambia. Jawara werd zondag- vond door een Amerikaans marineschip dat op bezoek was in naar de Senegalese hoofdstad Dakar gebracht. littegolf Zuid-Korea: tientallen doden pul» Een hittegolf in Zuid-Korea, met temperaturen boven de 8 graden, heeft het leven gekost aan tientallen mensen. Op pek naar afkoeling verdronken minstens 24 personen voor de vervolle stranden. Ook de vlucht uit de hitte naar de bergen iste slachtoffers. Met bijna veertig graden in de schaduw is het inds 1907 nog niet zo heet geweest in Seoul, aldus de meteoro- igische dienst. (rastins nieuwe premier Letland ca» De 43-jarige conservatief Andrejs Krastins is gisteren be- oemd tot premier van Letland. President Ulmanis gaf hem tot iterlijk donderdag de tijd zijn regering aan het parlement te resenteren. Krastins is vice-voorzitter van het parlement en lid an de nationalistische Conservatieve Partij LNNK. )odental aanslag opgelopen tot 80 uenos aires De aanslag verleden week maandag in Buenos Ai- ANP Algemeen Nederlands Persbureai se Agentur GPD Geassocieerde Pers Diei Inter Press Service RTR Reuter UP is op een gebouw van de joodse gemeenschap heeft ten minste 0 mensen het leven gekost. Reddingswerkers hebben gisteren 2 lijken onder het puin vandaan gehaald, twintig mensen wor- en nog steeds vermist. ïxxon akkoord met schadevergoeding "i ving» De Amerikaanse oliemaatschappij Exxon heeft gisteren angekondigd dat zij 20 miljoen dollar (ongeveer 35 miljoen gul- en) schadevergoeding zal betalen aan de Inuit (eskimo's) we ens de olieramp met de Exxon Valdez in Alaska in 1989. De ver- oeding dekt niet de schade die bij Alaska is toegebracht aan de ssen, schaaldieren en andere natuurlijke rijkdommen in zee. Boutros Gliali verrast Veiligheidsraad met voorstel Secretaris-generaal Boutros Boutros Ghali van de Vere nigde Naties heeft de Veiligheidsraad gisteren gevraagd terugtrekking te overwegen van de VN-vredesmacht uit het voormalige Joegoslavië, ongeacht de vraag of de strij dende partijen instemmen met het jongste vredesplan. Binnen de Veiligheidsraad is geschokt gereageerd op de suggestie. new YORK Rtr-DPA-AFP In een brief aan de Veiligheids raad zegt Boutros Ghali dat de VN-vredesmacht Unprofor enerzijds te klein is om het vre desplan uit te voeren. Ander zijds wordt de positie van Un profor ook onhoudbaar indien een van de strijdende partijen het voorstel afwijst en vervol gens het doelwit wordt van in ternationale luchtaanvallen of andere militaire maatregelen. De VN-leider ging niet zo ver terugtrekking van de 36.000 VN- militairen uit Bosnië, Kroatië en Macedonië aan te bevelen, maar noemde wel de omstan digheden die daartoe kunnen leiden. Volgens de Nieuwzeelands VN-ambassadeur Keating rea geerde de Veiligheidsraad gea larmeerd op het voorstel van de secretaris-generaal. „Ik vind het nogal zorgelijk. De secretaris generaal laat zijn strategisch in zicht bepalen door de gedachte dat de VN deze taak niet aan kan. Vorige week zei hij ook al dat het handhaven van de vrede in Haïti de krachten van de VN te boven gaat. Dat is een zorge lijke combinatie", aldus Keating vanmorgen. De Bosnische Serviërs hebben gedreigd de Verenigde Naties in Bosnië-Hercegovina 'het leven moeilijk te maken'. Hun com mandant Ratko Mladic kondig de aan dat zijn manschappen de bewegingsvrijheid van de VN vanaf volgende week aan ban den zullen leggen, indien de moslims niet ingaan op zijn eis tot vrijlating van honderden Servische gevangenen. londen cees van zweeden correspondent Ondanks de weigering van Sinn Fein, de poli tieke arm van het verboden IRA, om het Brits- Ierse vredesplan te accepteren, hebben Lon den en Belfast gisteren bezworen dat zij zul len doorgaan met hun initiatief. „Sinn Fein heeft geen vetorecht. We zijn vastbesloten door te gaan met het politieke proces", zei een woordvoerder van de Britse premier John Major. Volgens het plan mocht Sinn Fein aan de onderhandelingstafel plaatsnemen op voorwaarde dat de IRA het geweld af zou zwe- Nu in Zuid-Afrika de apartheid is ontmanteld en in het Midden-Oosten de vrede is uitgebro ken, heeft de vraag zich opgedrongen waarom in Noord-Ierland een soortgelijke exercitie on mogelijk is. Maar het antwoord daarop ligt voor de hand: de Noordierse katholieken vormen, anders dan de zwarten in Zuid-Afrika of de Pa- lestijnen in de bezette gebieden, een minder heid in hun eigen provincie. Het was voor Mandela niet moeilijk om de ge wapende strijd op te geven; hij hoefde maar onder de boom te gaan liggen en de vruchten vielen hem in de mond. Arafat moest met min der dan honderd procent genoegen nemen, maar ook hij mag zich nu in de zon koesteren. Maar Gerry Adams en de IRA? Al wat hun wachtte, was... een protestants veto. Of althans, dat is hetgeen zij vreesden. Op de weg naar vre de lagen, wat de IRA betreft, te veel voetangels en klemmen. Om te beginnen kan de IRA het zich niet ver oorloven de wapens zo maar neer te leggen. Toen ze dat in 1974-75 deed, bleek het razend moeilijk om na het mislukken van de onder handelingen de terreurcampagne weer te be ginnen. Gerry Adams zou later zeggen: „De Britse regering is nog nooit zo dicht bij het ver slaan van de republikeinse beweging gekomen als toen". De IRA zou het afkondigen van een langdurig bestand overwogen hebben als er een kans op een 'eervolle' vrede was geweest. Doel van de beweging is de hereniging van het Britse Noor den met het Ierse Zuiden, maar de kans daarop werd als nihil beschouwd. Op de in het Brits-Ierse vredesplan uitgestip pelde weg naar vrede lagen voor de IRA twee valkuilen. Het was heel goed denkbaar geweest dat uit de gesprekken met de twee regeringen en de protestantse partijen in het geheel geen akkoord was gerold dat voor de IRA aanvaard baar was. Dat was het eerste gevaar. En ten tweede: als er al een bevredigende status voor Noord-Ierland kon worden overeengeko men, zou die altijd nog op een veto van het protestantse bevolkingsdeel kunnen stuiten. Want in het Brits-Ierse plan werd de (in meer derheid protestante) Noordieren nadrukkelijk het recht toegekend op het laatste woord. Het feit dat ieder akkoord aan de Noordieren voorgelegd moest worden in een referendum, was uiteindelijk voor Sinn Fein en IRA onaan vaardbaar. De vraag is alleen waarom ze dat niet gelijk hebben gezegd. Het Brits-Ierse vredesplan vloeide voort uit ge sprekken die John Hume, de leider van de ge matigde katholieke SDLP, en Gerry Adams vo rig jaar voerden. Die gesprekken werden beslo ten met een akkoord dat, aldus Hume toen, 'nog voor het weekeinde vrede kan brengen'. De tekst van het akkoord tussen John Hume en Gerry Adams is nooit gepubliceerd, maar Adams zei afgelopen zondag dat het Brits-Ierse vredesplan er op een vitaal punt van afweek. Dat vitale punt was de kwestie van het referen dum in Noord-Ierland (lees: het protestantse veto) over een wijziging in de status van de pro vincie. Sinn Fein, zo impliceerde Adams, was nooit ak koord gegaan met een 'protestants veto'. In plaats daarvan diende er een referendum te ko men onder alle Ieren (die in de katholieke Re- bubliek en in Noord-Ierland). Inmiddels is die bewering van Adams echter als een leugen ontmaskerd. Seamus Mallon, die binnen de SDLP de rechterhand van John Hu- me is, las voor de BBC-televisie de betreffende passages uit zowel het Hume-Adams akoord als het Brits-Ierse vredesplan voor. En hij stelde de retorische vraag: „Kunt u ons misschien vertel len, meneer Adams, wat het verschil is?" medjugorje» Drie Spaanse VN-soldaten buigen zich in het Kroatische Medjugorje waar zij hun basis heb ben over de kapotte driewieler van een inwonertje. De Spanjaarden moeten de vrede bewaren in Mostar, de hoofdstad van Hercegovina, waar twee dagen geleden de eerste 'EU-burgemeester' werd benoemd. FOTO EPA TOM DUBRAVEC barcelona ruud de wit correspondent Woedende Spaanse vissers zijn vanochtend begonnen met een blokkade van alle havens langs de Spaanse Atlantische kust. De vissers willen met deze actie protesteren tegen hun Franse collega's, die zich niet zouden houden aan de richtlijnen van de EU bij het vissen op onder meer tonijn in de Atlantische Oceaan. De Franse vissers daarente gen hopen vandaag in Brussel juist de EU-ministerraad ervan te overtuigen dat voor hen sleepnetten van vijf kilometer of meer van levensbelang zijn. De EU laat op dit moment slechts netten met een maximale lengte van 2,5 kilometer toe. Gisteren besloten ruim 2.000 vissers en reders in Santander zich niet neer te leggen bij het compromis dat de Spaanse en Franse ministers voor landbouw en visserij eerder met de F.U overeengekomen waren. Dit compromis voorziet erin dat er meer EU-inspecteurs zullen worden ingezet om controle uit te oefenen op de naleving van Europese regels met betrekking tot het vangen van tonijn. den haag gpd ning Hussein van Jordanië eft tijdens zijn 41 jaar oude E ivind moordaanslagen, coup- gingen en een militaire ne- rlaag overleefd. Hij staat nq or zijn Voor het eerst officieel bij elkaar: Hussein en Rabin. FOTO J. DAVID AKE iseins top- tmoeting It de Israë- he premier zhak Ra- gisteren ^Washing- kan een stap blijken in de gingen om na vijftig jaar vij- dschap vrede te bereiken ;sen Israël en de Arabische isseins grootvader Abdullah rd in 1951 vermoord, nadat (jde Westelijke Jordaanoever d ingelijfd en geprobeerd N ide te sluiten met Israël. Zijn n dieptepunt was de Ara- ich-Israelische oorlog van t|67. Israël veroverde de N estoever en het Arabische el van Jeruzalem, standplaats n de voor moslims zo belang- g, ;eal-Aqsa-moskee. 1970 voerde Hussein een A afexpeditie uit tegen de naar n mening te eigenmachtig rorden Palestijnen in Jorda- waarbij duizenden slacht- :rs vielen. Vanwege deze als B'arte September bekend ge- H)rden operatie riepen sommi- Bn om Husseins aftreden. 31974 werd Hussein door een abische top beroofd van zijn ivoegdheid om namens de 71 lestijnen te spreken en werd 'Palestijnse Bevrijdingsorga- j. satie (PLO) tot enige verte- nwoordigervanhetPaleslïjn- volk uitgeroepen, issein hield zich aan het be- - lit en gaf geen gehoor aan 'roepen van de Verenigde Staten en Israël om namens de Palestijnen vrede met Israël te sluiten. Wel voerde hij verschil lende malen geheime bespre kingen met Israëlische leiders, waarbij hij voor alle zekerheid soms zijn eigen helikopter be stuurde. In 1988 maak te Hussein een einde aan een langduri ge machts strijd door zijn aanspraken op de-Westoe ver op te ge ven en over te dragen aan de PLO, daarmee Amerikaanse en Israëlische plannen door kruisend om, liever dan met de Palestijnen zelf, vrede te sluiten met Jordanië. In de Ara- bisch-Israëli- sche oorlog van 1973 bleef Hus sein op de achtergrond, al le verde hij het Syrische leger troepenversterking. Net als de meeste andere Arabischè lei ders keerde Hussein zich tegen de Camp David-akkoorden waarmee Egypte en Israël in 1979 vrede sloten. In de jaren daarna was hij evenwel actiever dan de andere leiders in het zoeken naar mo gelijkheden om via Amerikaan se bemiddeling een bredere Arabisch-Israëlische vrede te bewerkstelligen. Door in 1984 de betrekkingen met Egypte te herstellen hielp de Jordaanse koning de patstelling in het Midden-Oosten te doorbreken. Hij maakte het andere Arabi sche staten gemakkelijker Egypte weer in genade te aan vaarden. In de Golfoorlog tegen Irak werd Hussein een te pro-Iraak- se houding verweten, waardoor zijn land politiek en econo misch geïsoleerd raakte. Zijn vroegere Arabische bondgeno ten in de Golf dragen hem die houding nog altijd na. De Vere nigde Staten vergaven de ko ning echter snel, toen deze zich enthousiast aansloot bij het in oktober 1991 begonnen vredes proces voor het Midden-Oos ten. De verrassende passage over Jeruzalem in de 'Washington-verklaring' onder streepte de bijzondere band die koning Hussein met de heilige plaatsen van de islam aldaar voelt. De Hasjemitische dynastie, die zichzelf beschouwt als sharifs, dat wil zeggen afstammelingen van de profeet Mohammed, verloor in 1925 het bestuur over Mekka en Medi na en daarmee het beheer van de be langrijkste heilige plaatsen van de is lam, aan Saudi-Arabië. Nadat emir Abdullah van de Britten het bestuur over Trans-Jordanië had gekregen, probeerden hij en later zijn kleinzoon Hussein het verlies van Mek ka te compenseren door zichzelf op te werpen als de beschermers van de der de heilige plaats van de islam, Jeruza lem. Abdullah werd echter in 1951 op de trappen van de Aqsa-moskee ver moord, en in 1967 verloor koning Hus sein Jeruzalem aan de Israëli's. Daarmee werd Husseins tragische band met Jeruzalem zo mogelijk nog versterkt. Door middel van het Jordaanse ministerie van Wafqs (mos limse stichtingen) wist de koning, on danks de Israëlische annexatie, toch een sterke greep op de religieuze aan gelegenheden in Jeruzalem en de Wes telijke Jordaanoever te behouden. De zogenaamde Hoogste Moslim Raad in Jeruzalem, die moskeeën, scholen en talloze andere instellingen beheert, is een Jordaans^bolwerk gebleven, ook nadat de koning in 1988 de formele constitutionele banden tussen zijn ko ninkrijk en de overwegend Palestijnse Westelijke Jordaanoever heeft doorge sneden. Ten koste van honderdduizenden dol lars liet Hussein onlangs nog de gou den koepel van de rotsmoskee restau reren, waarmee hij opnieuw zijn aan spraken onderstreepte. Aanspraken, in de vorm van een zekere religieuze zeg genschap, of privileges met betrekking tot de islam, die door Israël nooit volle dig zijn afgewezen. jeruzalem ad bloemendaal correspondent In Israël bestaat in brede krin gen grote tevredenheid over wat al 'de Washington-verklaring' van Rabin en koning Hussein wordt genoemd. De inhoud daarvan strekt veel verder dan wat tot voor kort in Israël werd gehoopt. Er bestond de laatste dagen weliswaar een zekere verwach ting dat de verklaring de oor logstoestand tussen Jordanië en Israël officieel zou beëindigen, maar de feitelijke aankondiging van concrete vormen van sa menwerking tussen de beide landen, alsmede de erkenning van een zekere religieuze zeg genschap van koning Hussein over de heilige plaats van mos lims in Jeruzalem, kwamen toch als een verrassing. In alle euforie van de 'histori sche dag' werd gisteren bijna vergeten dat Israël en Jordanië ooit ook oorlogen hadden ge voerd. De meeste oud-strijders, of familieleden van gevallenen aan het Jordaanse front, ver klaarden de doorbraak naar vre de te verwelkomen. In kringen van de rechtse oppositiepartij en, die de akkoorden met de PLO verfoeien, toonde men zich eveneens tevreden. De indruk is dat Shamirs Likud- partij de laatste ontwikkelingen met beide handen aangrijpt om bij het publiek niet al te negatief over te komen. Met andere woorden: Men beschouwt de 'Washington-verklaring' als een welkom tegenwicht tegen de Oslo- en Cairo-overeenkomsten met de PLO. Staatssecretaris Beilin (buiten landse zaken) wees er echter op dat de huidige doorbraak slechts mogelijk was geworden na een scheiding tussen de on derhandelingen met de Palestij nen en die met Jordanië, die Een trotse president Clinton kijkt in de rozetuin van het Witte Huis toe bijnde ondertekening van het akkoord tussen de Jordaanse koning Hussein en de Israëlische premier Rabin (rechts). FOTO PAUL RICHARDS volgens hem verschillende en deels zelfs tegenstrijdige belan gen hebben. Hoezeer de formele beëindiging van de oorlogstoestand ook de voorlopige bekroning vormt van de onderhandelingen met Jor danië het zijn toch vooral de aspecten van de 'mini-normali satie' die Israël het meest aan spreken. Wat dat betreft stelt de 'Washington-verklaring' con crete veranderingen in het vooruitzicht: binnenkort wordt rechtstreeks telefoonverkeer mogelijk de koppeling van de elektrici teitsnetten wordt mogelijk ge maakt er worden twee grensovergan gen voor toeristen geopend het handelsverkeer, tot dusver min of meer heimelijk, wordt geregeld en belangrijker nog in Israëlische ogen, de econo mische boycot wordt opgehe ven er zal worden onderhandeld over internationale luchtcorri- dors, zodat Jordaanse vliegtui gen over Israëlisch grondgebied heen kunnen vliegen en de Is raëlische routes naar het Verre Oosten op den duur aanmerke lijk bekort zullen kunnen wor den de politie van beide landen gaat samenwerken. de leiders van beide landen gaan regelmatig overleg plegen Veel meer dan de beëindiging van de oorlogstoestand of de mini-normalisatie, kwam de passage over Jeruzalem als de grote verrassing van de 'Was hington-verklaring' over. De er kenning van koning Husseins bijzondere band met de heilige plaatsen van de islam in Jeruza lem wordt in Israël door com mentatoren uitgelegd als een diplomatiek tegenwicht tegen de akkoorden met de PLO, zo niet als een correctie daarop. De PLO ziet Jeruzalem als de hoofdstad van een toekomstige Palestijnse staat en Yasser Arafat vlast al maanden op een zo spoedig mogelijk bezoek aan de Aqsa-moskee. Koning Hus sein kan hem wellicht nu voor zijn en hij zal daarmee ook zijn aanspraak versterken om deel te hebben aan de toekomstige religieuze regelingen voor Jeru zalem. In Palestijnse kringen is men ui teraard weinig gelukkig met de ze onverwachte ontwikkeling. Volgens één van de Israëlische televisiestations zou Yasser Arafat binnenskamers al zijn ongenoegen hebben geuit. Bur gemeester Olmert van Jeruza lem hield zich op de vlakte maar diens legendarische voor ganger Koliek liet geen twijfel bestaan over de ondeelbaarheid van de stad en over de voortdu ring van de Israëlische soeverei niteit. Hij verklaarde wel als vanouds de mogelijkheid te zien van Jordaanse en/of Saudische zeg genschap over de heilige plaat sen 'tot aan de komst van de Messias'. Naar Kolleks zeggen had de mufti van Jeruzalem hem onlangs gevraagd hoezeer hij ervan overtuigd was dat de Messias een jood en geen mos lim zou zijn. Hij had geant woord dat hij 'dat risico wel wil de nemen'. Jlti

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5