'Man met gebonden macht' Molukse kerk in Nederland wil uit oecumenisch isolement Paul A. Rader generaal Leger des Heils Kerk Samenleving Tijdschrift religieuzen verdwijnt DINSDAG 26 JULI 1994 BUITENLAND KORT Mausoleum Ten minste zeven personen zijn gisteren omgekomen toen het dak van een mauso leum in het oosten van Pakistan instortte. Tientallen pelgrims bevonden zich op het moment van de ramp in de gebedsruimte in Sehwan Sharif, in de buurt van Suk- kur. Dat heeft de politie be kendgemaakt. Een twintigtal personen is gewond geraakt. Tientallen mensen zijn mo gelijk nog bedolven onder het puin. Reddingswerkers- hebben inmiddels zeven li chamen onder dat puin van- redactie dick van der pi Omstreden doop De zoon van de 62-jarige Rosanna Delia Corte is ge doopt in de Rooms-Katholie ke Kerk. ondanks de kritiek van het Vaticaan op de kunstmatig opgewekte zwan gerschap van zijn moeder. Dat heeft de gynaecoloog van de Italiaanse vrouw, Se- verino Antinori, gisteren be kendgemaakt. De controver siële vruchtbaarheidsexpert liet weten dat een zieken huispastor in Rome de jon gen zondag heeft gedoopt. Het kind werd verleden week geboren. Bij de moeder wa ren eicellen van een donor, die waren bevrucht met het sperma van haar man, in de baarmoeder geïmplanteerd. Zij was tot op heden de oud ste zwangere vrouw ter we reld. Het Vaticaan heeft de zwangerschap moreel laak baar genoemd, maar volgens Antinori bewijst de doop dat de geboorte legitiem was in de ogen van de RK Kerk. Bescherming Buitenlands huispersoneel in Groot-Britannië moet vol gens de grootste katholieke lekenbeweging van dat land, de Katholieke Unie. meer worden beschermd. De wet bepaalt dat niet-Britse staats burgers personeel mogen meebrengen naar het Vere nigd Koninkrijk. Deze werk nemers mogen tijdens hun verblijf op het eiland niet van werkgever veranderen. Dat maakt hen tot 'gemakkelijke slachtoffers van uitbuiting', zo schrijft de Katholieke Unie aan het Londense ministerie van binnenlandse zaken. Zo wel de mensenrechtenorga nisatie Amnesty Internatio nal als de Vereniging tot Be strijding van de Slavernij hebben herhaaldelijk gewe zen op gevallen van extreme uitbuiting. Sommige huis houdelijke krachten werken onder onmenselijke digheden of zonder c betaald te worden. De Katho lieke Unie verzoekt het mi nisterie de arbeidscontracten deze mensen regelmatig te controleren. Ook zouden de getroffenen, voornamelijk wouwen uit de Filipijnen, vrije toegang tot kerkelijke en rijksinstellingen in Groot- Brittannië moeten krijgen. Religieus geweld In Karachi, de grootste stad van Pakistan, is het gisteren opnieuw tot ernstige ongere geldheden gekomen. De stad wordt sinds vorige week ge teisterd door godsdienstrel- len. Pakistan beschuldigt In- i opruiing. De schiet partijen van gisteren gingen tussen activisten van de shi- 'ietische Tehrik-i-Jafaria-be- weging en aanhangers de radicale sunnitische Si- pan-i-Sahaba. Sinds vorige week heeft het geweld aan zeker negen mensen het le ven gekost. De Pakistaanse premier Benazir Bhutto heeft haar kabinet bijeen geroepen naar aanleiding van de ex plosieve situatie in Karachi. DE RECHTER De Molukse Evangelische Kerk in Nederland (GIM) wil zich aansluiten bij de Wereldraad van Kerken en bij de Raad van Kerken in Nederland. De syno de van de kerk besprak afgelo pen zaterdag een voorstel om te breken met de conservatieve te genhanger van de Wereldraad, de ICCC. De Molukse kerk (60 gemeen ten, 25.000 leden) heeft in de ja ren '50 ook gepoogd lid te wor den van de Wereldraad. Met na me door tegenwerking van de Indonesische kerken is het er toen niet van gekomen. Om toch een internationaal plat form te hebben, zocht de kerk haar heil bij de ICCC. Op theo logisch en politiek gebied voel de ze zich daar ook beter thuis De kerk is echter met haar tijd meegegaan. Op theologisch en ethisch gebied heeft zij tal van ontwikkelingen doorgemaakt. Als catechisanten of kerkeraads- leden in de jaren '50, toen de 'ballingschap' van de Molukkers in Nederland net was begon nen, tijdens het dansen betrapt werden, konden ze worden ge schorst. Samenwonenden werd de toegang tot het avondmaal ontzegd. In de afgelopen jaren is ook de verhouding met de Indonesi sche kerken danig verbeterd, waardoor de GIM geenszins hoeft te vrezen voor een nieuwe afwijzing door de Wereldraad van Kerken. Aansluiting van de Raad van Kerken in Nederland zal evenmin veel problemen opleveren. Secretaris ds. W. van der Zee riep onlangs nog de al lochtone kerken op de nationale oecumene te komen versterken, De stap van de Molukse kerk sluit aan bij een groeiende be hoefte uit haar isolement te ko men. De kerk, die overigens blijft geloven in het ideaal van een eigen Molukse republiek, wil op een open, toekomstge richte wijze kerk zijn in Neder land. Als andere blijk daarvan heeft zij besloten een persvoor lichter aan te stellen. Dit laatste besluit is tevens in gegeven door een recent hoog opgelopen kerkstrijd in de Mo lukse gemeenschap die volgens het synodebestuur 'een hoop negativiteit' heeft opgeleverd. Een groep van 13 gemeenten rond de afgezette predikant H. Supusepa verzet zich al jaren tegen het synodebestuur dat in haar ogen een wanbeleid voert en financiële malversaties pleegt. Rutumalessy en de zij nen spreken elke beschuldiging tegen. Enkele weken geleden protes teerden ongeveer 200 leden van deze groep tijdens de synode vergadering in Vaassen. In een verklaring beschuldigden zij het synodebestuur ervan op grote schaal commerciële activiteiten te ontplooien in Indonesië, waarvan de bestuursleden zelf financieel beter worden. Een aanklacht bij justitie in Utrecht resulteerde in een gerechtelijk vooronderzoek, waarvan het sy nodebestuur de uitkomsten geenszins vreest. „Wij zijn ont zettend benieuwd naar de be wijzen." De uitgave van het Tijdschrift Nederlandse Religieuzen wordt gestaakt. ,,De laatste jaren werd het steeds moei lijker om de vereiste financi en bij elkaar te krijgen", schrijft het blad in zijn juli- /augustusnummer. In sep tember verschijnt de laatste aflevering van het tijdschrift, dat twaalf jaargangen heeft gekend. Het Tijdschrift Nederland se Religieuzen was een geza menlijke uitgave van de Sa menwerking Broedercongre gaties in Nederland (SBCN) en de Samenwerking Neder landse Vrouwelijke Religieu zen (SNVR). De in aantal slinkende Nederlandse reli gieuzen vormden tevens de doelgroep van het blad. HET WEER Nieuwe warmte-impuls, Terwijl het grootste deel van het Europese continent onveranderd heet bleef met maxima tussen 30 en 36 graden, raakte ons land gis teren even in de overgangszone met wat koelere lucht. Na een nachtelijk minimum van 21 tot 22 graden bleef het overdag nogal plakkerig weer, maar vooral het westelijk kustgebied profiteerde van een westenwindje. Dat gaf op het strand een verkoeling tot 23 graden. Landinwaarts bleef de warmte van de vorige dagen nog hangen. Achter de duinen was het bij 27 graden al gauw benauwd en de oostelijke provincies noteerden bij 30 tot 32 graden de vierde tro pische dag op rij. De zon scheen weer volop, maar de vochtige lucht van zee maakte het aanzien van de hemel nogal heiig. Later op de dag trokken enkele stevige onweersbui en langs onze oostgrens. Inmiddels is er op de oceaan wat meer beweging gekomen. Een die pe depressie kwam dreigend in de richting van de Britse Eilanden, maar botste daar tegen de muur van Europese hogedruk en moest uitwijken naar het noorden. De aanval op de Europese hitte v»|EF dus opnieuw afgeslagen. De langstrekkende depressie zorj s. zelfs voor een nieuwe warmte puls. Deze zet boven de westr van het continent een sterke I testrommg van subtropische I op de rails. Aan de grond zijn luchtbewegingen maar zwak, door de wind in de kustprovini bij voorkeur uit zee gaat waai* westelijke provinciesontsnapi zo aan het grootste hitte-gewe,tl De zon tilt het kwik morgen la nt waarts vrij gemakkelijk boven /le graden uit. Tussen woensdag; ;rr en donderdagavond trekt er e* m onweersstoring voorbij, maarl,^, goed mogelijk dat veel plaats* daar niets van merken. Vanaf derdag doet de temperatuur o50 in het land een stapje terug, t '81 noeg zon en 23 tot 27 graden L< wordt het een stuk aangenam ue algemene circulatie blijft tot I it einde van de week zomers get i uitlopers van het Azorenhoge* ,n gebied verhinderen voorlopig echte depressiedoorbraak. We wordt het komende weekeind^/* nieuw (erg) warm. HET WEER IN EUROPA Bisschop het meest herkend in uitoefening wijdingsfuncties Rome benoemt, op een aantal van vierduizend we reldwijd, jaarlijks 350 bis schoppen, bijna elke dag één dus. Het brengt in de betrokken bisdommen, kerkprovincies en bij om streden benoemingen ver daarbuiten heel wat pen nen en stemmen in bewe ging. Opmerkelijk is dat veel meer mensen geïnte resseerd zijn in de persoon van een bisschop dan er regelmatige kerkbezoekers zijn. ROOSE JAC DE WINTER/GPD Globaal weet men evenwel niet veel meer dan dat een bisschop aan het hoofd staat van een bis dom en dat hij hooguit eens per jaar de parochies bezoekt om er het sacrament van het Vormsel toe te dienen. De vraag wat een bisschop is en doet, is bij de benoeming van dr. M. Muskens tot opvolger van mgr. Ernst van Breda weer actueel.' Het woord bisschop komt van het Latijnse episcopus en het Griekse episkopos, dat letterlijk 'opziener' betekent. Het is in ^de rooms-katholieke kerk de naam van hen die in de kerkelijke hiërarchie de hoogste rang bekleden. Als opvolgers van de apostelen vormen de bisschoppen gezamenlijk een college, dat organisatorisch ver zameld is rond de paus als bis schop van Rome, de opvolger i Petrus, de eerste onder de apostelen. Zij oefenen geza menlijk de hoogste herderlijke bevoegdheid uit. Het Petrus ambt (paus) onderscheidt zich r het uitoe fenen van concrete taken ten dienste van de wereldkerk een aantal volmachten aan zijn ver- KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral le westkust flinke pe- n met regen. In het zuidoosten in de omgeving Oslo meer zon en waarschijnlijk droog. Aan it rond 20 graden; in het oosten overwegend bo- n 25 graden. I zonnig en droog. In noorden ook wolken velden maar meest droog. Middagtemperatuur bijna Denemarken: n25gra ■ft kleirflBHPHI gen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 26 graden. Engeland, Schotland, n Ierland: Meest bewolkt en perioden in Engeland perioden i :en klein sope i regen- of o Voormalig bisschop van Breda H.A. Ernst. bonden. Hoewel alle bisschop pen de volledige priesterlijke wijdingsmacht hebben, is onge veer tweederde van hen 'bis schop in de volle woord', omdat hun de leiding bisdom is opgedragen. De anderen zijn titulaire bis schoppen die een vroeger be staand bisdom krijgen toegewe zen, waarover zij evenwel geen rechtsbevoegdheid (kunnen) uitoefenen. Ze zijn werkzaam als hulpbisschoppen, zoals in land Lescrauwaet in Haar lem, Castermans in Roermond en Nienhaus en De Kok in het aartsbisdom Utrecht. Weer an deren zijn werkzaam op de cu- riedepartementen in Rome. Een bisschop in de volle zin 'an het woord wordt ook wel residentiële bisschop ge noemd. Zijn voornaamste taken kunnen worden omschreven met de woorden 'heiliging', on derricht en bestuur'. Hij is be stuurder, wetgever, rechter, le raar en is daarin met inachtne ming van allerlei beperkende bepalingen in het kerkelijk wet boek in zijn eigen bisdom vrij autonoom. Hij wordt in zijn be stuurlijke taak bijgestaan door één of meerdere vicarissen-ge neraal, vicarissen, leden van het kapittel. Residerende bisschop pen beschikken verder steeds meer over adviesorganen, als de priesterraad, diocesane pastora- De nieuwe bisschop v dekenale raden en diocesane pastorale raden. Is de bisschop ziekelijk of het bisdom groot, dan wordt wel eens een co-adjutor benoemd, een 'hulpbisschop met recht van opvolging'. Waarin een bisschop, zowel residerend- als titulair, zich het meest zichtbaar van priesters, diakens en andere pastores on derscheidt, is zijn wijdings macht. Hij bezit, zoals dat heet, de 'volheid van de wijdings macht', waardoor hij alle menten, dus ook die van het Vormsel en het priesterschap, kan toedienen. In het uitoefe die wijdingsfuncties wordt de bisschop, getooid met mijter en staf, door de gelovigen dan ook het meest herkend. Ten slotte heeft een bisschop ook een groot aantal verplich tingen. De bekendste is zijn vijf jaarlijkse ad-limina-bezoek can de paus en de graven apostelen in Rome. Hij moet dan tevens verantwoording af zijn beleid. Onbe kend is vrijwel zeker, dat hij slechts om goede redenen ge durende langere tijd buiten zijn bisdom mag verblijven. Al i al zou je een bisschop kunnen aanduiden als 'een man met ge bonden macht'. weersbui Middagtemperatuur tussen 18 en 22 graden. n Luxemburg: n met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur van 24 gra- st tot 30 in de Ardennen. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. In Normandië en Bretagne morgen van het i moge- 30 graden, Bretonse kust Portugal: vooral morgen kans op wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee n 22 graden bij Porto tot 30 in de Al - garve; verder landinwaarts maxima bo- n de 30 graden. Spanje: het noorden aanhoudende kans op Dlkenvelden, elders overwegend zon nig. Middagtemperatuur aan de Costa's 30 graden of iets hoger, langs de Golf Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 27 JULI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.52 Zono Maan op 23.03 Maanonderi1 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.51 19.18 Laag water 03.01 15.16 De Hoge Raad van het Leger des Heils heeft de Ameri kaanse heilsofficier Paul A. Rader (60) gekozen tot ge neraal. Dat heeft het Nederlandse hoofdkwartier van het Leger des Heils in Almere gisteren bekendgemaakt. Hij volgt Bramwell Harold Tillsley uit Canada op. die zijn functie in mei 1994 om gezondheidsredenen legde. Tillsley leidde het Leger ruim een jaar. Rader

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10