'Rooms-katholieke pastor onbekwaam' 'Open de poorten van het paradijs' Kerk Samenleving Protestantse verdeeldheid in Israël betreurd Topzomer f MAANDAG 25 JUL11994 BUITENLAND KORT Massamoord (1) De wereldbevolkingsconfe- rentie van de Verenigde Na ties, in september in Caïro, leidt tot 'de grootste massa moord in de geschiedenis' wanneer abortus wordt toe gestaan als middel tot ge- boortenbeperking. Dit zei Curiekardinaal Alfonso Lo pez Trujillo. hoofd van de pauselijke raad voor het ge zin, in een vraaggesprek met het Italiaanse dagblad La Stampa. De Colombiaanse kardinaal, die eerder abortus in verband met de holocaust bracht, vreest dat op de ko mende VN-conferentie de economisch en cultureel be voorrechte landen proberen hun visie op geboortenbe- perking op te leggen aan de arme landen. Lopez Trujillo verwacht weliswaar dat de rijke landen binnen afzien bare tijd met schaamte hun ongelijk bekennen - zoals ook het marxisme dit heeft moeten doen - maar dat dit pas zal gebeuren nadat ze 'de meest verschrikkelijke mas samoord van de geschiede nis' op hun geweten hebben. De conferentie heeft onder meer ten doel een plan op te stellen om de wereldbevol king, die nu 5,7 miljard inwo ners bediaagt, te stabiliseren op 8 miljard in het jaar 2050. Zonder maatregelen zou de aarde dan 11 miljard bewo ners hebben. Massamoord (2) De door het Vaticaan zwaar bekritiseerde ontwerptekst van de slotverklaring spreekt niet over legalisering van abortus, maar wijst wel op het gevaar van ondeskundig uitgevoerde abortussen. Vo rige maand zei de Ameri kaanse president Clinton dat de VS op de conferentie geen steun zal geven aan het ver bod op abortus, dat het Vati caan bepleit, maar voor het recht op abortus zal opko men. Paus Johannes Paulus II. die er in mei niet in slaag de president Clinton tot an dere gedachten te brengen, verweet het Westen vorige week "biologisch kolonialis me' te bedrijven door abor tus en voorbehoedmiddelen aan te bevelen als middelen tot geboortenbeperking. De Verenigde Naties hebben on middellijk tegengesproken dat de ontwerptekst deze voorstellen bevat. Lopez Tru jillo noemde de conferentie een bedreiging van het gezin als één van de fundamentele waarden van de samenle ving. In de documenten is volgens de kardinaal geen enkele verwijzing naar deze waarden te vinden. Orthodoxe Kerk De Russisch-Orthodoxe Kerk wil vijftien kloosters herope nen die vlak na de Oktober revolutie van 1917 door de communisten zijn gesloten. Daaronder bevindt zich het bekende Opstandingskloos ter uit Istra in de buurt van Moskou, zo meldt persbu reau Interfax. De hoofdkerk van het in 1656 gebouwde klooster is een kopie van de Verrijzeniskerk in Jeruzalem. Het klooster was in de loop der eeuwen uitgegroeid tot een belangrijk pelgrimsoord voor gelovigen die zich een reis naar de heilige stad niet konden veroorloven. De Hei lige Synode, die tot herope ning van de kloosters be sloot, verheugt zich sinds de invoering van de godsdienst vrijheid in een groeiend aan tal kloosterlingen. De op bouw van de kerkelijke struc tuur wordt echter bemoeilijkt door het ontbreken van fi nanciële middelen. Onderzoek VPW stelt tekortkomingen aan de kaak Rooms-katholieke pastores vrinden zichzelf bekwaam, maar zijn dat feitelijk helemaal niet. Met hun houding is het goed gesteld, maar het professionele vaardigheidsni veau is laag tot zeer laag. Dit blijkt een onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van de Federatie van Verenigin gen van Pastoraal Werkenden (VPW). gens de onderzoekers 'hét grote manco' van de huidige theolo- gie-opleiding. ,,Er blijft veel te weinig tijd over om studenten in de verschillende pastorale ta ken te trainen hen de nodige kennis en inzichten te bieden die nu eenmaal noodzakelijk zijn voor een professionele ambtsuitoefening. De onderzoekers vinden het 'een vreemde zaak' dat gedrags training of het aanleren van technieken 'bijna per definitie als strijdig wordt opgevat met religieuze authenticiteit, pasto rale spiritualiteit of kerkelijke sacramentaliteit'. Het is volgens hen in deze tijd noodzakelijk dat een pastor een pastoraal be- „De pastores kunnen niet tip pen aan het vaardigheidsniveau van bijvoorbeeld artsen of psy chotherapeuten, en dat is zor gelijk", aldus de Nijmeegse on derzoekers H. Schilderman en C. Visser in het Kontaktblad van de VPW, dat de conclusies van het onderzoek publiceert. De theoloog en de sociaal weten schapper achten hun onderzoek onder een kleine 500 pastores representatief. Pastores zijn te weinig profes sioneel bezig met hun ambt en hebben nauwelijks praktische vaardigheden meegekregen tij dens hun opleiding. Dat is vol- leid kan ontwikkelen, een kerk- opbouwproces in gang kan zet ten en weet hoe hij mensen in een rouwproces moet begelei den. Uit het onderzoek blijkt dat pastores doorgaans tevreden zijn over hun opleiding. Ze zijn echter slecht te spreken over de steun die ze van kerkbestuur of toerustingsinstanties ontvangen voor deskundigheidsbevorde ring. Ontevredenheid is er ook over de pastorale loopbaanmo gelijkheden. Tevens wordt ge twijfeld aan carrièremogelijkhe den buiten de kerk. De VPW, waarbij meer dan de helft van de Nederlandse pasto res is aangesloten, gaat haar le den een seizoen lang bestoken met de resultaten van het on derzoek. De priesters en pasto raal werk(st)ers moeten zich af gaan vragen: „Wie ben ik als pastor, wat is mijn professiona liteit en welke deskundigheid heb ik extra nodig?" Pas volgend jaar Nederlandse vertaling wereldcatechismus De Nederlandse vertaling van de nieuwe rooms-katholieke wereldcatechismus zal niet meer dit jaar verschijnen. De Va ticaanse congregatie voor de geloofsleer blijkt meer tijd nodig te hebben voor de beoordeling van de tekst dan was voorzien, meldt het RK Kerkgenootschap. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de vertaling in het najaar van 1993 op de Nederlandse markt zou worden ge bracht. De vertaalcommissie, onder leiding van prof. dr. J. Ambaum, had haar werk echter niet op tijd af. Pas in april 1994 overhandigden de kardinalen Danneels en Simonis in Rome persoonlijk de vertaling. „De beoordelaars zaten tot over hun oren in het werk", zo verklaart woordvoerder J. Mourits van de Nederlandse Kerk provincie de vertraging. Aan de vertaalcommissie kan het vol gens hem nauwelijks liggen. Die werd immers geleid door een lid van de internationale theologencommissie, een soort 'denktank' van de congregatie die de catechismus opstelde. De wereldcatechismus, waarin de geloofsleer van de RK Kerk wordt samengevat, verscheen eind 1992. Een jaar later waren er over de hele wereld ruim drie miljoen exemplaren in negen talen gedrukt. Voor de Franse, Duitse en Spaanse ver taling bestond direct grote belangstelling. De verschijning van de Engelse versie liep een vertraging van anderhalf jaar op, omdat de vertalers volgens het Vati caan al te vrouwvriendelijk te werk waren gegaan. In een maand tijd werden in Groot-Brittannië zo'n 100.000 exempla ren verkocht. De Nederlandse uitgeverij Gooi en Sticht no teerde inmiddels een kleine 10.000 bestellingen voor het boekwerk. AMSTERDAM Met zijn vuist beukt de Ghanese predikant Daniël Himmans drie keer op de deur van zijn kerk in de Bijlmer. „Open de poorten van rechtschapenheid", roept hij. „Open de poorten van het paradijs." Daarna opende CDA-staats- secretaris van volkshuisvesting E. Heerma afgelopen zaterdag de uitbreiding van het kerkge bouw van de True Teachings of Christ's Temple (TTCT). Onder een parkeergarage in de Bijlmer groeit de swingende Ghanese opwekkingskerk als kool. De TTCT is één van de tien Ghanese kerken in de Bijlmer die alle tot de evangelische rich ting behoren. Tijdens de ope ningsceremonie, bijgewoond door een paar honderd gelovi gen, was het 'Praise the Lord' niet van de lucht. „Dit is een nieuw gebouw, maar ik wil dat het dak instort als jullie Amen roepen", roept Himmans. De oorspronkelijke ruimte kon de zeshonderd tot zeven honderd gelovigen niet meer herbergen. Daarom werd beslo ten tot een 150.000 gulden kos tende uitbreiding, die de leden zelf hebben betaald. Het ge bouw doet niet alleen dienst als kerkruimte, maar biedt ook on derdak aan sociale activiteiten. Volgens ouderling Maxwell zijn het 'ambitieuze programma's' die tot doel hebben vooral de jeugd af te houden van 'sociale kwaden', zoals drugs, alcohol en criminaliteit. Voor Jan de Jonge, lid van de CDA-fractie in de deelraad Zuidoost, is het dit jaar de ze vende kerk in de Bijlmer waar- De openingsceremonie werd afgelopen zaterdag bijgewoond door honderden gelovigen. van hij de opening bijwoont. Van die kerken zijn er vijf Gha- nees, één Koreaans en één Suri- Sinds 1986 probeert De Jonge 'een schakel tussen overheid en religie' in de Bijlmer te zijn. Hij heeft inmiddels veel kerkge nootschappen van buitenlandse afkomst binnengeleid in de we reld van bestemmingsplannen en erfpacht. De TTCT heeft de het van zijn bescherm- 1 door een crèche in gebouw naar hem te Volgens De Jonge kost het nog steeds moeite de bloeiende kerken onder de aandacht van de deelgemeente te brengen. „De deelgemeente doet niets." De Jonge: „als je de maat schappelijke relevantie van deze kerk ziet, als je ziet dat hier kin deropvang is, dat er taallessen gegeven worden, dat er een koor en een muziekgroep oefe nen, dan moet de deelgemeente daar toch een bijdrage aan leve- Gezien de scheiding tussen kerk en staat in Nederland inoet de deelgemeente kerkbouw niet subsidiëren, vindt De Jonge. Wel zou ze de kerken in de Bijl mer tegemoet kunnen komen. „Haal hun niet het vel over de oren met de erfpacht, drijf de grondprijs niet op", zegt De Jonge. „De kerken moeten bij de overheid blijven aankloppen voor voorwaardenscheppende hulp." In de Bijlmer staan bijna drie duizend Ghanezen ingeschre ven. Ongeveer 70 procent van hen is actief betrokken bij een religieuze groepering. De protestanten in Israël en de bezette ge bieden hebben geen overkoepelende orga nisatie die met de staat Israël kan onder handelen. Daardoor dreigen hun belangen in de knel te geraken. Dit zegt de lutherse theologe Petra Heldt, algemeen secretaris van een oecumenisch onderzoeksinstituut in Israël en docente kerkgeschiedenis aan de Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem. De Rooms-Katholieke kerk heeft kortgele den een 'fundamentele overeenkomst' met de staat Israël geslotén, waarin onder meer de juridische rechten van de kerk zijn vast gelegd. Israël zou echter graag zien dat ook de andere kerken onderhandelingen ope nen om hun belangen te behartigen. De besprekingen tussen de ortodoxe ker ken en Israël zijn inmiddels op gang geko men. Bij de protestanten is dit echter van wege hun grote onderlinge verdeeldheid niet het geval, aldus de Duitse theologe. De grote verdeeldheid onder de protestanten heeft verschillende oorzaken. In de eerste plaats bestaat er verdeeldheid tussen de kerken over leerstellingen. In de tweede plaats wordt er onder de piotestanten sterk verschillend gedacht over politieke vraag stukken. De enige overkoepelende organisatie die zich bewust politiek neutraal opstelt, is de Verenigde Christelijke Raad in Israël. Maar deze organisatie ziet zichzelf niet als verte genwoordiger van de protestanten uit de hele wereld en evenmin vinden alle pro testanten in Israël en de bezette gebieden deze organisatie representatief. LEIDSCH DAGBLAD DI^CTIE^B.M^Eswnberg, G.'P Arnold (adj), J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Apeldoorn: mevr. L. van Hilten-Matthijsen te Velp. NED.GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Arnhem (part-time) i.s.m. de Chr. Geref. Kerk en naar Nijmegen (part-ti me): J. van 't Hof, kandidaat te Sliedrecht, die bedankte voor Bilthoven (part-time) en voor Breda i.c.m. Rijsbergen. ADVERTENTIES ma -vrij van 8 30-17 00 ui Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. (incl. B er maand peracc.giro per kwartaal 85,55 VERZENDING PER POST 329'3° Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19 30 uur, 29,30 84,55 328,30 HET WEER Topzomermaand juli 1994 - onder weg naar nieuwe warmterecords - benadrukte dit weekeinde zijn ex treme karakter nog maar eens. Vooral op zondag reikte het kwik naar de hoogste waarden sinds au gustus 1990. Zaterdag was een groot deel van het land al tropisch warm; het noordwestelijke kustge bied bleef met 23 tot 28 graden frisser, dankzij een vrij krachtige noordooster, die deels van over zee kwam. Later ruimde de wind wat door naar oost en zondagmorgen kwam het transport op gang van droge en sterk opgewarmde land lucht. Overdag werd de zon nauwe lijks gehinderd door wat overdrij vende wolkensluiers. Rond het middaguur werd de 30 graden al gehaald en later in de middag meldde Schiphol 32 graden; de stations te Haarlem en Valkenburg ZH overtroffen met een maximum van 33 graden de tropische dag van 12 juli dit jaar. Ook aan de drukbezochte stranden was het heet; een verfrissende zee wind bleef uit. Het zuiden van het land spande de kroon met een bar becue-temperatuur van 35.5 gra den te Gilze-Rijen. In de avond raakte het bewolkt met c buien dicht langs de Belgische grens. Er volgde een mediterran nacht, vooral in de steden bleef warmte nog lang hangen. Te mii dernacht wees het kwik op diver plaatsen nog 25 tot 28 graden a Vandaag draait de wind na west achter een vore van lage dr Heel plaatselijk kan het on in elk geval zijn we de grootste warmte even kwijt. De lucht i: leen wel een stuk vochtiger, zod het broeierig blijft. Maxima v graden zijn morgen nog voorbeh den aan de zuidoostelijke helft v het land. In de kustprovinc het met een neiging tot zeewind een paar graden koeler. De v richting is op woensdag belangri want die kan mogelijk opnieuw; landig worden. Misschien is dan ook de rest van het land weer ti pisch warm met toenemende o weerkans. Later in de week wordt het dan e del ijk even wat minder wai benauwd, als de wind tijdelijk u het noorden waait. De laatste pri nosekaart wijst op hernieuwde h gedruk boven West-en Noord-Eu pa; in dat geval kan de volgende cyclus van opwarming begin HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: In het zuiden eerst nog pe rioden met zon. Elders toenemende bewolking en morgen gevolgd door re gen Maximumtempera tuur rond 22 graden, in de omgeving van Oslo nog Overwegend zonnig en droog. Morgen vanuit het wolking. Maximumtempe ratuur rond 27 graden. Denemarken: Middagtemperatuur van daag ongeveer 29 graden, morgen iets koeler Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt en perioden met regen. In Engeland plaatselijk Morgen in lerlagd ook af en Middagtemperatuur België en Luxemburg: Perioden met zon ei ri-Frankrijk: on, maar in het oosten onnig. Op beide dagen dagtemperatuur i graden langs de ki Wolkenvelden, maar in de loop van van daag ook weer zon. In het zuiden slechts enkele wolkenvelden. Middagtempera- DINSDAG26JULI1 tuur van 24 graden in het noorden tot 28 in deAlgarve. WEERRAPPORTEN Mid- Wolkenvelden, ook af en to< dagtemperatuur 25 graden. Spanje: In het noorden wolkenvelden en droog, elders overwegend zonnig. Temperatuur in de middag tussen 30 en 40 graden. Langs de Golf van Biskaje ong'eveer 23 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden enke le wolkenvelden, maar droog. Op de zuidstranden vrij zonnig. Maximumtem peratuur rond 28 graden. Marokko: Westkust: in het noorden vrij zonnig. In het zuiden stapelwolken en een enkele bui. Middagtemperatuur tussen 25 en 32 graden. Zonnig en warm met maximumtempera tuur vlak langs de kust rond 35 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnrge perioden, maar ook een enkele regen- of onweersbui. Middag temperatuur van 25 graden bij Bor deaux tot 35 in de omgeving van Nice. Mallorca en Ibiza: Zonnig. Maximumtemperatuur rond 33 KalNfe Enkele regen- of onweersbuien, i ook op Sicilië. Verder perioden n Zon op 05.50 Zon one Maan op 22.42 Maano Waterstanden Katwijk Weerrapporten 24 juli 20 ui Bordeaux Brussel Cyprus ozo4 33 21 no 3 30 16 orgen Corsica en Sardinië: Op Corsica wat sluierbewolking, verder zonnig en droog. Middagtemperatuur rond 32 graden. Griekenland en Kreta: Kleine kans op een regen- of onweers bui. Vooral in het zuiden ook flinke pe rioden met zon. Middagtemperatuur tussen 28 en 34 graden. Boven de Egeïsche Zee blijft het af en toe flink Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Langs de westkust waait af en toe een stevige noordenwind. Middagtemperatuur tus sen de 32 en 37 graden. Duitsland: Aanhoudend warm en vrij zonnig. Vooral in de middag en avond stapelwolken en enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur van 28 graden in het noor- Casablar TelAviv Zwitserland: In de ochtend vrij zonnig, 's Middags snel toenemende bewolking en enkele onweersbuien. Maximumtemperatuur circa 31 graden. Oostenrijk: Toronto In.het laagland zonnig. In de bergen in Tunis de middag'en avond een enkele bui. Vancouver Middagtemperatuur circa 30 graden. HEINZ £A/, WAT V/WC>J£ VAM tf£T WAT£/Z £-£kr*:BfiZ. f-f£/MZ n

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8