Arrestatiegolf treft Berlusconi Europese joden hebben diepe wortels in Argentinië Ja tegen het leven \SI A LA \J iDf Vrachtauto gebruikt bij aanslag in Buenos Aires Buitenland Einde aan gijzeling in Kassei Sinn Fein keert zich tegen plan Ieren en Britten voor Ulster Leger Gambia neemt macht over MAANDAG 25 JUL11994 Prinses Diana voor de rechter londen De Britse prinses Diana zal voor het gerecht getuigen tegen de eigenaar van het Londense fitnesscentrum die haar vo rig jaar met een verborgen camera fotografeerde. Tegen het ad vies van haar advocaten in wil lady Di het op een proces aan la ten komen, waarbij ze volgens het dagblad The Sun zelf in de rechtszaal zal verschijnen. De weinig flatteuze foto's van de prinses deden de roep opleven om wettelijke bescherming van het koninklijk huis tegen al te opdringerige pers. De zaak komt waarschijnlijk volgend jaar voor de rechter. Twee mensen verdronken op Corsica ajaccio» Het zuiden van het Franse eiland Corsica is gisteren getroffen door zware onweersbuien. Rivieren kregen daardoor enorm veel water te verwerken, wat tot vloedgolven leidde. Een moeder en haar vijfjaar oude zoon verdronken bij het zwem men in een riviertje nabij de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio. De bewoners van diverse beekdalen is aangeraden hun huizen te verlaten. Kleine beken veranderden in een mum van tijd in rivie ren van drie meter diep. Ook verscheidene campings zijn ont ruimd. Te weinig Oekraïners naar stembus kiev» De verkiezingen voor 112 vacante parlementszetels in Oekraïne zijn gisteren door een te lage opkomst voor een be langrijk deel mislukt. Slechts in 38 van de 112 stemdistricten kwam de opkomst boven de vereiste 50 procent uit. Onder meer in de hoofdstad Kiev en de Zwarte-Zeehavens Odessa en Sebas- topol werd de verkiezing wegens te lage opkomst ongeldig ver klaard. De stembusstrijd was de eerste test van de nieuwe presi dent, Leonid Koetsjma, die nauwere banden met Rusland voor- Stormloop op hekken Downing Street londen Betogers hebben gisteren geprobeerd om door de sta len hekken te breken die Downing Street in Londen afsluiten. In het straatje ligt de ambtswoning van de Britse premier. Inder haast aangevoerde oproerpolitie wist de stormloop van de beto gers te keren. Zeker tien demonstranten zijn gearresteerd. De 18.000 be:ogers protesteerden tegen een wet die sommige bur gerrechten inperkt. Onder meer zouden gemeentes niet langer verplicht zijn land beschikbaar te stellen aan New Age Travellers, hippies die in groten getale met caravans rondtrekken. Branden in Istrië woeden voort zagreb De bosbranden die afgelopen weekeinde op het Kroatisch-Sloveense schiereiland Istrië uitbraken, hadden van morgen al meer dan 5.000 hectare bos verwoest. Volgens de Kroatische radio bestaat er geen gevaar voor steden en toeris tencentra op het onder vakantiegangers populaire schiereiland. Wel zijn veel doorgaande wegen afgezet, waardoor het verkeer hinder ondervindt. Massagraven ontdekt in Guatemala Guatemala stad» In Guatemala zijn vier massagraven ontdekt waarin mogelijk meer dan duizend mensen begraven liggen. In de graven in lxan, die vermoedelijk stammen uit de jaren tach tig, zouden de lijken liggen van vermoorde kinderen en volwas senen. Begin jaren tachtig werd in Guatemala gevochten tussen linkse guerrillastrijders en rechtse militairen. Het was een van de ergste perioden in een burgeroorlog die in 1960 uitbrak. Door de gewelddadigheden kwamen 100.000 mensen om en verdwenen er 40.000. Opvarenden Greenpeace-schip gepakt Amsterdam De Noorse politie heeft gisteren vier Nederlandse bemanningsleden van het Greenpeace-actieschip Solo aange houden. Het betreft kapitein Albert Kuiken, Geert Drieman, een van de directeuren van Greenpeace Nederland, en de officieren Frank Kamp en Eduard Porringa, aldus een Greenpeace-woord- voerder. De vier zullen vandaag worden verhoord op het hoofd kwartier van de Noorse kustwacht in Sandnes bij Stavanger. De Solo is in de haven van Egersund aan de ketting gelegd, de milieu-organisatie Greenpeace is in Noorse wateren al enige tijd actief tegen walvisvaarders. Cholera maakt slachtoffers in Aden aden» Bij een cholera-epidemie in de havenstad Aden, de vroe gere hoofdstad van Zuid-Jemen, zijn volgens het Internationale Rode Kruis al meer cfan tien doden gevallen. De epidemie dreigt zich snel uit te breiden als niet snel wordt ingregrepen. Aden viel op 7 juli, na twee maanden burgeroorlog, in handen van de Noordjemenieten. Als gevolg van het beleg raakte de drinkwa tervoorziening ontwricht, wat tot de epidemie heeft geleid. i JL C U M U N IQAU JUOIA DEL P BUENOS AIRES» UPI Niet alleen in Buenos Aires gingen het afgelopen weekeinde de monstranten de straat om uiting te geven aan hun woede en afkeer van de tegen de joodse gemeenschap gerichte aanslag vorige week. Ook in Lima, de hoofdstad van Peru, werd tijdens de jaarlijkse vredesdemon stratie solidariteit betuigd met de joodse gemeenschap, foto reuter met meer dan 150 kilo aan ex plosieven, erin geslaagd was tot vlak bij de hoofdkwartieren van twee grote joodse organisaties te rijden. De vrachtauto explo deerde vrijwel meteen. De internationale groep on derzoekers weet niet zeker wat voor explosieven zijn gebruikt. „Maar we weten zeker dat het om een autobom gaat en niet om een ontploffing die in het gebouw is veroorzaakt", aldus een deskundige. „Restanten van een lichte vrachtauto zijn in de puinhopen gevonden. Het kan dat voertuig geweest zijn dat de terroristen hebben gebruikt. We hopen dat we nog meer sporen vinden van de vrachtauto. We zoeken ook nog nadere aanwij zingen over het type bom dat is gebruikt." De aanslag van verleden week maandag in Buenos Aires op een gebouw van de joodse ge meenschap is gepleegd met een hoog-explosieve lading die zich op een kleine vrachtauto be vond. Dit hebben buitenlandse deskundigen gisteren bevestigd. Specialisten uit Israël, Spanje en de Verenigde Staten helpen de Argentijnse regering bij het onderzoek naar de bomaanslag, waarbij meer dan 50 personen de dood vonden en ruim 200 mensen gewond raakten. Nog ongeveer 50 mensen staan te boek als vermist; men neerr^t aan dat hun lijken onder de puinhopen liggen. De Argentijnse politie had vrijdag meegedeeld dat de klei ne vrachtauto, die geladen was BUENOS AIRES DPA Stromende regen of winterse temperaturen kon den 150.000 Argentijnen er niet van weerhouden, uiting te geven aan hun verdriet over de anti- joodse aanslag in Buenos Aires. Ook twee jaar ge leden waren honderdduizenden de straat opge gaan om na de aanslag op de Israëlische ambas sade blijk te geven van hun woede en solidariteit met hun joodse landgenoten. Argentinië, dat vaak is beschreven als veilig toe vluchtsoord voor nazi's, heeft een veel langere traditie als tehuis van Europese joden. „Als wij de mensen zien, die met en voor ons tegen de ter reur demonstreren, dan weten wij, waarom wij in Argentinië wonen", zegt Werner Finkelstein, uit gever van een Duitstalig joods weekblad in Buenos Aires. De Argentijnse grondwet van 1853 bood in een tijd van mislukte revoluties en door restauratie versterkte monarchieën in Europa voor de emi granten burgerrechten, zoals ze toentertijd alleen in de Verenigde Staten bestonden. De discrimina tie van joden in Rusland was voor de regering in Buenos Aires een welkome aanleiding om de im migratie van joden actief te praktizeren. Het immigratieland Argentinië had, naast land en industriearbeiders uit Spanje en Italië, behoef te aan goed opgeleide mensen die hun draai von den in alle sectoren en branches. Deze eigen schappen verwachtten de politici van de joden. Ze zetten een speciale functionaris in die de emi gratiebeweging naar Argentinië moest leiden. Op 14 augustus 1889 meerde in de haven van Buenos Aires het Duitse stoomschip Weser uit Bremen af. Aan boord bevonden zich 1.200 im migranten, van wie bijna 820 joden. Deze episode geldt als het begin van de joodse immigratie in Argentinië. Het Zuidamerikaanse land moest in de beleving van de regerenden zich zo aanpassen aan de le vensstandaard in Europa en de Verenigde Staten. Met succes: in het begin van de 20ste eeuw gold Argentinië als het op negen na rijkste land ter we reld, terwijl industriearbeiders een hoger sociaal niveau hadden bereikt dan arbeiders in Spanje of Zuid-Frankrijk. In 1857 woonden in Argentinië 1,2 miljoen men sen. Na diverse immigratiegolven waren het er in 1914 al 7,9 miljoenen. Tot aan de Eerste Wereld oorlog vestigden zich er ongeveer 100.000 joden, terwijl de mondiale economische crisis in de ja ren '20 er debet aan was dat dit aantal verdubbel de. Na de machtsovername door Hider in 1933 vluchtten vóór en tijdens de Tweede Wereldoor log ongeveer 45.000 Duitse joden naar Argentinië, al sloot het land net als de meeste andere sta ten zijn grenzen voor politieke vluchtelingen. Autoritair ingestelde Argentijnse regeringen vanaf 1930 vreesden 'linkse oproerkraaiers' onder de verdrevenen. Voor de Duitse joden bleef het land toch een doel, omdat daar verwanten woonden en omdat het voor de Argentijnse troepen nage noeg onmogelijk was, vluchtelingen op te sporen in de ontoegankelijke grensgebieden. Als de ille gaal eenmaal in Buenos Aries was, bedreigde hem haast geen gevaar meer. Hoewel onder president Juan Domingo Peron na het eind van de oorlog nazi's en oorlogsmisdadi gers doelbewust geworven werden voor de verde re opbouw van de economie voor delen van de peronistische beweging was antisemitisme een soort toegangsbewijs ontwikkelde Buenos Ai res zich na New York tot een centrum van joodse cultuur overzee. Het in het Latijnsamerikaanse land sterk ontwikkelde individualisme leidde er toe dat daders en slachtoffers van het nationaal- socialisme hier letterlijk deur aan deur woonden. Anno 1994 telt de joodse gemeente ongeveer 300.000 mensen. Als men de kring uitbreidt naar de telgen van de immigranten, die in Argentinië zijn geboren en hun godsdienst niet meer prakti zeren, groeit het aantal Argentijnen van joodse komaf tot ongeveer een miljoen, op een totale be volking van ruim 32 miljoen. Aanhouding broer van premier deze week verwacht 'Aui €€tlS Het Milanese anti-corruptieteam 'Schone Handen' heeft er geen gras over laten groeien. Zaterdag, 24 uur nadat de Italiaanse regering het omstreden decreet had ingetrok ken dat het voorarrest afschaft voor mensen die zijn be schuldigd van corruptie, vaardigde het team 23 arresta tiebevelen uit. Onder andere tegen twee topmanagers van Fininvest, de holding van premier Berlusconi. Er worden nog zeker tachtig arrestaties verwacht. Een nieu we 'oorlog' tussen de Italiaanse regering en de magistra tuur staat op het punt van uitbreken. rome eelco van der linden correspondent De nieuwe arrestatiegolf heeft te maken met het onderzoek naar corruptie bij de Guardia di Finanza, het militaire korps dat zich bezighoudt met financiële delicten, zoals het oplichten van de fiscus. Tientallen onderne mers, accountants en officieren van de Guardia di Finanza zijn al tegen de lamp gelopen nadat was aangetoond dat bedrijven leden van het korps geld had den toegeschoven om malver saties door de vingers te zien. Het onderzoek is van kolossa le omvang en zal volgens veel waarnemers een vernietigend effect hebben op het hele Itali aanse bedrijfsleven. De afgelo pen dagen hebben tientallen mensen memoranda overlegd met daarin expliciete schuldbe kentenissen. Er is ook een zeer dramatisch element: vier offi cieren van de Guardia di Finan za pleegden de afgelopen twee weken zelfmoord. Op de arrestatielijst van on derzoeksrechter Di Pietro prij ken onder anderen Piero Bon- giannino, ex-directeur van de Banca Popolare di Novara, Feli ce Vitali, directeur van de aan Fiat gelieerde financierings maatschappij Gemina en Salva- tore Sciascia, belast met fiscale zaken bij Berlusconi's Fininvest. De Italiaanse politie doorzocht zaterdag het hoofdkantoor van Fininvest in Milaan in de hoop nieuw bewijsmateriaal te vin den. Sciascia is verantwoordelijk heid voor alle belastingzaken van de holding. Volgens diverse beambten van de Guardia di Fi nanza heeft hij geld betaald om problemen met de fiscus te voorkomen. De broer van pre mier Berlusconi, Paolo, in het verleden al betrokken bij diver se corruptiezaken, is genoemd als degene die Sciascia opdracht gaf tot uitbetaling. De Italiaanse kranten schreven gisteren dat Paolo Berlusconi vrijwel zeker deze week zal worden gearres teerd. Met hun laatste acties zijn de Milanese magistraten gevaarlijk dicht in de buurt gekomen van premier Silvio Berlusconi. Hoe- -wel de regeringsleider tot nu toe niet heeft gereageerd, zal hij ze ker koken van woede. Hij be schouwt de Milanese rechters als degenen die zijn decreet over het voorarrest hebben ge torpedeerd door met ontslag te dreigen. Berlusconi verwijt de magistraten dat ze een heksen jacht hebben ontketend, waar van uiteindelijk hij en zijn hol ding Fininvest het slachtoffer moeten worden. De oppositie ziet in de laatste arrestaties echter het bewijs voor de theorie dat Berlusconi met zijn decreet wilde voorko men dat zijn managers en broer achter de tralies zouden ver dwijnen. Wees eens wat vriendelijker te gen varkens. Een liefdevolle be handeling van deze dieren kan namelijk de produktie aanzien lijk verhogen, zo meldden Australische onderzoekers. Het programma Pat a pig (aai eens een varken) moet de varkens hoeders leren hoe ze goed moe ten omgaan met hun ham- en baconproducenten. Regelmatig slaan en schop pen veroorzaakt bij het varken een toestand van angst, zegt de dierpsycholoog Grahame Cole man. „Daarentegen kan een hoeveelheid positief lichamelijk contact met vriendelijke tikjes en aaien de stress terugdringen en het aantal geboortes doen toenemen." Opstandige Algerijnen uitgeschakeld LETTERKENNY-DUBLIN AFP-DPA-Rtr-UPI Sinn Fein, de politieke arm van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), verwerpt de vredesvoor stellen van de Britse en Ierse re geringen voor Noord-Ierland. De katholieke partij Sinn Fein ziet in die voorstellen 'negatieve en tegenstrijdige' elementen, zo liet partijvoorzitter Gerry Adams gisterert weten. Adams zei tijdens het door 800 leden bijgewoonde partij congres dat Sinn Fein vrede 'wil en eist', maar voor de opstellers van het vredesplan is dat niet voldoende. De Britse regering constateerde gisteravond laat dat Sinn Fein zichzelf 'buiten het politieke proces in Ulster heeft geplaatst' door te weige ren geweld af te zweren. Pre mier Reynolds van Ierland rea geerde op soortgelijke wijze. Sinn Fein hield gisteren een speciaal partijcongres in Letter- kenny, stadje in het graafschap Donegal in het westen van de Ierse Republiek. Het was de be doeling een 'definitief ant woord' te formuleren op de voorstellen van Londen en Du blin van 15 december 1993. Daarin werden Sinn Fein offi ciële onderhandelingen aange boden, als het IRA een staakt- het-vuren in acht neemt. Volgens Adams biedt de De claratie van Downing Street echter geen afdoende oplossing voor de belangrijkste proble men van Noord-Ierland, dat door een bloedige burgeroorlog wordt verscheurd. Sinn Fein eiste opnieuw dat Londen instemt met het princi pe van 'nationale zelfbeschik king van het Ierse volk'. Het ei land valt momenteel in twee delen uiteen: de republiek Ier land en het onder Brits bestuur vallende Noord-Ierland (Ulster). In de Declaratie van Downing Street erkent Groot-Brittannië voor het eerst de mogelijkheid van een verenigd Ierland, terwijl de Ierse Republiek aanbiedt haar aanspraak op het noorden te laten vallen. President Jawara vlucht aan boord Amerikaans schip den werd door het oude bewind en waaraan president Dawda Jawara geen halt heeft toegeroe pen'. Andere grieven die de rebelle rende militairen tegen tegen het Jawara-regime hebben, betref fen het uitblijven van hun soldij voor in Liberia uitgevoerde vre destaken en slechte condities in de kazernes. Bovendien wensen zij dat 80 in Gambia aanwezige Nigeriaanse militaire adviseurs naar huis worden gestuurd. De hulp van Nigeria bij het trainen van de Gambiaanse strijdkrachten gaat terug tot 1984, nadat drie jaar eerder een door Libië gesteunde staats greep was mislukt. Zowel mili tairen uit Senegal, waartussen Gambia ligt ingeklemd, als troe pen van het Britse SAS (Special Air Services) kwamen president Jawara toen te hulp en drukten de opstand de kop in. In het ministaatje, dat geheel omsloten wordt door Senegal, was het gisteren overwegend rustig. De winkels gingen weer open en de telefoonverbindin gen met het buitenland werden hersteld. De luchthaven en de landgrenzen bleven nog wel ge sloten. De Duitse politie arresteerde gisteren al een aantal opstandige asielzoekers bij de gevangenis in Kassei. foto sabine schürfeld Algerijnse asielzoekers, die in opstand waren in een gevangenis in Kassei in de Duitse deelstaat Hessen en een bewaker in gijzeling hielden, zijn vanochtend door de politie overvallen. Een speciale elite-eenheid van de Duitse po litie bevrijdde de gijzelaar op het moment dat de muiters in een bus wilden stappen. De man bleef ongedeerd en de asielzoekers gaven zich De circa veertig in gevangenschap verkeren de vluchtelingen, voornamelijk Algerijnen wier verzoek om politiek asiel is afgewezen, wilden proberen naar Frankrijk of Denemarken te ver trekken. De asielzoekers begonnen hun muite rij gisteren en namen daarbij de 39-jarige be waker in gijzeling. Een eerdere poging van de Duitse politie om de gevangenis te bestormen en de bewaker te bevrijden, mislukte. Een brand, die gesticht was in een deel van de gevangenis, heeft de brandweer kunnen blussen. Politiecomman- danten en een psycholoog onderhandelden sindsdien met de Algerijnen, die wachtten op uitzetting. BANJUL-NAIROBIAFP-GPD-Rtr De staatsgreep van militairen in de Afrikaanse staat Gambia lijkt geslaagd te zijn. Het Ameri kaanse oorlogsschip, waarheen president Dawda Jawara was gevlucht, is met onbekende be stemming vertrokken uit de ha ven van de hoofdstad Banjul. Waarnemers houden het erop dat dit aangeeft dat overleg tus sen de burgerpresident en de in opstand gekomen militairen is mislukt. De regering van Senegal heeft besloten politiek asiel te verle nen aan de afgezette president. 'Om humanitaire redenen' krij gen Dawda Jawara en zijn ver wanten asiel in het buurland, zo meldt een officieel communi qué dat gisteren in Dakar is uit gegeven. De leider van de opstand, lui tenant Yaja Jameh, kondigde aan dat de militairen op korte termijn een regering zullen vor men die 'in meerderheid be staat uit burgers die bekend staan om hun morele integri teit'. Hij hield hun voor dat het leger de macht heeft gegrepen 'om een eind te maken aan de corruptie die was ontstaan en dertig jaar lang in stand gehou- GAMBIA Hoofdstad: Banjul Aantal inwoners: 883.000 Oppervlakte: 11.295 km2 (Nederland 41.785 km2) Bevolkingsdichtheid: 76 (Nederland 397) Talen: Engels, dialecten Sir Dawda Jawara: op de vlucht. foto» ap

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5