Sport Nederlanders uren achter op Indurain Van den Berg geeft jonkies het nakijken Hs Jeroen Piket neemt definitief plaats in wereldtop Priem laat Rooks en Theunisse aan de kant De Ruiter en Den Haag uit elkaar HAANDAG 25 JUL11994 'loegleiders hebben hun kans verspeeld Ja de proloog zei Erik Dekker dat hij niet alles had gege ten. De Tour was nog lang, en op die paar seconden c\vam het in Parijs ook niet aan. Na de grote tijdrit zei !rik Dekker dat hij niet alles had gegeven. De Tour was lang en op die paar minuten kwam het in Parijs ook liet aan. parus «govert van veen Ja de Alpenritten zei Erik Dek- dat hij alles had gegeven. De Lir was nu niet lang meer en dat kwartier kwam het in Pa- nu ook niet meer aan. Erik Jekker kreeg gelijk, in Parijs wam het voor hem niet op een »aar seconden, een paar minu- of een paar kwartier aan. Hij inishte op ruim tweeëneenhalf in indurain, een achter van omgerekend zo'n ïonderd kilometer op een totaal in vierduizend. Goed gedaan Erik. Tenslotte ben je pas pas 23, nog maar jaar beroepsrenner. Het kan ook allemaal niet gelijk. Het nooi genoeg dat je Parijs haalt. Ze gaan heus nog wel van je horen. Al dat gezeur over die ivinst in Zweden. Alsof die ron de daar met de Tour te vergelij ken is. En Rob Mulders, jij toonde loch ook maar karakter en doorzettingsvermogen. Jammer dat John Talen meereed, anders had je toch maar mooi die rode rn mee naar huis geno men. Maar als iemand de kleur rood staat, dan is dat natuurlijk John wel. Honderdzeventiende op meer dan drieeneenhalf uur: klasse Talen! En Gerrit de Vries, de mensen die drie jaar geleden zeiden dat je een mogelijke Tour-top-tien- renner zou worden, of winnaar op l'Alpe d'Huez, die waren niet goed bij hun hoofd zeker. Blijf jij maar mooi gewoon lekker hard fietsen.... voor anderen. Dan toch nog als 77ste finishen: perfect Gerrit! De. mensen snappen er niks van, nietwaar Erik Breukink? Ze denken zeker dat je voor een paar miljoen per jaar een podi umplaats in Parijs kunt kopen. Maar het kan niet altijd feest zijn. Een renner is ook maar een mens. En of je nu 29ste bent, of 19e, of 39ste, dat maakt toch ook niks meer uit. Trouwens, je bent toch een paar dagen lekker in beeld geweest, niet Erik? Goed geld gepakt gisteren in Parijs, Erwin Nijboer? Met zo'n kopman als Indurain wil je je zelf wel wegcijferen. Een beetje sleuren aan het peloton om de afstand met de kopgroep niet te Kenyaanse bokser overleden las Vegas De Kenyaanse bokser Wangila Napunyi is zondag in het ziekenhuis van Las Vegas overleden. De olympisch kam pioen in het weltergewicht van 1988 bezweek aan verwondingen aan het hoofd, opgelopen tijdens zijn partij van vrijdag tegen de i tonerikaan David Gonzales. Napunyi verliet op eigen kracht de zakte in de kleedkamer in elkaar. In coma werd de finds 1989 profbokser naar het ziekenhuis vervoerd. Daar werd een grote bloedklont in de hersens aangetroffen. De operatie kwam te laat. Hagi nog oneens met Barcelona Barcelona De beoogde transfer van de Roemeense sterspeler Gheorghe Hagi naar de Spaanse landskampioen Barcelona is nog niet rond. De 29-jarige middenvelder, uitblinker bij het WK de Verenigde Staten, kon het tijdens de eerste besprekingen met de clubleiding niet eens worden over de financiële voor waarden. Komende week praten beide partijen opnieuw met el kaar. Ferrari dreigt met vertrek neuss De befaamde Italiaanse renstal Ferrari neemt op voor hand geen genoegen met een voorwaardelijke straf voor de Duitse coureur Michael Schumacher. Indien de Benetton-piloot niet voor de Grand Prix van Duitsland op Hockenheim (31 juli) wordt geschorst, trekt de autofabrikant zich terug uit de Formule 1. Dat dreigement heeft stalbaas Luca di Montezemolo geuit in de Duitse krant Welt am Sonntag. Het bestuur van de internatio nale automobielfederatie (FIA) behandelt dinsdag in-Parijs het wangedrag van Schumacher bij de Grote Prijs van Engeland op Silverstone. De Duitser, leider in het WK-klassement, negeerde de zwarte vlag van de wedstrijdleiding. Broers Gunnlaugsson naar Nürnberg dirksland Feyenoord hoopt vandaag met het bestuur v i FC Nürnberg overeenstemming te bereiken over de transfersom voor de tweeling Bjarki en Arnar Gunnlaugsson. De IJslandse broertjes kwamen het afgelopen weekeinde zelf al tot een ak koord. Zij reizen vandaag ook niet mee naar het trainingskamp van Feyenoord in Winterswijk. Lansink wint in Spangenberg spangenberg Jos Lansink steekt twee dagen voor het begin van de Wereldruiterspelen op woensdag in een goede vorm. Met Li bero H won hij gisteren de Grote Prijs van het CSI in het Duitse Spangenberg. Vermeij rijdt in Noordwijk leiden Marco Vermeij rijdt komende woensdag in de Ronde van Noordwijk. De Lissenaar, rijdend voor de Franse ploeg Chazal, vervangt Gertjan Theunisse. Wereldtitel voor Corry de Bruin Lissabon Corry de Bruin heeft gisteren bij het WK atletiek in Lis sabon de juniorentitel bij het discuswerpen gegrepen. De acht tienjarige atlete bleef met 55,18 meter de groot te laten worden. Af en toe een grapje met de gele trui van Miguel, zoals zaterdag in de rit naar Lac Saint-Point. En als er dan nog zijn die vinden dat ze je te weinig voor jezelf bezig hebben gezien, sorry hoor, maar die hebben echt geen ver stand van wielrennen, hè Er- win? Waterdragers Zes Nederlanders in Parijs, zes helpers, zes knechten, zes wa terdragers. Erik Breukink gaf z'n bidon aan Alex Zülle, Gerrit de Vries aan Guy Nulens en Mare Sergeant, Erwin Nijboer aan Mi guel Indurain, Erik Dekker aan Viatcheslav Ekimov en John Ta len aan zo ongeveer de hele Mercatone Uno-ploeg. Ziedaar het Nederlandse wielrennen op mondiaal niveau. Kijk maar naar het eindklassement van de Tour. Het zegt genoeg. Maar zes Nederlanders in Pa rijs, misschien is dat nog wel de grootste schande. Naarmate de Tour vorderde, had wachten aan de streep vrijwel geen zin meer. Het oranje-gevoel op na genoeg de vingers van een hand. Zes Nederlanders in Pa rijs.... wat een flop. En onder die zes ook nog de nummers laatst en voorlaatst. Ze lachen zich rot in het buitenland. Of vragen zich verbijsterd af hoe een wie- Iernatie zo kon zinken. In '93 en in '92 kwamen er tenminste nog elf jongens met Miguel Indurain (rechts) wordt vlak voor de meet in Parijs gefeliciteerd door zijn ploeggenoot Ramone Gonzalez Arrieta. Erwin Nijboer (midden) heeft zo zijn eigen gedachten. Slechts zes Nederlanders haalden het einde van de Tour, een dieptepunt. foto rtr een Nederlands paspoort over de streep op de Champs Ely- sées, in '91 zelfs nog veertien. Nu maar zes. Negen vielen er af in de afgelopen 23 dagen, 21 etappes en 4000 kilometer. De butanten als Patrick Jonker, Marco Vermeij, Bart Voskamp en laatste-moment-invaller Leon van Bon bliezen zichzelf op en spatten in de hitte uit el kaar. Frans Maassen was ook al vroeg weg wegens een cyste aan z'n zitvlak en kwam net op tijd in Limburg terug om zoon Milan op de wereld welkom te heten. Maar Jean-Paul van Pop- pel had, met zijn ervaring, mis schien beter kunnen weten, niet terdag i sprint v zo maar genoegen men met die ene ritzege in Bou- logne-Sur-Mer. Afgelopen za er nog een mooie hem weggelegd. En de manier waarop Steven Rooks, Gert Jan Theunisse en Rob Harmeling, samen met hun ploegleider bovendien, uit de Tour verdwenen, was al hele maal niet fris. Onverkwikkelijk Onverkwikkelijke affaires: TVM- Bison ging er deze Tour gewoon mee door. Toen Bo Hamburger in Trelissac de achtste etappe won, was alles weer even verge ten, de problemen rond de ge zondheidsverklaring) van Dan ny Nelissen, de problemen rond de hoogtestage van Steven Rooks, de maagzweer van Gert Jan Theunisse, de laatste-mo- ment-selectie-na-interventie van dezelfde renner... Maar na 'Hamburger' (Priem toen nog trots: 'We staan er toch maar mooi als ploeg') ging TVM als nog volledig op z'n kont. Alleen drie Skandinaviërs ble ven nog in de strijd. Ze konden gemakkelijk aan één volgauto worden overgelaten. Die werd in de tweede helft bestuurd door Piet Bos, adjunct-directeur van een groot lyceum in Bergen op Zoom. De frustratie bij TVM over het afstappen van Rooks en Theunisse op weg naar Luz Ardiden nota bene, en het uit de koers zetten van Priem en Har meling wegens hangen van de renner aan de ploegleidersauto, was groot. Al moet de uitstraling van het Nederlandse wielerdrama in de ze Tour ook weer niet worden overschat. De buitenlands pers haalde er de schouders bij op. Nederlandse renners, bestaan die nog dan? Eén keer maar, misten ze ook over de grens nog het oranje-gevoel. Dat was na de afknapper op l'Alpe d'Huez. 'Nederlandse fans hebben in de gaten dat ze hier niets meer te zoeken hebben', schreef Samuel Abt van de International Herald Tribune terecht. Voordat de fans weer naar l'Alpe d'Huez komen, zullen er bergen werk verzet moeten worden. Of dat door de aloude generatie Nederlandse ploeglei ders moet en kan, is nog maar de waag. Ze hebben eigenlijk hun kans wel gehad en ver speeld. In een andere sport zou hun positie, wegens uitblijven van prestaties, op z'n minst ter leiden. rob v Misschien was het wel beetje tekenend. Alle mende talenten en jonge profs die meededen aan de Ópen Leidse tenniskampioenschap pen moesten het afleggen tegen twee professionals die jaren ge leden vervroegd zijn 'uitgetre den'. Noordwijkerhoutse He- leen van den Berg won Room burg bij de vrouwen en Ralph Kok bij de mannen. Beide kampioenen hebben hun internationale tennisloop- baan opgegeven en bekomme ren zich als semi-profs alleen nog om binnenlandse toernooi en en competitie. Dat kost be duidend minder stress en reis tijd. De druk is minder groot en dat leidt in eigen land door gaans tot goede resultaten. Dat bewezen Van den Berg en Kok afgelopen week in het vierster- ren-A-toernooi waar ze ont spannen en zonder al te veel moeite de titel wonnen. Nou waren ze ook wel favoriet voor de hoofdprijs. Volgens de 22-jarige Van den Berg hoeven de talenten die ze aftroefde (zonder een set te ver liezen) haar succes niet als een motie van wantrouwen te zien. „Ik denk dat het ook een kwes tie is van ervaring en routine. Misschien ben ik dan pas 22, maar mijn meeste tegenstan ders zijn wel vier, vijf jaar jon ger. Dat verschil merk je in de wedstrijden." Van den Berg, die gisteren in de finale tegen Amanda Hop mans haar titel met succes ver dedigde (6-4,6-3), test het jonge spel altijd een beetje uit als een ervaren rot. „Bij die meiden is het toch vooral hard, hard, hard. Dan probeer ik ze wel eens te ontregelen door een keer op te lopen of een drops hot te slaan. Een beetje v en dan voel je toch dat de twijfel toeslaat, zo van 'hoe speelt die meid nou eigenlijk'. Dat is ge woon de routine, dat leren zij ook nog wel." Van den Berg was jaren gele den lid van Jong Oranje en reis de de hele wereld af onder be geleiding van de bond. Maar omdat de heimwee groter was dan de resultaten besloot ze in eigen land te blijven. Nu geeft ze tennisles bij Hillegom, sa men met Harry Verdegaal, en in de zomer zoekt ze de sterkere A-toernooien uit, ter voorberei ding op de zware competitie. „Twee sterren speel ik niet, want ik moet mijn ranking op peil houden, ik sta nu negende van Nederland. Van de drie- en viersterrentoernooien speel ik de meeste wel. Ik heb Emmen (vier sterren, red.) gewonnen en nu Roomburg. Deze week speel ik nog Rapiditas. Volgens mij ben ik wel klaar voor de compe titie." Komend weekeinde begint de eredivisiecompetitie. Roomburg was traditioneel de 'generale voor de nationale'. De laatste ja ren is de Open Leidse meer de 'repetitie voor de competitie'. Van den Berg begint alweer voor het zesde jaar aan de klus bij Popeye Gold Star. Ze was al tijd een betrouwbare en succes volle pion in het eredivisieteam. „Misschien ben ik nu eerste vrouw voor de singles." Het Amsterdamse team bestaat ver der uit Kim de Weille, Menno Oosting en Joshua Eagle. Laatst genoemde komt uit Australië en moest vorig jaar in de Room burg-finale (op maandagavond) nog opgeven met een rugbles- Pagina 16: 'Kok is keukenmeester op Heieen van den Berg met de beker die hoort bij de eerste prijs in het damesenkelspel van de 'Open Leidse Roomburg" tenniskampioenschappen'. foto holvast/mark lamers discussie worden gesteld. Zo niet in het wielrennen. Daar ligt het anders. Daar is de ploeglei der vaak z'n eigen werkver- schaffer nadat hij de boer op is gegaan om wat kapitaal bij el kaar te scharrelen. Ze hebben weer maatregelen aangekondigd, Raas en Priem. Verjonging, oefenen in Italië, een nieuwe vedette aantrek ken.... Het zijn geen plannen waarvan je zegt: 'sjonge, jonge, dat geeft vertrouwen'. Een grote achterstand (Raas: 'Zeker vijf jaar') loop je niet zo maar in. Bovendien heb je er, behalve misschien andere trainings- en begeleidingsmethoden, ook an dere renners voor nodig. Betere. En die heeft Nederland niet. Voorlopig niet. De scheiding van FC Den Haag en trainer Nol de Ruiter is er een zonder klaagzang. De door financiële problemen geplaagde club wilde graag af van De Rui ter, wiens salaris te zwaar op de begroting drukte. De voormalige assistent- bondscoach nam twee weken geleden geen genoegen met de afkoopsom, maar kwam zater dag op zijn schreden terug. Ook hij zag uiteindelijk de zinloos heid van het gedwongen huwe lijk in. Zijn opvolger stond al klaar: Lex Schoenmaker. De voormalige voetballer, die furo re maakte in het Zuiderpark bij ADO, de voorloper van FC Den Haag, was aangesteld als assis tent van De 'Ruiter, maar had in zijn contract een clausule opge nomen dat hij hoofdtrainer zou worden bij een vertrek van De Ruiter. Dat de wisseling van de wacht zich zo snel zou voltrekken, ver raste ook Schoenmaker. „Die clausule gold eigenlijk pas voor volgend seizoen", aldus de Ha genaar die debuteert als trainer in het betaalde voetbal. Sterretje in uw voorruit? De GlasGarage Leiderdorpse schaker in mondiale top tien na toernooizege in Dortmund De Nederlandse grootmeester Jeroen Piket heeft zich met de toernooiover- winning in Dortmund definitief een plaats verschaft bij de beste schakers van de wereld. Het was de eerste keer in zijn loopbaan dat Piket een catego rie-16-toernooi winnend afsloot. De zege was volkomen verdiend. Vanaf de eerste ronde stond de Leiderdorper op de eerste plaats, die hij nooit meer af stond. Piket kreeg in de slotfase van het toernooi alleen serieuze concurrentie van Michael Adams, maar de Engelse grootmeester schakelde zichzelf uit door in de laatste ronde met zwart kansloos te verliezen van Artoer Joe- soepov. Piket gaf zijn toernooi extra glans door in de laatste ronde met zwart zonder enige moeite overeind te blijven tegen FIDE-wereldkampioen Anatoly Karpov. Na 24 zetten staakte Karpov zijn winstpogingen al en kon Piket de felicitaties in ontvangst ne- Piket was uiteraard zeer tevreden met deze mijlpaal. „Het is een nieuwe stap op weg naar de wereldtop," zo zei hij. „Dat ik ongeslagen ben gebleven is extra mooi. Als ik in de laatste ronde verloren had van Karpov, was ik ook al leen winnaar geworden. Met deze plusremise krijgt mijn resultaat extra cachet." Piket is door deze afgetekende over winning in de top-10 van de wereld ranglijst gekomen. In augustus speelt hij zijn volgende toernooi, de Donner- Memorial in Amsterdam. Piket: „Op zich was ik in Dortmund en Amster dam tevreden met scores van mini maal vijftig procent, maar nu zal ik voor Amsterdam mijn doelen moeten bijstellen." Voor Jan Timman eindigde het toer nooi teleurstellend. Met degelijk spel handhaafde de grootmeester uit Am sterdam zich lange tijd in de subtop, maar zaterdag verzuimde hij een glad gewonnen stelling tegen Viktor Kortsj- noi in winst om te zetten. Een dag later was Timman niet voldoende hersteld van deze domper, want in zijn partij tegen Jepisjin kwam Timman er niet aan te pas. Op de 33e zet staakte hij de ongelijke strijd. Timman wachtte in Dortmund de prijsuitreiking niet meer af en reisde meteen door naar Amsterdam. Maan dag vertrekt hij al naar India om daar zijn kandidatenmatch tegen Valery Sa- lov te spelen. De match over acht par tijen, die woensdag begint, wordt ge speeld in het in Midden-India gelegen Sanghi Nadar. Timman wordt bijgestaan door de Duitser Eric Lobron. Die was zaterdag overigens net zo aangeslagen als Tim man zelf. Lobron: „Tot de 8e ronde speeldeTimmanhier heel goed. Hij had geen enkele partij verloren en zijn spel was heel degelijk. Wanneer hij van Kortsjnoi zou hebben gewonnen, dan was hij hier tweede of derde geworden, wat met het oog op de match tegen Sa- lov natuurlijk prettig was geweest." Kortsjnoi deed overigens in de ze vende ronde ook al van zich spreken, toen hij zijn oude rivaal Karpov in een heel bizar eindspel versloeg. Karpov beschikte in die slotfase over twee da mes. „Viktor de Verschrikkelijke" had aan een toren en een loper echter ge noeg compensatie tegen Karpovs tot koningin gekroonde pion. De Zwitser besliste de partij op fraaie wijze in zijn voordeel. Voor Karpov eindigde het toernooi teleurstellend met een plaats in de middenmoot. De FIDE-wereldkam pioen werd geplaagd door een wond op het dijbeen. Hij moest in Dortmund dagelijks naar het ziekenhuis voor be handeling. Karpov was zelf min of meer verantwoordelijk voor alle ellen de, want vlak voor het toernooi was hij naar de sauna gegaan, terwijl de wond volgens doktoren het beste met ijs kon worden behandeld.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15