Stress verdwijnt, waar Yonina verschijnt Rtv show a/UW POTENTIEEL CREATIVITEIT T"ROJ)UfTJVITEIT RCTIE MAANDAG 25 JUL11994 Op het werk voortdurend bevangen door stress? Niet wanhopen! Wie zich zó maar laat meevoeren met de maalstroom van het dagelijkse produktieproces is licht vatbaar voor de managerziekte. Toch hoeven spanningen op de werkvloer niet per se tot totale afstomping te leiden. Geloof buikdanseres Yonina op haar woord en stress kan worden omgezet in daadkrachtige energie als katalysator van persoonlijk succes. En het bedrijf vaart er wel bij. AMSTERDAM GERARD VAN PUTTEN Spanningen van werkvloer op het ritme van buikdans Yonina: „Ik heb ontdekt dat je niet alleen kunt dansen op de bühne, je kunt ook door het leven dansen." foto's pr „En het gekke was dat ik hetzelfde de ten opzichte van mijn secretaresse. No 5 zei ik iets aardigs in de trant van: dat heb vlug gedaan. Toen ik me dat eenmaal rea seerde, begon ik links en rechts comp menten uit te delen in de hoop dat er it j zou loskomen. En inderdaad, anderen den. Iemand .moet ermee beginnen; sfe bepalen is als het leiden van een dans. Vi derzijds respect betekent ook meer toew ding over en weer. Het belangrijkste 'tc het belangrijkste gereedschap van een fin is niet het produkt. Dat zijn de mensen,; f employés. Als die gemotiveerd zijn, als een prettige sfeer op werkvloer is, heb je;« licht minder ziekteverzuim. In elke posi1 ben je de manager van je baan. Op elk i veau van het bedrijf. De beste manager v een bedrijf is degene die leiding geeft a i personeel dat zich de manager over zichzj voelt." Chagrijn Een andere levensles van Yonina: stoor i niet aan die altijd dwarsliggende chagii i aan het belendende bureau. De mens is j neigd een compleet scenario te schrijvi aan de hand van andermans gedrag i voelt zich daardoor ingekapseld in een g voel van onbehagen. „Die zal wel de pe aan me hebben, daarom gedraagt-ie zil zo. En dat terwijl menigeen meer gefoci is op eigen problemen en minder op medemens. Misschien vloeit het gedrag v de persoon helemaal niet voort uit persoo lijke antipathie, maar kampt-ie met priv problemen of voelt-ie zich gespannen dó een slepend conflict met z'n baas. Doe ai dig, toon belangstelling in plaats van d slecht gestemde collega in z'n sop gaar laten koken. Ontbreekt de durf om de p« soon aan te spreken? Accepteer die ang bedenk dat het eigenlijk niet zo veel ui maakt als de aangesprokene te kennt geeft niet benaderd te willen worden. I wereld vergaat niet en ongezond zul je ook niet van worden. „Probeer en als b niet lukt, so what", is het credo van Yonina Allemaal leuk en aardig, maar probeer de dagelijkse praktijk maar eens een prett collegiaal contact te onderhouden met h type dat dag in, dag uit last heeft van et maandagochtend-humeur. „Er zijn he boeken verschenen over hoe om te gaa met difficult people. De beste techniek isii mand te plaatsen in een komisch licht. Z die persoon als een hond. Kies een specia ras uit, een hond die een beetje loopt e doet als de man of vrouw in kwestie. Nietz lang geleden had ik een bespreking ovi een show. Kwam er iemand binnen, dee heel druk. Wafwafiuafiuaf, dit is toch ni afgesproken, wafiuafwafwafwaf waaroi heb je dat niet gedaan? Zo ging hij tege mij tekeer. Nu had ik natuurlijk kunne denken: wat een afschuwelijke man is de Gelukkig ben ik een geduldig mens, d helpt. Ik zag in hem ineens een chihuahua Kèfkèfkèfkèfkèf. Ik zag ineens this hond v0( me. Ik dacht: this is so adorable, so cul zo'n schatje. En toen benaderde ik hem ai ders dan ik hem normaal gesproken tegi moet was getreden. Na een minuut of vi vond ik 'm heel aardig, al bleef hij voor n wel een hond." Persoonlijk heeft Yonina al lang baat geha bij het motivatie-programma dat ze in de lande presenteert. Tijdens haar werk voe ze zich tegenwoordig ontspannen, vroeg was ze dikwijls op van de zenuwen. „Ik ko niet eens glimlachen, had altijd last van ee droge mond. En drinken hielp niet, het ha immers alles te maken met mijn gedad tenpatroon. Door mezelf toe te spreken, va alle nervositeit weg. Het maakt me nu ni< meer uit wie voor me zit: prins Bernhai Lubbers, de king of Qatar, het hoofd vanii directie, het zijn allemaal mensen met ee vader en moeder. Zij willen zich vermake en ik wil ze vermaken. You can do it, roepi telkens tegen mezelf. En aldus veeg ik all zorgen van mijn schouders." De Amerikaanse van Libanese afkomst geniet hier te lande al jaren bekend heid als de ambassadrice van de ori ëntaalse dans. Maar sinds drie jaar gaat zij, afge studeerd psychologe en wiskundige, ook de be drijven largs met haar motivatieprogramma Mind-Body Power. „Ik heb ontdekt dat je niet al leen kunt dansen op de bühne, je kunt ook door het leven dansen. En dat is mijn thema. Wat ik daarmee bedoel is dat wij mensen in staat zijn de choreografie van ons leven te ontwerpen. Beslis singen nemen; hoe je iemand benadert; hoe je je zelf kunt veranderen: dat hebben wij allemaal in de hand." In haar geboorteland groeide ze op met de cul tuur van het positief denken. Door haar huwelijk met een vooraanstaande Nederlandse bankme dewerker raakte ze vijftien jaar geleden in Am sterdam verzeild. Haar psychologische achter grond bracht Yonina er geregeld toe haar echtge noot te vragen hoe het zat met de stress op het werk, zonder overigens meteen de behoefte te voelen het Amerikaanse geloof in positief denken als remedie ertegen te verkondigen. Want al spoedig kwam ze erachter dat de mentaliteit van de doorsnee-Nederlander belangrijk verschilt van die van de gemiddelde Amerikaan. „Ik maak me nu schuldig aan generaliseren, maar Nederlan ders zijn meer geneigd over de zaken na te den ken. Amerikanen zijn impulsiever. In Amerika is het gebruikelijk te roepen: come on. you gonna do it right now. Ik weet nu dat je hier niet kunt aan komen met: dit is mijn theorie, pak aan! Hier zal wellicht worden gezegd: maybe I don 't wanna do it right now. En daar hou ik rekening mee. Ik zeg altijd: wat ik roep hoeven jullie niet te doen, maar probeer het in elk geval. En als het niet lukt: so what!" ken. De oriëntaalse buikdans maakt mensen li- chaamsbewuster. Dansen wekt energie op en dat is in de visie van Yonina van ongemeen belang. Lichaam en geest zijn immers onlosmakelijk met elkaar verbonden. Dansen is voelen wat je met je lichaam kunt doen. Wie de durf opbrengt op z'n tijd expressief te doen, toont zichzelf in z'n puur ste staat en zal daardoor minder belemmeringen voelen. De oriëntaalse buikdans, daar is Yonina van overtuigd, kan zelfs in een heterogeen gezel schap een zodanige interactie teweegbrengen dat er met recht van teambuilding gesproken kan worden. Stapje voor stapje naar eenheid. De videorecorder wordt ingeschakeld. In beeld komen letterlijk en figuurlijk onkreukbare belas tingdeskundigen die door Yonina aangespoord worden tot meer en minder gecontroleerde bewe gingen. De handen gaan omhoog, de handen gaan omlaag. Lillend zitvlees en zichtbaar niet soepel gehouden heupen komen aarzelend in be weging. De houten klaas stapt uit het nette pak, de stropdas gaat los en een zweem van een glim lach verschijnt warempel op het doorgaans zel den uit de plooi rakende gezicht. En een lol dat ze allemaal hebben... „Natuurlijk kan iemand na een sessie in z'n ou de patroon terugvallen. Maar meestal is dat niet het geval. Want je hebt een ervaring achter de rug, die je niet kunt vergeten. En al die danspas sen, al die bewegingen heb je in de eerste plaats voor jezelf gedaan. Maar anderen waren er ook bij en deden hetzelfde. Er was geen schaamte, het was open, genieten en leren. Collega's krijgen een heel andere kijk op je. Onderlinge verhoudingen veranderen omdat de herinnering aan die avond blijft. Een hoop mensen denken: daar ben ik niet het type voor. Ik zeg dan: let's just do it! Je kweekt een totaal andere sfeer door problemen uit te spreken en uit te schudden." Dankbetuigingen Afgaande op de vele dankbetuigingen hangt Yoni na geen praatjes voor de vaak op. Lees bijvoor beeld maar wat een belastingadviseur haar schreef: „Yonina's optreden heeft me bijzopder aangenaam verrast; het was een zeer boeiend en onderhoudend programma waar ik veel baat bij heb gehad." De schriftelijke reactie van een tevreden direc teur: „Yonina geeft een uitstekende peptalk waarin ze een onuit wisbare indruk maakt. Tevens is ze meester in het losma ken van het publiek."!..) De toespraken die ze af wisselend in het Engels en in het Nederlands houdt, wemelen van de tips. Prikkel de geest. Ga met jezelf uitda gingen aan. Voel je beter door geregeld een reality-check op jezelf toe te passen. Anders gezegd: hou je zelf op z'n tijd de spiegel voor. „De adviezen die ik aan de hand doe, kun je toepassen in het bedrijfscircuit en thuis. Het gaat erom dat wat je voelt je niet moet onderdrukken, maar accepteren. En pro beer wat je dwars zit los te laten. Het heeft alles te maken with instelling. Zeg tegen je zelf: oké, je hebt het recht je down te voe len, maar probeer in die toestand verande ring te brengen. Iedereen krijgt in z'n leven te maken met een crisis. Dat hoort erbij. Aanvaard die impasse. Zeggen tegen jezelf dat je je niet depressief wilt voelen terwijl je dat bent, werkt niet. Zoiets gaat stapje voor stapje. Jezelf doelen stellen en die opschrij ven in een agenda, geeft meer resultaat. Noem het een challenge, een uitdaging. Brainwash-work. Je kunt tegen jezelf te zeg gen: ik ben alleen. Je kunt ook zeggen: ik ben alleen en ik ga naar de film. Het is maar hoe je het bekijkt. Als je alles opschrijft geeft je dat kracht." Het motivatieprogramma van Yonina is deels ontleend aan haar studie psychologie, deels aan haar omgang met het publiek als entertainer en stoelt deels op eigen erva ring, alsmede op haar Amerikaanse opvoe ding. „Motivatie is voor mij iets heel na tuurlijks. In Amerika groeide ik op met de merikaanse droom. Het hebben van een doel maakt je leven interessanter. Het geeft je hoop, iets om je naar te richten. Op the School of Performing Arts in New York heb ik niet alleen het dansen onder de knie ge kregen, ik heb daar ook geleerd hoe mezelf constant te motiveren. Door mij bewust te van mijn eigen gedrag en gedachtenpa- Hoe ik de wereld zie en hoe de men- om mij heen. Daarbij is het van belang telkens opnieuw een reality-check te doen." Onuitgesproken In de loop der jaren heeft ze veel met zie kenhuisdirecteuren gesproken. Haar con clusie op grond van die gesprekken: veel problemen op het werk komen voort uit on uitgesproken irritaties. „In Nederland is het gebruikelijk te zeggen: doe maar ge woon, dan doe je al gek genoeg. Dat kills mensen. Doe maar gewoon be tekent: leef met het probleem, maar los het niet op. De mensen hier doen gewoon, maar intussen vre ten ze zich van binnen op. In het hoofd leeft de gedachte: ik kan die persoon niet uitstaan. Maar twintig jaar lang wordt dat niet uitgesproken. Je krijgt hoofdpijn, een maagzweer, hoge bloed druk, je voelt je moe. Gevolg: ziekteverzuim." Dan is het volgens Yo nina beter onderlinge problemen bespreek baar te maken. Leg daarbij het accent op een positief element in de samenwerking. „Laat in alle openheid weten wat je stoort, maar let er wel op hoe je het zegt. Dat kan de lucht alleen maar zuiveren. Dat is beter dan elkaar twintig jaar straal negeren. Zeg dus een keer: ik heb nooit iets gezegd, maar je blaast al vijf tien jaar rook in mijn richting en dat vind ik niet leuk. Geef je collega te kennen dat het je hindert dat hij altijd hard gaat praten, zo dra je telefoneert met een klant." Goede communicatie is essentieel voor de sfeer binnen het bedrijf. Die versterkt de teamgeest. Aarzel niet op z'n tijd een com pliment uit te delen. Yonina kwam in Ame rika al tot het inzicht dat ieders staart wel eens wil zwaaien, 's Avonds incasseerde ze als danseres volop applaus. Overdag hoorde ze als wiskundige alleen wat van haar supe rieuren, in het geval ze iets niet goed had gedaan. De personficatie van onkreukbaarheid uit de plooi. Colbertje uit, strop das los, stapje voor stapje naar eenheid op de werkvloer. Levende opwarmer Dat neemt niet weg dat ze inmiddels in tal van bedrijven plat gingen voor haar speels uitgedra gen leerstellingen. In ondernemend Nederland voelt een groeiend aantal managers zich aange sproken door de slogan Ontdek uw kracht en ver hoog uw succes, met behulp waarvan ze haar mo tivatieprogramma aanprijst. Yonina als levende opwarmer voor een conferentie, seminar of trai ningsdag staat hoe dan ook garant voor verfris send amusement. En het is natuurlijk meege nomen, zo zal zonder twijfel worden gerede neerd, als ze tijdens een sessie er ook nog in slaagt haar gehoor zodanig te prikkelen dat het de geest krijgt. Hoe gaat Yonina te werk? In een fol der telefonisch te bevragen via nummer 020-6798398 probeert ze al het een en ander duidelijk te ma-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12