VS willen toestemming VN voor invasie in Haïti Zomervoordeel bij Sola Buitenland Grootste klap op Jupiter Neonazi wil getuigen over aanslag op joods centrum Blair is Labourleider Italiaanse kamerleden op de vuist om decreet Duitse troepen vieren ook in België nationale feestdag 'RIJDAG 22 JUL11994 AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Asso< Press DPA* Deutsche Presse AgenturCPD* Geassocieerde Pers Diensten Ind Independent IPS Inter Press Service RTR* Reuter UPI United Pre Rusland stopt terugtrekking Estland moskou De spanningen tussen Rusland en Estland lopen op. De Russische legerleiding onderbrak gisteren de toch al moei zaam verlopende terugtocht van nog in de voormalige Sovjet republiekEstland gelegerde Russische soldaten. Militair ma terieel dat al op treinen was geladen, ging terug naar de oude standplaatsen. Computerkrakers bereiken Pentagon new york Computerkrakers hebben zich via het wereldwijde communicatienetwerk Internet toegang verschaft tot een groot deel van de computersystemen van het Pentagon. Volgens The New York Times hebben enkele van de krakers bestanden gesto len, gewijzigd of gewist. Ook werden hele systemen stilgelegd. De krakers wasten niet door te dringen tot uiterst beveiligde computersystemen waarmee kernwapens worden bediend. Schip uit 500 voor Christus ontdekt athene» Archeologen hebben op de bodem van de kust voor een klein eiland in de Egeïsche Zee een vracht wijnkruiken gevonden die afkomstig is van een schip dat in de vijfde eeuw voor Chris tus is vergaan. De vracht bestaat uit 600-800 amfora's van klei die wijn bevatten uit Mende, een oude stad op het scheireiland Chalkidiki in het noorden van Griekenland. Parijs pakt strijd tegen AIDS aan parus Frankrijk gaat het roer in het AlDS-preventiebeleid radi caal omgooien. De regering maakte gisteren bekend dat er op grote schaal schone spuiten beschikbaar worden gesteld voor drugverslaafden en dat het aantal methadonklinieken verdrie voudigd zal worden. Frankrijk telt in West-Europa het hoogste aantal AIDS-besmettingen en de heroïneverslaafdenbehoren onder de groepen die het hardst getroffen worden door de im- muunziekte. Geweld Turks leger en PKK: 27 doden bingol» De strijd tussen het Turkse leger en de Koerdische Ar beiders partij (PKK) heeft gisteren aan 27 mensen het leven ge kost. Koerdische rebellen executeerden elf mensen, onder wie een politieagent, nadat ze gesommeerd waren de bus waarin ze zaten te verlaten. In de rest van het Koerdische zuidoosten van Turkije kwamen 16 mensen door geweld om het leven. In de provincie Adiyaman viel een dode en raakten 14 anderen ge wond bij een bomexplosie. In andere gebieden werden bij ge vechten 15 guerrillastrijders gedood. Solzjenitsyn keert terug in Moskou moskou In de stromende regen, ontvangen door de burge meester van Moskou en ruim duizend bewonderaars, is de schrijver Aleksandr Solzjenitsyn gisteravond teruggekeerd in de Russische hoofdstad. Hij werd begin 1974 uit de Sovjetunie ver bannen. De Nobelprijswinnaar voor de literatuur zette op 27 mei voor het eerst weer voet op Russische bodem. In acht weken reed hij per trein vanuit het Verre Oosten dwars door het onme telijke land richting westen. Mielke opnieuw voor de rechter berlijn Erich Mielke, de voormalige minister van staatsveilig heid van de DDR, moet zich opnieuw voorde rechter verant woorden. Mielke werd in oktober vorig jaar al tot zes jaar cel ver oordeeld wegens de moord in 1931 op twee politieagenten in Berlijn. Nu moet de voormalige Stasi-chef echter terechtstaan wegens het geven van schietbevel aan de Duits-Duitse grens. Myanmar wil mensenrechten bepraten Bangkok De militaire regering van Myanmar (Birma) is bereid besprekingen over mensenrechten te voeren met de Verenigde Naties. Dat heeft minister Ohn Gyaw (buitenlandse zaken) van morgen bekendgemaakt. Myanmar woont in Bangkok voor het eerst een vergadering van de Associatie van Zuidoostaziatische Landen (Asean) bij. Over een datum en andere bijzonderheden moeten nog nadere afspraken worden gemaakt. kaapstad De komeet Shoemaker Levy 9 blijft de astronomen verba zen. Gisteren deed zich een explo sie in de atmosfeer van Jupiter voor, die twee keer zo fel was als de van tevoren voorspelde climax van woensdag. Op de foto zijn de inslagen onderaan de planeet te van de infrarode straling werd ge zien in de vorm van ronde gaten. meten van de pluim van de ont- Astronoom Dave Laney, werk- ploffing van 'stuk S' een ontplof- zaam bij het Zuidafrikaanse obser- fing waarnam die meer dan twee vatorium Sutherland in de Karoo- keer zo helder was als toen 'stuk woestijn, zei dat een van de tele- Q1een dag eerder op het hemel- scopen waarmee de intensiteit lichaam insloeg. „Het was de hel derste explosie die wij vanuit Zuid-Afrika hebben kunnen waar nemen en waarschijnlijk de hel derste van allemaal", zei Laney. FOTO ERA De Verenigde Staten willen van de Verenigde Naties toe stemming voor de vorming van een VN-macht die met 'alle noodzakelijke middelen' de democratie moet her stellen in Haïti. Dat heeft de Amerikaanse VN-ambassa- deur Albright gisteren aangekondigd. Het woord 'invasie' viel niet letterlijk maar de Veiligheidsraad van de VN had het ook over 'alle noodzakelijke middelen' toen de gealli eerde troepen begin 1991 de Iraki's uit Koeweit verdre ven. nfw york Rtr-afp-dpaHaïti verdreef de democratisch gekozen president Aristide in Witte Huiswoordvoerster Myers september 1991. Een anonieme zei dat een VN-resolutie nodig woordvoerder in Port-au-Prince is 'om de benodigde diploma tieke middelen te krijgen zodat de president alle opties kan be nutten'. Een andere woordvoer der sprak van 'een nogal harde mededeling aan de coup-lei- ders'. Het militaire regime in zei 'dat het volk van Haïti hoopt dat de internationale gemeen schap hen toe zal staan hun ei gen problemen op te lossen'. Hij zei dat Aristide niet echt een democraat is. Volgens Albright bereiden de VS een resolutie voor die twee fasen bevat. De eerste gaat over een multinationale strijdmacht wier taak het is een stabiel kli maat te scheppen. Daarvoor dient de tekst met 'alle noodza kelijke middelen'. Daarna gaat het om een kleinere VN-opera- tie die dat stabiele klimaat moet consolideren en het leger en de politie in het land gaat oplei den. Albright zei bezig te zijn met het leggen van de 'diplomatieke basis' voor elke optie die de VS kiezen. Zij hoopt dat de resolutie eind volgende week wordt aangenomen. Eerder kwamen in New York vertegenwoordigers van Argen tinië, Canada, de VS, Frankrijk en Venezuela bijeen om te pra ten over het voorstel van secre- BUENOS AIRES IPS-AFP-Rtr-DPA Een in april gearresteerde neon azi wil een verklaring afleggen over de aanslag die maandag het leven kostte aan tenminste 45 personen in en rond het ge meenschapscentrum van de Is- raëlisch-Argentijnse Associatie. De neonazi vroeg een onder houd aan met onderzoeksrech ter Jorge Galeano. Zijn getuige nis zou voeding kunnen geven aan het vermoeden van de Is raëlische regering en Argentijn se joodse leiders, dat er georga niseerde groepen nazi's zijn die logistische ondersteuning geven aan Arabische fundamentalis ten. De hoop dat er nog levenden gehaald kunnen worden uit de ruïnes van het joodse gemeen schapscentrum wordt steeds kleiner. Er worden nog ruim ze ventig mensen vermist en ge vreesd wordt dat de meesten van hen zijn omgekomen. In verschillende steden in Ar gentinië demonstreerden giste ren tienduizenden Argentijnen in stromende regen tegen de aanslag. Naar schatting 150.000 joden en anderen luisterden op het grote Plein van het Congres toen opperrabbijn Salomon Ben Hamu in Buenos Aires in het Hebreeuws gebeden opzei en de Israëlsich ambassadeur boodschappen voorlas van pre mier Rabin en minister Peres (buitenlandse zaken). Ook de Argentijnse president Menem en zijn voorganger Alfonsin stonden naast de sprekers op het bordes. taris-generaal Boutros Ghali om een 15.000 man tellende multi nationale of interamerikaanse strijdmacht te vormen. De lan dengroep, die zich 'vrienden van Haïti' noemt, ijvert voor het herstel van de democratie en de terugkeer van de verdreven pre sident Aristide. Boutros Ghali's voorstel laat de mogelijkheid open door middel van een ge wapende interventie de huidige militaire machthebbers in Haïti af te zetten. Meer dan honderd vertegen woordigers van het 435 leden tellende Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben in een brief aan president Clinton ge- eist dat die pas militair ingrijpt als hij daarvoor toestemming heeft gekregen van het Congres. LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Britse Labour Party heeft Tony Blair (41) gisteren tot lei der gekozen. Blair volgt John Smith op, die in mei aan een hartaanval overleed. De uitslag van de verkiezing was geen ver rassing. Commentatoren had den tevoren de verkiezing zelfs als een 'kroning' afgedaan. Blair, een exponent van Labours rechtervleugel, kreeg 57 procent van de stemmen, meer dan zijn concurrenten John Prescott en Margaret Beckett samen. In zijn eerste rede als opposi tieleider viel Blair gelijk premier Major aan. In een verwijzing naar de vier achtereenvolgende Conservatieve regeerperiodes zei hij: „U heeft 15 jaar de tijd gehad om orde op zaken te stel len in dit land. Als u dit land niet kunt veranderen in 15 jaar, kunt u het nooit." Tot vice-leider werd John Pre scott gekozen, de favoriet van de vakbonden. Prescott volgt in die functie Margaret Beckett op. Major, die woensdag een nieuwe voorzitter aanwees voor de Conservatieve Partij, kwam ook onder vuur te liggen van een partijgenoot. Lord Tebbit, De nieuwe Labourleider Tony Blair. FOTO REUTER DYLAN MARTINEZ zelf een voormalig voorzitter, laakte de keus van Major voor de functie. Hij omschreef Jere my Hartley, de nieuwe voorzit ter, als 'niet groot genoeg'. Hart ley, die de afmetingen heeft van een basketbalspeler, zei: „Ikben eigenlijk een stuk groter dan Tebbit." ALGIERS AFP-AP Algerijnse journalist vermoord Verenigde Staten hebben hun burgers gisteren gevraagd niet meer naar Algerije te gaan. Amerikanen die daar al zitten en niet over 'doelmatige be scherming' beschikken wordt aangeraden te vertrekken. Een journalist van het Algerijnse persbureau APS is gisternacht in Bou Saada in Zuid-Algerije vermoord. De 49-jarige Moha- med Lamine Legoui werd voor zijn huis doodgeschoten. De U kunt nu Ford rijden met zeer lage financieringslasten. Fiesta vanaf f 53,- per week**. Escort vanaf f 69,- per week**. rome eelco van der linden correspondent Premier Silvio Berlusconi noemde deze week het intrek ken van het decreet dat het voorarrest afschaft voor van corruptie verdachte personen een 'vervelend incident'. Hij stelde de Italianen gerust: de ru zie binnen zijn regering was bij gelegd. In de 'Tweede Kamer' van hel parlement bleek giste ren dat hij iets te vroeg had ge oordeeld. Leden van de Lega Nord en van zijn eigen partij, Forza Italia, gingen letterlijk met elkaar op de vuist. Dat parlementariërs slaags ra ken, is niet ongewoon in Italië, maar dat het gaat om leden van dezelfde regeringscoaltie, is ook hier uniek. Het omstreden de creet, dat gisteren definitief door de Kamer ten grave werd gedragen, was opnieuw de oor zaak van alle tumult. En op nieuw was het de Lega Nord die alle aandacht voor zich opeiste en de onderhand algemene me ning bevestigde dat ze zowel re geert als oppositie voert. Boosdoener was Forza Italia- lid Di Muccio die iets te gepas sioneerd de principes van het decreet verdedigde. Hij zei dat hij liever duizend delinquenten op vrije voeten ziet dan één on- schuldige in het gevang. Toen hij de houding van de Lega op de korrel nam en de partij eraan herinnerde in het verleden tij dens een debat over het corrup tieprobleem met een galg te hebben gezwaaid, vlogen ver scheidene 'Leghisti' op uit hun banken en belaagden de spre ker. Er vielen klappen, mede omdat de ordedienst laat ter plekke was. Deze had duidelijk geen rekening gehouden met een conflict tussen leden van de regeringspartijen, die in de ka mer bovendien naast elkaar zit ten. De woordvoerder van de re gering, Ferrara, tevens minister van 'betrekkingen met het par lement', verwoordde gisteren in de Tweede Kamer wat velen in middels denken. „Italië", zo zei hij plechtig, „Is een bananen republiek aan het worden". Hij doelde niet op de vechtpartij, maar op het zijns inziens duide lijke feit dat in Italië de magi straten en met name de leden van de anti-corruptiebrigade in Milaan, sterker zijn dan de rege ring. Berlusconi kondigde gisteren aan vanaf maandag het volk uit te leggen hoe de zaken er wer kelijk voorstaan en wat hij nu precies met het decreet beoog de. Koning Albert groet leden van het Eurokorps. brussel» ANP-GPD Net als vorige week in Parijs hebben Duitse troepen gisteren in Brussel deelgenomen aan de parade ter gelegenheid van de nationale feestdag. Het publiek dat was samengestroomd bij het koninklijk paleis in het hart van de hoofdstad applaudiseer- de voor deze primeur. De Duitsers maakten deel uit van de Eurokorps-troepen die zich in België presenteerden. Het in Straatsburg gestationeer de Eurokorps is samengesteld uit Duitse, Franse, Belgische, Spaanse en Luxemburgse een heden. FOTO AP PIERRE THIELEMANS „Vergeven wel, vergeten nooit". Zo omschreef een Belgi sche oudstrijder zijn gevoelens, toen hij voor het eerst sinds vijf tig jaar weer Duitse soldaten door de hoofdstad zag trekken. Een andere veteraan had het er moeilijker mee. „Pijn doet dit. Pijn, dat is het woord." Koning Albert II nam voor het eerst het défilé af met aan zijn zijde zowel koningin Paula als koningin Fabiola, de weduwe van de vorig jaar plotseling overleden Boudewijn. In de vele toespraken werd de geliefde vorst herdacht. Volgende week zal hij worden geëerd met een fakkeloptocht in de hoofdstad. VN en NAVO: maatregelen tegen Serviërs ZAGREB Rtr-AFP De speciale VN-afgezant Akashi heeft gisteren gezegd dat de Verenigde Naties en de NAVO strafmaatregelen voorbereiden tegen de Ser viërs. Indien de laatsten he jongste vredesvoorstel ver werpen, moet de VN-vredes macht in Bosnië-Hercegovi na zich misschien terugtrek ken. Akashi deed zijn uitspra ken nadat de leiders van de Bosnische Serviërs bezwaar hadden aangetekend tegen het vredesplan dat is opge steld door de contactgroep, bestaande uit de VS, Rus land, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Duitsland. De Ser viërs wallen verder onderhan delen, hoewel de contact groep dat van te voren heeft uitgesloten. Het vliegveld van Sarajevo is gisteren voor de tweede keer in 24 uur gesloten. De VN besloten daartoe nadat gisterochtend twee maal een transportvliegtuig was be schoten, waarbij een VN-sol- daat gewond raakte. De VN hebben niet kunnen vaststel len wie voor de beschietin gen verantwoordelijk is. Messcherpe prijzen door directe fabrieksverkoop De mooiste bestekken, pannensets, huishoudelijke artikelen, topkwaliteit kristal en porselein koopt u rechtstreeks bij de SolaFabriek voor ongekend lage prijzen Kortingen tot meer dan 50% op de verge lijkbare winkelwaarde zijn geen uitzondering. Bezoek onze showroom/koopjeshal In Zeist en profiteer van deze unieke direkte fabrieksverkoop.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5