Kosto: Bij goed gedrag na helft straf weer vrij Binnenland De vervuiler betaalt, ook bij een auto-ongeluk Groen licht van personeel voor twee man in één cel Grootste moskee Niet af te luisteren telefoon voor politie Zwartrijders betalen vier keer kaartje I/RIJDAG 22 JUL11994 Juliana wil geen haring meer iiMuiDENPrinses Juliana wil volgend jaar het traditionele vaatje koninginneharing niet meer in ontvangst nemen. De reden daarvoor is niet bekend, leder jaar rond juli keuren de keur meesters van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW) de haring. De beste gaat als vanouds naar het koninklijk huis. Zowel Beatrix als haar moeder kregen dit jaar een vaatje met veertig exemplaren. TBS voor moord op vriendin breda De rechtbank in Breda heeft een 37-jarige man uit Etten- Leur veroordeeld tot TBS met dwangverpleging wegens moord op zijn psychisch zieke vriendin. De man, die al vanaf 1980 in de psychiatrische instelling 1 let Hooghuys in Etten-Leur zit, wurgde in oktober vorig jaar zijn 28-jarige vriendin, die in die tijd ook als patiënt in Het Hooghuys verbleef. Volgens de man hoorde hij stemmen. 20 miljoen voor voormalig Joegoslavië In antwoord op een VN-oproep heeft Pronk ontwikkelingssamenwerking twintig miljoen gulden be schikbaar besteld voor hulp aan oorlogsslachtoffers in het voor malige Joegoslavië. Elf miljoen gaat naar de VN-vluchtelingenor ganisatie Unhcr en negen miljoen naar het Wereldvoedselpro- ad, b|!gramma (WFP). De VN-organisaties hebben tot het einde v toplhet jaar ongeveer één miljard gulden nodig, latw fDode in seksclub was brandstichter De 38-jarige r t het Duitse Herzogenrath die i brand in seksclub Legér in het verleden week vrijdag door e...0 II Zuidlimburgse Simpelveld het leven verloor, heeft hoogstwaar- L °*'schijnlijk zelf de brand gesticht. Volgens de politie heeft de man öp zoveel plaatsen tegelijk in het omvangrijke pand brand ge sticht, dat hij geen kans meer had tijdig te vluchten. Het slacht offer was een goede bekende van de exploitant van de seksclub, die zelf tijdens het uitbreken van de brand met vakantie was. Het motief van de brandstichter is nog niet bekend. bel di Ontsnapte baas drugbende gepakt botterdam Een i; i dit jaar ontsnapte 51-jarige leider v drugbende is gisteren alsnog opgepakt in Roosendaal. Fami lieleden van de hoofdverdachte werden destijds wel gepakt in Zwijndrecht, evenals enkele andere bendeleden. De politie legde toen samen met de FIOD, de douane en justitie beslag op bui tenlandse bankrekeningen, auto's, boten en campers van de drugbende. De leider van de bende ontsnapte toen na een dolle de snelweg aan een arrestatieteam. Nieuwe auto's misschien duurder den haag Nieuwe personenauto's worden de komende vijf jaar gemiddeld zevenhonderd gulden duurder, als het nieuwe kabi- het een voorstel van de demissionaire staatssecretaris van finan ciën, Van Amelsvoort, overneemt. Van Amelsvoort stelt een ver hoging voor van de BPM, de aanschafbelasting motoren. Dat doet hij omdat hij het mogelijk uil maken dat "mensen die hun auto meenemen naar het buitenland, (een deel van) de BPM terugkrijgen. Dat kost de schatkist op den duur 320 ''miljoen gulden per jaar. Om die kosten te dekken, zou deze n belasting geleidelijk omhoog moeten. Van Amelsvoort besluit over aan het nieuwe kabinet. sjaak smakman Het automatisme verdwijnt dat gevangenen vrijkomen als ze tweederde van hun straf hebben uitgezeten. Als de gevangene zich goed gedraagt, mag hij al na de helft van zijn straf weg. Heeft hij zich daarentegen misdragen, dan moet hij de hele celstraf uitzitten. Bij 'gemiddeld' gedrag mag hij na tweederde van de straf de gevangenis verla ten. kan niet voor vervroegde vrijla ting in aanmerking komen voordat hij zes maanden heeft uitgezeten. In hoeverre dit plan het cel lentekort kan helpen verminde ren, is uiteraard nog onduide lijk. Maar, stelt Kosto, het is hoe dan ook beter 'veroordeelden het uitzitten den h anp Dat is de kern van het plan dat minister Kosto van justitie giste ren aan een scala van bij de rechtspraak betrokken instan ties heeft gestuurd. Het wets ontwerp sluit aan bij de kamer breed gesteunde motie-Souten- dijk, die een relatie bepleitte bij goed gedrag gelatene i lijk nog i i het gedrag van de gede tineerde en vervroegde vrijla ting. Vrijlating na de helft van de straf komt volgens Kosto onder uiteenlopende voorwaarden al voor in andere Europese landen zal de beslissingen zoals Engeland, Italië, Portugal, voegde vrijlatingen Duitsland, Frankrijk en Zweden, men. De betrokken gevangene Er is overigens een minimum kan tegen de beslissing van de aan verbonden; een gevangene dienst in beroep gaan bij de fors deel van de straf vrij te laten dan verdachten in voorlopige hechtenis heen te moeten zenden'. Een nog op te richten dienst justitie rechter en eventueel hoger be roep aantekenen bij de peniten tiaire kamer van het gerechtshof in Arnhem. De reclassering zal toezicht houden op de naleving van de voorwaarden tijdens de ver vroegde invrijheidsstelling na de helft van de straf. Als de vrij- a de tijd dat hij eigen- i de cel had moeten strafbaar feit pleegt, moet hij de rest van de straf als nog uitzitten. Zowel vanuit de politiek als 'het veld' zijn meteen kritische kanttekeningen geplaatst. Voor zitter Van Delden van de Ver eniging voor Rechtspraak vindt het een goede zaak dat er nu een relatie wordt gelegd tussen het gedrag van de gedetineerde en de vervroegde vrijlating. Maar tegelijkertijd heeft hij kri tiek op de verhoging van het kwijt te schelden deel van de straf. ,,Het lijkt erop dat Kosto zich daarbij vooral laat sturen door het cellentekort", aldus Van Delden. De president van de rechtbank in Den Haag vindt het ongewenst als in Nederland een situatie zou ontstaan waar in hoge straffen worden opge legd en vervolgens lage executie volgt. WD-kamerlid Korthals vindt ook dat Kosto doorschiet. „Het had bij vrijlating na tweederde van de straf moeten blijven. Er wordt al niet zo hoog gestraft in Nederland", stelt Korthals. Bo vendien loopt Kosto het risico juist de 'grote jongens' in de kaart te spelen, meent de W- D'er. „Zij zullen zich wel weten te gedragen terwijl de kleine jongens in gevangenschap eer der door het lint zullen gaan." CDA-kamerlid Soutendijk, in- dienster van de motie, is posi tief over het voorstel van Kosto. Zij vindt het evenwel jammer dat hij er niet direct een wets voorstel van heeft gemaakt. Een voorontwerp van wet heeft nog een lange weg te gaan. Als alles meezit, kan het plan over twee jaar ingaan. kun- or alle fi- ongeval- Opder het motto 'de vervuiler betaalt' adviseerde de SER vorig jaar dat verzekeraars volg aansprakelijk nen worden gesteld v nanciële gevolgen var len die hun klanten ken. De bedrijfsverenigingen konden tot dan toe alleen de ziektewet- en de bovenminima- le WAO-uitkeringen verhalen. De SER wilde een uitbreiding naar de héle WAO-uitkering (ook het AAW-deel), de kosten van revalidatie, medicijnen, aanpassingen van de werkplek enzovoorts (AWBZ) en ook eventuele nabestaandenuitke- ringen (AWW). Bovendien moesten ook werkgevers een verhaalsrecht krijgen. Die moeten immers sinds vorig jaar de eerste twee tot zes weken ziekte van hun werknemers zelf betalen èn ze moeten een half jaarsalaris boe te betalen als een werknemer in de WAO verdwijnt. Oók als dat niet hun schuld is. De reactie van de verzeke raars was voorspelbaar: die voe len daar niet zoveel voor. Dan moeten de premies namelijk gevangenisper- Dë bonden söneel en -directeuren men alsnog in met het in één cel plaatsen van twee gevange nen. Tijdens spoedberaad gis teravond op het ministerie van justitie in Den Haag hebben de vertegenwoordigers van de .ambtelijke top de bonden de garantie gegeven dat het slechts incidenteel, hooguit -twintig keer per jaar, zal gebeuren. Afgesproken is dat het zal gaan om verdachten van zware misdrijven die anders vrij moe ten worden gelaten. Zeer inci denteel en voor een periode van één of twee nachten zal een veldbed in een eenpersoonscel worden bijgeplaatst. In die ge vallen kan het dan wel voorko- jben dat de bezettingsgraad 'Üie nu al tot 103 procent is op- nket Bonden en directeuren toch akkoord dén haag gerekt nog iets hoger komt te liggen. Vorige week vrijdag maakte het ministerie van justitie be kend dat twee gevangenen op één cel moeten worden ge plaatst als dit nodig is. Het be trof een tijdelijke ingreep om het aantal heenzendingen (vrij laten in afwachting van berech ting) te voorkomen. Directeuren en gevangenispersoneeel wei gerden aan de regeling mee te werken uit angst dat het een structurele uitbreiding van hun opnamecapaciteit betekende. Bovendien vreesde men agres sie en verstoring van de orde. De regeling geldt voorlopig tot 1 januari 1996 en niet tot 1 jahuari 1997 zoals vrijdag werd aangekondigd. Mócht het extra jaar toch nodig zijn, dan zal daarvoor eerst overleg met de bonden worden gevoerd. Nieuwe arts in Elkerliek is zelf ook weggestuurd Gynaecoloog dr. F. Kok, die de drie weggestuurde gynaecolo gen in het Helmondse Elkerliek- ziekenhuis vervangt, is zelf in maart van dit jaar na een ar beidsconflict uit het Haagse zie kenhuis Westeinde vertrokken. Dat heeft directeur drs. H. Schippers van dit ziekenhuis bevestigd. De problemen waren volgens de directeur gerezen in de 'interactie met een scala aan mensen'. Er zou verschil van mening hebben bestaan over de afdeling opleidingen en de sa menwerking tussen het West einde-ziekenhuis en de univer siteiten van Rotterdam en Lei den en die opleidingen. „De problemen hadden niets te ma ken met zijn kwaliteiten als gy naecoloog of met de directe pa tiëntenzorg. Maar na overleg was het toch verstandiger de ar beidsovereenkomst op te zeg gen", aldus directeur Schippers. Nadat het Westeinde-zieken huis Kok de toegang had ont zegd, vocht hij zijn ontslag met succes aan bij het Nederlandse Ziekenhuiswezen. In een kort geding eist hij van zijn vroegere maten en van het ziekenhuis een schadevergoeding van tweehonderdduizend gulden. Deze zaak dient op 28 juli bij de rechtbank in Den Haag. Het Elkerliek-ziekenhuis in Helmond is op de hoogte van de problemen die Kok heeft ge had in Den Haag, maar zegt daar geen problemen mee te hebben. Per week: Fiesta v.a. f 53,-, Escort v.a. f 69,-, Mondeo v.a. f 95,-. zaanstad Aan de rand van Zaanstad, goed zichtbaar vanaf de A8, verrijst de grootste moskee van Nederland. De Islamitische gemeenschap Ne derland heeft de fondsen en/oor bijeengebracht. Het gebouw krijgt een oppervlak van drieduizend vierkante meter, verdeeld over drie verdiepin gen. De koepel is dertien meter hoog en de twee minaretten 25 meter. De moskee is in oktober klaar. foto an A 'dams korps behandelt vertrouwelijke informatie voorzichtiger amsterdam gpd-a De korpsleiding en chefs van de Amsterdamse recherche krijgen de beschikking over de GSM-te lefoon van de PTT. Dit type te lefoon is moeilijk af te luisteren. Een recent afluisterschandaal, waarbij de telefoon van de top van de Amsterdamse politie en de recherche is afgetapt door Driekwart van huishoudens heeft een auto amsterdam anp Het autobezit in Nederland is de afgelopen jaren verder geste gen. Bijna 76 procent van de Nederlandse huishoudens be schikte vorig jaar over één of meer personenauto's. Tien jaar geleden bedroeg dat percentage 68. Nederland telt momenteel één auto per 2,7 inwoners, in totaal is dat ruim 5,7 miljoen. Dat blijkt uit de publikatie Auto in Cijfers 1994 van de RAI, de vereniging voor de rijwiel- en automobielbranche. Ruim 61 procent van de Nederlandse huishoudens heeft één auto. In 13,4 procent van de huishou dens zijn twee auto's aanwezig, en in 1,3 procent van de gezin nen drie of meer. Uit de RAI-publikatie blijkt dat het gemiddeld aantal kilo meters dat met een personen auto wordt gereden vorig jaar licht daalde tot 16.330. Ook het totaal aantal kilometers dat autobestuurders aflegden, nam in 1993 iets af: 77,1 miljard te gen 78,5 miljard in 1992. criminelen, heeft tot deze maat regel aanleiding gegeven. Ver der is afgesproken dat Amster damse politiemensen geen ge voelige informatie meer per te lefoon uitwisselen. De omvang van de afluister praktijken is nog moeilijk vast te stellen, aldus woordvoerder K. Wilting. Eerder dit jaar werd al bekend dat de georganiseerde criminaliteit kabelkasten van de PTT kraakte en enige tijd de te lefoons afluisterde van een aan tal politiemensen. Mogelijk be horen daartoe ook de telefoons van hoofdcommissaris E. Nord- holt en commissaris B. Weiten. Daarover is geen duidelijkheid. De Telegraaf publiceerde on langs grote delen van telefoon gesprekken van een Amster damse hoofdinspecteur met zo wel een rechercheur als een of ficier van justitie die is belast met de vervolging van criminele organisaties. Criminelen heb ben de gesprekken afgeluisterd. Er zijn in deze zaak nog geen arrestaties verricht. flink omhoog, met name bij de autoverzekeringen. Want vooral slachtoffers van autobotsingen overlijden, zijn langdurig uit de roulatie en lopen blijvend letsel op. Door het zeker in vergelijking met het buitenland in Neder land zeer beperkte verhaals recht, kunnen verzekeraars nu nog een flink deel van de scha de die hun klanten veroorzaken via de bedrijfsverenigingen af wentelen op alle betalers van sociale premies: iedereen met een inkomen of een uitkering. Als het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid gelijk krijgt met de inschatting dat de uitbreiding van het verhaals recht vierhonderd miljoen gul den oplevert, zal de WA-premie voor autoverzekeringen met bij na twintig procent stijgen. Daar staat tegenover dat de premies voor AAW/WAO, AWBZ en AWW omlaag kunnen. Met an dere woorden: de niet-autobe- zitters hoeven niet langer mede op te draaien voor de schade die hun autorijdende landgeno ten veroorzaaken. Bij het GAK verwacht men weinig praktische problemen bij het verhalen van de schade. Vorig jaar werd ongeveer hon derd miljoen gulden aan uitke ringen verhaald op particuliere verzekeraars en daarbij kwa men slechts enkele gevallen voor de rechter. Volgens een woordvoerder bereiken het GAK en de verzekeraars op basis van medische rapporten in het overgrote deel van de gevallen de afdeling schadeverhaal heeft op dit moment 4500 za ken in de portefeuille onder ling overeenstemming. utrecht anp-gpd Zwartrijders in de trein die wor den betrapt, gaan vanaf 1 janu ari volgend jaar tot vier maal de prijs van een normaal kaartje betalen. Met die aanpak wil de NS-directie het reizen zonder vervoerbewijs terugdringen, zonder de agressie tegen trein personeel te vergroten. Het voornemen om iedere betrapte zwartrijder een dagkaart a 63 gulden in rekening te brengen, is definitief van de baan. De boete die een zwartrijder met ingang van volgend jaar krijgt opgelegd, hangt af van de afstand die hij reist. Op korte af standen zal hij relatief het meest moeten betalen: tot vier honderd procent van de norma le prijs. Daarvoor is gekozen omdat daar de meeste 'zwartrij ders en gokkers' zijn. Het oorspronkelijke plan van NS om zwartrijders een dag kaart te laten betalen, stuitte op grote weerstand van de vakbon den. Die vreesden dat de maaj- regel, gezien de hoge boete, zou leiden tot meer agressie tegen de conducteurs. De NS gaan met ingang van 1 januari 1995 steekproefsgewijs controles houden bij de uitgan gen van stations. Wie geen kaartje heeft, moet dat dan als nog kopen. Voor die kaartjes controles komen vooral de sta tions van de grote steden en de Randstad in aanmerking. De er varing leert dat zwartrijden vooral plaatsvindt op korte tra jecten in het westen van het land. Maar ook worden de trei nen uitgekozen die grote groe pen disco- -2CU HerNCó- m<&DUR£N VCö(3D/\r GR'H Nieuw K/\e»N£T"IS? Dewm m aervêftscHte UITMAAKT? 7 shadr voor i Roken schaadt de gezondheid Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3