Jacques Santer moet de politieke brokken lijmen Autovakantie naar Oost-Europa kan eindigen in de cel Het leger ziet de toekomst met angst tegemoet Feiten &Meningen Rwanda-actie: met de moed der wanhoop VRIJDAG 22 JUL11994152/R OPINIE Met de moed der wanhoop beginnen de ge zamenlijke hulporganisaties een nieuwe ac tie voor de vluchtelingen uit Rwanda. Hon derdduizenden mensen die het land hals overkop hebben verlaten, zitten even over de grens in Zaïre en hebben dringend eten en drinken nodig. Maar de organisatoren beseffen dat Nederland actiemoe is en de hand op de knip houdt. Een eerdere actie voor Rwanda, half mei, leverde niet meer op dan 5,5 miljoen gul den. Dat bedrag steekt schril af tegen de twintig miljoen die Nederland begin dit jaar inzamelde voor de slachtoffers van de over stromingen in Limburg. En de tijd dat er met de actie Eén voor Afrika moeiteloos 85 miljoen bijeen werd gebracht, is allang voorbij. In mei wisten de tien samenwerkende hulporganisaties dat ze een moeilijke bood schap moesten brengen. Wie immers zou er geven voor mensen di° elkaar met kapmes sen te lijf gaan en hele families uitmoorden? Van mensen die er maar net in zijn ge slaagd het vege lijf te redden voor een aard beving of watersnood is gemakkelijker te begrijpen dat zij slachtoffer zijn en hulp no dig hebben. Woordvoerder J. Bulthuis van de'geza menlijke hulporganisaties Unicef, Rode Kruis, Mensen in Nood, Novib, Stichting Vluchteling, Artsen zonder Grenzen, Memi- sa. Stichting Oecumenische Hulp, Terre des Hommes en Tearfund realiseert zich hoe moeilijk het is steun te werven voor de ge vluchte bevolking van Rwanda. „Ik snap zelf al niet hoe het allemaal heeft kunnen gebeuren". De nood in Zaïre waar misschien wel twee miljoen mensen naar toe zijn gevlucht is echter hoog en de organisaties hebben geen keus: er moet geld komen voor nood hulp. Vandaar dat giro 555 weer is geopend. .Al is het maar om onze partners daar een hart onder de riem te steken. Je kunt het ge woon niet maken om niets te doen". Over de hoogte van het bedrag dat de or ganisaties willen inzamelen, wordt traditie getrouw niets gezegd om niet vooraf tegen vallers in te bouwen. Toch benadrukt de woordvoerder maar vast dat 5,5 miljoen toch een hoop geld is. „Daar kunnen we nog heel wat mee doen". Het Rode Kruis is een van de tien deelne mers aan de actie. Zijn topman, Christian Pechner, waarschuwde amper veertien da gen geleden nog dat mensen in de rijke lan den de inzamelingsacties moe zijn. „Voor Afrika of India krijg je tegenwoordig niet meer dan drie tot vijf miljoen bij elkaar", bevestigt woordvoerder B. Kuik van het Ne derlandse Rode Kruis. „De mensen kunnen de problemen niet meer bevatten, ze willen oplossingen zien", oppert de woordvoerder. „Het probleem van Afrika is dat die oplos singen er niet zijn". De grote publieksacties met marathon uitzendingen op TV onder leiding van pro minenten als Mies Bouwman of Linda de Mol werken niet meer, menen de organisa ties. In kringen van reclamemakers wordt daar wel anders over gedacht. Direkteur F. Eijken van IP, het bureau dat de reclame verzorgt voor RTL, meent dat een goed uit gewerkte thema-avond zeker nog succesvol kan zijn. Feit blijft echter dat er heel snel iets moet gebeuren. Voor breed uitgewerkte campag nes is geen tijd en de schema's bij radio en televisie die de campagne moeten dragen laten in deze vakantietijd weinig flexibiliteit toe. Noodgedwongen wijkt de aanpak van de nieuwe actie daarom nauwelijks af van de eerdere campagne voor Rwanda. De om roepen en RTL zenden spotjes uit over de ellendige situatie van de vluchtelingen en er komen advertenties in dag-en weekbladen. DEN HAAG THEO HAERKENS Groene Kaart in zeker zeven landen niet geldig als verzekering Wie met de eigen auto naar Oost- Europa reist, loopt grote risico's. In zeker zeven landen kan een vakan tie eindigen in de cel. Oppassen ge blazen is het in ieder geval in Rus land, Witrusland, Oekraïne, Letland, Litouwen, Macedonië en Bosnië- Hercegovina, al zal niemand het Bosnische oorlogsgebied als vakan tiebestemming ldezen. Wie met de auto naar het buiten land reist, is voor wat betreft dat voertuig in het algemeen goed ver zekerd als hij een Groene Kaart bij zich heeft. Probleem is echter dat in elk geval bovengenoemde zeven landen niet zijn aangesloten bij hei zogeheten Groene-Kaartsysteem. Ze staan dan ook niet op de Groene Kaart die de Nederlandse automo bilist van zijn verzekeraar krijgt. Wie in bijvoorbeeld Oekraïne een aanrijding veroorzaakt, kan daar door in grote problemen komen. De Groene Kaart is daar namelijk geen geldige verzekering, dus is de toerist simpelweg onverzekerd. Dat wil zeggen dat de Oekraïner die door toedoen van de toerist schade heeft aan zijn auto of zelfs gewond is ge raakt, maar moet zien hoe hij die schade vergoed krijgt. Om zeker heid te krijgen dat er geld op tafel komt, zal de Oekraïnse politie de Nederlandse brokkenpiloot vrijwel zeker in voorlopige hechtenis ne- Het probleem wordt ondervangen door aan de grens van een land dat niet tot het Groene-Kaartgebied hoort, een plaatselijke WA-verzeke- ring af te sluiten, aldus zegsman M. Jonker van verzekeraar Centraal Be heer in Apeldoorn. Het is echter maar de vraag of een WA-verzeke- ring aan elke grenspost kan worden afgesloten. Volgens de toeristen bond ANWB is zo'n polis aan heel wat grenzen niet verkrijgbaar. De ANWB raadt reislustigen dan ook aan maar vast in Nederland een verzekering te sluiten en verwijst daarvoor naar de specialisten van Ingosur in Rotterdam en Assuran tiekantoor Alessie, eveneens geves tigd in de Maasstad. Anders ligt het wanneer niet de Ne derlandse toerist, maar bijvoorbeeld de Litouwse chauffeur het ongeluk veroorzaakt. Dan moet de toerist proberen voor elkaar te krijgen dat de dader de schade vergoedt. Het is daarbij maar helemaal de vraag of en hoe zo iemand is verzekerd. M. Jonker van Centraal Beheer vindt het verstandig als de reiziger zich tegen dergelijke risico's indekt bij zijn Nederlandse verzekeringsmaat schappij. Daarbij valt ook te denken aan een rechtsbijstandverzekering. Er is nog een derde mogelijkheid: een Nederlandse automobilist krijgt in Nederland een aanrijding met een voertuig uit een niet-Groene- Kaartland. Is de Nederlander schul dig, dan kan hij gewoon een beroep doen op zijn eigen WA-verzekering. Heeft de buitenlander de aanrijding veroorzaakt, dan zou dat complica ties kunnen opleveren. „Maar", zegt Jonker, „als het goed is, is ook dat 1 geen probleem". Iemand uit bij- voorbeeld Rusland is verplicht een verzekering te sluiten zodra hij de grens van het Groene-Kaartgebied passeert. Vraag is natuurlijk of die Rus dat weet en dus of hij inder daad zo'n verzekering sluit. Jonkei wijst erop dat de controleurs aan - grenzen daarop behoren toe te zie „We gaan er van uit dat ze dat doen, en onze ervaring leert dat di in het algemeen ook gebeurt." Luxemburgse premier gaat toch Europese Commissie leiden Het Europees parlement heeft gisteren met een krappe meerderheid ingestemd met de benoeming van Jacques Santer tot voorzitter van de Europese Commissie. De Luxemburgse christendemocraat won na een hoogoplopend debat een vertrouwensvotum met 260 tegen 238 stemmen. Daarmee is een voorlopig einde gekomen aan de slepende crisis rond de aanwijzing van de voorzitter van het dagelijks bestuur van de Europese Unie. 'Kalm en ontroerd' voelde Jacques Santer zich naar eigen zeggen na de stemming in het Europees Parlement. De kroning van Jacques de Tweede tot president van de Eu ropese Commissie maakte bij de Luxem burger en zijn supporters een geweldige op luchting los, maar leidde bij zijn tegenstan ders tot verslagenheid. Hun staatsgreep op Europese schaal mislukte op het nippertje, en daarmee kwam aan een slepende en bi zarre Europese crisis voorlopig even een eind. Maar het lijmen van de politieke en diplomatieke brokken zal nog jaren duren. Pas helemaal aan het slot van het parle mentaire debat toonde Santer de passie en verbetenheid waar iedereen zo naar had ge smacht. Tot dan toe had de Luxemburger vooral zijn gemoedelijke imago bevestigd met zijn innemende glimlach, de keurig kaarsrechte gestalte, de vriendelijke armbe wegingen ter begeleiding van de vlakke toe spraak en behoedzame toon. Plichtmatig had hij de bekende bezweringsformules ge sproken over een Europa van de Burger. 'Capabel' noemden zijn christendemocrati sche medestrijder Wilfried Mariens hem: 'aimabel, hoffelijk en mild, maar een man van het verleden', oordeelden tegenstan ders als de liberaal De Vries (WD) bitter. Maar op het moment dat informele tellin gen uitwezen dat voor Santer de nederlaag nabij was, beet de beoogde voorzitter van de Europese Commissie eindelijk van zich af. Het ging niet eens zozeer om wat hij zei, want dat bleef vaag: „Heeft de burger be hoefte aan een nieuwe institutionele crisis? We moeten de echte problemen aanpak ken, zoals de werkloosheid. Dat is de bood schap, dat is wat de man in de straat van ons verwacht". Het was vooral de strijdbare toon die opviel, en waarmee Santer voor het eerst uit zijn rol van grijze muis viel. De openbaring duurde maar kort. Luttele ogenblikken nadat de stemmachines de uit slag 260-238 in zijn voordeel had getoond, viel hij terug in de plooi met de nietszeg gende frase „rustig aan te zullen doen met formaliteiten, maar keihard te zijn als het om de inhoud van Europa gaat". Toch lijkt de vrees gegrond dat Santer zich als nieuwe topman van de Eurocratie de komende tijd vooral met de formaliteiten van de Brusselse machtsverhoudingen zal moeten bezig houden. De strijd om de op volging van de Franse socialist Delors heeft immers laten zien dat er veel schort aan de huisregels. Het papier van Maastricht is simpel: de 12 regeringsleiders wijzen de nieuwe voorzitter Jacques Delors wijst zijn opvolger aan. Het Europarlement stemde uiteindelijk in met de benoeming van Jacques Santer. aan en het Europarlement keurt die keus goed. De werkelijkheid is anders. De strijd om de hoogste ambtelijke functie leidde eerst tot een wild gevecht tussen premier Lubbers en de Belg Dehaene. De campagne voor en achter de schermen bereikte een maand geleden op Korfu zijn climax met het veto van de Engelsen tegen Dehaene. Vervolgens vielen alle andere kandidaten af of weigerden, als Felipe Gonzalez, te sollici teren, zodat alleen Santer als kleinste geme ne deler overbleef. Het Europarlement kon gisteren onge stoord prijsschieten op deze gang van za ken. Het diplomatieke handjeklap achter gesloten deuren, het buigen voor de Britse nationale politiek, het gebrek aan democra tie en het magere (Luxemburgse) resultaat; het toont allemaal aan dat de voorgeschre ven procedure niet werkt. Voor een groot deel van het parlement was dat voldoende om tegen Santer te stemmen. Een afwijzing van de Luxemburger had, b ilj; sefte het parlement, de crisis rond de top j functie alleenmaar verergerd, maar dat w juist de bedoeling. Met name de socialisti m groenen en liberalen, aangevuld met een J bont gezelschap van rechtse partijtjes, wi j den zo een soort 'staatsgreep' plegen eni finitief meer macht voor het tandeloze Straatsburgse Europarlement krijgen. Coi v' tacten achter de schermen wezen boven dien uit dat ook bondskanselier Kohl van r> mening is dat het Europarlement meer te zeggen moet krijgen in de sollicitatieproc dure. Overigens waren de motieven voor deze 'putsch' niet bij alle partijen even nobel d mocratisch. Verweet het hele Europarle- l ment de Britse premier Major op Korfu h veto te hebben gebruikt om binnenlands zijn vel te redden, de Engelse Labouroppt 1 sitie in Straatsburg bedreef met de afwijzi 1 van Santer even hard nationale politiek. Hetzelfde gold voor de Duitse sociaal-de- mocraten die kans zagen Kohl een voet dwars te zetten, en bij de voorstemmers voor de Grieken die hopen op een mooi baantje in de Commissie-Santer. Het groene licht van het Europarlement b tekent niet dat de problemen voor Santer van de baan zijn. De gebeurtenissen van i afgelopen weken hebben ertoe geleid dat hij voor een bijna onmogelijke opgave sta Santer moet aan de éne kant te vriend blij ven met regeringsleiders die hem het lief' naar hun particuliere pijpen willen laten dansen en waar het animo voor meer Eu ropese samenwerking gering is. Van hen zijn nauwelijks radicale stappen naar met Europese democratie te verwachten. Aan de andere kant moet hij proberen mi het Europarlement, waar veel fracties hen als een zetbaas van de regeringsleiders zit op betere voet te komen. Dat wordt niet makkelijk gezien de zucht van het Europa t lement naar meer macht en het ongege- j neerd gebruiken van Straatsburg als podi- um voor binnenlandse Duitse en Britse pi litiek. Een voorproefje van deze situatie krijgt Santer nog voor hij echt aan de slag gaat i december, wanneer hij de voltallige Eu- - ropese Commissie en een beleidsprogrart ma tegenover het Europarlement presen teert. STRAATSBURG PETER DE VRIES C CORRESPONDENT WIM STEVENHAGEN „Natuurlijk blijven we loyaal. Maar ge neraal Couzy heeft wel gelijk als hij zegt dat je kunt verwachten dat de inzet van de militairen duidelijk minder zal wor den. De mensen voelen zich lichtelijk gepakt. Ze lopen de kans te sneuvelen, en als ze terugkomen, kan blijken dat ze overbodig zijn geworden". Het klinkt zo eenvoudig: het Neder landse leger als politieman van de we reld. In de praktijk gaat dat niet zo ge makkelijk. Een vanzelfsprekendheid is het zeker niet, zegt sergeant Albert Jan sen. Als kaderlid van de Belangenvere niging van Militairen (VBM/LKV) con stateert hij dat de militair tegenwoordig minder loyaal is dan vroeger. Luitenant-generaal Couzy, de hoogste militair bij de landmacht, waarschuwde gisteren voor toenemende onvrede bin nen de krijgsmacht. De politiek ziet vol gens hem onvoldoende in met welke problemen de reorganisatie van het le ger gepaard gaat. Duizenden banen gaan verloren, en zeker 2000 beroeps militairen krijgen hun ontslag. Toch verloopt de reorganisatie tot nu toe zonder geweld en protestoptochten. Jansen: „De mensen zijn bezorgd om hun baan. Dat waren ze vroeger nooit. Zelf sta ik er verbaasd over dat de i sen nog meebouwen aar organisatie, terwijl ze zeker weten dat er voor hen straks geen plaats meer is". Het leger in vredestijd, zoals de Priori teitennota van het ministerie van de fensie zo mooi schetste, moest een krijgsmacht worden die zich zou rich ten op de uitvoering van vredestaken. Jansen: „Ons is nooit om een mening gevraagd. Ik denk dat als je het vraagt, er veel weerstand zal blijken te zijn. De militairen zijn niet bang om te sneuve len; het ligt eraan waarvoor dat gebeurt. Ik denk dat veel mensen zullen twijfe len of Ruanda dat offer waard is. Voor ex-Joegoslavië ligt dat toch anders. Dat is veel dichterbij. Je moet echter ook re alistisch zijn: dit is het enige alternatief als het leger bestaansrecht wil houden". Jansen erkent dat vooral de oudere mi litairen moeite hebben zich aan te pas sen. „Je ging in dienst om familie en de kennissen te beschermen. Men aan vaardde dat het in een klap afgelopen kon zijn. Maar nu kun je uitgezonden worden naar een land ver weg, waar mee je geen enkele emotionele binding hebt. Na een halfjaar kom je terug, en dan loop je de kans opnieuw uitgezon den te worden". Of je baan kwijt te raken. Jansen kent gevallen van militairen die hun leven gewaagd hebben op een VN-missie, en bij terugkomst de mededeling ontvin gen dat zij boven de toegestane sterkte waren. Het betekent dat ze twee jaaï kregen om een andere baan te zoeken. Hoewel Couzy er een gewoonte van lijkt te maken om steken richting Den Haag te geven (en die vervolgens weer snel af te zwakken) reageerde gisteren de Tweede Kamer geïrriteerd. „Ik hou niet van generaals die drêigen hun loyaliteit aan de politiek te verliezen", aldus PvdA-parlementariër Zijlstra. „Zeker als het gaat om de bevelhebber van de landmacht. Hij heeft een voorbeeld functie voor zijn mensen en moet op passen met wat hij zegt. Als iemand in een bedrijf te pas en te onpas maar wat uitkraamt, dan is het doorgaans heel gauw met hem afgelopen." Zijlstra vindt de parallel van Couzy met reorganisaties in het bedrijfsleven over dreven. Daar vliegen de mensen er ge woon uit, bij de landmacht zijn tot dus ver geen gedwongen ontslagen geval len. „Onzin", noemt Zijlstra Couzy's verwijt aan de politiek dat die onvol doende oog heeft voor de vraag of het volk de uitzending van Nederlandse militairen in VN-verband naar crisisge bieden wel steunt. „Moet je dan elke keer een opiniepeiling houden? Wij w« gen de voors en tegens op een fatsoen lijke manier af in kabinet en parle ment." CDA en WD hebben begrip voor Cou zy, hoewel zij voor de reorganisatie van de krijgsmacht hebben gestemd. Zij zijn wel geschrokken van de toon en de woordkeuze. CDA'er Hillen: „Het gaat een stap te ver als Couzy laat doorsche meren dat er een eind kan komen aan de loyaliteit binnen het leger. Het is een dreigement dat zijn inspanning voor het personeel, die ik respecteer, ont siert. WD-kamerlid Jorritsma, al is ze het nog zo eens met Couzy, vindt dat de bevelhebber zich te veel waagt aan uit spraken die op het terrein van de mi nister liggen. „Je zou zeggen dat die twee geen enkele werkafspraak heb ben." DEN HAAG GPD-ANP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2