tation in ijnwoude rg wankel 'Heerma tast woningbeleid aan' Stompwijk in ban van 85ste draverij Woningen in 'gat van Kamsteeg' moeten plat Alphen wil beter communiceren met bevolking Leiden Regio V rouw-on vriendelijke bepaling misverstand Brandweer Alphen: te weinig personeel Angst voor knipperende stoplichten Boogschieten in Archeon 'RIJDAG 22 JULI 1994 leiden/regio monica wesseling Staatssecretaris Heerrr.a (volkshuisvesting) maakt het de gemeenten in de Leidse regio onmogelijk om voor de huisvesting van de eigen woningzoekenden te zorgen. Hij "staat althans niet toe hoge koopgrenzen te hanteren zodat buitenpoorters kunnen worden geweerd. „En daarmee tast hij ons volkshuisvestingsbeleid aan. Mensen die aangewezen zijn op huurhuizen komen in de knel, natuur en landschap én de bollen teelt komen nog verder onder de druk te staan". Voorzitter F. Jonkman van het Samen werkingsorgaan Duin- en Bollenstreek is uiterst ontstemd over de streep die Heer- ma door het huisvestingsbeleid van de ge meenten in de regio haalt. Zij hadden een ldi 1 koopgrens van 250.000 gulden vastgesteld. De huizen met een prijs beneden die grens moeten aan 'eigen' inwoners worden ver kocht. Heerma vindt de grens te hoog en verlaagde deze naar 156.000 gulden. Jonkman noemt het volstrekt onbegrij pelijk. „Dat je in Friesland of Groningen een vrijer huisvestingsbeleid voert, kan ik me voorstellen. Hier in de Randstad moe ten we onvoorstelbaar zuinig met elke vierkante meter omgaan. De geringe mo gelijkheden voor woningbouw moeten we in eerste instantie bestemmen voor de dorpsgenoten die al zolang op een huis wachten." De burgemeester van Rijnsburg. vreest dat een lagere koopgrens de 'zwak keren' in de samenleving extra treft. De gemeente Warmond mag wellicht wel de hogere koopgrens handhaven. Jonkman sluit niet uit dat daar de aanwe zigheid van de Kagerplassen en het Groene Hart meetelt. Wethouder J.C. Wassenaar van Warmond vindt het normaal als 'zijn' dorp een uitzonderingspositie zou bekle den. „De huizen hier zijn schreeuwend duur. Een lage koopgrens is dus nutteloos. Bovendien zitten we met veel woningzoe kenden." Gemeentesecretaris Van Elk van Alke made is verbaasd over het besluit van Heerma. „De motieven zijn me onbekend, maar duidelijk is dat verlaging niet strookt met onze opvattingen. Iedereen wil wel in ons mooie Alkemade wonen en door de la gere grens wordt het voor onze eigen be woners steeds moeilijker een huis te vin den." Stolker: lage koopprijsgrens ondermijnt beleid provincie den haag monica wesseling Verlaging van de koopgrenzen zoals staatssecretaris Heerma dat wil, ondermijnt het provinciaal volkshuisvestingsbeleid volledig. De provincie Zuid-Holland laat dan ook onderzoeken of Heerma juridisch juist zit en of de vooronderstelling van de staatssecre taris dat de lagere inkomens gebaat zijn bij zijn ingreep, hout snijdt. Gedeputeerde ruimtelijke ordening L. Stolker is het abso luut oneens met Heerma. De provincie heeft onlangs een groot aantal gemeentelijke verordeningen inzake de koopgrens goed gekeurd. Huizen goedkoper dan 250.000 gulden mogen alleen aan bewoners van de desbetreffende gemeente, worden ver kocht. Heerma wil dat deze grens op 156.000 gulden komt. Stol ker voorziet grote problemen met mensen met lage inkomens die door de grotere druk op de woningmarkt, nog moeilijker aan een huis zullen komen. Ze heeft dit aan Heerma voorgelegd, maar die veegt deze argumenten van tafel. Ook de uiüating van Heerma dat de provincie zich buiten de wet zou begeven door een hoge koopgrens te hanteren, laat Stolker onderzoeken. chef henny van egmond. 071 -356414. plv -chef hans koenekoop. 071 -356429 wijzen en voor het toezicht houden in garderobes en toilet- Een 'vrouw-onvriendelijke' be paling is ten onrechte opgeno men in een dansvergunning die de gemeente Wassenaar heeft verleend aan de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk. Dat schrijven B en W in antwoord op vragen van de PvdA-fractie. 'Vrouwelijke personen, niet behorende tot de bezoekers van de inrichting, mogen gedurende de tijd dat in de lokaliteit of aanhorigheid wordt gedanst, in de inrichting alleen werkzaam worden gesteld in het buffet, voor de verkoop van plaatsbe- Minister vindt 30 miljoen 'erg duur' )e gemeente Rijnwoude krijgt zo goed als zeker geen ei- ;en NS-station. Minister May-Weggen zegt in een brief lan de commissie voor verkeer en waterstaat, dat ze der- ig miljoen gulden voor een eigen station in Hazerswou- le wel erg veel geld vindt. verdubbeling is echter voorlopig uitgesteld, waardoor het nu 30 miljoen gulden extra zou kosten om een station in Rijnwoude te bouwen. May-Weggen wijst er boven dien op dat in de toekomst geen aantrekkelijke exploitatie van een station in Hazerswoude is te verwachten. Dat is gebleken uit eep onderzoek naar NS-rei- zigers. Het is de bedoeling, dat dit onderdeel van de Neder landse Spoorwegen in de toe komst de stations op commer ciële basis gaat beheren. /Iay-Weggen reageert op een irief die de gemeente Rijnwou- le begin juni stuurde aan de raste commissie. De gemeente rarwijt daarin dat de minister ich niet houdt aan haar in- ipanningsverplichting om een nation te realiseren. demissionair-minister itelt dat ze de in 1990 gemaakte ifspraak tussen de gemeente, le provincie en het Rijk niet is rergeten. De inzichten in die ijd waren echter anders, verde digt ze het alsmaar voor zich uitschuiven van een besluit om ;en station te realiseren. 'oen het convenant werd ge- 'j iloten was het volgens haar nog bedoeling dat het spoor tus- ;en Woerden en Leiden zou vorden verdubbeld. De kosten 'oor de bouw van een station in iazerswoude zouden daardoor leperkl blijven. Die spoorweg- iunwoude marieta kroft Toch wijst de minister van verkeer en waterstaat het sta tion nog niet helemaal af. „De voor- en nadelen van een sta tion in de gemeente Rijnwoude zullen worden afgewogen tegen de voor- en nadelen van realisa tie van andere stations." Ze ver wacht dat het minsterie rond de jaarwisseling een besluit neemt. Man gewond uit sloot gehaald benthuizen Een 52-jarige man uit Schilwolde is gisteren gewond geraakt nadat hij met zijn auto in een sloot was gereden waarin geen water stond. Het ongeluk gebeurde gisteravond rond ne gen uur op de Westzijde in Benthuizen. Vermoedelijk had de man te diep in het glaasje gekeken. Hij moest door de brand weer uit het autowrak worden geknipt. De Schilwoldenaar is met diverse breuken overgebracht naar het AZL. Woonwagenkamp nog onbewoond leimuiden Het woonwagenkamp in Leimuiden blijft voorlopig nog onbewoond. Hoewel het veld en de gebouwtjes aan de Raadhuislaan helemaal zijn opgeknapt en de contracten voor de vier standplaatsen zijn getekend, laten de bewoners nog drie maanden op zich wachten. De vier families die het kamp gaan bewonen willen namelijk eerst nieuwe woonwagens laten bou wen. Boekje over geschiedenis Alphen alphen aan den run 'Alphen aan den Rijn van Romeinse neder zetting tot Stad in het Groene Hart'. Zo luidt de titel van een boekje waarin de geschiedenis van Alphen staat beschreven. Aanleiding voor het boekwerkje waren de vele vragen die de ge meente kreeg over de geschiedenis. Het boekje is tegen betaling van 1,50 verkrijgbaar bij de gemeente. Leidenaar rijdt op fietsers in oegstgeest Een 37-jarige Leidse fietser is gisteravond op een groep fietsers ingereden. Daarbij is hijzelf en een 33-jarige Zoe- terwoudenaar gewond geraakt. De man reed op de Rhijnhofweg in Oegstgeest een groepje van vier fietsers tegemoet. Plotseling zwenkte hij naar links uit en reed op het groepje in. Daarbij raakte hij gewond aan hoofd bn rug. De Zoeterwoudenaar had verwondingen aan hoofd en nek. Beiden zijn overgebracht naar het academisch ziekenhuis. Naakte man fietst door Oegstgeest oegstgeest» Een naakte man, die slechts sportsokken en sport schoenen aan had, is vannacht döor Oegstgeest gefietst. Vier vrouwen zagen hem staan op de hoek van de Van Slingeland- laan in Leiden en de Warmonderweg. Hij dook de bosjes in, maar fietste hen daarna in zijn blootje achterna. De politie heeft geprobeerd de man te achterhalen, maar hij was onvindbaar. /'"V" V ''7'??^ De tien bazen van het Syndicaat bij hun viervoeter. De ruin is een van de deelnemers aan de draverij in Stompwijk. stompwuk kees van kuilenburg De dravers zetten dit jaar voor de 85ste keer hun beste beentje voor in Stompwijk. Het evene ment leeft* sterk in het dorp. Niet alleen als sportief kijkspel, maar velen zijn er bij betrokken om het feest tot een sucoes te maken. Zoals die tien enthousiaste lingen van Het Syndicaat. Geen maffia-cel, maar een groepje Stompwijkers dat samen een viervoeter heeft gekocht. De vierjarige ruin Hin S (de S is ui teraard van Syndicaat) en zoon van de bekende dekhengst Bril liant H neemt het maandag 25 juli op tegen concurrenten als Fira Hollandia, Galant Quick, Follow Me, Grisbi Vitesse of Meadow Mek. Niet direct bedoeld om de koers op de enige nog echte va derlandse grasbaan te winnen, maar als aardigheidje om het Stompwijkse karakter van die dag ermee te benadrukken. De bekende pikeur Guus Knijnen- burg zal er dan ook alles aan doen om voor zijn tien bazen in de prijzen te rijden met Hin S. Het zou al aardig zijn als ze er in de avonduren een pilsje in Het Blesse Paard of andere herberg van konden kopen. Typisch Stompwijks is ook de prognose van de broers Sjaak en Frans Jansen. Sinds een jaar of zes maken zij uit liefhebberij een prognose van de draverij. Dat is hard werken want pas op het laatste moment is bekend welke paarden er aan de drave rij meedoen. Elk paard dat aan de start verschijnt wordt be sproken en bekeken wat de mo gelijkheden zijn. Uiteindelijk komen de Jansens met een prognose hoe naar hun idee de koers zal verlopen en welke viervoeters in de prijzen vallen. „Noem het maar een handlei ding voor mensen die eens per jaar een gokje wagen bij de to to", legt Sjaak uit. „Soms zitten we erg goed, maar het gaat ook wel eens falikant mis. Dat is het aardige er van." De twee Stompwijkers zijn dan ook nog wel eens op de banen te vinden. Dit seizoen hebben ze al vijf draverijen bezocht. De progno se van de koers is zondag al ver krijgbaar. Bezoekers van de po nydraverij krijgen hem uitge reikt. De feestelijkheden in Stomp wijk zijn vandaag begonnen. Op het programma staat onder meer de Veronica Zomertruuk 1994. Van de partij zijn Albert West, Bart (Boos) de Graaf, Bonny St. Clair en de Lady's D.C. Aanvang 19 uur. Een dag later komen de paarden en po ny's aan bod op het wedstrijd terrein. Zo is er een demonstra tie van Dineke Verhoog met de dressuurtopper Whisper. Zon dag vanaf 13 uur ponyrennen en highschool dressuurshows van de Hongaar Feri Baliga Karoly en zijn echtgenoe Ilonka. Het hoogtepunt is uiteraard maandag de kortebaandraverij om de Grote Prijs van Stomp wijk. Gokkers kunnen vanaf 12 uur terecht bij de totalisator. Een uur later beginnen de paar den aan de eerste omloop. alphen aan den run Het aantal beroepskrachten bij de Alphense brandweer baart het korps zorgen. Slechts 24 mensen werken in vaste dienst. Om verantwoord te kunnen werken, zou dat aantal moeten worden opgetrokken naar 33, aldus plaatsvervangend brand weercommandant A. Oosterlee. De brandweer is momenteel bezig met een onderzoek dat moet aantonen dat dat aantal gerechtvaardigd is. Het resultaat wordt eind dit jaar aangeboden aan het gemeentebestuur. Dit in de hoop om extra geld te krij gen voor meer krachten. Tot nu toe heeft het tekort aan vaste krachten niet tot grote problemen geleid. De opkomst- tijd van zes minuten werd vorig jaar in vrijwel alle gevallen ge haald, zo is in het jaarverslag over 1993 te lezen. Er kunnen echter niet zoveel aanvalsplan nen worden gemaakt, als ge wenst. Een aanvalsplan bevat informatie over een gebouw en kan als hulpmiddel dienen voor de brandweer als er brand uit breekt. In tegenstelling tot de beroepskrachten heeft de Al phense brandweer geen gebrek aan vrijwilligers. Landelijk ge zien kunnen brandweerkorpsen steeds moeilijker aan vrijwilli gers komen. De brandweer van Alphen is vorig jaar 810 keer uitgerukt, zo blijkt uit het jaarverslag. In 220 gevallen was er sprake van brand. Ruim 300 keer moest de brandweer in actie komen voor hulpverlening en ruim 200 keer was er sprake van loos alarm. De totale brandschade bedroeg vorig jaar 1,4 miljoen gulden, dat is iets meer dan in 1991, maar veel minder dan in 1992. Toen bedroeg de schade in to taal 3,4 miljoen. Oegstgeest steunt ideeën omwonenden oegstgeest loman leefmans De gemeente Oegstgeest is het roerend met de omwonenden van het 'gat van Kamsteeg' aan de Geversstraat eens. Ook al worden bouwplan nen niet op korte termijn verwacht, de twee ver pauperde panden op het terrein moeten wor den gesloopt. Na de zomer zal de gemeente op nieuw bij eigenaar ABN/Amro aandringen om de locatie een beter aanzien te geven. Het 'gat' aan de Geversstraat is al jaren een doorn in het oog van zowel omwonenden als de gemeente Oegstgeest. De firma Arbouw kwam nog het dichtst bij het ontwikkelen van een bouwplan met appartementen op die plek, maar de aannemer uit Leiderdorp ging vorig jaar failliet. Zo kwam het terrein in handen van de bank en bleef de grond braak liggen. Sindsdien in het rustig rond het 'gat'. De fir ma Kamsteeg gebruikt een deel voor het stallen van auto's. Daarachter ligt echter een loos en met onkruid begroeid veld. Ook staan er twee dichtgetimmerde en brandgevaarlijke panden waar vroeger onder meer een café heeft geze ten. Vorige week sclireef een aantal omwonenden op initiatief van Deutzstraatbewoner R. Sturm een brief aan de gemeente. Daarin werd de sug gestie geopperd om de panden te slopen en, als er geen vooruitzicht is op een snelle invulling van het terrein, tijdelijk wat gras en boompjes te planten. De gemeente heeft nu in een verklaring laten weten het eens te zijn met de omwonenden. Probleem is echter dat al verschillende keren bij ABN/Amro is aangedrongen om wat aan het 'gat' te doen, echter zonder resultaat. Er is zelfs al een sloopvergunning voor de twee panden verstrekt. Op aanraden van de briefschrijvers is Oegstgeest van plan het komend najaar nog maar eens te proberen. Uiteindelijk streeft het gemeentebestuur er naar om in deze raadsperiode tot een definitie ve oplossing te komen. Zo luidt de gewraakte passage in de onlangs aan de Wasse- naarse stichting verstrekte dansvergunning. De tekst had niet in vergunning opgenomen mogen worden, schrijven B en W. Door een misverstand is de ze 'verouderde tekst' toch in de vergunning opgenomen. Op 18 augustus 1980 heeft de gemeen teraad besloten deze 'vrouw onvriendelijke' bepaling te schrappen uit de 'Verordening op het dansen'. De knipperende verkeerslichten in Leiderdorp boezemen veel ouderen angst in om over te steken. De weg is weliswaar rus tiger in de vakantieperiode, maar de auto's lijken daardoor ook harder te rijden. En kies dan maar eens het goede mo ment om de overkant van de brede weg te bereiken. Volgens een gemeente woordvoerster zijn de knippe rende verkeerslichten in de rus tige periode juist veiliger dan verkeerslichten die wel werken als er niets aankomt. „Dat cre- eert een schijnveiligheid. Als een stoplicht lang op rood blijft staan en de weg is leeg, rijden automobilisten door rood. Dus lijkt het dan veiliger dan het is." Uit cijfers van de politie blijkt volgens haar ook dat knippe rende verkeerslichten niet on veiliger zijn. „Uit de ervarings gegevens blijkt dat er niet meer o ngelukken gebeuren. Gift voor film Molenviergang alphen aan den run Het Comité OpenMonumen- tendag Alphen aan den Rijn heeft van de Stichting Cultuur fonds 30.000 gulden gehad voor het maken van een videofilm en een brochure over de Molen viergang in Aarlanderveen. De titel van de film is 'Een Viergang in Actie'. De première heeft plaats tij dens de monumentendag in Al phen op zaterdag 10 september. Het thema van die dag is 'Water en Wind.' alphen aan den run In het archeologisch themapark Archeon, om precies te zijn in het middeleeuwse stadje Gra- vendam, heeft zondag een schuttersfeest plaats. De groep handboogschutters van Sint Se- bastiaan houden om twee uur hun jaarlijkse openbare schiet oefening. Van 23 juli tot en met 20 au gustus zijn de werkstukken van 16 cursisten van Expressie 70 te zien op de bovenste verdieping van het Entreegebouw van Ar cheon. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de ope ningstijden. Maandag 25 juli houdt Archeon een natuurwan deling over het 60 hectare grote terrein. De laatste drie jaar heeft het terrein een gedaanteverwisse ling ondergaan. Op verschillen de plekken zijn beekjes en an dere waterpartijen aangelegd. Door middel van helofytenfil- ters is inmiddels bereikt dat het water voedselarmer is, zodat op termijn ook een historische ve getatie ontstaat. Inmiddels zijn zo'n 125 vogelsoorten waarge nomen. De deelnemers moeten om 18.45 uur verzamelen bij de kassa van het park. De kosten bedragen 10 gulden per per soon. Deelnemers kunnen zich tot 25 juli (12 uur) aanmelden bij Archeon, tel.: 01720 - 47773. alphen aan den run codelieve oldenbroek tij en Groen Links. Zij weiger den een enquête in te vullen over het functioneren van het college. Groen Links, zei hij, ge bruikt wel andere kanalen om kritiek te spuien. De uitkomst van de enquête noemde Dales 'overwegend positief, ondanks het feit dat IDA een negatief oordeel schetste. „Maar dat is nog altijd beter dan geen com mentaar." Volgens Dales krijgt het nieu we communicatieplan naar de burgers, het bedrijfsleven en ook intern vorm. „De eerste stappen zijn twee jaar geleden door het vorige college gezet. Toen al is men begonnen met het presenteren van opties zon der daar direct een bestuurlijk besluit aan te verbinden. Op de ze weg gaan we voort, dus eerst diverse keuzemogelijkheden aan de Alphense bevolking pre senteren, dan luisteren naar wat men ervan vindt en dan pas het beleid bepalen." Dales heeft de indruk dat de ze werkwijze op de lange duur meer voor- dan nadelen biedt. „In eerste instantie lijkt het een tamelijk tijdrovende werkwijze, maar die tijd wordt in een later stadium teruggewonnen", meent de wethouder. „Er zal meer begrip zijn en daardoor minder bezwaarschriften. Door de burgers bij de besluitvor ming te betrekken, accepteren ze de uiteindelijke beslissing sneller." Dales kondigde aan dat de werkbezoeken aan het bedrijfs leven voortaan niet meer alleen is weggelegd voor de burge meester en de wethouders. Om de communicatie tussen ge meente en bedrijfsleven te be vorderen zullen ook raadsleden en ambtenaren op werkbezoek gaan. Bovendien worden de be zoeken uitgebreid met die naar instellingen en bewonerscom missies. Zowel de SP als Groen Links was niet bereikbaar voor com mentaar op de kritiek van Da- les.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15