/EIDEN 'De kinderen kijken r elk jaar naar uit' Slopers ontmantelen kraakcomplex Mors IV Niet alleen dat schouderklopje Leidse oplichtster veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf 'Dit gaat dé tent van Leiden worden' Voorrang voor aanleg sneltram Ex-verzetsman J. van der Blom overleden Eenmalig LEIDEN B. Pater van de wijkgroep so ciale vernieuwing in Leiden- Noord is van mening dat het geld voor de sociale vernieu wing niet voor uitstapjes ge bruikt mag worden. „Het is grandioos dat die uitstapjes worden georganiseerd, maar daar is de sociale vernieu wing niet voor bedoeld. Bij wijze van uitzondering is subsidie gegeven, maar er is duidelijk bij gezegd dat het de eerste en laatste keer was. Daar komt bij dat als de vrij willigers met vijftig kinderen op stap zijn, de buurthuizen noodgedwongen dicht moe ten. En dat gaat dan weer ten koste van de kinderen die helemaal geen geld hebben en moeten achterblijven", al dus Pater. RIJDAG 22 JUL11994 Corso A A Rijnsburg steekt I 300.000 bloemen in het corso, dat uit vijftig voertuigen bestaat waar onder twaalf praalwagens. Station /t r- De kans is minimaal I J dat Rijnwoude een eigen NS-station krijgt. Minister Maij-Weggen (verkeer) vindt 30 miljoen gulden wel 'erg duur'. LEIDEN ERNA STRAATSMA Een 25-jarige Leidse die jaren lang nep-vliegtickets verkocht is gisteren door de rechtbank ver oordeeld tot twee jaar gevange nisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk. De vrouw, ex- werkneemster van de KLM, heeft in een paar jaar tijd hon derden personen benadeeld. De officier van justitie eiste twee weken geleden een gevan genisstraf van drie jaar, waarvan een voorwaardelijk. De vrouw nooit het oogmerk heeft gehad dienst' zou echter uit de hand werd oplichting en valsheid in kennissen en vrienden op te gelopen zijn. geschrifte ten laste gelegd. lichten. De Leidse zou, als werk- De Leidse heeft tussen 1 fe- De advocaat van de verdachte neemster van de KLM, een pri- bruari 1992 en 28 maart 1994 vroeg tijdens de rechtszitting véhandeltje zijn begonnen om voor zo'n 250.000 gulden aan om onmiddellijke vrijlating van zich populair te makken in haar namaak-tickets verkocht. Ze zijn cliënte, die volgens hem omgeving. Deze 'vrienden- verkocht de vouchers voor 800 tot 1.000 per stuk. Deze 'cou pons' zouden te ruilen zijn voor vliegtickets naar bijna elke ge wenste bestemming. De in de tenlastelegging op gesomde feiten vormen waar schijnlijk slechts een klein deel van privépraktijk van de Leidse. De recherche gaat er vanuit dat de vrouw vanaf 1989 meer dan 1.400 'tegoedbonnen' heeft ver kocht, die in ongeveer 300 ge vallen daadwerkelijk in de be loofde tickets zijn omgezet. Conrector Van der Werff weg bij Visser 't Hooft LEIDEN KEES VAN KUILENBURG Een goed verhaal van een leer ling die te laat kwam kon P.J. van der Werff best waarderen. Al controleerde de conrector van het christelijk lyceum Visser 't Hooft in Leiden meestal wel of het klopte. Vaak zag hij aan de ogen van de leerlingen of zij een smoesje vertelden. Ook bij ziekmeldingen die Van der Werff niet vertrouwde trad hij corrigerend op. „Ik ben wel eens op de fiets gestapt om bij een leerling die zich ziek had gemeld een kijkje te nemen. Prinsheerlijk lag hij naar muziek te luisteren. Die had ik weer heel snel op school." De 60-jarige Van der Werff heeft inmiddels afscheid geno men van het Visser 't Hooft. Hij is met de VUT gegaan. Van der Werff kwam in 1966 naar Lei den, na zijn universitaire oplei ding sociale geografie. Het on derwijs was niet bepaald een bewuste keuze. „Aanvankelijk voelde ik meer voor een baan in het bedrijfsleven, maar ik schreef wel op een advertentie van de school in Leiden. Prompt werd ik als leraar aard rijkskunde en economie aange nomen. Uiteindelijk bleek het onderwijs zo leuk dat ik ben ge bleven." Van der Werff, die in 1971 plaatsvervangend rector werd, omschrijft zijn loopbaan als boeiend. „Vooral door de om gang met kinderen. Over het al gemeen zijn ze aardig en open. Als ze problemen hebben kun je het niet afdoen met alleen een schouderklopje. Je moet naar ze luisteren en proberen iets voor ze te betekenen. Bijvoorbeeld door het organiseren van activi teiten op school. Daarmee cre- eer je een lekkere sfeer op PJ. van der Werff: „Ik ben wel eens op de fiets gesprongen om een leerling te controleren die zich ziek had gemeld." foto holvast/marklamers school. Stress komt bij ons dan ook heel weinig voor." De taak van Van der Werff bleef niet beperkt tot het lesge ven alleen. Hij hield zich ook bezig met financiën, bouwplan nen en alles wat met het leiden van een school te maken heeft. „De laatste jaren heb ik ook veel tijd gestoken in de scholenfusie. Onze school gaat met ingang van 1 augustus samen met de Mondriaan-school, de Prins Willem Alexander-MAVO, de Rijnsburgse en de Leiderdorpse MAVO. Om dat goed op poten te zetten was een heel werk en kostte veel tijd, maar het was een leuke afsluiting van mijn loopbaan." „Het was geen fusie die je in een weekje rondmaakte. Je hebt met tal van factoren te maken. Niet alleen zakelijke, maar ook emotionele. Iedere school heeft z'n eigen cultuur. Ook de onze. Dat verdwijnt allemaal en moet één nieuwe cultuur worden. Uiteindelijk moet dat tot iets goeds leiden." Van der Werff heeft daar goe de hoop op. „De kleinere scho len hebben nu veel betere over levingskansen, want samen sta je als grote club sterker. Ook voor leerlingen is het positief, want die krijgen meer keuze mogelijkheden. Laatbloeiers krijgen nu ook betere kansen en het stigmatiserende van een MAVO of technische school is er niet meer. Je begint allemaal op één school." "mibsidie uitstapjes kinderen Leiden-Noord geschrapt >5 be jaarlijkse dagjes uit in de zomervakantie voor 'kansar- ie' kinderen uit Leiden-Noord dreigen te vervallen. Dit ^Jmdat er in het kader van de sociale vernieuwing met in- w van volgend jaar geen subsidie meer voor wordt ge bleven. ,,Voor deze groep kinderen is zo'n uitstapje de deinige manier om in de vakantie nog ergens te komen, 'ei-baarom is het heel erg triest als dat niet meer zou kun- ien", vindt Trudy van der Reijden, die samen met een tal vrijwilligers sinds twee jaar de dagtochten organi- Yellow Moon wordt beslist geen koffieshop Yellow Moon, de nieuwe hore- ca-gelegenheid aan de Nieuwe Rijn, heeft volgens de eige naars, Kok Holverda jr. en Robbin Wemers, letterlijk alles in zich, behalve een koffie shop. Het is een grand café annex restaurant met een poolbiljartzaal op de eerste verdieping. Waar de berichten en geruchten vandaan komen dat ze met het opzetten van een koffieshop bezig waren, weten ze niet. Waarschijnlijk omdat Wemers ook eigenaar is van Mad-Express, een offi cieel geregistreerde bezorg dienst van soft-drugs. Tot een kleine maand gele den was in het pand aan de Nieuwe Rijn nummer 19 res taurant de Koornbrug geves tigd. Die eetgelegenheid sloot plotseling en binnen enkele weken heeft het gebouw een metamorfose ondergaan. Er zijn nieuwe, ovale bars, toilet groepen, designlampen, tropi sche planten en poolbiljarts bijgekomen. Opvallend zijn twee waterpilaren die door twee tafels heenlopen en vol zitten met goudvissen. Verder is er, hoe kan het ook anders met een naam als Yellow Moon, veel gele verf gebruikt. De afgelopen dagen waren werklui nog koortsachtig bezig de laatste hand aan het interi eur te leggen. Nu het af is, zijn de eigenaars vol vertrouwen. Gisteren werd het eerste, drukke feestje voor genodig den gehouden en vandaag is de officiële opening. „Het moet dé tent van Leiden wor den", zegt Wemers optimis tisch. Maar er staat nog wel een en ander te gebeuren. Het mis verstand over de status van de nieuwe horeca-gelegenheid is bij de opening sowieso uit de wereld geholpen, ook al stond de naam Mad-Express op de uitnodigingen vermeld. „Dat is slechts reclame. Als ze bij de gemeente niet geloven dat het geen koffieshop is, dan zijn ze welkom om zelf te komen kij ken", nodigt Wemers uit. Yellow Moon heeft een 'ge wone' horeca-vergunning. Ie der dag gaan de deuren om 10.00 uur open maar om mid dernacht, ook in het weekein de, moeten deze weer op slot. „We gaan wel proberen om la ter open te mogen blijven, want zoals altijd geldt dat hoe groot ook de verbouwing, het verkrijgen van de benodigde vergunningen is altijd nóg moeilijker. Maar laten we eerst maar eens lekker gaan draai en, dan zien wel verder", vindt Holverda jr. Koffieshop opnieuw ontruimd De politie heeft vannacht rond drie uur voor de tweede keer binnen een week een koffieshop aan de Oude Vest ontruimd. Er kwam een melding binnen bij de politie dat er een vechtpartij aan de gang was. De politie heeft die echter niet kunnen constateren. Twee uur na de verplichte sluitingstijd werd er nog wel volop bier gedronken en stond de muziek aan. De po litie heeft de circa 25 aanwezi gen buiten de deur gezet en de deur op slot gedraaid. Tweeëntwintig gemeenten in de Duin- en Bol- lenstreek, de Leidse regio en de Rijnstreek gaan intensief samenwerken om het openbaar ver- voer te verbeteren en het autogebruik te beper- jnne ken. Met de oprichting van de nieuwe vervoer- i regio Rijn- en Bollenstreek hopen de lokale 4 overheden meer kans te maken op rijksbijdra- 8 ges voor ondermeer de aanleg van een snel- 3 tramlijn tussen de kust en Alphen aan den Rijn. 7 De verbetering van het openbaar vervoer tus- 1 sen oost en west moet prioriteit krijgen, stellen g de gemeenten in het gisteren gepresenteerde 4 regionale 'Verkeers- en Vervoerplan Vervoerre- 4 gio Rijn- en Bollenstreek'. Een definitief uitge- werkte versie van dit plan gaat volgend voorjaar 9 naar het rijk. Op basis van dit plan hopen de re- d giogemeenten in aanmerking te komen voor 7 een miljoenensubsidie van het rijk. 0 Voor de aanleg van een sneltramverbinding 2 denkt de Rijn- en Bollenstreek zo'n vijftig tot 5 honderd miljoen gulden nodig te hebben. Reali- 8 sering van het plan is alleen mogelijk als de Ne- 5 derlandse Spoorwegen alsnog bereid zijn de 5 i spoorwegverbinding tussen Leiden en Alphen 3 aan den Rijn te verdubbbelen. Een sneltram zou van deze sporen gebruik kunnen maken. Vanuit Alphen zou de sneltramlijn op termijn doorge trokken kunnen worden naar Gouda, Leimui- den, Zoetermeer en Schiphol. Uitgewerkte plan nen voor de aanleg van deze verbindingen be staan echter nog niet. Fietsroutes Ook het vervoer per fiets willen de regioge meenten stimuleren. Ze stellen voor om in to taal tachtig kilometer nieuwe fietsroutes aan te leggen. Verder zouden er vijftien fietsbruggen en vier fietstunnels bij moeten komen. In het jaar 2000 willen de gemeenten met de helft van alle in het gebied aanwezige grote be drijven afspraken hebben over vervoer van werknemers. Bedrijven moeten van de lokale overheden in 'bedrijfsvervoerplannen' vasüeg- gen hoe zij het autogebruik van personeel willen beperken. De auto is in de Rijn- en Bollenstreek het meest gebruikte vervoermiddel. Van alle perso- nenkilometers wordt 75 procent per auto afge legd. Van alle getransporteerde goederen gaat tachtig procent per auto. De verwachting is dat het autogebruik in de Randstad de komende ja ren nog fors toeneemt. In het Academisch Ziekenhuis is dinsdag op 75-jarige leeftijd de Leidenaar Johannes van der Blom overleden. Van der Blom leed al geruime tijd aan de ge volgen van een herseninfarct. Van der Blom was gedurende de oorlog actief in het Leidse verzet. In die jaren ontmoette hij zijn vrouw Cootje Vijlbrief, die eveneens een belangrijke rol in het verzet heeft gespeeld. Van der Blom was tot zijn dood een gedreven CPN'er. Veel van dit werk deed hij samen met zijn vrouw, die jaren voor de CPN in de Leidse gemeenteraad zat en later ereburgeres van Lei den werd. Jan van der Blom was tot zijn dood actief in tal van maat schappelijke organisaties. Hij was een bekend gezicht in Lei den-Noord, waar hij tot aan zijn dood aan het Zwarte Pad woon de, en had ondermeer zitting in het bestuur van de Stichting Wijkcomite Plan Noord. „Jan was een van de meest sociaal voelende mensen die ik ken", zegt een goede vriendin over hem. Ook na haar dood bleef Co otje Vijlbrief de belangrijkste vrouw in het leven van Van der Blom. Voor haar liet hij in de Stevenshof een standbeeld op richten dat werd vervaardigd door Truus Menger, de vriendin van Hannie Schaft. In deze wijk is tevens een straat naar Cootje Vijlbrief vernoemd. De laatste jaren werkte hij aan een boek over haar leven. Door zijn dood heeft hij het boek niet kunnen voltooien. Van der Blom wordt maandag in Ockenburgh in Den Haag ge cremeerd. }Een woordvoerder van de ge- neente verwacht dat volgende naand een onteigeningsproce- lure wordt opgestart om de al- prlaatste bewoner, op nummer !32, er uit te krijgen. Gezien de arenlange onderhandelingen pussen beide partijen verwacht g! e gemeente niet dat er op kor- e termijn overeenstemming Werkplaats De Nederlander rekende er ove rigens niet op dat hij zijn kraak pand moest verlaten. De man, die in een van de panden aan weerszijden van het voor sloop gespaarde nummer 232 ver bleef, dacht op zijn stek te kun nen blijven. De deurwaarder trof in het pand een reparatie- De sloop van het voormalige kraakcomplex Morsweg IV moet over enkele dagen klaar zijn. foto holvast/mark lamers werkplaats aan, tjokvol spullen. meente, vanwege brandgevaar, zen. De krakers hebben zich in rechtszaak begin juli verloren. Het complex gekraakte wo- In de laatste maanden is er twee een kort geding verzet tegen de 'Mors IV' was sinds juni 1991 ningen is ontruimd door de ge- keer brand geweest in de hui- ontruimingsplannen, maar deze door krakers bezet. kantie kunnen kun je ze vaak vinden bij zwembad De Zijl. Op den duur gaat dat natuurlijk vervelen en dan is het prachtig als ze een uitstapje kunnen ma ken." Duinrell Gemiddeld zijn er ongeveer honderd kinderen bij de activi teiten betrokken. „We maken busreisjes met ongeveer vijftig kinderen. Er zouden er wel heel wat meer meewillen, maar we kunnen maar een enkele bus vullen en we hebben maar tien vrijwilligers, dus daar zit een grens aan. Maar het geeft wel aan dat de behoefte groot is. We gaan naar Duinrell, Avifauna, Drievliet of nu bijvoorbeeld ook Archeon in Alphen. Door de subsidie zijn de ouders goedko per uit. Voor een dagje Duinrell moeten ze 15 gulden per kind betalen, anders zou het 35 gul den zijn. Het is dus ook niet zo dat met de sociale vernieuwing complete reizen worden gefi nancierd. De kosten van de bus worden ermee betaald." De af gelopen twee weken zijn er heel wat reisjes gemaakt, maar het ziet er naar uit dat de afsluiten de dagtocht naar Duinrell de laatste zal worden. „Voor de kinderen zou dat een enorme teleurstelling zijn. Ze kijken het hele jaar naar die tochtjes uit." Van der Reijden is teleurge steld in de opstelling van de mensen in Leiden-Noord die bij de sociale vernieuwing betrok ken zijn. „Die vinden het vaak ook niet meer nodig om de bus reisjes te subsidiëren. Daaruit blijkt wel weer dat je eigenlijk onafhankelijke mensen daarbij zou moeten betrekken. Je ziet nu gebeuren dat de huidige deelnemers zich sterk maken voor bijvoorbeeld een bruggetje vlakbij hun woning. Dan is er dus sprake van eigenbelang, en niet het belang van de kinderen in de buurt", vindt Van der Reij den. Iet voormalige kraakcomplex lorsweg IV wordt momenteel esloopt. De gemeente hoopt zo nel mogelijk met nieuwbouw beginnen. Een klein groepje vergebleven krakers heeft de landen begin deze week zonder egenstribbelen verlaten. De sloopwerkzaamheden, die 6 2 aaandagochtend zijn begon- len, moeten over enkele dagen laar zijn. Drie panden blijven itact, waarvan de middelste log steeds is bewoond. De be woner van dit pand is al jaren in inderhandeling met de ge- neente over aankoop van zijn luis en een door hem geëiste chadevergoeding. De twee landen aan weerszijden van dit mis blijven staan om het huis an de middelste bewoner niet beschadigen. Deze panden ijn wel ontruimd en worden üchigemetseld om nieuwe luisvesting te voorkomen. wordt bereikt met deze bewo ner. De drie overblijvende panden staan nieuwbouw niet in de weg. De Leidse bouwmaat schappij Burgy wil op deze plek een kantoor bouwen. De ge meente heeft begin juni toe stemming gegeven aan dit bouwplan. Als er geen bezwaar schriften tegen het plan worden ingediend kan de bouw over anderhalve maand van start gaan. De ontruiming van de kraak panden is maandag zonder pro blemen verlopen. Van de ruim vijftig bewoners was een ruime meerderheid al vertrokken toen de gerechtsdeurwaarder om acht uur 's ochtends arriveerde. Van de oorspronkelijke groep bewoners bleven nog vijf perso nen over: vier Britten en een Nederlander. Ze zijn allen vrij willig vertrokken, evenals veer tien katten, die in het huis van de Nederlander zaten. et gaat vaak om kinderen uit noudergezinnen of kinderen it gezinnen die van een uitke- ing moeten leven. Die kinderen jaan nergens heen in de zomer vakantie, er «s gewoon geen geld por", vertelt Van der Reijden, ie vrijwilligster bij buurthuis 't poortje is. Toen het zomerpro- ramma voor de kinderen in 992 werd opgezet was het en- ïousiasme groot. „Er is toen en totaalprogramma gemaakt an activiteiten voor de kinde- ;n in de buurthuizen 't poortje, Mirt/Honken en E°" Denoord en uitstapjes naar de eling bijvoorbeeld. In het ka- r van de sociale vernieuwing jrerd er steeds subsidie voor ge- ;ven. De plannen voor 1995 jen klaar, maar dit keer zijn Ie reisjes geschrapt. Die zouden iet passen in de sociale ver nieuwing." Van der Reijden vindt dat er leter wat buurthuisactiviteiten iadden kunnen worden ge- :hrapt. „In een mooie zomer lals deze hebben de kinderen reinig behoefte aan bijvoor- ;eld een middagje kleien in murthuis Groenoord. Daar zit LU helemaal niemand. De kin leren willen naar buiten met tooi weer. Als ze niet op va-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13