Aan moedermelk nog niet alle geheimen ontfutseld 'CLy Js/Jf i jj tlHlSSlöEUP hi?i m v fLorg en Zekerheid DAT VRAAGT OM ZORG EN ZEKERHEID. Regio DINSDAG 19 JUL11994 Natricia sleutelt verder aan babyvoeding ZOETERMEER GPD De angst voor genetische mani pulatie is zo groot dat voedings middelenfabrikant Nutricia zich na ingrijpen van de Tweede Ka mer gedwongen zag een veelbe lovend project met babyvoe ding te stoppen. Maar dat bete kent niet dat Nutricia dit bio- technologisch hoogstandje vol ledig de rug toekeert. De moge lijkheden die de speciaal gefok te stier Herman biedt, zijn daar voor te groot. „Genetische modificatie roept weerstand op. De bevolking kan de gevolgen niet overzien en is er bang voor. Zuigelingenvoe ding roept ook emoties op en de combinatie is extra gevoe lig", analyseert dr. ir. A. Muntje- werf, directeur van de onder zoeksafdeling van Nutricia in Zoetermeer de gebeurtenissen. Hij doet luchtig over het brute einde van het onderzoek dat al enige jaren liep. „Dit was maar een onderdeel van dat hele ge bied. We mogen niet voor kin deren werken, maar we mogen wel onderzoek doen naar toe passingen voor heel specifieke groepen van volwassenen". Nutricia werd op de vingers getikt toen bekend werd dat het bedrijf haar zuigelingenvoeding wilde verrijken met lactoferrine die werd geproduceerd uit melk van de dochters van de wereld beroemde transgene stier Her man. Die toepassing ging de volksvertegenwoordiging te ver. Er was vergunning afgegeven voor onderzoek naar de pro- duktie van lactoferrine als me dicijn, maar niet als extra be standdeel in babyvoeding. De stof komt van nature voor in moedermelk en is belangrijk bij de ontwikkeling van het afweer systeem. „De angst die er nu is onder de bevolking, bestond in 1990 nog niet toen we de eerste con tacten legden met Gene Phar- ming. De discussie moest nog ontstaan". Muntjewerf spreekt bedachtzaam en weegt zijn woorden zorgvuldig. Uitdrukke lijk vermijdt hij de term „geneti sche manipulatie". Achteraf betreurt hij de stra tegie die het bedrijf toen koos. Uit concurrentie-overwegingen werd geen ruchtbaarheid gege ven aan de samenwerking met het biotechnologiebedrijf Gene Pharming. Het gevolg was wel dat het bedrijf zich niet kon mengen in de discussie over de ethische aspecten van de revo lutionaire experimenten van het Leidse bedrijf. De Dierenbe scherming en andere organisa ties voerden de boventoon en gaven het debat een richting die voor Nutricia slecht uitpakte. Kindervoeding Nutricia houdt zich al negentig jaar bezig met de produktie van kindervoeding en is in ons land de onbetwiste marktleider. We reldwijd behoort het dat naar vijftig landen expor teert, tot de middenmoot, maar binnen Europa behoort het tot de toppers. „In nauw overleg met medici en andere weten schappers brengen we babyvoe ding op de markt", vertelt inter nationaal manager zuigelingen voeding, P. Stout. Behalve met standaardvoeding voor normale gezonde baby's houdt het zich bezig met de produktie van aangepast eten voor kinderen met problemen. Vaak zijn dat normale gezonde kinderen die behoefte hebben aan speciaal eten omdat ze een enkel voe dingsbestanddeel niet verdra gen, zoals lactose of eiwit uit koemelk. Soms ook gaat het om kinderen die in het algemeen last hebben van lichte spijsver teringsstoornissen. Voor te vroeg geborenen breng het bedrijf speciale pro- dukten op de markt. „Moeder melk voorziet niet in de behoef ten van deze kinderen. Voor de groei voegen we daarom een extra scheutje energie toe in de vorm van eiwitten en calcium- fosfor". Omdat deze kinderen in een couveuse liggen en moe ders nog wel eens problemen hebben met afkolven, kunnen ziekenhuizen ook beschikken over een volledig melkvervan- gend produkt. Verder wordt op verzoek van medisch specialis ten zo nodig voor één enkel pa tiëntje een afzonderlijk flesje klaargemaakt, zegt Stout niet zonder trots. Van een fijne keu ken is overigens geen sprake, want de smaak speelt in de voe ding voor pasgeborenen een ondergeschikte rol. Pas als ze na enkele maanden wat anders te eten krijgen, levert dat reacties op. Uitgangspunt In de laboratoria in Zoetermeer wordt voortdurend gewerkt aan verbetering van de babyvoe ding, waarbij moedermelk het uitgangspunt is. Nutricia kent zijn grenzen en wil het niet be ter weten dan de natuur. Daar om wordt het produkt naar de jongste inzichten steeds bijge steld - „We schuiven wat met ingrediënten: wat meer van het één en wat minder van het an der" - want aan moedermelk zijn nog lang niet alle geheimen ontfutseld. Zo wordt nog onder zocht wat functie is van zo'n „veertig suikertjes" die erin zit ten. De vraag is of de fabriek die moet toevoegen zonder te we- .Je kunt wel zeg- e doen het want het zit moedermelk, maar daar niet gelukkig mee hoor", zegt Muntjewerf. Een andere vraag waar de onderzoekers het antwoord nog niet op weten: „Hoeveel energie moet een kind per milliliter binnenkrijgen?" De activiteiten zijn niet be perkt tot Nederland. Zo wordt in Indonesië onderzoek gedaan zijn v Het produktieproces vai naar bestanddelen in de soja boon die mogelijk een diaree- remmende werking hebben. Als dat voldoende oplevert, ligt het in de bedoeling daar wat mee te doen in de fabriek die Nutricia daar al heeft. Niet alle onderzoek is zo fun damenteel. Het bedrijf speelt ook een rol in het oplossen van praktische problemen. „Kun je de babyvoeding in de magne tron verwarmen en mag de speen dan op het flesje blijven zitten of moet die eraf', illu streert Stout, die hoog opgeeft van de contacten met artsen, kraamverzorgsters en vroed vrouwen. Zij zijn de voelsprie ten van het bedrijf. Ze kennen de vragen en problemen van de gebruiker, waardoor het bedrijf Voorkpmen De activiteiten van 1 liggen op de grens van de voe dingsmiddelen- en farmaceuti sche industrie. Muntjewerf be nadrukt het belang van een goede voeding om ziekte en kwalen te voorkomen. Hij noemt de aanleg van de Birma- spoorlijn ten tijde van de Twee de Wereldoorlog. Duizenden dwangarbeiders gingen ten on der aan de meest afschuwelijke infecties. Pas veel later werd duidelijk dat hun immuunsys teem ernstig was aangetast door de gebrekkige voeding. „Voed sel levert niet alleen bouwste nen voor het lichaam, maar ver betert ook de gezondheid", legt Muntjewerf uit. „Goed eten is op zichzelf niet therapeutisch, maar steunt de genezing wel". In dat licht moet ook de be langstelling worden gezien die het bedrijf heeft voor de moge lijkheden van stoffen, zoals lac toferrine en lysozyme, die via „genetische modificatie" kun nen worden geproduceerd. Pa tiënten die problemen hebben met hun immuunstelsel, heb ben baat bij de ontwikkeling van voedsel dat infecties op zijn minst afremt. „Het kan de kwa liteit van leven drastisch verbe teren". De directeur van de af deling onderzoek vindt het „vervelend" dat dit soort kwa len onmiddellijk verwijst naar seropositieven en AIDS-patiën- ten, terwijl er heel mensen zijn die hieronder lij| den. Muntjewerf accepteert het inj grijpen van minister Bukman, maar betreurt het wel. Hij realii seert zich echter terdege niet dt enige te zijn die zijn neus heef gestoten bij de toepassing var» de allernieuwste technieken. Ir Amerika hebben tomaten bij d« groenteman gelegen die doof ingrijpen in het genetisch mate, riaal van de plant minder snei bedierven. Onderkoeld stelt hi vast dat dit „niet zo'n succes is geworden omdat bij de groentei boer een actiegroep op de stoer ging zitten. Ik vraag me af iif hoeverre die mensen represen' tatief zijn voor wat de samenle ving wil". i, Je komt de kamer binnen. En daar staat ze ineens. Stralend! Haar eerste wankele stap om op eigen benen te staan. Maar zover is het nog lang niet. Voorlopig is ze nog afhankelijk van de zorg van haar ouders. En die mogen vanzelfsprekend op hun beurt weer vertrouwen op Zorg en Zekerheid. Want Zorg en Zekerheid was er vanaf het aller eerste moment bij. Met prénatale zorg en daarna met kraamzorg. Op diezelfde Zorg en Zekerheid kun je een leven lang rekenen. Want we zijn en blijven een regionale zorgverzekeraar zonder winstdoel. Zo wordt niemand bij ons het kind van de rekening. Iedereen kan dus beter worden van Zorg en Zekerheid. Zowel grote als kleine mensen, of je nu ziekenfonds- of particulier verzekerd bent. Loop daarom even bij ons binnen. Er is altijd een ver zekeringswinkel van Zorg en Zekerheid in de buurt. Of bel even: 071 - 35 75 75. We zijn van maandag tot en met vrijdag telefonisch bereikbaar van 8 tot 18 uur. Dat wil toch iedereen U VINDT ONZE VERZEKERINGSWINKELS IN: ALPHEN AAN DEN RIJN, AMSTELVEEN, HOOFDDORP, KATWIJK, LEIDEN, LISSE, MIJDRECHT, N00RDWIJK EN RIJDEND DOOR DE HELE REGIO

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12