Cuba boert organisch uit noodzaak Speuren naar zaad van de laatste autochtone bomen -4, Natuur Milieu Straling zou visvoedsel vernietigen Albino scholekstertje in West-Friesland Oerwoud Ivoorkust slachtoffer mislukt ontwikkelingsproject AANDAG 18 JULI 1994 EINDREDACTIE PETER WOLFSBERGEN NATUURLIJK P van Zalinge 'Landbouwexperimenten zijn belangrijk voorde hele wereld' Huismuis en veldmuis respecte- ren hun leefgebieden; wanneer de veldmuis zijn werkterrein I naar de menselijke bewoning daartoe gedwongen u J als gevolg van strenge winter, gepaard gaande aan voedselte kort, dan zoekt de huismuis een onderkomen elders. Een voor beeld voor de mens! In heel de geschreven geschie denis van de mensheid speelt 0 de huismuis een belangrijke rol. En die rol is nog steeds niet uit gespeeld. Een deel van de chris- tenheid in Vlaanderen heeft op 17 maart, traditiegetrouw, weer de feestdag van Sint-Geerte ge vierd. Sint Geertrui (626-659), ldj dochter van hofmeier Pippijn van Landen, was abdis van het i klooster te Nivelles (Nijvel). Ze I is een zeer vereerde volksheilige geworden, doordat zij onuit- gesproken natuurlijk gezien j wordt als de vervanging van de oudtijds germaansedoodsgo- din. Zij werd aangeroepen bij overlast van muizen en ratten, dieren waarmee zij ook werd af gebeeld. Het was de tijd dat 5. men geloofde dat muizen de 'gji zielen van de doden waren. e Sint-Geertrui kan dus aangeroe pen worden als er zielenood is. s Nog steeds wordt zij met een muis afgebeeld. Op haar feest- dag worden te harer ere in het mj land van Dendermonde en Aalst fi® bedevaarten gehouden, waarbij j water uit de Sint-Geertruidis- en bron en zand meegedragen worden, teneinde ze naderhand in huis en schuur, op erf en ak- ker als afweermiddel tegen mui- zen en ratten te kunnen gebrui ken. Een afgeleid gebruik is het aan- te1 roepen van muizen bij het wis selen van de tanden bij kinde- ren. Hiermee zijn we aangeland op het terrein van het volksge loof. En daar vinden we de ge- gevens over het ontstaan van muizen: net als luizen worden muizen met vuil en viezigheid geboren! Dat volksgeloof heeft in de zestiende eeuw zelfs een wetenschappelijk tintje gekre- gen. De grote geleerde Johan Baptis- ta van Helmont (1577*1644), een zuidnederlandse arts, was op zoek naar een algemeen wondermiddel tegen alle kwa- len, een panacee dus, maar ont dekte al zoekende het koolzuur en voerde als eerste de naam 'gas' in. Hij volgde de weten- i schap van Paracelsus die de eerste stoot tot de biochemi- 1 sche richting onder de naam 'iatrochemie' gegeven heeft. i Ondanks die stap vooruit schreef hij in zijn werk over de geneeskunde, zijn 'ortus medi- cinae novus' (de nieuwe begin selen van de geneeskunde), dat muizen ontstaan door zelfwor- ding (generatio aequivoca) in een vat met tarwemeel dat met een vuil hemd afgesloten is. En luizen ontstaan volgens hem uit onze uitwerpselen. De leer der abiogenesis oftewel de sponta ne generatie is langzaam maar zeker geheel verlaten. Toch hebben muis en mens el kaar in onze tijd weer gevon den. Daar de volgende keer meer over. WASHINGTON AP De door de verdunning van de ozonlaag versterkte ultraviolette straling van de zon vernietigt insektelarven die een belangrij ke voedselbron zijn voor vissen in Noordamerikaanse wateren. Dat zegt de Canadese onder zoeker Max Bothwell in het Amerikaaanse wetenschappelij ke tijdschrift Science. Volgens Bothwell is de zoge naamde ultraviolet-B-straling (UVB) van de zon veel schade lijker voor larven van de mugge- soort chironomidae dans- muggen dan gedacht en kan dat op termijn een verminde ring van het aantal zoetwater vissen tot gevolg hebben. De muggen komen algemeen voor in de rivieren en meren van Noord-Amerika. Tot nu toe werd aangenomen dat de ultraviolette straling vooral een schadelijk effect heeft op eencellige planten, de eerste schakel in de voedselke ten. Het onderzoek van Both well wijst erop dat UVB ook ho gere niveaus van de voedselke ten aantast. ZARAGOZAAP Juan Jose Leon opent een houten kooi en haalt er een tweeëneenhalve centimeter lange groene rups uit. Onge dierte als dit heeft de omliggende Valle Rojo kaalgevre ten, waardoor de koeien honger lijden en onvoldoende melk en vlees produceren voor elf miljoen Cubanen. laboratorium, dat door kale peertjes spaarzaam verlicht wordt, houdt Leon motten in houten kisten. Na een tijdje worden wespen die van mot- ten-eitjes leven in de kisten los gelaten. Als de wespen zich in de eitjes hebben genesteld wor den die in de velden neergelegd. Als de wespen de eerste portie eitjes verorberd hebben zullen zij zich op andere eitjes storten. Men hoopt dat de wespen alle motten opeten, zodat die geen schade meer aan het groen kunnen aanrichten. Met een zeer klein budget is Cuba bezig aan de grootste conversie in welk land ook van een conventionele moderne landbouw naar grootschalig or ganisch boeren", aldus Peter Rosset, directeur van het Inti- tuut voor Voedsel en Ontwikke- Het is de taak van Leon om zul ke insekten te bestrijden. Zon der chemische verdelgingsmid delen. want die kan de verarm de communistische staat zich door het wegvallen van de steun uit Oost-Europa niet meer ver oorloven. Leon kweekt daarom wespen, schimmels en bacteriën, hoewel hij daarvoor slechts de simpel ste middelen en gereedschap pen tot zijn beschikking heeft. Het kleine, witgesausde land bouwproefstation waar Leon werkt is er een van 150 die over het hele land verspreid zijn. Volgens sommige wetenschap pers zijn de Cubaanse inspan ningen een historisch experi ment in organisch boeren. In zijn spartaans ingerichte lingsbeleid (IFDP) in San Fran cisco. ,,Wat de Cubanen op land bouwgebied aan het doen zijn is belangrijk' voor de hele we reld", aldus Paul Gerster, bo demonderzoeker van de Uni versiteit van California in Berke ley, die Cuba bezocht om het programma zelf te zien. Voorstanders van alternatieve landbouwmethoden zijn met name geïnteresseerd in de Cu baanse aanpak omdat de naar Sovjet-model opgezette collec tieve boerderijen op het eiland wat omvang betreft meer lijken op westerse boerderijen dan de kleine veldjes in veel Derde-We reldlanden. De Voedsel- en Landbouwor ganisatie van de VN (FAO) heeft experts naar Cuba gestuurd en heeft gegevens aan de Cubanen ter beschikking gesteld. De FAO hoopt dat het programma als model kan dienen voor de toe komst. Toen de hulp uit de Sovjetu nie in 1990 verdween, had Cuba geen geen geld meer om bestrij dingsmiddelen, kunstmest en benzine voor de landbouw werktuigen te kopen. Op Cuba was men al in de jaren '80 met experimenten begonnen, maar pas na het wegvallen van de Sovjet-hulp werden die op grote schaal toegepast. Leon en zijn collega's gebrui ken tegenwoordig steeds meer organische mest. zoals gefer menteerde rietresten, en orga nische bestrijdingsmethoden. Nieuwe, hardere plantesoorten worden gecombineerd met bac- teriële bestrijdingsmiddelen en aloude methoden zoals het af dekken van plantlagen met rot tend materiaal. Omdat er geen benzine meer is voor tractoren en andere landbouwwerktuigen worden tegenwoordig weer os sen gebruikt om de grond te be werken. Aandacht Cuba zoekt naar nieuwe plante soorten die harder zijn dan de gebruikte kruisrassen, die veel kunstmest nodig hebben. Nieu we runderrassen produceren in de regel minder melk, maar. hebben ook minder aandacht nodig. De meeste technieken, dier en plantesoorten zijn ook elders gebruikt, maar nooit op zo'n schaal, aldus Gerster. De Cubaanse leiders hebben landbouwonderzoekers opge dragen zich te concentreren op alternatieve methodes en slechts in zeer beperkte mate gebruik te maken van chemica liën. Matias Brull, conrector van het Hoger Instituut voor Land bouwwetenschappen in Hava na. zegt dat het instituut, het belangrijkste op landbouwge bied in het land, probeert ieder een op die lijn te krijgen. „Dat is niet gemakkelijk. Sommige van onze professoren zijn tegen." Voor de boeren is de omscha keling van een groot veld met een gewas dat met kunstmest en bestrijdingsmiddelen werd bespoten naar alternatieve me thoden ook niet altijd even makkelijk. ,,De verandering van de tractor naar de os betekent dat zij van acht mechanische handelingen overgaan naar 25, die ook nog meer arbeid verei sen", aldus Raul Mejillas, de partijleider op het instituut. „Alternatieve landbouw is geen romantische stap terug in het verleden", zegt Raul Espino- sa, onderzoeker aan het insti tuut. „Het is de toepassing van de meest'geavanceerde weten schap en technologie." Waar Cuba voor ernstige voedselte korten staat „is geen plaats voor romantiek", zegt Espinosa. Uitgeput Dat die tekorten nog steeds be staan bewijst dat de methode geen wondermiddel is. Volgens experts daalt de opbrengst meestal scherp na de omscha keling van conventionele naar organische landbouw. Dat komt doordat de grond door monocultuur en gebruik van meststoffen uitgeput raakt. Maar na ongeveer drie jaar zou de bodem voldoende hersteld moeten zijn en zou de oogst weer naar het oude niveau moeten stijgen. HOOGKARSPELEen albi no scholeksterjong loopt door een pasgemaaid weiland op zoek naar voedsel. Het is één van de twee albinojongen die daar uit het broedsel van een niet-albino scholeksterpaar zijn ge komen. Deze familie telt ook nog een gewoon zwartwit jong. Albinisme is een genetische afwij king waarbij het pig ment ontbreekt en de vogel (of ander dier) een geheel wit uiterlijk krijgt. Albino's hebben vaak een slechtere gezond heid dan gemiddeld en vallen, doordat ze wit zijn, snel op wat voor de meeste dieren geen voordeel is. Niettemin zijn er in de geschiedenis enkele albino's bekend die zeer oud geworden zijn. Bijvoorbeeld op Texel zat in de jaren ze ventig een albino scholekster, die zeker tien jaar oud was. FOTO MARTIJN DE JONGE ABIDJAN IPS Wat een wondermiddel had moeten zijn voor de rijst- en maïsproduktie in Ivoorkust, heeft weinig meer opgeleverd dan het verlies van duizenden hectares oerwoud. De Afrikaanse Ontwikkelings bank (ADB) heeft de financiering van een ambi tieus landbouwproject onlangs stopgezet. In 1989 werd het project met veel tamtam ge lanceerd. Het zou ervoor gaan zorgen dat het Westafrikaanse land in zijn eigen behoefte aan rijst en maïs kon voorzien. Vijf jaar later importeert Ivoorkust nog steeds de helft van de 600.000 ton rijst die de twaalf miljoen inwoners jaarlijks con sumeren. Ongeveer duizend boeren kregen een lening om op in to taal 28.000 hectare kaalgekapt land rijst en-maïs te gaan ver bouwen. Al binnen twee jaar schetste de ADB in een evalua tierapport een ontnuchterend beeld van het resultaat: de ma chines stonden kapot aan de kant en een groot deel van de De machines stonden kapot aan de kant en een groot deel van de gewassen was door sleclu beheer verloren gegaan. injectie van 84 miljoen dollar. „De president had het project nodig om zijn imago in het gebied op te vijzelen, en kon zich daarom niet terugtrekken", aldus een ambtenaar van het Ivoriaanse ministerie van Landbouw. Ook andere critici beweren dat het project mis lukt is omdat er te veel politieke bedoelingen ach ter zaten en een duidelijk geformuleerde doelstel ling ontbrak. Bovendien was de kwaliteit van de grond volgens hen niet goed onderzocht voordat de stukken land werden uitgegeven. De ADB heeft aangekondigd in de toekomst alleen nog geld ter beschikking te stellen als verde re ontginning van bossen wordt stopgezet, het ministerie van Landbouw een evaluatie-afde ling instelt, en aan het project een trainingsprogramma voor boeren en administrateurs wordt toegevoegd. „We zullen alleen meer voorschotten ver strekken nadat deze maatrege len genomen zijn", aldus de ADB in een brief aan de rege ring. Milieu-organisaties hebben de Vraag naar jong plaatmateriaal van Nederlandse herkomst is enorm gewassen was door slecht bodembeheer verloren Ivoriaanse regering herhaaldelijk aangeklaagd gegaan. De boeren zeggen er nu slechter aan toe vanwege de manier waarop in hun ogen het te zijn dan voorheen. milieu wordt opgeofferd aan de produktie van ex- De ADB, de enige geldschieter, had bij voorbaat portgewassen. In 1960 bezat het land nog meer al grote twijfels over de levensvatbaarheid van het dan twaalf miljoen hectare oerwoud; daarvan is project. Maar onder grote druk van wijlen presi- nu nog slechts anderhalf miljoen hectare over. dent Felix Houphouet-Boigny ging de bank des tijds schoorvoetend akkoord met een financiële ENSCHEDE JAN BENGEVOORD Oeroude bomen in Twente, de Achterhoek en Zuid-Limburg zijn waarschijnlijk de redding van het Nederlandse bos. Alleen in die streken zijn nog au tochtone exemplaren van vele boomsoorten te vinden. Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. In middels is begonnen met het winnen van zaad om zoveel mogelijk nieuw autochtoon plantmateriaal te kweken. De vraag naar jonge boompjes van Nederlandse herkomst is enorm. De reddingsoperatie is van grote betekenis, omdat de bos- sterfte in Nederland volgens de onderzoekers mede wordt ver oorzaakt door het gebruik van slecht plantmateriaal uit Mid den- en Zuid-Europa in deze eeuw. „Naast verzuring en ver droging is slecht zaad van bij voorbeeld dennen uit Zuid-Eu ropa mede oorzaak van de mas sale bossterfte", aldus onder zoeker ing. G. Grimberg van het Informatie- KennisCentrum Natuurbeheer van het ministe- Voor het oorspronkelijke zaadmateriaal van Nederlandse bomen blijken Twente en de Achterhoek van enorme beteke nis. Slechts hier bleven tijdens de grootschalige ontbossing in vorige eeuwen bosrestanten volledig ongemoeid. Met name het gebied tussen Oldenzaal en De Lutte als ook het buitenge- •bied van Winterswijk blijken nu een ware goudmijn van oor spronkelijk erfelijk materiaal. Dat geldt onder meer voor de taxus, grove den, zomereik, zoe te kers en wilde appel en peer. Van de tachtig in Nederland voorkomende bomen en strui ken blijken er dertig in gevaar. Van de Nederlandse wilde appel blijken nog maar enkele exem plaren over. In samenwerking met Staats bosbeheer en de Stichting Bronnen in Nijmegen wordt in middels zaad gewonnen dat door particuliere boomkwekers wordt opgekweekt tot gezond plantmateriaal. De vraag naar autochtone plantbomen over treft verre het aanbod. Tot nog toe wordt het plantmateriaal al leen gebruikt voor landinrich tingen. „We hopen echter dat ook waterschappen en natuur- IN 'T VELD Tijdens een van die heerlijke, lange zomeravonden van de laatste tijd waren we op een avond aan het barbecuen bij goede vrienden die een super formaat vijver in de tuin heb ben. Zo tussen licht en donker in zag ik in die vijver iets gebeu ren dat me verschrikkelijk op wond. Ik zag namelijk een vleermuis drinken. Nu moet u niet denken dat een vleermuis daar rustig de tijd voor neemt en aan de rand van het water gaat zitten. Nee, zo'n fladderaar scheert laag over het water en neemt vliegend een flinke slok. Ik was zo enthousiast dat ik op sprong en vrijwel alle etenswa ren omver gooide. Maar voor ik ook maar een begin kon maken met een uitleg, was de vleer muis natuurlijk al lang gevlo gen. Het ergste was dat nie mand me geloofde. Want, zei den ze, hier komen toch geen vleermuizen voor? Die vind je toch alleen maar in grotten in Limburg? Het is eigenlijk maar een van de vele misverstanden die er over vleermuizen bestaan. Er zijn er nog een paar. Zoals dat verhaal dat ze bloed zouden zuigen. Nu zijn er in Zuid-Amerika inder daad vleermuizen die bloed zui gen. Maar niet bij mensen, al leen bij koeien. Een ander misverstand is, dat vleermuizen in je haren zouden vliegen. Ook dat is niet waar, want daarvoor zijn vleermuizen veel te goede vliegers. Niet dat ze je zo goed kunnen zien, want aan goede ogen heb je in het donker niet zo veeL Wel aan heel goeie oren en die hebben vleermuizen. Ze horen alles wat ze 's nachts op hun vliegtochten kunnen te genkomen. Bomen, huizen, waslijnen, maar ook lekkere vleermuizenhapjes als kevers en vlinders, waarvan er 's nachts heel wat rondvliegen. Ja, hoor ik u al zeggen. Hoe kan een vleermuis nu een waslijn horen? Waslijnen maken toch geen geluid? Klopt. Een vleer muis zorgt er zelf voor dat ze die waslijn 'hoort'. Ze stoot na melijk heel hoge geluidjes uit. die wij niet kunnen horen. En met haar grote oren vangt ze de weerkaatsingen weer op. Voor huizen, bomen en waslij nen gaat ze alleen maar opzij, maar voor een lekker (nacht)vlindertje of kevertje komt ze bliksemsnel in actie. Ze voert het aantal vooY ons on hoorbare geluidjes sterk op, waardoor ze nog beter weet waar ze het insekt moet zoeken en duikt er dan pijlsnel op af. Als ze vlakbij is, maakt ze van haar vlieghuid een soort vang net, waarin de vlinder of kever wordt 'opgeschept'. In de vlucht bij ze er alle oneetbare delen vanaf. Daardoor kun je op plaatsen waar vleermuizen hun vaste routes hebben, 's och tends vaak van zulke resten vin den. Een grandioos jachtsys- teem. Maar toch zijn er insekten die zich feilloos tegen vleermui zen weten te verdedigen. Daar zal ik u in een volgende afleve ring meer van vertellen. TON INT VELD organisaties het materiaal gaan gebruiken. Over een aantal ja ren komt meer materiaal be schikbaar", aldus Grimberg. De zoektocht naar autochto ne Nederlandse bomen is voor al begonnen nadat door de ont bossing van tropische regen wouden in Azië en Zuid-Ameri ka duidelijk werd hoeveelheid erfelijk materiaal definitief dreigt te verdwijnen. "Feitelijk heeft dit proces zich in Neder land al voor 1850 voltrokken. Weliswaar werd daarna veel nieuw bos aangeplant op arme gronden, zoals op de Veluwe en in Drenthe, maar het plantma teriaal kwam grotendeels uit het buitenland. Van het oorspron kelijke Nederlandse oerbos is slechts een klein aantal restan ten over in Twente en de Ach terhoek. Het opnieuw gebruiken van zaad van autochtone Neder landse bomen zal volgens Grimberg op den duur de vitali teit van het Nederlandse bos verbeteren. Bovendien kan het materiaal worden gebruikt in het streven de Nederlandse bos sen langzaam maar zeker weer een meer natuurlijk karakter te geven. Houdbaarheid roos vergroot WAGENINGEN ANP Onderzoekers van het Cen trum voor Plantenverede- lings- en Reproduktieon- derzek (CP-RO) in Wagenin- gen zijn een stapje verder gekomen in de ontwikke ling van een lang houdbare roos. De onderzoekers wil len daartoe een stukje erfe lijk materiaal van een insekt bij rozen inbrengen. Rozen die in de vaas staan, leggen na grofweg een week het loodje, door dat de vaten in de stengels verstopt raken. Door toedoen van bepaalde bac teriën kunnen de rozen geen water en voedingsstof fen meer opnemen. De onderzoekers willen bereiken dat de roos zelf een eiwit aanmaakt dat de ze schadelijke bacteriën doodt. Ze hopen het erfelijk materiaal van rozen te voorzien van een bepaald gen. afkomstig van een in sekt, dat de aanmaak van dat eiwit stimuleert. Hier door zou de houdbaarheid van een bosje rozen moe ten verdubbelen. Eind 1997 moet het pro ject, medegefinancierd door Economische Zaken en de sierteeltsector, wor den afgerond. De onder zoekers zijn er ook in ge slaagd bij een bepaalde ro- zensoort genen toe te voe gen die ervoor zorgen dat de plant bij lagere tempera turen tot wasdom komt. Hierdoor kan in de toe komst wellicht worden be zuinigd op het energiever bruik in de rozenteelt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23