Sport Brazilië draagt titel op aan Senna Eltingh kan karwei niet afmaken Menzo voor drie jaar naar PSV Triathlon en taekwondo in olympisch programma TVM en Rob Harmeling spelen vermoorde onschuld Raymakers en Van der Schans in selectie Kc Drie doden bij autorace ■MAAi NDAG 18 JUL11994 TCHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 - 'We wisten clat God op onze hand was Hij kon er geen genoeg van krijgen, Romario bleef zwaai en met de World Cup en zogenaamd geduldig poseren voor een bataljon fotografen. Iedereen was al lang bin nen, maar Romario stond nog op het veld van de Rose Bowl. Romario was blij voor Brazilië, Brazilië was blij voor Romario. Niet gescoord, toch wereldkampioen. God is misschien geen Braziliaan, maar een hekel zal hij aan le| het groen-gele volk niet hebben. n LOS ANGELES HENRI V ?n GPD-VERSLAGGEVER ÜDit keer tenminste niet. Doel- |man Taffarel, een van de zes i zwaar-katholieken in de ploeg, lej had dat steeds al gevoeld. e „Toen we strafschoppen moes- ten gaan nemen zeiden Pagli- uca (keeper van de Italianen, red.) en ik nog tegen elkaar dat de voorzienigheid al wel beslist zou hebben. Wie er zou winnen, was vandaag voorbestemd te winnen. We hebben voor de pe nalty's allemaal even gebeden, maar we wisten dat God op on- ze hand was." De doelman, die de voor Bra- 5d zilië unieke prestatie leverde door in een heel toernooi slechts één blunder te maken (tegen Nederland bij de goal van Winter), had een wezenlijk aandeel in de zege door de ze vende strafschop van Italië, ge nomen door Massaro, te stop pen. „Maar ik ben niet de held van dit elftal", meende Taffarel bescheiden, wel wetend dat een Braziliaanse keeper hooguit ge doogd wordt en zeker nooit in aanmerking komt voor een su perstates. Die eer is weggelegd voor de individualisten in de sport. Ro mario. Senna. Aan hem, de ver ongelukte Formule 1-coureur, werd gisteren de wereldtitel op gedragen. In gebaar en in woord. Bebeto: „We hadden vandaag allemaal Senna in ons hart. Ook hij was op weg naar een vierde wereldtitel." Taffarel: Senna was een fantastische persoon die het Braziliaans volk heel veel geeft gegeven. Dit was een unieke gelegenheid iets te doen. We hebben het uit de grond van ons hart gedaan." Dundoek Dat iets was het poseren bij een dundoek waarop stond vermeld dat de aarde van de Rose Bowl, daar waar Brazilië gisteren tri omfeerde, ook de aarde is van Senna. De aarde van een vier voudig wereldkampioen. Het Braziliaanse volk zal de Cup der Cups ongetwijfeld aan iemand anders opdragen. Op een WK is de beste voetballer altijd een spits of een spelbepaler. Van die laatste soort was er niemand die vier weken overtuigde. Van de spitsen was er geen met het ge middelde van Romario: zeven gespeeld, vijf goals. Op de topscorerslijst eindig- Roberto Baggio blaast met gebogen kampioenen een feestje. den Salenko en Stoitchkov bo ven Romario. Maar de Bulgaar maakte er drie vanaf de penal tystip en de Rus was na de eer ste ronde klaar want uitgescha keld. De voetballiefhebbers her kenden in Romario ook de ech te voetballer, de ouderwetse pingelaar, het manneke dat ma ling heeft aan taktiek, de extre me druk in de top en de waan zin rond een WK. Romario speelde alsof hij lekker een pot je kwam voetballen, precies wat het publiek wil dat de spelers hoofd de aftocht. Zijn misser leverde Brazilië de wereldtitel op. Op de achtergrond vieren de nieuwe wereld- komen doen. Er was een enorm vuurwerk geweest na de wed strijd, er was - over waanzin ge sproken - een vliegtuigje over gekomen met een man staande op het dak, zwaaiend met de Braziliaanse vlag. Dat verbijster de. Dit ontroerde: Romario de Souza Faria met de wereldbeker op het veld, helemaal alleen, lang na de wedstrijd. Romario het kindmannetje; volwassen van leeftijd, puberaal van ge drag. Dit WK heeft de prof Ro mario te zien gegeven: gecon centreerd, gefixeerd op dat ene doel. Nooit verzakend. Nooit zeurend. Loterij Dat er strafschoppen aan te pas moesten komen om de koning te kronen, was spijtig. Franco Baresi, de aanvoerder der ver liezers: Je zag het de hele wed strijd: wie de eerste goal zou maken, zou winnen. Toen het op strafschoppen uitdraaide, werd het een loterij. Nee, ik heb niet gevraagd om er een te mo gen nemen, ze hebben mij ge vraagd er eentje te nemen. De eerste nog wel. Tja." De veteraan miste, maar dat deed na hem ook Aldair. En uit eindelijk Baggio. Bebeto: „Ik zou de volgende hebben geno men, maar het hoefde niet meer. Och, we hebben geen van allen ooit aan verliezen gedacht toen we penalty's moesten ne men." De voorzienigheid kennelijk ook niet. COLORADO SPRINGS AFP Triathlon en taekwondo heb ben een uitstekende kans te worden opgenomen in het pro gramma van de Olympische Spelen vanaf 2000. Dit heeft luan Antonio Samaranch, voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité, in het weekeinde in Colorado Springs verklaard. Hij was daar te gast in een trainingskamp van de Amerikaanse olympische selec tie. Samaranch verklaarde voorts dat boksen niet zal worden af gevoerd, ondanks vele contro versiële meningen in de sport wereld. Het IOC zal eind au gustus/begin september tij dens het congres in Parijs tot vernieuwingen in het program ma van de Spelen besluiten. De IOC-voorzitter stelde ten slotte dat Salt Lake City een goede kans heeft de Olympi sche winterspelen in 2002 te organiseren. De stemming daarover is volgend jaar juni in Boedapest. Er zijn op dit mo ment tien kandidaten. In janu ari blijven daar in een voor-se lectie nog vier van over. Nederlandse tennissers ruiken in Davis Cup even aan sensatie ROTTERDAM ERIC DE BIE e GPD-VERSLAGGEVER d Nog vijf jaar hebben de Neder- landse tennissers om de voor spelling van bondscoach Stan- ley Franker te laten uitkomen, De directeur sportief van de ji KNLTB roept al bijna vanaf zijn aanstelling dat vóór het jaar 2000 de Davis Cup minstens •(•'één keer in de prijzenkast op 'f het bondsbureau zal worden n gestald. In 1994 gebeurt dat in e elk geval niet, want 'de clan van Stan' werd het afgelopen week einde in de kwartfinales van het e prestigeueze landentoernooi 3 door de Verenigde Staten uitge- jl schakeld (2-3). il De manier waarop het Oran je-team in Rotterdam zich on danks een onoverbrugbaar lij- i kende achterstand van 0-2 te- rugvocht in de wedstrijd en even snuffelde aan een sensatie, geeft echter hoop voor de toe komst. Na winst in het dubbel spel zaterdag toonde Richard Krajicek zich eindelijk eens een waardige Daviscup-kopman. In een zenuwslopend gevecht met Pete Sampras (2-6, 7-5, 7-6, 7-5) egaliseerde hij de stand. Jacco Eltingh kon vervolgens tegen Jim Courier niet het voorbeeld van Krajicek volgen (3-6, 4-6, 6- I 4,1-6) en zorgde zodoende toch nog voor een kleine anti-climax. Desondanks zat Franker er na afloop niet als een geslagen I man bij. Na het machtsvertoon van de Amerikanen op vrijdag l had de Amsterdammer al ge- roepën dat Nederland geduld moest hebben. „Onze jongens moeten nog een paar repetities maken om straks een goed ten tamen te kunnen afleggen". Heel even leek er alsnog een dikke voldoende in te zitten, i „Door de nederlaag kan ik na- i tuurlijk niet dolbij zijn, maar ik j ben zeker tevreden over de ma nier waarop onze spelers heb ben teruggevochten", liet Fran ker weten. „Na de dubbel ge loofde ik er weer in en na de ze ge van Richard dacht ik aan Barcelona. Vorig jaar kwamen we daar tegen Spanje ook terug van een 1-2-achterstand. Helaas werd het niet zo mooi". Franker kan echter zonder schaamte blijven vasthouden aan zijn eer der gedane uitspraak. „Neder land heeft momenteel zeker één van de sterkste teams ter we reld", stak de Amerikaanse coach Tom Gullikson zijn colle ga een hart onder riem. Een Jacco Eltingh maakt een buiteling. De Heerdenaar vocht voor wat hij waard was, maar tegen Jim Courier kon de tennisser niet op. aardig compliment van de win naar aan de verliezer en niet ge heel bezijden de waarheid. Op papier beschikt Franker simpel weg oyer een 'klein' droom- team. Paul Haarhuis en Jacco Eltingh mogen zich nog steeds met recht de wereldkampioe nen in het dubbelspel noemen. Verder blijft Krajicek in potentie een topspeler, die als hij in goe de doen is iedereen kan ver slaan. Zijn huidige probleem blijft echter dat hij dat zelf pas lijkt te beseffen als hij met zijn rug tegen de muur staat. Daar bij is echter een belangrijk winstpunt van de inhaalrace aan de voet van de Euromast het feit dat er blijkbaar wordt gewerkt aan het 'faalangst-syn droom' van Nederlandse ten nissers. Ze wilden nog wel eens in eigen land op het moment supreme door het ijs zakken. Wending Haarhuis en Eltingh zorgden zaterdag tegen Richey Reneberg en Jared Palmer voor het begin van de verrassende wending. De Amerikanen zijn op papier misschien een minder koppel, maar hebben zeker evenveel dubbel-ervaring op zak. Echter niet genoeg om Nederlands hoop al voortijdig aan gruzele menten te slaan: 2-6, 7-6 (8-6), 6-3, 6-7 (2-7), 6-2. Krajicek veroorzaakte vervol gens een totale gekte. Het slij pen van de diamant levert af en toe de nodige problemen op, maar in zijn geboortestad was er toch weer een fraaie glinste ring te bespeuren. Opgejut door een uitzinnige menigte dwong Krajicek Wimbledon-kampioen Sampras op een pijnlijke ma nier op de knieen. „Deze zege had ik zeker nodig", sprak de Oranje-kopman, die sinds zijn Davis Cup-debuut in 1991 niet eerder voor echt aansprekende resultaten zorgde. „De echte goede tennissers treden toch tijdens de Grand- Slamtoernooien op de voor grond. Dat is me dit jaar nog niet gelukt. De Davis Cup geldt na die evenementen zeg maar als meest aansprekende toer nooi. Gelukkig heb ik nu laten zien dat ik ook daarin kan pres teren". Voor Sampras was het verlies zuur. In de brandende zon op de Mullerpier moet de Ameri kaan zeker hebben terugge dacht aan de Davis Cup-finale tegen Frankrijk in 1991. In Lyon ging Sampras destijds zowel te gen Henri Leconte als tegen Guy Forget gebukt onder het gejoel van het chauvinistische publiek en verloor beide partij en. Hoewel hij gisteren na af loop ontkende dat de rumoerige toeschouwers zijn nederlaag mede hadden veroorzaakt, was het wel opvallend dat de vrijdag nog onaantastbaar geleken ten- nisrobot tegen Krajicek opeens veel 'menselijke' fouten maakt". Volley's die hij anders met zijn ogen dicht neerlegt, verdwenen nu in het net en met zijn return produceerde hij talloze afzwaai ers. Return „Mijn return liet me inderdaad in de steek", probeerde Sam pras een oorzaak voor de neder laag te vinden. „Vooraf wist ik al dat ik het dan moeilijk zou krij gen. Maar na de tweede set speelde Richard ook erg goed. Hij vocht zich terug en dat was heel knap". Ook Jacco Eltingh leek in de derde set van zijn partij tegen Jim Courier nog uit verslagen positie terug te komen. De Heerdenaar begon opeens bijna perfect te serveren en bracht de spanning terug. In tegenstelling tot Sampras liet Courier zich niet van de wijs brengen en ramde de Verenigde Staten tot grote opluchting van zijn team genoten naar de halve finales. MONTPELLIER GOVERT VAN VEEN GPD-VERSLAGGEVER De wereld stond op zijn kop. Rob Harmeling was aan het vloeken en het janken. „Ik zweer bij mijn kinderen dat ik het niet gedaan heb." Cees Priem kon geen woord behoorlijk meer uit zijn keel krijgen, Arjan Bos was ineens geen spreek buis meer van de TVM-ploeg. En zijn vader, die het ineens wel was, zal door het personeel van zijn verzekeringsbedrijf nooit zo aangeslagen zijn gezien als hij gisteren was. Montpellier lag er prachtig bij. De Tourzon dag had zijn slachtoffers gekend, bezweken on der de hitte en vermoeidheid, maar Rob Harme ling, die was toch rrtaar keurig binnen gekomen. Als 34ste nog wel, vlak achter Erwin Nijboer. Harmeling bleef 34ste, tot zeven uur gister avond. Toen waren de internationale wedstrijd commissarissen uitvergaderd en volgden de ge beurtenissen elkaar in razendsnel tempo op. Ongewild zorgde de Nederlandse ploeg TVM voor een Tour-primeur. Eerst het communiqué: Harmeling uit de koers gezet wegens vasthouden aan de ploeglei dersauto. En de ploegleider zelf, Cees Priem, eveneens uit de wedstrijd gestoten omdat hij de renner de gelegenheid heeft gegeven mee te lif ten. Het staat allemaal in artikel 3.15 van het ju ryreglement. Beroep is niet mogelijk, ofschoon de leiding van TVM tot 's avonds laat nog pro beert de Tourdirectie op andere gedachten te brengen. Die hoorde de Nederlandse delegatie wel, maar was onvermurwbaar. Piet Bos wordt nu eerste ploegleider, Herman van de Slagmo len tweede. Priem ontfermde zich vannacht over de ontroostbare Harmeling. Na het communiqué de uitleg van Martin Bruin uit Den Haag, één van de vier internatio nale wedstrijdcommissarissen die de Tour kent. „Tijdens de beklimming van de derde col van vandaag, die niet officieel was aangegeven als berg, heeft Harmeling aan de auto van de ploeg leider gehangen. De adjunct-commissarissen op de motor, hebben dat wel drie keer geconsta teerd. En niet een paar meter, maar zo'n 500 - tot 600 meter elke keer. In zo'n geval is er maar één straf mogelijk: uitsluiting." Eerst verschiet Ad Bos, directeur van TVM, van kleur in de lobby van het Altea-hotel. Dan gaat hij naar de ploegleiding met de jobstijding. Het blijft heel lang stil achter de deur van kamer 306. Intussen loopt Harmeling bij de lift nietsver moedend tegen een wachtende journalist op. Die laat hem het communiqué lezen. Harme- lings ogen beginnen te dr3aien, een wereld stort in. „Het is helemaal niet waar", is zijn eerste re actie. Hij vlucht zijn kamer in, komt dan terug, als een wilde roept hij om zich heen: „Voor honderd procent gelogen is het. Er klopt niets van. Ze moeten me kapot rijden met die auto, anders start ik morgen gewoon. Ik heb alleen bidons aangepakt. Daar is geen ene meter van gelogen. Geflikt ben ik, en niet zo'n beetje ook." Een kwartier later, het is dan half acht, gaat de deur van kamer 306 open. Piet Bos, Ad Bos, Ar jan Bos en Cees Priem hebben de affaire door genomen en hebben besloten de geconstateer de overtreding te ontkennen. Zelfs directeur Ad Bos, anders niet voor een kleintje vervaard, is duidelijk van zijn stuk. Vooral hij zal de 'impact' van deze 'TVM-affaire' op zijn waarde weten te schatten. De toekomst van Priem, de toekomst van de renners, de toekomst van de hele ploeg, de hele wieler-BV met Bos zelf aan het hoofd, alles komt nu op het spel te staan. Dus treedt fase 1 in werking: ontkennen en proberen de Tourdirectie van haar ongelijk van de jury te overtuigen. Bos wil direct aan de slag, maar kan niet om een eerste commentaar heen: „Ik heb zelf in de auto gezeten, er is niet aan de kar gehangen door Harmeling. Wel hebben we hem een bidon verstrekt (even later zou Bos er kennen dat dat verstrekken 'enige tijd in beslag nam', red.), maar lijfelijk contact met de auto is er niet geweest. Ik zat er zelf bij. Het is niet door mij, niet door Priem, niet door Harmeling ge constateerd. We gaan nu niet op het toilet zitten huilen, maar naar de Tourdirectie. Al is de Tour machtiger dan God, dat weten we allemaal." Was Harmeling nu gelost op die, niet gekwali ficeerde Col de Fonfroide (970 meter) en bracht Priem hem terug bij het peloton, of niet? Dat is de vraag. In de Tour houden vier assistent-com missarissen op motoren de geloste renners in de gaten. Dat moet betekenen dat Harmeling dus even, zoals zovelen die dag, het spoor bijs ter was. LUXEMBURG ANP Piet Raymakers en Wout-Jan van der Schans completeren de springequipe voor de Wereld- ruiterspelen. Bondscoach Hans Hom voegde gisteren na de Grote Prijs van Luxemburg dit tweetal toe aan het reeds aange wezen trio Jos Lansink, Jenny .Zoer en Jan Tops. Op het laatste moment zijn Eric van der Vleu ten en Emile Hendrix afgeval len. Raymakers, die in 1992 op de Olympische Spelen goud en zilver veroverde, verdiende zijn uitverkiezing in Luxemburg. Daar reed hij met Amadeus Z zowel in de landenwedstrijd op vrijdag als in de Grote Prijs gis teren, waarin hij zesde werd, voortreffelijk. „Piet heeft dit seizoen goed gereden op momenten dat het nodig was, met uitzondering van het Nederlands kampioen schap", verdedigde Hom zijn keuze. „Als je alle rondjes optelt die hij heeft gelopen, scoort hij meer punten dan Hendrix en Van der Vleuten. Bovendien is het een voordeel dat de combi natie snel is. Zijn optreden in Luxemburg was vend." Voor Wout-Jan vander Schans met Leroy Brown was het afwachten. De combinatie reed haar laatste wedstrijd voor de Wereldruiterspelen vorige week in Geesteren. Op erve Maathuis bevestigde de Barne velder zijn stijgende vorm. AMSTERDAM GPD Stanley Menzo heeft een nieu we club. De 30-jarige doelver- dediger tekende afgelopen weekeinde een driejarig con tract bij PSV. Vandaag maakt de ex-Ajacied al zijn opwachting in het PSV-trainingskamp in het Drentse Odoorn. Patrick Lodewijks, overbodig geworden in Eindhoven na de komst van Menzo, verdedigt de komende drie jaar het doel van FC Groningen. De afgelopen vijf seizoenen kwam de sluitpost al op huurbasis uit voor de Gro ningers. Met de transfer van Menzo komt een einde aan een elfjarig dienstverband met Ajax. In april '84 maakte de Amsterdammer zijn debuut voor Ajax in de uit wedstrijd tegen AZ. In totaal werkte de sluitpost 249 compe titieduels af. Zijn palmares ver nielden verder drie EC-finales waarvan hij er twee (tegen Leip zig en Torino) winnend afsloot. Tevens veroverde hij met Ajax zowel drie landstitels als drie KNVB-bekers. In maart '93 kwam de klad erin, tijdens de verloren kwartfi nale (4-2) tegen Auxerre in het UEFA Cup-toernooi. Bij het der de doelpunt van de Fransen ging Menzo in de fout. Hij be oordeelde een comer van Vahi- rua verkeerd en sloeg.de bal in eigen doel. De wedstrijd erop verdedigde Edwin van der Sar het Amsterdamse doel en was de rol van Menzo uitgespeeld. Ook het afgelopen seizoen kwam de zesvoudige internatio nal nauwelijks aan de bak. Als een soort afscheidscadeau mocht hij opdraven in de laatste twee competitieduels, die tot overmaat van ramp ook nog eens verloren gingen. Door de overgang van Menzo moet Louis van Gaal op zoek naar een nieuwe reserve-kee per. Dennis van de Poll werd in een eerder stadium al verhuurd aan Haarlem. Vandaag beginnen de Am sterdammers aan de voorberei ding op het nieuwe seizoen. De zeven internationals (Blind, broertjes De Boer, Van Vossen, Van der Sar, Overmars en Rijk aard) voegen zich later bij de selectie. Vanaf komende zater dag belegt Ajax een trainings kamp in Zeeland, waar oefen wedstrijden tegen Genemuiden, RCS, een Zeeuwse selectie en Goes op het programma staan. Op zaterdag 30 juli spelen de Amsterdammers in Noordwijk tegen de plaatselijke zaterdag eersteklasser. Sterretje in uw voorruit? De GlasGarage repareert gratis vanaf WA Extra. Voorkom erger en kom naar... De GlasGarage Een ster in autoruiten! SALZBURG SID/DPA Bij een ongeluk tijdens een training op de Salzburgring zijn za terdagochtend drie baancommissarissen -om het leven geko men. Een coureur reed hen aan tijdens de voorbereiding op de wedstrijd om de Duitse toerwagens-trofee (DTT). De bestuurder van de wagen is evenals een vierde commissa ris met zwaar letsel in het ziekenhuis is opgenomen. De coureur raakte bij het verlaten van het rennerskwartier de macht over het stuur van zijn Opel Astra kwijt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15