Jacht op recordkarpers heeft nadelen Leven en wonen Eerste kind kost zo'n 320 gulden per maand Beestjes MAANDAG 18JUII 1994 NIEUWE CD'S POP Brooklyn Funk Essentials - Cool and steady and easy - PIAS. Als Miles Davis nog had geleefd zou hij ongeveer klinken als de New Yorkse gelegenheidsfor matie Brooklyn Funk Essentials. Vlak voor zijn dood in 1991 nam Davis samen met hiphopper Eazy Mo Bee het prachtige al bum 'Doo Bop' op. De melan cholieke trompet, samples met grote stadsgeluiden, funk en hip hop combineren uitstekend op deze plaat. De Brooklyn Funk Essentials gebruiken anno 1994 identieke bestanddelen. Toch werd de basis voor 'Cool and steady and easy' al in 1985 gelegd toen multi-instrumenta- Bst Lati Kronlund in een kast van producer Arthur Baker en kele banden aantrof met daarop wat probeersels van saxofonist Maceo Parker. Samen met tal van grootheden uit de New Yorkse jazz- en hip hopscene heeft Kronlund, de in de jaren tachtig nog revolutionaire com posities vervolmaakt en er ook nog wat nieuwe stukken bij ge daan. Resultaat is een wonderschone, wulps funkende CD met ingeni euze en spectaculaire blazers- partijen, afgewisseld met bal lads die als soundtrack kunnen dienen bij je eigen fantasiën over het nachtleven van 'losers' in New York. Eagles - The very best of - WEA- /Elektra De Eagles zijn heropgericht hoewel de grondleggers Don Henley en Glenn Frey eikaars bloed nog altijd kunnen drin ken. Voor de platenmaatschap pij is deze geforceerde reünie reden om er nog maar eens een verzamelaar tegen aan te gooi en. Waarmee het aantal compi laties op vier komt tegen zeven studioplaten. De adelaar als melkkoe. Hoewel 'The very best of de beste - want meest complete - verzamelaar is, zijn de samen stellers zeer slordig en weinig verrassend te werk gegaan. Slor dig omdat de chronologische volgorde van de zeventien nummers halverwege plotsklaps en zonder enige aanleiding wordt verlaten. Verder hadden ze het lef moeten hebben om het veel te lange zeiknummer 'Lyin' Eyes' te schrappen en had er een grotere greep moeten worden gedaan uit het mateloos onderschatte 'The long run' uit 1979. Een andere klacht betreft de minimale hoeveelheid infor matie en het achterwege laten van een essay. Het advies luidt de twee Eagles klassiekers 'Desperado' en 'Ho tel California', momenteel voor twintig gulden elk te koop, aan te schaffen en 'The very best of te laten staan. WK JAZZ Steve Swallow - Real Book - Xtra- Watt/VIA Sreve Smut/ Steve Swallow, de basgitarist die de laatste jaren vooral te horen is als sociale en muziakel part ner van Carla Bley, heeft met 'Real Book' een ambitieuze, echte jazz-CD gemaakt. De titel verwijst naar het bij alle jazz musici bekende illegale muziek boek waarin honderden beken de jazzstandards in getranscri beerd staan. Swallow schreef voor deze CD's echter uitslui tend eigen stukken te spelen door een traditionele jazzbezet- ting van trompet (Tom Harrell), tenorsax (Joe Lovano), piano (Mulgrew Miller), bas(gitaar) en drums (Jack Dejohnette). De stukken van Swallow, met een onverwacht hoog gehalte aan verrassende wendingen, heb ben kennelijk de muzikanten in de studio gestimuleerd om in elk stuk het beste te laten horen. Van het melodieuze bugelspel van Harrell tot het swingend VISSPORT hoekige slagwerk van Dejohnet te valt er onvervalste akoesti sche postbop te beluisteren, met af en toe een pittig latin- smaakje. Swallow is de enige muzikant die zich een beetje op de achtergrond houdt, behalve in de ballad 'Wrong Together', waarin hij zijn basgitaar laten zingen als een gewone gitaar. Waarschijnlijk het beste album van Swallow tot nu toe. Soesja Citroen - Here and Now - Challenge/Munich Records Baby is big business Telkens als je gaat denken dat Soesja Citroen een prettig swin gende, maar Wat afstandelijke en 'cleane' vocaliste is, komt er weer een bluesy intonatie die je even op het verkeerde been zet. 'Here and Now' is gevuld met een mooie selectie van oude (Arlen, Ellington, Monk, Van Heusen) en nieuwe standards (Dave Drishberg, Stix Hooper en Nedly Elstak) waarin Citroen op buitengewoon professionele wijze door het trio van Cees Slinger met Jan Voogd en Ar- noud Gerritse wordt begeleid. Op vier stukken doet Neder lands bekendste jazztrompet- tist, Jarmo Hoogendijk, mee die voor wat extra dynamische vari atie zorgt. Die afwisseling kan geen kwaad, want de songs lij ken qua arrangement nogal eenvormig als je even niet naar de tekst luistert. Een ander be zwaar is de licht lispelende 's'- klank die voortdurend terug komt. KV KLASSIEK Carreras, Domingo, Pavarotti in concert - Decca. World Cup 94 Tenors - EMI. The Essential 3 Te nors - BMG. Het wachten is op de nieuwe CD van het befaamde tenoren drietal, maar de platenmaat schappijen maken druk gebruik van de publiciteit rond het trio om met oude uitgaven een graantje mee te pikken. De aan trekkelijkste CD blijft die van Decca met het concert dat Do mingo, Carreras en Pavarotti op 7 juli 1990 in Rome gaven, toen zij voor de eerste maal in een unieke sfeer samen optraden, en het is een goed idee die nu tegen een lagere prijs uit te brengen. (De stereovideoband is ook leverbaar.) EMI en BMG laten de 'grote drie' horen in losse opnamen voor dezeiabels en de samenstelling was dus af hankelijk van wat beschikbaar was. Het gevolg is dat afgezien van een fragment op de BMG- CD alleen Decca opnamen kan laten horen waarin de heren ook werkelijk samen optreden. Fauré - Requiem Madrigal Les Dj- inns. SaintSaëns - Calme des nuits, Les fleurs et les arbres, Des pas dans l'allé)e. Debussy - Trois chansons de Charles d'Orléans. Ravel - Trois Chansons - Catheri ne Bott (sopraan), Gilles Cache- maille (bariton), Monteverdi Choir, Salisbury Cathedral Boy Choristers, Orchestre Révolution- naire et Romantique o.l.v. John Eliot Gardiner - Philips. Gardiner koos de oorspronkelij ke versie voor klein orkest van Fauré's Requiem, maar toch be zit zijn uitvoering meer allure en komt zij aangrijpender uit de luidsprekers dan enige andere versie. Wat hij hier weer met het prachtig en opvallend alert spe lende Orchestre Révolutionnai- re aan magische klankkleuren weet op te roepen, grenst aan het ongelooflijke. Koor en solis ten leveren even opmerkelijke bijdragen en de aanvulling met een reeks kortere vocale werken maakt de CD extra aantrekke lijk. Na 'Le Nozze di Figaro' een nieuw schot in de roos van deze duivelskunstenaar onder de huidige dirigenten. PK Jaarlijks komen in Nederland zo'n 200.000 De kinderbijslag dekt daar maar een klein deel van. kinderen ter wereld. De trotse ouders willen Per huishouden kunnen de uitgaven overigens dathethun nnaannol aan niPKnnthrPPkt Tn sterk wsselen- Wie veel tweedehands spulletjes aat net nun oogappel aan mets ontüreekt in koopt kan de kosten flink drukken hun bezorgheid kijken ze niet op een gulden meer of minder. De fabrikanten spelen daar Cadeaupakket gretig op in. De baby is big business. De babymarkt is lucratief. De fabrikanten staan dringen om hun produkten aan de kooplustige ou ders te slijten. Een van de effectiefste methoden om Als de zwangerschapstest positief uitvalt, zijn de ™et tassen hun deur te krijgen is het geschen- aanstaande orders dolhlii en staan winkeliers en fa- kenpakket Hello Baby ven Felicitas. De driehonderd hostesses van de teücitatiedienst bezoeken jaarlijks aanstaande ouders dolblij en staan winkeliers brikanten te glunderen. Met de advieslijst van het kraamcentrum in de hand, slaan pa en ma enthou siast aan het winkelen. De inrichting van de babyka mer kost een lieve duit en dan hebben we het nog niet eens gehad over de geboortekaartjes, box, kin derwagen, autostoeltje, reiswieg en noem maar op. En een was droger 1500) is ook wel han dig als de kraamverzorgster ie dere dag het bed afhaalt. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) heeft de gemiddelde kosten van kinderen in 1992 op een rij ge zet Afhankelijk van het inko men schat het Nibud de totale kosten voor een kind tot zes jaar op ƒ320 tot 570 per maand. Op jaarbasis is dat 3840 tot ƒ6840. Het tweede en derde kind vergen naar verhouding minder, omdat veel spullen al in huis zijn. Een kledingpakkei broekjes, boxpakjes, luiers en spuugdoekjes) kost i de gezinnen met een pasgeboren ba- driekwart by. Tijdens de visite verschaft ze allerlei informatie over de artikelen in de doos. ,,Het is allemaal vrij blijvend. Als dat niet het geval is, werkt het nega tief', zegt ac- - count-manager Marcel Bakker. De adverteerders betalen voor elke presentatie een vergoeding. Feli- citas garandeert hen exclusiviteit. Het is een gou den formule, be- aamt Bakker. De fabrikanten ver dringen zich om plaatsje in de doos en het aantal aanmeldingen ouders groeit nog steeds. Het op deze wijze op- habv (hpmdips 8eb°uwde adressenbestand gebruikt Felicitas ook - - voor andere doeleinden. De adverteerders mogen de gegevens gebruiken mailingen en iedere twee maanden ontvangen Kinderbijslag dekt maar een deel de kosten Fabrikanten in de rij om in 'Hello Baby'- pakket te komen 'olgens het Nibud 360. Wieg, matrasje, dekbedji dekbedje, hoezen, slopen, zeil, washandjes, bad e, vouc mam,igen en ieuere Lwee mammen omvangen spelden, molton onderleggers, kruiken en andere Ir- 185 000 8ezmnen S13.08 het magazine Groter Groei- tikelén leveren nog een post op va t andere gemiddeld Het Nibud schat de totale uitgaven voor kleding en verzorging van de baby, de inrichting van de ba bykamer en transportmiddelen op ongeveer 3100. Volgens Bakker brengt Felicitas in het najaar een nieuw magazine uit. Dit blad is bestemd voor aanstaande ouders. ,,Dan kunnen we al voor de ge- dicap, want die mogen geen reclame maken voor flesvoeding. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en Unicef hebben in 1981 een gedragscode opgesteld die reclame voor flesvoeding, flessen en spenen verbiedt, zodat moeders niet beïnvloed worden bij de keuze voor de borst of de fles. Richtlijnen De meeste fabrikanten leefden de WHO-code al vrijwillig na, maar sinds juni zijn ze daartoe wette lijk verplicht, omdat dë richtlijnen zijn opgenomen in de nieuwe Warenwet. ,,We onderschrijven dat borstvoeding de beste keuze is, maar we promoten flesvoeding als een prima alternatief', aldus gene ral-manager Robert Jan Wefers-Bettink van Nutri- cia. Deze onderneming heeft met Nutrilon bijna 70 procent van de markt in handen. Op de wegwer- pluiermarkt gaat jaarlijks 410 mil- ijoen gulden om. Het marktaandeel van Proctor Gamble is 48 pro cent. Mölnlycke heeft met Libero 10 procent van de markt in han den, nieuwkomer Kimberly Clark (Huggies Pull-Ups) is goed voor 7 procent. Hoewel katoen verreweg het goed koopst en milieuvriendelijkst is, kiest 99 procent van de ouders toch voor wegwerpluiers omdat die handiger zijn en het vocht beter opnemen. „De mensen zijn ge woon gemakzuchtig en lui", meent directeur Hans Jonker van luierservice Culotte. Culotte levert scho ne, katoenen inlegluiers bij de deur af en neemt de vuile mee. In drie jaar tijcis heeft Culotte met de grootste moeite een klantenkring van enkele dui zenden huishoudens opgebouwd. Op de babyvoedingsmarkt (jaarlijks 280 miljoen gulden) dreigt ook een concurrentieslag. De Franse voedingsmiddelengigant BSN (Liga en Danone) bindt de strijd aan met Nutricia, dat met Olvarit Wat dat betreft hebben de zuigelingenvoedings producenten (omzet jaarlijks 90 miljoen) een han- heeft. i ijzersterke positie (marktaandeel 99 procent) Het vissen op karper heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een ware cultus. Stap maar eens een willekeu rige hengelsportzaak binnen en je staat versteld van de uitbreide keuze aan materialen die voor deze sector van de hengelsport beschikbaar zijn. Producenten en importeurs hebben heel goed ingespeeld op een trend die met name onder de jongere sportvis sers school heeft gemaakt. En ook de hengelsportbladen laten zich niet onbetuigd. Neem het juli- nummer van het maandblad 'Beet' waar op de kleurige cover de Britse karperspecialist Dave Thorpe poseert met een Nederlandse record schub- karper van 45 pond met een lengte van 115 centimeter. Gevangen in de omgeving van de Moerdijk. Maar er is altijd een baas boven baas. Toen ik onlangs op vakantie in Duitsland de sportvisserskrant 'Angel Woche' kocht, poseerde daar op de voorpagina 'Karpfenkönig' Robert Hess met een lederkarper van precies een meter met een gewicht van 51 pond en 200 gram. Aan de haak ge slagen in de Main ter hoogte van Of fenbach. Dat er nog zwaardere karpers rond zwemmen bleek eerder dit jaar toen de Nederlander Leon Hoogendijk in het Franse meer Lac de Forêt d'O- riënt een schubkarper van van 115 centimeter lang en 63 pond en 3 ons naar de wal wist te dirigeren. Dat ge beurde wel tijdens een 'sessie' die tien dagen in beslag nam. Ook uit andere vangstrapporten over recordexemplaren komt steeds één ding duidelijk naar voren. De in spanningen en kQsten die men zich vaak moet getroosten zijn zeer hoog. Bovendien zijn de vangtechnieken van dien aard dat je je in gemoede kunt afvragen of de hengelaar nog wel echt plezier beleeft aan het van gen van zo'n kanjer. Als ik bijvoorbeeld in het Duitse blad lees dat de karpervisser eerst Deze fraaie spiegelkarper is beslist geen 'katvisje'. De jacht op grote exemplaren kost steeds meer tijd en geld door de uitgebreide voercampagnes. FOTO BRAM VAN LEEUWEN. met een echolood de bodem van de rivier heeft afgespeurd op de aanwe zigheid van grote vissen en vervol gens een week lang grote hoeveelhe den lokaas heeft gevoerd is de vraag gewettigd of je dat nog kunt bestem pelen als een simpele plezierige vrije tijdsbesteding. Commercie De jacht naar recordexemplaren is bovendien steeds meer in commer cieel vaarwater terechtgekomen. In het Engelse vistijdschrift 'Angling Ti mes' is al enkele keren uitvoerig be richt over uitwassen die op dat ter rein zijn gesignaleerd. De concurrentie tussen de produ centen van materialen en karperaas, met name de zo geroemde boilies, heeft er zelfs al toe geleid dat foto's van grote karpers tegen forse bedra gen werden aangekocht om reclame te maken voor bepaalde produkten, vismethoden of materialen. Hengel- sporters bleken bereid tegen geldelijk gewin de waarheid geweld aan te doen en te beweren dat hun karper met dat en dat merk boilies was ge vangen. Of met een bepaald merk vislijn en hengel. De boilierage heeft er inmiddels toe bijgedragen dat ook in ons land goe de karperwateren letterlijk zijn ver ziekt door uitgebreide voercampag nes. Vangsten vooral in wat kleinere drukbeviste wateren zijn de laatste ja ren sterk teruggelopen omdat de aan wezige vissen letterlijk worden ge bombardeerd met grote hoeveelhe den voer. De voedselvoorziening is daar zo overdadig omdat de ene hen gelaar vaak niet van de ander weet dat hij hem bij het voeren al is voor gegaan. Derhalve zijn de karpers aan de hengel nauwelijks meer te vangen. De geringere vangsten worden ge compenseerd door veel langere vistij - den die langs het water worden door gebracht. Niet zelden zijn er karperfa naten die al op vrijdagavond hun hengels in de steunen installeren en tot zondagavond aan een stuk door- vissen. Daarbij worden zelfhakende systemen toegepast die van de hen gelaar een halve beroepsvisser heb ben gemaakt. Enig vernuft of water- kennis komt er vaak niet aan te pas. De karper haakt zich bij het weg zwemmen zelf en het is alleen zaak om het beest op het droge te krijgen. Overtreding De kennis die men draagt van wette lijke voorschriften is dikwijls ook af wezig. Zo heb ik al meer dan eens hengelaars zien zitten wachten (of slapen) bij drie uitliggende karper- hengels, terwijl met de vereiste ver gunningen in Nederland het maxi mum aantal twee bedraagt. Ook geld voor bepaalde wateren nog steeds een nachtelijk visverbod, dat soms wordt overtreden. Helaas hebben 'karpeerders' in hun tentjes langs de waterkant ook al voor de nodige nadelen gezorgd. Ik ken bijvoorbeeld viswateren die zijn om ringd door weilanden, waar je vroeger vrijelijk kon vertoeven en waar nu de borden 'verboden toegang' op de hekken prijken omdat met het opzet ten van tentjes dijklichamen werden beschadigd. Ook zijn er berichten dat fraaie kar- perstekken verloren zijn gegaan door dat karpervissers zich tijdens hun 'sessies' te buiten gingen aan over matig drankgebruik en op de visplek- ken tientallen lege blikjes en/of bier flessen achterlieten. Het gaat gelukkig slechts om incidentele uitwassen, maar de daders kunnen het grondig verpesten voor een collega die rustig in de natuur ontspanning wil zoeken en hun visstek na afloop netjes ach terlaten. TUIN Nog niet zolang geleden spoten we in alle argeloosheid "het vliegend en kruipend 'oijL< gedierte' in en rond huis dood. We kregeri G adviezen van zogenaamd landbouwdes- I kundigen en chemische ingenieurs, die h( F goed wisten hoe je iets doodspuit. n Het werd tenslotte een droef verhaal! De z' ware aanrichters van schade bleken op de h duur irhmuum te worden voor de nieuwe: wondermiddelen en de helpers in de strijdt( tegen ongedierte verdwenen langzaam u maar zeker. Zelfs de zogenaamde deskuni r< gen op landbouwgebied beginnen in te d zien, dat we letterlijk bezig zijn de boel te z vernietigen. Dus wordt gezocht naar ande|w methoden om de oogst in stand te houdeiv Er zijn inmiddels milieuvriendelijke middj n len in de handel en er zijn talloos veel doejn het-zelf bestrijdingsmiddelen, die geen of z nauwelijks schade aanrichten, te beginnet bij gewoon water en eindigend bij aftrekse z van brandnetel, boerenwormkruid en der - gelijke. Daar is de loopkever. De meeste soorten ij ven van aardrupsen, emelten en vooral I slakken. Omdat de loopkever alleen 's nachts actief is, mogen we het redelijk milieuvriendelijke Spruxit nooit 's avonds spuiten. De zweefvlieg lijkt op een wesp. De volwaï - sen zweefvlieg leeft van stuifmeel, maar dé larven consumeren rond 500 bladluizen e^ e volwassen zijn. R >e gaasvlieg, het fraaie lichtgroene diertje c iet transparante vleugels, legt eieren en d larven die daaruit komen nuttigen tijdens Is hun 18-daagse leventje rond de 500 blad- 1' luizen. s De wants behoort niet tot de meest popu- 1' laire insekten vanwege zijn onaangenaam E geurtje. Jammer, jammer, want de wants ii J een van de meest belangrijke belagers varr de gevreesde spintmijt. In kassen worden - tegenwoordig wantsen en roofmijten uitgi' zet om spint op milieuvriendelijke wijze te I bestrijden. In de tuin is het moeilijker. Dae f loeten we hopen dat er veel wantsen leve e 1 die houden we in leven als we geen gif - gebruiken. e De roofmijt is geliefd, noch gehaat. We zie dat beestje nauwelijks omdat het piepklein c is. Maar groot of klein, tegen chemische gil s stoffen is deze bestrijder van spint evenmit bestand als de reeds genoemde wants. Het lieveheersbeestje is overbekend als 1 vriendelijke hulp bij het bestrijden van 1 bladluizen. Overigens is niet zozeer het leij ke kevertje de grote helper, als wel de larve 1 Dat is een echte veelvraat die wel 400 luize per dag op kan. En dat gedurende de twin tig dagen van zijn larveleven. Tel uitje winst! zover een beknopt overzicht van de he pers onder de insekten. De lijst kan nog aangevuld worden met spinnen (neen dat zijn géén insekten, maar familie van c kreeft), vogels, padden en nog veel mi deze dieren helpen ons, mits we ze ni iaar het leven staan met gifstoffen. Reden 2 over om heel voorzichtig te zijn bij het bestrijden van kwalen en ziekten! LEZERSVRAAG Heel veel dank aan de familie KOPPENAAI 1 UIT NOORDWIJK voor het bericht over de 1 vijg. De vijg van de familie Koppenaal, ooit als stek meegenomen, heeft inmiddels velé 1 winters overleefd. Hij staat weliswaar tegeil 1 een zuidmuur. Hij brengt elk jaar mooie 1 vruchten voort. Vreemd in mijn ogen 1 blijft het feit dat de vijg in alle boeken als vorstgevoelig in strenge winters wordt be- schreven. j 1 Wat een prachtige foto van een rijkbloeienl de Camellia heeft J. VAN LOOKEREN UIT 1 FIAARLEM gestuurd. Deze plant staat op het zuiden en niet eens zo erg beschut. Dit als opwekkende mededeling voor ME VROUW VAN DER WERFF die ook meege-! deeld heeft dat haar camellia gebloeid heeft. Hierbij teken ik hetzelfde aan als bij de vijg: ook de camellia staat bekend als niet geheel winterhard, zeker niet als jonge re exemplaren. Bij zeer strenge vorst toch maar goed beschermen. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchnei zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dam ate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Vroeger had je een kinderwagen en een wandelwagen, de keus is tegenwoordig groter; maar ook moeilijker.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14