l Gemeente betaalt voor diensten Stael-Merkx roept katholieken op tot 'massaal' verzet tegen paus Q wt tilê £33. Kerk Samenleving Nieuwe dakbedekking parochiekerk Hazerswoude Toegift Dabar in Marekerk Zon krijgt overhand temp VRIJDAG 15 JUL11994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 BUITENLAND KORT Sarajevo De rooms-katholieken in Sa rajevo vrezen steeds meer de toenemende islamisering van de Bosnische bevolking. Zo is de geestelijk leider van de moslims, de gematigde Selimovski, de stad uitge werkt en vervangen door Ce- ric, die veel meer op de mos- limlijn zit. Tot deze conclusie kwam Jan ter Laak, secretaris van de rk vredesbeweging Pax Christi Nederland, tij dens een bezoek aan Saraje vo. Ook de intellectuelen in Sarajevo, van oudsher een open stad, maken zich vol gens hem zorgen over de is lamisering. Voor de kunste naars die uit de stad zijn ge vlucht, zijn vluchtelingen van het Bosnische platteland ge komen. Daardoor is het aan zien van de stad veel dorpser geworden, zegt Ter Laak, die vorig jaar met Kerst voor het laatst in Sarajevo was. Alcoholverbod „Je ziet nu gesluierde vrou wen op straat, je merkt het aan het alcoholverbod maar vooral aan de onrust onder de rooms-katholieken en verlichte moslims." In hoe verre hun vrees wordt be waarheid, is moeilijk te be oordelen, zegt Ter Laak. Hij merkt bij de rooms-katholie ken, ongeveer 10 procent van de bevolking, een ontwikke ling om zich sterker als cul turele eenheid te organise ren. Zij voelen dat het voort bestaan van de Kroatische (rk) gemeenschap in Saraje vo en Bosnië afhankelijk is van het voortbestaan van de federatie tussen Moslims en Kroaten. Als die weer met el kaar oorlog gaan voeren, be talen de rooms-katholieken de rekening, zo had aartsbis schop Puljic van Sarajevo ge zegd. Doodvonnis De Pax Christi-delegatie, on der leiding van internatio naal voorzitter kardinaal Danneels van Mechelen- Brussel, kreeg het dringende verzoek mee bij de westerse landen te pleiten voor druk op Kroaten en Moslims om de federatie niet op te geven. „Een hernieuwde oorlog be tekent het doodvonnis voor de katholieke gemeenschap in Sarajevo en centraal-Bos- nië". zegt Ter Laak. Zowel moslimleider Ceric als aarts bisschop Puljic ging akkoord met het voorstel, dat Pax Christi een week van dialoog tussen Islam en Christendom in Sarajevo organiseert. Des kundigen uit West-Europa zouden het gesprek tussen de godsdiensten op een ho ger niveau kunnen brengen. Teleurstelling Kardinaal Danneels noemde gisteren op een persconfe rentie in Mechelen de RK Kerk in Sarajevo 'een kerk in de woestijn', zonder perspec tieven en zonder begaanbare wegen. Hij zei getroffen te zijn door het uitzichtloze lij den van Sarajevo en de be dreigde positie van de katho lieken in Bosnië. Danneels was pas de vierde kardinaal die Sarajevo heeft bezocht. De Franse curiekardinaal Ro ger Etchegaray, aartsbis schop Jean-Marie Lustiger en aartsbisschop Franjo Kuharic gingen hem voor. Dat er niet meer kerkelijke leiders de reis naar Sarajevo onderne men, is voor de rooms-ka tholieken daar een enorme teleurstelling, zei Ter Laak. In de gesprekken met de rooms-katholieken en mos lims was het Danneels opge vallen dat geen van de be trokken partijen nog tot een afstandelijke benadering in staat is. Samen op Weg-kerken eens over vormgeving landelijke organisatie In de toekomstige Samen-op-Wegkerk worden gemeen ten via contracten afnemers van de diensten van het nieuwe Regionaal Dienstencentrum (RDC). Via deze sa menwerkingsovereenkomsten zal een RDC een deel van zijn inkomsten moeten verwerven. Speciale regioconsu lenten zullen met het serviceaanbod van de RDC de ge meenten langsgaan. DOORN GPD Deze voorstellen staan te lezen in het rapport 'Mensen en structuren', waarin de tweede fase van de organisatorische fu sie wordt uitgewerkt van de Hervormde Kerk, de Gerefor meerde Kerken en de Evange- lisch-Lutherse Kerk. Het rapport van de SoW- commissie structuurvragen werd gisteren in Doom gepre senteerd. De commissie kwam ruim een jaar geleden al met een rapport, maar daarvoor bleek gezien de vele kritische reacties 'niet voldoende draag vlak' te zijn. In het eerste rap port was volgens de critici te veel nadruk gelegd op de be heersbaarheid van de organis- tie, terwijl er onvoldoende aan dacht was voor de positie van de vrijwilligers in de kerk. Zoals al enige maanden gele den bekend werd, staat in 'Mensen en structuren' de plaatselijke gemeente als 'het hart van de kerk' centraal. Meer dan in het vorige rapport wordt de regio ten dienste van de ge meente ingeschakeld: „Wat re gionaal kan. moet regionaal ge beuren." De classis (de regiona le ambtelijke vergadering) wordt het 'gezicht' van de kerk genoemd. Daaraan liggen vol gens de commissie behalve principiële argumenten ook praktische redenen ten grond slag. „De problematiek van de kleine gemeenten bijvoorbeeld, waar we in toenemende mate mee te maken krijgen, is zonder de classicale vergadering niet op te lossen." Classes zullen via een Alge mene Classicale Vergadering (ACV) leiding geven aan een Re gionaal Dienstencentrum (RDC). In tegenstelling tot het concept-rapport van een jaar geleden blijft de commissie niet vaag over het antwoord op de vraag of er vijf of negen dien stencentra moeten komen. Wat de commissie betreft, is het in het belang van de plaatselijke gemeente dat er negen centra komen. Dat betekent dat Fries land een eigen RDC krijgt. Het aanbod van de centra zal sterk lijken op dat van de negen Pro vinciale Kerkvergaderingen, die de Hervormde Kerk nu kent. Dank zij het RDC hoeven de ge meenten niet bij een ver weg gelegen landelijk bureau aan te kloppen. „Dat is grote winst", aldus landelijk SoW-secretaris ds. Barend Wallet gisteren. In de lijn van het vorige rap port stelt de commissie voor landelijk niet meer dan drie af delingen binnen één bureau in het leven te roepen. De drie or ganen krijgen de volgende werkvelden: 1. kerkopbouw, theologie en opleiding, 2. mis sionair en diaconaal werk» en oecumenische relaties en 3. fa cilitaire zaken. (Ter vergelijking: de hervormden kennen nu lan delijk en provinciaal zo'n 45 or ganen en de gereformeerden 35.) De landelijke werkorganisatie krijgt een algemeen-directeur en drie afdelingsdirecteuren. Pas in de derde fase van het fu sieproces van de SoW-kerk wordt de exacte personeelsfor matie afgesproken. Er zullen geen gedwongen ontslagen val len, aldus de commissie. Het rapport zal dit najaar door de drie gezamenlijke synodes wor den behandeld en daarna in de werkorganisaties worden be sproken. De commissie ver wacht dat vanaf 1 januari 1996 de nieuwe organisatie stap voor stap vorm zal krijgen. In 'Mensen en structuren' wordt een sterke scheiding ge maakt tussen de kerk als vrijwil ligersorganisatie en de dienst verlening van de functionaris sen. „De vrijwilligersorganisatie is kerk. de arbeidsorganisatie is dat niet." De commissie bena drukt de noodzaak van verdere professionalisering van de orga nisatie: „De huidige maat schappij is kritisch en vraagt hilversum anp Oud-voorzitster Wies Stael- Merkx van de Acht Mei Bewe ging heeft de rooms-katholie ken in Nederland opgeroepen zich te distantiëren van de 'ach terhaalde' standpunten van paus Johannes Paulus II over de komende wereldbevolkingscon ferentie. Dit verzet vanuit de basis moet 'massaal' gesteund, zei ze gisteren voor de KRO-ra- dio. Stael-Merlcx is oud-direc teur van het Katholiek Bureau voor Voorlichting en Begelei ding bij Sexualiteit en Relatie vorming. De paus heeft de afgelopen maanden bij herhaling gewaar schuwd tegen de conferentie, die onder auspiciën van de Ver enigde Naties in september in Caïro wordt gehouden. Volgens hem wil de conferentie abortus, voorbehoedmiddelen en vrije liefde toestaan. Bisschoppen over de hele wereld hebben de paus gesteund. De VN zeggen dat het doel van de conferentie is, een plan op te stellen om de wereldbe volking te stabiliseren. Die zou in 2050 acht miljard moeten be dragen in plaats van elf, als er niets wordt gedaan. De wereld populatie is nu 5,7 miljard men sen. Verder bepleiten de VN abortus zonder risico's voor de gezondheid van de vrouw. De kerkelijke leiders moeten volgens Stael-Merkx heel voor zichtig zijn met hun kritiek, om dat zij nog steeds vanuit een zeer oud mensbeeld en een al lang achterhaalde kijk op seksu aliteit werken. Zij hebben 'heel weinig recht van spreken'. Het kerkelijk verbod op voorbe hoedmiddelen is volgens Stael- Merkx 'niet meer te accepteren'. Zij verwijt het Vaticaan geen heldere visie op de ongebreidel de groei van de wereldbevolking te hebben. „Als de paus en bis schoppen de standpunten over de bevolkingsgroei handhaven, dan stellen ze zich buiten iedere discussie. Niemand zit meer te wachten op de standpunten van veel eerder dan vroeger om kwaliteit van werk en kwaliteit van werkuitvoering. Dat wordt ook van de kerkelijke arbeidsor ganisatie verwacht. De commisie doet het voor stel te breken met de traditie dat alle stafleden belijdend lid van de kerk moeten zijn. Voor de commissie hoeft deze regel slechts te gelden voor de top functies. De eis van het belij dend-lidmaatschap werkt vol gens de commissie belemme rend voor de doorstroming van medewerkers. Ook op dit rapport klinkt in de wandelgangen kritiek. De commissie zou te veel uitgaan van het marktdenken van vraag- en aanbod. Het is de vraag, aldus de critici, of ge meenten wel diensten zullen gaan kopen. Wanneer zij voor een spreekbeurt moeten kiezen tussen een relatief dure maat- schappelijk-activeringswerker uit het kerkelijke circuit of een spreker uit het vluchtelingen werk, die voldoende heeft aan een cadeaubon, wat zal dan de keuze worden? Raad van Kerken tegen uitzetting Zaïrese asielzoekers amersfoort anp De Raad van Kerken heeft giste ren bij minister Kosto (justitie) geprotesteerd tegen de mogelij ke uitzetting van vluchtelingen uit Zaïre. Terugkerende vluchte lingen zijn in Zaïre niet veilig, schrijft de Raad onder verwij zing naar berichten van Amnes ty International en de vluchte lingenorganisatie van de Vere nigde Naties (UNHCR). De Raad verzoekt de minister dringend op dit moment niet tot uitzetting over te gaan. Er dient eerst duidelijkheid te ko men over het lot van degenen die reeds zijn teruggestuurd. „De berichten die wij ontvin gen, zijn alarmerend", schrijft secretaris ds. W. van der Zee. Een week geleden bepaalde de rechtbank in Zwolle dat een groep van twintig Zaïrese vluch telingen kan worden uitgezet. De situatie in Zaïre is volgens de president van de rechtbank niet zo ernstig dat uitzetting kan worden verboden. Hij baseerde zijn uitspraak op het ambtsbe richt van de minister van bui tenlandse zaken van begin dit jaar. hazerswoude-dorpHet dak van de kerk van de H.H. Engelbewaardersparochie in Hazerswoude-Dorp is de afgelopen weken van een nieuwe leien bedekking voorzien. Ook de goten zijn vervangen tijdens de uitvoering van dit project, waarvoor de parochie al geruime tijd geld opzij legt. Met de werkzaamheden is een bedrag van 130.000 gulden gemoeid. foto ben de bruyn de Rooms-Katholieke Kerk." Stael-Merkx zegt de verkla ring van de progessieve rk be weging uit Amerika, Katholie ken voor een eigen Keuze, te hebben ondertekend, waarin deze spreekt van laaghartige aanvallen door de paus op het ontwerpslotdocument van de conferentie. Het zal volgens haar goed zijn als de deelnemers in Caïro niet alleen het standpunt van paus en bisschoppen zouden horen, maar ook dat van de basis in de RK Kerk. De basis moet daartoe het initiatief nemen en moet massaal worden gesteund. Het Dabar-team sluit de Leidse evangelisatieweek morgen avond af met een 'toegift' in de Marekerk. Iedere muzieklief hebber is welkom bij een uit voering van het Woodbury Koor, onder leiding van dirigent en organist Gerrit Willem La- main. Het gezelschap is mo menteel op een Europese toer- nee. Afgewisseld door orgelmuziek zal het koor bekende Ameri kaanse kerkliederen, spirituals en gospelzang ten gehore bren gen. De naam van dirigent La- main is in Leiden geen onbe kende: de Gereformeerde Ge meente had ooit een voorgan ger van die naam. Gerrit Willem Lamain is zijn zoon. De uitvoering van het koor in de Marekerk begint om 20.00 uur. HET WEER De onweersbuien die donderdag ochtend de tropische lucht uit ons land hebben verdreven, lieten een ongekend grote elektrische activi teit zien. Er was zelfs sprake van een dagrecord sinds 1988 met 70.000 inslagen, verspreid over het land. Dat is twintig procent van het aantal bliksemontladingen in een heel jaar. De actieve buiencel trok vrij langzaam van zuid naar noord. Juist zulke trage buien kunnen voor wateroverlast zorgen. Het grillige karakter van zo'n zomers onweer is bekend. In Voorhout bleef de regen beperkt tot 4 mm, maar als we het natte spoor door de Bollenstreek volgen, komen we al snel veel nat tere meetposten tegen. Vogelen zang ving 35 mm op en verder stroomafwaarts waren er toppers van 47 mm in de Zaanstreek tot 55 mm in Friesland. Langs de kust bleef de neerslag beperkt: Zat voort 16 mm, Katwijk 4 mm.p,h het tropisch geweld van de la< dagen, deed de koelte van 20, den onder een grijze Hollands lucht weldagig aan. Landinwaarts werd het nogrlC graden maar daar scheen de z volop. Ondertussen werkt de a!2U mosfeer hard aan een nieuwe oir me zomerperiode. Zaterdag isuis stroming nog noordelijk met vtvec normale temperaturen van 23jol den. De zon krijgt de overhanojaa dankzij de invloed van een nieai Brits hogedrukgebied. Vanaf i dag schijnt het hoog door naai Noordzee en later naar het cor nent. Bij een oostenwind en v^j. zon wordt het begin volgende weer snel warmer. Met 25 tot graden heeft vakantievierend derland niets te klagen. sn HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden en enkele buien; vooral in het oosten ook kans op onweer. Mor gen van het westen opkla ringen. Vandaag middag- temperatuur uiteenlopend van 20 graden aan de westkust tot 28 in de om geving van Oslo. Morgen overal wat koeler. Zweden: Half tot zwaar bewolkt en kans op een regen- of on weersbui. Vandaag nog maxima tussen 25 en 30 graden Morgen minder Denemarken: Vandaag af en toe zon maar ook kans op een re gen- of onweersbui. Mor gen meer zon en vrijwel overal droog. Middagtem- peratuur vandaag nog rond 27 graden; morgen rond 22 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden en af en toe wat regen Morgen geleidelijk meer zon en vrijwel overal droog Maxima uiteenlopend van 16 graden aan de westelijke kusten tot 25 graden in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Perioden.met zon en droog. Vandaag in de Ardennen eerst nog kans op een bui. Maximumtemperatuur van 21 graden vlak aan zee tot 26 in Luxemburg. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en droog, maar in de oostelijke departementen in de middag en avond kans op lokale regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tussen 26 en 29 graden maar aan de Norman- dische en Bretonse kust rond 21 gra- Portugal: Perioden met zon maar ook kans op een lokale regen- of onweersbui, vooral mor gen. Middagtemperatuur aan zee van 25 graden aan de Costa Verde tot 29 aan de Algarve; landinwaarts boven 30 graden. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Spanje: Perioden met zon maar ook kans op een regen- of onweersbui, vooral in het mid den en noorden. Maxima in het binnen land ruim boven de 35 graden, aan de Costa's rond 30 graden. Aan de kust in het noordwesten wordt het ongeveer 23 graden Canarische Eilanden: In het zuiden overwegend zonnig, aan de noordzijde van de eilanden geleide lijk wolkenvelden maar vrijwel vrijwel overal droog. Op de zuidstranden maxi ma van ongeveer 29 graden. Tunesië: Zonnig. Vlak aan zee maxima ruim bo ven de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnige perioden maar met name in het zuidoosten stapelwolken en kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur uiteenlopend van 25 graden bij Biarritz tot 35 in het oosten. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig. Geleidelijk nog-wat warmer met maxima rond 33 graden Italië: Flinke perioden met zon en droog. Maar in het noorden, in het merengebied meer bewolking en kans op een lokale bui, mogelijk met onweer. Middagtem peratuur bijna overal 30 graden of meer. Griekenland en Kreta: In het zuiden van Griekenland en op de eilanden droog en zonnig. In het noor den vooral vandaag nog bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur aan zee ongeveer 28 graden, in het binnenland veel warmer. Turkije en Cyprus: In het noorden wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Naar het zui den toe meer zon en droog. Middagtem peratuur aart zee ruim boven de 30 gra- T i 1 .oio ma int V 19 24^. VÉÈy 27 V 28 rj - 8 /ÜT 28 -x 30 .020 28 32 L 29 ÜS 29 -Ail' -X-V 28 00 >-,> 31 a' 31 Jn :ea bewolkt ZfL £^5 opklaringen L lagedruk Hhogedrfl temperatuur '10°°' h^pj zonnig 19 VR ZA 20 ti o% 40 60 70 Neerslagkans 20 10 10 ïg Minimumtemp. 13 13 or Middagtemp. 23 23 M il Wind w3 n3 noJ L WEERRAPPORTEN L lil ZATERDAG 16 JULI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.37 Zon onder 2|s Maan op 15.03 Maano Waterstanden Katwijk Hoog water 09.23 21.58 Laag water 05.07 17.16 Weerrapporten 14 juli 20 u 21 17 Iv 24 17 L 26 17 24 19 fG 26 17 le 19 17 e 21 17 L 27 18 19 17 p 26 17 }a 22 7 31 21 31 21 32 22 29 19 29 18 23 18 28 21 18 30 21 31 17 31 22 28 14 Kopenhagen Lissabon Luxemburg Madrid licht bew/ zzo4

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12