^TERKRANT 'Dagrecreanten zijn een nationale ramp' Je eigen bureau als vis-stekkie Een verhaal met een tikje heimwee Het geluid van stilte... Rouwbericht VRIJDAG 15 JULI 1994 De rust op de Kagerplassen is weergekeerd. Het drukke gewoel van de Kaagweek - met als hoogtepunt de zeilraces tussen de "Re genbogen van Holland en Friesland - heeft weer plaatsgemaakt voor de serene stilte van het kalm klotsende water. Waar gisteren het beeld nog werd bepaald door de honderden te gen het riet afgemeerde zeil- en motorjachten, daar hebben nu fuut, meerkoet en eend weer bezit genomen van hun domein. Een enkel zeil doorklieft nog de traag kabbelende kopjes van de Kaag. Een eenzame visser tuurt op het midden van de plas pein zend naar zijn dobber. De zon laat zich niet meer zien. Ook die heeft er, na een week van feest, schijnbaar even genoeg van. Het wachten is nu weer een jaar op aflevering 75 van 'De Week'. Dat zal me een knalfestijn worden. Met nog meer boten, nog meer schepen, nog meer redenen om te feesten. Want een derge lijk lustrum zal zeker niet ongemerkt passeren. Wie tegen die tijd zijn rust op het water zoekt, die kan dan maar beter voor even naar aan ander stekkie uitzien. Maar ach, dat duurt nog een heel jaar. Voorlopig klinkt op en rond de plassen het geluid van stilte. ad van kaam AGENDA 'RIJ DAG 15 JULI jeidse Lakenkermis rond Molen de Valk, jammermarkt, van 13.00 tot 22.00 r eiden Culinair, Pieterskerkplein, van 7 00 tot 23.00 uur. Jock of Ages', Blues/Gospelconcert, odium Annie's Verjaardag, 20.30 uur. farmond Bzz behind the Toll, jazzmuziek in War- londse horeca-gelegenheden, van 1.00 tot 02.00 uur. ATERDAG 16 JULI Iraassemermeer lationale Kampioenschappen Jeugd- jasse, Sternklasse, Splash, org. W.V. iraassemermeer, info 01713-16573. 'uinwandeltocht over div. afstanden, [art vanaf strandpaviljoen Zee en Zon l/o Hotel Noordzee) om 09.00 uur Leidse Lakenkermis rond Molen de Valk, Lammermarkt, van 10.00 tot 22.00 Leiden Culinair, Pieterskerkplein, van 16.00 tot 23 00 uur 'Music for the Fireworks' concert door Harmonie de Vriendschap, afsluiting met vuurwerk, Waterpodium Hoogstraat, 22.00 uur Noordwijk Braderie in de Kerkstraat met spelletjes programma en karaoke, van 10.00 tot 17.00 uur Warmond Zomerkunstmarkt op het Pleintje bij de Pomp, demonstraties en verkoop kunst werken door div. kunstenaars, van 11 00 tot 16.00 uur Jazz behind the Toll, jazzmuziek in War- mondse horeca-gelegenheden, van 21.00 tot 02.00 uur. LOGBOEK donderdag 14 juli, Sassenhei- nervaart. 'oor het eerst sinds de Leidsch ni>agblad-boot in de vaart is, chijnt de zon niet. Een lelijke eegenvaller. Maar de beman- ling laat zich niet zomaar uit diet veld slaan en gaat ondanks Hes monter op pad. De weers zijn immers al- zeer gunstig en de tocht voert "laar Sassenheim; wat wil je nog fieer. Een blik op de waterkaart ?ert namelijk dat dit dorp op i- en steenworp afstand van de lagerplassen ligt. Dit moet wel èn eldorado voor de water- porter zijn, concluderen we kan boord. De verwachtingen ijn hooggespannen, ja een tocht van ongeveer an- .erhalf uur over de Zijl, 't Joppe, ■weiland, Eijmers Poel en Die- ^ierpoel tuffen we de Sassenhei- fiervaart in. Vergunning van ,et hoogheemraadschap is ver licht, maar geen punt, daaraan i gedacht. Twintig woonboten, viaduct en een spoorbrug verder doemt de brug over de Parklaan al op. Nog even en we varen het gezellige Sassenheim- se centrum binnen, denken we handenwrijvend. Inmiddels hebben we stapels gratis petjes, kranten, kaartspelen, balpen nen en andere verrassende ca deautjes aan boord om onze Sassemse vrienden te verrassen. En dan komt de klap: we kun nen niet verder. Bij snackbar Thomas houdt 't op. De brug is te laag. Een poortje waarin een flinke zwaan al het risico loopt shocking klem te komen zitten, scheidt de binnenwateren van Sassenheim - een dorp met op het oog ongekende mogelijkhe den voor de watersport - met het drukbevaren plassengebied daar pal achter. Geen wonder dat ze destijds die Oude Haven hebben gedempt. Najaren wachten op een bootje hebben ze daar natuurlijk tegen elkaar gezegd: 'Jongens dit wordt niks. Laten we d'r maar een straatje van maken'. paul de vlieger VISWATER pndaag kies ik als stek voor de angst van voorn de Oude Rijn. p wel het gedeelte tussen Ha- prswoude en Alphen aan den fijn. Zowel aan de 'hoge' als an de 'lage' zijde liggen tal van bede visplekken. Mijn voor- pur gaat - zeker als de wind at toelaat - uit naar de 'hoge' &nt omdat je daar als henge- lar over het algemeen wat ieer ruimte ter beschikking pbt dan aan de overzijde. Het rukke verkeer dat achter ons ings raast nemen we maar bor lief. Wel is het even^oeken aar een geschikt parkeerplekje n soms zul je een flink stuk loeten lopenT""^ jet liefst vis ik er met een zuid- jesten wind en als er een lichte poming staat in de richting Sn Leiden. Een stroming de te- enovergestelde kant op komt jet zo vaak voor, maar belooft j leestal weinig goeds. De beste Mrtjes liggen in de vroege och- nd wanneer het scheepvaart- nog aan de bescheiden kant is. Overdag en vooral in de zomerperiode is het er erg druk. We kunnen er kiezen voor de vaste of de feederhengel. De vaste stok moet wel een lengte van minimaal zes, zeven meter hebben. Met een goed uitge- lood Italiaans pennetje vissen we in eerste instantie een centi meter of vijf k tien boven de bo dem. Na een paar ballen zwaar der grondvoer, gooien we er tij dens het Vissen steeds wat zwe vend voer bij. Als aas geef ik de voorkeur aan een paar kleine maden die we in het uiterste puntje van het kronkelende lijf prikken. Blijft de vangst bescheiden of zelfs geheel uit, probeer het dan eens over de grojtd of 'tussen water en wind'. Soms kan even peute ren vlak onder de kant ook nog een paar aardige voorns opleve ren. De bijvangst is vaak bliek en brasem, maar daarvoor vol gende week een andere stek. bram van leeuwen Regionale verwachting voor zaterdag 16 juli 25 graden chef gert visser, 071-356439.plv -chef paul van der kooij, 071 -356441 De vuilnisboot komt drie keer per week langs Nabij het kantoor van het Leidsch Dagblad ligt een dode meer koet. Een vrachtwagen moet hem hebben overreden, want hij is werkelijk zo plat als een fossiel. Je ziet nog de kleur van zijn snavel en de tekening van zijn kop. Hij is zo dun geworden dat het lijkt alsof iemand hem heeft getekend. Als we van de boot terugkeren, stappen we over de vogel heen. Zonder iets te zeggen. Dat is vreemd. Als we de dood nog niet eens meer zien, hoe kunnen we dan het leven opmerken? Op het water tref je af en toe ook een kadaver aan. Of zegje dat niet van een eend of een meerkoet? Eergisteren zijn er acht do de eenden gevonden nabij Sassenheim. Slachtoffers van botu- lisme. Als u Donald Duck hebt gelezen en daarin de broertjes Kwik, Kwek en Kwak hebt gevolgd, zal dit u verdriet doen. Dit is dan ook een rouwbericht. Maar misschien waren die acht eenden in Sassenheim wel beter af dan die ene, nabij het Leidsch Dagblad. Die is een onnatuurlijke dood gestorven. Die is vermoord. En van de dader ontbreekt elk spoor. Zouden er nog veertjes aan de banden van zijn auto zitten? cees van hoore Twee tafeltjes op het terras van Het Kompas. Twee tafeltjes vol verhalen. Ja, ober, geef ons maar een verhaal met een tikje heimwee. Achter ons zitten vier mensen, waarvan er twee Nederlands met een accent spreken. Het blijkt te gaan om een echtpaar dat vierenveertig jaar geleden is geëmigreerd naar Califomië en nu met een neef en diens vrouw aan het varen is. Ze zijn hier even op vakantie. Even over om de Hollandse lucht op te snui ven. Kees de Kleer, die nu 'Casey' de Kleer heet, vertrok bijna een halve eeuw geleden naar het land van de onbegrensde moge lijkheden. ,,Het was winter toen we hier vertrokken. Vanuit Rot terdam. Toen we na de boot tocht en een reis van vijf dagen met de Greyhoundbus in Long Beach in Californië aankwa men, hingen de sinaasappels in de bomen. Daar is het nooit winter." „Ik zat in Nederland in de aan- nemerij en dat ben ik ook daar gaan doen. Vlak na de oorlog hadden we niks, helemaal niks". En daar kon je wat verdienen. We hadden weieens het plan om terug te keren, maar ja, als je dan een beetje geld had, dacht je: ik wil meer, zonde om terug te gaan. En zo zijn we daar dus gebleven." „Het bevalt me er best. Maar in Nederland is het gezeUiger. In Californië vier je verjaardagen niet zoals hier, met allemaal mensen erbij en een borreltje. Wel met een cake, ja, maar daar blijft het bij. In Californië is het daarentegen allemaal wat ami caler. Je spreekt elkaar meteen bij de voornaam aan." Casey de Kleer importeert een stukje HoUand in Californië. „Ik verkoop er HoUandse molens. Toen ik hier een keer op vakan tie was, heb ik een paar bouw tekeningen gekocht. Die molens bouw ik thuis op schaal na. En ik verkoop er ook sjoelbakken. De sjoelschijven laat ik speciaal uit Nederland komen. Want als je ze maakt van dat Amerikaan se hout, trekken ze erg snel krom in de hitte. En dan kun nen ze niet meer door de gleuf jes." Casey verkoopt zijn handel vooral aan de Hollanders daar. Wat Amerikanen prachtig vin den in Holland zijn stroopwa fels. „Ze nemen bijna aUemaal een stroopwafelijzer mee naar huis." Prins Bernhard Aan het tafeltje naast dat van Casey zit mevrouw J. van Arkel met haar nicht uit Lisse. Zij is in 1953 vertrokken uit Nederland. Bestemming: Nieuw-Zeeland, Auckland. „Mijn man zat in de bakkerij. Hij wilde weg. Ik ging mee, maar met het idee dat we weer temg zouden gaan. We vertrokken met de Nieuw-Am- sterdam. Met 300 volwassenen en 23 kinderen aan boord. En behoorlijk wat Javanen, die in Singapore van boord moesten. Een prachtige reis. Ik kan me nog herinneren dat er een vrouw was die tijdens het dan sen altijd door de steward werd gevraagd. Als het nummer 'Se ven lonely days' werd gespeeld, ging hij naar haar toe." „Ik heb in het begin negen maanden gehuild. Ik had een kist bij me waar allerlei Neder landse spulletjes in zaten. Die heb ik negen maanden dichtge- laten. Maar nu ben ik gewend. Ik heb er mijn kinderen en kleinkinderen. Maar Holland is toch ook wel erg mooi. Holland blijft me toch wat doen, met die wind op dat water en die grillige luchten. Prins Bernhard heeft mijn man, die nu alweer twee jaar dood is, tijdens een staats bezoek nog eens een hand ge geven. We zeiden tegen hem: Die hand moet je nooit meer wassen. Ach, ja." cees van hoore Is het dan ondankbaar werk? „Soms", neemt Piet Hoogen- boom weer over. „Er staat bij voorbeeld wel eens op een be paalde plek dat je niet mag aan leggen. Toch gewoon doen. Ko men wij met ons bootje, kun nen we er niet bij. Krijg je dat bla-bla-gedoe. Maar al ben je prins Bernhard zelf, weg ga je. We moeten wel ons werk kun nen doen natuurlijk." Hoewel de Kaag en omgeving redelijk schoon zijn, pikt het duo onderweg ook nog wel eens wat drijvende rommel mee uit het water. „Of zoals nu, dooie eenden", zegt Piet Hoogen- boom. „Botulisme, hè. Komt door dat warme weer. Gisteren acht stuks. Valt eigenlijk nog wel mee gezien de hitte van de afgelopen dagen. Maar ja, in het riet kunnen we met ons vlet niet komen. Moetje eigenlijk aan de muskusrattenvangers wagen. Die vinden er misschien meer. Als eenden dood gaan is het vaak in de rietkragen aan de kant." Verder vinden ze dat ze eigen lijk toch wel een mooi baantje hebben. „Een vrij leven", ge baart Piet richting de wijde plas. „We maaien ook het gras op de eilandjes, houden de walkanten bij, verven de bankjes en zorgen verder dus dat de boel schoon blijft, 's Zomers zijn we altijd buiten. Dan vraag ik je: wat moet een mens nog meer?" AD VAN KAAM Bij u en mij komt wekelijks de vuilniswagen voorbij. Maar waar moet je nu met je afval heen als je voor de rijdende op haaldienst op volstrekt onbe reikbare plaatsen woont? Op en rond het water van de Kager plassen bijvoorbeeld. Welnu, dan komen ze niet één keer, maar zelfs wel driemaal per week bij je langs. Hoe? Gewoon, per boot. Per vuilnisboot, zeg maar. Die in het zomerseizoen wordt be mand door Piet Hoogenboom en Aad Brandhorst. In dienst van de provincie Zuid-Holland en in hun geval vooral ten be hoeve van de gemeente War mond, struint het tweetal de ei landjes, jachthavens, kampeer terreinen afgelegen boerderijen en walkanten af. Op zoek naar vuilniszakken, lege dozen en ander ongerief. Vandaag hebben ze hun han den vol bij De Kaagsociëteit waar ze de naweeën van de zeil- week opruimen. Dat levert al snel een halve schuit in plastic verpakte troep op. „Maar dit gaat georganiseerd", zegt Lei derdorper Hoogenboom. „Dat is geen punt. Alles zit netjes in zakken en verder is het een kwestie van afvoeren. Zo gaat het ook bij jachthavens en cam pings. De echte watersporters springen bewust met het milieu om. Deponeren de zakken daar waar ze horen. Dat kan ik niet altijd zeggen van de dagjestoe- risten aan het water." De vuilnisboot wordt gelost. De oogst van de Kaagweek bedraagt een halve schuit in plastic verpakte troep. Daar zal zijn maat Aad wel even een boekje over opendoen. „Dagrecreanten zijn een natio nale ramp", neemt hij geen blad voor de mond. „Regelrech te viezeriken zijn het soms. Dan leggen ze een paar balken in het gras en maar barbecuen. Ge volg: verschroeide aarde. En de troep donderen ze daarna zo in het riet. Maar wat kost nou zo'n ijzeren barbecue helemaal? En foto hielco kuipers is het zo'n moeite om het afval te verzamelen, in een zak te doen en in de daarvoor bestem de bak te dumpen? Nee toch." Het water staat aan de achter kant van het Sassenheimse ver- warmingsbedrijf Schulte Lestraden tot dertig centimeter onder de kozijnen. Een alarme rend gezicht. Wat nu als er on danks het vaarverbod voor zwa re motorboten toch een kruiser met veel snelheid en hekgolven voorbij komt varen? Of als het water na een paar dagen regen gaat stijgen? Lopen al die werk nemers van Schulte en Lestra den toch mooi met natte voeten rond. „Geen nood", zegt medewerker Louis Ammerlaan echter. „Het water van de Oosthaven is nog nooit naar binnen gestroomd. We hebben wel eens een over stroming gehad, maar toen was er een hoofdwaterleidihg aan de voorzijde van het bedrijf ge knapt. Het water stroomde hier aan de achterkant weer netjes door de ramen naar buiten." Ammerlaan is zeer tevreden met het stekkie op zijn werk. Van achter het bureau vandaan kan hij zo een hengeltje uitgooi en. De collega's zitten tijdens de lunch in de kantine te kaarten, maar daar houdt Ammerlaan niet zo van. Trommeltje brood op de vensterbank, sigaretje er bij en dan een beetje staren naar het dobbertje is meer zijn stijl. Tegen het einde van de lunchpauze haalt hij dit keer zo waar een voorntje naar boven. „Als het een beetje mooi weer is, zit ik hier te vissen. Het is heerlijk zo met de lunch", zegt Ammerlaan. „Er zwemt hier veel vis. Twee weken geleden ving ik nog een karper van 45 centimeter. Paling, voorntjes... er zit van alles."' De gevangen vis zet hij overi gens netjes terug. Opeten is er niet bij. Het water ziet er welis waar helder uit, maar de bodem van de Sassenheimervaart, het verlengde van de Oosthaven, is ernstig vervuild met chloor- daan, een insectenbestrijdings middel. Ook de vissen die in de vaart leven, zijn besmet. Het Hoogheemraadschap van Rijn land en de GGD Duin- en Bol lenstreek waarschuwden vorig jaar al de vis die in dit watertje is gevangen vooral niet te eten. Ammerlaan hpudt zich daar maar aan. Ongevaarlijk is het kantoorhou- den zo vlak aan het water overi gens niet. Soms komt er zomaar Louis Ammerlaan houdt niet zo van kaarten. Hij vist liever tijdens de luchpauze en hoeft daarvoor zijn bu reaustoel maar een kwartslag te dragen. foto loek zuyderduin een boot naar binnen varen. „Het gebeurt niet vaak", zegt Ammerlaan. „Maar we hebben het wel eens gehad dat zo'n schipper gewoon niet kon va ren. Die kwam dus zo naar bin nen zetten. En zo'n tien jaar ge leden was er hier een boot los geslagen. Die dobberde hier in het hoekje en had zo alle ruiten meegepikt." annet van aarsen 3estemming: Kaag en Braassem j)e boot van het Leidsch Dag- llad vaart vandaag nog op het noordelijk deel van de Kager- ilassen. De bemanning van de >oot sluit zijn eigen Kaagweek laarmee definitief af. Morgen in Ie namiddag vaart de boot naar iet Braassemmermeer. Het ver rek is in de namiddag gepland imdat we voor de verandering Infograpfilc: een keer s-avondsen s willen varen. Wie tips heeft voor de beman ning kan bellen naar het specia le telefoonnummer op de re dactie van het Leidsch Dagblad: 071-356401 of rechtstreeks met de schipper aan boord: 06- 52801476.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11