ÜIEB3B Peugeot 806 groot in ruimte en comfort Den Hollander BV Weg en wiel Lancia Dedra: facelift en stationwagon Alerte service. Het nieuwe gezicht van Ford Rijnland AUTOBEDRIJF Autobedrijf Fietshelm p voor de jeugd DONDERDAG 14 JULI 1994 REDACTIE: PETER Straatversie Fords rallybeest aangepast Een kleine twee jaar geleden presenteerde Ford zijn nieuwe rallywapen, de Escort Cos- worth, die inmiddels een waardige opvolger van de Sierra Cosworth is gebleken. De spectaculaire straatversie van deze wedstrijdauto is nu herzien, om hem beter af te stemmen op normaal wegge bruik, zo heet het. Het gaat om motorische aanpassingen, die ook de betrouwbaarheid in de racerij zullen bevorde ren. Het lijkt tenminste min der waarschijnlijk dat juist buiten wedstrijdgebruik be hoefte bestond aan een verbe terd smeersysteem. Ook een herziening van de motorelek- tronica en het ontstekingssys teem zal in de racerij even goed als in privégebruik de betrouwbaarheid verhogen. Het belangrijkst is echter dat op de 16-kleps 2.0 liter motor een kleinere turbo kwam, die sneller reageert bij gasgeven. In de sport houdt men de mo tor wel op toeren en is juist een grote turbo die veel lucht in de motor blaast nuttig. Daarom bracht Ford de Escort Cosworth eerst met grote tur bo, tot er zoveel verkocht wa ren dat hij door de sport-auto- riteiten als produktiemodel werd erkend. In Nederland ligt de verkoop op gemiddeld één per maand. De vernieuwde Escort Cosworth met onveran derd 227 pk aan boord blijft gelijk in prijs: 95.990. Het is alweer ruim vier jaar geleden dat de Italiaanse Fiat-dochter Lancia met de veelbelovende Prisma-opvolger genaamd Dedra op de markt kwam. Een stationwa gon op basis van deze auto zat wel in de pen, maar was tot dusver niet leverbaar. Dat gaat nu veranderen want vanaf sep tember zal de Dedra station-versie in het verkoopprogramma worden opgenomen. De nieuwe carrosserievariant wordt gelijk gepresenteerd met de eerste facelift van de Dedra, die de serie een duw in de goede richting moet geven. Want de van de Fiat Tipo/Tempra afgeleide Dedra was tot nu toe een beetje ondergewaardeerd. De stationwagon heeft een exclusieve en sportieve stijl, maar biedt minder laad ruimte dan een Fiat Tempra SW. Hij wordt Ford Rijnland, betaalbare betrouwbaarheid WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaam heden zijn dag en nacht in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Ring Amsterdam (A 10) ngs T.h.v. de Zeeburgertunnel, avond en nacht. Wassenaar richting Nieuw Vennep (A 44) i Oegstgeest en Wassenaar, overdag. Amsterdam - Den Haag (A 4) Tussen Nieuw Vennep en Zoeterwoude, avond. Bronsweg 6, 2401 MB Alphen a/d Rijn Telefoon: 01720-41689. Fax: 01720-20459. Lancia y anno Riante schuifdeuren e e achterklep maken de toegankelijkheid van het interieur optimaal. Peugeot presenteerde kort geleden de eerder op papier onthulde ruimtewagen 806. Een auto die heel veel ruimte en variatie in interieurinrichting biedt, meer nog dan be staande soortgenoten. Jammer dat hij niet deze praktisch autosoort bereikbaar maakt voor een groter publiek. de grote groei in ruimtewagen verkopen zal pas een feit wor den als een fabrikant erin slaagt de onveranderd goedkoopste aanbieder Chrysler (Voyager) te verslaan. Dit doet niets af aan de kwali teiten van Peugeot's 806, een tweede-generatie ruimtewagen waarin de beste ideeën uit ou dere soortgenoten zijn gecom bineerd. Met 4,45 meter lengte een auto van middenklasse-for maat. maar met maximaal acht zitplaatsen haast zo ruim als een minibus. Riante schuifdeu ren opzij en een enorme achter klep maken de toegankelijkheid van het interieur optimaal. Naar hartelust kan geschoven Wanneer de Peugeot 806 (eind september) en de parallelmo dellen FiatUlysse en Citroën Evasion in ons land op de markt komen zullen zij rechtstreeks de confrontatie aangaan met de gevestigde orde. De prijs van de Peugeot komt op bijna gelijk ni veau met die van een Renault Espace, vanaf omstreeks 57.500. De gezamenlijk ont wikkelde ruimtewagen van VW en Ford zal volgend jaar naar het zich laat aanzien ook in de ze prijsregionen vallen. Meer keus in ruimtewagens, le vert dat ook meer kopers op? Waarschijnlijk niet, de voorspel en gedraaid worden met stoe len, zij het dat dit schuiven al begint voor de aanschaf. Het basismodel 806 SR biedt name lijk lang niet alle beschikbare variatiemogelijkheden, die pas via de optielijst gerealiseerd kunnen worden. Alle versies hebben vijf goede stoelen en veel zitruimte eromheen, plu ruimte. Geheel open. want hoedenplank is niet standaard. Heel bijzonder aan de 806 is de in het dashboard geplaatste schakelpook, die een vrije door loop tussen de voorstoelen mo gelijk maakt. Duurdere versies van de 806 hebben hoogtever stelling op de bestuurdersstoel, merkwaardig is dat de rugleu ning-verstelling daarbij niet meer traploos doch met een vertanding gaat. De 806 beschikt over een com fortabele, maar zeker niet slap pe vering en vertoont een goede foto peuceot en betrouwbare wegligging. Het algehele comfort wordt verder gediend door voortreffelijke demping van het motorgeluid en afwezigheid van enig storend windgeruis. De 2.0 liter basismotor moet goed op toeren gehouden wor den om de vaart erin te houden, hetgeen aangeeft dat de 806 be hoorlijk wat weegt. De turbo versie biedt pas inhaalkracht op voor een middenklasser gebrui kelijk niveau. Begin volgend jaar komt een 1.9 liter turbodiesel beschikbaar (uit de 306/405). Peugeot be looft om die heel gunstig te prij zen, daar veel ruimtewagens met dieselmotor worden be steld. Een indicatie dat ze veelal zakelijk gebruikt worden. Juist voor gezin en vrije tijd is de zeer variabele meubilering zo han dig, maar de meeste gezinnen zullen zich deze luxe niet kun nen veroorloven. Peugeot 605 verder verfijnd Gelijk met de ruimtewagen 806 presenteert Peugeot een herziene 605. De elegante li mousine onderging kleine cosmetische wijzigingen, kreeg twee nieuwe motoren en meer uitrusting. Het ver hoogt nog de perfectie van de 605 als reiswagen. Uit het gamma verdwenen de zwakste aggregaten, de 8- kleps 2.0 liter benzinemotor en de 2.1 liter turboloze die sel. Een nieuwe 16-kleps 2.0 liter met 135 pk smoort de finitief de aanvankelijke kri tiek dat de goedkoopste 605 wat ondergemotoriseerd was. Indrukwekkend is ook de nieuwe 130 pk sterke 2.5 liter turbodiesel, een ver grote versie van de bestaan de 2.1 liter met drie kleppen per cilinder, verrijkt met elektronisch geregelde in jectie en triliingsdempende balansassen. leverbaar in evenveel versies als de sedan. Er komen drie uitrustingsniveaus, waarbij een airbag in het stuurwiel altijd stan daard is, en vijf motoren van 1.6 tot 2.0 li ter inclusief een turbodiesel. Topmodel wordt een versie met vierwiel- aandrijving en 2.0 liter zestienkleps mo tor. Later in het jaar zal Lancia nog groter nieuws brengen: een opvolger voor het grootste model, de Thema. 'Proefrit-center' Chrysler/Jeep Het gamma van Chrysler en het daarbij ingelijfde merk Jeep wordt steeds uitgebreider. Daarom kunnen de dealers niet meer zelf alle modellen in voor raad houden vooreen proefrit. De importeur lost dat nu op door een proefrit-center' te be ginnen. Men houdt een gevari eerde voorraad van zo n 25 au to's aan en via de dealers kun nen geïnteresseerde klanten af spreken voor een proefrit. Als nieuwtje zit er bij voorbeeld een gewijzigde jeep Wrangier Wagon bij. Eerder dit jaar pre senteerde Jeep al dit model met grote kunststof opbouw die de laadruimte langer en hoger maakt. Zo voldoet de Wrangier Wagon aan de per 1 januari ver anderde eisen voor bedrijfswa gens. De Wagon met 4-liter 6-cilinder motor en handscha keling of automaat is dus on danks de gewijzigde wetgeving nog leverbaar als bedrijfsauto, met laag tussenschot achter de voorstoelen, vanaf 47 mille in clusief BTW. Auto of motor kiezen via de computer De klant nu ook zelf thuis pro- duktvergelijkingen maken met het computerprogramma Car- Base. Tegelijk verscheen een zelfde programma voor motor fietsen, genaamd MotoBase. Deze programma's van uitgeve rij Uilenstein in Leersum zijn op 3,5 inch diskette los te koop in de boek- en tijdschriftenhandel. CarBase Actueel kost 17,95, MotoBase kost 24,50. Daarnaast biedt de uitgever voor 17,95 CarBase Occasion om een tweedehands-auto tot vijf jaar oud te selecteren. De programma's kunnen draai en op vrijwel elke MS-DOS computer. Globaal bevatten ze dezelfde gegevens als jaarboe ken op auto- of motorfïetsge- bied, maar zonder plaatjes erbij. Handig van een computerpro gramma is niet alleen dat het tegen lage kosten regelmatig ge actualiseerd kan worden. Vooral nuttig is de mogelijkheid snel vergelijkingen te laten opstellen of selecties te maken. De schijf met tweedehands au to's bevat in de huidige versie een koerslijst met actuele occa- sionprijzen. Zowel het auto- als het motorprogramma kan kilo meter-kostprijzen berekenen. De auto-schijf heeft als extra mogelijkheid om het omslag punt uit te rekenen waar om bouw op autogas interessant wordt. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN -w- iro, de Amerikaanse fabrikant van I lichtgewicht-fietshelmen, heeft spe- ciaal voor de jeugd twee nieuwe ty pen gepresenteerd. Deze helmen zijn dusdanig uitgevoerd, dat de fietser 'er niet voor joker bij zit', zo zegt Giro er zelf van. In Nederland is de fietshelm alleen populair bij crossen en racen. In Amerika en een paar Eu ropese landen is het dragen van de fietshelm ook in het dagelijks verkeer heel normaal. Amerikaans onderzoek heeft aangetoond, dat het gebruik van de fietshelm in 85 procent van de ongevallen zorgt voor minder ernstig tot geen hoofdletsel. De helmen van Giro zijn vervaardigd van de lich te en sterke kunststof'expanded polystyreen'. Nieuw zijn de Giro Holeshot en de Giro Fat Hat. De eerste is afgeleid van de bestaande mountain bike-helm voor volwassenen met demontabel vi zier, dat de ogen tegen zonlicht beschermt. Vulp- atten en een kinband houden de helm op zijn plaats. Jeugd tussen de 8 en 14 jaar kan kiezen uit Het type Fat Hat is geschikt voor jeugd van 5 tot 14 jaar, die in plaats van een helm liever een honkbalpet op het hoofd heeft. Ook uitgevoerd met vulpatten en kinband'en zelfs achterstevoren draagbaar. De serie jeugdhelmen bestaat uit nog drie andere typen, allen verkrijgbaar in diverse kleuren. De prijzen lopen uiteen van 115 tot 145 Twee nieuwe typen fietshelm van Giro, v als honkbalpet. uitgevoerd gulden. Op alle typen fietshelm geeft Giro een speciale 'botsgarantie'. Na een tuimeling mag de fietser de helm opsturen naar de importeur, die de eventuele beschadigingen controleert. Onder bepaalde voorwaarden is inruil voor een nieuwe mogelijk. De fietshelmen zijn verkrijgbaar bij veel sportzaken en de fietsvakhandel. Importeur van Giro is Vertex Cycle Systems in Zandvoort. Ligfietstoer Al bijna twee weken toert een bont gezelschap op ligfietsen door het land, met de bedoeling om het fenomeen ligfiets onder de aandacht van het pu bliek te brengen. Organisator is de Eindhovense ligfietsverhuurder de Liggende Hollander. Lief hebbers kunnen tegen betaling de toer of een deel daarvan meemaken. Op vier kijk- en opstap- dagen kan iedereen naar hartelust de ligfietsen voor niets uitproberen. De promotietoer is de laatste dagen ingegaan. Er is nog een mogelijkheid om de vierde kijk- en op- stapdag mee te maken, die gehouden wordt in Eindhoven op het adres van de Liggende Hollan der, Tourslaan 22, tijdstip van 15 tot 20 uur. Dat is tevens het eindpunt van de tocht. Er staan tien verschillende typen ligfiets klaar, waaronder de merken Flevobike, M5, Challenge. Jouta, Bowi, ACE en de volledig overkapte Alleweder. Voordat in 1974 de Golf op de markt kwam, heeft Volkswagen eerst nog andere pogingen gedaan een waardige opvolger voor de Kever te bedenken. In eerste instantie bleef VW vasthouden aan een achterin geplaatste luchtgekoelde boxermotor. Deze Kever-aandrijftechniek werd gepresenteerd in het type 411Echter, de voordelen van een water- gekoelde motor werden steeds duidelijker. De wa- tergekoelde versie was stiller dan de luchtgekoelde en Tiet zich beter aanpassen aan de toenemende wettelijke eisen. In april 1967 werd in opdracht van VW bij Porsche begonnen aan het project EA 266. Deze auto (foto) was technisch gezien zeer bijzon der. De watergekoelde 1.3 of 1.6 liter motor lag na melijk onder de achterbank, een zogenaamde mid den motor-constructie. Op papier leek het zo mooi. De Kever-nadelen, met name de kleine bagage ruimte, waren opgelost. Als prototype bleek de EA 266 een temperamentvolle, maar ook een moeilijk beheersbare auto. Daarbij werd het binnenin over dadig warm en hadden de achterpassagiers een on gewoon hoge zitpositie bovenop de motor. Volks wagen besliste uiteindelijk om het project niet voort te zetten. foto pon

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9