Nieuwe exodus van Rwandezen Buitenland Belgische ex-generaal hoos over Nederlands monument in PontAudemer Geen negatief reisadvies; Rhodos veilig voor toeristen Veel te warm in///lllvanLeest DONDERDAG 14 JULI 1994 tó l h De bemanning van de Noorse walvisvaarder Senet haalt op dit moment ongehinderd door actievoerders van milieuorganisaties een dwergvinvis aan boord. De Senet heeft van de Noorse regering toestemming gekregen acht walvissen te vangen, foto Greenpeace Greenpeace zet acties voort Oslo» De milieuorganisatie Greenpeace blijft actie voeren tegen de Noorse walvisjacht. Gisteren werden vijf medewerkers van Greenpeace van de actieschepen Solo en Sirius door de Noorse kustwacht gearresteerd en enkele uren vastgehouden. Volgens de eigenaar van de Noorse walvisvaarder Senet hebben de acties hem financiële schade berokkend. Een nog lopende juridische procedure moet uitwijzen of Greenpeace hem een schadever goeding moet betalen van omgerekend 50.000 gulden. Lagerhuis onderzoekt parlementsleden londen Het Britse Lagerhuis heeft gisteren e gesteld die de beschuldigingen zal onderzoeken dat twee Con servatieve parlementsleden geld hebben aangenomen om schriftelijke vragen aan de regering te stellen. Ook de rol van de Sunday Times zal worden onderzocht, de krant die de zaak zon dag aan het licht bracht. Thailand wil einde aan kinderseks bangkok De Thaise regering heeft een wetsontwerp opgesteld dat seks met minderjarigen verbiedt. Het voorstel bedoeld om de in Thailand wijdverbreide kinderprostitutie aan banden te leggen. Zowel klanten die seks hebben met minderjarigen als bordeelhouders die de kinderen aanbieden, worden aangepakt. Zij kunnen veroordeeld worden tot maximaal zes jaar gevange nisstraf. Mandela op ogen na kerngezond Johannesburg* De conditie van de ogen van president Nelson Mandela is slechter dan verwacht, maar zijn algemene gezond heid is uitstekend. Dat is de conclusie van oogarts Percy Amoils, die gisteren het linkeroog van Mandela vanwege staar heeft ge opereerd. Mandela, die op 18 juli 76 wordt, heeft ernstige oog- schade opgelopen tijdens zijn jarenlange gevangenschap op Robbeneiland, waar zijn traanklieren zijn verbrand door alkaline in het kalksteen. Mandela moest als gevangene met een hamer kalksteen vergruizelen. Letse regering afgetreden riga» De Letse premier Birkavs heeft gisteren het aftreden van zijn regering aangekondigd. De crisis is veroorzaakt door het eerdere aftreden van drie ministers van de Boerenunie, die sa men met de Letse Weg van Birkavs een coalitie vormde. De mi nisters van de boerenunie besloten de regering te verlaten en de samenwerking met Birkavs op te geven uit onvrede over het niet nakomen van beloftes door de premier over het geven van steun aan de landbouw. Niet de Nederlanders maar de Belgen hebben het Franse plaatsje Pont Audemer in Normandië be vrijd. Dit zegt de gepensioneerde Belgische gene raal Roger Dewandre in een gisteren gepubli ceerd artikel in de Belgische krant La LibreBelgi- que. De bejaarde officier heeft zich vorige maand in een brief aan de Franse premier Balladur be klaagd over 'manipulatie van de geschiedenis'. Er is schandelijk misbruik gemaakt van goed ver trouwen, vindt de boze generaal. Het door Neder landers in PontAudemer opgerichte monument is 'een pure fout'. In La Libre Belgique zegt De wandre, dat hij een groep Belgische veteranen in 1989 maar net heeft kunnen tegenhouden: ze wa ren van plan 'het monument in kwestie op te bla- Volgens Dewandre is Pont Audemer op 26 augus tus 1944 bevrijd door het 2e peloton van het Bel gische eskadron pantserwagens en niet door de Nederlandse Irene-brigade. Hij zegt het 'beter dan wie ook te weten', omdat hij die 26ste augus tus als tweede-luitenant het peloton aanvoerde. Dewandre's mannen waaierden uit over PontAu demer 'zonder ook maar een Nederlander tegen te komen'. Als extra bewijs voert hij Britse oor logsjournaals aan, waarin verscheidene malen sprake is van Belgen en niet van Nederlanders. En in een Franse militaire oorkonde, opgedragen aan de Belgische troepen, zou ook staan dat Pont Au demer door Belgen is bevrijd. Voor de sectie militaire geschiedenis van het mi nisterie van defensie in Den Haag is de kritiek van de Belgische generaal-in-ruste bepaald geen ver rassing. Daar is allang uit diverse rapporten be kend dat de afdeling Piron van het tweede pelo ton van het Belgische eskadron pantserwagens op 26 augustus 1944 deelnam aan de bevrijding van Pont Audemer. Er hebben zelfs mensen van de Irene-brigade meegelift op Belgische voertuigen. Overigens kan het zijn dat sommige Belgen geen Nederlanders hebben gezien, omdat er twee to taal verschillende wegen naar Pont Audemer wa- Het stak Dewandre vreselijk toen op 5 ju pi dit jaar, ter herdenking van de geallieerde invasie in Normandië, de Nederlandse oud-strijders in Pont Audemer paradeerden voor een uitgelezen gezel schap met koningin Beatrix en de premiers van Nederland en Frankrijk. Dat die herdenking zo'n Nederlandse aangele genheid is geworden, komt ten dele door mythe vorming en door het feit dat de Nederlanders de plaats na de oorlog het meest hebben opgezocht, aldus de woordvoerder van de sectie militaire ge schiedenis. De bevolking van de Normandische stad ging meer en meer geloven in de Nederland se bevrijding, wat tien jaar geleden al leidde tot het plaatsen van een plaquette in de tuin van het gemeentehuis. Pont Audemer vond het dit jaar ook zeer aangenaam om de Nederlandse konin gin op bezoek te krijgen en pakte daarom flink De Belgische officier hoopt echter op eerherstel, zodat de Belgische oud-strijders die volgende maand naar Normandië terugkeren, zonder bit terheid hun gevallen kameraden kunnen herden ken. Tot op heden heeft hij echter geen antwoord uit Parijs ontvangen. De burgemeester van Pont Audemer, die in juni door Nederland werd gerid derd, houdt zich volgens Dewandre op de vlakte. Hij heeft laten weten geen polemiek te wallen aangaan. Tienduizenden trekken grens over naar Zaïre Principe-akkoord over machtsdeling in Burundi De Oostzaïrese stad Goma wordt overspoeld door tienduizenden Ruandese vluchtelingen. Inwoners bekijken met groeiende argwaan de stroom evacu és die de stad aan de noordwestgrens van Rwanda sinds vanochtend verandert in een gigantisch vluchtelingenkamp. Karadzic tegen VN-vredesplan De Rwandezen zijn 1 lijk Hutu's die op de vlucht zijn voor het door Tutsi's gedomi neerde Rwandese Patriottisch Front (RPF). Sinds de val van de Rwandese hoofdstad Kigali op 4 juli namen honderdduizenden Hutu's de wijk naar de noord westelijke stad Gisenyi om van daaruit de ontwikkelingen af te wachten. De vluchtelingen zien zich nu genoopt de grens over te trek ken, aangezien het RPF steeds verder oprukt richting noorden bij zijn jacht op de tijdelijke Hutu-regering die in Gisenyi een veilig heenkomen zocht. Het is onduidelijk of de regering zich nog in de stad ophoudt, of zich aansloot bij de vertrekken de landgenoten. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) is begonnen plaatsen in Zaïre te inventariseren waar honderd duizenden vluchtelingen kun nen worden ondergebracht. Maar op het moment beschikt de VN-organisatie slechts over een opvangcapaciteit voor Internationale hulporganisaties verwachten dat de komende maanden 700.000 Rwandezen onder wie deze v afhankelijk zullen zijn. 50.000 personen. De uittocht lijkt groter dan de vorige massale vlucht bij het uitbreken van de burgeroorlog dit voorjaar. Toen verlieten derdduizend Rwandezen hun land om in het aangrenzende Tanzania een veilig heenkomen 16.000 vluchtelingen u da teruggekeerd. De van hen zijn Tutsi's die al de- zoeken. cennia in Uganda verbleven en Tegelijkertijd zijn sinds de die zich inmiddels veiliger De Bosnische Serviërs hebben gisteren niet ingestemd met het internationale vredesplan voor Bosnië. De Servische leider Ka radzic zei tegen de ministers van buitenlandse zaken Hurd van Groot-Brittannië en Juppé van Frankrijk het plan alleen te kunnen accepteren als de Ser viërs een eigen, internationaal erkende staatseenheid krijgen. De voorstellen, waarin Bosnië langs etnische lijnen verdeeld wordt, voorzien daar niet in. Het Servische parlement komt maandag 18 juli bijeen om over het plan te stemmen. De Bosni sche president Izetbegovic ging wel akkoord met de vredesrege ling. Hij betitelde het plan- weliswaar als 'slecht, maar altijd nog beter dan alle alternatie- Izetbegovic stelde wel de voorwaarde dat Bosnië-Her- cegovina binnen zijn huidige grenzen als soevereine staat zal blijven bestaan. Volgens Hurd en Juppé is dit ook zo. VS: voorlopig Kaaiman Sammy is een goeierd, maar de politie wil hem doden DORMAGEN DPA-Rtr-AFP Sammy leeft Politie en brandweer maken verbeten jacht op hem, maar Sammy leeft nog steeds. De ontsnap te kaaiman (familie van de krokodil) zorgt al dagenlang voor opschudding bij bad gasten rond een meertje bij het Duitse Dormagen, vijftig kilometer van Roermond. Gisteravond was het raak dachten agenten die Sam my in het vizier hadden ge kregen. Maar de drie gerich te schoten die ze op het dier afvuurden bleken toch on voldoende om het taaie rep tiel van het leven te beroven. De episode begon afgelo pen zondag. De 21-jarige Jörg Zars vond de hitte een goede aanleiding om een duik te nemen. Huisdier Sammy mocht mee. Maar Sammy is een achtjarige kaaiman van 1,20 meter lengte. En terwijl zijn baasje in rondspartelde, kneep Sammy er tussenuit voor een wandeling langs het meer. Tot grote ontsteltenis van de ongeveer achtduizend bad gasten. Sinsdien proberen politie en brandweer Sammy uit te schakelen. Om hem te lok ken goten ze zelfs varkens- bloed in het meer. Volgens een woordvoerder van de plaatselijke politie gaat de geschiedenis onvermijdelijk eindigen met Sammy's dood. Jörg begrijpt intussen niet goed waarom iedereen zich zo druk maakt: Sammy loopt gewoon rond in mijn woning en slaapt zelfs in mijn bed". Dat mag zo zijn, zegt een politiewoordvoer der, maar „dit alles was niet nodig geweest als de eige naar het arme dier had thuis gelaten". dag tijd ongeveer driehon- verovering van Kigali meer dan len in Rwanda, nu het RPF Griekenland zoekt daders aanslagen in Turkije tweederde van het land contro leert. De opengevallen plaatsen in de vluchtelingenkampen zijn ingenomen door 10.000 Hutu's die de afgelopen dagen zijn ge- vlucht voor het RPF. Het probleem van de tiendui zenden Rwandezen in balling schap is een van de oorzaken van de burgeroorlog in het Cen- traalafrikaanse republiekje. Sinds 1990 viel het RPF de Rwandese regeringstroepen vanuit Uganda aan om te pro beren de terugkeer van de ge vluchte Tutsi's af te dwingen. In buurland Burundi is een principe-akkoord bereikt over de machtsdeling tussen etni sche politieke groeperingen. De oppositie (gedomineerd door Tutsi-groeperingen) en de zoge heten 'presidentiële' Hutu-be- wegingen (overvleugeld door het Front voor de Democratie in Burundi, Frodebu) zijn het eens geworden over de verdeling van bestuursfuncties en functies in de diplomatie en veiligheids diensten. Het akkoord maakt de weg vrij voor de benoeming van een nieuwe president, wat door on enigheid over talrijke kwesties tot dusverre onmogelijk bleek. Burundi kent qua samenstelling van de bevolking dezelfde ver houdingen als het buurland Rwanda. Alleen hier heeft de Tutsi-mindcrhcid altijd dc dienst uitgemaakt. De interim-president van Bu rundi kwam op 6 april om het leven toen het vliegtuig waarin hij met zijn Rwandese collega van Tanzania naar Kigali vloog, in Rwanda werd neergehaald. Burundi tracht sindsdien het precaire evenwicht te handha ven, dat het land tot nog toe voor de slachtpartijen zoals die in Rwanda heeft behoed. DEN HAAG-ATHENE GPD-AFP-DPA Er komt geen negatief reisad vies voor het Griekse eiland Rhodos. Dit heeft het Overleg platform Vakantiereisadviezen gistermiddag besloten. In het platform werken de ANVR, de ANWB, het ministerie van bui tenlandse zaken en de reisver- zekeraars samen. De afgelopen dagen raakten op Rhodos bij verscheidene bomaanslagen ze ker acht mensen gewond, onder wie zes buitenlandse toeristen. Na de aanslagen van maan dag en dinsdag zijn er op het populaire vakantie-eiland 120 leden van een speciale anti-ter- reureenheid met honden gearri veerd, om Rhodos uit te kam- De Griekse autoriteiten zoe ken de daders in het buiten land. Een en ander zou blijken uit onderzoek van bij de aansla gen gebruikte materialen. De Griekse minister van openbare orde Papathemelis antwoordde gisteren op een vraag of de da ders uit het achttien kilometer verderop gelegen Turkije zijn gekomen: „Het is voor iedereen eenvoudig te begrijpen uit welk buitenland wij de daders ver moeden, maar het is moeilijk te bewijzen". Een woordvoerder van de Griekse regering heeft inmid dels bevestigd dat de Griekse ambassade in de Turkse hoofd stad Ankara eind juni een dreig brief heeft ontvangen, waarin aanslagen op toeristische doe len in het vooruitzicht werden gesteld. De afzenders zouden uit zijn op wraak de Griekse steun aan Koerdi sche opstandelingen. Volgens een lokale functionaris op Rhodos zijn er na de bom aanslagen geen afzeggingen van toeristen binnengekomen. Er bevinden zich thans ongeveer 80.000 toeristen op het eiland. Uit Nederland worden deze zo mer 50.000 bezoekers verwacht. Rhodos is na Corfu het belang rijkste Griekse toeristeneiland. Rhodos ligt vlak onder de kust van zuidwest-Turkije. Na een paar honderd jaar strijd slaagde het Turkse Rijk er in 1523 in het eiland op kruisridders te ver overen. Pas in 1912 moest het Turkse Rijk het eiland afstaan aan Italië. Het werd na de Tweede Wereldoorlog bij Grie kenland gevoegd. geen invasie Invasie lijkt enige uitweg uit Haïtiaanse impasse washington De speciale Haïti-adviseur van president Clinton heeft gister avond gezegd dat een Ameri- kaanse interventie in het Caribi sche land de komende dagen niet te verwachten is. Voor de kust van het land liggen inmid dels tien Amerikaanse oorlogs schepen. Zo'n honderd uitge wezen internationale waarne mers verlieten afgelopen nacht het land en vertrokken naar het Franse eiland Guadeloupe. De leider van de militaire jun ta, Raoul Cedras, waarschuwde gisteren voor een explosie in zijn land als hij wordt afgezet. De VS meldden dat het aantal schendingen van de mensen rechten de afgelopen weken spectaculair is toegenomen. Suriname verleent binnenkort tweeduizend Haïtiaanse boot vluchtelingen tijdelijk onderdak. De regering in Paramaribo heeft tevens besloten manschappen van leger en politie beschikbaar te stellen voor een vredesmacht van de Verenigde Naties in Haïti zodra de militaire leiding daar is afgetreden. WASHINGTON HANS DE BRUUN Bill Clinton is met Haïti in een wespennest terechtgeko men waar hij niet meer uitkomt zonder een paar venij nige steken op te lopen. Dat komt vooral doordat de Amerikaanse president weer niet in staat is gebleken een samenhangend buitenlands beleid te bedenken, zelfs niet nu het probleem zich in de Amerikaanse voortuin afspeelt. Daarom wordt hij nu waarschijnlijk gedwongen voor hét eerst tijdens zijn presidentschap het initiatief te ne men tot een grootscheepse militaire operatie. Alleen een invasie van het straatarme eilandrijkje Haïti en het afzetten van de militaire junta lijkt nog te kunnen voor komen dat het Haïtiaanse vluchtelingenprobleem ver der uit de hand loopt en nog meer levens gaat kosten. De Haïtiaanse junta heeft daar maling aan. De gene raals zijn niet bang de Verenigde Staten en de Verenig de Naties te provoceren. Maandag wezen ze alle VN- waarnemers de deur. Ook het totale economische em bargo heeft de junta van luitenant-generaal Raoul Cé- dras niet op andere gedachten gebracht. Voojal de ge wone Haïtianen lijden daaronder en proberen het on heil te ontvluchten. De afgelopen drie weken zijn al twintigduizend mensen per boot gevlucht. Vijftienduizend wachten op de basis Guantanamo op Cuba op een besluit over hun lot. Dui zenden zijn teruggestuurd naar Haïti en lopen het risi co dat ze daar worden vervolgd. De VS weten niet wat ze met die vluchtelingen aan moeten. Pogingen om ze elders in de regio onder te brengen, verlopen stroef. Clinton heeft dat aan zichzelf te wijten. In de verkie zingscampagne van 1992 bekritiseerde hij George Bush, die Haïtiaanse vluchtelingen terugstuurde. Nauwelijks was Clinton echter president of hij deed precies hetzelf de. In mei kwam hij daarop echter onverwacht terug en zei dat de VS de vluchtelingen asiel zouden geven. Maar vorige week krabbelde hij weer opzichtig terug. De geterroriseerde Haïtianen laten zich door dit ge- zwabber niet meer afleiden en kiezen voor de vlucht. Nadat afgelopen zaterdag 250 vluchtelingen waren on derschept kozen maandag alweer bijna drieduizend mensen zee in wankele bootjes en op vlotten. Ze ne men het risico dat ze in kampen worden gestopt of zelfs worden teruggestuurd. Bij grote buur Amerika zijn ze in elk»geval niet welkom. Terwijl elke Cubaanse vluchteling met open armen wordt ontvangen en meteen een verblijfsvergunning krijgt, wil Clinton de Haïtianen op Haïti houden. Hij hoopt dat als de situatie daar nog uitzichtlozer wordt, het volk in opstand zal komen tegen de junta en zelf zorgt dat de in 1991 afgezette en in Amerika levende president Aristide kan terugkeren. Maiar Clinton heeft zich verkeken op zowel de militai ren als de Haïtiaanse bevolking. De junta van generaal Cédras, politiechef Michel Francois en legerbevelheb ber generaal Philippe Biamby maakt geen aanstalten om op te stappen. Ze gokken erop dat Clinton een in vasie niet zal aandurven vanwege het verzet daartegen in de VS zelf. Volgens een recente enquête vindt tweederde van de Amerikanen dat de VS uit Haïti moeten wegblijven. Het Congres heeft Clinton de vrije hand gegeven, maar is niet enthousiast over een invasie. De invasie zou wel licht in augustus kunnen plaatsvinden net als het ge val was met de interventies in Grenada en Panama. In augustus is het Congres immers met vakantie. VN-topman Boutros Ghali wil dat een invasie onder VN-leiding staat. Maar met de slechte ervaringen in So malië nog in het achterhoofd, voelen de VS daar niets voor. Minister Perry (defensie) zoekt een tussenweg, door een VN-operatie op te zetten die a la Golfoorlog volledig onder Amerikaanse militaire leiding zou moe ten staan. Boutros-Ghali wil dat een vredesmacht hooguit voor eenderde uit Amerikanen bestaat, maar dat achten de VS te weinig. Clinton zit met het probleem dat diverse landen (zoals Venezuela) alleen troepen willen leveren voor een VN-vredesmacht als de junta vreedzaam wordt afgezet. Ze willen wel de vrede helpen handha ven, maar niet verzeild raken in een eventuele guerril- berlijn» Uitgeteld ligt deze ijsbeer in de Berlijnse dierentuin te mijme ren over de geneugten van het koele klimaat in zijn geboortestreek. Met 32 graden was het gisteren geen weer voor een (ijs)beer. foto andreas altwein Natuur huivert na dood Kim het grote hart van het sublie me brein van de Koreaanse re volutie ophield te slaan'. Een bergmeer begon hevig te gol ven, terwijl een wervelwind opstak en zware regens vielen. Zuidkoreaannse meteorologen maakten vorige week melding van een regenfront, maar de enige gevolgen daarvan zou den enkele ondergelopen we gen zijn geweest. De dood van de Noordko- reaanse president Kim Il-sung heeft de natuur diep getroffen althans volgens Noordko- reaanse media. Op de top van de berg Paektu zou zich een wonderbaarlijk natuurver schijnsel hebben afgespeeld. Het begon toen Kim zijn fatale hartaanval kreeg ofwel 'toen Steun van andere landen hebben de VS echter wel de gelijk nodig, want ze willen niet tot in lengte van dagen op Haïti blijven. De VS herinneren zich nog altijd de laatste keer dat ze Haïti te hulp schoten: in 1919, en pas dertien jaar later vertrokken ze weer. Als de VS het op eigen houtje doen, moeten ze boven dien alleen opdraaien voor de kosten, enkele miljarden dollars. En dat maakt een invasie nog moeilijker te ver kopen aan het Amerikaanse volk. Na een invasie moe ten volgens Washington de VN en/of de Organisatie van Amerikaanse Staten dan ook het toezicht overne men op de terugkeer naar de democratie, hoe betrekke lijk die misschien ook zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5