Leiden kraakt bouwplan Oegstgeest voor polder 'Ik ga niet in mijn t-shirtje zitten' 34.95 Plan Oegstgeest tast woonwagenkamp aan Prijsklappers Fietser knalt Archeoloog is geen op brommer moderne schatgraver ssintratuin Trek in bier breekt dief op leiden Zijn dorst is een 30-jarige inbreker uit Alphen vannacht in Leiden lelijk opgebroken. De man belde rond half een aan bij een 70-jarige Leidenaar aan de Hoflaan en vroeg om een biertje. De verbaasde man stuurde de ongenode gast weg, maar hield hem wel in de gaten. Hij zag de man de brandpoort achter de huizen ingaan en even later terugkomen met een fiets die bela den was met tassen. De man belde de politie, die de Alphenaar aanhield. De fiets en de spullen had hij gestolen uit een kelder box. Draagbare telefoons gestolen leiden Uit een vitrine in de Primafoonwinkel aan de Haarlem merstraat zijn twee draagbare telefoons met een gezamenlijke waarde van 4000 gulden gestolen. De diefstal werd gisteren on- dekt, maar moet gepleegd zijn op een moment dat het razend druk was in de winkel. Dief haalt huis overhoop leiden Een dief heeft gistermiddag in een huis aan de Jan Lie- vensstraat paspoorten, kentekenbewijzen, bankpassen, buiten lands geld, een portemonnee met Nederlands geld, een rugzak, een fototoestel en een mountainbike ter waarde van 1500 gul den buitgemaakt. De Leidse wethouder T. van Rij (PvdA) van volkshuisves ting kraakt de plannen van de gemeente Oegstgeest voor bebouwing van de Broek- en Simontjespolder. 'Onbetaalbaar' noemt hij ze. Bovendien denkt hij, dat de i woonwijk te veel op Oegstgeest is georiënteerd en daar door te geïsoleerd zal raken zonder goed openbaar ver voer. Oegstgeest heeft eigen plannen ontwikkeld voor de polder om een gedwongen grenscorrectie met Leiden te vermijden. loman leefmans I De landschapsdeskundigen M. Klaren en T. Ruimschotel maak- ten in opdracht van Oegstgeest een plan voor een nieuwe wijk in de Broek- en Simontjespol- der die voorlopig de naam Nieuw Poelgeest heeft gekre- jgen. De ongeveer duizend huizen die er moeten komen, worden door de deskundigen in een 'komvorm' aan de zuid-oost- kant langs de spoorbaan en het woonwagenkamp gesitueerd. Hierdoor blijft een lange groen strook van de polder over die het 'natte' gebied rond de War- mondse wateren verbindt met de 'droge' Leidse Hout. „De nieuwbouw moet op een natuurlijke wijze aansluiten op het groene gebied", aldus Ruimschotel die daarvoor de term 'natuurbouw' hanteert. De nieuwe wijk moet volgens hem ook niet worden ontsloten on der het spoor door naar de Me- renwijk zoals in eerder plannen het geval was. Nieuw Poelgeest moet twee nieuwe wegen krij gen, een in het verlengde van de Lange Voort en een die via een nieuwe brug langs de ijsbaan naar de Oegstgeesterweg loopt. Wel staan in het plan wandel en fietspaden naar de Meren- wijk, het busstation bij de Ap pelbes en naar het treinstation dat daar ooit moet komen. Vooral de gemeente Leiden heeft aangedrongen op bebou wing van de polder vanwege het grote aantal woningzoekenden. Oegstgeest wilde de polder groen houden. Maar de provin cie Zuid-Holland dreigde hem aan Leiden te geven als Oegst geest niet meewerkte. Wethouder F. Lisman (Leef baar Oegstgeest/ruimtelijke or dening) deelde gisteren mee dat Oegstgeest 'om' is. „Alleen als we het zelf doen weten we zeker dat er op een verantwoorde ma nier wordt gebouwd", aldus Lis man die in een besloten raad vergadering het groene licht van de gemeenteraad kreeg. Lisman denkt dat in het najaar de in spraakprocedures kunnen star ten. Twéé positieve puntjes trof de Leidse wethouder Van Rij aan in de Oegstgeester bouwplannen voor de Broek- en Simontjes polder. „Ze hebben het nu over hoé en niet meer óf er moet worden gebouwd. Dat is al heel wat. En er is goed rekening ge- Het woonwagencentrum aan het Trekvaartplein in Leiden zal mede door de plannen van Oegstgeest voor de Broek- en Simontjespolder grote veran deringen ondergaan. Door landelijke richtlijnen stond al vast dat het aantal woo gens van 110 zal moeten afne men naar 40. Dat stuit op gro te bezwaren van de gemeen schap aan het Trekvaartplein Oegstgeest heeft nu een com proinis bedacht waardoor zo wel de polder voor een deel wordt ontzien als een deel van de gedwongen volksverhuizing kan worden voorkomen. Oegstgeest wil een aantal van de duizend huizen die in de polder moeten komen op de plaats zetten waar de woonwagens weg moeten. Be woners van de Trekvaartplein hebben dan de mogelijkheid om toch daar te blijven wo nen. Alleen niet in een woon wagen, maar in een gewoon huis. Het voordeel voor Oegst geest schuilt in het feit dat in de polder niet duizend maar 960 woningen hoeven te wor den neergezet. Oegstgeest overweegt dat aantal verder te verminderen door nabij de ijs baan ook huizen te bouwen. Voor de plannen aan het Trek vaartplein is toestemming van Leiden nodig. houding met de ecologische systemen." Voor de rest is de eerste reactie van Van Rij vol kritiek. Het plan is nog weinig concreet, waarschijnlijk onbe taalbaar, gaat uit van tweehon derd woningen te weinig en loopt nog steeds de kans om een vette locatiesubsidie mis te lopen. „Ik betwijfel of het wel een goede woonwijk kan worden, zo dicht bij het spoor. En de wijk blijft met de ontsluitingswegen op Oegstgeest gericht. De nieu we bewoners mogen kennelijk geen boodschappen doen in de Merenwijk maar een sociaal veilige fiets- en wandelroute de andere kant op, zie ik daar niet komen", aldus van Rij. Maar de grootste vrees voor van Rij is toch het geld. „Het zijn nog maar vage ideeën. Met een inspraakprocedure voor de deur en een verdere uitwerking ben je zo maanden verder. En voor die locatiesubsidie moet er toch echt per 1 september wat op tafel liggen. Verder gaat het plan uit van tweehonderd hui zen minder dan het onze. Dus ik vraag me af hoe ze dat willen betalen." Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV j 1531 Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 met waardevolle eigendommen Ongediertebestrijder Hans van der Vlugt op het platje aan de Breestraat. 'Ik schat dat het er tussen de duizend en drieduizend zijn.' FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Een wespennest op een platje leiden herman joustra vervolg van voorpagina Zo op het eerste gezicht lijkt er geen sprake te zijn van een wes pennest. Goed, er vliegen wat van die beestjes af en aan daar op dat bloedhete platje aan de Breestraat, maar veel kunnen het er toch niet zijn. Enkele tientallen, honderd misschien. Een loze melding derhalve? Nou nee. Want wat zegt ongedierte bestrijder Hans van der Vlugt? „Ik schat dat het er tussen de duizend en de drieduizend zijn. Dat zie ik zo." Van der Vlugt zit op z'n knie- en op het platje het nest te in specteren. Er zit een kier tussen het boeideel en de muur. Daar kruipen de wespen in. Of ze gaan juist naar buiten. Agressief zijn ze niet. Ze gedragen zich rustig en besteden geen aan dacht aan de ongediertebestrij der in zijn witte pak, dat ver dacht veel op een imkeruitrus ting lijkt. „Voor de zekerheid", zegt hij. „Ik ga hier niet in mijn t-shirtje zitten. Daar steken ze dwars doorheen. Mijn record is zeven steken. Daar ben ik toch knap beroerd van geweest. Ik heb behoorlijk pijn geleden. Toch praat hij met opvallend respect over de geel-zwarte beestjes. Hij weet ook bijna alles van ze. Hij volgde dan ook een speciale opleiding tot ongedier tebestrijder. „Van één jaar. In Wageningen. Nee, niet bij de landsbouwschool. Bij de Stich ting Ongedierte Bestrijding." Want let wel, ongediertebestrij- ding is een vak en niet zo maar een klusje. „Bij een wespennest bijvoorbeeld moet je zo min mogelijk aan het nest zelf rom melen. Je moet het rustig bena deren. Kijken waar de invlieg- opening is. Want je kunt je wel voorstellen wat er gebeurt als een heel nest in rep en roer raakt. Dat zijn duizenden wes pen. Die hou je niet onder con trole." Maar zoals gezegd, deze beestjes gedragen zich bijzon der rustig. „Het zijn de werk sters. Die zijn nu maar met één ding bezig: het maken van het nest. Verder zijn er nog de jonge koninginnen. Half augustus wordt het anders. Dan komt al les uit en krijg je de darren en de vruchtbare vrouwtjes. En die moeten beschermd worden. Dan krijg je verandering van taak. Van werkster tot beveili gingsbeambte, zeg maar. Dan krijg je agressiviteit." Van der Vlugt pakt zijn spuit. „Een poederspuit. Hiermee spuit ik poeder in het nest. On der lage druk. Zo'n twee tot drie bar. Propoxur heet dat poeder. Dat is biologisch afbreekbaar. En niet gevaarlijk voor mensen. In deze dosis net zo schadelijk als keukenzout zal ik maar zeg gen. Het werkt wel heel snel. Meestal ben je in een dag van het nest af. Het is een contact gif. Het plakt aan de lichamen van de wespen. Die geven het weer aan elkaar door." Dan spuit van der Vlugt het goedje in de kier, met wolken tegelijk. Het poeder dat aan de buitenkant tegen de muur is blijven plakken spoelt hij weg met water. Dat staat wel zo netjes voor de klant. Een minuut later drijven er al twee wespen in het plasje. Ze zijn wit van het poeder en vech ten voor hun leven. Toch een triest gezicht. Al zijn het wes pen. Barbecue Grill Idea Voor houtskool. Afmeting 30x50 cm. Hoogte 65 cm. Van 69.- voor Chinees betaald Een 26-jarige man uit Kou dekerk aan den Rijn is gister avond opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Lei den, nadat hij op de Hoge Rijndijk bovenop een voor hem rijdende bromfiets was geknald. De fietser reed met hoge snelheid over de Rijn dijk ter hoogte van park Die Leythe, toen hij werd inge haald door een 46-jarige Lei denaar op een bromfiets. De fietser bleef dicht achter de brommer rijden, die na een tijdje plotseling remde. Het slachtoffer liep een gebroken sleutelbeen op. leiden caroline van overbeeke Archeologen worden in school boekjes te veel afgeschilderd als moderne - manlijke - schatgra vers die op grond van hun vondsten conclusies trekken over de pre-historie. Bovendien is de rolverdeling tussen man en vrouw nogal traditioneel af gebeeld: de man - met kort haar en baard - is de moedige actie ve jager en de vrouw - met lang haar - houdt zich bezig met huiselijke activiteiten in familie of gezin. Dat blijkt uit een on derzoek van het Archeologisch Informatie Centrum (AIC) in Leiden. Deze instelling geeft voorlichting over Nederlandse archeologie. Het AIG bekeek hoe de ar cheologie er af komt in school boeken en leermiddelen van het basis- en voortgezet onderwijs. Archeologie is geen apart vak op school maar komt aan bod bij de vakken geschiedenis, klassie ke talen en kunstonderwijs. Een punt van kritiek van de onderzoekers is dat er in een aantal lesboeken wat al te mak kelijk een verband wordt gelegd tussen de leefwijze van onze verre voorouders en huidige uit heemse culturen. Zo staat in een schoolboek te lezen dat in Indonesië mensen nog steeds 'als in de steentijd leven', waar mannen jagen en vrouwen voedsel verzamelen. Deze con statering mist elke grond en be vestigt vooroordelen over ande re culturen, aldus de onderzoe kers. Bovendien wordt in het les materiaal nauwelijks aandacht besteed aan de bedreigingen waaraan het archeologisch erf goed bloot staat zoals de opruk kende nieuwbouw. De onderzoekers van het AIC concluderen dat onderwijzers en archeologen in de toekomst beter moeten communiceren en ideeën uitwisselen. „Dan kan ook 'de boodschap', het infor meren van een breed publiek over wat er gebeurt en zou moeten gebeuren aan beheer en behoud van het archeolo gisch erfgoed, beter worden overgebracht." ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS Een tweetal krakers van de flat aan het Stationsplein heeft gis teravond alle waardevolle spul len die zij bij zich hadden ach ter moeten laten bij Chinees restaurant Azië. De 21-jarige man en de 25-jarige vrouw had den voor zo'n tachtig gulden lekker zitten eten, maar bleken de rekening niet te kunnen be talen. De politie bemiddelde en zo kwam het tot de oplossing, waardevolle spullen achter te laten in het restaurant. De twee eters kunnen die spullen van daag 'terugkopen'. 12.45-13.30 Beiaardconcert, Stadhuiscarillon Donderdag tot 22.00 Lakenkermis, rond Molen de Valk 18.30-22.00 Internationaal zang- en dansfeest 'Leiden We reldstad', Stadhuisplein vanaf 20.00 Musical Anatevka (Minerva), Schouwburg Vrijdag 11.00-16.00 Expositie 'Kijk op Leiden', Hooglandse Kerk 12.30-13.15 Orgelconcert, Hartebrugkerk, Haarlemmer straat 13.00-22.00 Lakenkermis, rond Molen de Valk 13.30-15.00 Poppentheater, Stadhuisplein 14.00-21.00 Leids Straatte- kenfestival, Stille Mare 15.00-16.30 Straattheater Beddegoed, Stadhuisplein 17.00-23.00 Leiden Culinair, Pieterskerkplein vanaf 20.30 Blues gospelcon cert Rock of Ages, Waterpodi um, Hoogstraat Supergrote Vlijtige Lies Voor op terras, balkon en in de huiskamer. Staat buiten graag halfschaduw. Bloeit tot diep in de herfst. Kies uit diverse kleuren. Regelmatig bemesten met IntraKeur kuipplantenkuur. Van 8.95 voor HET GROENE WARENHUIS Veldweg lfingang Kerkweg), tel. 01722-2241 et-me p a o «els a n De Broek- en Simontjespolder. Nu nog weiland, straks woonwijk. Standaard met 4 glaasjes Voor sfeervolle verlichting op tafel, zowel buiten als binnen. Glaasjes te vullen met waxine jes. Keuze uit helder of frosted glas. Van 11,95 voor

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15