Onze Top 5 van deze week. Kohl haalt collega's toch naar Brussel Buitenland 0 O 1.99 Clinton wil grotere rol Bonn op wereldtoneel Charles stelt kerk gerust Huilende Kim Jong-il ontvangt ambassadeurs Zingende koning tart Walen Sterk en besluitvaardig Wegens succes verlengd. Haïti stuurt waarnemers weg DINSDAG 12 JULI 1994 Independent IPS Boete voor slechte Duitse baasjes mainz» Duitse vakantiegangers die hun huisdier onverzorgd achterlaten of vlak voor vertrek het huis uit schoppen kunnen rekenen op fikse boetes. Mensen die het erg bont maken lopen de kans tot 50.000 mark boete veroordeeld te worden. De Duitse wet verbiedt huisdieren het huis uit te zetten of onverzorgd ach ter te laten. Twaalf doden bij koudegolf Argentinië buenos aires Door het extreem koude weer in Argentinië zijn gisteren opnieuw drie doden gevallen. Het aantal slachtoffers van de harde winter op het zuidelijke halfrond is in Argentinië opgelopen tot twaalf. De felle koudegolf doet het kwik in Buenos Aires dalen tot min 3.8 graden Celsius en bezorgt grote overlast. De slachtoffers vielen in het hele land. Yasser Arafat terug in Gaza rafah PLO-leider Yasser Arafat heeft zich vandaag gevestigd in de Gazastrook. Vanuit daar zal hij het autonome Palestijnse be stuur gaan leiden. Met zijn terugkeer maakt Arafat een einde aan zijn ballingschap, die 27 jaar heeft geduurd. Arafat en zijn vrouw Suha Tawil namen gistermiddag in een plechtigheid in het Cart- hago-paleis afscheid van hun Tunesische gastheer president Ben Ali. Vijf gewonden bij aanslag in Zaïre Kinshasa Dertig leden van de paramilitaire politie in Zaïre zijn gisteren het huis van de belangrijkste oppositieleider. Tshiseke- di, binnengevallen. Zij openden het vuur op het bureau van de politicus en wierpen traangasgranaten. Tshisekedi, die op dat t achter zijn bureau zat, bleef ongedeerd. Vijf andere raakten gewond. De aanvallers zijn gearresteerd. Negentien doden bij ongeluk Moldova moskou Negentien mensen zijn gedood en een onbekend aan tal gewond geraakt bij een busongeluk in de voormalige Sovjet republiek Moldova. De bus raakte zondagavond bij nat weer van de weg en kwam in een greppel terecht. In het voertuig zaten 82 mensen die onderweg waren naar Rybnitsa. De chauffeur zou volgens de media een roekeloze inhaalmanoeuvre zijn begon nen waarbij hij de macht over het stuur verloor. IRA vermoordt prominente protestant londen» De IRA heeft gisteren de prominente protestant Ray Sinallwoods vermoord. Hij werd doodgeschoten toen hij zijn huis in het dorp Lisburn verliet. In protestantse kringen was Smallwoods (44) een bekende figuur. Hij werd in 1981 tot vijf tien jaar celstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in de aanslag op Bernadette McAliskey, het voormalige Lagerhuislid. Toen hij na zeven jaar vrij kwam, zwoer hij het t Nepalezen in november naar stembus kathmandu Koning Birendra van Nepal heeft het parlement ontbonden en vervroegde verkiezingen uitgeschreven voor 13 november. Premier Girija Prasad Koirala had zondag zijn ont slag aangeboden en de koning verzocht nieuwe verldezingen uit te schrijven, twee jaar eerder dan gepland. Oogoperatie voor Nelson Mandela Johannesburg» President Mandela van Zuid-Afrïka ondergaat deze week een oogoperatie in verband met staar. Vanwege deze ingreep zal hij voor het merendeel van de week niet kunnen werken. Morgen wordt Mandela voor een dag opgenomen in een ziekenhuis in Johannesburg. Mandela viert later deze maand zijn 76-ste ve Greenpeaee-activisten gearresteerd oslo» De Noorse kustwacht heeft negen leden van de milieu-or ganisatie Greenpeace gearresteerd en het Greenpeace-schip Si- rius naar de haven van Egersund opgebracht wegens het hinde ren van een Noorse walvisvaarder in de Noordzee. De arrestan ten zijn aan boord van de Sirius en worden door de politie be waakt. De activisten werden opgepakt toen zij zich met rubber bootjes naar de walvisvaarder Senet begaven. Fransen moeten weg uit Rwanda KiGALi-PARusDe opstandelingen van het Rwandees Patriottische Front eisen dat de Franse interventiemacht uiterlijk 31 juli hun land verlaat. Dat heeft een van de belangrijkste leiders van het RPF vandaag verklaard. De Franse premier Balladur sloot giste ren in New York de mogelijkheid niet uit dat Parijs de terugtrek king van de Franse troepen in Rwanda uitstelt tot na 31 juli. De minister-president vroeg de VN-Veiligheidsraad dringend 'alles in het werk te stellen', opdat de VN de Fransen snel kunnen af lossen. ■MB HHHnn CflVloerkadetten, verpakt, 10 stuks Cfl Vruchtenthee, diverse smaken, 1 nf. doosje 20 zakjes a 4 gram 2S5 1."" 01 Ananasschijven, - nn blik 8 stuks, 836 gram 24fF l-iz" Cfl Chocolade hagel, hagelmixj249j; melk of puur, 0 or. pak 400 gram 2M Zz9 CflZaanlander pikant kaas 48+, 1 - n vers van t mes, kilo J&9CT ll.yU 'Twaalf nog niet eens over één kandidaat opvolging De tors De Duitse bondkanselier Kohl heeft zijn collega's van de Europese Unie gisteren formeel uitgenodigd voor een ex tra top komende vrijdag in Brussel. Belangrijkste agenda punt op deze bijeenkomst van staats- en regeringsleiders is de impasse rond de opvolging van de huidige Com missievoorzitter Jacques Delors. geen topoverleg meer nodig. Na de Europese top op het Griekse eiland Corfu, waar de meest kansrijke kandidaten, premier Lubbers en zijn Belgi sche evenknie Dehaene, bakzeil moesten halen, kondigde de bondkanselier onmiddellijk een nieuwe top aan voor 15 juli. Hij zei echter te hopen dat deze bij eenkomst niet nodig hoefde te zijn als voor die tijd overeen stemming over de opvolging kon worden bereikt. Die consensus is er blijkbaar nog niet. Het Britse veto tegen Dehaene staat nog recht over eind, en wat meer is, de Britse premier Major heeft al herhaal delijk laten doorschemeren ook een volgend keer van dit recht gebruik te zullen maken als de naar voren geschoven kandi daat hem niet bevalt. Ingewij den houden dan ook ernstig re kening met een nieuwe misluk- king. Daarnaast komen nog de resul taten van de top zeven rijkste landen in Napels aan de orde, alsmede de maatregelen die no dig zijn voor het al dan niet door gaan van het vredesinitia tief in Bosnië. Kohl vraagt zijn ambtgenoten zich eind van de middag in het oude raadsge bouw in Brussel te verzamelen. Veel vergadertijd is er niet. Na een sober diner wil hij rond half negen de bijeenkomst afblazen. Dat Duitsland, als voorzitter van de Europese ministerraad, nu toch de extra top laat door gaan, is een duidelijke aanwij zing dat de lidstaten het in het informele circuit nog niet eens zijn geworden over een kandi daat. Frankrijk zou liever geen top willen als er kans is op een mislukking. Mocht er wel con sensus zijn over een kandidaat, dan is in de ogen van Parijs De kandidaten die volgens Commissiekringen nu op tafel liggen zijn de Deense oud-pre mier Poul Schlüter, de Luxem burgse premier Jacques Santer, de Belgische voorzitter van de financiële holding de Generale, Etienne Davingon en, opnieuw, Ruud Lubbers. Kohl heeft al aangegeven iets tegen Schlüter en Lubbers te hebben. Major zal niet staan te juichen bij de kandidatuur van een nieuwe (Francofone) Belg en Santer wordt als 'wethouder' van de kleinste staat van de Unie niet bepaald als een bril jant alternatief gezien. Als er op de bijeenkomst geen nieuw konijn uit de hoed wordt getoverd, is de kans op een mis lukking groot, zo meent een Brusselse diplomaat. Tegelijker tijd zouden dan de kansen voor Lubbers weer kunnen toene men. Tot nu toe heeft niemand overwegende bezwaren tegen hem ingebracht. Kohl zei zelfs aan de vooravond van Corfu op de mini-top van christendemo cratische regeringsleiders dat zijn keuze voor Dehaene niet betekent dat hij tegen Lubbers Acht burgers vermoord in Algerije algiers afp-anp De directeur van de hoge school voor diergeneeskun* de en de directeur van een nationaal instituut voor be roepsopleidingen zijn giste ren in Algerije vermoord. De moorden, vermoedelijk gepleegd door islamitische fundamentalisten, volgen op de 'executie' gistermor gen van twee Witrussen, een Rus, een Oekraïner en een Roemeen, die voor de staatsoliemaatschappij So- natrach werkten. Boven dien werden twee Algerij nen en twee ex-Joegoslaven gisteren in een restaurant doodgeschoten. In de afgelopen tien maanden zijn 51 buitenlan ders in Algerije vermoord, naar wordt aangenomen door fundamentalistische terroristen. De recente aan slagen kwamen vier dagen nadat de zevenkoppige be manning van een Italiaans vrachtschip in de haven Jenjen in Oost-AIgerije werd uitgemoord. In Algerije verblijven nog ongeveer twintig Nederlan ders, onder wie personeel van de ambassade. Duitsland moet in de wereldpo litiek meer verantwoordelijk heid op zich nemen. Zo moeten Duitse soldaten gaan deelne men aan internationale militai re missies. Dat heeft de Ameri kaanse president, Clinton, giste ren gezegd in gesprekken met zijn Duitse ambtgenoot Herzog en met bondskanselier Kohl. Clinton is twee dagen in Duits land op bezoek. Herzog en Kohl wezen erop dat ze niet mogen vooruitlopen op het besluit van het Constitu tionele Hof in Karlsruhe. Dat maakt vandaag bekend hoe het denkt over optreden van Duitse soldaten buiten het NAVO-ge- bied. De vraag is namelijk of zulk optreden wel of niet in strijd is met de Duitse Grond wet. Zegt het hof in Karlsruhe dat de Grondwet zich niet ver zet tegen militaire missies bui ten het NAVO-gebied, dan kan Duitsland zich niet meer aan zijn internationale verplichtin gen onttrekken, aldus Kohl. Kohl en Clinton onderstreep ten in Bonn dat de VS en Duits land de banden tussen Oost- Europa en het Westen willen versterken. De tweedeling van Europa moet nu ook op het economische vlak worden over wonnen, aldus de twee leiders. Volgens Clinton is Duitsland daarbij de belangrijkste partner van de VS in Europa. Clinton en zijn vrouw Hillary bezochten gisteren onder meer de Amerikaanse basis in Ram- stein bij Kaiserslautem waar 5.000 Amerikaanse militairen het presidentiële paar onthaal den. Vandaag is de Amerikaanse president in Berlijn. Amerikaan se functionarissen hebben al aangekondigd dat de president bij de Brandenburer Tor 'een historische toespraak' zal hou den. Prins Charles heeft de leiding van de Anglicaanse Kerk verze kerd dat hij geen wijziging in de banden tussen kerk en staat wil. Dit heeft aartsbisschop John York gisteren ge- In een gesprek met aartsbis schop George Carey van Can terbury en Habgood had Char les hen ervan overtuigd dat zijn opmerkingen in een recent TV- interview geen pleidooi voor verbreking van de banden tus sen de kroon en de staatskerk waren. In het interview zei Charles dat hij als staatshoofd verdediger van 'geloof en niet van 'het geloof wil zijn. 'Hij is duidelijk nummer één peking-pyongyang Rtr Bij de Noordkoreaanse ambassade in Peking worden bloemstukken aangedragen na het overlijden van de Noordkoreaanse president Kim ll-sung. FOTO MANUEL CENETA Kim Jong-il is gisteravond voor het eerst sinds het overlijden van zijn vader Kim Il-sung te zien geweest. Tijdens een ont vangst voor ambassadeurs en enkele andere diplomaten die een laatste groet brachten aan zijn overleden vader, boog de 52-jarige Kim Jong-il zich hui lend over een kristallen sarco faag met het lichaam van zijn vader. Het Zuidkoreaanse tele visiestation MBC zond deze beelden uit. Kim, gekleed in een" donker grijs pak met zwarte armband en niet in de traditionele Ko reaanse rouwkleding, zei geen woord tot de ambassadeurs die hem condoleerden. Hij was om ringd door premier Kang Song san en minister O Jin-u van de fensie, een teken dat de politie ke en militaire elite hem als de opvolger van Kim Il-sung be schouwt. Volgens een diplomaat had den de ambassadeurs vier uur in het presidentieel paleis moe ten wachten voor zij onder be geleiding van treurmuziek tot de zaal met het stoffelijk over schot van de president werden toegelaten en de hand van Kim Jong-il en andere Noordko reaanse leiders konden schud den. Volgens de diplomaat was de zoon van de overleden presi dent duidelijk de nummer één. „Hij was zeer ernstig en in die pe rouw, zeer geconcentreerd zou ik zeggen", aldus de diplo maat. In schril contrast met de stati ge gang van zaken in het paleis stond de rouw over de dood van de 'Grote Leider' op straat. De Noordkoreaanse televisie liet zien hoe militairen jammerden en aan hun uniform rukten bij het standbeeld van Kim, terwijl anderen zich onder tranen voorover wierpen en met hun hoofd op de straatstenen bonk- Het Centraal Comité van de Noordkoreaanse communisti sche partij begon gisteravond kennelijk met het overleg over de opvolging van Kim Il-sung. Uit de Noordkoreaanse hoofd stad is geen officiële bevestiging van de bijeenkomst van het Centraal Comité gekomen. Waarnemers in Pyongyang ver wachten dat de opvolger van Kim Il-sung pas na de begrafe nis van de communistische lei der op 17 juli wordt bekendge maakt. PORTRET: LEONID KOETSJMA Naar goede Belgische traditie hebben tijdens het Feest van de Vlaamse Gemeenschap Walen en Vlamingen elkaar gisteren in de haren gezeten. Het Waalse kopstuk José Happart tergde de Vlaamse 'leeuwen' met zijn ge bruikelijke vlaggenparade in Voeren. Bij het stadhuis van het officieel tot Vlaanderen beho rende plaatsje hees de zelfver klaarde loco-burgemeester, die geen woord Nederlands over de lippen krijgt, de haan van Wal lonië. Maar de grootste wrijving veroorzaakte het optreden van de enige echte Belg, de koning. Albert II was naar Brugge ge komen om het Vlaamse feest bij te wonen. Dat was nog tot daar aan toe. Tot grote verrassing van velen zong hij echter spon taan de Vlaamse Leeuw mee het Vlaamse volkslied. Met deze aubade haalde de monarch zich de woede van de Waalse libe raal Jean Gol op de hals. Tijdens een persconferentie kondigde Gol aan de politiek verantwoor delijken voor 'de bijzonder sym bolische aanwezigheid' van de vorst op het matje te zullen roe pen. Nog deze week zal hij de regering erover ondervragen. Volgens de voorzitter van de Waalse liberalen nemen de spanningen tussen de gemeen schappen in België toe en is de pacificatie een mislukking. Het is 'een Vlaamse strategie' om de budgetten van de gemeen schappen en gewesten uit te kleden. Ze (de Vlamingen) zijn erop uit Brussel voor zich op te eisen en willen daarvoor Wallo nië opgeven, is de visie van Gol. „Wij staan aan de vooravond van een nieuwe en lange strijd om Brussel", voorspelt hij. Gol was niet de enige die zich uitliet over de moeizame relatie tussen Nederlands- en Fransta- ligen. Zijn Vlaamse tegenhan ger, Guy Verhofstadt, consta teerde ook dat er nog lang geen vrede is tussen de gemeen schappen. Hij riep de Vlaamse gemeenschap op tot 'waak zaamheid'. Want er zullen 'Happarts blijven opduiken om de gemoederen op te hitsen', waarschuwde de voorzitter van de Vlaamse liberalen. De Waalse minister-president Robert Collignon liet gisteren verstek gaan bij de officiële ce remonie van het Feest in Brus sel, klaarblijkelijk uit ergernis over een toespraak van zijn Vlaamse ambtgenoot Luc van den Brande. Zijn woordvoerder verklaarde dat het hoofd van de Waalse regering zijn aanwezig heid 'niet gunstig' achtte. Van den Brande had zondag in de taalgrensgemeente Ronse gepleit voor een confederatie. Vlaanderen moet voorgoed af rekenen met het historisch min derwaardigheidsgevoel en bou wen aan een moderne Vlaamse beweging met internationale al lure, aldus de krachtige retoriek van de minister-president die tevens Franstalige machtheb bers beschuldigde van 'eenrich tingsverkeer'. Kennelijk leeft het Feest ech ter meer onder politici aan bei de zijden dan onder het volk. Met teleurstelling constateerde de voorzitter van de Vlaamse raad, Eddy Baldewijns, enigszins 'ongemakkelijk' in zijn speech dat de Vlaamse be volking nog niet erg warm loopt voor haar officiële feestdag. OnzeKristalactie is verlengd t/m zaterdag 8 oktober a.s. Tot en met 5 november as. kunt u uw volle spaarkaarten inleveren. Deze week krijgt u een extra kristalzegel bij CU Maaltijdsalades, diverse soorten, bak 600 gram Page Plus Toiletpapier, pak 8 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 16 juli as.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. V YORK Rtr-UPI-AFP-DPA De Verenigde Staten, Frankrijk, Canada, Vene zuela en Argentinië hebben vanochtend opgeroe pen tot 'krachtige, snelle stappen van de interna tionale gemeenschap' tegen de militaire leiders van Haïti na de aangekondigde uitzetting van in ternationale waarnemers die toezicht houden op de naleving van de mensenrechten. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties be reidt een veroordeling van de stap voor. De mili taire machthebbers in Port-au-Prince gaven de 104 functionarissen van de VN en van de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS) gisteren 48 uur de tijd Haïti te verlaten. Als de waarnemers het land niet kunnen verla ten omdat er tengevolge van de internationale boycot bijna geen vluchten meer zijn, wil Haïti volgens een regeringswoordvoerder de buiten landse waarnemers naar het vliegveld brengen en ze slaapzakken geven. Namens de vijf landen, die bekend staan als de 'vrienden van Haïti' wegens hun betrokkenheid om de crisis op te lossen, ver klaarde de Amerikaanse VN-ambassadrice Made leine Albright dat de groep 'het besluit van het il legale de facto regime en de militaire leiding in Haïti krachtig veroordeelt'. Albright zei niet of door de Haïtiaanse maatregel een militair ingrij pen van de Amerikanen dichterbij komt. Zo'n in terventie wordt al maandenlang overwogen om de democratie in de verarmde Caribische ei- landstaat terug te brengen. Oud-premier Leonid Koetsj- ma, tegenkandidaat van de zit tende president Leonid Kravtsjoek, wordt het nieuwe staatshoofd van Oekraïne. Koetsjma die zich meer wil richten op Moskou, kreeg bij de verkiezingen van zondag iets meer dan 52 procent van de stemmen. Kravtsjoek moet genoegen nemen met 45 pro- Koetsjma werd als boerenzoon geboren in Tsjemigov in het noorden van het land. Zijn een voudige komaf verklaart volgens sommigen zijn pragmatische inslag die aan de economie een belangrijkere plaats toewijst dan aan politiek en ideologie. In zijn verkiezingsprogramma is te lezen: „We moeten eerst orde op zaken stellen in eigen huis. Wij hebben een sterke regering nodig die in staat is de ineen storting van het land een halt toe te roepen." Als voormalig directeur van een van de grootste wapenfabrieken in de voormalige Sovjetunie is Leonid Koetsjma (55) een man die het gewend is beslissingen te nemen. Het toekomstige tweede staatshoofd van het on afhankelijke Oekraïne is dan ook van plan een sterke presi dent te worden. Koetsjma is voortgekomen uit de kaste van 'rode directeuren' in de communistische Sovjetu nie. Van 1986 tot 1992 was hij de baas van de rakettenfabriek van Dnjepropetrovsk in zuid- oost-Oekraïne waar hij in 1960 was gaan werken. Sindsdien is hij een aanhanger van hervor mingen geworden waarbij de staat de greep op de economie De aanstaande Oekraïnse president Leonid Koetsjma in gesprek met de pers. FOTO GLEB GARANICH niet helemaal mag verliezen. „Juist omdat ik het systeem van de socialistische produktie van binnen ken, heb ik geconsta teerd dat het niet werkt", ver klaarde hij ooit. In oktober 1992 werd hij door president Kravtsjoek tot pre mier benoemd. Koetsjma maakte een begin met de priva tisering van staatsbedrijven en bond de strijd aan met de cor ruptie. In 1993 trad hij af, om dat hij niet genoeg steun voor zijn hervormingsprogramma kreeg in het conservatieve par lement dat nog een overblijfsel was uit het Sovjet-tijdperk. Koetsjma is voorstander van een toenadering tot Rusland en werd daarom door sommigen gezien als 'de kandidaat van Moskou'. Hij wil een volledige economische unie instellen bin nen het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS), maar blijft terughoudend als het om politieke en militaire samen werking gaat. Tegenstanders van Koetsjma verwijten hem dat hij Oekraïne aan Rusland wil verkwanselen. Door op Koetsjma te stemmen onderschreven de Oekraïnse kiezers zijn hervormingspro gramma dat voorziet in de stapsgewijze invoering van de markteconomie, liberalisering van de buitenlandse handel, een belastinghervorming om de produktie te stimuleren en het gevecht tegen maffia en corrup tie. De toenadering tot Moskou die Koetsjma beoogt, zal moge lijk de separatistische gevoelens op de Krim wat sussen. De Rus sische bevolkingsgroep daar heeft massaal op Koetsjma ge stemd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5