Leidsch Dagblad USA94 Koffieprijs weer omhoog 30% Forse boete Advocaat, schorsing Tassotti Friezen op kop in Kaagweek Jeroen Straathof botst op koe: drie breuken 51 Grenspaal van Voorschoten weer terecht EXTRA KASSAKORTING OP ALLE REEDS AFGEPRIJSDE ARTIKELEN Zoutstrooier rukt uit voor verhit asfalt 'Geen overboekingsgolf Spanje' Dollar nu 1,71 BEL: 071-128030 GOED NIEUWS DINSDAG 12 JUL11994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40513 LOSSE NUMMERS 1,60 De FIFA heeft bondscoach Dick Advocaat bestraft met een boete van 12.500 gulden. Dit naar aanleiding van van zijn gedrag in het duel tegen Brazilië. Advo caat ging in die wedstrijd ver baal tekeer tegen scheidsrechter en grensrechter, die in zijn ogen verkeerde beslissingen hadden genomen. De Italiaanse verdediger Mauro Tassotti heeft geschiedenis ge schreven. Zijn elleboogstoot, in de kwartfinale tegen Spanje, die de neus brak van Luis Enrique, is door de FIFA bestraft met een schorsing voor acht wedstrij den. Het was de eerste keer dat de wereldvoetbalbond een spe ler veroordeelde op basis van televisiebeelden. De overtreding was scheidsrechter Puhl ont gaan. Verder kreeg de door de Italia nen als 'zeer sportieve speler' omschreven Tassotti een geld boete van 25.000 gulden. ,,De tuchtcommissie kwam na het bekijken van de beelden tot de conclusie dat de overtreding een serieuze vorm van agressie was. De zware straf is dan ook gerechtvaardigd", aldus de woordvoerder van de FIFA, Tognoni. Taffarel, de doelman van Brazi lië, moet een geldboete van 12.500 gulden betalen. Hij droeg, in strijd met de reclame regels van het WK, handschoe nen met een illegaal logo. Officier van justitie mr. A. van Nederpelt heeft vanochtend voor de politierechter in Den Haag gevangenisstraffen van Ontsnappingen 3 Er zijn in de eerste helft van dit jaar tien gedeti neerden ontsnapt, veel minder dan vorig jaar. Extra EU-top 5 Helmut Kohl heeft zijn collega's van de EU uitgenodigd voor een ex tra top over de opvolging van Jacques Delors. Dromen 7 Christine Millet ver werkt haar dromen in schilderijen, te zien bij de Leidse galerie Zichy. 'Algelijk' zwemwater yt Het warme weer I I van de afgelopen I dagen zorgde bij het ei land Koudenhoorn voor 'algelijk' zwemwater. Marktkoopman yt Ouderling Dirk Vis 1 2 vergelijkt de kerk I met een marktkoopman dié niet weet hoe-ie zijn handel moet slijten. Wanneer is nog niet helemaal duidelijk, maar de komen de maanden zal de prijs van een pak koffie opnieuw fors stijgen. De oorzaak is de strenge vorst die momenteel Brazilië teistert, waardoor naar schatting 15 tot 20 pro cent van de oogst zal mislukken. De Londense grondstof- fenbeurs reageerde onmiddellijk. Daar steeg de prijs van een ton Robusta-koffie tot 3.920 dollar, een record sinds 1978. H: MEER WK-NIEUWS 17: Bulgaren zijn voor niemand bang. 17: Bergkamp spil om wie alles draait. 17: WK op TV. zes weken tot vijf maanden ge- eist tegen drie Haagse relschop pers. Zij worden verdacht van uiteenlopende delicten in de binnenstad van Den Haag na de wedstrijd Nederland-Ierland op 4 juli. De hoogste straf, vijf maanden, werd geëist tegen een 24-jarige Hagenaar die een poli tieman met een steen bekogel de. Tour Michael Schumacher heeft in de formule 1 Jos Verstappen, Miguel Indurain in de Tour Er- win Nijboer. De Denekamper werd in de individuele tijdrit door de Bask als testrijder ge bruikt. Nijboer moest in de och tenduren tijdens de 64 kilome ter het materiaal voor zijn grote baas uitproberen. Nijboer, die zelf als 42ste ein digde. kreeg een dicht voorwiel en spaakwiel achter mee tijdens zijn tijdrit. Daarnaast moest hij tijdens zijn solotocht het verzet van Indurain uittesten: 55/12, de moeilijke punten en de rich ting van de wind aangeven. ,,Ik ben een soort Verstappen voor hem. Nijbber, de testrijder", al dus de zeer gewaardeerde knecht, die het werk voor het eerst deed. Indurain liet tijdens zijn rit het spaakwiel achterwe ge. Het belette de Spanjaard niet de tijdrit met overmacht te winnen. amsterdam cpd Bij Douwe Egberts Nederland is M. Römer de laatste om te ont kennen dat 's lands grootste koffiebrander stijgende groot- handelsprijzen uiteindelijk doorberekent in de winkelprijs. „Maar het hangt er ook van af hoeveel scheepsladingen koffie onderweg zijn en hoe groot de voorraden zijn." Hij wijst er op dat de adviesprijs van een pak Douwe Egberts Aroma Rood nu rond de 3,40 gulden schommelt. „In 1977 was het 7 gulden, en toen was een gulden nog wel wat meer waard dan nu." Brazilië is goed voor eenderde van de wereldkoffieproduktie. De Vereniging van Nederlandse Koffiebranders schatte al in een eerder stadium dat zo'n tien procent van de oogst van twin tig miljoen balen van zestig kilo verloren is gegaan. De omvang van de wereldwijde koffiepro- duktie komt daardoor zo'n vijf procent kleiner uit. De Koninklijke Nederlandse Vereniging voor de Koffiehandel benadrukt dat de koffiestruiken die het slachtoffer van de vries kou zijn in 1995 of 1996 worden geoogst. „De schade is moeilijk nu al in te schatten. Die strui ken moeten eerst nog gaan bloeien." Waarom de prijzen nu al stijgen? „De markt loopt vooruit op tegenvallende oog sten. Tegen de mogelijke tekor ten op langere termijn wil men zich vast indekken." De prijzen van de koffie op de termijn markt, waar contracten voor levering van het zwarte goud over een of meer maan den worden verhandeld, zijn sinds eind vorig jaar bijna ver drievoudigd. De prijzen liggen nu op het niveau van 1976 en 1978. In 1977 piekte de Latijns- Amerikaanse koffie maar liefst 60 procent hoger, rond de 6.250 dollar, ofwel 312 dollarcent voor een pound (453 gram) in de toenmalige notering van april 1977. In januari ging de prijs van een pak koffie al vijftien cent omhoog als gevolg van de ge stegen dollarkoers. De Ameri kaanse munt is inmiddels in ademnood gekomen, wat de conclusie rechtvaardigt dat de stijging van de prijs eind mei - toen kwam er 20 cent bovenop - uitsluitend het gevolg is van de hogere handelsprijzen. Overigens hebben de prijsstij gingen op de Londense koffie- markt ook de Amerikaanse kof fieprijzen op sleeptouw geno men. Gistermiddag opende de Arabicakoffie op 223 dollarcent per pound. Daarmee noteerde deze Afrikaanse koffie ruim 15 procent hoger dan voor het weekeinde en is inmiddels ook ruimschoots in prijs verdub beld. Schaatser Jeroen Straathof uit Zoeterwoude is gisteren tijdens een fietstocht in Zwitserland in botsing gekomen met een koe. De kernploegrijder liep een juk been- en dubbele oogkas-frac tuur op. Hij keert vandaag terug naar Nederland om te worden geopereerd. Straathof kreeg eerste hulp van bondsarts Frank Nusse. De schaatser werd vervolgens naar het ziekenhuis in Davos ver voerd en vandaar per helikopter '0. voorschoten frank buurman De gestolen grenspaal van Voorschoten is terecht. De dief heeft zich vrijwillig gemeld bij de politie. Hij verldaarde in de veronderstelling te zijn geweest dat hij de paal wel kon meene- 15 men. De paal, die op het St. Ni- colaespad stond, was door ge meentewerken uitgegraven in verband met het verleggen van 5, leidingen. De dief had de paal al een tijdje zien liggen en dacht dat het antieke stuk steen, met d.e gemeentewapens van Leiden en Voorschoten er op, gedoemd was op een afvalberg te eindi gen. Vlak nadat hij zich de 444 jaar oude monumentale paal had 1 toegeëigend ging de man op va- kantie. Na zijn terugkeer ont- dekte hij dat er veel commotie was ontstaan naar aanleiding van de diefstal en besloot hij di rect de paal terug te geven. Het is nog niet bekend of er proces- verbaal zal worden opgemaakt tegen de dief. De gemeente heeft aangifte gedaan bij de po litie van de diefstal. De paal ligt inmiddels op de gemeentewerf en zal binnenkort weer op de e oude plaats worden ingegraven, verzwaard met een extra stuk steen, om diefstal moeilijk te 1 maken. De grenspaal is een offi cieel monument. Pagina 13: Replica blijkt spookpaal. naar een kliniek in Chur. Daar gaven röntgenfoto's drie breu ken te zien. „Het valt allemaal wel mee", aldus Nusse. „Het had veel erger kunnen aflopen." Coach Wopke de Vegt: „Geluk kig had Jeroen een valhelm op, die lag in tweeën." De 22-jarige Straathof was de leider in een pelotonnetje mountainbikers. De overige le den van de mannenkernploeg, in trainingskamp in St. Moritz, volgden hem. Plotseling stak een koe de drukke verkeersweg over. Straathof reed frontaal op het dier en belandde in de berm. warmond De Friese Regenboogzeilers hebben ook na de tweede dag de leiding in de Kaagweek. De Friezen zagen hun voorsprong overigens iets teruglopen. Vandaag, op de laatste dag van de teamwedstrijden, moeten de Hollanders een achterstand van zes punten goedmaken. De wedstrijden werden gisteren anderhalf uur uitgesteld omdat er geen wind was. Uit eindelijk zijn alle klassen alsnog van start gegaan. Pagina 18: 'Friezen tonen karakter tegen Holland. foto holvast/marklamers Vanaf woensdag 13 iuli krijgt u op de laagste prijs van alle afgeprijsde artikelen nog eens 30% extro kassakorting. Met uitzondering van boeken, CD's, speelgoed, 'school', Bentley brillen. Diamand Point, New Electronics en de damesmode-merken Mexx, Esprit, Inwear en Part Two. regio leiden Hoogzomer, en zeker geen last van sneeuw en ijs op de weg. Toch moest de zoutstrooier in Alphen aan den Rijn gisteren de weg op. Niet om het ijs op de weg te doen smelten, maar om te voorkomen dat de weg zelf smelt. De zoutstrooier hoefde gisteren alleen in actie te ko men op een klein stukje van de Castellumstraat. „Het asfalt is pas een paar maanden geleden aangebracht en daardoor nog niet volledig uitgehard", vertelt een woordvoerder van de ge meente. „Het zout zorgt ervoor dat het asfalt pas op een hogere temperatuur gaat smelten. Het heeft verder geen schadelijke gevolgen." Ook elders kampen gemeen ten met het probleem van smel tend asfalt. Zo heeft Noordwijk op verschillende plekken waar onder het kruispunt Beeklaan- /Boekerslootlaan met zand ge strooid. „Bij extreme hitte gaat het asfalt smelten. Met name op kruispunten kunnen vrachtwa gens het asfalt kapot wringen. Door zand te strooien, be scherm je het asfalt", aldus een woordvoerder van Noordwijk. In andere gemeenten is het strooien van zand nog niet no dig geweest. Wel wordt het as falt goed in de gaten gehouden. „De Sandtlaan/Biltlaan heeft bijvoorbeeld net een nieuwe slijtlaag gekregen en is kwets- de Bijenkorf barcelona ruud de wit correspondent Het is nog wat vroeg om een definitieve conclu sie te trekken, maar ondanks alle berichten dat het deze zomer in Spanje met overboekingen uit de hand zou lopen, lijkt de situatie mee te vallen. „Overboekingen? Nee, ik geloof niet dat daar van op dit moment sprake is. We hebben alle mogelijke maatregelen genomen en zoals de si tuatie er nu uitziet durven we te zeggen dat overboeken op grote schaal deze zomer verme den kan wc/rden", aldus voorzitter Rufino Ga lera van de Associatie van Spaanse Hotelketens. De vertegenwoordigers in Spanje van Neder landse touroperators bevestigen dat de situatie vooralsnog geen echte problemen oplevert. „Spanje is dit jaar enorm in trek", zegt Theo Nagel van OAD-reizen. „En dat betekent, dat sommige hoteliers eerder dit jaar meer toeris ten hebben geaccepteerd dan ze kunnen heb ben. We hadden daardoor incidentele overboe- kingsgevallen. Maar er is beslist geen sprake van een overboekings-golf'. Dinie van Roon van OAD-reizen in Calella aan de Costa Brava: „Het is enorm druk hier en dat wordt alleen maar erger, nu Nederland voor het WK-voetbal is uitgeschakeld. Natuurlijk zijn er gevallen van dubbele bespreking. Maar dat weten we altijd ruim van te voren en we zorgen dan voor een alternatief'. Volgens de touroperators aan de Spaanse costa's en op de Balearen en de Canarische ei landen worden de ergste problemen pas eind juli, begin augustus verwacht, als ook het over grote deel van de Spanjaarden op vakantie gaat. baar", vertelt de woordvoerder van Katwijk. In Leiden wordt het strooien van zand of zout resoluut van de hand gewezen. „Zand strooi en is een lapmiddel waarmee je de samenstelling van het asfalt verandert. Het asfalt wordt daardoor kruimelig, en daarmee kom je jezelf in de winter te gen." AMSTERDAM ANP-KRF-Rtr De koersval van de dollar heeft zich afgelopen nacht en van morgen onverminderd voortge zet. De Amerikaanse munteen heid opende vanmorgen in Am sterdam om half tien 1,712 om een uur later iets terug te win nen op 1,717. Gisteren deed de dollar nog 1,747 en vrijdag nog eens ruim anderhalve cent meer. Ook ten opzichte van de Japanse yen geeft de greenback steeds meer terrein prijs. De dollar noteerde afgelopen nacht in Tokyo met 97,07 yen weer een historisch dieptepunt ter wijl gisteren nog 98,55 yen voor een dollar werd betaald. Pagina 2: Lage dollarkoers is goed en slecht tegelijk. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Dorothy Parker Vrouwen en olifanten vergeten nooit. VANDAAG Binnenland- Buitenland Cultuur Natuur en milieu - Programma's Religie- Sport VANDAAG OOK WATERKRANT PAGINA 11 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Eerst zonnig Heldere nacht en minimumtempe ratuur 18 graden. Overdag eerst zonnig, later meer bewolking en in de avond kans op een lokale on weersbui Middagtemperatuur29 graden. Weinig wind Ruim drie ton laten liggen... eindhoven anp Twee bouwvakkers hebben in een «Eindhoven se woning waar ze renovatiewerkzaamheden verrichtten in een keukenblok onlangs een bedrag gevonden van 363.000 gulden. Na lang speuren heeft de politie de rechtmatige eigenaar achter haald. Het blijkt een 51-jarige Eindhovenaar te zijn die vertel de hij dat zijn spaargeld bij de verhuizing was vergeten mee te nemen. Toen hij er later wel aan dacht, durfde hij het niet op te halen. De man woont inmiddels elders in Eindhoven op een ka mertje en wilde niet in zijn \Toegere woning inbreken. Hij had zich voorgenomen het geld te zijner tijd aan de nieuwe be woners terug te vragen. De twee eerlijke vinders hebben ieder 1.000 gulden gekregen. Leidsch Dagblad .iiimhivtMinwliiL- NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. T Ja, dat is goed nieuws Dus neem ik i nu een abonnement, i i jTel: j (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch I 29,30) j Per kwartaal via acceptgiro 85,55) I automatisch 84,55) Nr. bank/giro: j swren naar! Leidsch Vngblad. P°5 2300 VB Leiden Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1