Leiden Aanslagbiljet zaait verwarring 'Sommige mensen herkennen me al' Onderzoek naar risico putdeksels met asbest Songfestival mondt uit in groot kinderfeest 'Moeten we etalageruiten soms dichtschilderen?' Ziekenfonds vergoedt de cursus vliegangst JULI hans koenekoop. c Gevangenis y« fr Alphen krijgt er een I 3 grote werkgever bij de gevangenis, die over anderhalfjaar in gebruik wordt genomen. Precariorechten voor reclamebelasting aangezien Terwijl hun belangenorganisaties de reclamebelasting al de oorlog hebben verklaard, dringt bij veel winkeliers nu pas door dat zij moeten betalen. Dat blijkt uit een rond gang over de Luifelbaan, het winkelcentrum aan het 5 Meiplein. Oorzaak van de verwarring is dat de aanslagen voor de reclamebelasting op hetzelfde formulier als die voor de precariorechten zijn vermeld. De bedragen zijn niet uitgesplitst. Veel winkeliers beseffen daardoor niet dat de reclamebelasting een nieuwe heffing is. leiden wim koevoetbelasting." Het front tegen de reclamebe lasting heeft zich inmiddels ver breed. Ook de Leidse afdeling van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) en de Samenwerkende Onder nemers Leiden (SOL) roepen hun aanhang op niet te betalen. Beide instellingen beraden zich op verdere acties. Bij het SOL zijn veel winkeliers uit het Leid- Tekenend zijn de reacties van poularderie Pierre en W. Sloos van de gelijknamige sportzaak. „Reclamebelasting? Je bedoelt precariorechten. Daar maken we ons niet druk om, die betaal den we al." Wel is het Sloos op gevallen dat hij meer moest be talen dan hij was gewend. „Ver rek, komt dat door de reclame aangesloten. Eerder verklaarden individuele onder nemers niet te zullen betalen en kondigde de Vereniging voor Ondernemingen (voorheen de Leidse Vereniging voor Indu strie) een proefproces voor haar 73 leden aan. Die actie wordt gesteund door de Leidse WD- fractie en de Kamer van Koop handel. De reclamebelasting is een nieuwe Leidse belasting. Ze is vergelijkbaar met precariorech ten. Voornaamste verschil is dat reclamebelasting wordt gehe ven voor reclame-uitingen op eigen terrein. Hoe groter de op pervlakte met de reclame-kreet, hoe hoger het tarief. Met de re clamebelasting wil de gemeente Leiden het stadsbeeld bescher men tegen een overdaad aan de lokroepen van het midden- en kleinbedrijf. T. Fielemon van de gelijkna mige tabakszaak aan het Bevrij dingsplein had we'l direct door dat hij 'dubbel is gepakt', zoals hij zelf zegt. Wellicht dat de hoogte van de aanslag, in totaal 1600 gulden, daar debet aan is. Zijn winkel is vergeven van re clame voor sigarettenmerken. „Behalve precariorechten voor lichtbakken, borden en vlaggen moet ik nu ook betalen voor de opschriften. Ik betaal dus voor een en hetzelfde object twee keer. Dat vinei ik ronduit bela chelijk." „Achteraf gezien had ik kun nen weten dat deze aanslag er aan zat te komen. Begin vorig jaar is hier een mannetje ge weest van de gemeente. Hij zei dat-ie voor de reclamebelasting kwam en waarschuwde nog dat ook beschilderde rolluiken zou den worden aangeslagen. Ik heb er verder geen aandacht aan be steed. Ik vind ook dat het KNOV dit soort zaken moet afhande len. Het KNOV moet veel harder optreden tegen dat waardeloze economische beleid van de ge meente Leiden." Dat de reclamebelasting me de is ingevoerd met het oog op het stadsbeeld noemt Fielemon 'flauwekul'. „Leiden wordt juist een doodse stad op deze ma nier. Het is net als met accijn zen op tabak. Als de overheid die verhoogt, zegt ze ook altijd dat ze dat doet omwille van de gezondheid van de mensen. Maar accijnzen zijn net als de reclamebelasting alleen maar verzonnen om geld binnen te halen." Fietsendetaillist J. van Pola- „Moeten wij soms onze showroomruiten dichtschil deren? Levert dat dan een aardig stadsbeeld op?" Vlasveld, een winkel in computerapparatuur aan de Morsweg in Leiden, is een van de eerste indieners van een bezwaarschrift tegen de aan slag van de reclamebelasting, die eind vorige week werd be zorgd. Het bedrijf vindt niet dat het hoeft te betalen voor twee reclamestrips die zijn beves tigd aan het plafond, op enige afstand van de winkelruit. „Het is uiterst kinderachtig dit soort zaken mee te tellen als visueel element in het stadsbeeld", schrijft Vlasveld in het bezwaarschrift. Ook protesteert Vlasveld te gen dat deel van de aanslag dat slaat op het rolluik. Dat is weliswaar niet voorzien van reclameteksten en dient uit sluitend als beveiliging maar is donkerbruin van kleur. Daardoor, redeneert de ge meente in de verordening, wordt toch de attentie van de consument verhoogd en is wel degelijk sprake van recla- WÊFr~rm plan maar een deel te nen ze bij de gemeente ook we- dinsdag betalen van de aanslag. Hij is ten want die pomp is geschrapt vanaf 21.00 Leids Barok Festi- onder meer aangeslagen voor uit m'n nieuwe hinderwetver- val, Waalse Kerk, Breestraat 64 precariorechten en een recla- gunning. De rest betadl ik ge- me-uiting op een mengsmeer- woon, zij het met tegenzin. De pomp die hij al jaren geleden de gemeente trekt toch aan het deur heeft uitgedaan. „Dat kun- langste eind." woensdag 10.00-18.00 Leidse kunst markt, Stadshuisplein Messentrekker aangehouden leiden Een 21-jarige Leidenaar is gistermiddag aangehouden nadat hij op de Oude Vest een 48-jarige plaatsgenoot met een groot mes had bedreigd. De man maakte zich kwaad omdat hij te lang werd opgehouden door de oudere Leidenaar, die zijn au to in een garage parkeerde. De man was onder invloed van alco hol en mogelijk ook van drugs. Hij stapte uit en trok volgens ge tuigen een mes met een lemmet van 30 centimeter. Toen de po litie arriveerde gooide de man het mes in het water. De brand weer heeft nog vergeefs naar het mes gezocht. De Leidenaar is ter ontnuchtering ingesloten. Gestolen fiets achterhaald leiden Een 18-jarige Leidenaar heeft gisteravond zijn gestolen fiets weer direct kunnen achterhalen. De man had zijn karretje even neergezet aan de Rijndijk om afscheid van zijn vriendin te nemen. Toen hij zijn tweewieler weer wilde pakken was die weg. De Leidenaar ging direct op zoek in de buurt en trof op de Coert de Jongstraat een blauwe auto met geopende achterklep aan, waar zijn fiets naast stond. Hij pakte hem terug en zag twee mannen door de straat lopen, kennelijk op zoek naar meer fiet sen. Toen de dieven hem zagen stapten ze in de auto en reden ze weg. Weer inbraak Vijf Meiplein leiden Dieven hebben voor de tweede keer binnen korte tijd in gebroken bij een supermarkt aan het Vijf Meiplein. De deur werd opengebroken, waarna een stelling met shag en sigaretten werd leeggeroofd. Dat was enkele weken geleden ook al een keer gebeurd. Vol overgave zingt dit meisje haar liedje in de Hooglandse Kerk. leiden/schiphol bill meyer Zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid uit Leiden vergoedt als eer ste de behandeling van fonds patiënten tegen vliegangst. Z en Z heeft hiervoor een overeen komst ondertekend met de stichting Valk die de anti vliegangst cursus verzorgt. De cursus is een groot succes: 99 procent van de behandelde mensen is van zijn of haar vliegangst afgeholpen. Van de 540 mensen die tot nu toe een beroep deden op Valk zijn allen - op zes na - groten deels van hun vliegangst afge holpen. „Dat is therapeutisch gesproken een onwaarschijnlijk hoge score", zegt prof. R. Diek- stra, van de Rijksuniversiteit Leiden, de de cursus mede or ganiseert. Van de 540 behandelden vlie gen - op de zes uitzonderinge na - allen weer. Zij maakten sinds hun behandeling gemid deld 11,5 vluchten. Het succes van de cursus was voor Zorg en Zekerheid mede aanleiding om de cursus voor fondspatiënten met een aanvullende verzeke ring te vergoeden. Zorg en Ze kerheid wil zich in de toekomst commerciëler opstellen, meer bieden dan de concurrent. „De vliegangstcursus is een mooie manier om ons te onderschei den", aldus directeur Hendriks. De regionale finale van VARA's kindersongfestival 1994 is gis teravond in de Hooglandse Kerk uitgelopen op een groot kinder feest. Tientallen kinderen be volkten tijdens en tussen de op tredens van de vijftien kandida ten spontaan het middenschip van de kerk. Ze hulpelden, dansten en zongen er op los. Zij mag namens Zuid-Holland meedoen aan de landelijke fina le die in november op TV komt. De VARA heeft al jaren profijt van de succesvolle en oneindige reeks cd's vol kinderliedjes met als titel Kinderen voor Kinde ren, die zij uitbrengt. Daaraan heeft de omroep nu ook al een songfestival verbonden met voorrondes en finales. In sa menwerking met de organisatie van de Lakenfeesten werd een daarvan gisteren in Leiden afge werkt. Vijftien uitverkoren kandida ten in de leeftijd van 9 tQt 12 jaar, brachten zichtbaar nerveus elk een liedje uit het repertoir van Kinderen voor Kinderen ten gehore. Jan Rietman kondigde ze aan en had nauwelijks moei te om het publiek, bestaande uit een kleine vijfhonderd vooral jonge ouders en kinderen, en thousiast te maken. Aanvanke lijk klapten de kinderen alleen op de maat mee, maar toen 'Op een onbewoond eiland' aan de beurt was, zong iedereen uit volle borst mee. Het was een heerlijk onrusti ge voorstelling. Kids die hun stoeltjes en ouders achterlieten om te gaan spelen, of het podi um van dichtbij wilden bekijken of gewoon een plas moesten doen. Een enkele kleuter moest zijn of haar druktemakerij beko pen met een kleine reprimande van het kerkpersoneel. Maar tot incidenten groter dan een huil bui kwam het niet. Een groot kinderfeest derhalve. Uiteindelijk won Simone Riksman met haar vertolking van 'droevige gevoel'. Zij mocht net als bij een grote-mensen- songfestival een toegift doen. De inbreng uit de Leidse regio, ongeveer de helft van het aantal deelnemers, bleef beperkt tot een gedeelde vierde plaats. Or ganisator Aad van der Luit van de Lakenfeesten toonde zich na afloop zeer tevreden. Hij hoopt dat de VARA er zo ook over denkt en dat de omroep vol gend jaar Leiden opnieuw als fi naleplaats aanwijst. 11.00-16.00 Expositie 'Kijk op Leiden', Hooglandse Kerk 12.00-16.00 Straattheater, de Ruiterlijke Redder, plein Harte- brugkerk 12.00-16.00 Straattheater, De Zonderling, Stadhuisplein 12.30-13.15 Orgelconcert, An ton de Boer, Hooglandse kerk 14.00-17.00 Kinderfilms, video tent, Beestenmarkt vanaf 20.00 Musical Anatevka (Minerva), Schouwburg Uitleencentrale verpleegartikelen weer in Leiden Leidenaars hoeven sinds van daag niet meer naar Leiderdorp voor een paar knikken en een rolstoel. De uitleencentrale voor verpleegartikelen van de stich ting Thuiszorg Groot Rijnland op de hoek van de Burggraven- laan en de Van Vollenhovenka- de is weer open. Het gebouw werd in februari door brand venvoest. Ook het magazijn met verpleegartikelen ging daarbij in vlammen op. De tijdelijke vestiging van de uitleencentrale aan de Leider- dorpse Berkenkade is met in gang van vandaag gesloten. In dit te kleine gebouw hebben de medewerkers de afgelopen maanden zo goed en zo kwaad als het ging hun werk gedaan. De stichting heeft haar voorraad weer aangevuld met spullen uit magazijnen uit de regio. Het magazijn aan de Van Vol- lenhovenkade 25 is maandag tot en met vrijdag geopend van 9.30-17 uur. Op zaterdag is de centrale van 15-17 uur open. Wijkconciërgesals 'aanspreekpunt' 'Ik til dat ding mooi niet op leiden «annet van aarsen Oplettende Leidenaars hebben ze misschien al door de straten zien fietsen. Een grijze broek, een opvallend rood shirt en - bij wat koeler weer - een grijs jasje. Achter hun splinternieuwe fiet sen hangt een gereedschapskar retje. Han La Lau en Wim Slin gerland zijn nu zo'n twee weken aan de slag. De politiek noemde hen eerder 'toezichthouders' maar ze geven zelf de voorkeur aan de term 'wijkconciërge'. De wijkconciërges zijn nog slechts met weinigen. La Lau (te vinden in het stationsgebied) en Slingerland (omgeving Bevrij dingsplein, Vijf Meiplein en He renstraat) hebben slechts één collega. Maar uiteindelijk moe ten er zo'n twaalf wijkconciër ges aan de slag in de Sleutel stad. Hun taken zijn moeilijk te omschrijven. Eerst komt er een lijst met wat de heren niet zijn. „We lópen hier beslist niet rond als politie-agent", zegt La Lau. Wat ze dan wel doen? „We advi seren mensen", aldus Slinger land. „Over waar ze hun fietsen het beste kunnen neerzetten bijvoorbeeld", voegt La Lau er aan toe. „Of over het juiste tijd stip om het huisvuil buiten te toetten." K Slingerland: „Maar mensen i'.-kunnen ook met klachten naar Han La Lau (links) en Wim Slingerland, wijkconciërges. 'We adviseren mensen, spreekpunt worden in de wijk.' maakj hij zijn ronde. „Fiets ik door de Herenstraat, langs het Vijf Meiplein... Even kijken hoe alles er uit ziet. Rotzooi oprui men bij de glasbakken. Daar is het altijd raak. Op een gegeven moment moet het toch wel aan slaan, wat wij doen. Het lijkt niet veel, het glas bij de glasbak ons toekomen. Over slecht straatwerk. We moeten een soort aanspreekpunt worden. Dat zijn we nog niet echt. We zijn namelijk nog maar twee weken aan de slag en veel men sen weten nog niet precies wat we doen." Elke ochtend om zeven uur wegvegen, maar als het allemaal netjes is, is het toch een heel ander gezicht. Losse klinkers. Iedereen laat ze liggen, maar wij halen ze weg. Die klinkers zijn immers zo door een ruit ge gooid." „Sommige mensen beginnen me al te herkennen", meldt La Lau. „Die mensen in de kanto ren aan het Schuttersveld, die hadden eerst zoiets van 'wat doet die man nu eigenlijk'. Maar nu beginnen ze me door te krijgen. Als je gemotiveerd bent is het leuk werk. Je ziet de hele dag ontzettend veel men sen en dat bevalt me. Al lijk ik hier bij het station inmiddels een wandelende wegwijzer. Als je eens wist hoeveel mensen niet weten waar de taxi-stand- plaats is..." „Het wordt een beetje lastig als ze vragen waar een museum is", vervolgt hij. „De Lakenhal weet ik nog wel te vinden,- het Natuurhistorisch museum ook wel. Maar de rest? Het komt al lemaal wel, je hebt de tijd nodig om een beetje in de wijk te groeien." Vijf weken lang volgden Slin gerland en La Lau cursussen om zich voor te bereiden op hun taak. „Er zat van alles wat bij, omgang met mensen, een beetje techniek, veiligheid...", zegt Slingerland. „De vijfde dag van de week gingen we de wijk Wijkchef M. Kuzee: „Als de vakanties voorbij zijn beginnen we weer opnieuw met een cur sus. Er moeten meer wijkcon ciërges komen. Het zou het' mooiste zijn als ze straks in koppels kunnen gaan werken." leiden aad rietveld De meteropnemer van de ener gie- en watervoorziening Rijn land (EWR) gaf hem groot gelijk, zegt Leidenaar A. Roozendaal. De bewoner van de Ringkade weigert de stand van zijn eigen watermeter op te nemen, zoals de EWR hem op een kaartje heeft gevraagd. „Die meterop nemer mag dat deksel zelf niet optillen omdat hij vermoedt dat er asbest in zit. En nou zal het een soort afschuifsysteem wor den", moppert Roozendaal. „Of je zelf effe je meterstand wil op nemen. Nou, mooi niet!" De EWR en de Leidse wo ningbouwverenigingen zijn er nog niet uit, hoe het probleem van asbesthoudende en te zwa re deksels boven de put van de watermeter moet worden opge lost. Maar de meteropnemers mogen deksels die te zwaar zijn of waarvan zij vermoeden dat er asbest in zit niet meer optillen. Dat zou in strijd zijn met de nieuwe wet op de arbeidsom standigheden. Volgens de be leidslijn van de EWR zouden zij in dat geval de meterstand i schatten, op basis van de stand van vorig jaar. Roozendaal kreeg echter een kaartje in de bus, dat hij zelf maar zijn meterstand moet op nemen. „Ik doe het niet", zegt de Leidenaar. „En de meterop nemer die langsliep en die ik er op aansprak zei: je hebt gelijk, ik zou het ook niet doen." Een woordvoerder van de EWR be grijpt wel, dat er, ondanks de gezondheidsrisico's van asbest, zo'n kaartje in de bus wordt ge daan. „Het maakt natuurlijk een heel verschil of je één keer per jaar zo'n deksel optilt of een he leboel keer per dag." Volgens Roozendaal heeft de Woningbouwvereniging Leiden (WBL), beheerder van zijn huis, het probleem aan de Ringkade veroorzaakt. „Drie, vier jaar ge leden hadden we hier allemaal houten putdeksels. Die werden toen opeens vervangen door van die zware gevallen. Ik heb gezegd: je gaat je gang maar. Wist ik veel dat er asbest in zou kunnen zitten? En nou moeten die deksels weer onderzocht worden. Da! gaat natuurlijk een boel geld kosten. Ik begrijp dat niet hoor. Voor die vijftig grilden huurverhoging die we hier beta len moet er toch wel een nieuw putdekseltje afkunnen?" Een woordvoerster van de WBL acht het onmogelijk, dat de grootste Leidse corporatie drie of vier jaar geleden nog as best heeft verwerkt. „De meter opnemer mag deksels niet op tillen als hij vermoedt dat er as best in zit. Zo'n kaartje wil dus helemaal niet zeggen dat er per definitie sprake is van asbest." De woningbouwverenigingen hebben in overleg met de EWR en de gemeentereiniging beslo ten tot een onderzoek naar de risico's die de asbest putdeksels opleveren. „Want je moet de si tuatie onder ogen zien, dat de EWR daar wat schrikachtig van geworden is", zegt C. Vrouwe van woningbouwvereniging Ons Doel. „En wij willen ook wel van het probleem af." Ons Doel heeft al vijftien put deksels met asbest vervangen. „Dat kun je beter meteen doen", zegt Vrouwe. „Een on derzoek doen is duurder dan die putdeksels gelijk weghalen en er nieuwe voor in de plaats

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13