Japan en VS tegen interventie dollar Buitenland Belize wil steun Carieom in conflict met Guatemala Regering België ontsnapt aan corruptieschandaal Honger en ziekte regeren Aden Kravtsjoek vist in vijver van rivaal Koetsjma ZATERDAG 9 JULI 1994 IER REI entn ensl V.N IA» 1/7 Britse Conservatieven erg impopulair londen De steun voor de regerende Britse Conservatieve Partij is gedaald tot het laagste punt in meer dan vijftig jaar. De Con servatieven van premier John Major hebben nog maar een aan hang van 26,5 procent. De grootste oppositiepartij. Labour, heeft de steun van 51 procent. De Liberaal Democraten kunnen reke nen op 17,5 procent. Majors persoonlijke populariteit is ook zeer gering: niet meer dan 23 procent is tevreden over zijn prestaties. Dat blijkt uit een peiling van het instituut Gallup. Britse Tornado stort neer: twee doden nicosia Twee bemanningsleden van een Brits Tornado F-3 ge vechtsvliegtuig zijn gisteren omgekomen toen hun toestel bij Cyprus in zee stortte. Een woordvoerder van de Britse basis bij Akrotiri op Cyprus heeft dat meegedeeld. Het toestel was afkom stig uit Schotland en nam deel aan een oefening. Ex-burgemeester Oost-Jeruzalem dood Jeruzalem» Rawhi Khatib. voor de Zesdaagse Oorlog burgemees ter van Oost-Jeruzalem, is woensdag op 82-jarige leeftijd overle den en gisteren in Jeruzalem begraven. Khatib was van 1957 tot 1967 burgemeester van de Jordaanse sector van de stad. In de Zesdaagse Oorlog veroverde Israël hel oostelijk stadsdeel, dal la ter formeel werd geannexeerd. Nadat hij het aanbod van de nieuwe joodse burgemeester Teddy Koliek om samen te werken had afgewezen, werd Khatib in 1968 gedeporteerd naar Jordanië. Irak verbiedt alcohol in het openbaar nicosia in Irak is een verbod ingesteld op het gebruik van alco hol in nachtclubs, hotels, restaurants en toeristenaccomodaties. Disco's en bars moeten gesloten worden, heeft de Iraakse staats radio gisteren gemeld. Op overtreding van het door de Iraakse Revolutionaire Commandoraad uitgevaardigde en donderdag door president Saddam Hussein ondertekende decreet staat een jaar gevangenisstraf; voor recidivisten is dat drie jaar. Plaatsen waar alcohol verkocht wordt, worden overgenomen door de staat. IMF leent Turkije 742 miljoen dollar Washington Het Internationale Monetaire Fonds heeft Turkije een krediet beschikbaar gesteld van 742 miljoen dollar (onge veer 1.300 miljoen gulden). I let geld is bedoeld ter ondersteu ning van het economische en financiële hervormingsprogram ma van de Turkse regering, zo heeft het IMF laten weten. Het programma, dat in april werd aangekondigd, is bedoeld om de financiële reserves van Turkije op peil te brengen en de inflatie te verminderen. Een streng monetair beleid en harde bezuini gingen vormen de basis. Privatisering Duitse post gaat door bonn» Na de Duitse Bondsdag (Tweede Kamer) is gisteren ook de Bondsraad, de Eerste Kamer met afgevaardigden van de zes tien Duitse deelstaten, akkoord gegaan met de privatisering van de drie PTT-dienslen post, telecommunicatie en financiële dienstverlening. Alle krijgen per 1 januari 1995 de status van vennootschap. De privatisering van de post is naast de verkoop van de Duitse spoorwegen de grootste operatie in haar soort in de Duitse geschiedenis. Spanje levert ex-nazi Remer uit madrid Het Spaanse kabinet heeft gisteren besloten de voor malige nazi-generaal Otto-Ernst Remer (81die is veroordeeld wegens het ontkennen van de holocaust, aan Duitsland uit te le veren. Spanje had het verzoek van Remer om hem een vluchte lingenstatus te verlenen eerder deze maand afgewezen. Remer, die van Hitler de opdracht kreeg een onderzoek in te stellen naar het complot tegen de Fiihrer van 20 juli 1944, werd 1 juni in Ma laga gearresteerd. Of BRIDGETOWN IPS Het Middenamerikaanse land Belize heeft de hulp ingeroepen van de Caribische Gemeen- schap (Carieom) in het conflict met Guatemala. Belize wil dat de Carieom de regering van Gu- atemala veroordeelt voor het 011 feit dat ze haar bevolking aan moedigt om zich te vestigen op het grondgebied van Belize. ..Voor ons is deze situatie volko men inacceptabel", zei de pre- i mier van Belize, Manuel Esqui- vel, tijdens de Carieom vergade- ring in Bridgetown op het ei- I land Barbados. Zeker duizend i Guatemalteekse gezinnen wo nen nu in het westelijke grens- gebied op Belize's territorium en bedrijven er de landbouw. Volgens Esquivel hebben de be woners de steun van de Guate malteekse regering en van de militairen. De kolonisten zijn sinds februa ri bezig zich in het gebied te vestigen. Pogingen van de rege ring van Belize om met hulp van de regering van Guatemala de kolonisten terug te sturen zijn op niets uitgelopen. De boeren hebben meer dan dui zend hectare bos afgebrand. „Belize wordt in een permanen te staat van onzekerheid gehou den", verklaarde Esquivel. Daarmee doelde hij niet alleen op de dreiging die van Guate mala uitgaat, maar ook op het feit dat de nog aanwezige Britse troepenmacht op het punt staal het land te verlaten. Sinds de onafhankelijkheid van gerv ïGu nala. Esquivel merkte in Bridgetown op dat de aanwezigheid van de Britse troepen altijd stabilise rend heeft gewerkt. Het vertrek zou daarentegen nog steeds le vende nationalistische senti menten in Guatemala opnieuw kunnen aanwakkeren, aldus de premier. Een invasie van Guate mala, onder het mom van be scherming van de eigen bur gers, wordt in dat kader steeds waarschijnlijker, vrezen ook buitenlandse waarnemers. medewerker De Zuidafrikaanse rechter Ri chard Goldstone is door secre taris-generaal Boutros Boutros- Ghali van de Verenigde Naties gevraagd om het onderzoek naar oorlogsmisdaden in het voormalige Joegoslavië te lei den. Goldstone (55) heeft in Zuid-Afrika een schat aan erva ring opgedaan in soortgelijk werk. Hij leidt in Zuid-Afrika de naar hem vernoemde commis sie die oorzaken van geweld blootlegt, en heeft in de drie Top G-7 in Napels begonnen Te weinig bewijzen volgens commissie politieke spanningen hebben gezond binnen de centrum linkse regeringscoalitie van pre mier Jean-Luc Dehaene. Het politieke tumult zorgde afgelo pen dagen al voor een daling van de koers van de Belgische frank. Volgens de Brusselse justitie heeft een groot aantal Belgische ministers inclusief Claes in het verleden de partijkassen met overheidsgeld gespekt via het onderzoeksbureau Uniop. Uniop zou veel te dure studies hebben uitgevoerd voor de de partementen. In ruil voor de opdrachten zou Uniop geld naar de partijen hebben door gesluisd of gratis populariteits peilingen voor de hebben uitgevoerd. correspondent De Belgische regering heeft gis teravond ternauwernood een nieuw corruptieschandaal over leefd rond de socialistische vice-premier Willy Claes. Een speciale parlementscommissie vindt dat er te weinig harde be wijzen zijn dat Claes heeft ge sjoemeld met overheidsgeld om hem door te verwijzen naar een speciale rechtbank. De begin dit jaar al ten val gekomen socialis tische vice-premier Guy Coëme 1 voor de rechter ko- Een getergde minister Claes (buitenlandse zaken) had zijn politieke lot verbonden aan de uitspraak van.de speciale parle mentaire onderzoekscommis sie. De val van Claes zou hoogstwaarschijnlijk voor grote Premier China kiest hazepad in Duitsland TEGERNSEE DPA-Rtr-AFP De Chinese premier Li Peng heeft zich gisteren definitief onttrokken aan het programma van zijn staatsbezoek in Duits land. Nadat de Chinese leider woensdag en donderdag al op ondiplomatieke wijze program mapunten had genegeerd of in gekort, wilde hij gisteren hele maal niets meer van uitstapjes weten, 's Ochtends had Li Peng nog wel met grote belangstel ling deelgenomen aan econo misch overleg met topzakenlie- den. Hij reist zaterdagmiddag volgens schema verder naar de Roemeense hoofdstad Boeka rest. Een officiële verklaring voor het ongebruikelijke gedrag van de regeringsleider is niet gegeven. Waarnemers vermoe den echter dat Li Peng is geïrri teerd over de talrijke protesten tegen de schending van de mensenrechten in China. Gevolgen burgeroorlog Jemen desastreus voor bevolking De Amerikaanse president Bill Clinton spreekt de pers toe bij het begin Japan en de Verenigde Staten zullen niet direct ingrijpen om de spanningen weg te nemen die in de wereldecono mie worden veroorzaakt door de lage stand van de dollar. Dit bleek gisteren na afloop van het gesprek dat de Ame rikaanse president Clinton had met de Japanse premier Murajama in Napels, waar gisteravond de jaarlijkse bij eenkomst van de zeven sterkst geïndustrialiseerde lan den (G-7) is begonnen. napels eelco van der unpenmier die pas sinds vorige week in functie is. Het doel van het anderhalf uur durende gesprek tussen Clinton en Murajama was voor al het wegnemen van specula ties. Murajama, die de Japanse exportpositie moet verdedigen, zei dat Japan geen druk zal uit oefenen op de Verenigde Staten om de dollar op te waarderen door het verhogen van de rente. Hij zei niet te verwachten dat er snel meer evenwicht zal komen tussen de dollar en de yen, maar overtuigd te zijn dat er verbeteringen op middellange termijn mogelijk zijn door „een gecoördineerde economische politiek De yen is ten opzichte van de dollar stukken duurder geworden. Dat remt de Japanse exporten en maakt Amerikaan se produkten aantrekkelijker. correspondent Deelnemers aan de top zijn: de VS, Canada, Frankrijk, Italië, Ja pan, Duitsland en het Verenigd Koninkrijk. De Europese Unie is als waarnemer aanwezig, terwijl Rusland alleen aan de politieke besprekingen aan het eind van de vergadering deelneemt. Tijdens het diner, de officiële start van de bijeenkomst, werd de 70-jarige Murajama onwel. Hij is naar een ziekenhuis ge bracht en heeft een infuus ge kregen en enkele onderzoeken ondergaan. Volgens regerings woordvoerder Terusuke lerada voelde Murajama zich plotse ling vermoeid en had hij last van buikloop. De G-7-bijeen- komst vormt de vuurproef voor de socialistische Japanse pre- Belize in 1981, dat daarvoor Brits-Honduras heette, hadden de Britten een troepenmacht in het land. Deze diende als be scherming tegen de dreiging die uitging van de Guatemalteekse aanspraak op het gehele grond gebied van Belize. Aangezien Guatemala deze claim in 1991 heeft laten vallen, toen de toen malige president Jorge Serrano de onafhankelijkheid en territo riale onschendbaarheid van Be lize officieel erkende, achtte Londen het moment gekomen om de 1.800 man sterke troe penmacht terug te trekken. Belize protesteerde tegen deze beslissing, vooral ook omdat de beslissing van Serrano om Beli ze te erkennen in Guatemala erg slecht was gevallen. De Brit se troepen zullen naar verwach ting in september de terugtrek king voltooid hebben. De verde diging van Belize wordt dan overgelaten aan de 850 man sterke Defensiemacht, die geen partij wordt geacht voor het le- Ervaren Goldstone gevraagd voor Joegoslavië-tribunaal Johannesburg»johnvanschaik jaar van het bestaan ervan diep respect afgedwongen bij alle politieke partijen in het land. Hij werd vooral geprezen van wege zijn op feiten gebaseerde verslaggeving en zijn vermogen om onbeschroomd de vinger op zere plekken te leggen. Als aan klager bij het VN-tribunaal in Den Haag voor oorlogsmisda den in het voormalige Joegosla vië zal Goldstone vergelijkbare situaties als die in Zuid-Afrika aantreffen. In Joegoslavië moe ten de achtergronden van het geweld tussen de Kroaten, Ser viërs en moslims boven water worden gehaald. Tweede ronde verkiezingen Oekraïne ki^v» De Oekraïners moeten morgen naar de stembus in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen waarbij de 'sluwe vos', zoals president Leonid Kravtsjoek wordt ge noemd, het opneemt tegen de 'rode baas', oud-premier Leonid Koetsjma. Kravtsjoek won de eerste ronde twee weken geleden met 37,7 procent van de stemmen en een voorsprong van 6,5 procentpunten op zijn belang rijkste rivaal. Twee maanden geleden bereikte de populariteit van Kravtsjoek in de opiniepeilingen nog een historisch dieptepunt. Hem werd voornamelijk verweten geen economische hervormingen door te voeren. Toch slaag de hij er tijdens de campagne in zijn imago op te vijze len en maakt hij nu kans bij de beslissende tweede ron de te worden herkozen als president van de derde atoommacht op aarde. Van doorslaggevende betekenis is dan het stemgedrag van de kiezers die tijdens de eer ste ronde op 26 juni nog de vijf inmiddels afgevallen kandidaten steunden. Kravtsjoek (60), die in de Oekraïense volksmond 'zo sluw is dat hij zich als het regent tussen de druppels weet heen te wurmen zonder nat te worden', is vooral populair in het nationalistische westen van het land. Daar scoorde hij vorige maand opzienbarend hoge per centages. In het gerussificeerde oosten van het land hoopt hij evenwel stemmen bij zijn tegenstanders weg te halen met de belofte ook het Russisch tot officiële taal te maken. Hij werd in 1991, na een ruime verkiezingsoverwin ning, de eerste president van het onafhankelijke Oekraï ne. Kravtsjoek is een vurig voorstander van aansluiting bij Europa. Vroeger was hij hoofd propaganda van de Oekraïense communistische partij. Hij werd in 1990 parlementsvoorzitter van de toenmalige Sovjet-repu bliek. Na de augustuscoup van 1991 in Moskou, die de val van de Sovjetunie inluidde, sloot hij zich evenwel aan bij de voorvechters van onafhankelijkheid. In de cember dat jaar werd hij gekozen tot president. Kravtsjoek heeft het imago opgebouwd van de man die borg staat voor de Oekraïense onafhankelijkheid. Koetsjma, die tijdens het communistische tijdperk di recteur van de grootste militaire rakettenfabriek ter we reld was, kreeg twee weken geleden veel steun in het sterk op Rusland gerichte oosten van het land. De 55-ja- rige oud-industrieel baseerde zijn campagne op gelei delijke markthervormingen. In oktober 1992 werd hij benoemd tot premier en maakte een begin met de privatiseringen in het land. Nog geen jaar later stuitte hij op fel verzet van het con servatieve parlement en zag zich gedwongen af te tre den. Koetsjma maakt er geen geheim van geen enkele hoop te koesteren dat het Westen zijn in een diepe eco nomische crisis verkerende land hulp zal bieden. Daar om wil hij een economische unie met Rusland en de overige GOS-staten. Nationalistische tegenstanders ver denken hem ervan van Oekraïne een Russische provin cie te willen maken. Hij heeft nadrukkelijk gepleit voor Russisch als offi ciële taal naast het Oekraïens en voor de televisie beant woordt hij even makkelijk wagen in de ene of de andere taal. Glinton zei dat de Verenigde Staten „zeker geen zwakke en ondergewaardeerde dollar wil len". maar te geloven dat de markt uiteindelijk een even wicht teweeg zal brengen. „Er is geen behoefte aan ongecontro leerde reacties", aldus Clinton. De dollar zakte gisteravond van f. 1.7635 's middags tot f. 1,751 Het is overigens nog steeds niet zeker of het 'dollar-pro bleem' vandaag een agenda punt zal zijn van de eerste G-7- vergadering. De Italiaanse pre mier Berlusconi, die de verga dering voorzit, wil dit voorko men, maar met name de Franse president Mitterand zou giste ren hebben aangedrongen op het bespreken van de proble men die de dollar momenteel veroorzaakt. Hij zou daarin ge steund worden door de Japanse premier. De Amerikaanse delegatie la ten doorschemeren vandaag te willen praten over nieuwe mul tilaterale besprekingen over li beralisering van de wereldwijde handel. Een nieuwe GATT-ron- de, waarbij meer dan 100 lan den betrokken zouden zijn, werd echter uitgesloten. lemens noordelijke leider president Ali Abdallah Saleh, heeft de seperatisten uit het zuiden versla gen. In Aden werd hij gisteren echter geconfron teerd met de directe gevolgen van'de burgeroor log: een ernstig gebrek aan voedsel, water en me dicijnen. Bovendien blijkt dat hij op weinig steun hoeft te rekenen van zijn belangrijkste buurland Saudi-Arabië. Riyad deed donderdag een scherpe aanval op de regering van Saleh. Het verweet Jemen geen gehoor te hebben gegeven aan internationale resoluties. „Het kabinet waagt de regering in Sa na om onmiddellijk alsnog een staakt-het-vuren in acht te nemen en terug te keren naar een dia loog om de geschillen op te lossen. Het drukt zijn spijt uit over het bloedvergieten en de vernielin gen", zo citeerde het Saudische persbureau SPA de verklaring. President Salehs overwinning op zijn rivaal Ali Salem Al-Beidh, met wie hij in 1990 van Noord en Zuid-Jemen een eenheidsstaat maakte, biedt de mogelijkheid een minder centralistische koers te varen. In een overwinningsrede zei Saleh dat „het land nu meer dan ooit behoefte heeft aan to lerantie, nationale eenheid en het opslaan van een nieuwe pagina". Hij herhaalde dat hij niet zo zeer tegen de socialistische partij van Al-Beidh is, maar tegen hemzelf en zijn vijftien 'kornuiten'. Hij doelde op de Zuidjemenitische regering van wie een aantal ministers woensdag naar Saudi- Arabië vluchtte. Al-Beidh houdt zich inmiddels in Oman op. In een brief aan secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties kondigde de rege ring van president Saleh een algemene amnestie aan en beloofde een schadeloosstelling voor de oorlogsslachtoffers. Verder verklaarde ze zich te zullen inzetten voor democratie, politiek pluralis me. persvrijheid en bescherming van de mensen rechten. Na' de verovering van Aden zijn troepen in de Zuidjemenitische havenstad begonnen met het treffen van maatregelen om het lijden van de bur gerbevolking te verzachten. In de straten deelden militairen water en voedsel uit. Een hoge VN- functionaris riep op voor een internationale hulp actie om het tekort aan voedsel, water en medicij nen te bestrijden. Hij zei dat veel mensen ernstige vormen van diarree hebben. Ook malaria is een grote bedreiging voor de burgerbevolking. Journalisten ter plaatse meldden dat de noor delijke strijdkrachten kisten met flessen wijn, whiskey en andere alcoholhoudende dranken ka potmaakten. De Jemenitische regering houdt zich aan de islamitische wetten. De zuidelijke sepera tisten hadden weliswaar ook een alcoholverbod afgekondigd maar dat was blijkbaar meer be doeld om de orthodox-islamitische Golfstaten aan hun kant te krijgen en om de propaganda van het noorden te ontkrachten dat zij atheïsti sche bierdrinkers zijn. De zuidelijke opstandelingen hebben zich nog niet neergelegd bij de huidige situatie. Ze meld den niet te willen praten over een nieuwe een heidsstaat. „Onze zaak is niet verloren. En dat zal ook niet gebeuren. We namen een historisch be sluit om ons tijdelijk terug te trekken", aldus vice- president Abdel Rahman al-Iifri vanuit Djibouti. Op de waag waar hij van plan was naar toe te gaan zei Jifri: „Alle wegen leiden naar Aden." Een inwoonster van de Oekraïnse hoofdstad Kiev bekijkt een poster van Leonid Koetsjma, de rivaal van de huidige president Kravtsjoek bij de tweede ronde van de verkiezingen. foto reuter misha chernickin Topaas staat terecht voor hoogverraad In de waarschijnlijk grootste spionage-affaire in de NAVO- geschiedenis heeft de Duitse justitie gisteren de topagenten Rainer Rupp en zijn wouw aan geklaagd wegens hoogverraad. De procureur van het hoogste federale gerechtshof in de Bondsrepubliek in Karlsruhe acht de 48-jarige econoom ver antwoordelijkvoor het doorslui zen van militaire geheimen aan het vroegere DDR-ministerie voor staatsveiligheid (Stasi) en aan de voormalige Sovjet-spio nagedienst KGB onder de schuilnaam Topaas. Rupps echtgenote zou daarbij-hebben geholpen. Haïtiaanse exodus naar VS houdt aan De Amerikaanse kustwacht heeft deze week bijna 10.000 Haïtiaanse bootvluchtelingen uit zee opgepikt. Volgens een woordvoerster hield de stroom asielzoekers gisteren aan. De Verenigde Staten komen in grote problemen met de ver werking van de exodus. Eerder deze week besloot de regering van president Clinton geen Haï- tianen meer toe te laten. Nadat Panama donderdag zijn toezeg ging introk 10.000 Haïtianen op te nemen, zijn Amerikaanse functionarissen bezig de capa citeit van de Amerikaanse mari nebasis in Cuba, Guantanamo Bay, te verruimen zodat er 20.000 Haïtianen terecht kun- Clinton zei in Napels, waar de G-7 top wordt gehouden, dat de daden van de militaire leiders in 1 laïti zullen bepalen of er al of niet Amerikaanse troepen naar het land worden gezonden. Tot nu toe wordt geprobeerd met een streng embargo de militai ren tot aftreden te dwingen zo- ilat de door hen in 1991 verjaag de democratisch gekozen presi dent Aristide naar zijn land kan terugkeren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5