1 Kaptein net iets beter dan Lugthart Bridge bepaalt leven Zwerver en Leijnse n Sport Leidsch Dagblad Tennis Circuit RabobankQ Autoruit stuk? 2 ZATERDAG 9 JULI 1994 23 AU iteui Casba-renners in beeld voor WK-ploeg leiden Zowel de Leidse wielervereniging Swift/Casba (Aart Vier houten) als de stichting Casba Wonen (Dino Tolhoek) heeft een renner in de voorlopige selectie voor het wereldkampioenschap in Italië. De groep, die uit 13 renners bestaat, krijgt de komende weken een zwaar programma af te werken. Vierhouten neemt momenteel deel aan de Ronde van Rheinland Pfalz en gaat van start in Luik-Bastenaeken-Luik en de Grote Prijs Reningelst. Tol hoek moet zich bewijzen in La Calamine, Luik-Bastenaeken- Luik en Reningelst. Bondcoach Piet Hoekstra maakt op 1 augus tus dé definitieve selectie bekend. De Jong grossiert in vierde plaatsen bloemendaal» Tom de Jong heeft een abonnement op vierde plaatsen. De amateur uit Oude-Wetering kopieerde in Bloemen- daal zijn prestatie van afgelopen zaterdag in de Waterschaps ronde. Op het roemruchte Kopje van Bloemendaal moest hij bij de A-amateurs alleen Ron Vroom, Steven de Jongh en Ton Zwirs laten voorgaan. Ruud Borst (Leiderdorp) werd achtste, vlak voor Warmonder Etienne Vergeer. Bij de B-amateurs schaarden de Hillegommers Ton van Eijk (vierde) en Nico Altorf (zesde) zich bij de beste tien. Jos Verstappen slechts zestiende siLVERSTONEJos Verstappen is er gisteren bij de eerste officiële training voor de Grote Prijs van Groot-Brittannië door mechani sche problemen niet in geslaagd zich met de besten te meten. Hij voltooide maar één ronde en moet hopen op goed weer, zo dat hij vandaag nog een stuk kan opschuiven in de startvolgor de. Grand Prix van Italië geschrapt milaan» De Grand Prix van Italië is van de Formule-1-kalender geschrapt. Het Italiaanse organisatiecomité van de race, die 11 september op het befaamde circuit van Monza zou worden ge houden, vindt de baan in de huidige toestand niet veilig genoeg. Ook het wedstrijdreglement laat volgens de Italianen nog veel te veel ruimte voor ongelukken. Zweden komen met tweede keus Rotterdam De Zweedse tennisploeg voor de oefenwedstrijd te gen Nederland bestaat uit Mikael Tillström en Thomas Enqvist. Het duel wordt morgen op de Müllerpier in Rotterdam gespeeld en geldt als warming-up voor de Davis Cup-wedstrijd, een week later tegen de Verenigde Staten. Tillström en Enqvist maken geen deel uit van de Zweedse Davis Cup-ploeg die een week la ter in en tegen Frankrijk zal spelen. Inter-voorzitter op vrije voeten milaan» Ernesto Pellegrini, de voorzitter van Inter Milan, i teren vrijgelaten. Hij zal zich later voor de rechtbank i verweren tegen de aanklacht wegens corruptie. Pellegrini mocht de gevangenis verlaten op medische gronden. De 53-jarige voor zitter heeft een maagzweer en hartproblemen. Hij werd onder huisarrest geplaatst. leiden rob onderwater De mededeling dat de verslag gever de ballen verstand van bridge heeft, wordt beantwoord met een glimlach. ,,Heb je ten minste vrije tijd," zeggen Friso Zwerver en Heike Leijnse in koor. Het is duidelijk: bridge be paalt het leven van het Leids- /Koudekerkse duo. Leijnse en Zwerver kunnen een redelijk kaartje leggen. Het tweetal is geselecteerd voor de Europese jeugdkampioen schappen in Papendal. De plaatsen een, twee en drie leve ren automatisch kwalificatie op voor de wereldkampioenschap pen in de VS. Dat lijkt ze wel wat. Uitgangspunt is dan ook een plaats op het erepodium. Dat Friso Zwerver op een dag de bridgekaarten ter hand zou nemen, was zo klaar als een klontje. De hele familie van Zwerver speelt brigde. Vader is bridgeleraar en ooms en tantes zijn ook bevangen door de kaartbacil. „Verjaardagen geven altijd hetzelfde beeld;" zegt Fri so Zwerver, „er wordt bridge ge speeld. Leuk hoor." De verjaardagen van Heike Leijnse zien er heel anders uit. De 24-jarige Koudekerker kan er niet eens over praten met fami lie en vrienden. „Niemand speelt het." Dat ervaart Leijnse als een groot gemis. Hij heeft sinds kort een vriendin. Hart stikke. leuk vindt-ie dat, maar ze moet er maar niet teveel op re kenen dat Heike veel tijd over heeft voor haar. „Maar ze ac cepteert het," zegt Leijnse. Toeval bracht hem bij het bridge. „Ik was een erkende kroegkaarter. Bonaken, klaver jassen, dat soort spelletjes. Er werd bij mij in het dorp een cursus bridge gegeven. Iemand viel weg en ze vroegen aan mij of ik de opengevallen plaats wil de overnemen." Leijnse maakte zich de regels eigen, maar bepaald niet met de bedoeling om een bridgetopper te worden. Dat balletje ging pas Heike Leijnse (links) en Friso Zwerver. „Bridge is een sport waarbij je een goede partner nodig hebt." rollen toen hij in contact werd gebracht met Friso Zwerver. Beiden zochten een partner. Toen ze 'via via' aan elkaar wa ren gekoppeld, klikte het meteen. Heike Leijnse: „Bridge is een sport waarbij je een goe de partner nodig hebt. Er zijn bepaalde standaardafspraken, maar je kunt met elkaar nog veel meer afspreken. Dat vergt training. En we hebben natuur lijk een bepaalde stijl. Door veel te oefenen kun je de stijl bij schaven." Trainen dus. In de periode tot de EK in Papendal komen Leijn se en Zwerver twee keer per week bij elkaar. Zwerver: „Dan spelen we tegen gerenommeer de koppels. Die koppels krijgen geld als ze van ons winnen. Dat geld is beschikbaar gesteld door de bridgebond. De bedoeling van dat systeem is om ons zo goed mogelijke tegenstand te bieden. Wij moeten regelmatig in moeilijke situaties terecht ko men. Met de trainer bespreken we dan hoe we er uit komen." Officieel blijft het koppel nog een jaar aan elkaar verbonden. Dan stapt Leijnse over naar de senioren. Zwerver (20) gaat dan op zoek naar een andere part ner. Zwerver: „Maar het is niet zo dat we dan nooit meer bij el kaar spelen. Het is de bedoeling dat we competitie gaan spelen bij LBC (de Leiderdorpse Bridge Club)." Zwerver blijft na volgend jaar nog in aan de Europese top hangen, voor Leijnse is de toe komst ongewis. Het verschil tussen junioren en senioren is groot. „Waarom iemand van 24 nog als junior wordt be schouwd? Normaal gesproken begint iemand laat met bridgen, gemiddeld 17 jaar, daarom is bepaald dat een bridger na z'n 25-ste pas senior wordt. Bij de is het stukken moeilij- FOTO HOL VAST/MARK LAMERS ker om in de top te komen. Ne derland is regerend wereldkam pioen, nou, dan weet je het wel. De top is goed en ook nog eens breed." Leijnse en Zwerver zien wel. Als ze maar kunnen bridgen. Leijnse, automatiseringsdes kundige, is er speciaal voor gaan werken om zijn hobby te kunnen bekostigen. Hij is lid van vier clubs: Crash, ABC, Het Anker en LBC. De hele week is hij onder de pannen. Het Euro pees kampioenschap kan wat hem betreft morgen beginnen. „Wat zou het mooi zijn als we ons kwalificeren voor het WK." Toch licentie FC Den Haag Na twee eerdere mislukte pogingen heeft FC Den Haag gistermiddag alsnog van de KNVB toestemming gekregen ook komend sei zoen betaald voetbal te spe len. De licentiecommissie keurde in Zeist de derde Haagse begroting na ampel beraad goed. Interim-voorzitter John van Ringelstein reageerde opgelucht. „Ik ben hartstik ke blij. We hebben er hard voor gewerkt en op ge hoopt. Maar we zijn nog niet klaar. Er moet met het seizoen voor de deur nog heel veel werk verzet wor den." Van Ringelenstein en be stuurslid Van Maaswinkel hebben vlak voor de uit spraak nog een laatste ver klaring bij de KNVB inge diend. „De bond wilde een schriftelijk bewijs dat de ge meente in geval van liqui datie, surcéance van beta ling of een faillissement voor FC Den Haag garant zou staan. We hebben de papieren ingeleverd en zijn weer weggegaan. Terwijl wij naar huis reden, hebben ze in Zeist de beslissing geno men." Het interim-bestuur wil de club nu vanaf de basis opniew opbouwen. „Het ei genlijke werk gaat nu be ginnen. Er is een gezonde financiële situatie ontstaan. Nu moeten we in staat zijn FC Den Haag uit de impas se te halen en terug te bren gen naar de plek waar de club eigenlijk hoort", zei Van Maaswinkel. Het be stuur vond vorige maand op het nippertje een con sortium van nog steeds on bekende geldschieters om de begroting rond te krij gen. Het is nog niet bekend het r buiten zal treden. Katwijker legt favoriet vuur aan de schenen SCOREBORD Jan-Willem Lugthart was gisteren dicht bij een sensatie in het A ***-toernooi van Forescate. Hij legde de favoriet Lennert Kaptein het vuur aan de schenen, maar moest de zege in de kwartfinale toch aan zijn opponent laten: 7-6 6-4. voorschoten/warmond De cijfers spreken feitelijk boek delen. Lugthart kon gemakkelijk meespelen met de nummer 36 van Nederland. Sterker nog, als de Zee en Duiner echt op de toppen van zijn kunnen had ge speeld, had hij de halve finale bereikt. Het liep echter anders. Lugthart was op de belangrijke punten niet bij de les en moest achteraf bekennen dat hij net tekort was geschoten. „Achteraf kun je natuurlijk makkelijk praten, maar ik stond niet echt goed te spelen. Ik was vaak niet goed in balans en dat merkte je vooral aan mijn back hand", aldus Lugthart. Zijn backhand liet hem inder daad in de steek. Normaal is het een zekerheidje van de Katwij ker, gisteren produceerde hij iets te veel afzwaaiers met die favoriete slag. Maar om nou te zeggen dat hij met die vaste backhand wel de halve finale had bereikt gaat te ver. Kaptein bleek gewoon op de belangrijke momenten de juiste slagen in huis te hebben om Lugthart te kloppen. Mentaliteit En de juiste mentaliteit. De wedstrijd begon met twee ijzer- sterk serverende tennissers die totaal geen moeite hadden met het binnenhalen van de eigen servicegame. Het verleidde bei de spelers er zelfs toe om er grappen over te maken. Lugt hart stelde op 4-4 voor om maar alvast aan de tie-break te begin nen. Kaptein stelde dat hij een record aan het vestigen was. Nog nooit was hij in zo'n korte tijd aan het beslissende spel toegekomen. Op 5-5 kwam de ommekeer. Kaptein serveerde op 30-15. In de daaropvolgende rally beoor deelde Lugthart een bal fout. Hij callde de bal uit, terwijl die de lijn raakte. Volgens de spe leregels gaat het punt dan naar Kaptein. Die claimde hem ook, al was het in de sfeer van de wedstrijd normaal geweest een 'let' te spelen. Interventie van de hoofdscheidsrechter bete kende echter dat Kaptein in het gelijk werd gesteld. Lugthart baalde even, haalde zijn schouders op en ging ver der, gelijk een doorsnee B-spe ler. Kaptein trok er zijn voordeel uit, kwam 6-5 voor en profiteer de in de tie-break van de fouten van Lugthart: 7-4. In de tweede reeks stribbelde Lugth'art nog even tegen. De Katwijker brak als eerste een servicegame en kon zelfs uitlo pen naar 4-0. Kaptein besliste anders. De routine sprak nu eens in het nadeel van Lugthart. Waar hij in B van een achter stand kan terugkomen, kan zijn opponent dat een niveau hoger. Opeens was Lugthart niet dege ne die op een ander spelletje kon terugvallen. Kaptein scoor de vier games op rij en speelde vervolgëns simpel de wedstrijd uit. Halve finale Kaptein treft vandaag Wouter Zoomer in de halve finale. Zoomer klopte Patrick van Dus- schooten met 2-6 6-3 7-6. Ook Wimpe Thomas drong door tot de laatste vier. De Dekker-spe ler had weinig moeite met Gijs Verheyen: 6-3 6-3. De opponent van Thomas wordt pas vanmid dag bekend. In het B-toernooi treffen jeroen Boogmans en Gertjan Egberink elkaar in de halve fina le. Boogmans had drie sets no dig tegen Buck de Groot (4-6 6- 4 6-0). Perry Paauw sneuvelde in de kwartfinale tegen Guido van der Broek: 5-7 6-1 6-4. Mar- tijn Krans maakt vandaag met Nico Oostenrijk uit wie de vier de halve finalist is. Jan Willem Lugthart kwam gisteren juist iets tekort om favoriet Kaptein te kunnen kloppen. Van Weeren In Cl treft lijstaanvoerder Erik- Paul van Weeren vandaag club genoot Niels Brunsveld in de halve finale. Van Weeren sloeg zich langs Joost Rothbarth (6-2 6-4), Brunsveld plaatste zich al eerder deze week. Ook Jack Ma- nuputty mag zich weer eens halve finalist noemen. Het ver wachte enerverende gevecht De GlasGarage vervangt goed en snel. U krijgt ƒ150,-* korting op uw eigen risico ("alleen fês op voorruiten) tf [<c De GlasGarage met clubgenoot Eric Steegers kwam er echter niet. Manuputty was* gisteren veel te sterk voor Steegers: 6-0 6-3. De Merenwij- ker treft Hans van Velzen. Bij de vrouwen in Cl baart thuisspeelster Eveline Poell op zien. De Forescate-speelster laat zich nooit zien in het circuit maar wil op haar thuisgrond nog wel vlammen. Poell liet Marloes ten Berge, een serieuze kandidaat voor de Masters kansloos (7-5 6-1) en mag nu Martine Griekspoor het vuur aan de schenen leggen. Dekker In het B-toernooi van Dekker Warmond drong Martin Verkerk gisteren door tot de halve finale door winst op Harold van Schie: 6-3 6-1. In B2 speelde Edwin de Vries zich verder via de als tweede geplaatste Xander Hertzman: 1-6 6-2 6-4. In Cl zijn alle halve finalisten inmiddels bekend. Dennis van Dijk verraste Paul Roggeveen (6-3 6-3), terwijl Danny van der Doe Tjeerd Star resoluut terug wees: 6-4 6-2. Guido Koekkelko- ren is hard op weg om een plek bij de Masters vast te stellen. Koekkelkoren liet weinig heel CIRCUIT IN CIJFERS HDA: Van Assendelft/Meindert - Niks/Tjon 6-3 6-4. HEB1: G van der Broek-J. Tjon 7- 6 7-6. G van der Broek-P. Paauw 5-7 6-1 6-4. J Boogmans-B. de Groot 4-6 6-4 6-0. HEB2: R. Nieuwenburg-M Cats 4-6 7-5 6- Piët 6-1 1-6 6-4 DDB: Padt/Van Schaik Rothbarth 6-2 6-4, J Manuputty-E Steegers 6-3 6-0. HEC2: R. Schalkers Regoor 6-0 6-1. SPORTPRIJSVRAGEN SCHERMEN Lucky 10, vrijdag 8 juli - 46 Mannen, sabel, finale: Rusland - Hongarije 5-2. om derde plaats: Roemenië - Italië 5- 2. om vijfde plaats. Polen - Spanje 5-2, o AUTOSPORT j: Frankrijk - Duitsland 5-4. wen, degen, finale: Spanje - Hongarije om derde plaats: Polen - Duitsland 5- n vijfde plaats: Frankrijk - Zwitserland TENNIS I Alesi (Fra) Ferrari 1.26.891, (Ned) 1.29.142. GOLF Challenge, stand na derde ronde: 1. Cali (Ita), Planchin (Fra) 205, 3. Bickerton (GBr), Dodd (GBr), Bennett (GBr) 206, 50. PAARDESPORT 1 Robert (Fra) San Patngnano Baby 0 itrafpunten 56,05 Green Jewel 0-f li (Zwi) American Dream 0-58,83" 4 (Ita) Green Jewel 0-58,35, 3 McNaught- der Schans (Ned) Diejasper T 0- Markus Fuchs (Zwi) Interpane I. Mannen, 950.000 guld (Fra) 6-3 7-6. Bruguera (Spa/1) - Em Sanchez (Spa) 6-3 6-0, Gaudenzi (Ita) - Rios(Chi)6-4 3-6 6-3 Bastad. Mannen, 600.000 gulden. Tsjesnokov (Rus/1) 6-4 1-6 6-4. Palermo. Vrouwen, 180.000 gulden Kwartfinales: Schultz (Ned/1) - Li Feng (Chi) 6-4 4-6 6-4, Dopfer (Oos) - Ritter (Dui) 6-3 7-6, Spirlea (Roe/2) - Studeniko- WIELRENNEN 20,4 km in 23.43, 2. Noorwegen D.20, 3. Australië 0.28, 4. Polen, 5. Let- and 0.49, 6. Frankrijk 0.50, 7. Zwitser- Mexico 45,25, 6. België 49,50. Algemeen 9.31.39, 2. Vasseur 0.11, 3. Patrick Mos ter (Dui) 0.14, 4. Simensen (Noo) 0.47, 5. Vogels (Aus) 0 42. SPORT OP TV ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN van de als derde gerangschikte Taco Stoppels. De Unicummer veroverde slechts een game: 6-0 6-1. Sander Kraan wipte de nummer twee van de lijst Robin Keian (6-2 6-3), zodat zich geen geplaatste speler meer bij de laatste vier bevindt. 11 05-12 40 TV 5: Montagne- bergsportm 13 00-14.00 EURO: Atletiek: IAAF GP Champion. 17.00-18.0i Gstaad (Zwit 17 40-20.45 BBC 2: Cricket: Benson Hed- 18S45P19T5RTL+ Sport. 19 30-20.00 BRT 1 Sport. 20.00-21.00 EURO: Autosport: GP van Enge 3.25-23.45 BBC 1: Sport. HEB1: M. Verkerk-H. van Schie 6-3 6-1 HDB: Vink/Wempe-Van hal/Zeijlmaker 6-2 6-1 HEB2: E. de Vries-X. Hertzman 1-6 6- 2 6-4 HEC1: D. van Dijk-P. Roggeveen 6- 3 6-3, D. van der Doe-T. Star 6-4 6-2, G. Koekkelkoren-T Stoppels 6-0 6-1, S. Kraan-R Kleian 6-2 6-3 DEC1: S. Sjaar- dema-R. Chrispijn w.o GDC1: an 6 ngema 4-6 6-1 3 ret., J s 6-2 6-4. HEC2 30+: R. de Vos-D. van den Berg 3-6 6-3 6- Autosport GP van Enge- 11.00-14 30 EURO t 13.30-19 40 BBC 2. Sunday Gran tosport (GP van Engeland voor Forr desport (Royal Ir autosport (Britse Toerwagenkam- ipen vanaf Brands Hatch), golf op The Open, met een retrospectief 14 00-17.00 Super: Sport: paardesport, tra.l- side(Wintercamping in Montana). Powerboat world, autosport (DTM-races vanaf de Noris- ring) 15 00-17.00 EURO- Autosport- GP van Enge- 15.35-17.30 Did 2: Die Sport-Reportage: met Hannover), atletiek (hoogspringen vanuit Eber- stadt), triathlon (Ironman van Roth), basketball (Supercup vanuit Berlijn: Duitsland-ltalië)en wielrennen (Tour de France) 17.46-18 15 Ned 1: Zeilen: St. Maarten Re gatta 18.15-19.00 RTL 5. Sport Maior League 18.45-19.10 RTL Sport 18.50-19.00 Did 3 Sport im Westen 19 30-20.00BRT 1: Sport- 19 30-21.30 EURO: Autosport: Indy Car race 0 30-20.40 R 1 30-22 00R 22.20-23.00 8 land voor Formu 22.30-22 55 BRT 1. Sport. 23.00-00.00 S car kampioenschap vanuit Zolder. 23.50-00 20 Ned 2. Studio sport. 23.50-00.25 RTL 5: Sport.: Formule 1 Engeland 00.00-01 30 EURO: Autosp 00 40-01.15 RTL Autosp van de GP van Groot-Br.ttanr MAANDAG 09 40-10 20 8BC 2 Autosp nOOMOoTuRO^utosp van Cleveland. J4.00-15.00 EURO Autosp 16.30-17.00 Did 1. Sport ei ce. 9e etappe. 17.00-17.15 Did 2: Sport H

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23