Computer 'stuurt' pastorale zorg Kerk Samenleving ZATERDAG 9 JUL11994 UIT DE KERKBLADEN Moslims op Java verbieden christelijke gebedsbijeenkomsten BEROEPINGSWERK Roddel Predikant Jan van Breevoort heeft onlangs afscheid geno men van de Gereformeerde Kerk in Katwijk aan den Rijn. In een afscheidsinterview met collega G.J. Mink zegt hij in 'De Nieuwe Kerkbode' on der meer: ..Eén van de ergste gemeenschap-afbrekende dingen is roddel. Helaas komt dat ook in de kerk voor. Een bijbelse uitdrukking is: Here, zet een wacht voor mijn lippen Roddel is een groot kwaad dat mooie din gen afbreekt." Voetbal ..Cher Koning Voetbal als af god zal wel weer heel wat ge zegd en geschreven wor den". meldt de Katwijkse do minee P. van der Horst in hetzelfde kerkblad. „Maar in ieder geval kijk ik toch graag naar die wedstrijden van het WK. al werd het heel laat! Het doet me denken aan wat Paulus schrijft in Filip. 3 14: 'Ik jaag graag naar het doel'. Voetbal bestond waarschijn lijk toen nog niet, maar Paulus zal hier toch wel een andere sport voor ogen heb ben gehad. En daarbij werd hij getroffen, door de inzet, die sporter betoont, ik jaag naar het doel. En dus dringt zich de vraag op: als christen, wat is dan onze inzet? Om de precieze tekst te citeren: 'ik jaag naar het doel, om de prijs der roeping Gods. die van boven is. in Christus Je zus'. Zal Nederland kam pioen worden? En u?" Examen In het kerkblad van de her vormde gemeente De Kaag haakt Chr. Koldewijn in op het einde van de examenpe riode en meer in het bijzon der het uitreiken van de di ploma's. Voor de gezakten heeft hij een bemoedigend woord: „Maar uiteindelijk worden we niet op onze prestaties beoordeeld - hoe belangrijk ze misschien ook kunnen zijn - en zijn we af hankelijk van de goedheid van Degene. Die het laatste -woord heeft. Een vreemd examen, waar ons bedrijfsle ven geen brood van kan bak ken. Ook veel mensen heb ben het daar moeilijk mee in onze computergestuurde sa menleving." Avondmaalskleding De hervormde predikant W.G.J. Gorissen geeft in de kerkbode 'Om de Oude Kerk' van de hervormde gemeente in Katwijk aan Zee een korte samenvatting van een kle dingvoorschrift voor het Hei lig Avondmaal. „Geen chris ten kan in kerken wereld on zorgvuldig gekleed gaan. Hij weet immers in de eerste plaats dat kleding niet iets is om trots op te zijn. Het her innert pijnlijk aan de zonde val. Toen zijn wij moeten be ginnen met ons te beschut ten tegen kou en kwaad. Daar komt bij het op de hoogte zijn met Gods bevel tot Mozes: 'Ga tot het volk, en heilig hen heden en mor gen, en dat zij hun klederen wassen, en bereid zijn tegen de derden dag: want op de derde dag zal de Heere voor de ogen van al het volk afko men op de berg Sinaï.' Elke zondag en dus ook op een avondmaalszondag komen wij in Gods huis voor Zijn heilige ogen. Onze kleding moet schoon en zorgvuldig gekozen zijn voor de ont moeting met de Koning der Koningen. En tenslotte, wij trekken onze kleding met aandacht aan. Want eens wordt het afgelegd en afge dankt om vervangen te wor den voor het bruiloftskleed zonder welke niemand in de feestzaal komt." Christenen in Lawang op het Indonesische eiland Java mo gen van plaatselijke islamitische leiders geen gebedsbijeenkom sten bij mensen thuis houden. Volgens de leiders zijn de hui zen waar deze bijeenkomsten plaatsvinden in feite ongeoor loofde godshuizen. Volgens voorzitter Yosef Yayok van het Vriendschapsver bond van rooms-kathoiieken en protestanten in Lawang geven de plaatselijke islamitische lei ders christenen geen toestem ming tot het bouwen van ker ken. De Indonesische wet schrijft voor dat alleen met goedkeuring van de meerder heidsgodsdienst gebedshuizen gesticht mogen worden. Een bezwaarschrift dat de christenen van Lawang bij de plaatselijke autoriteiten hebben ingediend, heeft niets uitge haald. aldus Yayok. Deze heb ben de kwestie terugverwezen naar de islamitische leiders. N.J.P. Sjoer, kandidaat te Houten, te Eiim: B.A. Dubbeldam te Zwammer- i: Sj. Runia te Poor- Aangenomen: naar Bloemendaal- Overveen-Aerdenhout: dr. M.A Sma brugge te Delft(Waalse gemeente). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Naarden: A. Meek te' Venlo, die dit beroep heeft aangeno- EVANGELISCH LUTHERSE KERK Benoemd te Amsterdam tot predi kant met een bijzondere opdracht: drs. W.F. Metzger, kandidaat te Am sterdam. die deze benoeming heeft aangenomen Beroepen te s-Gravenhage: mevr. drs. W.T.V. Verhoeven te Haarlem. Academisch Ziekenhuis Leiden ontwerpt eigen systeem voor registratie patiëntencontacten Een overzichtelijke uitdraai van het ongrijpbare be hoort niet tot de mogelijk heden: Maar op veel ande re terreinen kan de com puter wél een bijdrage le veren aan de kwaliteit van het werk van de geestelijk verzorger. Zo werkt de Dienst Geestelijke Verzor ging (DGV) van het Acade misch Ziekenhuis Leiden werkt sinds enkele maan den met een programma voor de registratie van pa tiëntencontacten, het enige in zijn soort. De computer helpt bij het inzichtelijk maken van de patiënten- stroom, draagt bij aan een betere verwijzing en levert gegevens waarmee de groep van geestelijk verzor gers kritisch naar het eigen werk kan kijken. LEIDEN DICK VAN DER PLAS Het programma is ontwikkeld door de Centrale Dienst Infor matievoorziening (CDIV) van het Academisch Ziekenhuis Lei den. waarbij programmeur Coby Faber nauw samenwerkte met geestelijk verzorgers van het eigen ziekenhuis en hun collega's van het AMC en de VU in Amsterdam en het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht. De twee laatstgenoemde .medi sche centra hebben het pro gramma aangekocht en ook an dere ziekenhuizen hebben in middels belangstelling getoond. „Een probleem is daarbij wel", zegt pastoraal werker Jack de Groot van de Leidse DGV, „dat je te maken hebt met verschil lende computersystemen, waar door de uitwisseling weieens wordt bemoeilijkt. De Dienst Geestelijke Verzor ging van het Academisch Zie kenhuis Leiden bestaat uit ze ven medewerkers. Gezamenlijk hebben zij per jaar zo'n 10.000 contacten met patiënten, op een totaal van ruim 20.000 op names. Voor een doelmatige re gistratie van deze contacten, het uitwisselen van informatie met collega's en het inventariseren van allerlei gegevens voldeed het aloude notitieboekje niet meer. De Groot: „Aan de ene kant was er dus de behoefte aan een betere informatieverwer king van de dienst zelf, maar aan de andere kant vroeg ook de ziekenhuisleiding in toene mende mate om een verant woording van de werkzaamhe den. Bij een toelichting van het beleid is goed cijfermateriaal onontbeerlijk." In de jaarversla gen van de dienst kon de afge lopen jaren bijvoorbeeld slechts een heel globaal overzicht van het aantal patiëntencontacten worden gegeven. „Met behulp van de computer proberen we daar nu meer 'kleur' in aan te brengen", zegt De Groot. In het half jaar dat het pro gramma wordt gebruikt, noemt de pastoraal werker de opgeda ne ervaringen 'heel goed'. „Van HHHHHji de zeven collega's van de dienst had een aantal nog nooit achter de computer gezeten, maar ie dereen kan er nu vrijwel zonder problemen mee om gaan. Het invullen en invoeren van gege vens is simpel en ook de uitvoer voldoet aan de verwachtingen. De basis voor het programma vormt het patiëntenbestand van het ziekenhuis, waardoor de geestelijk verzorgers in één oog opslag kunnen zien wie er op een bepaalde dag is opgeno men of naar een andere afde ling is verhuisd, aangevuld met persoonlijke gegevens van deze patiënt als leeftijd, geslacht, woonplaats en eventueel le vensovertuiging. Zelf voegen de medewerkers van de dienst daar onder meer aan toe of. en zo ja door wie, al contact is op genomen met deze patiënt en t de i het geweest. De Groot: „In het ver leden ging je vaak gewoon de afdeling op om te lajken of er nog wat veranderd was. Het overzicht ontbrak. Nu zie je in één oogopslag hoe de samen stelling is en welke contacten er al gelegd zijn. We merken dat het gebruik van de gegevens ook de communicatie van de geestelijk verzorgers onderling ten goede komt." Verwijzingen Belangrijk bij de registratie noemt de De Groot dat ook wordt opgenomen hoé het con tact met een patiënt tot stand kwam. „Dat kan zijn door eigen intiatief van de geestelijk ver zorger, maar ook door een tip van familie van de patiënt, van een verpleegkundige, de eigen wijkpredikarit of pastor, of an dere geestelijk begeleider. Daar zijn we heel benieuwd naar om dat we als dienst meer en meer op verwijzing willen werken. Nu hebben we een bepaald aantal contacten per jaar, maar je kunt je afvragen of we wel in aanra king komen met de mensen die ons het hardst nodig hebben. Het zou een goede zaak zijn als een groep betrokkenen rondom de patiënt aan die voorselectie kan meewerken. Aan de hand van ons computersysteem zou den we straks bijvoorbeeld kun nen concluderen op welke afde lingen de dienst een geïnte greerde plaats heeft en waar de geestelijke verzorging weinig verwijzingen krijgt. Dat kan aanleidiijg zijn voor een ge sprek." De Groot schat dat de Dienst Geestelijk Verzorging in contact komt met ongeveer een kwart van het aantal patiënten dat in het Academisch Ziekenhuis Lei den wordt opgenomen. Wel zijn er uiteraard met bepaalde pa tiënten tijdens een opnamepe riode meerdere contacten, waarmee het eerder genoemde aantal van 10.000 wordt ver klaard. „Maar het percentage van 25 procent op het totaal is relatief, en laat ook niets zien van de noodzaak. In dat patiën tenbestand zit bijvoorbeeld ook de vrouw die een nacht voor een poliklinische bevalling in het ziekenhuis verblijft. Maar toch. je kunt je tijd maar één keer uitgeven. Soms hoor je achteraf van de situatie van een bepaalde patiënt en denk je: jammer dat ik dat niet eerder heb geweten." Bezuiniging De pastoraal werker is niet bang dat de cijfers die beschikbaar komen, uiteindelijk ook tegen de Dienst Geestelijke Verzor ging gebruikt kunnen worden, zoals bij een reorganisatie of bezuiniging op het personeels bestand. „Dat zou hooguit kun nen gebeuren als men de taak van de geestelijk verzorger zou reduceren tot die van een ker kelijk functionaris alleen. Als wij worden afgerekend op onze kerkelijke activiteiten, zou dat een hele slechte zaak zijn. We zien het zelf als onze belangrijk ste taak om mensen bij te staan in allerlei essentiële vragen waarmee ze kampen. Vaak heb ben die een religieuze achter grond. maar is dat niet heel uit gesproken verbonden met een kerkelijke traditie of praktijk. Het gaat lang niet altijd over God, maar ook wel om iets vaags als 'er moet toch wel iets zijn'. De registratie betekent vol gens De Groot niet dat een loopje wordt genomen met de bescherming van de privacy van de patiënt en het beroepsge heim van de geestelijk verzor ger. Bij de vermelding van de aard van de contacten wordt slechts gebruik gemaakt van een reeks abstracte categoriën, terwijl deze bewuste gegevens bovendien alleen toegankelijk zijn voor de geestelijk verzorger die de betreffende handeling heeft verricht. Het systeem is aan alle kanten beveiligd. De Groot: „Wat door de patiënt aan de geestelijk verzorger wordt toevertrouwd, blijft even ge heim als vóór het computertijd perk. Achter de 'kille' registratie van gegevens gaat een hele we reld schuil waarvan alleen de geestelijk verzorger zelf weet heeft." HET WEER HANS VAN ES Geen vuiltje aan de lucht Nederland werd vrijdagmiddag op gedeeld in drie stroken, elk met een ander weerverhaal. Het noor den van het land had nog altijd last van een oude storing met onstabie le lucht. Er vielen een paar buien en het bleef er fris met 18 graden. De zone tussen Alkmaar en Rotter dam baadde zich in een heerlijk zomerzonnetje. Hier werd het 21 graden; de lucht was helder genoeg om de grote stapelwolken in het noorden te zien langstrekken. Ook in zuidelijke richting werden wol kenpartijen gezien, behorend bij een front over België Het zuiden van het land hield het ook met he lemaal droog en het kwik bleef daar eveneens ettelijke graden la ger dan in onze regio. De westelijke kuststrook kreeg zo alvast een voor- poefje van een nieuwe periode met zonnig en warm zomerweer. Vandaag lijkt het weer wat op dat van vrijdag. Een zwak westenwind je houdt het kustgebied redelijk schoon van wolken met een moda le temperatuur van 21 graden. De atmosferische voorbereiding, die moet leiden tot de nieuwe warmte- golf, is inmiddels in volle gang. Op de oceaan ten zuidwesten van IJs land is een diepe depressie (980 millibar) niet meer vooruitte bran den. Aan de voorzijde wordt een hogedrukbarriére 'opgepompt', die vanuit het brongebied bij de Azo- ren uitbreiding ondergaat naar het Europese vasteland. Er ontstaat zelfs een apart hogedrukf iliaal, dat zondag boven Nederland arriveert. De laatste restanten van een warm- tefront zullen snel plaats maken voor felle zonneschijn. Met weinig wind gaat het kwik landinwaarts omhoog naar 25 graden. Aan zee waait in de middag nog een beetje zeewind, maar ook hier is het aan genaam. Zeker tot het midden van de week is er geen vuiltje aan de lucht, tenzij u niet zo gesteld bent op de warmte. Voor wat Atlantische koelte kunt u nog terecht in Ier land, Schotland, IJsland of Noord- Scandinavië In de rest van Europa wordt het vanaf morgen elke dag warmer. Het hogedrukgebied ves tigt zich maandag in het Oostzee gebied; een positie, die een dege lijke, stabiele zomerperiode garan deert. Continentale winden voeren droge lucht aan met slechts een minimale kans op een warmte-om weer. De uitbundige zonneschijn laat het kwik oplopen tot 27 gra den op maandag en 30 graden ver derop in de week. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Zaterdag af en toe n Ierland: helft gelijk in het waarschijnlijk droog. M dagtempei lopend van 20 graden het noorden tot 27 Denemarken: Vrij zonnig en droog. Mid- dagtemperatuur op zater dag ongeveer 22 graden; iets oplopend. Engeland, Schotland, Wales In Ie/land en Schotland veel bewolking en flinke perioden met regen. In Wales en Engeland zaterdag vrij zonnig en droog maar zondag wat rrreer bewolking. Middagtemperaturen uiteenlopend van 18 graden aan de westelijke kusten tot 25 graden in de omgeving van Londen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig maar zaterdag in het oosten eerst nog bewolking. Droog. Middagtem- peratuur oplopend en zondag variërend van 21 graden aan de kust in Norman- dië en Bretagne tot 28 graden in de oos telijke departementen. Vrij zonnig, droog en warr peraturen uiteenlopend in de omgeving van Porto tot ruim bovei 30 graden in de omgeving van Moura. Spanje: Aan de kust in het noorden en westei van ongeveer 22 graden. Elders c gend zonnig en warm. Maxima graden aan de Costa Brava tot 33 aan de Costa del Sol; in het binnenland ruim boven 35 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden, droog en warm. Op de zuidstranden maxima van boven 30 graden. Zuid-Frankrijk: Veel zon ep droog maar zondag later op op een lokale bui. Geleidelijke wat war mer met zondag maxima van 24 graden bij Biarritz tot boven 30 graden in de Languedoc en Provence. Zaterdag waait Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Middagtem- WEERRAPPORTEN ZONDAG 10 JULI 1994 Zon.- en maanstanden Zon op 05.30 Zon onder 21.56 Maan op 07.27 Maan onder22.20 Waterstanden Katwijk Hoogwater04.59 17.22 Laag water 00.57 13.06 28 MAANDAG 11 JULI 1994 Zon op 05.31 Zon onder 21.55 Maan op 08.39 Maan onder22.46 Waterstanden Katwijk Hoog water 05.32 ••17.59 Laag water 01.31 13.45 Weerrapporten 08 juli 20 uur: n Mis Mallorca e Aanhoudend veel boven 30 graden. Flinke zonnige perioden. Kans op een lokale onweersbui Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon. Vooral op Cor sica ook kans op enkele wolkenvelden en een regen- of onweersbui. Middag- temperatuur van 27 graden op Corsica tot 32 plaatselijk op Sardinië Griekenland en Kreta: Zaterdag in het noorden van Griekeland, en zondag ook elders op het Griekse vas teland, enkele wolkenvelden en kans op een onweersbui. Vooral op eilanden als Kreta en Ro'dos droog en flin Turkije en Cyprus: Rond de Dardanellen naast zon ook wol kenvelden en met name zondag kans op een onweersbui. Elders overwegend zon nig en droog. Middagtemperatuur aan boven de 30 graden. 22 17 00 23 15 0.0 20 10 0 0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12