Leiden 'Concurrentiepositie aangetast' 12 Groot alarm Celstraf geëist voor verkoop valse tickets Feestje in de bouwput ZATERDAG 9 JULI 1994 Niet thuis i Christenen in La- wang op het Indo nesische eiland Java mo gen van plaatselijke islami tische leiders geen gebeds bijeenkomsten bij mensen thuishouden. Sluiting /i q De openbare biblio- I 3 theek 'Meerburg' in Zoeterwoude-Rijndijk vreest dat ze binnenkort de deuren moet sluiten. leiden Oh oh, een overval, schrok het winkelend publiek gistermiddag in de Leidse Maarsmansteeg. Rond half twee verwijderden een klein leger geüni formeerde agenten mensen uit de steeg en storm den rechercheurs in kogelvrije vesten de juweliers winkel binnen. Maar de 'overvaller' bleek slechts een 31-jarige Leidenaar, die met een valse cheque juwelen wilde betalen. De juwelier drukte, toen hij ontdekte dat de handtekening op de aangeboden cheque niet cor respondeerde met die op het pasje, meteen de alarmknop in. Waarop de politie meende dat er een overval aan de gang was. De alarmknop hoort ei genlijk alleen in geval van bedreiging te worden in gedrukt, maar de politie heeft alle begrip voor de handelwijze van de juwelier. „Als een winkelier een valse cheque krijgt aangeboden, zou hij eigenlijk moeten bellen, maar wij begrijpen dat dat moeilijk is als je alleen in de winkel staat", zegt een woord voerder van de politie. De 31-jarige Leidenaar is aangehouden en zit vast. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt wegens valsheid in geschrifte en poging tot oplichting. FOTO HIELCO KUIPERS Kamer van Koophandel: argumenten voor reclamebelasting lachertje Vervolg van voorpagina Leiden ondermijnt de concurrentiepositie van het Leidse def bedrijfsleven. Die scherpe kritiek uit A. Berkhout van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland op de invoering van de reclamebelasting. Berkhout wijst er op dat Leiden de enige gemeente in de wijde omgeving is die reclame-uitingen op eigen terrein belast. 0| leiden wim koevoet )0, De belastingaanslagen zijn als een bom ingeslagen bij de Leid se bedrijven. Bij de Kamer staan de telefoons roodgloeiend. Berkhout: „Ik word echt kwaad als ik dan in de krant lees dat de gemeente het maar raar vindt dat wij de bedrijven niet heb ben ingelicht. De Kamer is toch zeker geen voorlichtingsbureau leiden/de'n haag erna straatsma Een 25-jarige Leidse die jaren lang nep-vliegtickets verkocht hoorde gistermiddag voor de Haagse rechtbank een celstraf van drie jaar tegen zich eisen, waarvan een jaar voorwaarde lijk. Honderden personen zijn door de Leidse om de tuin ge leid. Zij ontvingen na betaling van 800 of 1000 gulden vou chers die niets waard bleken te zijn. De verdachte, ex-werkneem ster van de KLM, heeft tussen 1 februari 1992 en 28 maart 1994 voor zo n 250.000 gulden aan namaak-tickets verkocht. De klanten van de Leidse ontvin- gen na contante betaling een voucher. Bij inruiling zou de I bon goed zijn voor een vliegtic ket naar bijna elke gewenste be- stemming. Alleen vliegreizen naar Australië en Nieuw-Zee- land behoorden niet tot de mo gelijkheid. De in de tenlastelegging op- e. genomen feiten beslaan overi- ui gens slechts een deel van de privéhandel. De recherche gaat er vanuit dat de Leidse vanaf 1989 meer dan 1400 tegoedbon nen heeft verkocht, die in onge veer 300 gevallen in tickets zijn De Leidse genoot het vertrou- wen van kopers, omdat ze bij de KLM werkte op de afdeling tele- fonische reserveringen. Tegen vrienden en kennissen vertelde ze dat haar werkgever na de Golfoorlog een actie wjas begon nen, ter stimulering van de luchtvaart. De tickets zouden eigenlijk alleen bestemd zijn voor familieleden van KLM- werknemers. Na de eerste ver kopen deed de mond-tot- mond-reclame de rest. In gro ten getale stroomden de be langstellenden toe. Argwaan kregen de kopers niet omdat alles er in eerste in stantie goed uitzag. De brieven en tegoedbonnen die ze ontvin gen waren alle voorzien van KLM-logo's. Pas op het moment dat eigenaars de bonnen wilden inruilen tegen tickets begonnen de problemen. De privéhandel kwam aan het licht toen de vrouw ziek was en haar klanten zich met klachten tot collega's wendden. Die vertelden de kla gers dat er helemaaf geen spra ke was van een goedkope actie. Van de laatste 200 verkochte vouchers werden er slechts twee ingeruild tegen echte tickets. Advocaat A.M.M. Orie zei dat zijn cliënte nooit het oogmerk heeft gehad om kopers op te lichten. Ze zou de verkoop zijn begonnen om zich populair te maken in haar omgeving. Om winst zou het de vrouw („ze had alles mee, kwam uit een goed milieu, een leuke baan en jong getrouwd") nooit zijn gegaan. „Vele honderden tickets zijn geleverd voor vele honderddui zenden guldens. Daar hoor ik hier niets- ovfcr." Volgens de raadsman is de 'vriendendienst' uit de hand gelopen omdat 'het ene gat met het andere werd ge vuld'. „Bij de eerste verkopen is het goed gegaan, maar door een lieleboel uiterst ongelukkige na bestellingen is er uiteindelijk veel mis gegaan." De raadsman van de Leidse vroeg om onmiddellijke vrij spraak, die echter niet werd ver leend. De rechtbank doet uit spraak op 21 juni. o' MOTORFIETS - De Groenoordhallen staan volgende week zater- s dag geheel in het teken van motoren. Dan wordt de zogeheten Chesterfield-motordag gehouden. Tijdens dit evenement worden - van diverse merken modellen getoond, is er een informatiemarkt en worden demonstraties gegeven. De Groenoordhallen zijn van 10.00 tot 17.00 uur geopend. van de gemeente Leiden." Berkhout vindt dat de ge meente veel te weinig naar bui ten heeft gebracht over de nieu we belasting, waartoe reeds in 1992 is besloten. „In het regu liere overleg met de gemeente is er met geen woord over gerept. De wethouder verwacht toch zeker niet van ons dat wij alle verordeningen van 22 gemeen ten gaan opvragen en uitspit ten?" Dat de gemeente reclamebe lasting mede heeft ingevoerd om het stadsbeeld aantrekkelijk te houden, noemt hij een la chertje. „Reclame maakt een stad juist levendiger. Als het gaat om het aanzien van de stad, dan heb ik nog wel een paar voorbeelden. Volgens mij gaat het de gemeente helemaal niet om het stadsbeeld. Dan zou ze de reclame aan banden leggen. Nu vraagt ze alleen maar om geld." WD-fractieleider A. Geertse- ma is er trots op dat zijn fractie destijds tegen heeft gestemd. „Dezer dagen wordt bewezen dat wij toch gelijk hadden. Re clamebelasting is een onhan teerbare belasting. Ie krijgt de meest bizarre discussies. Een winkelier die zijn vensterbank vol zet met Omo-pakken wordt wel aangeslagen en zijn collega die drop achter de ruit heeft lig gen niet omdat de letters daar van niet zijn te lezen. 1 let is ook van de gekke dat je medio 1994 wordt aangeslagen over 1993." CDA-wethouder J. Walen kamp is zelf ook niet zo te spre ken over de gemeentelijke voor lichting. Toch vindt hij reclame belasting noodzakelijk. De ge meente heeft de opbrengsten hard nodig en aan de 'wildgroei van reclame-uitingen' moet een einde worden gemaakt. „Recla mebelasting is juist een onder- ncmersvriendelijke manier. On dernemers kunnen zo hun ei gen afweging maken." De wet houder noemt het proefproces van de Vereniging voor Onder nemingen 'volkomen legitiem'. „Ik denk dat de gemeente wint. De verordening heeft in andere gemeenten ook standgehou den." Meevaller De gemeentefinanciën lijken voor wethouder J. Walenkamp (CDA) en zijn ambtenaren nog altijd een groot mysterie. De ge meente Leiden heeft een meevaller van zeven miljoen gulden, maar de wethouder financiën weet niet waar hij dit cadeautje, een overschot op de jaarrekening van 1993, aan heeft te danken. Toch zijn er enkele oorzaken denkbaar. Het overschot zou wel eens het eerste concrete resultaat kunnen zijn van het beleid dat Walenkamps voorganger, PvdA'er S. de Vreeze, heeft ingezet. Die zat de ambtenaren zo stevig achter de broek dat ze veel zui niger met hun geld omsprongen. Dat was op het Leidse stadhuis, waar jarenlang alle inspanningen waren gericht op het binnenha len van subsidies voor de artikel 12-gemeente, nog niet eerder vertoond. Een andere mogelijkheid is dat de zeven miljoen gulden helemaal niet als meevaller kunnen worden beschouwd. Ze kunnen ook duiden op het slechte beheer van de gemeentefinanciën waar door er onvoldoende inzicht is in de toestand van de gemeente kas. Dan blijken tegenvallers meevallers en andersom. Walen kamp wordt geacht scherp de uitgaven van de gemeente in de gaten te houden. Daarom is het op z'n zachtst gezegd merkwaar dig dat hij nog niet weet waar de meevaller vandaan komt. Hoe het ook zij, mocht de gemeente inderdaad zeven miljoen gulden overhouden, dan ligt het voor de hand dat geld op een of andere manier terug te geven aan de Leidse belastingbetalers. Die werden uiteindelijk jarenlang geconfronteerd met belasting verhogingen, onder meer omdat er op het stadhuis te veel geld werd uitgegeven. zaterdag 11.00-16.00 Tentoonstel lings- reeks 'In zeven Leidse kerken' 11.00-16.00 Expositie 'Kijk op Leiden', Hooglandse Kerk 11.00-16.00 Kinderstraatthea- ter Coati Mundi, Stadshuisplein 13.00-16.00 Drakenbootrace, Oude Rijn (Apothekersdijk) 14.00-16.30 Finales jeugdten- nistoernooi, Stadshuisplein 18.00-23.00 Voetbalavond (Nederland-Brazilië) in video tent, Beestenmarkt vanaf 20.00 Musical Anatevka (Minerva), Schouwburg zondag vanaf 09.30 Lakenwandel- tocht, start: 3 Oktoberhal, Sma ragdlaan vanaf 10.30 Lakenmis (Gregoriaans), Hartebrugkerk, Haarlemmerstraat 11.00-17.00 Leidse Laken- markt: Nieuwe Rijn, Vismarkt, Botermarkt, Breestraat en Steenschuur 11.30-17.00 Standwerkers concours, Botermarkt 11.30.13.00 Koffieconcert Sempre Crescendo, Minerva, Breestraat 50 13.00-14.40 Straattheater Frueflaesk og Boffer, Stadhuis plein vanaf 13.00 Rondleidingen in de Lakenhal, Oude Singel 14.00-16.00 Expositie 'Kijk op Leiden', Hooglandse Kerk 14.00-23.00 Werfpop, Van der Werfpark 14.30-15.30 Inloopconcert Sinfoniëtta, Hooglandse Kerk vanaf 15.30 Musical Anatevka (Minerva), Schouwburg 18.00-23.00 Voetbalavond, vi-- deotent, Beestenmarkt maandag 11.00-17.00 Boeken- en Boe- renmarkt, Vismarkt 12.30-13.15 Orgelconcert An ton Doornhein, Hooglandse Kerk 12.45-13.30 Beiaardconcert, stadhuiscarillon 13.00-16.00 Expositie 'Kijk op Leiden', Hooglandse Kerk 19.00-21.00 Kinderen voor Kinderen, provinciale finale met Jan Rietman, Hooglandse Kerk leiden Even leek het bij het Leidse Station op Katwijk aan Zee. In het mulle zand vlak naast de betonplaat van de nieuwe stationshal stonden gistermiddag wat felgekleurde pa rasolletjes waaronder een select gezelschap een koel biertje nuttigde. Een privé-feestje voor de medewerkers aan het project 'fiets fout is fiets weg'. „De actie 'fiets fout is fiets weg' is een groot succes", aldus een verheugde wethou der Jan Laurier. „Natuurlijk is het rond het station nog steeds rommelig vanwege de bouwwerkzaamheden, maar er staat bijna geen fiets meer verkeerd. Hoog tijd om het succes op deze plek op een mooie vrijdag middag te vieren." „Een publieksvriendelijke actie", noemt P. de Jeu van de Dienst Parkeerbeheer het pro ject. „Als we op onze ronde fietsen tegenko men die verkeerd staan en er is nog plaats in de rekken, dan zetten we ze gewoon netjes neer. Nemen we fietsen mee, dan kunnen mensen hun rijwielen gewoon gratis ophalen in de oude fietsenstalling bij het station." Daar zijn sinds het begin van de actie ruim tweeduizend fietsen naar binnen gebracht. De score wordt netjes bijgehouden op een aan plakbord. Tot nu toe haalden 1355 mensen hun rijwiel weer op, werden zo'n honderd fietsen als 'wrak' afgevoerd en staan er nog ruim zeshonderd fietsen op hun rechtmatige eigenaar te wachten. „Het verbaast mij wel eens", zegt De Jeu. „Echt gloednieuwe fiet sen en na maanden zijn de eigenaren nog niet komen kijken of hun rijwiel er tussen staat." FOTO HIELCO KUIPERS 'Schietpartij was incident' leiden wim koevoet Het Groenoordhallenterrein in Leiden is niet 'significant' on veilig. Dat antwoorden burge meester en wethouders op wa gen van de SP over de schiet partij met dodelijke afloop in de nacht van 8 op 9 juni. Omwo nenden verklaarden na de ge beurtenissen dat het al tijden niet pluis is in het gebied aan de Willem de Zwijgerlaan. Het par keerterrein zou in toenemende mate dienen als plaats van sa menkomst voor criminelen. B en W leiden uit gegevens van de politie af dat de schiet partij niet meer en niet minder dan een 'incident' is geweest. Toch heeft het college de politie inmiddels verzocht meer te sur veilleren op het terrein. Verder moet de directie van de Groen oordhallen de gaten in de hek ken dichten en in de avonduren 'een strikter sluitingsbeleid' I let college memoreert in zijn beantwoording ook aan het plan van CDA-wethouder J. Walenkamp die wil proberen de Groenoordhallen nieuw leven in te blazen met bijvoorbeeld ho tels, kantoren en congresruim te. Een deel van de hieruit voortvloeiende werkgelegen heid zou kunnen bestaan uit de bewaking van het terrein. Watertrappelen in plaats van tobbedansen aan Hoogstraat leiden loman leefmans Van het aangekondigde tobbe- dansen was gistermiddag geen sprake in het water bij de Hoog straat. De door studentenvere niging Minerva aangebrachte helling bleek te steil. Vrijwel geen enkele deelnemer gleed, zoals het moest, van de glijbaan over het water naar de boei waar een hoepel omheen moest. Iedereen duikelde direct kopje onder om dan maar zwemmend en watertrappelend de boei te bereiken. Voorafleken alle ingrediënten aanwezig voor een middagje Hollands volksvermaak op de plaats waar Oude en Nieuwe Rijn samenkomen. Minerva had een vijf meter hoge en tien me ter lange, houten glibberhelling voor de Waag neergepoot en had voldoende deelnemers vooral uit eigen gelederen. Deze waaghalzen hadden 'bootjes, vlonders, planken en tonnen gemaakt waarmee ze zich onder een stralende zon als lemmin gen naar beneden stortten. Een kleine duizend nieuwsgierigen wachtten hun lot vol spanning af. Maar de aanblik bleek toch niet dezelfde als dat van het be- Het tobbedansen voor de Waag. De helling bleek voor veel deelnemers te steil voor een goede afzink. FOTO HENK BOUWMAN kende tv-spelletje van de TROS. Zonder uitzondering ging het zoef-krak-plons. De klap op het water verbrijzelde de bouwsels en de deelnemers verdwenen direct onder de waterlijn. Onge lukken bleven uit. De uiteindelijke winnaar was Jasper van Soest, een korpsstu dent die samen met zijn jaar club een vehikel van planken en kussens had gemaakt en net binnen de tien tellen het par cours aflegde. I lij kreeg een vijf dehands doch APK-gekeurde Opel als prijs. De jury vond Piet Hein van As de origineelste. Hij stortte namens buurthuis Wes terkwartier op een WC-pot naar beneden en kreeg een taart als cadeau.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11