Doorbraak in overleg Angola Dollar centraal op economische top G-7 Buitenland Rwandezen op de vlucht Rode loper onder Li vandaan gehaald Palestijnen mogen in Gaza vergaderen over handvest Stieren zetten zich schrap Minister Pasqua zet Franse spionnenbaas aan de dijk Faeroër kiezen voor aansluiting bij Brussel VRIJDAG 8 JULI 1994 St. Gotthardtunnel weer open góschenen De St. Gotthardtunnel, die Zwitserland met Italië verbindt, is weer open voor alle verkeer. Door een in brand ge vlogen vrachtwagen was gebruik van de tunnel sinds dinsdag ochtend onmogelijk. De verwachting was dat de herstelwerk zaamheden aan de tunnel tot zaterdag duurden, maar de repa ratie nam minder tijd in beslag. Branden Spanje hinderen toeristen niet den haag Toeristen met gangbare bestemmingen hoeven voor alsnog niet bang te zijn voor de bosbranden in Spanje. Die woe den vooral in de bergen en niet aan de kust. Er zijn wel een paar dorpjes geëvacueerd, maar dat waren geen toeristische bestem mingen. Volgens de ANWB en de ANVR kunnen de Nederlandse toeristen in Spanje over het algemeen blijven waar ze zijn of ge woon vertrekken naar het oord van hun bestemming. Atheners bezwijken onder smog en hitte athene In Athene zijn 170 mensen in het ziekenhuis opgeno men met gezondheidsproblemen wegens smog en hitte. Om de luchtvervuiling het hoofd te bieden, verboden de Atheense auto riteiten het verkeer in het centrum. In de hitte van 40 graden Celsius liep het gehalte stifstofdioxide in de lucht op tot het dub bele van woensdag: 450 milligram per kubieke meter. Vier doden bij Palestijns geweld Jeruzalem» Een dag na het vertrek van PLO-leider Arafat uit de Gazastrook hebben radicale Palestijnen hun gewelddadige ac ties hervat. Een zeventienjarig meisje uit de nederzetting Kiryat Arba kwam gisteravond bij een aanslag om het leven. Een Israë lische soldaat werd ontvoerd en vermoord. En twee van collabo ratie verdachte Palestijnen werden om het leven gebracht door mede-Palestijnen. Rellen in Nigeria lagos De Nigeriaanse oproerpolitie heeft gisteren met geweld een einde gemaakt aan een demonstratie in de hoofdstad Lagos. Daarbij kwam tenminste één jongen om het leven. Volgens oogetuigen werd het slachtoffer geraakt door een verdwaalde politiekogel. De met stenen gooiende menigte demonstreerde tegen de gevangenschap van de politieke leider Moshood Abio- la. De rellen vielen samen met een nationale staking die Nigeria voor de vierde achtereenvolgende dag in zijn greep hield. Scooter rijdt op benzine en elektra rome» De Italiaanse tweewielerproducent Piaggio (onder meer Vespa) heeft een scooter geïntroduceerd met zowel een benzi ne- als een elektromotor. De laatstgenoemde aandrijving is goed voor 26 kilometer per uur gedurende 75 minuten. De oplaadtijd Zeven Italianen gedood in Algerije rome» Zeven Italianen zijn gedood bij een aanslag in de Alge rijnse havenstad Jijel. Onbekenden zijn in de nacht van woens dag op donderdag aan boord gegaan van een Italiaans vracht schip waar ze de Italianen de kelen doorsneden. Vier doden bij aanval Rode Khmer aranyaprathet Cambodjaanse guerrillastrijders van de Rode Khmer hebben vanmorgen artilleriebeschietingen uitgevoerd op de stad Poipet, aan de grens met Thailand. Volgens Thaise mili tairen zijn zeker vier mensen omgekomen en 21 mensen ge wond geraakt. De aanval volgt op de beslissing van het Cam bodjaanse parlement deze week om de maoïstische guerrillabe weging buiten de wet te plaatsen. Algemene staking in Zaïre Kinshasa De Zaïrese oppositie heeft gisteren gezegd de nieuwe premier Kengo wa Dondo niet te accepteren en zijn kabinet ten val te zullen brengen door een algemene staking. Een medewer ker van oppositieleider Tshisekedi zei dat het land onregeerbaar zal worden gemaakt. De omvang van de staking, die vandaag begint, is een vuurproef voor Tshisekedi's macht. Cavaco ook niet beschikbaar Lissabon De Duitse minister Kinkel (buitenlandse zaken) heeft gisteren te kennen gegeven dat ook de Portugese premier Anibal Cavaco Silva niet beschikbaar is voor de post van voorzitter van de Europese Commissie? Duitsland en Frankrijk hebben inmid dels de hoop laten varen dat de Belgische premier Dehaene, die stuit op een Brits veto, vertrekkend EC-voorzitter Jacques Delors kan opvolgen. correspondent De spionage-affaire rond de Franse socialisten heeft de lei der van de Parijse politie-inlich- tingendienst, Claude Bardon, zijn baan gekost. Minister Pas- qua (binnenlandse zaken) heeft hem gisteren met onmiddellijke ingang van zijn functie onthe ven. En een van Bardons onder geschikten is geschorst. Het satirische weekblad Le Canard Enchainé onthulde woensdag dat een inspecteur van de algemene inlichtingen dienst van de Parijse politie en kele weken geleden een beslo ten bijeenkomst van de partij raad van de Franse socialisten heeft afgeluisterd. De man zou zijn superieuren via de telefoon 'live' verslag hebben gedaan van de tumultueze bijeenkomst die partijleider Rocard de kop kostte. De onthulling leidde tot grote consternatie bij de socialisten. Ze eisten onmiddellijk tekst en uitleg van minister Pasqua. Die - nam de zaak aanvankelijk ta melijk luchtig op. Hij gaf toe dat een inspecteur van de inlichtin gendienst de socialisten had be- De ANWB Beisboekenwinkel Van even eruit tot de wijde wereld in Van Vispoort tot Chinese Muur Zairë gaat weer praten met Luanda De presidenten van Angola en Zaïre hervatten hun vijf jaar geleden afgebroken overleg met als doel een eind te maken aan de slepende en bloedige burgeroorlog in An gola. Dit is het eerste resultaat van de bemiddelingspo ging van Zuid-Afrika's president Nelson Mandela, die door de Verenigde Naties (VN) is gevraagd vrede te stich ten in Angola. johannesburg john v medewerker Mandela sprak gisteren in Pre toria afzonderlijk en gezamen lijk met de presidenten José Eduardo dos Santos van Angola, Joaquim Chissano van Mozam bique en Mobutu Sese Seko van Zaïre. Volgens het programma praat Mandela volgende week met Jo- De troepen van het Rwandees Patriottisch Front (RPF) rukken steeds verder op naar de weste lijke stad Kibuye die in handen is van regeringstroepen. Dui zenden burgers vluchtten voor de opstandelingen uit, aldus een Franse legerwoordvoerder. Kibuye wordt overspoeld door 60.000 ontheemden. Tien duizenden Rwandezen trekken naar het grondgebied dat nog in handen is van het regeringsle ger, dat steeds kleiner wordt naarmate het door Tutsi's gedo mineerde RPF verder oprukt. Een Franse regeringsfunctiona ris omschreef de vluchtelingen- situatie als 'catastrofaal' en riep internationale organisaties op te helpen. nas Savimbi, de leider van An gola's rebellenleger Unita. Sa vimbi verloor de eerste demo cratische verkiezingen van An gola in september 1992 van Dos Santos en pakte de wapens na een korte vrede weer op. Dos Santos en Mobutu beslo ten een gemeenschappelijke commissie voor defensie en vei ligheid nieuw leven in te blazen. begint volgende week met de voorbereidingen van een top tussen de twee lei ders. De troepen van Savimbi, die grote delen van Angola be heersen, kregen aanvankelijk de steun van Zuid-Afrika, de Vere nigde Staten en Zaïre. Dat laatste land is nog steeds de voornaamste wapenleverancier en 'handelspartner' van Unita. aarnemers bestempelen het resultaat van de eerste bespre kingen als bemoedigend. Als Mobutu ertoe kan worden ge bracht zijn hulp aan Savimbi stop te zetten, zal deze waar schijnlijk eerder bereid zijn het vredesakkoord te ondertekenen dat onder leiding van de VN is opgesteld. ,,Na de gesprekken vandaag, is er geen reden voor pessimisme", aldus Mandela. Bejaarde Brit mag Charles bij kroning ondersteunen Een gepensioneerde en gefortuneerde Britse zakenman heeft 110.000 gulden betaald voor het recht om de hand van prins Charles vast te houden bij diens kroning. Ook Japanners, Amerikanen, Oostenrijker en Spanjaarden bo den op de veiling mee maar 'ik wilde voorko men dat het voorrecht naar het buitenland zou verdwijnen', zei de 66-jarige koper. Tijdens een korte veiling in Newark kocht de man de titel lord en 'heer van het domein Worksop'. Aan de laatste behoort het privilege de rechterhand van de nieuwe koning te on dersteunen tijdens de plechtigheid in de West minster Abbey waarbij hij de koninklijke scep ter ontvangt. De laatste heer van Worksop, de hertog van Newscastle, overleed in 1988 zonder mannelij ke erfgenaam, ondanks zes maal gehuwd te zijn geweest. De erfgenamen besloten de titel te verkopen. De privileges werden door Henry VIII in 1541 aan Worksop verleend. De koper van de titel kan nog enige tijd moe ten wachten want Elizabeth heeft verklaard voorlopig niet aan aftreden te denken. jeruzalem ad bloemendaal Voor schrappen passages vernietiging Israël vorig jaar september. Maar tot nu toe heeft Arafat geen serieu ze poging ondernomen om de leden van van de PNC bijeen te krijgen. Hij lijkt er niet van over tuigd dat hij kan beschikken over de voor de wijzigingen be nodigde tweederde meerder heid. Premier Rabin is ongeduldig geworden. Niet alleen omdat de oppositie hem telkens weer voor de voeten werpt dat hij een akkoord met de PLO heeft ge sloten zonder dat het handvest is gewijzigd, maar ook om coali tieredenen. Zijn partij, Arbeid, onderhandelt met twee leden van de Yi'ud-fractie over toetre ding tot de regeringscoalitie. Een van de voorwaarden van Yi- 'ud is dat het Palestijnse hand vest wordt gewijzigd. correspondent Israël gaat akkoord met een speciale bijeenkomst van de Pa lestijnse Nationale Raad (PNC) in de Gazastrook. De Raad, een soort PLO-parlement in balling schap, moet de wijziging goed keuren van een aantal passages in. het Palestijnse handvest waarin wordt aangedrongen op de vernietiging van de staat Is raël. Yasser Arafat heeft de Is raëlische premier Rabin bij hun ontmoeting in Parijs beloofd dat hij vaart zal zetten achter het bijeenroepen van de PNC. Dat het handvest zal worden gewijzigd was een van de toe zeggingen die de PLO aan Israël heeft gedaan bij de onderteke ning van het akkoord van Oslo, bonn steve crawshaw the independent Het bezoek van de Chinese pre mier Li Peng aan Duitsland is gisteren uitgelopen op een di plomatieke rel nadat Li's geduld herhaaldelijk te veel op de proef was gesteld. Hij was boos over de voortdurende kritiek op Pe- kings staat van dienst op het ge bied van de mensenrechten. Li zag op het laatste moment af van een bezoek aan de Bran denburger Tor in Berlijn, veront waardigd omdat hij geconfron teerd zou worden met demon stranten die de herinnering aan de slachtpartij op het Plein van de Hemelse Vrede levend hiel den. De burgemeester van Berlijn, Eberhard Diepgen, liep in af wachting van Li rond de poort te ijsberen, toen hij vemam dat de Chinese gast al naar het vliegveld was vertrokken naar zijn volgende bestemming, Weimar. Een paar uur later brak Li ook zijn bezoek aan de ge boortestad van Goethe af, deels omdat tijdens een toespraak werd gewezen op het belang van 'waardigheid en vrijheid'. Li vatte deze opmerking van de voorzitter van Stichting voor Weimarer Classisisme, gemaakt tijdens een rondleiding door het huis van Goethe, op als een per soonlijke belediging. Woedend geworden door de toespraak, en door nog meer demonstranten, liet hij vervol gens verstek gaan bij zijn gast heer, de Thüringse deelstaat premier Bernard Vogel, die hem een lunch zou aanbieden. Van Tijdens zijn reis door Duitsland stuitte de Chinese premier Li Peng oe- vral op demonstraties tegen de schending van de mensenrechten in zijn land. Hier overleggen demonstranten in München met burgemeester Ude (links). foto reuter ludwic hübl Weimar ging hij naar München, waar hij voor nog meer diplo matieke verwarring zorgde. Li had voor vandaag al een ge plande ontmoeting met de bur gemeester van München, Chris tian Ude, afgezegd omdat deze hem had beledigd door te zeg gen dat hij de kwestie van de mensenrechten in zijn gesprek ken met de Chinese leiders aan de orde zou stellen. Het een week durende bezoek heeft van het begin af aan di plomatieke problemen gekend. Er kwam niet alleen kritiek van de kant van de oppositie, maar ook vanuit de gelederen van de regerende Christen-Democra ten. Men voelde zich zeer onge makkelijk over het uitrollen van de rode loper voor de man die als eerste verantwoordelijk wordt gehouden voor de slach ting onder de Chinese demon stranten die vorige maand vijf jaar geleden meer democratie Aan de ene kant was er de wens om Li's politieke onbuigzaam heid niet te belonen, en aan de andere kant de wens winstge vende overeenkomsten te slui ten met Peking. Duitsland is China's belangrijkste handels partner in Europa. Het waren uiteindelijk niet geheel ver- rassend de Oostduitsers die, met de ervaringen van veertrig communistische dictatuur nog vers in het geheugen, de con frontatie met Li echt aangingen. parus hans gertsen spied. Maar van een geplande actie zou geen sprake zijn ge weest. De 'spion' bevond zich volgens Pasqua toevallig in een ruimte waar hij via een luid spreker de verhitte debatten kon volgen. Hij zou de verlei ding niet hebben kunnen weer staan zijn bazen op de hoogte te stellen van wat hij hoorde. Dat Pasqua gisteren alsnog de topman van de betrokken in lichtingendienst de laan uit stuurde, ligt waarschijnlijk meer aan de groeiende kritiek in zijn eigen RPR dan aan de woede van de socialisten. Toen de RPR-fractie maatregelen eiste, hoefde Pasqua daarover niet lang na te denken. Hier had hij een prachtige aanleiding om de al vaker, vooral vanuit conser vatieve hoek bekritiseerde Clau de Bardon aan de dijk te zetten. Daarmee slaat Pasqua twee vliegen in één klap: hij is van een ooit door de socialisten be noemde functionaris af en hij haalt het venijn uit de affaire. De feiten zijn toegegeven en de schuldigen zijn gestraft. Het ri sico dat de zaak Watergate-ach- tige proporties gaat aann< is daarmee weggenomen. 'Genbanaanheeft meer smaak en voedingswaarde Na de genetisch gemanipu leerde tomaat, is de genetisch gemanipuleerde banaan op komst. De 'genbanaan' ver keert nog in de ontwikke lingsfase bij de Amerikaanse onderneming DNA Plant Technology en het Britse Zen- eca Plan Science. De variëteit produceert minder ethyleen dan de bestaande banaan. Ethyleen zorgt voor de rijping van fruit. Doordat er minder ethyleen in zit, wordt de 'genbanaan' minder snel rijp, zodat die langer aan de boom kan blijven hangen en daardoor meer smaak en voedingswaarde krijgt. thorshavn ap De 403de editie van de Baskische Sanfermines-feesten, waarbij stieren door de straten worden gejaagd, is gisteren begonnen met de trieste balans van een dode en vier gewonden. 'Sanfermines' is het feest van de patroonheilige van de Baskische regio Navarra. In Pasajes kwam een met de stieren meerennende man om het leven nadat hij op de horens was genomen. Een andere renner een 'mozo' in deze 'encierro' raakte zwaar gewond. Het stierenrennen in Pamplona (foto) begon eveneens met drie gewonden, onder wie twee jeugdige Australiërs. foto alvaro barrientos De regerende Sociaal-Democra ten op de Faeröer hebben giste ren bij de vervroegde verkiezin gen vijf van hun tien zetels ver loren in het parlement. Premier Marita Petersen zag veel kiezers overlopen naar het Arbeids front, een afsplitsing van de so ciaal-democraten. zijn partij. De nieuwe premier wordt waarschijnlijk Edmund Joensen, leider van de Unionistische Par tij. De unionisten boekten twee zetels winst en komen op acht, waarmee zij de grootste fractie worden in het 32 zetels tellende parlement. De partij van Joen sen is voorstander van aanslui ting van de eilandengroep bij de Europese Unie. De Faeröer zijn 18 semi-auto- reisboekenwinkel. de leukste omweg voor je vakantie. ANl Het puikje van de internationale politiek is tot en met zondag in het Zuiditaliaanse Napels bijeen voor de jaarlijkse top van de zeven belangrijkste industrielan den, de zogeheten G-7. In verband met de problemen rond de koers van de Amerikaanse dollar zijn ditmaal alle ogen gericht op de Amerikaanse president Clinton en de kersverse Japanse premier Murayama. Het sle pende handelsoverleg tussen Tokyo en Washington is de dollar fataal geworden. De koers van de Amerikaan se munt zakte vorige week tot een naoorlogs diepte punt van 97,68 yen. De socialist Murayama maakt in Napels zijn interna tionale debuut. Hij is de derde Japanse premier in drie maanden tijd. Dat tekent de politieke chaos in het land van de Rijzende Zon. En door die chaos zit er weinig schot in de besprekingen over het terugdringen van-het Japanse overschot op de handel met de Vere nigde Staten. De Japanners voeren 130 miljard dollar meer uit naar de VS dan zij uit dat land invoeren. Links en rechts is gesuggereerd dat de Amerikanen doelbewust weinig doen aan het steunen van de dol lar. De lage dollarkoers, zo is de redenering, maakt Amerikaanse produkten immers goedkoper en dat is goed voor de export. Andersom zorgt een dure yen er voor dat de Japanse.goederen uit de markt worden ge prijsd. Volgens de Amerikaanse president is het echter allemaal onzin. Washington gebruikt de dollarkoers niet om het handelsoverschot omlaag re krijgen, heeft hij meer dan eens laten weten. Clinton en Murayama hebben vandaag anderhalf uur uitgetrokken voor een kennismakingsgesprek. Nie mand verwacht van dat gesprek een doorbraak. Mu rayama is immers amper een week premier. Wel kan de Japanse regeringsleider goede sier maken met enkele voornemens. Zo werd dinsdag besloten om de verlaging van de inkomstenbelasting nog een jaar te handhaven. Verder wal Japan meer openbare wer ken laten uitvoeren. Deze maatregelen moeten de bin nenlandse vraag stimuleren. En als de Japanners meer buitenlandse produkten en diensten kopen, daalt au tomatisch het handelsoverschot. Of de G-7-leiders gezamenlijk stappen nemen om de dollar te steunen, valt zeer te bezien. Gastheer Italië maakt daartoe immers geen aanstalten en de econo mische grootmachten VS en Duitsland evenmin. Meer valt te verwachten van een ander agendapunt in Napels: Tsjernobyl. Als het aan Frankrijk en Duitsland ligt, komen de VS, Canada en Japan over de brug met geld voor de sluiting van de kerncentrale in Tsjernobyl. Vooral de Duitsers zien dit als een eerste stap naar ver vanging van onveilige kernreactoren in de voormalige Sovjetunie. De Europese Unie heeft daarvoor twee we ken geleden al 1,07 miljard gulden toegezegd. Clinton zou volgens premier Berlusconi willen dat Oekraïne van het Westen vijf miljard dollar krijgt om haar eco nomie op orde te brengen. Het geld is mede bedoeld om drie andere kernreacto ren te voltooien, zodat er in Oekraïne geen stroomte kort ontstaat als de rampcentrale van Tsjernobyl dicht gaat. President Kravtsjoek van Oekraïne vindt dat ech ter niet genoeg. Hij wil nog een vierde nieuwe centrale om de 5.000 tot 6.000 mensen die nu in Tsjernobyl hun brood verdienen aan een nieuwe baan te helpen. Ook de economische toestand in Rusland zal uiteraard ter sprake komen. Moskou hoopt dat de G-7 met een toezegging komt voor extra miljarden steun in de vorm van zogenoemde trekkingsrechten op het Inter nationale Monetaire Fonds. De kans daarop is echter klein. Vooral Bonn voelt er namelijk weinig voor, uit vrees dat die extra hoeveelheid geld de inflatie zal aan wakkeren. nome eilanden die bij Dene marken horen. Denemarken trad in 1973 tot de EG toe, maar de Faeroër deden dat niet. De eilandbewoners waren bang dat andere Europese landen in hun rijke viswateren zouden moeten worden toegelaten. Vis is het belangrijkste exportprodukt van de eilanden. Hoewel de eilandbewoners hun eigen weg gingen, stortte de eqonomie in. Bedrijven en banken gingen failliet, de werk loosheid steeg tot 20 procent en de buitenlandse schuld tot 1 miljard dollar. De Faeröer wor den financieel gesteund door Denemarken, maar om uit de crisis te komen moeten de ei landen zich volgens Joensen di rect bij de EU aansluiten. Panama weigert Haïtiaanse vluchtelingen NAPELS Rtr-DPA-UPI De Verenigde Staten hebben te leurgesteld gereageerd op de beslissing van Panama om geen 10.000 Haïtiaanse vluchtelingen op te nemen. De woordvoerster van het Witte Huis, Dee Dee Myers, zei in Napels dat Clinton 'duidelijk teleurgesteld' is. Ze voegde er echter aan toe dat de VS hun asielbeleid niet wijzigen en er nog andere op ties' in de regio zijn. Waarne mers menen evenwel dat Pana ma's beslissing een zware te genvaller is voor Clinton, die een oplossing zoekt voor de duizenden bootvluchtelingen uit Haïti. De Panamese president Guil- lermo Endara trok zijn aanböd om de Haïtiaanse bootvluchte lingen op te nemen gisteren on verwacht in. Het aanbod van Endara stuitte in Panama op scherpe kritiek.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5