Samenraapsel van betere westerns Baldwin en Basinger vonken in re-make 'The Getaway' Film Dochter drijft naïeve vader tot wanhoop Cowboyfilm terug van weggeweest Getting even with Dad een beetje kinderachtig DONDERDAG 7 JULI 1994 8 Komiek Paul Hogan blijft Crocodile Dundee in 'Lightning Jack' film recensie mark van den tempel Lightning Jack Te zien Odeon 1, Den Haag. Komiek Paul Hogan zal voor zijn publiek wel altijd Cro codile Dundee blijven, de laconieke avonturier uit de binnenlanden van het Australisch continent. Hogan doet trouwens zelf niets om dit te vermijden, getuige zijn laatste film Lightning Jack. Hetzelfde vette accent, dezelf de platte hoed, dezelfde platte grappen. Alleen de locatie verschilt; geen Australische outback hier maar het Wilde Westen. Hogan pikt zijn graantje mee van de cowboy film-revival, maar de kostuums daargelaten is het ge woon Crocodile Dundee 3. ren. Er zijn de overbekende ele menten als een Indianen-ach tervolging, een saloongevecht en een bordeelbezoek, en ver der duiken de al even onvermij delijke corrupte marshal (Pat Hingle) en de hoerenmadam met het gouden hart (Beverly d'Angelo) op. Lightning Jack oogt als een samenraapsel van veel betere westerns als The Outlaw Josey Wales. Cat Ballon en The Ballad of Cable Hogue. Maar ook Hogan's eigen Cro codile Dundee was veel leuker. Mick Dundee was een char mant en geloofwaardig perso nage, die als bushman in een vreemd New York voor een reeks plezierige misverstanden zorgde. Ook Jack is een Austra liër ver van huis, maar zijn ka rakter moet het meer van een amusante persoonlijkheid heb ben dan van een komische te genstelling. En dat is te weinig om Lightning Jack anderhalf uur in het zadel te houden. Hogan speelt de titelrol van Lightning Jack Kane, een outlaw die tot zijn grote verdriet door de pers maar niet in één adem wordt genoemd met illustere collega's als Jesse James en Cole Younger. Dit heeft ook zijn voordelen. Na een mislukte bankroof is hij de enige die niet de moeite waard is om achterna gezeten te worden. Bij een vol gende kraak loopt het alweer mis slechts met de hulp van een gijzelaar weet hij weg te ko men. Deze zwarte jongen, Ben Doyle (Cuba Gooding jr.) ge naamd, vindt het best dat Jack hem van een vervelend bestaan heeft verlost en blijft bij hem om het vak van outlaw te leren. Veel meer plot valt er in Lightning Jack niet te bespeu- film recensie BIOSCOPEN Kim Basinger en Alec Baldwin op weg naar een onzekere toekomst. Sam Peckinpah draaide The Getaway (1972) in de adempauze van zijn meest ambiteuze projekten: The Wild Bunch en Pat Garrett and Billy the Kid. Een klassieker werd het niet, wèl een met zorg en vaart gemaakte actiefilm die aantoonde dat een mindere Peckinpah nog steeds met kop en schouders boven de concurrentie uitstak. En ei genlijk is de nieuwe Getaway dat ook een ge smeerd lopend staaltje amusement zonder al te hoge pretenties. Erg veel is er niet gesleuteld aan Walter Hills oorspronkelijke script over de gentleman-bank- rover Doc McCoy (Alec Baldwin) en zijn partner in crime Carol (Kim Basinger), die door een onge lukkig verlopen roof van elkaar gescheiden raken. Terwijl Doc in een Mexicaanse cel dreigt weg te rotten, klopt Carol in wanhoop aan bij supercri mineel Jack Benyon Games Woods). Deze weet Doc's vrijlating te bewerkstelligen. Het echtpaar moet hier wel wat voor doen, na melijk de weekopbrengst van een paardenren baan stelen. Een ingenieuze kraak volgt, waarbij de McCoys worden geassisteerd door de wrede Rudy Travis (Michael Madsen). Alles loopt vol gens schema, totdat Travis zijn medeplichtigen na afloop probeert te vermoorden. Doc is hem net voor en bereikt met Carol heelhuids Benyons' villa. Maar de eerste fouten zijn dan al gemaakt, en voor de McCoys begint een nachtmerrie-achti- ge vlucht die hen over de grens naar het veilige Mexico moet voeren. Grote trekpleister van The Getaway is niet zo zeer de faam van de oorspronkelijke film, maar de koppeling van het echtpaar Basinger/Baldwin. De twee hadden nog wat goed te maken, want hun vorige gezamelijke optreden in The Marrying Man verliep desastreus. Met name's Kim carriere ging daarna nog verder bergafwaarts met als dieptepunt de Boxing Helena-rel. maar The Geta way betekent een volledige rehabilitatie. Carol McCoy is een sterke, onafhankelijke vrouw, en Basinger speelt de rol met grote over tuiging. Ze is doortastend wanneer er gehandeld moet worden, verleidelijk wanneer de situatie daar om vraagt, en een vechter als haar trouw in twijfel wordt getrokken. Baldwin is als altijd in topvorm, en zeker zo intens als Steve McQueen in de eerste verfilming. En Michael Madsen is een verrukkelijke schurk, tweehonderd pond pure slechtheid en nagenoeg onverwoestbaar. Hoewel het jammer blijft dat Walter Hill op het laatste moment de regie aan Roger Donaldson moest overdragen, heeft deze zich uitstekend van zijn taak gekweten. Met name de openingscène, de spectaculaire roofoverval en de bloedige finale zijn voorbeeldig geregisseerd. Maar het is de vonkende wisselwerking tussen Baldwin en Ba singer die de film zijn meerwaarde geeft. The Ge taway is topamusement, en mijn tip voor een op windende zomerfilm voor hem en haar. AMSTERDAM ALFA 1 tel 6278806 Romeo is bleeding 16 j.. dag. 13.30. 16.19.30, 22 ALFA 2 The Aristocats dag. 13. 15.45. 18.45 Lifetimes 16 jdag. 21.30 ALFA 3 The Hudsucker Proxy dag. 13, 15.45, 18.45.21.30 ALFA 4 Damage 16 j., dag. 13.30, 16, 19.30,22 ALHAMBRA1 tel. 6233192 Shortcuts 16 j dag 14, 20 ALHAMBRA 2 Philadelphia dag. 18.45, 21.30; do vr ma di ook 13.15, 16 BELLEVUE CINERAMA tel 6234876 My Father the Hero dag. 13.15, 16, 18.45, 22 CINERAMA 2 Intersection dag. 13.15, 16. 18.45, 21.30 CALYPSO 1 tel. 6234876 Mr. Jones dag. 13.15,16.18.45. 21.30 CALYPSO 2 Blink dag. 13.15, 16. 19.15,22 CINECENTER-CINEMA CORALINE tel 6236615 Les Visiteurs 12 j., dag. 14.30, 17, 19.30, 22.15, zo. ook 11 CINECENTER-PEPPE-NAPPA Shadowlands, dag. 13.45, 16.30, 19.15, zo ook 11 uur Naked 16 j.. dag. 22 CINECENTER-PIERROT The Remains of the Day dag. 14. 16.30. 19.15; zo. ook 11 Un deux trois soleil 16 j. dag. 22 CINECENTER-CINEMA JEAN VIGO In the name of the father 12 j dag 14.16.45. 19.30. 22.25zoook 11 CINEMA 1 INTERN, tel. 6151243 Intersection dag. 19. 21.45 CINEMA 2 INTERNATIONAL Ace Ventura: Pet Detective, dag 18.45, 21.30, zazo wo ook 13.15, 16 18.45,21.30 CITY 2 Naked Gun 33 1/3 dag. 16, 18.45, 21.30; za zoook 13.15 CITY 3 Ace Ventura: Pet Detective, dag 13.15. 16. 18.45.21.30 CITY 4 Cool Runnings, dag. 13.15, 16. 18.45.21.30 CITY 5 True Romance 16 j., dag. 13.15, 16, 18 45,21.30 CITY 6 Police Academy 7 dag 13.15, 16, 16. 18.45,21.30 KRITERI0N1 tel. 6231708 El Pajaro de la Felicidad 16 j. dag. 20. 22 (di. nietom 22.15). zazo 14.45 The House of the Spirits 16 j. dag. 17.15 Sneak preview 16 j., di 22.15 KRITERION 2 Lifetimes 16 j., dag. 17 La Ardilla Roja 16 j. aag. 19.30 The Snapper za zo 14.45 Alice in den Stadten Lifetimes 16 j., dag. 16.45 RIALT01 tel. 6623488 II Gattopardo 16]., vrt/m wo 20.15 RI ALTO 2 Vaarwel Ganzen 16 j. 22 20. 19.45. zoook 15 THE MOVIES 2 The Hudsucker Proxy dag. 17.15, ook 15. ma 19.30 THE MOVIES 3 In Weiter Feme, So Nah! 16 jdag 20.30 Der Himmel Ober Berlin 16 j., dag. 17.45 THE MOVIES 4 The Secret Garden dag. 17.30, zo ook 15 Damage 16 jdag. 17.15, 22 Shadowlands dag. 19.30 TUSCHINSKI1 tel 6262633 The Getaway 16 dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 2 The Paper 12 j. dag. 13.15,16. 18.45.21.30 TUSCHINSKI 3 Schindler's List 12 j.. dag. 14, 20.15, vr. alleen 20.15 TUSCHINSKI 4 The Concierge, dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 5 Angiedag. 13.15, 16. 18.45,21.30 TUSCHINSKI 6 The Pelican Brief 12 j dag. 13.15, 16.30.20.30 TUSCHINSKI CINEAC Little Buddha doorlopende voorstel ling dag. 11.45, 14.45, 17.45, 20.45 DE UITKIJK tel. 6237460 Filmzomer 16 j.dag. 22 Shortcuts 16 j., dag. 20.30 uur, zo Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de pagina 'Info'. film recensie tropole2, Den Haag. Als u onlangs enkele Franse films zag waar Gérard Depar- dieu niet in opdook, dan kan dat kloppen. De acteur werkt nog steeds aan zijn internatio nale doorbraak en heeft diverse Amerikaanse projekten aange nomen. Problematisch daarbij is het vinden van een verklaring voor Depardieu's moddervette accent. Daardoor kan hij alleen maar personages spelen met een nadrukkelijk Franse achter grond, en dat is iets waar ze in het chauvinistische Hollywood niet echt blij mee zijn. Ook in My Father the Hero is Depar- dieu een naar Amerika uitgewe ken Fransman, André genaamd, met een geliefde thuis in Parijs en een dochter in de puberteit. Met de tweede houdt hij vakan tie op een Caribisch eiland, ter wijl hij ondertussen met de eer ste lange telefoongesprekken voert. De verveelde dochter (Ka- therine Heigl) probeert de inte resse op te wekken van de plaatselijke jonge god, en kiest daarvoor een bedenkelijke tac tiek. Ze vertelt iedereen dat An dré haar minnaar is, in de hoop zo in aanzien te zullen stijgen. De verontwaardigde vakantie gangers behandelen een ver bouwereerde André vervolgens als paria, zodat de misverstan den niet van de lucht zijn. Over de haken en ogen van de vader/dochter relatie zijn heel aardige films te maken Ramblin' Rose), en misschien was de Franse film waarop My Father the Hero is gebaseerd er ook wel zo één. Deze Disney-re- make is echter flauw en gaat zelfs een beetje in de fout. De film springt op weinig subtiele wijze om met ontluikende seksualiteit en vaderbinding, door van de dochter een piep jonge vamp en van de vader een naïeve idioot te maken. Terwijl aan de ene kant een duidelijke moreel standpunt over seks met minderjarigen wordt ingeno men, is de voyeuristische ma nier waarop het misverstand uitgemolken wordt ronduit on smakelijk. Een typisch Amerikaans aan- Discussiëren met Wenders en Kieslowski amsterdam Vandaag gaat het zomerfilmprogramma Les Vacan- ces du Cinema van start, waarin cinefielen de kans krijgen om interessante films die deze winter werden misgelopen, alsnog te bekijken. In Les Vacances du Cinema ligt de nadruk op de wat meer artistieke, meestal Europese film die met meer ambitie dan geld gemaakt zijn. Het 'festival' opent en sluit spectaculair met publieksdiscussies met de twee laatst overgebleven Europe se 'auteurs' Wim Wenders en Krzysztof Kieslowski. De publieks- discussie met Wim Wenders wordt vrijdagavond om 21.00 uur in Desmet in Amsterdam gehouden. De discussie met Krzysztof Kieslowski sluit het festival af op vrijdag 31 augustus, ook om 21.00 uur op dezelfde locatie. Definitieve herrijzenis of modegril? Vanaf het moment dat Kevin Costner zijn kudde bizons de bioscopen binnenstuurde, is de western terug van weggeweest. Dank zij het succes van Dances with Wolves mocht het meest uitgekauwde der filmgenres het opnieuw proberen. En dat zul len we weten ook, gezien de reeks cowboyfilms die Holly wood voor ons in petto heeft. Het is echter nog maar de vraag of de studio's hiermee op het juiste paard wedden. Samen met de science-fiction (een nieuwe Star Wars-cyclus) en de musical (een hele reeks Andrew Lloyd Webber-ver- filmingen) is de western een dood verklaard filmgenre dat door Hollywood opnieuw is ontdekt als gat in de markt. Bad Girls, Lightning Jack, Wyatt Earp en Maverick zijn enkele van de cowboyfilms die de ko mende maanden onze theaters zullen aandoen. Producenten en vertoners rekenen zich al rijk, want waren immers Dances with Wolves, Unforgiven en Sommersby niet enorme knal lers die de hernieuwde levens vatbaarheid van de western be wezen? Ja en nee. De meest traditio nele van deze titels, Clint East wood's Oscarwinnaar Unforgi ven, deed alleen in de VS goede zaken. Het succes van de overi ge films was gebaseerd op ele menten die los van het genre stonden. In Costners epos wa ren het de politiek en ecolo gisch correcte aspecten die tot het wereldsucces leidden, ter wijl het in Sommersby de kop peling van Richard Gere en Jody Foster was die de vonk deed overslaan. Op klassieke leest geschoeide westerns deden daaren tegen aanzienlijk minder goede zaken. Tombstone, een van cli chés aan elkaar hangende re make van Gunfight at the O.K. Corral (1957) was in Nederland in luttele weken uit de biosco pen verdwenen, terwijl Walter Hills filmbiografie van een be roemde Indianenleider Geroni- mo, An American Legend) hier niet eens werd uitgebracht. Het probleem met de western is dat de mystiek van het wilde westen zijn aantrekkingskracht lijkt het hebben verloren op een modern bioscooppubliek, en dat alleen filmmakers met een echt originele benadering nog enige kans maken. Nieuwe wes terns zullen dus met sterke troe ven moeten komen, want gim micks zijn niet voldoende om een verwend publiek te beha gen. Recentelijk flopten zulke uit marketing-oogpunt vervaar digde produkties als Posse (een Wild Bunch met kleurlingen), Bad Girls (een Wild Bunch met vrouwen) en The Cowboy Way. Meer kans maakt Maverick, een bewerking van de gelijknamige televisieserie uit de jaren vijftig. Na een goede start in de VS wordt deze produktie met Mei Gibson in de hoofdrol getipt als zomerhit in Europa. Ook wordt internationaal veel verwacht van Wyatt Earp, waar in Kevin Costner de legendari sche US Marshall speelt die ooit met Doe Holliday geschiedenis schreef bij de O.K. Corral. In Amerika loste deze film de ver wachtingen echter niet in. Voor Hollywood het teken dat er mo menteel teveel westerns in om loop zijn. Dus belandde Sharon Stone's The Quick and the Dead op de plank, in afwachting van een beter moment. Macaulay Culkin, bekend zijn vader. Home Alone', vereffent de rekening met film recensie deel in de malaise is het vrijuit geventileerde wantrouwen te gen alles wat van over de gren zen komt. Depardieu schmiert maar heeft wel enige leuke scè nes, zoals het moment dat hij nietsvermoedend achter de pia no plaatsneemt om tijdens de bonte avond Maurice Chevalie rs Thank heaven for little girls te zingen. De overige castleden zijn zo grauw dat ze wegvallen tegen het behang. Maar niet te vroeg weggaan. Een leuke Britse actrice die nooit haar medewer king aan deze film had móeten verlenen, komt in de slotfase onverwachts haar opwachting maken. henk maurits Getting even with Dad. Te zien. Studio, Leiden; Metropole 1Den Haag. Macaulay Culkin kennen we als dat leuke, brutale jongetje uit Home Alone, die in zijn eentje een stel inbrekers te slim af is. Intussen is Macaulay een pré puber van 11 geworden, maar hij is nog even slim als toen. Ditmaal heeft hij een rekening te vereffenen met zijn vader, die hem behoorlijk heeft verwaar loosd als opvoeder. Getting even with Dad heet de film die het midden houdt tussen een kin derfilm en een familiefilm, maar die soms zelfs kleuterachtige trekjes vertoont. Het verhaal werd geschreven door Tom S. Parker en Jim Jen- newein, die momenteel in Ame rika hoog scoren met The Flint- stones. Voor het verhaal van Getting even with Dad hebben ze met eén schuin oog gekeken naar de succesvolle familiefilm Three men and a baby (later nog eens vervolgd met Three men and a little lady), waarin drie vrijgezellen opeens worden op gescheept met de zorg voor een baby. Eén van de drie mannen werd toen gespeeld door Ted Danson (de knappe barkeeper uit de TV-serie Cheers), die ook nu weer voor kinderoppas mag spelen. 'Drie mannen en een puber' zou dan ook geen slech te titel zijn voor deze film. In Getting even with Dad wordt Ted Danson, net terug uit de gevangenis, precies op het verkeerde moment lastig geval len door zijn 11-jarige zoon die een weekend komt logeren. Hij staat namelijk op het punt om met zijn maten Bobby en Carl een verzameling munten te gaan stelen. Daarom wordt Tim achter de TV gezet, terwijl het drietal zich op het verkeerde pad begeeft. De diefstal blijkt een fluitje van een cent al leen de heler laat wat langer op zich wachten dan gewenst. Dat biedt de slimme Tim, die al gauw doorheeft wat er aan de hand is, de gelegenheid de buit ergens anders te verstoppen en zijn vader te chanteren door hem een weekend volledig voor zichzelf op te eisen. Intussen apelleert Tim hevig aan het geweten van zijn vader door hem erop te wijzen dat stelen verkeerd is en dat hij bo vendien een onhandige dief is die meestal in de gevangenis te recht komt en daardoor dus geen tijd heeft voor de opvoe ding van zijn zoon. Een mooie moralistische boodschap die vader Ray zich natuurlijk aan trekt, want dat i kun je in deze kleuterfilm al na een kwartier zien aankomen. Om de vaart erin te houden wordt er veelvul dig gewisseld van locatie, met overbodige stukjes sightseeing in San Francisco en omgeving, maar desondanks biedt de film nauwelijks echte verrassingen. Dus laat je je je al snel aflei den door bijzaken, zoals de bij rollen van een verliefde politie agente en de twee criminele vrienden van Ray, die op eigen houtje de munten proberen te rug te vinden alsof ze op zoek zijn naar een schat. En wanneer de bijrollen de hoofdrollen overtroeven, is dat meestal een veeg teken. Lightning Jack (Paul Hogan) geeft schietles. Gerard Depardieu kan in 'My Father the Hero' uiteindelijk alle misverstanden uitleggen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8