Klacht over politieregio's Bijna iedereen viel even stil op het Binnenhof Binnenland 'Geen stelselmatig racisme op academie' Medici zijn bang voor ban op geheimschrift Geweldloze ontruiming Vakantie vieren in een Wigwam ^'Brinkman geniet niet het volste vertrouwen' 4 Dehaene: Lubbers arrogant pOMDERDAG 7 JULI 1994 Justitie staakt moordonderzoek assen Justitie in Drenthe heeft het onderzoek naar de moord op een 15-jarig meisje uit Ruinen zonder resultaat afgesloten. Het onderzoek, dat al eerder op dood spoor raakte, werd twee maan den geleden heropend. Het tv-programma Opsporing Verzocht zond een psychologisch profiel van de dader uit. Dat leidde tot 1153 tips, maar natrekking daarvan heeft niets opgeleverd. eit Politie ontmantelt druglaboratorium ^en boxtel De politie heeft gisteren in Boxtel een laboratorium voor synthetische drugs ontmanteld. Er werden acht arrestaties ver- richt en goederen, boekhoudingen en grondstoffen in beslag ge- SGP: Vrouw mag op verkiezingslijst den haag Het partijbestuur van de SGP is bereid 'bij gewichtige i redenen', bijvoorbeeld een gezamenlijke lijst met GPV en RPF, vrouwen als kandidaat voor verkiezingen toe te staan. De vrouw mag echter niet op een verkiesbare plaats staan. Dat heeft het SGP-bestuur gisteren besloten na overleg met GPV en RPF. De SGP verloor bij de verkiezingen één van de drie zetels. Varkensexport naar Italië mag weer den haag De Europese Unie heeft Nederland toestemming ge- geven de varkensexport naar Italië te hervatten, mits de plaatsen waar de varkens voor de export worden verzameld, aan strenge richtlijnen voldoen. Eind mei werd de export verboden nadat Kwart Vietnamezen wil naar Canada den haag Zeker een kwart van de ongeveer driehonderd Vietna mezen die terug moeten naar hun geboorteland, wil naar Cana da emigreren. De stichting INLIA heeft afgelopen maand al ze ventig aanvragen gekregen. Ook zijn er aanvragen voor de VS, Nieuw-Zeeland en Australië. 1NLLA gaat komende maand met de overheid praten over hulp bij de emigratie. Voorstel wapen in strijd tegen criminelen De overheid moet het gebruik ran gecodeerde berichten en geheime medische bestanden liet gaan verbieden, want dat jast de vertrouwelijkheid van patiëntgegevens aan. Dat zegt tie Nationale Raad voor de /olksgezondheid (NRV), De onlangs opgestapte minis ter van justitie Hirsch Ballin leeft het kabinet gewonnen /oor zijn plan, geheime compu- ertaal en gecodeerd berichten verkeer via telefoons wettelijk te verbieden. Doel daarvan is de georganiseerde misdaad een nieuw wapen uit handen te »laan. Het wetsvoorstel is nog niet bij de Tweede Kamer inge diend. De betrokken departe- nenten van verkeer en water- itaat, justitie, binnenlandse za- cen en defensie werken nog aan Se definitieve tekst. Volgens Justitie maakt de [ware criminaliteit op steeds grotere schaal gebruik van spe- :iale telefoons, die gesprekken voor afluisteraars onverstaan baar maken. Dat is lastig mee luisteren voor de recherche. Maar binnenkort verschijnt er zelfs een draagbaar telefoonsys teem op de markt, dat meeluis teren via een scanner helemaal onmogelijk maakt. Om dat te kunnen verbieden, moet de Wet op de Telecom municatievoorzieningen wor den aangevuld met een regeling voor cryptografie (geheim schrift). De wijziging houdt in dat gecodeerd computerbe- richtenverkeer in de toekomst ook uit den boze is, behalve voor de overheid. Dat is niet alleen voor de me dische wereld onaanvaardbaar, het gehele bedrijfsleven zal er onder lijden. Geheime compu tertaal verhindert dat de con current kan 'inbreken' in bij voorbeeld contractonderhande lingen en offertes. Het werkge versverbond VNO verwacht dat buitenlandse bedrijven geen Nederlandse vestiging meer openen als de wet er komt. •rikfc.r^ :t /an het partijbestuur. In tegen stelling tot uitspraken van hem- telf en waarnemend partijvoor zitter Lodders mag Brinkman slechts aanblijven tot het einde /an de kabinetsformatie. Daar- jia zal definitief geoordeeld «vorden over zijn positie als fractievoorzitter en partijleider. Dat blijkt uit gesprekken met 3DA-bestuursleden die ano niem willen blijven, maar die tich ergeren aan uitlatingen van Brinkman over het vermeende /ertrouwen van de partij in iem. De partijbestuursleden scharen zich achter de kritiek afeï'an jongerenorganisatie CD- irjniA dat over het definitieve lot kgg/an fractievoorzitter Brinkman e VP°8 n'et geoordeeld is. De jon- or_ geren eisen opheldering van de lkiit fwe. amersfoort anp Er is geen sprake van 'stelselmatige' discri minatie of racisme op de Nederlandse Poli tie Academie (NPA) in Apeldoorn, maar met de integratie van allochtone studenten op de academie is het niet best gesteld. Dat concludeert een onderzoekscommissie die klachten over discriminatie van 21 studen ten onderzocht. De commissie, die in janu ari is ingesteld, staat onder leiding van J. Boekraad, voormalig procureur-generaal in Arnhem. Volgens Boekraad zijn er wel studenten gekrenkt door het gedrag van sommige stu denten en docenten, 'maar hoewel dat af keuring verdient, wijken die voorvallen niet wezenlijk af van wat er ook in de rest van de maatschappij helaas gebeurt.' Op de poli- tie-academie wordt het kader van de politie opgeleid. Boekraad heeft kritiek op de integratie van allochtone studenten. ,,De verhoudin gen zijn scheef. Verschillend taalniveau speelt een belangrijke rol bij de achterstand van allochtone studenten. Het is triest dat 89 procent van het totaal aantal uitvallers op de academie allochtoon is. De leiding heeft de problemen onderschat. Er is te weinig studie verricht naar een goed plan om autochtone en allochtone studenten evenveel kans te geven om de studie met succes af te ronden." Voorzitter A. Lems van de bestuursraad van het LSOP (Landelijk Selectie- en Oplei dingsinstituut Politie) vindt het rapport 'ge nuanceerd en zeer bruikbaar'. Lems: „We zijn blij dat van stelselmatige discriminatie, racisme en achterstelling geen sprake is. Maar ieder incident is er een te veel. Zeker voor politiemensen, want van hen mag in teger gedrag worden verlangd." In het rapport Boekraad worden geen voorbeelden van concrete klachten over discriminatie genoemd. Volgens directeur Van der Gun van de academie is de sfeer de afgelopen maanden 'enigzins opgeklaard.' Hij geeft wel toe dat een aantal allochtone studenten die de nota 'Schreeuw om direc te hulp' heeft ondertekend al vanaf begin dit jaar ziek thuis is. Van der Gun: „De nota was een signaal. Dat hebben we geprobeerd op te pikken. Met dit rapport in de hand kunnen we weer een stuk verder komen. Een van de belang rijkste aanbevelingen van de commissie is om een anti-discriminatie gedragscode in te stellen. Het lijkt me raadzaam die aanbe veling over te nemen." Tot hun grote ongenoegen hebben de be trokken studenten het rapport-Boekraad pas vanmorgen gekregen. Ze probeerden het gisteren ad via hun advocaat P.H. Bakker Schut in te zien. „We voelen ons opnieuw buitenspel gezet", aldus de studenten. PG's: Te weinig medewerking bij bestrijding georganiseerde misdaad Een aantal politiekorpsen weigert 'wezenlijk' bij te dra gen aan de bestrijding van de georganiseerde misdaad. In het vandaag verschenen jaarverslag 1993 van het openbaar ministerie zeggen de vijf procureurs-generaal, die ons land telt, dat de betrokken hoofdcommissarissen zich beroepen op onderbezetting. Ook laten zij regionale belangen vaak voorgaan. De PG's zien echter ook ver zachtende omstandigheden. De totstandkoming van interregio nale kernteams (voorheen IRT's) is een zware opgave ge bleken, aldus de vijf PG's. Dit wordt vooral veroorzaakt door de reorganisatie bij de politie en de interne afstemming binnen het openbakr ministerie (OM) zelf. Wat het OM betreft, menen de PG's, dat vooral de cultuur „De bereidheid king aan een nationale benade ring van de zware criminaliteit blijkt betrekkelijk gering te zijn", aldus het jaarverslag. Het Openbaar Ministerie vindt evenwel dat alle 25 politiere gio's in het land een bijdrage moeten leveren in de strijd te gen de bovenregionale georga niseerde misdaad. en de organisatie moet worden aangepakt. Het vorige maand uitgebrachte rapport van de commissie-Donner, waarin ten aanzien van het OM kritische noten werden gekraakt, wordt door de PG's ten volle onder schreven. „Het OM moet een taak- en resultaatgerichte orga nisatie worden, waar het de me dewerkers niet vrij staat zelf een eigen beleid te voeren", zo valt in het jaarverslag te lezen. Om deze reden moeten er ook meer mensen met voldoende be stuurlijke vaardigheden worden aangetrokken bij het OM. Het OM is nog steeds niet te vreden over het aantal zaken dat is opgehelderd. Dat loopt achter bij de prognoses. Zo zijn de arrondissementen er niet in geslaagd het aantal technische sepots (zaken die om techni sche/juridische redenen ter zij de worden gelegd) terug te brengen tot de beoogde vijf pro cent. Ook het oplossingspercen tage voor inbraken is bijzonder laag (10,5 procent), ofschoon er een lichte verbetering valt waar De procureurs-generaal kla gen dat ze niet goed uit de voe ten kunnen met door de over heid vastgestelde regelgeving, vaak een kwestie van politieke compromissen. Daarbij vraagt de politiek zich niet af hoe die regels moeten worden toege past. Zo vinden de PG's dat de overheid te weinig oog heeft mogelijk frau- ving. Amsterdam Twee pelotons van de Mobiele Eenheid hebben van nacht om half twee een gekraakt pand aan de Keizersgracht 646 ontruimd. Dat gebeurde zonder incidenten. De twaalf krakers bo den geen verzet en verlieten vrijwillig het pand waar in een ver ver leden het Bureau Voorkoming Misdrijven van de politie zat. Het pand werd dinsdag voor het eerst gekraakt en ontruimd. Gister avond werd het voor de tweede keer gekraakt, waarbij het wel tot een heftige botsing tussen de politie en krakers kwam. Agenten vertrokken toen ze werden bekogeld met flessen en stenen. Geïrriteerde CD A-partijbestuurders: partijtop over de verkeerde voorstelling van zaken. In het rapport van de com- missie-Gardniers, dat zaterdag werd gepresenteerd, wordt forse kritiek op Brinkman geuit. Zo heeft hij de fractie niet goed ge leid en in de campagne grote fouten gemaakt. Aangezien het bestuur de ba sis van de partij eerst de kans wil geven het rapport te bespre ken, wil het wachten met een definitief oordeel over de positie van Brinkman. Uit politiek-tak- tische overwegingen mag Brink man voorlopig voorzitter van de fractie blijven. Naar buiten toe heeft Brinkman echter laten we ten het volste vertrouwen van de partij te genieten. Ook voor zitter Lodders heeft van het voorbehoud geen gewag ge maakt, terwijl wel afgesproken was dat zij daar melding van zou maken. dedemsvaart Toeristen die weer eens wat anders willen is namelijk een compleet Wigwamdorp gebouwd met 120 dan bivakkeren in een grote bungalow-tent kunnen terecht tentjes. De Wigwams zijn van alle gemakken voorzien; er is in Ponypark Slagharen bij Dedemsvaart in Overijssel. Daar televisie en een keukentje en er kunnen maximaal zes per sonen slapen. De tenten zijn te huur voor 1000 gulden per week. Ze zijn voornamelijk erg in trek bij Duitsers en Scan- dinaviërs. foto anp Ex-VVD'er uit A'dam beticht van 'infiltratie' amsterdam cpd Het vertrek van de advocaat mr. H. Rieske als WD-lid van de Amsterdamse stadsdeelraad Oud-West wordt in verband ge bracht met geruchten over zijn betrokkenheid bij een criminele drugbende. Rieske zegt dat zijn vertrek vorig jaar slechts te ma ken had met zijn drukke werk zaamheden als advocaat. De deken van de Amsterdamse Or de van advocaten, mr. E. Swaab, hoorde echter dat het vertrek te maken had met 'infiltratie' van criminele groepen in de poli tiek. Swaab: „Maar bewijzen ervan heb ik niet gezien. Anders had den we als orde ook wel opge treden. Er heeft ons ook nooit een klacht van Justitie over Rieske bereikt. Volgens een artikel in De Volkskrant vanmorgen heeft het ministerie van binnenlandse za ken, op aandringen van Justitie, aangedrongen op het vertrek van Rieske. In een brief aan het Amsterdamse WD-bestuur, dat er vervolgens mee naar Rieske zou zijn gestapt, zou dit formeel zijn vastgelegd. Rieske zegt ech ter nooit dergelijke besprekin gen te hebben gevoerd of een brief van het ministerie te heb ben gezien. Wel bevestigde Rieske vanmorgen dat in 1992 een gerechtelijk vooronderzoek tegen hem is afgerond, maar dat er onvoldoende reden voor verdenking was. De advocaat werd verdacht van het witwassen van druggel den. Zijn relatie met een Utrechtse bordeelhouder, die al enkele maanden vastzit op ver denking van drughandel, werd tevens als riskant beoordeeld. Een woordvoerder van Bin nenlandse Zaken wilde vanoch tend niet op de kwestie ingaan. ït p den haag marc peeperkorn 'Informateur Kok'. De woorden klinken de PvdA-leider, koud een half uur na zijn benoeming, nog wat onwennig in de oren. Hij zegt verrast te zijn door het verzoek van de koningin. Wekenlang vergeefs in touw geweest als onderhan delaar voor een paarse coalitie en nu de taak zelf een nieuw kabinet in elkaar te sleutelen. „Ik zal proberen boven de -partijen te gaan staan". Niet alleen Kok was verbaasd. Bijna ie dereen op het Binnenhof viel even stil toen de rijksvoorlichtingsdienst het nieuws om tien voor zeven 's avonds bekendmaakte. Een geplande perscon ferentie van CDA-leider Brinkman werd ijlings verschoven. Kok gaat voor, luid de de indringende boodschap, als moest de CDA'er opnieuw aan zijn tweede plaats herinnerd worden. Een paar uur tevoren haalde Kok, toen nog in zijn hoedanigheid van PvdA- fractievoorzitter en onderhandelaar, hard uit naar het CDA. Die partij ver kwanselde het landsbelang uit electora le overwegingen, zo verklaarde Kok de weigering van het CDA een centrum linkse coalitie te onderzoeken. „En dat zonder opgaaf van redenen. Het komt allemaal nogal onverantwoord op mij over en dat is mijn bitterheid van dit moment". De strak naar beneden ge trokken mondhoeken spraken boekde len. De kalverliefde die in 1989 tussen PvdA en CDA opbloeide, was wat het CDA betreft omgeslagen in kille afstan delijkheid. Hans van Mierlo had het ook opgemerkt. „Ik heb de sterke indruk dat het CDA een grote stap naar rechts heeft gemaakt", signaleerde hij. Koningin Beatrix liet Brinkmans hoop op de snelle vorming van een centrum rechts kabinet echter in rook opgaan. De inkt van zijn advies aan de koningin was nog niet droog, of de vorstin beslis te anders. Geconfronteerd met deze oorvijg probeerde hij er nog het beste van te maken. „De opdracht van de ko ningin is een verrassende ontwikkeling. Maar ik heb er wel begrip voor". De CDA-leider is echter nog niet zo ver dat hij enthousiast de steven naar links wendt. „Met deze nieuwe informateur zijn onze opinies niet veranderd". Is er wellicht iets geknapt tussen PvdA en CDA? Brinkman, afgemeten: „Wij heb ben hier een zakelijke positie. Ik zou niet weten welke verwijten wij elkaar moeten maken". PvdA-informateur Kok benadert zijn opdracht het liefst zakelijk. Hij zal de komende dagen, zo belooft hij, zo ob jectief mogelijk proberen een ontwerp- regeerprogram te schrijven, dat in thpo- rie ook voor een centrum-rechts kabi net aanvaardbaar is. Breed lachend: „Niets is uitgesloten. Deze oefening kan in theorie leiden tot alle meerderheids coalities die denkbaar zijn". Maar, erkent hij onmiddellijk: van een PvdA-leider kan natuurlijk niet worden verwacht dat hij zijn eigen overtuiging geweld aandoet. „Een rechtvaardige in komensverdeling zal een belangrijk on derdeel van mijn ontwerpprogramma zijn en dat heeft ook zijn gevolgen voor de consultaties daarna". Anders gezegd: het moet wel raar lopen wil de oefening van Kok niet in de richting van een cen trum-links kaèinet wijzen. Heeft de koningin via haar benoeming onverwacht blijk gegeven van een poli tieke voorkeur? Kok vindt van niet. Hij is niet alleen gekozen omdat hij de aan voerder van de grootste partij is, maar ook omdat hij geen enkele blokkade naar een andere partij heeft opgewor pen. Daar komt nog iets bij: zijn kwali teiten als minister van financiën. Een groot voordeel als een ontwerp-regeer- akkoord, inclusief de begroting voor 1995, binnen twee weken klaar moet zijn. „Dat vraagt een grote mate van in- gewerktheid", aldus Kok. Ex-kandidaat\'oorzitters EU inzien door Ruud Lubbers heeft zich 'kwet send uitgelaten en arrogant ge dragen' bij zijn pogingen om voorzitter van de Europese Unie te worden. Dat zegt de Belgi sche minister-president Jean- Luc Dehaene, oud-rivaal van Lubbers, in het Vlaamse week blad Knack van deze week. Volgens Dehaene geeft een aantal uitspraken van Lubbers 'geen blijk van christelijke nede righeid'. Lubbers zei tot verbijs tering van de Belgen in een in terview met deze krant dat het 'slecht voor Europa' zou zijn als hij geen EU-voorzitter werd. Dehaene kreeg anderhalve week geleden de steun van bij na alle Europese landen. Hij kreeg de functie uiteindelijk niet omdat Britse premier Major dwars ging liggen door zijn veto uit te spreken. Volgens Dehaene voorzag Major grote binnen landse problemen en 'moest hij zijn vel redden'. Hij neemt Ma jor dan ook niets kwalijk. „Zoals je er geen twist tussen landen van mag maken, mag het ook geen conflict tussen personen worden", om vervolgens weer uit te halen naar zijn opponent: „Uiteindelijk vond ik sommige uitspraken van Ruud Lubbers kwetsender dan die van Major. Dehaene heeft zich vooral geërgerd aan het beeld van vi sieloze compromissenmaker dat in Nederland van hem is opgehangen. Aan een visie 'hadden vooral de Nederlanders blijkbaar nood. Die vroegen voortdurend om een groot de bat, de pragmatici hadden daar minder behoefte aan. Als je ja ren met mensen samenwerkt, moet je niet met cathechismus- vraagjes beginnen. De visie blijkt uit de daden.' Over zijn reputatie in België van 'politiek loodgieter', zegt Dehaene: „Wie een afvoersysteem bouwt, moet weten waar de buizen naartoe gaan." Wilfried Martens, oud pre mier van België, denkt dat de Benelux-landen de nieuwe voorzitter van de Europese Unie zullen leveren. Martens meent dat nu Lubbers en Dehaene niet meer meedoen, Nederland evengoed nog wel met een kan didaat kan komen. De Neder landse politiek ziet daar echter niet zoveel heil in. Oud-premier Tindemans van België wordt genoemd als kandidaat. Britse laanten schreven gisteren dat de Britse regering naast Lubbers ook oud-minister Van den Broek een kans geeft, evenals twee voormalige Deense en twee Italiaanse ministers. Aan het bericht wordt in Brussel geen enkele waarde gehecht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3