'Zij verdwijnen, worden gevangen gezet en vinden de dood' Ljonja, de rijke kinkel uit Siberië Feiten &Meningen Gonzalez kan geen 'ja' zeggen tegen baan Delors Asielzoekers in gevaar door beleid Europa en VS Denktash maakt fout in pokerspel Noord-Cyprus DONDERDAG 7 JULI 1994 Sommigen willen maar al te graag, maar hebben geen kans, zoals Ruud Lubbers, Jean-Luc Dehaene en Leon Brittan. En aan een ander - de Spaanse premier Felipe Gonzalez - wordt voortdurend getrokken, maar die geeft geen krimp en blijft volhou den dat zijn toekomst in ieder geval op dit moment niet in Brussel ligt. Met nog een week te gaan naar de beslis sende top die indien nodig in Brussel wordt gehouden, zijn de Duitse bondskanselier Helmut Kohl en diens minister van buiten landse zaken Klaus Kinkel er nog altijd niet ingeslaagd om een aanvaardbare kandidaat naar voren te schuiven voor het voorzitter schap van de Europese Commissie. Kinkel bevond zich de afgelopen dagen op zijn rondreis langs de Europese hoofdsteden in Madrid, maar kreeg daar woensdag nog eens van de gewenste eenheidskandidaat Gonzalez zelf te horen dat deze echt geen belangstelling heeft. Blijft de vraag waarom Gonzalez de Eu ropese uitdaging niet accepteert. Hij wordt alom gerespecteerd; heeft een beslissende rol gespeeld in de Spaanse overgang van dictatuur naar democratie; heeft Spanje ook de EU binnengeleid en is erin geslaagd die toetreding redelijk succesvol te laten verlo pen. Gonzalez is ook de onbetwiste leider van de Spaanse socialistische partij, de PSOE. die Spanje al meer dan twaalf jaar al leen regeert. Critici wijzen er echter op dat het binnen landse aanzien van Gonzalez al enige tijd aan het tanen is. Ook nu nog beweren de opiniepolls dat de premier de populairste politicus van het land is. maar hij scoort lang niet meer zo geweldig als vijf jaar gele den. Zijn PSOE verloor vorig jaar voor het eerst in vier verkiezingen de absolute meer derheid en de partij is verdeeld in een grim mige machtsstrijd tussen 'vernieuwers' en orthodoxe socialisten onder leiding van Alf onso Guerra. Het afgelopen jaar moesten verschillende van zijn ministers aftreden omdat ze van slecht bestuur werden beticht en in het al gemeen kan worden gezegd dat Gonzalez bij alle corruptie-aantijgingen die zijn partij en regering te verduren kregen niet bepaald doortastend heeft opgetreden. Daarom eist de centrumrechtse oppositiepartij PP. die bij de Europese verkiezingen van vorige maand voor het eerst de PSOE in stemper- centage en zetels voorbijstreefde, het aftre den van Gonzalez en vervroegde verkiezin gen. Maar daar staat tegenover dat de PSOE- minderheidsregering, tenminste zolang Gonzalez premier blijft, verzekerd is van de gedoogsteun van Baskische en Catalaanse nationalisten en dat de PSOE dus kan blij ven doorregeren tot 1997, wanneer de vol gende verkiezingen op de agenda staan. Aangezien Gonzalez vorig jaar al liet we ten dat dit zijn laatste regeertermijn is, zou een vertrek nu naar Brussel voor hem een eervol afscheid van de Spaans politiek zijn geweest. Dat hij daar toch niet voor kiest, heeft te maken met het feit dat de PSOE nog geen geschikte opvolger heeft gevon den. Er circuleren wel enige namen, zoals die van vice-premier Narcis Serra, de minister van buitenlandse zaken Javier Solana of de president van Andalusië, Manuel Chaves, maar geen van hen heeft het gezag binnen de partij en binnen Spanje om Gonzalez te doen vergeten. Dat wü zeggen dat de PSOE, en dus de regering, in een diepe crisis te recht komt als Gonzalez zijn Madrileens re- geringsbolwerk Moncloa voor Brussel ver ruilt. En dat wil de premier hoe dan ook voorkomen. Daar komt nog bij dat Spanje net een beetje begint op te krabbelen uit een eco nomisch crisis die het land op de rand van bankroet heeft gebracht en 25 procent van de beroepsbevolking werkloos heeft ge maakt. Het pleit voor Gonzalez, dat hij Spanje in deze moeilijke situatie niet aan zijn lot wil overlaten. Vandaar dat hij 'nee' heeft gezegd tegen Kohl, Mitterand en Lubbers, allemaal rege ringsleiders die de afgelopen dagen telefo nisch geprobeerd hebben om hem toch te bewegen tot een 'ja' voor de Europese Commissie. De Spaanse premier, die nu 53 is, neemt daarmee op de koop toe dat hij een uitstekende kans op een boeiend Euro pees avontuur aan zich voorbij laat gaan. Maar er blijft voor hem na 1997 nog een aantal andere aantrekkelijke posten over, zoals dat van voorzitter van de Socialisti sche Internationale of het secretariaat-ge neraal van de VN. En wie weet wacht hij ge woon tot het jaar 2000 om voorzitter van de EU te worden. BARCELONA RUUD DE WIT CORRESPONDENT Jaarboek Amnesty International legt nadruk op activisten Activisten voor de mensenrechten verdienen dringend betere bescherming. Dat schrijft de we reldwijde mensenrechtenorganisatie Amnesty International in haar vandaag verschenen jaarboek. Volgens de organisatie behoren beschermers van de mensenrechten in tal van landen juist tot de eerste slachtoffers van politiek geweld. „Zij 'verdwijnen' na het informeren naar anderen die 'ver dwenen' zijn. Ze worden gedood, omdat ze protesteren tegen staatsgeweld. Ze worden achter de tralies gezet, omdat ze rechten eisen voor gevangenen'aldus Amnesty. De rijke landen maken het recht op asiel in toenemende mate ondergeschikt aan economische of politieke belangen. Het beleid van veel Europese landen om asiel zoekers uit zogenoemde 'veilige landen' direct terug te sturen, dreigt het interna tionale rechtsstelsel voor bescherming van vluchtelingen aan te tasten. Deze klacht uit Amnesty International in zijn vandaag gepubliceerd jaarboek. De orga nisatie voor de mensenrechten wil dat asielzoekers alleen worden teruggestuurd naar landen waar ze zeker zijn van 'ge noegzame en duurzame bescherming'. Amnesty hekelt de Europese landen onder meer wegens hun beleid om vluchtelin gen uit het voormalige Joegoslavië aan te moedigen asiel in de regio aan te vragen. kunnen weerhouden om een veilig heenkomen te zoeken uit gevaarlijke gebieden. De organisatie stelt I ook dat de visumplicht voor vluchtelingen uit Bosnië-Hercegovina bedoeld is om 'mensen buiten te sluiten'. Ook de Verenigde Staten krijgen een veeg uit de pan. Het beleid van Washington om bootvluchtelingen uit Haïti terug te sturen voordat ze een asielaanvraag hebben kun- J nen indienen, is volgens Amnesty een dui delijke schending van het vluchtelingen- c verdrag uit 1951, waarin bescherming van r vluchtelingen tegen vervolging is vastge- legd. Ook Japan, Saudi-Arabië en Maleisië r zouden het steeds minder nauw nemen met de rechten van asielzoekers. DEN HAAG ANP i Koerden protesteren voor mensenrechten. In haar jaarboek meldt Amnesty International dat vooral activisten het gevaar lopen slachtoffer te worden van politiek geweld. De organisatie wijst erop dat het jaarlijkse boekwerk, dat schendingen rapporteert uit 151 landen, alleen samengesteld kan wor den dankzij de bijdragen van duizenden ac tivisten. Onder hen zijn advocaten, leraren, journalisten, boerenleiders, studenten en familieleden van slachtoffers. Het rapport is een litanie van de wijdver breide minachting voor mensenrechten. Amnesty meldt dat in 61 landen illegale executies plaatsvinden, dat mensen 'ver dwijnen' in 27 landen, dat 63 landen men sen vastzetten wegens hun politieke over tuiging, dat politieke gevangenen in 25 lan den zijn veroordeeld in oneerlijke proces sen en dat 32 landen nog altijd de doodstraf De organisatie heeft de bescherming v haar eigen medewerkers en andere infor manten verheven tot belangrijkste thema van haar jaarboek. De activisten zijn 'een zeer belangrijke informatiebron als het gaat om de werkelijke gebeurtenissen in een be paald land'. Vaak vormen ze 'de enige buf fer tussen de gewone mensen en de onge breidelde macht van de overheid'. Regerin gen zien echter juist beschermers van de mensenrechten eerder als deel van het pro bleem dan als deel van de oplossing. Een van de schrijnendste voorbeelden is Guatemala. Daar zijn sinds de oprichting van de Raad voor Inheemse Gemeenschap pen in 1988 al zeventien leden buitenge rechtelijk geëxecuteerd door militairen. Ze ven andere leden 'verdwenen'. Internationale organisaties zouden moeten zorgen voor een betere bescherming. Vol gens Amnesty blijkt na het einde van de Koude Oorlog dat veel nieuwe vrijheden kwetsbaar zijn. Dat is ook bijvoorbeeld het geval in Oezbekistan, waar veiligheidsagen ten waarschijnlijk betrokken waren bij een aanslag op het huis van Michaïl Ardzinov, vice-voorzitter van de plaatselijke Vereni ging voor de Rechten van de Mens. Het jaarverslag hekelt verder onder meer Tunesië, Nigeria, Zuid-Afrika, Saudi-Arabië, Colombia, Indonesië, China, Klein-Joego- slavië (Servië en Montenegro) en Zuid-Ko- rea. Enkele weken nadat de Zuidkoreaanse autoriteiten zichzelf vorig jaar op de borst hadden geklopt voor de democratische vooruitgang in hun land, lieten zij een van de belangrijkste activisten voor de mensen rechten arresteren. Noh Tae-hun werd maanden vastgehouden en veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf wegens het bezit van boeken die overal in Zuid-Korea verkrijgbaar zijn. Amnesty stelt dat de internationale ge meenschap het 'ernstig heeft laten afweten' als het gaat om de bescherming van men sen als Noh Tae-Hun. Binnen de VN-Com- missie voor de Rechten van de Mens voeren regeringen al acht jaar vruchteloos overleg over een gemeenschappelijke verklaring ter bescherming van activisten voor de men senrechten. In haar jaarboek dringt Amnes ty aan op een krachtige verklaring met de grootst mogelijke spoed. Een volgende noodzakelijke stap is de belofte van regerin gen dat zij de afspraken zullen naleven. FOTO REUTER CAMAYSUNCU Ondanks het geweld en de intimidaties meldt Amnesty dat de reikwijdte van haar eigen organisatie vorig jaar flink is toegena men. Nieuwe afdelingen ontstonden in deL. Gazastrook en op de Westelijke JordaanoelJ ver, evenals in Jemen. De afdelingen in Bangladesh, Nepal en Zuid-Korea werdenLi officieel erkend. Jamaica was goed voor de-^- 21ste landelijke afdeling in Latijns-Amerik&.j- In het voormalige Oostblok is Tadzjikistan^ het enige land zonder Amnesty-afdeling. DEN HAAG THIEU VAESSEN Van alle scharrelaars die in het chaotische Russische kapitalisme hun slag proberen te slaan, hebben er maar weinig zo goed ge boerd als Leonid Goloebkov. Deze magere, 40-jarige man met vet haar en een zwaarlij vige broer die voor de camera's van de Rus sische televisie de ene fles wodka na de an dere achterover slaat, heeft het grote geld binnengehaad. Goloebkov is zo populair bij miljoenen Russen, dat zij hem Ljonja noe men, een koosnaam voor Leonid. Onlangs vloog Ljonja even naar San Fran cisco om zijn landgenoten aan te moedigen bij het wereldkampioenschap voetbal (ze scoorden zes doelpunten tegen Kameroen). Hij kocht een bontjas voor zijn vröuw Rita en momenteel oriënteert hij zich op de hui zenmarkt in Parijs. Een Italiaanse schoe nenwinkel in Moskou adverteert met de leuze 'Ljonja koopt de schoenen van Rita bij Toch niet slecht voor een kinkel uit Siberië die het moet hebben van zijn boerenver stand, dat zelfs volgens zijn vele bewon deraars niet al te scherp is. Zelfs presi dent Boris Jeltsin heeft zich gebogen over de vraag die op ieders lippen brandt; 'Wie is deze Goloebkov?' Ljonja is verreweg de bekendste kapitalist in Rusland en een inspiratie voor miljoenen Russen die graag zijn successen op de beurs zouden evenaren. Er is maar één ding mis met Ljonja: hij bestaat niet. Hij is een crea tie van Ruslands grootste handelaar in dro men, een gelikt en geheimzinnig investe ringsbureau genaamd MMM. Ljonja wandelde de Russische huiskamers via de beeldbuis binnen als de ster van een advertentiecampagne in de vorm van een soapserie over nietsnutten die de jackpot winnen door via MMM beursaandelen te kopen, die 3.000 procent winst ople veren. Dit aanlokke lijke vooruitzicht heeft MMM sinds THE INDEPENDENT het fc t dit jaar meer dan vijf miljoen aandeelhouders opgeleverd. En tot nog toe hebben die ge luk. Aandelen die in februari voor 1.600 roe bel (ongeveer vijftien gulden) konden wor den gekocht, zijn nu een slordige 70.000 roebel waard. Toch zijn vrijemarktdeskundigen alles be halve blij met MMM. Want de prijs van de door MMM verhandelde aandelen wordt niet zozeer door de beurs bepaald, alswel door MMM zelf. Door een agressief marke tingbeleid houdt MMM de mallemolen draaiend en creëert het zelf de toenemende vraag die de prijs van de aandelen op schroeft. Maar op een kwade dag zal de zeepbel uiteenspatten. Vorige week liep de eerste fase van het Rus sische privatiseringsprogramma af. Rond de 70 procent van de Russische industrie be vindt zich nu in particuliere handen. Veel Russen hebben aandelen gekocht met de coupons die de staat iedere burger had ge geven, maar nu, in de tweede privatise ringsfase, mogen aandelen alleen nog voor geld worden verhandeld. Maar welke Rus wil er investeren in een fa briek waarvan pas op langere termijn enige winst te verwachten valt, als Ljonja zijn pu bliek tegelijkertijd gouden bergen belooft, of tenmin ste een huis in Parijs? In een land van onverbeter lijke dromers en economi sche naïvelingen oefent MMM een enorme aan trekkingskracht uit. Een bezorgde Jeltsin heeft zijn volk al gemaand: „We hebben te veel Ljonja's die het hoofd op hol brengen met ver een gouden toekomst vol fantastische dividenden allemaal loze beloften waarmee ze goedgelovige mensen belazeren." Maar alle waarschuwingen ten spijt doet MMM opperbeste zaken. Momenteel be slaan MMM-aandelen ongeveer een derde van alle transacties op de Russische grond stoffen- en goederenmarkt en de helft van de transacties op de kleinere beurzen. MMM sponsort zelfs de Russische staats- posterijen: wie de telefonische tijdmelding belt, krijgt eerst de dagprijs voor MMM- aandelen te horen en dan pas de tijd. En nog steeds zitten de Russen aan de buis gekluisterd om maar niets te missen van de belevenissen van Ljonja, zijn aan chocolade verslaafde vrouw Rita, zijn vette, dronken broer en de oude vrijster Marina. Een jofel stel dat allerlei capriolen uithaalt maar dankzij hun aandelen bij MMM een onbe kommerd leven leiden. MOSKOU ANDREW HIGGINS VERTALING: MARGREET HESLINGA De 'president' van de alleen door Turkije er kende Republiek van Noord-Cyprus, Rauf Denktash, wil dat zijn land een autonoom gebied van Turkije wordt. Dit heeft hij in een brief aan de Turkse ambassadeur in Nicosia laten weten. Zijn initiatief zal de moeizame besprekingen onder VN-auspiciën waar schijnlijk opnieuw in een impasse brengen. Denktash kwam met zijn voorstel nadat de Europese Unie op de top in Corfu besloot dat na de voorziene uitbreiding van de EU met Oostenrijk, Finland, Noorwegen en Zweden de twee eilandstaatjes Cyprus en Malta aan de beurt zijn. In januari '95 wordt hierover defïnitiefbesloten. Het is op 20 juli precies twintig jaar geleden dat de Turkse invasie op de noordelijke helft van het eiland plaatsvond. Turkije is samen met Griekenland en het Verenig^. Koninkrijk ondertekenaar van het garantieverdrag over Cyprus, dat na in 1960 van de Britten onaf hankelijk werd. Onder het garantieverdrag heeft elk van de drie landen het recht om in te grijpen als de onafhankelijkheid van het eiland in gevaar komt. Een coup, geïnstigneerd door de Griekse mi litaire junta, vormde aanleiding voor de toenmalige Turkse premier Bülent Ecevit om gebruik te maken van dit recht. Sindsdien houdt Turkije de noordelijke helft van het ei land bezet. De twee helften worden geschei den door een stuk niemandsland, dat onder beheer van een VN-vredesmacht (Unficyp) staat. Anderhalf jaar geleden legde de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Boutros Ghali, een pakket 'vertrouwenwekkende >cl maatregelen' op de onderhandelingstafel® hoofdpunten van dit pakket bestaan erin!?: de hotelstad Varosha, die nu door Turkse^ troepen bezet gehouden wordt, aan de Vr? wordt overgedragen. Daarna zou de oor-S? spronkelijke Grieks-Cypriotische bevolking terug mogen keren naar hun huizen. Twe. punt is de openstelling, onder VN-toezich van het vliegveld van Nicosia voor intern; tionaal verkeer. De Turkse zijde had echter het gevoel dat Grieken bevoordeeld werden. Met enige t passingen was Denktash wel bereid het p i ket te accepteren, maar ditmaal steigerde i Grieks-Cypriotische president Glafkos Kle des. Hij dreigde het afgelopen weekeinde nieuw af te zullen treden als het pakket ni i in de oorspronkelijke vorm wordt aangen men. Het voorstel van Denktash om Noord-Cy prus een autonome zone van Turkije telg. worden, is eigenlijk afkomstig van de voo! malige premier Ecevit. Maar hel nu te bet- brengen, lijkt een tactische fout. In het dij: matieke spel had Denktash voor het eersty VN op zijn hand. Bovendien wil Ankara nu weten van een dergelijk plan. Turkije zit if, zijn maag met Noord-Cyprus, dat per jaai, meer dan 200 miljoen dollar opslorpt, mX zou internationaal volledig geïsoleerd rak.: als het een helft van het eiland officieel an nexeerde. De Turkse troepen zijn volgens,. Ankara slechts aanwezig om de rechten v de Turkse minderheid te waarborgen. ISTANBUL «JESSICA LUTZj CORRESPONDENT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2