Jos Koemans heeft er nog steeds zin in 'Hollanders' favoriet op De Kaag Sport Leidsch Dagblad Tennis Circuit RabobankS Burrell pakt wereldrecord Siemerink en Rios publiekstrekkers in Scheveningen Wielerronde van Leiden DONDERDAG 7 JULI 1994 Spurs ziet puntenstraf gehalveerd londen Tottenham Hotspur krijgt geen twaalf maar zes punten in mindering wegens gesjoemel met arbeidsovereenkomsten. Daar staat tegenover dat de geldstraf van ruim één miljoen gul den in hoger beroep bijna werd verdrievoudigd tot 2,7 miljoen gulden. Dat heeft een woordvoerder van de FA gisteren in Lon den bekendgemaakt. De roemrijke Londense club werd bestraft omdat in het verleden was geknoeid met transferbedragen. Voorzitter Alan Sugar ging na de eerste uitspraak in hoger beroep. Vooral wegens de pun tenaftrek. Ender haalt uit naar sportchef DDR berlun Kornelia Ender, een van de befaamde olympische kam pioenes uit de Oostduitse zwemschool, heeft in een interview met het blad Super Illu uitgehaald naar de voormalige sportbaas van de DDR, Manfred Ewald. Ender verklaarde na de Olympi sche Spelen van Montreal in 1976 onder druk te zijn gezet om spierversterkende middelen te gaan gebruiken. ,,Ik zou na Montreal moeten gaan slikken. Naast die doping moest ik ook mijn voorgenomen studie medicijnen uitstellen. Ik was totaal uit het veld geslagen en heb geweigerd. Op slag was ik 'dood' voor de sportautoriteiten in de DDR. Ik werd niet meer naar wedstrijden uitgezonden en uitnodigingen werden afgesla gen", vertelde Ender. Baan drie verflagen sneller gemaakt Rotterdam De baan waarop de Davis Cup-wedstrijd Nederland - Verenigde Staten wordt gespeeld, ligt zoals dat in vaktermen heet, op één oor. Negen centimeter hoger aan de westkant, ge meten over de volle breedte van achttien meter. Door het „af schot", bedoeld om eventueel regenwater snel kwijt te raken, is het verschil tussen de enkelspellijnen nog altijd zo'n vijf centi meter. Geen tennisser die daar iets van zal merken, of als hij het wel opmerkt er iets aan zal kunnen doen. Gisteren keurde de technische dienst van NOCNSF de hardcourtbaan op de Rotter damse Müllerpier, waarvan 15 t/m 17 juli het duel voor de kwartfinales plaatsheeft, officieel goed. Op het asfalt van de voormalige overslagkade is een hechtings laag aangebracht met daarop zes dempende lagen plus drie ver- fcoatings. Davis Cup-aanvoerder Stanley Franker liet nog drie extra verflagen aanbrengen om de baan wat sneller te maken. Daarna mochten Jan Siemerink en Jacco Eltingh uitproberen hoe het aanvoelde. „Fantastisch", was beider commentaar. Franker: „Ik weet precies welke snelheid voor hen ideaal is." Vrouwen moeten aan corner werken den haag Voor het Nederlands vrouwenhockeyteam is het, een week voor het begin van het WK in Dublin, vooral zaak de straf- corner te perfectioneren. In de oefenwedstrijd tegen Argentinië (3-1) kwamen in Den Haag de laatste twee doelpunten op deze wijze tot stand. De eerste vier corners van Frederick Grijpma bleven evenwel onbenut. Josha Kailola naar landskampioen Apeldoorn Volleyballandskampioen Piet Zoomers/D uit Apel doorn heeft de ideale vervanger gevonden voor Sander Mulder, die deze zomer furore maakt als beachvolleyballer en volgend seizoen uitkomt voor TDK/Brevok. De Brabander Josha Kailola (22) werd tussen de uiteengevallen brokstukken van Autodrop- /VCG vandaan geplukt. Op zijn vakantie-adres op de Canarische eilanden werd hij op de hoogte gebracht van de serieuze interes se van trainer/coach Henk Wever, gisteren tekende hij zijn con- Lenie van der Plas wint in Bleiswijk bleiswuk Lenie van der Plas van het AA Bataventeam deed het gisteren goed tijdens een 15-kilometerloop in Bleiswijk. De atle te bleef een ieder voor in een tijd van 1 uur en 48 seconden. Een overwinning die er mocht zijn, al zette de veterane zelf een kant tekening achter de prestatie: „Het had beslist harder gekund als ik niet net ziek was geweest." SCOREBORD SPORTPRIJSVRAGEN Lucky 10 van woensdag 6 juli: 1-6-17-22-23-25-30-37-43 -46-50-54-55-56- 57-62-66 -77 Belgische lotto: 8 - 10 - 21 - 31 - 39 - 42. Reservegetal 36. Joker 196 166 9. Duitse lotto Trekking A: 4 - 6 - 34 - 37 - 39 - 45. Re servegetal: 46. Trekking B 7 - 12 - 14 - 30 - 39 - 47 Re servegetal. 42 Spel 77: 44 2 1 04 9. Super 6: 9 1 9 2 7 4. (onder voorbehoud) SCHERMEN TENNIS SPORT OP TV Kaagweek in beeld. Regenbogen op de voorgrond, de (oude) starttoren van de Koninklijke Watersportvereniging 'De k warmond gert-jan onvlee Traditie is een groot goed voor de Koninklijke Watersportvere niging 'De Kaag'. Niet zo gek dus dat de 74e Kaagweek die vanaf zaterdag weer door deze Warmondse vereniging wordt georganiseerd, nauwelijks af wijkt van de voorgaande. Het is goed zoals het is, zo wordt gere deneerd. En dat is een redene ring waar iets voor te zeggen valt. De vereniging kon ook voor deze uitgave iets meer dan 250 inschrijvingen begroeten. Een aantal dat inhoudt dat er de ko mende week zo'n 500, 600 wed strijdzeilers op de Kagerplassen actief zullen zijn. „Even veel als vorig jaar, maar minder dan vroeger", erkent Willem de Groot. De secretaris van de KW 'De Kaag' zou graag weer terug willen naar de totalen van vroe ger, maa^stelt terecht dat de talloze vrijwilligers ook'nu be paald niet voor niets aan het werk zijn. „Het is nog altijd een drukke, gezellige week." Circuit Omdat de Kaagweek niet het enige evenement is dat met een terugloop in belangstelling kampt, is nog niet zo lang gele den overwogen een aantal zeil- weken in circuitvorm aan elkaar te binden. Kaagweek, Sneek week, Hollandweek en de Alk- maarse week zouden dan in die zin aan elkaar worden gekop peld dat per klasse, behalve een week-winnaar, ook een overall- -winnaar uit de bus zou komen. Een initiatief dat voorlopig een \Toege dood stierf. De Groot: „Niet elke organisatie was even blij met het voorstel. Maar het feit dat het plan nu van tafel is, betekent niet dat er nooit meer over gepraat zal worden. Per soonlijk vind ik ook dat er wel een aantal goede punten inzit ten." Hoewel er dus weinig is ver anderd, kent het spektakelstuk tussen de Regenboogzeilers van Holland en Friesland de ko mende dagen wel een andere opzet. Werden er in het verle den altijd vier teamwedstrijden gezeild, dit keer blijft dat be perkt tot een drietal races. Een inkorting met een praktische achtergrond. De organisatie is er immers dit jaar voor het eerst toe overgegaan de teamwed strijden door een tiental umpi res op het water, tijdens de race, te laten volgen. Op die manier denken de organisatoren het aantal protesten na afloop sterk te kunnen beperken. De nieuwe opzet, die tijdens de Sneekweek van vorig jaar haar première be leefde, legt echter een enorm beslag op de tijd van die 'scheidsrechters', waardoor de organisatie heeft moeten be sluiten het aantal teamwedstrij den met één terug te brengen. De Groot: „We zullen in de praktijk moeten bezien of deze nieuwe opzet bevalt. Voorals nog denk ik dat de meeste zei lers er geen moeite mee zullen hebben. Vooral omdat er elke dag ook individueel in de Re genbogen zal worden gezeild." Favoriet De Hollanders, onder leiding van captain Martin Heineke, beginnen ook ny weer als de grote favoriet aan het karwei. Met name in de laatste jaren werden de Friezen met grote re gelmaat overklast door de Hol landse Regenboogzeilers, die in het totaalklassement ook een grote voorsprong hebben geno men. Van de 111 wedstrijden die tot nu toe op de Kaag en in Sneek werden gehouden, won Holland er 70. En op de Kager plassen kwamen de Friezen er al helemaal nauwelijks aan te pas: Holland 41, Friesland 14. Slechts tijdens de eigen Sneek week is er praktisch sprake van evenwicht tussen de Regen boogzeilers. Friesland staat met 27 overwinningen op eigen wa ter slechts twee zegepralen ach- Met de Regenbogen is een van de oudste boten van Neder land genoemd. Maar er zijn ko mende week op de Kagerplas sen meer 'oudjes' te bewonde ren. De nu 80 jaar bestaande Twaalfvoetsjollen bijvoorbeeld, ze waren er op de eerste Kaag week in 1914 al bij. En wat te denken van de 5,5 meterklasse. Drie schitterend opgeknapte boten vormen het kleine, maar aansprekende wedstrijdveldje. De Groot: „Normaal ligt de on dergrens bij zes deelnemers. Maar voor deze door liefheb bers uit de vergetelheid gehaal de boten maken we graag een uitzondering." Per slot van rekening is de traditie daar in Warmond een 1 7.00-1 7.15 Did 2-Sport He 18.45-19.10RTL Sport. 19.30-20.00 EURO: Eurospc 19.30-20 00 BRT 1: Sport. 19.30-20.00 BRT 2. Sport 20.00-21.00 EURO: Autospc magazine met de race van afg op Magny-Cours. 20.30-20.40 RAI UNO: Spor 21 00-22.00 EURO: Scherm 21.30-22.00 BRT 2. Sport. 22.00-22.30 RTL 5: Sport. CIRCUIT IN CIJFERS W Thomas - P. Zipstra 6-0, 6-0 mas - G. van der Broek 1-6. 7-5 Kaptem - J. Onverwagt 7-5, 6-0. er - K. Folkerts 6-1, 6-2. Y. Niks ers 6-4. 7-6, R. Heethuis - B. Ho 6, 7-6. 7-5. J. Tjon - R P. Hartwij 3. J.W. Lugthart - P. van Boekei /an Drooge 6-4. 4-6, 6-4, P van Dusschooten - S. Meindert 6-4. 6-4 HEB1J. Boogmans - M. Cats 6-3. 6-2, C. Kendall - P Tjon - W. Leroy Burrell is weer de snel ste man op benen. Bij de Grand-Prix atletiekwedstrijden in Lausanne raffelde de Ame rikaan de 100 meter bij een toegestane rugwind van 1,2 m/sec in 9,85 af. Een nieuw wereldrecord. Bij de vrouwen zorgde Irina Privalova met 10,77 voor een nieuwe Eu ropese toptijd. Burrell onttroonde land- en clubgenoot Carl Lewis weer als de snelste man op benen. Hij nam revanche voor het wereldkampioenschap in 1991 in Tokyo. Toen raakte Burrell zijn wereldrecord (9,90) kwijt. Lewis won in 9,86, Burrell was ook rapper dan ooit (9,88), maar moest zich met de twee de plaats behelpen. In Lausanne had Burrell geen concurrentie van Lewis. Zijn gage, 100.000 dollar start- geld, vond organisator Jackie Delapierre te gortig. Burrell kwam voor minder geld naar Europa. Op de zomerse woensdagavond bleven drie sprinters onder de ooit magi sche tien-secondengrens. De Nigeriaan Ezinwa en de Ame rikaan Mitchell werden met Zwitserse precisie op 9,99 ge klokt. Alleen Ben Johnson was twee keer sneller van start naar finish. In 1987 liep de Ca nadees in Rome 9,83, een jaar later in de Olympische finale in Seoul 9,79. Johnson had er hulp van anabole steroiden bij nodig, de IAAF besloot beide wereldrecords niet te erken- Jrina Privalova vierde haar Europese record in Lausanne. De blonde Russin liet 10,77 se conden noteren. De oude top tijd stond op twee dagen na al elf jaar in de boeken. Marlies Göhr, atlete uit de DDR- school, liep op 8 juni 1983 in Oost-Berlijn vierhonderdste seconde langzamer. Jan Siemerink en jeugdwereldkampioen Marcelo Rios zijn de publiekstrekkers van de Internationale Tenniskampioen schappen van Scheveningen. Het toer nooi - een zogenaamde Challenger - wordt van 18 tot en met 24 juli afgewerkt op de Mets-banen irr Scheveningen. Het prijzengeld is in vergelijking met vorig jaar verdubbeld tot 100.000 dollar. Maar de organisatie met onder meer oud-proftennissers Huub van Boeckel en Marcella Mesker, wil meer. In de toe komst moet het toernooi uitgroeien tot een evenement in de 'World Series', waarmee het dezelfde status krijgt als Het Melkhuisje en het ABN/AMRO-toer- nooi. Daarvoor is in de eerste plaats meer prijzengeld nodig. En ook moet er naar een andere speelweek worden gezocht. Want het lijkt onwaarschijnlijk dat er een week voor Het Melkhuisje nog een plaats voor een groot toernooi in Nederland op de speelkalender wordt ingeruimd. Van Boeckel erkent dat het niet ge makkelijk is die ambitie te realiseren. „We kiezen de weg der geleidelijkheid en we proberen het toernooi een eigen identiteit te geven. De Mets-banen heb ben natuurlijk een speciale ambiance, we hopen dat het publiek ook daar op afkomt. Want uiteindelijk bepaalt het publiek of een toernooi een succes wordt." Om de enorme grote historie van de Mets-banen te benadrukken, wil Van Boeckel volgend jaar ook een toer nooi met oud-sterren als Nastase, Okker en Rosewall laten verspelen. Dit jaar moet het publiek het nog doen met Nederlandse spelers als Jan Sieme rink, Mark Koevermans en Sjeng Schal ken. Siemerink maakt zijn rentree in het toernooitennis nadat hij begin mei in Rome geblesseerd raakte aan zijn knie en een meniscus-operatie onderging. De Rijnsburger heeft geprobeerd het beste te maken van deze gedwongen rustpe riode. „Ik voel me sterk. Ik heb de afgelo pen maanden hard getraind. De spieren in m'n bovenbenen zijn nu sterker dan Siemerink was eigenlijk voor Wimble don alweer fit. „Maar ik had geen partij op gras gespeeld. Het leek me weinig zin te hebben om daaraan mee te doen." Behalve Siemerink legde de organisatie ook Marcelo Rios vast. De jeugdwereld kampioen uit Chili acteert pas sinds maart in het profcircuit. Op Roland Gar ros leverde hij zijn tot nu toe opvallend ste prestatie door zich door het kwalifi- katietoernooi heen te slaan en na een overwinning op Eagle na een sterke par tij van Pete Sampras te verliezen. Deelnemers: Kulti, Siemerink. Kucera, Clavet, Solves. Poliakov, Cane. Tillstrom, Dewulf, Gumy, Arnold, Youl, Federico Sanchez, De la Pena, Cortes. Orsanic. Marques, Velev, Dier, Cunha-Silva, San- guinetti, Blackman, Schalken. Winnink. Koevermans, Rios. Twaalf jaar geleden stond hij voor het laatst een wed strijd te spelen op de tennisbanen van Forescate in Voor schoten. De toen 17-jarige Jos Koemans maakte zich klaar om de nationale tennisladder te bestormen. Giste ren beleefde Koemans zijn rentree tijdens het A-toernooi op het Voorschotense tennispark; als routinier die het tennis niet kan laten. „Want ik ben nog steeds hartstikke verliefd op het spelletje." voorschoten willem spierduk Als jeugdspeler werd Koemans nooit een al te grote toekomst toegedicht. Hij was wel goed, maar Freek van der Capellen, Frans Grimbergen en Ivar de Jong waren beter. Toen hij 17 was, veranderde dat in één klap. Binnen een jaar versloeg hij de dan altijd verloor, met verbluf fend gemak. Nu heb ik in het District Leiden niets meer te zoeken, dacht Koemans en hij vertrok naar De Metselaars. Daar maakte hij promotie na promotie mee, speelde in de hoofdklasse en de eredivisie en kwam bij de top 20 op de natio nale ranglijst. De sprong naai de echte top heeft hij nooit kun nen maken. „Het was een ande re tijd. Nu spelen de eerste 40 spelers van de nationale rang lijst internationaal tennis, in mijn tijd deden eigenlijk alleen Van Boeckel en Mesker dat. De begeleiding nu is ook beter. Tot ik 20 was, heeft geen trainer iets aan mijn techniek gedaan. Ik ben onder leiding van Frits Don toen m'n backhand gadn veran deren." Koemans vraagt zich achteraf overigens af of die keuze voor Don wel zo'n gelukkige was. „Het is een goede trainer voor iemand als Jan Siemerink of Ralf Kok, maar niet voor zo'n gravelbijter als ik ben. Hij heeft me bijvoorbeeld heel goed leren volleren, maax ik had daar niet zoveel aan." De visie van Koemans op het tennis is een heel andere. „In het huidige toptennis moet alles in hoog tempo vanaf de base line .worden geslagen. Het hoe ven niet allemaal winners te zijn, maar het moet wel voluit geslagen worden. Die denkwijze over tennis probeert hij tegenwoordig als trainer bij De Metselaars over te brengen op talentvolle jeugd. Hij wordt daarin gesteund door de Zweedse trainer Martin Böhm, die de topteams van De Metselaars begeleidde. Böhm is ook de begeleider van Zweedse toptennissers als Enquist en Larsson. Koemans: „Mijn spel spreekt Böhm erg aan. Ik pro beer bij mijn leerlingen ook wa pens te ontwikkelen. Liefst de forehand en de sendee. Ik sti muleer ook dat ze om hun backhand heen lopen. Natuur lijk moet een topspeler een goe de backhand kunnen spelen, maar met je forehand ben je al tijd gevaarlijk. Vanuit de back hand-hoek sla je harder langs de lijn en je slaat harder diago naal." Door zijn loopbaan als tenni- strainer zijn de eigen tennisacti- viteiten naar de achtergrond ge schoven. „Ik probeer wel nog zo'n acht uur in de week te trai nen. Ik doe dat meestal voordat ik les ga geven. Je begrijpt dat ik aan het eind van de dag soms gebroken ben. Maar ik weet dat als ik niet zelf zou trainen ik me nog veel rotter zou voelen. Koemans vindt het wel moeilijk te accepteren dat zijn spel ach- Jos Koemans, een routinier die nog altijd 'verliefd' is op 'het spelletje'. FOTO HENK BOUWMAN teruit gaat. „Ik denk dat ik nog wel bij de beste 50 op de natio nale ranglijst zou kunnen ko men, maar ik speel nu .te weinig toernooien. Ik heb ook niet al tijd zin om me na het lesgeven rot te haasten om ergens in het land een wedstrijd te spelen." Voor eigen publiek had Jos KoemAns er gisteravond duide lijk wel zin in. Hij klopte quali fier Bart van Veen met 6-2, 6-0. Vanavond moet hij het opne men tegen de als eerste ge plaatste Lennart Kaptein. leiden De Wielerronde van Leiden voor meisjes junioren is gisteren gewonnen door Mireille van Melis uit Venhorst. Zij won de sprint gemakkelijk voor Daphne van der Brand uit Zeeland en Martine Bras uit Schoonrewoerd. De wedstrijd werd overschaduwd door een ernstige valpartij van Lucienne van Amster dam uit Koudekerk. Zij kwam in de bocht bij café l'Esperance ten val en werd met ernstig rugletsel naar {pet ziekenhuis vervoerd. Aan de Ronde van Leiden was ook een koers voor prominenten op tandems verbon den. Die werd gemakkelijk gewonnen door Gerben Karstens met zijn broer, notaris Jan Karstens. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23