Kerk wendt zich af van 'Relivast' 'Studenten hebben niets tegen geloof Kerk Samenleving Dalletje DONDERDAG 7 JUL11994 BUITENLAND KORT Samenwerken De kerken in Jeruzalem zul len met het oog op de ver anderende politieke om standigheden nauwer met elkaar moeten samenwer ken. Dit zei George Hint- lian, de secretaris van de Armeense Patriarch, giste ren bij de opening van de 'eerste internationale con ferentie over het christelijke erfgoed in het Heilige Land'. Deze wordt tot zater dag in Jeruzalem gehouden. Het thema van de confe rentie luidt 'continuïteit en verandering in de geschie denis van het christendom in het Heilige Land'. De deelnemers zullen zich be zinnen op de vroegere, hui dige en toekomstige rol van de kerken. „De politieke ge beurtenissen zijn in een nieuwe stroomversnelling terechtgekomen", aldus Hintlian. Bevolkingsconferentie De secretaris-generaal van de komende wereldbevol kingsconferentie, mevrouw Nafis Sadik, heeft gisteren in Genève beschuldigingen van paus Johannes Paulus II als ongegrond van de hand gewezen. Volgens de paus zou de VN-conferentie abortus, het gebruik van voorbehoedmiddelen en vrije liefde willen vrijgeven. Op de conferentie, in sep tember te Cairo, wordt een plan vastgesteld om de ex plosieve groei van de we reldbevolking in te dam men, zei Sadik. Als er niets zou worden gedaan, zou het huidige aantal mensën (5,7 miljard) in 2050 zijn ge groeid tot 11 miljard. Het plan beoogt de wereldpo pulatie bij 8 miljard te sta biliseren. De verschillen van mening met de Rooms- Katholieke Kerk betreffen volgens Sadik vooral de ideeën over geboortenbe- perking. In april noemde de paus het ontwerp voor het slotdocument amoreel. De verklaring is volgens hem een 'verraad aan de idealen van de Verenigde Naties'. Sadik bedrukte dat het slot document geen bepaalde voorbehoedsmiddelen, abortus of vrije liefde aan beveelt. Seksueel misbruik De rooms-katholieke bis schoppen in Engeland en Wales willen hard optreden tegen priesters die worden verdacht van seksueel mis bruik van kinderen. In het uiterste geval kan een pries ter uit het ambt worden ge zet. Dat heeft bisschop Christopher Budd van Ply mouth op een persconfe rentie in Londen bekend gemaakt. Hij was voorzitter van een werkgroep die nieuwe richtlijnen heeft op gesteld. Priesterkandidaten en anderen die met jonge ren werken, zullen boven dien worden getest op hun neiging inzake seksueel misbruik van kinderen. In elk bisdom komt een-pries ter die beschuldigingen moet onderzoeken. Als er gegronde redenen zijn voor onderzoek, wordt de pries ter of de kerkelijke functio naris geschorst. Wordt een priester wegens seksueel misbruik van kinderen ver oordeeld, dan moet zeer zorgvuldig worden bekeken of hij in het ambt kan te rugkeren. Vorig jaar bleek uit een tv-documentaire dat priesters die zich aan zulke praktijken schuldig hadden gemaakt, meestal alleen maar naar een andere paro chie worden overgeplaatst. Handel in gebouwen zou buitensporige winsten opleveren De rooms-katholieke en hervormde kerk zeggen liever geen zaken te doen met Relivast bv, een bedrijf dat be middelt bij de verkoop van kerkgebouwen. Het Amster damse bedrijf is onlangs in opspraak gekomen door be richten dat zijn bemiddelingen buitensporige winsten op zouden leveren. Aankomend predikant Gereformeerde Gemeente vijftig keer beroepen LEEUWARDEN Directeur J.M.Chr. Klok van de dienst Financiën en Bouwzaken van het aartsbisdom Utrecht zegt 'zeer sceptisch' tegenover de diensten van Relivast te staan. „Onze ervaring met Reli vast' is negatief. Wat zij denken te kunnen doen, kunnen wij zelf ook", aldus Klok. Het enige contact van de rooms-katholieke kerk met Reli vast is op een teleurstelling uit gelopen. In het bisdom Rotter dam kwam Relivast enige jaren geleden met een koper voor een leegstaand kerkgebouw in Hoogvliet, terwijl het kerkbe stuur zelf al een mondelinge overéénkomst met een andere koper had. Volgens woordvoerder BAA. Jutte van het bisdom eiste Reli vast het recht op de koop op en dreigde het beslag op het kerk gebouw te laten leggen. Uitein delijk heeft het bisdom de be middeling door Relivast afge kocht door 'juridische kosten aan de tegenpartij te vergoe den', aldus Jutte, die geen zaken meer wenst te doen met het be drijf. Bij de bouw- ,en restauratie commissie van de Hervormde Kerk hebben zich volgens woordvoerder G. de Jong nog geen kerkgenootschappen ge meld die zich door Relivast be nadeeld voelden. „Maar de commissie beziet Relivast met terughoudendheid", zegt De Jong. „Ook al zou het een koosjer bedrijf zijn, er zit toch een- commercieel aspect aan. Het zal altijd proberen winst te maken, en daardoor krijgen ge- wellicht niet altijd de maximaal haalbare prijs voor hun kerkgebouwen. Voorbeelden van bemidde ling door Relivast zijn de ver koop van de hervormde Bethle- hemkerk in Amsterdam-Noord en de Elimkerk in Rotterdam. In het eerste geval verkocht de kerk het gebouw voor 275.000 gulden aan een stichting van Relivast-directeur M. Bosschert en de zakenman J. Sluis. Deze verkocht het voor 375.000 gul den weer door. Over de Elimkerk-transactie is een juridische strijd losgebro ken tussen Bosschert en Sluis. Vandaag doet de Amsterdamse rechter uitspraak in een kort ge ding dat Bosschert, die inmid dels uit de stichting is gestapt, tegen Sluis heeft aangespannen. Ze vecht de eis van Sluis aan dat zij de door haar opgestreken 80 procent van de verkoopprijs in de stichtingskas zou moeten te rugstorten. Sluis was gisteren niet voor commentaar bereik baar. De Gereformeerde Gemeente van Werkendaim mag zich ge lukkig prijzen. Kandidaat (aan komend predikant) M. Karens uit Zoetermeer heeft namelijk deze kerk gekozen uit de precies vijftig gemeenten die een be roep op hem hadden uitge bracht. Het is bij de Gereformeerde Gemeenten, die in de volks mond gerekend worden tot de 'zwarte-kousenkerken', altijd spannend wanneer er eindelijk weer een theologiestudent klaar is. Het kerkverband worstelt na melijk met een enorm predi kantentekort. Van de ruim 160 gemeenten, die samen zo'n ne gentigduizend leden tellen, hebben er ruim honderd geen eigen predikant. Het beperkte aantal nieuwe predikanten hangt samen met de strenge ei sen die aan jongens gesteld worden voor zij worden toege laten tot de ambtsopleiding. Toren Dorpskerk gerestaureerd De de t de hervormde - kerk aan het Kerkplein 2 in Voorschoten be gint half augustus. De restaura tie wordt uitgevoerd in op dracht van de gemeente Voor schoten - eigenares van de to ren - door aannemingsbedrijf Du Prie uit Leiden. Architect is Leidenaar T. Mulder. De werkzaamheden aan de toren omvatten onder meer de reparatie van het buiten- en binnenmetselwerk, reparatie en herstel omloop, herstel van het lood- werk, reparatie en vernieuwing van de duivenhorren, het uit hakken van het bestaande voeg werk en opnieuw voegen, schil derwerkzaamheden en het con serveren van ijzer- en smeed werken. De restauratie duurt ongeveer vijf maanden. De to ren dateert van 1539. Het bouw werk staat op de monumenten lijst en werd voor het laatst in de periode 1955-1958 gerestau reerd. De kosten van de restau ratie bedragen 456.000 gulden. Schorsing predikant verlengd BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDEGEMEENTEN Aangenomen: naar Werkendam M. Karens, kandidaat te Zoetermeer, die <erke, voor Aalst, ir Berkenwoude, koop, voor Brakel. voorCa- i den IJssel-West, voor Dirks- Dr Doetinchem, voor Emmel- 3r Genemuiden, voor Gouds oor 's-Gravenhage-Zuid, voor 's-Gravenzande, voor Herkingen Hilversum, voor Hoofddorp, voor Hoogeveen, voor KATWIJK ZEE, r Leerdam, voor Lethbridge (Canada), voor Meeuwen, voor Meliskerke, voor Melissant i.c.m. Ouddorp, voor Middelburg-Centrum, voor Middelburg-Zuid, voor Middel- harnis, voor Moerkapelle, voor Naald wijk, voor Nieuwdorp, voor Nieuwer- irOud- „aal.voi Poortvliet, voor Rhenen, Bath, voor Rotterdam-Centrum, voor Rotterdam-IJsselmonde, voor Rotter dam-Zuid, voor Sprang-Capelle, voor Terwolde-De Vecht, voor Uddel, voor Urk, voor Veenendaal, voor Wolphaar- tsdijk, voor Zoetermeer en voor Zwol- De kerkeraad van de Gerefor meerde Gemeente te Goes heeft de schorsingsperiode van zijn predikant N.W. Schreuder met drie maanden verlengd. Het be tekent dat de predikant tot ok tober geen kerkelijke activitei ten mag ontplooien. Eind mei werd Schreuder voorlopig voor zes weken geschorst, in verband met zijn betrokkenheid bij de Zeeuwse rusthuizenaffaire. De kerkeraad heeft besloten de schorsing te laten voortduren. Schreuder is één van de hoofdrolspelers in de rusthui- zenkwestie. Bij de Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zeeland is de af gelopen jaren flink gerommeld. Schreuder was voorzitter van die stichting. Zijn naam is on der meer in verband gebracht met onjuiste declaraties. Rotterdamse pastor Ben Vredebregt ziet anti-gevoelens jegens de kerk helemaal verdwijnen ROTTERDAM Studenten hebben volgens de Rotterdamse studentenpastor Ben Vredebregt niets tegen het christelijk geloof. De anti-ge voelens jegens de kerk zijn hele maal weg. Dat waren de proble men van hun vaders en moe ders. Maar de studenten kun nen zich niet indenken dat je in het geloof zekerheid vindt. Jongeren hebben wel degelijk belangstelling voor zingevings- vragen, zegt Vredebregt, die eind juni van de Erasmus Uni versiteit de erepenning 'Umbra Erasmi' kreeg omdat ffij 25 jaar studentenpastor in de haven stad is. Het lustrumcongres van de oecumenische Studenten kerk, dat volgend jaar wordt ge houden, gaat over de morele kwaliteit van ons handelen. Dit thema hebben de studenten zelf aangedragen. Ook bij hen leven vragen als: 'Kan alles maar', en: 'Leven we vanuit de leegte?' „Vaak wordt mij de vraag ge steld: is het geloof onder jonge ren weg? Met de schrijver Frans Kellendonk zeg ik dan: het ver langen is gebleven." Niet we tend of God bestaat hield Kel lendonk een pleidooi voor gelo ven. De grote woorden blijven daarbij een oproep tot heiliging van dit bestaan tegenover de leegte en de zelfgenoegzaam heid. „Tussen bijna allemaal onkerkelijke studenten hoor ik tegenwoordig weer woorden als: integriteit, betrokkenheid, gemeenschap en ook geloven", zegt Vredebregt. Afstandelijkheid Rotterdam is volgens hem de meest verzakelijkte stad van ons land. De universiteit heeft ook die sfeer. De grootste faculteiten zijn er economie en bedrijfs- Ben Vredebregt: „Jongeren hebben wel degelijk belangstelling voorzingevingsvragen." kunde. De studenten bewaren een zekere afstandelijkheid tot het geloof. Een econoom sluit zich niet zo snel bij een kerk Temidden van ruim 18.000 studenten aan de Erasmus Uni versiteit en ongeveer evenveel aan de verschillende hogescho len in Rotterdam doet Vredeb regt zijn werk. Een kwart eeuw geleden werd hij aangesteld 'om de evangelische waarden in de academische gemeenschap le vend te houden'. Een sterke aanwezigheid op de universi teit, zo typeert hij zijn werk. Die igheid krijgt gestalte in de samenwerking met studen- tendekanen en -psychologen en door mee te doen aan lezingen reeksen. Maar vooral door per soonlijke contacten. „Je kent bijna iedereen", zegt hij. „Ik word bijna nooit opgebeld door iemand die mijn naam in een gids heeft gevonden." Als je je opsluit in een kerkge bouw, bereik je maar een heel kleine groep mensen. Maar op de universiteit houden zich dui zenden mensen bezig met reli gie en geloof. Een studenten pastor moet aanwezig zijn, hij moet er voor de mensen zijn. Het moet niet zo zijn dat hij denkt: laat ze maar naar de kerk komen. „Negentig procent van m'n tijd zwerf ik rond tussen niet-kerkelijken." Zijn hervormde collega Taco Noorman zegt dat er in West- Europa geen geestelijke zoveel huwelijken inzegent als Vredeb regt. „Als ze me daarvoor vra gen, weiger ik nooit. Hoe verne derend is dat voor hen. Van zo'n weigering liggen ze nach ten wakker. Als ze trouwen, dan is de vraag naar een inzegening zeer wezenlijk voor ze." De officiële kerk is in de uni versitaire wereld helemaal weg, zegt Vredebregt. „Als er in die 25 jaar jaar 10 hoogleraren zijn geweest die mij om de tekst van een herderlijk schrijven hebben gewaagd, dan is dat veel." Het kerkelijk denken sluit niet meer aan bij de werkelijkheid van de academische gemeenschap. In vergelijking met vroeger is de crisis enorm diep. „Daar lijd ik niet zo onder. Van Kilsdonk zegt: Het belangrijkste is over gebleven. het enige dat ik weet is dat ik weet wat ik moet doen." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON OMDAT /ALLEEN I I ...VJ£R M/AAR EEN P/A K-JE iK U KLAP K.AUW GOM J StELF GE-STOLEN HEBT... DR!£ JAAR GEV/AAJGENiSSTRAF. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE- B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J. HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag. 9 30- 11.30 uur 071 -356215, of per post Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX •323508 ichten 071 -323508 071-321921 ADVERTENTIES Telefoon 071-143545 Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) peracc.giro autom.bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING 3-19.30 ui 3-12.00 uur. Tel. 071-143241 HET WEER Het was gisteren opnieuw zo'n aan gename Hollandse zomerdag: droog, niet al te warm met een nauwelijks merkbaar briesje. De dag begon zonnig met een paar stapelwolken, maar in de middag raakte het betrokken. De wolken band vormde de begrenzing van een afgesloten koudegebiedje in de hogere luchtlagen - in meteo-jar- gon 'koudeput' genoemd - dat vanuit Engeland onze kant optrok. Vooral in de zomermaanden moet je uitkijken met dergelijke syste men. Op de weerkaart aan de grond is zo'n storing nauwelijks te zien, maar de bel koude lucht op grotere hoogte maakt de atmosfeer erg onstabiel. Er moet in de buurt van de koudeput altijd met flinke buien rekening worden gehouden. Koudeputten brengen niet alleen slecht weer, ze zijn vaak zeer onbe rekenbaar in trekrichting en inten siteit. In de zomer van 1987 bleef zo'n buienstoring dagenlang rondtollen in de buurt van ons land. In de pe riode van 16 fot 24 juli konden liefhebbers van prachtige buien- wolken hun hart ophalen. Er was toen elke dag wel een locatie te vinden, die meer dan 50 millime ter kreeg te verwerken met als top per Spierdijk, waar 125 millimeter in een etmaal viel. De storing vai vandaag trekt weg in oostelijke richt-ing, in de avond verdwijnen de buien. Toch blijft het zomerweer een paar dagen wat aan de matige kant. Morgen ligt een zwakke rug van ho gedruk over het land en aanvanke lijk is het heel aardig met zon en 20 graden. In de avond en nacht komt een front over de Noordzee naderbij en de buienkans neemt dan opnieuw toe. Tijdens het week einde blijft het licht wisselvallig, want een nieuwe depressie ten westen van Ierland stuurt verse wolkenmassa's naar het Noordzee gebied. Vooral in het noorden ve het land kan er zaterdag weer re gen vallen; het is met 16 a 17 gra-j den bepaald fris; het zuiden is be ter af met wat zon en maxima van circa 20 graden. Toch laat de zo mer zich nog niet uit het veld slaan. Vanaf zondag vormt zich bo ven West- en Middeneuropa een hogedrukzone. Het wordt zonniger en de temperatuur kruipt uit het dalletje omhoog naar circa 24 gra den. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Zonnige perioden en droog. In het noorden wol kenvelden. Maxima van 17 graden aan de meeste kusten, tot 27 graden in het oosten. In het ijoorden geleidelijk nog iets koeler. Flinke zonnige perioden velden en mogelijk e Mid- dagtemperatuur uiteenlo pend van ongeveer 20 gra den in het noorden, tot 27 bij de grote meren. Vandaag nog den en een enkele regen- of onweersbui. Morgen ge leidelijk zonnige perioden 'en droog. Maxima om streeks 23 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: gen of een bui. In h^t oosten van Enge land vooral vandaag ook geregeld zon en bijna overal droog. Middagtemperatuur uiteenlopend van 16 graden aan de wes telijke kusten, tot 22 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Eerst bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Morgen van tijd tot tijd zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en eerst droog. Mor gen ten westen van Parijs toenemende bewolking en in Bretagne en Normandië mogelijk regen, elders droog en zonnige perioden. Middagtemperatuur van onge veer 18 aan de kanaalkust, tot tegen de 25 graden in het oosten. kele wolkenvelden. Droog. Middagtem peratuur uiteenlopend van 21 graden in de omgeving van Porto, tot tegen de 35 in het zuidoosten aan de Spaanse grens I n de Algarve ongeveer 28 graden Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur tussen de 25 en 30 graden. Spanje: Overwegend zonnig en warm. In het WEERRAPPORTEN VRIJDAG 8 JULI 1994 Zon op 05.28 Zon onder 21.57 Maan op 05.13 Maan onder21.1£ Waterstanden Katwijk Hoog water 03.44 16.12 Laag water 23.46 11.56 Weerrapporten 06 juli 20 uur: schijnlijk droog. Aan de Costa's maxima van 28 graden bij Barcelona tot 33 gra den bij Malaga. In het binnenland maxi ma boven'35 graden. Aan de Atlanti sche kust beduidend lagere temperatu- Canarische Eilanden: ig. Warm met middagtempera- n 30 gra- Marokko: Westkust: Overwegend zonnig. Flinke zonnige-perioden en droog. Maximum temperatuur vlak aan zee ongeveer 30 graden, landinwaarts plaatselijk boven de 40 graden. Zonnig. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 30 graden, landinwaart Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden. Kleine kans op een lokale onweersbui. Middagtempera tuur uiteenlopend van 23 graden langs de Atlantische kust tot ongeveer 30 gra den in de Provence. Eerst nog een harde Mistralwind. Mallorca en Ibiza: hpven 30 graden. Italië: Overwegend zonnig. Kleine kans op een lokale onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 32 graden, aan de kusten iets lager, in het zuidelijke binnenland plaat selijk hoger. Turkije en Cyprus: Zonnig. Middagtemperatuur aan zee iets boven de 30 graden. Duitsland: Vandaag langzaam naar het oosten weg trekkende regen- of onweersbuien. Mor gen droog en enkele zonnige perioden. Middagtemperatuur van 21 graden in SleeswiJk-Holsteirj tot rond 25 ten zui den van de Main. New Orleans licht bew. wzw 1 30 23 0.0 EM JOPOCUS POET WET METEEA/ MET ZW EERSTE $LA (9 ff A/ET /S OM (EEK TE VSORPEK/ ff /V-O-cV M-O-E A-P W-EE-R f-fV E-É-PS R-E-E-R l-N H-E-T P-U-T-J-E J-A-M-M-E-R O-ALT E-R A4 t-E-T LS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14