Leiden Reclamebelasting valt slecht bij de bedrijven Feyenoord in een Leidse tuin Regen zet Leidse stationshal blank 'Drughandel nog geen ernstig probleem' Oudste Leidenaars waren veertigers Jaar celstraf voor Leidenaar Asbest als huisvuil opgehaald DONDERDAG 7 JULI 1994 hennyvan egmond, 071-356414, plv.-chef hans koenekoop, 071-356429 'Dit is pure geldsleperij Speeltuin yi j- Kinderen uit De I J Kooi kunnen weer terecht in Westerkwartier. Gisteren werd de geheel gerenoveerde speeltuin feestelijk geopend. Banen weg *7 De Westelijke Land- I en Tuinbouw Orga nisatie voorspelt dat er de komende jaren 1900 ba nen in de landbouw verlo- ren gaan. De afdeling belastingen van de gemeente Leiden houdt rekening met grote hoeveelheden protesten tegen de re clamebelasting. Gisteren zijn de eerste aanslagen van de ze nieuwe belasting bezorgd en in de loop van de dag kwamen talrijke boze telefoontjes binnen. Volgens amb tenaar M. Kolhorn Visser weten veel bedrijven niet af van de reclamebelasting terwijl het besluit om haar in te voe ren al in 1992 is gevallen. leiden wim koevoet gens Kolhorn Visser is de belas ting mede ingevoerd met het oog op het stadsbeeld. De ambtenaar wijst erop dat in gemeentelijke publicaties ruimschoots aandacht is be steed aan de reclamebelasting. Hij betreurt het dat de Kamer van Koophandel nauwelijks aan voorlichting heeft gedaan. Eigenaar J. van Dijk van Roomburg Watersport, die gis teren een aanslag van duizend gulden op zijn deurmat aantrof, heeft geen goed woord over De reclamebelasting lijkt een beetje op precariorechten. In beide gevallen moet worden be taald voor reclame-uitingen. Het grote verschil is dat preca riorechten moeten worden be taald voor bijvoorbeeld borden die in openbare ruimten zijn geplaatst en reclamebelasting wordt geheven voor reclameui tingen op eigen grond. Hoe gro ter het bord, de vlag of het op schrift, hoe hoger het tarief. Vol- Beroving bij geldautomaat Breestraat leiden Een 20-jarige Leidenaar is vannacht tijdens het 'pinnen' beroofd in de Breestraat. De man werd om vier uur vastgegre pen toen hij voor een geldautomaat stond en gedwongen zijn portemonnee af te geven. Geld had het slachtoffer nog niet 'uit de muur' gehaald. In de portmenonne van het slachtoffer zaten alleen identiteitspapieren. Dief waarschuwt slachtoffer leiden Een bewoner van de Tweede Binnenvestgracht werd gis teren door de dader zelf op de hoogte gebracht van een auto-in braak. Omstreeks tien uur werd de man opgebeld door een on bekende die hem vertelde dat zojuist zijn ay toradio was gesto len. De eigenaar van de auto constateerde even later dat dit klopte. De dader wist het telefoonnummer van de eigenaar om dat dit op de zijkant van de auto stond geschilderd. Verdachte ontucht voorgeleid leiden Een 33-jarige Leidenaar is vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris wegens het plegen van ontucht. De man, leraar op een Leidse basisschool, zou nissen 1986 en 1990 on tuchtige handelingen hebben gepleegd bij een leerlinge, die in middels 16 jaar is. Het slachtoffer heeft vorige week aangifte ge daan van het seksuele misdrijf. De leraar is, zo werd vanochtend bekend, eerder deze week aangehouden. De naam van de school wil de politie, ter bescherming van betrokkenen, niet prijsgeven. voor de reclamebelasting. „Dit is pure geldsleperij. Wat me niet aanstaat is dat klaarblijkelijk, zonder dat ik het wist, een amb tenaar op mijn terrein heeft rondgelopen om alles op te me ten. Straks krijg ik zeker een aanslag klokkenbelasting. Heeft er eentje al m'n uurwerken lo pen tellen." Volgens Van Dijk had de ge meente bedrijven tevoren moe ten melden hoe hoog de aan slag wordt als ze al hun recla me-uitingen zouden handha ven. „Dan had ik wel wat vlag gen binnengehaald." Ook maakt hij bezwaar tegen de be rekeningswijze. „Het betreft een aanslag over 1993, dus over een heel jaar, maar ik maak niet het hele jaar dezelfde hoeveelheid reclame op m'n eigen terrein." Volgens ambtenaar Kolhorn Visser worden dergelijke bezwa ren gehonoreerd. Ook directeur B. van Gelle- cum van Bas Neon kondigt aan zich te zullen verzetten. „Nog even en we krijgen ademha lingsbelasting. Nee, dit melk koetje zullen we even slachten." Hij heeft nog geen aanslag bin nen maar rekent op een forse vanwege de drie reclamepalen die in het gebouw van bedrijf zijn verwerkt. „Voor dat gebouw heb ik een bouwvergunning. Hadden ze dat er maar bij moe ten zeggen." De gemeente sluit niet uit dat 'later dit -jaar nog een aanslag volgt. Die zal betrekking hebben over 1994. De gemeente is laat met die over 1993 vanwege de lange voorbereidingstijd. Met de reclamebelasting over 1993 denkt de gemeente ruim 300.000 gulden binnen te halen. MAAND DICHT - De Leidse vrijwilligerscentrale is met ingang van 15 juli een maandje gesloten. Mensen die vrijwilligerswerk willen doen, kunnen vanaf 15 augustus weer neuzen in de kaartenbakken van de centrale aan de Breestraat 117. leiden aad rietveld Treinreizigers in Leiden moes ten vanmorgen plassend door het water naar hun perron of naar de uitgang. Door de over vloedige regen van vannacht stond de stationshal blank. Met trekkers en waterstofzuigers wist NS-personeel het probleem op te lossen. Bij de verbouwing van het Leidse station worden op dit moment tegelijkertijd een nieu we overkapping gebouwd en de oude daaronder weggehaald. Maar het slopen van de oude gaat sneller dan het bouwen van de nieuwe kap. En zo ontstond een flink gat waar de regen doorheen kwam. De bouwers hadden, bij het zonnige weer wan de laatste dagen, met die mogelijkheid geen rekening gehouden. „Vol gens de planning zouden sloop en nieuwbouw even snel gaan en dan had dit niet kunnen ge beuren", aldus een woordvoer ster van de Spoorwegen. Het gat in het dak is inmiddels met zei len provisorisch gedicht. leiden herman joustra Leiden-Noord oogt als een pa radijs voor reuzespinnen. Overal hangen enorme webben tussen de huizen. Webben van touwtjes waarin honderden Oranje-vlaggetjes gevangen zit ten. Toch dansen de vlaggetjes in de wind die de strak gespan nen touwtjes zachtjes doet zoe men. Maar Bram Kamphues doet niet mee aan die Oranje gekte. Voor zijn huis aan de Dil lenburgerstraat wapperen geen oranje vlaggetjes. Nee, daar dansen tientallen rood-witte doekjes. Hand in hand, als ka meraden. „Waarom geen oran je? Er is maar een ploeg die echt voetbalt. Feyenoord natuurlijk", verduidelijkt Kamphues. Voor de leken onder u: rood en wit zijn de clubkleuren van Feye noord. Maar goed, waarom heeft Kamphues dan van die oranje letters op de stoep gekalkt, 'Ajax'? „De gozer die dat heeft gedaan moet ik nog te pakken krijgen.'" Hij zegt het lachend, de lol kan hij er wel van inzien. Dat soort dingen horen bij het voetbalspelletje vindt hij. Bo vendien is gedeelde smart nog altijd halve smart. Hij wijst naar het huis van zijn overbuurman, waar de voordeur helemaal oranje is gekalkt. „Dat heeft-ie ook niet zelf gedaan. En ik ge loof ook niet dat hij het zo leuk vond." Ach, aan de achterkant van zijn huis heeft hij geen last van kal- kers. Zijn tuintje is goed omh eind. En vanwege zijn tuintje zijn we ook bezoek. Want wat heeft Kamphues daar geschil derd op het betegelde deel? Een gigantisch Feyenoord-embleem van een paar vierkante meter. „Prachtig hè", vraagt hij trots. „Eerst heb ik op rekenpapier - je weet wel, met die hokjes - een modelletje gemaakt. Daar na heb ik samen met mijn vrouwtje de lijntjes getekend op de tegels. En ten slotte heb ik met mijn broer de boel inge kleurd. Ik schilder de tuin elk jaar. Blauw-wit, rood-geel. Toen zeiden mijn kinderen: waarom doe je het niet in de Feyenoord- kleuren? Goed idee. Het slijt wel snel, maar dan schilder ik het gewoon weer opnieuw. Dit em bleem gaat er nooit meer af." „Wel waar. Voor het embleem van Helmond Sport", kraait zijn vrouw. „Zij komt uit Helmond", verklaart Kamphues. „Maar mooi dat dat niet gebeurt. Weet je, ik ben al vijfendertig jaar lang Feyenoorder en ik ben nu zesenveertig. Je weet hoe dat gaat. Ik was jong en werd aan gestoken door vrienden. Het was de tijd van Coen Moulijn." Zijn grote voorbeeld? Nee, niet echt. Kamphues voetbalde ooit een tijdje bij Lugdunum. „Heel korUmaar. In de B. Maar toch kon ik een aardig balletje trap pen", beweert hij. „Dat hebben we gezien", kaatst zoon Gerben, terwijl broer Boudewijn meel acht. „Die wedstrijd met de oudjes. Jij gaat diep en je krijgt die bal op je rug." „Ik ben mijn tijd ver vooruit", galmt Kamp hues. En niet alleen qua voetbalcapa citeiten is Kamphues een nog niet begrepen genie. Ook op het gebied van de schilderkunst is hij nog niet ontdekt, zo gelooft hij stellig. „Leiden heeft altijd goede schilders gehad. Rem brandt...en nu mij. Weetje, zelfs fervente Ajacieden vinden het een wereldtuin. Alleen zeggen ze dat ik het Ajax-embleem moet schilderen. Ja, aan de on derkant van de tegels." Vervolg van voorpagina Bouwvereniging const citeert wel toename agressie leiden cees van hoore annet van aarsen „De drughandel vanuit diverse huurwoningen in Leiden is nog niet echt een heel ernstig pro bleem. Maar dat zou het wel kunnen worden", zegt politie woordvoerder A.N. Stuifbergen. „Meestal zie je rondom die pan den toch een toename van klei ne criminaliteit, zoals diefstal len uit auto's en zo. En er is na tuurlijk veel geloop van junks. Dan gaat de buurt klagen. Door die klachten krijgen we die pan den ook vaak in beeld." Bij woningbouwvereniging Leiden (de grootste verhuurder in de stad) verstaan ze onder drugpanden zowel huizen waar verslaafden wonen als huizen waar gehandeld wordt. „We hebben in ons bestand een handvol huizen waarvan we het weten", zegt woordvoerster Leonie Con<;alves van Woning bouwvereniging Leiden. „Maar dat wil niet zeggen dat het er niet meer zijn. Problemen wor den pas zichtbaar als de buurt gaat klagen. Of - dat hebben we ook wel eens gehad - wanneer het allemaal escaleert. Dan was er al jarenlang een probleem maar hadden de buren ermee leren leven. En dan gebeurde er iets waardoor de vlam in de pan sloeg." Woningbouwvereniging Lei den past momenteel een stren ger beleid toe dan voorheen bij drugpanden. Veroorzakers van overlast worden sneller aange sproken op hun gedrag. „We proberen eerst met de huurders te praten, we wijzen ze op hun gedrag en zonodig draaien we ze de duimschroeven aan", al dus Congalves. „Als de situatie echt onhoudbaar is, zullen we proberen tot een uitzetting te komen. We wagen dan wel wat van de buren. Die moeten tel kens schriftelijk melden wan neer er sprake is van overlast. Bij ons maar ook bij de politie. Zo ontstaat er een dossier waar mee we naar de rechter kunnen stappen." Rechter Deze werkwijze heeft overigens lang niet altijd succes. Zo is de rechter niet snel geneigd om ie mand zijn huis uit te zetten wanneer er geen sprake is van huurachterstanden. „Hoewel je in het algemeen kunt zeggen dat mensen met een drugpro bleem vaak ook een financieel probleem hebben en zo grote betalingsachterstanden oplo- leiden loman leefmans De schedels die op het terreintje tussen Koenesteeg en Nieuwe - brugsteeg zijn opgegraven, zijn van twee mannen. Ze leefden in de eerste eeuw van onze jaartel ling en waren ongeveer veertig jaar oud. Die onthulling deed provinci aal archeoloog Hessing gisteren bij de presentatie van de vondsten. Afgelopen maand werden ze opgegraven. Uit het archeologisch onderzoek is vast komen te staan dat er in Leiden ongeveer 1000 jaar eerder men sen woonden dan tot nu toe' werd aangenomen. „De term Lugdunum Bata- vorum, zoals we die vaak in ge schriften aantreffen, wordt nog eens bevestigd", aldus burge meester Goekoop, zelf een be dreven amateur-historicus. Hessing vertelde dat de Oude Rijn in de eerste eeuw na Chris tus de noordgrens van het Ro meinse rijk was. Langs de rivier stonden forten (bij Valkenburg en Roomburg). Daar tussenin, van Katwijk naar Woerden, la gen nederzettingen van in heemse volken, zoals de Kani- nefaten. „De plaatsen waar daarvan nog wat te vinden is, zijn op een hand te tellen. Er is middel eeuwse en latere bouw over heen gekomen. Vooral in de vo rige eeuw zijn voor de dakpan- industie veel oeverafgravingen gedaan. Dat hier nu wat gevon den is, mag dan ook een geluks treffer worden genoemd", aldus Hessing. Tot nu toe werd aangenomen dat het stuk van Leiden waar het hier om gaat niet eerder was bewoond dan de twaalfde eeuw. De vondsten hebben de ge schiedenis met met duizend jaar verlengd. Het terrein kwam onlangs braak te liggen na de sloop van een aantal pakhuisjes. Amateur archeologen deden wat proef- opgravingen en sloegen na de eerste vondsten alarm bij Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). Die vond de afgelopen maand di verse gebruiksvoorwerpen en twee schedels. „Hoe de sche dels, zonder de rest van het li chamen, daar terecht zijn geko men, weten we niet. Dat zou speculeren zijn en dat laat ik graag aan,anderen over", aldus Hessing. De ROB graaft nog een week door op het terrein. Daarna wordt de grond weer dichtge gooid en wordt gewacht totdat de gemeente het groene licht geeft voor de bouw van nieuwe huizen op die plek. pen", zegt Con^alves. „Een an der probleem is dat de omwo nenden vaak liever geen schrif telijke klachten indienen. Ze willen anoniem blijven." „Soms willen we bij een be paalde huurder ingrijpen maar dan vraagt de politie of we onze handen er vanaf willen houden. Dan zijn ze bezig met een on derzoek. Natuurlijk doen we dan niets, het probleem lost zich dan meestal vanzelf op", aldus Con^alves. In tegenstelling tot de politie heeft zij niet de indruk dat er in de stad een stijging is waar te nemen van het aantal drugpan den. „Mensen krijgen mis schien die indruk na verhalen zoals die van afgelopen week, waarbij de politie een zwaarge wonde man in een drugpand in' de Irenestraat vond. En dan was er kort geleden natuurlijk ook nog dat akkefietje in de Zeehel denbuurt waar de buurtbewo ners zich massaal tegen een verslaafd echtpaar keerden. Ik denk dat niet het aantal panden toeneemt maar de agressie. Daardoor worden de proble men meer zichtbaar." Woordvoerder van woning bouwvereniging De Sleutels, Jos Stikvoort, constateert wel een lichte toename van drugpanden over de laatste twee, drie jaar. „Maar het is nog niet schrikba rend. Als er sprake is van over last gaan wij met de mensen praten over wat wel en wat niet kan. Als dat geen succes heeft volgen er zwaardere maatrege len. In het uiterste geval is dat uitzetting. Maar dat is tot op he den nog niet gebeurd. Het zijn nog geen echte haarden van on rust." In het Noorderkwartier in Lei den denken ze daar anders over. Daar gaat ook vanavond weer de knip op de deur. den haag/leiden persbureau cerberus De rechtbank in Den Haag heeft een achttienjarige Leidenaar tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeel waarvan zes maan den voorwaardelijk. De man heeft het afgelopen half jaar verschillende mensen beroofd en inbraken gepleegd in Leiden, Dordrecht en Voorschoten. Zo stal hij brommers van particu lieren die hun rijwiel te koop aanboden in een advertentie blad. Hij wendde voor een proefrit te willen maken, maar ging er dan met de brommer vandoor. De Leidenaar werd in het ver leden al verschillende keren veroordeeld door de kinder rechter. „Ik kan moeilijk nee zeggen als vrienden me vragen om mee te doen aan een in braak", verklaarde hij twee we ken geleden tegenover de rech ters. De rechtbank vindt dat de man deskundige begeleiding nodig heeft om te voorkomen dat hij misdaden blijft begaan. Ze vonnist daarom ook dat hij onder toezicht blijft staan van de reclassering en deelneemt aan het zogeheten Casba-pro- jekt. Dit is een trainingsprojekt waarbij ontspoorde jongeren le ren hoe ze weer normaal in de Bodemonderzoeker W. Hessing en burgemeester C. Goekoop buigen zich over de vondsten aan de Koenesteeg. foto henk bouwman leiden monica wesseling Asbest gewoon in zakken prop pen en het door de reinigings dienst laten ophalen. Wie had dat een paar maanden geleden voor mogelijk gehouden? De ge- meente Leiden heeft gisteren voor het eerst asbest aan huis opgehaald. Een nieuwe service van de gemeente. Het ministerie VROM (milieu) is niet o.ntevreden over het ini tiatief van de gemeente. „De wetgeving inzake asbest is ge wijzigd. Burgers mogen bepaal de toepassingen van asbest zelf slopen en laten afvoeren. Voor waarde is dat ze aan strenge re gels voldoen. Leiden lijkt het prima aan te pakken." Asbest is, volgens de over heid, een link goedje. Vezels kunnen bij inademing longkan ker veroorzaken. De nieuwe ac tie van de gemeente lijkt dit risi co te negeren. Voorlichter F. Dèlemarre van de Leidse dienst Milieu en Beheer denkt van niet. „De actie is absoluut niet bedoeld om mensen ertoe aan te zetten het asbest uit hun huis te gaan slopen. Asbest zit overal. Het hoeft niet wegge haald te worden. In vaste vorm is het zeker niet gevaarlijk. Bij verpulvering wordt het pas link. Maar er zijn altijd mensen die iets in hun huis willen verande ren, bijvoorbeeld een asbest- plaat weg halen. Die mensen willen we de gelegenheid geven verstandig met asbest om te gaan". Slopen van asbesthoudend materiaal moet worden aange meld bij de gemeente. Voor ge vaarlijke klussen is een vergun ning nodig en moet een gespe cialiseerd bedrijf worden inge schakeld. maatschappij kunnen functio neren. De Leidenaar moet naast zijn straf ook nog 1500 gulden beta len aan een van zijn slachtof fers. Het gaat om een jongen uit Dordrecht, die hij met geweld beroofde van zijn brommer. De advocaat van de Leidenaar had een celstraf van een half jaar gevraagd. Met aftrek van het voorarrest zou de 18-jarige Leidenaar dan in oktober weer vrijkomen en kunnen beginnen met een vervolgstudie. Zijn pleidooi vond echter geen ge hoor bij de rechters. Donderdag 17.00-23.00 Jazzavond, video tent, Beestenmarkt 18.00-01.00 Quintus Jazz Night, Korte Mare 34 18.00-01.00 Quintus 'Klein Lei den Culinair', Korte Mare 34 18.30-20.30 Peurbakkentocht, Waterpodium en Leidse grachten (officiële opening Lakenfeesten) vanaf 20.00 Musical Anatevka (Minerva), Schouwburg 20.30-24.00 Minerva's Muziek festival, Pieterskerkplein vanaf 21.00 Celloconcert, Pieter Wispelwey, De Burcht, Burgsteeg 21.00-23.00 Optreden Orap Art Bird Big Band, Stadhuisplein 21.00-24.00 Recordpoging zak- lopen, Minerva, Pieterskerkplein Vrijdag 11.00-16.00 Expositie 'Kijk op Leiden', Hooglandse Kerk 11.00-17.00 Stoffenmarkt nabij Vismarkt 12.45-13.30 Beiaardconcert, stadhuiscarillon 12.30-13.15 Orgelconcert, Wy- be Kooijmans, Hooglandse Kerk 13.00-17.00 Tobhedansen Mi nerva, Oude Rijn 14.30-15.30 Poppentheater, 'Natuurlijk Goed', Burchtplein- /Nieuwstraat 17.00-19.30 Jeugdtennistoer- nooi, Stadhuisplein 19.00-23.00 'Clipavond', video tent, Beestenmarkt 20.00-22.00 Dans- en sportde- monstraties, Antonius Clubhuis, Lange Mare 21.00-23.00 Optreden koper- blaasensemble Matthew Locke, binnenplaats Stadhuis Een trotse Bram Kamphues, staande op zijn eigen creatie: 'ledereen vindt het een wereldtuin. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13