Miguel Indurain op z'n Luxemburgs Ploeg Museeuw verstoort gele droom Boardman Tour de France Bernard weg bij Banesto Dramatische das Nederlandse renners WOENSDAG 6 JULI 1994 Derde etappe, ploegentijdrit Calais- Kanaaltunnel 1 GB-MG (Museeuw, Sörensen, Vanzella) 66,5 km 1.20.312. Mo torola (Armstrong, Bauer, Yates) 0 06, 3 Banesto (Indurain, Bernard, Mauri) 0 18, 4. Castorama (De las Cuevas) 0.27,5 Mapei (Rominger) 0.42, 6 Gewiss (Riis) 1.02, 7. Lampre (Tonkov) 1.15, 8. Gan (Boardman) 1.17,9. Polti(Bugno) 1.23,10. WordPerfect (Ekimov) 1.55,11Car- rera (Chiappucci) 1.56.12. ONCE (Zülle, Bruekink) 2.02,13. Festina (Leblanc) 2.25,14. Telekom (Lud- wig) 2.26,15 TVM (Rooks, Theunis- se) 2.55, 16 ZG Mobili (Ghirotto) 3.19,17. Lotto CTsjmil) 3 24,18. Histor (Mottet) 3 .3119. Mercatone Uno (Chioccioli) 4.4120. Kelme (Cubino) 4 44.21Chazal (Caritoux) 4 54 Algemeen klassement 1 Museeuw (Bel) 12.20 39,2 Indu rain (Spa) 0.10, 3. Sörensen (Den) 0 19,4. Vanzella (Ita) 0.22, 5. Arm strong (VSt). 6 Bauer (Can) 0.27,7 De las Cuevas (Fra) 0.28, 8. Marie (Fra) 0.33,9 Yates (GBr) 0.34,10. Rominger (Zwi) 0.38,11 Andreu (VSt) 0.39. 12 Davy (Fra), 13 Ber nard (Fra) 0.40,14 Mauri (Spa) 0 41,15. Vona(lta) 0 47,16 Demies (Bel) 0.48.17 Alonso (Spa) 0 49.18 Anderson (Aus) 0.50,19 Desbiens (Fra) 0 53.20 Boardman (GBr) 0.54, 21Olano (Spa) 0.56, 22 Bortolami (Ita) 0.57,23 Rué (Fra) 1.00, 24. Si mon (Fra) 1 03.25. Unarte (Spa) 1 04. 26 Elli (Ita) 1.06,27 Oegroemov (Rus) 114,28. Madou- as (Fra) 116, 29. Riis (Den) 1.17,30. Escartin (Spa) 1 20, 31 Abdoesjapar- ov (Oez) 1 2132. Zama (Ita), 33. Aparicio (Spa) 1.23, 34. Seigneur (Fra) 1.24, 35. Mejia (Col) 1.27. 36. Echave (Spa) 1 30.37 Cenghialta (Ita), 38. Bobrik (Rus) 1.3139. Peron (Ita) 1.34, 40 LeMond (VSt) 1.35, 41 Thibout (Fra) 1.38,42. Fidanza (Ita) 1 39,43Rous (Fra) 1.4144 Tonkov (Rus) 1.5145 Conti (Ita) 1.53, 46. Bugno (Ita) 1.54, 47. Ca- pelle (Fra) 1.57, 48. Zülle (Zwi) 2.01 49 Oetsjakov (Rus) 2.05, 50. Chiap pucci (Ita) 2.06. 53. Breukink (Ned) 2.15, 55. Maassen (Ned) 2 17,62. Dekker (Ned) 2.34, 89 Voskamp (Ned) 3.39,90. Rooks (Ned) 3.41 101Jonker (Ned), 102. Theunisse (Ned) 4.03,109. De Vries (Ned) 4.11,121. Van Poppel (Ned) 5.08, 125. Van Bon (Ned) 5.21134. Mul ders (Ned) 5.29,151Harmeling (Ned) 5 47,159. Nijboer(Ned) 5 57, 182 Vermey (Ned) 9.24,184 Talen (Ned) 9.47,185 en laatste Martinelli (Ita) 11 58 Puntenklassement 1 Abdoesjaparov 73 punten, 2. Lud- wig 60, 3 Martinello 56, 4 Mu seeuw 515. Van Poppel 39, 6. Tsj- mil 38. Bergklassement 1 Peter de Clercq 25 punten, 2. Fnson 11,3. Chiappucci 7.4. Van Poppel, Ghirotto, Tsjmil 5. Algemeen ploegenklassement I GB-MG 37 02 44, 2. Motorola 0.27,3 Banesto 0 44,4 Castorama 0.53, 5. Mapei 1 56. 6 Gewiss 3.00, II WordPerfect 3 57,15. TVM 9.51.18 Histor 11.17. gpd-verslaggever Chris Boardman heeft gevoch ten wat-ie kon, maar de Brit mocht vandaag niet met de 'yel low jersey' door Engeland. Die eer was aan Johan Museeuw, de klassieke Belg, die de geprolon geerde GB/MG-zege in de Tour ploegentijdrit besloot met een apothéose in het geel. Boardman had niet veel speelruimte om zijn leidende positie te handhaven: 23 secon des op bijvoorbeeld Museeuw slechts. En als de Belgisch/Itali aanse mix net zo sterk uit het gevecht tegen de elementen en de pech tevoorschijn zou ko men als vorig jaar, dan zou 'The fastest man on two wheels' het ongetwijfeld heel moeilijk krij gen. De droom spatte inderdaad uiteen. De balans van GAN: Moreau kwijt, Gouvenou eraf, Colotti ook, LeMond in de pro blemen en tot overmaat van ramp wachten op Seigneur, die een bocht miste en bijna in de hekken parkeerde. Neem daar bij het losse stuur, dat Board man zelf moest vastzetten, en de uiteindelijke 1.17 min ach terstand op topploeg GB/MG is verklaard. Boardman was de enige die op een Lotus-fiets aan het kar wei begon. Zijn andere GAN- ploegmaats hadden het niet aangedurfd. „Als hij maar niet te hard gaat. Geen 54 in het uur gedurende twee kilometer, be ter 52 per uur over vier kilome- Boardman had goed geluis terd. Hij verscheen langer op kop dan wie ook, leidde zijn ploeg waar het moest, trok ze tamelijk compact de lastige hel lingen over. Maar het was niet genoeg. GB/MG en nog zes an dere ploegen waren te sterk. Boardman zakte naar de 20ste plaats in het klassement, 54 sec achterop bij het nieuwe geel van Museeuw. De 28-jarige Belg weet hoe het voelt, want ook vorig jaar schreef hij zijn eigen Tourge schiedenis met twee dagen gele trui. Etappes won hij al in 1990 (Mont St.Michel en Parijs), de groene trui staat dit jaar op zijn verlanglijst. Al zegt hij het niet hardop, want hij weet dat Ab doesjaparov meeluistert. „In de massasprints kom ik op hem te kort. Ik durf ook veel minder te riskeren. Bij mij komt mijn gezin en mijn leven op de eerste plaats. Als ik in een mas sasprint een gaatje zie, knijp ik tegenwoordig in mijn r En voor de tussensprints ga ik mijn kracht niet vergooien," zegt Museeuw. GB/MG-ploegleider Patrick Lefèvere: „Museeuw moet ge woon zorgen, dat-ie tweede blijft in de puntenstand. Mocht Abdoe iets overkomen, dan kan hij zo de groene trui overne- De GB's hadden het parkoers verkend, en hadden geconclu deerd, dat zij opnieuw favoriet waren. Museeuw had de euforie vooraf wat getemperd, omdat hij de ploeg minder sterk dacht, met Cassani, Elli, Jaermann en Sörensen als nieuwe elementen. Maar hij gaf toe zich te hebben vergist. „Het mochten dan minder specalisten zijn, ze voldeden uitstekend. Op het vlakke heb ik Cassani nooit op kop gezien, maar op de heuvels maakte hij weer veel goed." Eén keer bijna té goed, toen hij zorgde voor de eliminatie van Bomans, Peeters en Elli, en er later zelf ook af moest. Mu seeuw: „Toen dacht ik even: als we nu pech krijgen verlies ik het uitzicht op de gele trui. Maar dat bleef ons gelukkig be spaard." Museeuw zelf voelt er wel voor het geel een paar dagen Johan Museeuw geniet zichtbaar langer te dragen. „Ik rijd zee: goed. Dat zag ik al aan de pro loog. Achtste worden in zo'r veld, dan heb je vorm. Ik heb ir de ploegentijdrit ook niet een de koers gerust ei keer in het rood gereden. En op de schouders r onze ploeg heeft geen belang bij het eindklassement, dus die kan Tony Rominger beperkt verlies José Ramon Uriarte zei het 't meest treffend: „Miguel had ons aan de lijn als una perrera." Vrij vertaald: Indurain voerde zijn Banesto's door de Pas-de-Calais alsof hij de leidsman was van een hondenslee. Alles wat Indurain over deze 81ste Tour in zijn hoofd had is tot nog toe uitgekomen. Hij bleef zijn grootste concurrent Tony Rominger voor in de proloog (4 sec), en hij nam nog wat verder afstand van de Zwitser in de ploegentijdrit: nog eens 24 sec. tien jaar geleden al gebruikt. En de wielen: al net zo open als toen. Zijn hoofd: bedekt met al leen zijn haar. Indurain maakte zich ogenschijnlijk op voor een heerlijke 'trainingstocht'. Maar hij was één en al con centratie. In de proloog had hij al een uiterst zelfverzekerde in druk achter gelaten, in de groepsprestatie van gisteren reed hij „zoals de grote Indu rain van de individuele tijdrit in Luxemburg, 1992," vond zijn ploegleider Echavarri. De Banesto-ploeg leverde een veel beter resultaat dan vorig jaar, toen de Indurain-trein pas als zevende stopte, op 1.22 van GB/MG. Dit keer werden de Ba nesto's derde, op amper 18 se conden. „Ik was bang dat de verschillen veel groter zouden zijn," zei Indurain, „met die wind was alles mogelijk..." Niet voor een ploeg die zich tweederde van de koers kan coquelles peter ouwerkerk gpd-verslaggever Indurain was ongeëvenaard, in dé 66,5 km tussen Calais en de Eurotunnel. Erwin Nijboer, de meesterknecht van de drievou dige Spaanse Tourwinnaar: „Het was eerst de bedoeling, dat ik achter hem in de formatie zou draaien. Dat ik zijn tempo na de aflossingen zo veel moge lijk zou proberen te handhaven. Maar gelukkig kon ik voor hem in de rij. Anders was het mijn dood geweest. Wat een tempo!" De andere Banesto's kwamen hooguit een kilometer op kop, Indurain pakte vele stukken van drie, vier kilometer, vol in de wind en over de glooiingen in de buurt van de Caps Gris Blanc Nez. Beperken Beter hijzelf, had hij besloten, dan de andere rouleurs. Want de opzet was 'het verlies op de verschuilen achter zijn leider. andere klassementsploegen Niet\ ploeg, die Gonza- daar waren zelfs de benen gerespecteerde tijdrijders als Mauri, Rué, Bernard, Alonso en Nijboer niet goed genoeg voor. Daar waren de beste stampers van Indurain voor nodig. 'Indurey' koos voor het meest orthodoxe materiaal voorhan den. Aan hem zijn de nieuwste snufjes van de aërodynamica nauwelijks besteed, zo lijkt het. Er staken nog net geen remka- bels boven zijn stuur, maar zijn frame van gisteren werd ook pech, en die de finale kan zonder Nijboer en nog later Aparicio. Zo'n ploeg staét er ge woon, omdat er een leider is. Net als trouwens de Mapei- /Clas-formatie van Indurains grootste concurrent Toni Ro minger. Weliswaar achter Ba nesto gefinisht, op de vijfde plaats, op 24 sec, maar toch veel dichter in de buurt van Indu rain, vergeleken met vorig jaar. Toen eindigden Rominger c.s. als 14e, op 1.34 min van de veel mogelijk te beperken.' En les Arneta rap moet achterlaten j0han Musueew (r) als aanjager van de GB's. De Belg kon na afloop van de ploegentijdrit het geel om de schouders hangen. Spanjaard. En werd Rominger na afloop bovendien nog eens onaangenaam verrast door een strafminuut. Pijn Die ellende bleef hem nu be spaard. De Zwitser: „Het is nor maal dat we beter zouden pres teren dan toen. Maar het doet me toch pijn, dat we niet voor Banesto zijn geklokt. Aan mij heeft het niet gelegen, ik reed Maar Arsenio Gonzales had zijn dag niet, Emonds werd al bang toen hij het parkoers zag, met die open klim op het eind, en we kregen de doodsteek toen Escartin lek reed. Precies op het moment dat we nog maar met vijf waren, en wel verplicht waren op hem moesten wachten. Anders zijn we beter dan Banesto. Wat ik eerlijk gezegd ook had ver wacht." Het betekent, dat Indurain voorlopig al zijn concurrenten achter zich weet. Want hoewel Motorola net voor de Banesto's in het dagklassement scoorde, kon kopman Alvaro Mejia toch niet profiteren van dat verras send goeie collectief. De Colombiaan kwam in de laatste kilometers ten val. Mo torola ging (vergeefs) door voor de dagprijs, en liet Mejia in een zaamheid naar de Eurotunnel zoeken. Het kostte hem 37 se conden verlies op Indurain. Nogal lichtzinnig, zo op het eer ste gezicht. Indurain, op het punt met de trein onder het Kanaal te ver dwijnen: „Ik heb bereikt wat ik wilde bereiken: achter Romin ger starten in de individuele tijdrit. Dat is psychologisch een fijn gevoel." Vierde etappe 187 km. Start: 10.45 uur, fi nish: 15.17 uur. De 'binnenlanden' van Hampshire in, over Winchester en Newfound. In Portsmouth wordt een massasprint ver wacht, op een 520 m lange Cla rence Esplanade. De renners vliegen terug naar Nonnandië, de volgers varen per nachtferry naar Cherbourg. Verzekering moet valpartij afhandelen coquelles gpd De ploeg van Peter Post, Nové- mail-Laser, en de Société du Tour de France, zijn gisteren na een langdurig gesprek overeen gekomen de afhandeling van de valpartij, zondag, over te laten cfan de verzekeringsmaatschap pijen van beide partijen. In Armentières, bij de aan komst van de eerste Touretap pe, raakten de renners Wilfried Nelissen en Laurent Jalabert ge wond bij een valpartij, veroor zaakt door een fotograferende politieman. Jalabert moest aan zijn gezicht worden geopereerd, Nelissen zal vandaag per ambu lance naar een ziekenhuis in Gent worden vervoerd. Zijn toe stand heeft zich gisteren gunstig ontwikkeld. Pr-manager Philippe Crepel van Novemail legt uit waarom de ploeg geen verdere stappen wil ondernemen: „We gaan de zaak niet op de spits drijven. In teressant is het wel om te zien hoe de verzekeringsmaatschap pijen hier uit komen. Maar we gaan de politie of de organisatie niet aanvallen. Bij de Tour zijn duizenden agenten betrokken die het alle maal goed doen. Op eentje na dan. Bovendien: zonder politie is er überhaupt geen wielerwed strijd mogelijk. We zijn die mensen veel dank verschul- calais anp „Je hebt sturen in diverse vor men. Een halfweg, een' half- baanstuur of een vierkant. Het heeft er alles mee te maken of je kort, dieper of nog dieper in je stuur wilt zitten. In de moderne sturen zitten de remkabels ingebouwd. Dat moet wel goed gebeuren, want je hebt sturen waar op bepaalde plek ken de gaatjes zitten voor de remkabels. En zo'n gat in een stuur is altijd een zwakke plek. Maar die verborgen remkabels zorgen wel voor meer aërodyna mica. Dat speelt werkelijk mee. Het kan allemaal peanuts zijn, maar het zijn tegenwoordig ook allemaal tiendes van secondes waarom gestreden wordt. Bovendien is het wat veiliger. Ik heb eens door zo'n remka- bel, zo'n ouwerwetse, m'n hiel gebroken. Ik reed met m'n han den op de handgrepen van m'n remmen. Ik trek m'n hand terug en had een zegelring om. Die ka bel, die uit die rem kwam, bleef achter die zegelring hangen. Het stuur sloeg uit m'n handen en met m 'n hiel kom ik bijna recht staand op de grond, waardoor die brak. Ik heb nooit een zegel ring meer aan gehad. Dus wat mij betreft: weggewerkt is idea ler." buis le tube buitenband le pneu buitenkabel la gaine Berzin niet op WK wielrennen eurotunnel den. Berzin kreeg van de Russi sche bond geen toestemming De Rus Evgeni Berzin start niet om te starten omdat hij ontbrak op het wereldkampioenschap op het Russisch kampioen- wielrennen voor profs, dat eind schap. Ekimov en Zdhanov ont- augustus in Sicilië wordt gehou- breken om dezelfde reden. Oponthoud bij Kanaaltunnel Urenlang uur hebben de volgers van de 81e Ronde van Frankrijk gisteren voor de Kanaaltunnel in de file gestaan. De honderden au to's met journalisten, ver zorgers en mecaniciens en de voertuigen van de recla mekaravaan moesten bijna drie uur wachten voordat ze aan boord van de trein konden om via de pas ge opende Kanaaltunnel naar Dover te reizen. De organisatie van de Tour had gerekend op maximaal anderhalf uur, inclusief de reistijd en het in- en uitrijden van de wa gens. Volgens een woord voerder van de Kanaaltun nel is het oponthoud ver oorzaakt doordat douane beambten nog niet gewoon zijn zo'n massale uittocht te verwerken. Het was de eer ste keer dat zij zo'n grote groep ineens voor hun neus kregen. De renners, de ploeglei ders en de Tour-organisatie hadden geen last van de vertraging. Zij waren direct na de ploegentijdrit in de trein gestapt om in 35 mi nuten de overtocht onder het Kanaal te maken. coquelles gpd Erik Breukink kende met ONCE gisteren veel tegenslag in de ploegen- Weinig om blij op terug te kij ken voor de Nederlandse ren ners en ploegen, gisteren aan deze kant van Het Kanaal. Ooit beheerste de ploeg-Post het col lectieve tussendoortje aan het begin van de Tom-, zelfs Raas' Superconfexen kwamen ooit heel dicht bij de dagprijs, maar gisteren was het armoe troef in het Nederlandse kamp. Ellende De ellende op een rij: Peter Post verloor na Nelissen een tweede man: Bruno Cornillet. De Frans man kwam op 15 km van de streep ten val, toen hij op een rechte weg tegen het achterwiel van een ploegmaat tikte. Cornil let sleurde Patrick Jonker in zijn val mee. Jonker kwam met de schrik vrij, maar Cornillet moest de Tour staken met een gebro ken sleutelbeen. Novémail finishte als 18e, op 3.29 van GB/MG, twee plaatsen achter TVM, dat in de heuvelzö- ne Ron Harmeling verloor, maar ook zonder de oud-we reldkampioen 100 km al niet draaide. WordPerfect deed het weinig beter: 10e op bijna twee minu ten van de eerste plaats, al was dat nog wel net beter dan de foto anp ploegen van Chiappucci/Panta- ni en van Zülle/Breukink. Jan Raas zag al heel snel Leon van Bon met een lekke band gecon fronteerd, en hij bevool zijn renners te wachten: „Een jonge debutant laat je niet alleen in de ploegentijdrit." Van Bon, Mul ders en Wauters hoefden nu pas in de finale af te haken. Pechplocg Beter dan Zülle/Breukink dus, waarmee meteen ook de pech- ploeg van de dag is genoemd. De ONCE's, vorig jaar nog twee de, luttele seconden slechts achter GB/MG, kwamen met veel pijn en moeite met vijf man over de streep, en werden ge klasseerd als twaalfde, op 1.44 min van bijvoorbeeld Indurain. Breukink: „Dat is balen. We beginnen natuurlijk al zonder Jalabert. Dan rijdt Stephens lek, vervolgens moet Rincon eraf, rijdt Diaz-Zabala lek en tenslot te ik ook nog eens." Zülle: „Doodzonde, want ik heb Breu kink nog nooit zo'n goeie ploe gentijdrit zien rijden." Kan zijn, maar de harde wet van de matematica leverde de volgende cijfers voor het alge meen klassement: 48ste Zülle, 53ste Breukink en 154ste reser ve-kopman Rincon. Voor ONCE lijkt de Tour alweer voorbij, na amper vier dagen en 312 km koers. Jean-Francois Bernard verlaat aan het einde van het seizoen de ploeg van Miguel Indurain. Interne tegenstellingen hebben de geroutineerde Fransman doen besluiten Banesto de rug toe te keren. „De sfeer is vergeleken met vorig jaar flink verminderd. Er zijn in twee jaar te veel dingen veranderd. De fusie met Amaya is daar een voorbeeld van." Bij Banesto vinden ze dat Ber nard te veel verdient en te wei nig presteert. „Ze hebben me niet gecontracteerd om de Tour te winnen. Ik ken het salaris van anderen niet, maar in heb een overeenkomst. De prijs die daarin staat, moeten ze gewoon betalen", zegt Bernard over de kritiek op zijn persoon. De Fransman wil terug naar eigen land. Een plaats in de nieuwe ploeg die zijn landge noot Mare Madiot aan het for meren is, trekt hem wel. TV woensdag Ned 2 BRT 2 EURO 38.38 19.18 uur 20.00 21.20 uur 22.30 23.30 uur TV donderdag Ned 3 BRT 2 EURO 14.00 17.00 uur 14.20 16.25 uur 10.00 11.00 uur 14.20 16.30 uur LE,, TOUR 5e etappe 7 juli 187 km GR. BRITTANNIÊ Newfound 94 km^

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21