'Jeruzalem wordt onze hoofdstad' Buitenland Acht doden bij bosbranden in Spanje Amerika's verjaardagsfeestje Honecker tot aan dood trouw aan socialisme Japanse spoorwegmagnaat rijkste persoon ter wereld 'Post-fascist' Gianfranco Fini werkt keihard aan een beter imago Italiaanse rechter vraagt aanhouding Bettino Craxi DINSDAG 5 JULI 1994 Poolse hond schiet baasje neer warschau Een Poolse man is gisteren in het ziekenhuis opge nomen nadat hij was neergeschoten door zijn hond. De man had zijn geweer op de grond gelegd en was zijn schietschijf aan het installeren toen zijn hond al snuffelend de trekker overhaal de. Chirurgen hebben zo'n zestig hagelkorrels verwijderd. De man verkeert niet in levensgevaar. Japan had bacteriologische wapens Tokyo» Japan beschikte in de Tweede Wereldoorlog over bacte riologische wapens. Dat blijkt uit de verklaring van een voorma lige Japanse legerofficier. Hij zei gisteren dat hij op de dag van de Japanse capitulatie materiaal heeft laten vernietigen waaruit bleek dat het land van de Rijzende Zon bacteriologische wapens had ontwikkeld. De man zou deze order hebben gegeven omdat hij wist dat Japan met de ontwikkeling van zulke wapens in strijd met internationale verdragen handelde. Bende neonazi's opgerold in Moskou moskou De Russische contra-spionagedienst heeft gisteren een groep neonazi's opgepakt die van plan was alle bioscopen in Moskou in brand te steken waar de film Schindler's List zou wor den vertoond. De groep noemt zich het Legioen Weerwolf en zou ook van plan zijn een terreurcampagne te voeren 'tegen al len die een andere ideologie aanhangen, democraten, commu nisten en joden'. Volgens de contra-spionagedienst heeft de bende ten minste twee moorden, aanslagen op een kerk en een sportstadion op haar geweten. Doden bij aardbeving in Mexico MExtco-stad» Bij een aardbeving met een kracht van 5.9 op de schaal van Richter zijn gisteren aan de westkust van Mexico ze ker twee mensen om het leven gekomen. De slachtoffers vielen in de zuidelijke stad Oaxaca. Ze raakten bedolven onder een muur die door de beving instortte. Het epicentrum van de schok lag op het zuidelijke puntje van de kust van de staat Oaxaca. De beving was tot in de 360 kilometer noordelijker gelegen hoofd stad Mexico-stad te voelen. Britse tiener na 282 daden veroordeeld londen Een 15-jarige Britse jongen die al 282 misdaden op zijn kerfstok had. is gisteren veroordeeld tot acht maanden gevange nisstraf. nadat hij een man in het hoofd had gestoken met een schroevedraaier. De kleine crimineel uit Wales beging sinds zijn tiende jaar gemiddeld één overtreding per week. Zo werd hij on der meer gearresteerd wegens diefstal, inbraak en geweldple ging. Ook had hij al eerder een winkelier met een mes in de nek gestoken en was hij in een rechtszaal twee agenten te lijf gegaan. Zes doden door bom in Honduras Tegucigalpa Bij een bomexplosie in de Hondurese kuststad Co- mayagua zijn zes mensen om het leven gekomen. Alle zes be hoorden tot dezelfde familie. Zeker twintig anderen raakten ge wond. De bom ontplofte in de buurt van een bushalte. Comaya- gua ligt 90 kilometer ten noorden van de Hondurese hoofdstad Tegucigalpa. Wie de bom plaatste, is nog niet bekend. Twaalfde moord in Gloucester Gloucester De vermeende seriemoordenaar Frederick West is gisteren formeel wegens een 12de moord in staat van beschuldi ging gesteld. De 52-jarige timmerman-aannemer is nu ook de moord ten laste gelegd op de 18-jarige Anne McFall, die voor het laatst is gezien in de zomer van 1967 en toen hoogzwanger was. Volgens het Britse persbureau Press Association werkte Anne McFall destijds als kindermeisje bij het echtpaar West. medewerker De Franse president Mitter rand heeft Zuid-Afrika zijn persoonlijke steun toegezegd voor de opbouw van het land. „U kunt op mij vertrouwen", zei Mitterrand, die gistermid dag als eerste buitenlandse staatshoofd een zitting van het nieuwe Zuidafrikaanse parle ment toesprak in Kaapstad. Mitterrand, die een tweedaags bezoek aan Zuid-Afrika brengt, sprak de hoop uit dat Frankrijk en Zuid-Afrika een bondgenoot schap sluiten voor de ontwikke ling van Zuid-Afrika en voor het opzetten van een beleid voor PLO-leider Arafat benadrukt in Jericho wens Palestijnen PLO-leider Yasser Arafat heeft vanmorgen tijdens zijn eerste toespraak op de Westelijke Jordaanoever in bijna 30 jaar bezworen te strijden voor een onafhankelijke Pa lestijnse staat met Jeruzalem als hoofdstad. Arafat werd door duizenden Palestijnen mensen luid toegejuicht bij zijn aankomst in Jericho. Het Israëlische leger trad op de weg naar het autonome gebied hard op tegen groepen joodse kolonisten die trachtten Palestijnen tegen te hou den. Jericho Rtr-AFP-DPAzullen wij Palestina bescher men". herhaalde Arafat in zijn rede. „In 1917 was er de Bal- four-verklaring, zei hij, verwij zend naar de Britse verklaring waarin de vestiging van een joods thuisland in Palestina werd gesteund. „In 1947 kwam het besluit Palestina te verde len. Maar ik kan u zeggen, nie mand heeft het Palestijnse volk opgeschort", aldus Arafat onder toejuichingen. De opkomst leek minder dan de honderdduizenden belang stellenden die tevoren waren verwacht. Hoge PLO-functiona- rissen zeiden dat het vele Pales tijnen op de Westelijke Jordaan oever waren tegengehouden op weg naar Jericho. Leiders van joodse kolonisten zeiden dat op negentien plaatsen barricades waren opgericht om Palestijnen „De strijd moet voortgaan en wij moeten het werk versterken tot wij onze onafhankelijke staat vestigen met Jeruzalem als hoofdstad", riep een vermoeid ogende en in zijn bekende mili taire uniform geklede Arafat vanaf een podium een menigte van duizenden Palestijnen toe. „Indien God het wil, zullen wij allen bidden in Jeruzalem". In heel Jericho, dat volgens de PLO-leider het bruggehoofd moet worden naar de uitbrei ding van het Palestijnse zelfbe stuur over de hele Westoever, inclusief Oost-Jeruzalem, was het feest. Arafat keek van de eretribune glimlachend toe hoe muziekkorpsen en jongeren groepen voorbijtrokken. „Met ons bloed en onze ziel te weren. Arafat werd bij aan komst begroet door de nieuwe bestuurders van de zelfbestuur- gebieden Gaza en Jericho, die vandaag zijn beëdigd. De PLO- leider kwam uit Gaza, het ande re gebied dat sinds mei auto- Het Israëlische leger trad hard op tegen de barricades bij de nederzetting Mitzpe Jericho op de weg naar Jericho. Rond tweehonderd joodse kolonisten hadden spijkers op de weg ge gooid en hielden Palestijnse voertuigen tegen. Ze schreeuw den „Arafat is de grootste moor denaar" en riepen beledigingen naar de inzittenden. De militai ren zetten een bulldozer in te gen de wegversperringen van brandende autobanden en ver spreidden de betogers. Onge veer twintig demonstranten werden gearresteerd. Arafat die zich in het week einde definitief zou willen vesti gen in Gaza, blijft tot mor genochtend in Jericho. Aanslui tend wil hij via Jordanië naar Parijs vliegen om in de Franse hoofdstad samen met de Israëli sche premier. Yitzhak Rabin, de Unesco-vredesprijs in ont vangst te nemen. Bij een groot aantal bosbranden in Spanje zijn gisteren acht mensen om het leven gekomen en duizenden hectaren land vernietigd. Vijf brand- bestrijders kwamen in de provincie Valencia om, toen zij door de vlammen ingesloten werden. In deze regio, waar temperaturen van 47 graden werden bereikt, woedden zeker tien branden. Volgens de Spaanse radio verbrandden in de pro vincie Barcelona drie mensen die een dagtochtje hadden gemaakt. Wegens een ontploffing in een fabriek voor vuurwerk moesten in de provincie Barcelona 800 mensen geëvacueerd worden. In de omgeving van het dorp Maestrazgo in de streek Neder-Aragón zijn zo'n 6000 hectare grond van grote ecologische waarde verwoest. Uit de nabijgelegen gemeente Olocau moesten 160 in woners worden geëvacueerd. De branden in de regio woeden al sinds zaterdag. Zo'n driehonderd mensen, onder wie honderd soldaten, probeer den het om zich heen grijpende vuur te blussen. Een brand in het bergachtige Sierra del Cerezo. ten noordoosten van Murcia, is volgens de autori teiten niet meer te controleren. De vlammen slaan in een gebied met een doorsnee van dertig kilometer om zich heen. De Franse president Mitterrand inspecteert samen met zijn Zuidafri kaanse ambtsgenoot Mandela de erewacht. foto reuter phillipe wojazer Mitterrand wil bondgenootschap met Zuid-Afrika opzetten johannesburg john van-sc het gehele continent. De Zuid afrikaanse president Mandela juicht zo'n bondgenootschap Mitterrand zei te het Franse bedrijfsleven fors zal investeren in Zuid-Afrika. Zo is de Franse elektriciteitsmaat schappij EDF betrokken bij het aanleggen van stroom in zwarte woonoorden, zoals in Khaye- litsha nabij Kaapstad. Vandaag ondertekent Mitter rand een overeenkomst tussen de Zuidafrikaanse regering en de Franse Ontwikkelingsbank, waarbij kredieten beschikbaar komen voor de opbouw van 'het regenboogland Zuid-Afri ka', zoals Mitterrand zei. Weer Franse topindustrieel in gevangenis Voor de tweede keer in korte tijd is een Franse topindustrieel achter de tralies beland. Pierre Suard van de Alcatel-Alsthom- groep zit sinds gisteren vast in verband met de aanleg van een veiligheidsinstallatie in zijn vroegere Parijse woning. De 59-jarige Suard woont in de Parijse voorstad Neuilly. De veiligheidsinstallatie ter waarde van vier miljoen franc (bijna 1.3 miljoen) is door het doch terbedrijf Alcatel-CIT geplaatst. Daardoor zou Suard bedrijfsgel den hebben misbruikt. Suard is de tweede Franse to pindustrieel die in opspraak is gekomen. Eind mei werd de be stuursvoorzitter van de Schnei- der-groep in Brussel gearres teerd, op verdenking van onder meer valsheid van geschrifte en oplichting. Didier Pineau-Va- lenciennes werd na bijna twee weken op borgtocht vrijgelaten. Grote beloning voor tip over ontvoerde baby nottingham ap Een beloning van 25.000 pond (ruim 68.000 gulden) is gisteren uitgeloofd voor de tip die leidt tot de opsporing van baby Ab- bie. De baby werd vrijdag een paar uur na haar geboorte ont voerd uit het Queen's zieken huis in het Britse Nottingham. Abbie werd meegenomen door een vrouw die zich voordeed als verpleegkundige. Terwijl moeder Karen Humphries zich na de geboorte aan het wassen was en haar man Roger bij Abbie bleef, nam de nepverpleegkundige de baby mee met de mededeling dat de pasgeborene een gehoortest moest ondergaan. Toen de ver loskundige enkele minuten later binnenkwam, sloeg zij onmid dellijk alarm. Gehoortesten zijn zeer ongebruikelijk bij pasgebo renen. De kidnapster bleek ech ter onvindbaar. Wel werd er een blauw verpleeguniform in de herentoiletten aangetroffen, al dus een woordvoerder van het ziekenhuis.- berlun ap In een voorwoord bij zijn 252 bladzijden tellende boek, dat hij heeft geschreven tijdens zijn voorarrest in de Berlijnse Moa- bit-gevangenis en daarop vol gende ballingschap in Chili, waarschuwt Honecker al dat van hem geen enkele concessie moet worden verwacht aan de 'kapitalistische uitbuitmaat schappij'. Hij beschuldigt de Bondsre publiek ervan met de 'criminali sering' van de DDR-staat tege lijk een 'sociale banvloek' te hebben uitgesproken over de DDR-bevollang, die door het Westen wordt gedumpt in het 'miljoenenleger der werkloos heid'. De onlangs in Chili overleden vroegere DDR-leider Erich Honecker is tot de laatste snik trouw gebleven aan zijn geloof in het socialisme. Dat blijkt uit Honeckers laatste geschriften, die gisteren onder de titel 'Noti ties uit Moabit' zijn gepubli ceerd. Het socialisme is de eni ge rechtvaardige maatschappij- vorm en de vroegere Sovjet-pre sident Gorbatsjov heeft het ver raden. De ineenstorting van de Sovjetunie, en niet het Oost- duitse volk, heeft de val ingeleid van de door Honecker bestuur de Duitse Democratische Repu bliek, schrijft hij. De rijksten volgens Forbes magazine De tien rijkste families en indi viduen volgens Forbes: Walton familie: ruim 42 mil jard gulden; Wal-Mart super marktketen, VS Mars familie: 17,2 miljard gul den; snoepgoed, VS du Pont familie: 16,2 miljard gulden; DuPont chemie, VS Hans en Gad Rausing: 16,2 miljard gulden; verpakkingen, Zweden Yoshiaki Tsutsumi: 15,3 mil jard gulden; land, spoorwegen, vakantieparken, Japan Bill Gates: 14,7 miljard gul den; Microsoft software, VS Warren Buffett: 14,2 miljard gulden; investeerder, VS Paul Sacher en Hoffmann fa milie: 14 miljard gulden; Hoff- ,man-LaRoche farmaceutica, Zwitserland Tsai familie: 13,5 miljard gul den; verzekeringen, bouw, Tai- Theo en Karl Albrecht: 13,1 miljardn gulden; supermarkten, Duitsland De Japanse hotel- en spoorweg magnaat Yoshiaki Tsutsumi heeft een vermogen van 15,3 miljard gulden en is daarmee de rijkste individuele ondernemer in de wereld. Dat staat in het jaarlijkse onderzoek van het Amerikaanse Forbes magazine. Na Tsutsumi komt de Ameri kaanse software-ontwikkelaar Bill Gates, die 14,7 miljard op tafel kan leggen. De rijkste fami lie zetelt eveneens in de VS. Het zijn de ergenamen van Sam Walton, de stichter van de Wal- Mart supermarkten. Hun for tuin wordt geschat op ruim 42 miljard gulden. Net als in voorgaande jaren levert Amerika de meeste mil jardairs: 120. Op afstand volgen Duitsland, Japan, Mexico, Hongkong, Macau en Frankrijk. In Latijns Amerika en Azie groeit het aantal miljardairs ge staag. Forbes sluit koninklijke families, staatshoofden en dic tators van het onderzoek uit. Vuurwerk besluit in de Verenigde Staten traditioneel de viering van Onafhankelijkheidsdag, 4 juli. In de hoofdstad Washington steken het Capitool het parlementsgebouw en het Washington-mo nument fraai af tegen de door het vuurwerk verlichte firmament. In de staat Montana ontsnapte het plaatsje Seeley Lake aan een ramp. Een eenmotorig vliegtuigje stortte neer op een schoolplein en miste op een haar na bijna 100 peuters, die daar voor een feest verzameld waren. De piloot, die bij het ongeluk om het leven kwam, zou boven het schoolplein genummerde loterijballetjes uitwerpen. foto correspondent Gianfranco Fini glom gisteren aan alle kanten. Het was dan ook voor het eerst dat een leider van Italiaans extreem rechts was uitgenodigd om Indepen dence Day te komen vieren op de Ame rikaanse ambassade in Rome. De koele en charismatische leider van de 'post- fascistische' Nationale Alliantie boekte zo een belangrijk succes in zijn cam pagne voor internationale erkenning. Fini hecht zeer aan een goede relatie met de Verenigde Staten. Zo zeer zelfs, dat hij zonder aarzelen de cruise on derbrak die hij met 680 sympathisan ten, bewonderaars en 'nostalgici' maakt op de Middellandse Zee. De reis was lang voor de grote'electorale op mars van de Nationale Alliantie ge pland en voerde onder meer naar El Alamein, om eer te bewijzen aan de daar in de Tweede Wereldoorlog ge sneuvelde Italiaanse soldaten. Fini zag zich na het toetreden door vijf leden van zijn Nationale Alliantie tot het kabinet-Berlusconi genoodzaakt de trip met het cruiseschip AchilleLauro een minder duidelijk fascistisch tintje te geven. De reis kwam in het teken te staan van de algehele verbroedering en liep al snel uit op een grote hommage aan Gianfranco Fini, de man die de neo-fascisten uit de politieke verdom hoek heeft gehaald. Hij liet zich filmen aan de rand van het zwembad en in de balzaal met zijn vrouw, zodat het Itali aanse televisiepubliek kon zien dat achter de kille redenaar een 'normale' man van vlees en bloed schuil gaat. Fini blijkt de media-lessen van Berlus coni te hebben geleerd en weet ook dat het sceptische buitenland moet wor den gekoesterd. Als The New York Ti mes schrijft dat het getuigt van slechte smaak om een cruise te maken op een schip dat in 1985 werd gekaapt door een Palestijns commando, dat vervol gens de joodse Amerikaan Klinghoffer executeerde en in zee wierp, reageert Fini door op de bewuste plaats een krans in zee te werpen en een minuut stilte in acht te nemen. En in El Alamein herdachten Fini en zijn aanhang behalve de 4.800 Italiaan se soldaten ook de bijna 8.000 Britten die hier sneuvelden. In een poging om zijn omstreden oordeel over Mussolini „De grooste staatsman van deze eeuw" bij te stellen, zei Fini dat II Ducein El Alamein een flater sloeg. „De alliantie met nazi-Duitsl,and bete kende voor het fascisme de doodsteek. De deelname aan de oorlog was een ramp voor Italië en ons volk", aldus Fi- Hij probeert zo heden en verleden te verenigen en de publieke opinie gerust te stellen. Deze tactiek wordt hem ech ter door een belangrijk deel van zijn aanhang niet in dank afgenomen. Ales- sandra Mussolini, kleindochter van 'II Duce, zei gisteren dat Fini moet op- hotiden haar opa en het fascisme te bekritiseren. „Als we het erover eens zijn dat het fascisme tot het verleden behoort, laat dan de historici een oor deel vellen." En: „Het is veel beter dat Fini van zijn vakantie geniet en zich bij thuiskomst buigt over de problemen van de partij en het land". De kritiek van Mussolini illustreert dat in de Nationale Alliantie nog steeds twee stromingen bestaan. Degenen die niet zomaar het fascisme willen afzwe ren, zijn vooral te vinden in de gelede ren van de MSI, de partij die de kern vormt van Nationale Alliantie en waar van Fini nog steeds secretaris is. Afge lopen weekeinde vergaderden in Pisa 'ontevredenen', die steeds meer lijken aan te sturen op een afsplitsing van Nationale Alliantie. Belangrijkste veretegenwoordiger van deze groep isTeodoro Buonteinpo, een overtuigd fascist die lid is van de Italiaanse Tweede Kamer en tevens lei der van de Nationale Alliantie in de ge meenteraad van Rome. Hij is na Fini degene die steevast de meeste voor keurstemmen binnensleept en dus kan hij niet zomaar worden genegeerd. Buontempo, die vorige week nog sprak met de leider van Frans extreem rechts, Le Pen, van wie Fini zich heeft gedistantieerd, zei in Pisa dat de wor tels van de MSI moeten worden geres pecteerd en dat de MSI als partij nooit zal verdwijnen. Voor hem is het onac ceptabel dat de Nationale Alliantie een 'anti-fascistische koers' gaat varen. Fini zal, alvorens zijn pijlen op het buiten land te richten, eerst orde op zaken moeten stellen in eigen huis en duide lijkheid verschaffen omtrent de ware aard van de Nationale Alliantie. Milaan «afp-dpa-anpklaagden, de vroegere socialisti sche premier Bettino Craxi ('83- '89), zal verstek laten gaan. Vól gens zijn artsen lijdt Craxi aan suikerziekte en te hoge bloed druk waardoor hij 'onvervoer baar' is. Hij verblijft in zijn va kantievilla in Hammamet, in Tunesië, De Romeinse rechter Fran cesco Misiani vroeg gisteren om een internationaal arrestatiebe vel tegen Craxi, die volgens hem alleen maar doet alsof hij ziek is. Misiani kwam met zijn ver zoek tijdens een hoorzitting in het kader van een andere zaak waarbij de ex-premier is be schuldigd van corruptie bij de aanleg van een metrolijn in Ro- Vroegere politici en industriëlen staan vanaf vandaag terecht in het grootste corruptieproces dat ooit in Italië is gehouden. De 32 beklaagden is ten laste gelegd dat zij betrokken zijn bij de smeergeldaffaire rond het che mieconcern Enimont. In de rechtszaal moeten on der anderen de vroegere chris tendemocratische partijleider Arnaldo Forlani en de ex-minis- ters Claudio Martelli, Giorgio la Malfa en Gianni de Michelis verschijnen. Hun is illegale par tijfinanciering ten laste gelegd. Ook de huidige leider van de regeringspartij Lega Nord, Um- beno Bossi, zal plaatsnemen in de beklaagdenbank. Hij kwam eind december vorig jaar op de verdachtenlijst van justitie, na dat was gebleken dat zijn partij in 1992 zo'n 250.000 gulden van het concern Ferruzzi had ont vangen. De managers van Eni mont staan terecht wegens ge sjoemel met de boekhouding en verduistering. Een van de bekendste be- Het 'maxi-proces' over de zaak waarbij omgerekend ZQ'n 165 miljoen gulden aan smeer gelden is betaald, geldt als 'het proces tegen de Eerste Repu bliek'. Het wordt gezien als de juridische aftekening met de oude gevestigde politieke klas se, die bij de verkiezingen van afgelopen maart definitief de macht verloor.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5