Onze Top 5 van deze week. 'Tien jaar voor doden sigarenwinkelier' Kristalaanbiedingen. chi Met het leeuwedeel van de jeugd gaat het prima Binnenland Hulpverleners mishandelen geestelijk gehandicapten O 0 3© 89 1.49 1.99 5.99 79 Allochtone leerling krijgt vaak te hoog schooladvies Tonijn in museum 'Beginsalarissen voor eenvoudig werk te hoog' Alle bijbanen rechters moeten openbaar worden 2.29 3.99 DINSDAG 5 JUL11994 Loonstijging beperkt tot 0,9 procent den haag De gemiddelde loonstijging over het eerste half jaar in 1994 blijft beperkt tot 0,9 procent. In maart werd nog gerekend op 1,3 procent. Circa veertig procent van de werknemers krijgt dit jaar helemaal geen loonsverhoging of gaat er zelfs iets op achteruit. Dat blijkt uit een rapportage die minister De Vries van sociale zaken gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Vorig jaar spraken werkgevers, vakbonden en overheid af te stre ven naar de nullijn voor 1994. Zeventig zaken opgelost met arrestatie doorwerthMet de aanhouding van zestien verdachten in de leeftijd van 22 tot 50 jaar heeft de politie Gelderland-midden een reeks misdrijven opgelost waardoor de schade in de miljoenen liep. Bijna zeventig zaken in Nederland, Duitsland, België en En geland zijn ermee opgelost. De verdachten uit Arnhem, Bussum, Duiven, Duitsland en Engeland, pleegden onder meer overval len, valsheid in geschrifte, inbraak en heling. Van de buit zijn onder meer beelden en antieke voorwerpen teruggevonden. Bende uit Eindhovense wijk opgerold eindhoven In Eindhoven is een bende opgerold die1 delijk wordt geacht voor tenminste 140 misdrijven. De verdach ten variëren in leeftijd van 18 tot 27 jaar en komen allemaal uit dezelfde Eindhovense wijk, aldus een woordvoerder van de poli tie. Ze pleegden vooral inbraken. Er werd voor minstens 800.000 gulden buitgemaakt, maar de politie vermoedt dat ze veel meer op hun kerfstof hebben en dat de werkelijke schade veel groter Officier wil ook TBS voor 18-jarige 'wandelende tijdbom Op verdenking van mishande ling van geestelijk gehandicapte bewoners moeten vijf groepslei ders van de zorginstelling Maar- tenswouden in Drachten voor de rechter verschijnen. Justitie besloot in april tot het onder zoek omdat er geruchten de ronde deden over misstanden in het tehuis. Zo zou op de be trokken afdeling een ernstig geestelijk gehandicapte jongen zijn overleden als gevolg van nalatigheid. Hoewel dit gerucht de directe aanleiding was tot het onder zoek, weigerden directeur Sen- neker en regionaal inspecteur van de geestelijke volksgezond heid Van Veldhuizen hier giste ren commentaar op te geven. Van Veldhuizen zei alleen dat de vervolging 'geen verband houdt met de dood van de jon gen'. Verder wilde de inspecteur geen duidelijkheid scheppen over het overlijden van de be- Binnen de instelling deden ook andere verhalen de ronde. Zo zouden bewoners als disci plinaire maatregel onder meer met brandslangen worden nat gespoten of met hun hoofd in een bord met eten worden ge drukt. Senneker weigerde in april het woord mishandeling in de mond te nemen, maar stelde de vijf verdachten wel op non- actief. Tegen een zesde groeps leider werd een ontslagproce dure gestart, maar de directeur wil hierover geen informatie verschaffen. Maartenswouden telt 480 be woners en net zoveel perso neelsleden. Op de afdeling waarover de commotie is ont staan, verblijven twaalf bewo ners. Nog niet bekend is wan neer de vijf verdachten, drie de rechter in Leeuwarden r ten verschijnen. Cfl Passato di Pomodoro, pak 500 gram TOff CU Knakworst, blik 10 stuks, 200 gram Cd Pistachio's, gezouten, bakje 150 gram JL/tT Cd Hele kip, kilo ®a>®® Al bi Probeerflacons, Wasverzachter, Aliesreiniger, Multireiniger flacon 250 ml 99 of afwascitroen, flacon 250 ml Uit de diepvries: Aviko ovenfrites, zak 1000 gram Linera kaasspread, duopakje 2 kuipjes 200 gram Aanbiedingen gelden b erdag 9 juli as. Zolang d 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. den haag gpd Het is geen wonder dat leerlin gen met een niet-Nederlandse achtergrond in wijwei allé schooltypen tot de zwakkere leerlingen behoren. Ze krijgen namelijk een te hoog schoolad vies, stelt het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) in de Rap portage Jeugd 1994. Aan het eind van de basis school krijgt iedere leerling een advies voor het vervolgonder wijs. Bij allochtone leerlingen blijkt dat hoger te zijn dan hun taal- en rekenprestaties recht vaardigen. Volgens het SCP komt een 'niet onaanzienlijk aantal allochtonen' daardoor te recht op scholen waar hun taai en rekenprestaties onder het gemiddelde liggen. Van de Turkse jongens en meisjes verlaat uiteindelijk zes tig procent het onderwijs zon- Bij Justitie leefde in 1992 de hoop dat de 15-jarige moor denaar met een speciale behandeling nog wel op het rechte pad zou komen. Na de gewelddadige dood van de Amsterdamse sigarenwinkelier Hartman op 6 november vorig jaar heeft het Openbaar Ministerie die hoop laten varen. Tegen de inmiddels 18-jarige verdachte is gisteren tien jaar cel en TBS met dwangverpleging geëist. Het Pie- ter Baan Centrum omschrijft de jongeman als 'een wan delende tijdbom'. amsterdam Twee jaar geleden stond de toe komst van de verdachte nog voorop, nu moet de maatschap pij op de eerste plaats komen, aldus officier van justitie Arend- sen. Ze acht doodslag bewezen. De zaak is achter gesloten deu ren behandeld omdat de jongen tijdens de moord nog minderja rig was. De dood van sigarenhande laar Hartman veroorzaakte vo rig jaar grote paniek in de buurt. Hartman had al vijftien overval len achter de rug. Iedereen wil de de dader pakken. Mogelijke getuigen lieten zich zelfs onder hypnose brengen om zich zo maar iets te kunnen herinneren van de dader. De verdachte zat al vast voor moord in het orthopedagogisch centrum De Marke in Rekken, maar was in oktober niet terug gekeerd van proefverlof. Hij was boos omdat hij werd beschul digd van diefstal op zijn stage adres. Hij was een maand spoorloos tot hij gewapend op dook in de sigarenwinkel van Hartman. Hij zei dat hij nooit van plan was een overval te ple gen maar een confrontatie met de politie wilde. Waarom hij dan gewapend en gemaskerd was, zei hij niet. Tegen Hartman zelf had hij niets. Hij loste de twee dodelijke schoten omdat de man zijn waarschuwingen om afstand te houden in de wind sloeg. Tijdens de zitting maakte de verdachte een tamme, murwe indruk omdat hij onder de vali um zat. Het Pieter Baan Cen trum wil dat de jongen, on danks zijn jeugdige leeftijd op het moment van de doodslag, volgens het volwassenenstraf recht wordt beoordeeld. Het soort behandeling dat hij nodig heeft, kan namelijk niet via het minderjarigenstrafrecht worden ,,De kans op herhaling is vol gens het Pieter Baan Centrum zeer groot. De jongen heeft een zeer ernstige persoonlijkheids stoornis. Eerdere behandeling werkte averechts. De jongen wordt zeer agressief als mensen anders reageren dan hij ver wacht. Op het moment van zijn daad was hij verminderd toere keningsvatbaar. Zijn advocaat omschreef het als 'super-ge stresst en vol van agressie'. De verdachte heeft spijt be tuigd tegenover weduwe A. Hartman-Loman en een doch ter van het slachtoffer, die bij de rechtzaak waren. Mevrouw Hartman kan zich wel vinden in de eis, advocaat Plasman vindt het te veel. ,,Ik kan de overstap van het minderjarigen- naar het volwassenenstrafrecht wel billij ken, maar niet als het OM ver volgens zijn kans schoon ziet om een dergelijke lange straf te eisen. Je kunt je afvragen wat behandeling na tien jaar cel nog voorzin heeft." Volgens Plasman mag niet uit het oog worden verloren waar over de maatschappelijke on rust destijds vooral is ontstaan. „Dat was het feit dat de ver dachte op vrije voeten was na een eerder geweldsdelict. Dat was een fout van Justitie die niet door de schuld van dat kind is ontstaan." De uitspraak is op 18 juli. Extra kristalzegels bij: Kooijmans: Het botert prima met de Duitsers den haag hans hoogenduk correspondent Geen vuiltje aan de lucht in de Nederlands-Duitse betrekkin gen. Dat was tenminste de boodschap van minister van buitenlandse zaken Kooijmans en zijn Duitse collega Kinkel gistermiddag op hun persconfe rentie in Den Haag. Kinkel is bezig aan een rondreis langs de Europese hoofdsteden nu Duitsland is aangetreden als EU-voorzitter. Uiteraard is er ook gesproken over de opvol ging van de Franse voorzitter van de Europese Commissie, Delors, maar daarbij zijn vol gens de twee ministers geen na men gevallen. Kinkel: „Wij moeten een consensus vinden en daarom vergaar ik opinies". De Duitse bewindsman en Kooijmans maakten direct dui delijk dat er helemaal niks mis is tussen Bonn en Den Haag. „De betrekkingen zijn goed en dat zijn ze altijd geweest", zei Kooijmans. Kinkel wilde niet achter blijven: „Zeker gezien het verleden proberen wij zorg vuldig met de Nederlandse ge voelens om te gaan". En daarmee waren de twee aangeland bij het punt dat de gemoederen in ons land al tij den bezig houdt: de afgang van demissionair minister-president Lubbers op Corfu. Vrij alge meen wordt de Duitse kanselier Helmut Kohl in ons land gezien als de kwade geest achter de ne derlaag van Lubbers. Kinkel en Kooijmans deden hun best die indruk uit de wereld te helpen. Kooijmans: „Na de Europese top in Corfu werd de indruk ge wekt alsof de bilaterale betrek kingen onder druk stonden. Daarom was het goed om met z'n tweeën na te gaan of die be trekkingen zo goed zijn als ik had gedacht. Dat is nu beves- tigd". Kinkel voegde daaraan toe dat het besluit tegen Lubbers absoluut geen beslissing tegen Nederland is geweest. „Onze voorkeur voor de Belg Dehaene heeft niets te maken met de Ne derlands-Duitse betrekkingen. Lubbers was een meer dan res pectabele kandidaat". Werkgevers eens met onderzoek Sociale Zaken meer dan het wettelijk mini mumloon, maar de onderlinge verschillen zijn groot. In de in dustrie en de bouw liggen de laagste CAO-schalen 13 tot 37 procent boven het wettelijk mi nimum, terwijl in sectoren als de detailhandel en transportwe zen de laagste CAO-lonen op of iets boven het minimumloon liggen. De meeste dienstverlenende bedrijven, met name de repara tiebedrijven, schoonmaakbe drijven en wasserijen, hebben moeite met de aanvangssalaris sen. Volgens vice-voorzitter Stuyvers van de Ondernemings organisatie van Schoonmaak en Bedrijfsdiensten (OSB) zijn de beginsalarissen met ruim twee honderd gulden boven het mi nimumloon te hoog, vooral om dat instromers gedurende de eerste zes tot twaalf maanden nauwelijks produktief zijn en vaak geld kosten aan begelei ding en opleiding. Hij bepleit daarom een 'aanloopschaal' van tien tot vijftien procent on der het minimumloon. Is de leertijd voltooid, dan is het CAO-minimum van negen pro cent boven het huidige mini mumloon alleszins acceptabel, aldus Stuyvers. De aanvangssalarissen in win kels, schoonmaakbedrijven, wasserijen en andere eenvoudi ge dienstverlening zijn te hoog. Dat concludeert het ministerie van sociale zaken na een onder zoek naar de onderkant van de arbeidsmarkt. De dienstverlening is de grote 'leverancier' van eenvoudig werk. In Nederland verrichten ongeveer 350.000 mensen 'zeer eenvoudige werkzaamheden die zich steeds herhalen, waar voor geen scholing en slechts geringe ervaring is vereist en die •onder directe leiding worden verricht'. Ruim driekwart van deze groep werkt in de dienst verlening. Koploper met 151.000 banen zijn de reparatie- en overige dienstverlenende be drijven, waaronder schoon maakbedrijven en wasserijen. Andere belangrijke sectoren zijn de gezondheidszorg en maat schappelijke dienstverlening (43.000 banen), de detailhandel (29.000 banen), groothandel (23.000) en de zakelijke dienst verlening (20.000). Gemiddeld krijgt een onge schoolde werknemer bij in diensttreding negen procent den helder» De opgelegde onderzeeboot Tonijn is e in Den Helder, de thuishaven van de Nederlandse m oud-premier Piet de Jong het n in de pronkstukken van het nieuwe marinemuseum Morgen opent voormalig duikbootcommandant en ties staan, maar dat deugt vaak niet. Burgers die twijfels hebben over de onafhankelijkheid van een rechter, moeten vaak de grootst mogelijke moeite doen om inzage te krijgen. Bovendien worden de registers in veel ge vallen helemaal niet goed bijge houden. De Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR), die opkomt voor de belangen van de rechters, sprak zich al in 1987 uit voor een 'openbaar, voor ieder toegankelijk register'. Die aanbeveling wordt in de meeste arrondissementen slechts gedeeltelijk opgevolgd, aldus de NVvR. Rechters worden verplicht al hun bijbaantjes en bestuurs functies openbaar te maken zo dat de burger weet waar hij aan toe is. De maatregel moet een einde maken aan een gevoelige kwestie over de onafhankelijk heid van de rechter. Justitie be reidt nu een wet voor waarin een en ander wordt geregeld. Rechters mogen nu zelf uit maken of ze wel of niet vertellen wat voor bijbaantje ze hebben of in welk bestuur ze zitten. De meeste rechtbanken en ge rechtshoven houden wel een re gister bij waarin de nevenfunc- SCP: Stijging zelfmoordpogingen nog zorgwekkend verschijnsel iad strekt der diploma, bij Marokkaanse leerlingen is dat zelfs 75 pro cent. Ter vergelijking: van de autochtone Nederlandse leer lingen verlaat tien tot vijftien procent zonder diploma het on derwijs. Er zijn verschillende verkla ringen voor de 'overadvisering' van allochtone leerlingen, meent het SCP. Er zou sprake kunnen zijn van positieve dis criminatie: leerkrachten willen hun allochtone leerling het voordeel van de twijfel gunnen. Maar ook het bestaan van 'zwarte' scholen kan een oor zaak zijn. Het gemiddelde ni veau op zo'n school ligt lager dan op andere scholen. Omdat leerkrachten hun adviezen ba seren op een vergelijking tussen de leerlingen, ben je op zo'n school eerder een goede leer- ling. den haag gpd-anp Het overgrote deel van de Ne derlandse jeugd maakt het goed. Ze wonen steeds langer thuis, hebben een goede band met hun ouders, maken zich niet al te veel zorgen over de toekomst en hebben het naar hun zin op school. Zo'n 15 tot 20 procent echter kampt met psychosociale, emotionele of gedragsproblemen. Dat blijkt uit de Rapportage Jeugd 1994 van het Sociaal Cultureel Plan bureau (SCP). Maar liefst 74 procent van de jongens tussen 18 en 24 jaar woont nog thuis. Bij de meisjes ligt dat percentage beduidend lager: 55 procent. De trend uit de jaren '60 om op jonge leeftijd uit huis te gaan, lijkt definitief voorbij. Als belangrijkste reden om thuis te blijven geven jonge ren op dat ze nog op school zit ten (39 procent), dat het thuis zo gezellig is (18 procent) of dat ze zo goed worden verzorgd (19 procent). Vooral leerlingen aan het middelbaar beroepsonder wijs blijven lang thuis wonen. Van de VWO-leerlingen daaren tegen vindt 80 procent twintig een mooie leeftijd om uit huis Zowel basisschoolleerlingen als scholieren hebben het door gaans naar hun zin op school. Het aantal uren dat jongeren aan school besteden neemt voortdurend toe: van 37 uur per week in 1985 naar ruim 40 uur in 1990. Er wordt dan ook hele maal niet zo vaak gespijbeld. Slechts 3 procent had de laatste maand acht keer of meer gespij beld. Tachtig procent van de leerlingen heeft de laatste maand helemaal niet gespij beld. Het overgrote deel van de jongeren groeit op in een gezin, meestal in een klein gezin met één of twee kinderen (83 pro cent). Het aantal eenouderge zinnen stabiliseert zich op on geveer 10 procent. Autoritair opvoeden is uit de mode, maar de liberaliseringstrend stagneert sinds de jaren '80. Ouders wa ren in 1991 terughoudender ten opzichte van het recht van kin deren om zelf te bepalen of ze al dan niet van school zouden gaan dan in 1985. Ook ten aan zien van de vrijheid van 18-jari gen om alles te lezen, zijn ou ders van nu minder tolerant dan in de jaren '80. De meest populaire manier om kinderen op te voeden is de zogeheten gezaghebbend-inter- actieve aanpak. Dat is opvoeden op basis van wederzijds begrip en respect waarbij ouders oog hebben voor de behoeften en mogelijkheden van het kind. Ze stellen duidelijke eisen en regels de hand wordt gehou den. Jongeren die zo zijn grootge bracht, zijn zelf standig, in staat verantwoordelijk heid te dragen en zich (zonodig) te beheersen. Autoritair opge voede kinderen hebben weinig so ciale vaardighe den en zijn min der spontaan. Jongeren met een anti-autoritaire opvoeding achter de rug ontbreekt het vaak aan zelf controle en ze vertonen vaker dwingend Nederland be hoort nog steeds tot de groep lan den waar minder dan 5 procent van de kinderen naar een crèche gaat. Ter vergelij king: in Denemarken is dat 50 procent, in België en Frankrijk tussen de 10 en 20 procent. Op grond van een literatuurstudie concludeert het SCP dat de ef fecten van kinderopvang op de emotionele, sociale en verstan delijke ontwikkeling van kinde ren overwegend positief zijn, 'anders dan de berichten in de media doen vermoeden'. De Jongeren anno 1994: tevreden bij moeders pappot. positieve effecten van de kin deropvang worden sterker naar mate de normen en waarden van de ouders en van het perso neel in de kinderopvang met el- kaafl stroken. Een nadeel van crèches en gastgezinnen is de grote kans op infectieziekten. De verschillen tussen jongens en meisjes worden steeds klei ner en zijn soms zelfs verdwe nen. Meisjes bereiken hetzelfde ARCHIEFFOTO UNITED PHOTOS DE BOER onderwijsniveau. Jongens zijn meer tijd gaan besteden aan huishoudelijk werk en meisjes minder, al zijn hier de verschil len nog groot. Opmerkelijk is dat jongens en meisjes zo verschillend met problemen omgaan. Bij jongens komen problemen naar buiten door crimineel gedrag, spijbelen en alcoholgebruik. Bij meisjes slaan ze naar binnen: ze hebben een negatiever zelfbeeld, zijn in sterkere mate depressief en denken vaker aan zelfmoord. Allochtone jongeren, met na me Turkse, ervaren in vergelij king met de Nederlandse jeugd vaker gevoelens van eenzaam heid en het percentage jonge ren dat ten minste één zelf moordpoging heeft onderno men ligt vooral bij de Surina- mers/Antillianen relatief hoog. Van de Nederlandse jongeren ondernam 5 procent ten minste één zelfmoordpoging, van de Surinaamse/Antilliaanse leer lingen 12 procent en van de Turkse en Marokkaanse 11 pro cent. Volgens het SCP bestaat er een duidelijk verband tussen sociale status, gebaseerd op op leidingsniveau, en de mate van psychisch welzijn. Scholieren in het lager beroepsonderwijs (LBO) denken vaker negatief over zichzelf, voelen zich vaker eenzaam, denken vaker aan zelfmoord en ondernemen ook vaker een poging daartoe dan HAVO/VWO-leerlingen. Het SCP noemt de cijfers over de zelfmoordpogingen opmer kelijk hoog, maar tekent ook aan dat ze gebaseerd zijn op antwoorden van jongeren zelf en die zijn niet helemaal be trouwbaar. Niettemin blijft het, aldus het SCP, een zorgwek kend verschijnsel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3