Troetelkind Romario wacht Ierse fans blijken de beste verliezers 'Blij met Brazilië' It- 'Ik voel me net een oude kerel' Koninklijke knuffel DINSDAG 5 JUL11994 Vrienden voor het leven. Jack Charlton (links) verwerkt op sportieve wijze de nederlaag tegen het Oranje van Dick Advocaat. foto epa lekker in zijn vel zat. Er werd eindelijk weer eens ouderwets, lekker fel en agressief getraind. Ik had vooraf al het idee dat het wel goed zat. Dat we die Ieren in de tweede helft niet meer in onze greep konden houden, kwam omdat een paar jongens van ons er een beetje doorheen kwamen te zitten. Als je de bal naar voren schoot, kwam hij net zo hard weer terug." Uitblinker Stan Valckx kwam als allerlaatste naar buiten. Hij kwam rechtstreeks van de do pingcontrole en had na afloop grote moeite een plasje te pro duceren. Het lukte hem pas na dat hij vijf flesjes alcoholvrij bier naar binnen had geklokt. ,,Ik denk dat ik in totaal wel een li ter of vier gedronken heb. En ik was zó moe dat ik zelfs van dat alcoholvrije bier bijna dronken werd." Hoewel hij een doorwaakte nacht achter de rug had, maak te Valckx tijdens de wedstrijd een uitgeslapen indruk. Gecon centreerd spelend en ieder risi co mijdend stopte hij de Ierse aanvalsleider Tommy Coyne in zijn achterzak. Het was ook be paald geen toeval dat Coyne in de tweede helft vervangen werd door Tony Cascarino. „Als je di recte tegenstander eruit wordt gehaald, geeft je dat een vol daan gevoel. Die lange (doelend op Cascarino, red.) zette de boel in zijn eentje op stelten. Ik kreeg het ook direct aan de stok met hem." De speelwijze met vier verde digers vond de man van Spor ting Lissabon zeer geslaagd. „Je geeft daardoor achterin minder ruimte weg en je smijt op deze manier ook minder met je krachten." e[s gpd-verslaggever •t n Uitgeput, maar stralend van rto- tot oor druppelden de spelers {ad van het Nederlands elftal m lre2-0-overwinning op Ierland de i/c? kleedcabines van de Citrus t Bowl uit. en „Het doel is bereikt", zuchtte Ronald Koeman, terwijl hij het lat transpiratievocht van zijn vc ?n hoofd veegde. Dat betekent vol- r js gens de aanvoerder van Oranje overigens geenszins dat hij irij. zijn kornuiten vanaf nu verder >00 °P hun lauweren zullen gaan t rusten. „Want als je eenmaal i j de kwartfinales zit, probeer je IteA daarna natuurlijk ook de halve finales te bereiken. „En wie ge.weet", voegde de Groninger er Tdet guitig kijkend aan toe, „zit er i- daarna nóg wel meer in. den De kanonnier van Barcelona, i- die op het WK zijn specialiteit. Wh het daverende afstandsschot, de nog amper ten toon heeft kun- ?de- nen spreiden, liet weten tijdens de wedstrijd enkele malen vol- j op ledig kapot te hebben gezeten. n- „Je komt jezelf dan op een ver- d, schrikkelijke manier tegen. Je fexi wilt wel, maar je kunt niet. Allés wordt dan trager en het kost je heel veel moeite om je van der- oen gelijke inzinkingen te herstel len." i, Over het optreden van n Nederlands elftal gisteren in het bewolkte Orlando toonde Koe- es- man zich tevreden. „Vooral over ons spel in de eerste helft. Dat was onze beste helft tot dusver in dit toernooi. Het posi tiespel was toen goed en de op bouw was ook prima verzorgd. Na de rust verloren wij een beetje de controle op de wed- I strijd. Dat had, denk ik, te ma ken met de stand in de wed- strijd (2-0), waardoor je het au- ij tomatisch wat rustiger aan gaat doen. Maar echt in de proble- l 3 men zijn we niet geweest. De samenstelling waarin Oranje Jack Charltons ietwat -1 uitgebluste Green Army tege- moet trad, kon Koemans goed- )-2 keuring eveneens wegdrag H „Met Aron Winter en Frank de >_2 Boer waren de zijkanten in o; j 0 verdediging nu veel beter bezet dan in de vorige wedstrijden. Bovendien speelde Stan Valckx '~1 in het centrum een puike partij, 5-1 waardoor ik ook iets meer de 1-1 gelegenheid kreeg naar h H middenveld op te schuiven zodoende wat meer het spel 2 kon spelen dat ik bij Barcelona gewend ben." Net als Ronald Koeman maakte ook Mare Overmars een -3 j gesloopte indruk. De kleine I-2 wervelwind op de rechterflank ga had zijn enorme inzet moeten bekopen met kramp in beide 0 kuiten en strompelde na afloop naar de gereedstaande touring- car. Maar hoe moe hij ook was, '"°i op zijn gezicht lag een stralende »-2 lach verankerd en inwendig juichte hij. „Ik heb een lekker gevoel, al voel ik me lichamelijk een oude kerel." Kramp was voor hem een nieuwe ervaring. „Maar ach, wat geeft het nu nog, we zitten in de kwartfinales, dat is wat telt. Ik heb van de wedstrijd ge noten en ik hoop dat ze dat in Nederland ook gedaan hebben. Het werd ook wel een beetje tijd dat wij eens wat lieten zien. We wonnen dan wel, maar dat ge beurde niet met goede wedstrij den." Frank de Boer had een dag voor de wedstrijd al hèt gevoel dat Oranje aan de beterende hand was. „Op de laatste trai ning merkte ik al dat iedereen Oranje-team goes Dallas Eindelijk is het zo ver. Na de winst op Ierland in de achtste finales van de wereldtitelstrijd mag Oranje weg uit de hitte van Orlando. Het broeikas-ef fect is daarmee uitgewerkt. De selectie strijkt morgen neer in Dallas, om daar aan staande zaterdag de kwartfi nale te spelen. Bij winst gaat Oranje door naar Los Angeles. In de Rose Bowl. Daar vindt de halve eindstrijd plaats. De temperatuur in Dallas is rond deze tijd van het jaar niet veel anders dan in Flori da. Ruim 35 graden. De lucht vochtigheid is wat lager dan in Orlando, waar het overdag Aan geld heeft Dallas geen gebrek, dankzij de delving van het zwarte goud, olie. In ternationale bekendheid kreeg de stad vooral door twee personen. President John F. Kennedy en J.R. Ewing. De eerste werd er in 1963 vermoord, de tweede speelde de hoofdrol in de we reldberoemde soap-opera Dallas. Het Nederlands elftal speelde nog niet zo vaak tegen Brazilië, op het WK in de kwartfinales in Dallas de volgende tegenstander. His torisch is de ontmoeting tussen de landen in '74 in Duitsland. Oranje won in een keihard duel met 2-0 en stoomde door naar de finale. Nadat bekend was dat de confrontatie met Brazilië naderde, reageerden de meeste spelers van Oranje verheugd. „Dat is een wedstrijd waarin we echt kunnen bewijzen wat we waard zijn", zei aanvoerder Koeman. „Eindelijk spelen we dan tegen één van de grote favorieten van het toernooi. De druk bij hen is het grootst, wij kunnen een beetje vrijuit spelen. Ik hoop dat we in staat zijn de stunt van 1974 te herhalen." Frank de Boer: „De stunt van 1974? Toen was ik vier. Uit de verhalen weet ik dat Cruijff en Neeskens scoorden en dat het een enerverende wedstrijd was. Maar ik vind het heel mooi om tegen het land te spelen. Nederland tegen Brazi lië, dat moet een geweldige wedstrijd worden." nm- Met bloed, zweet en tranen naar de kwartfinales •i eet prd orlando jan mennega Oranje neemt hindernis Ierland met stijl en neemt afscheid van Orlando Oranje heeft toch nog in stijl afscheid genomen van Orlando. In de eerste helft soms sprankelend. Net als Romario, het Braziliaanse troetelkind. Sober en inge togen in het tweede part. Net als Stan Valckx, de ijzervreter in het hart van de Nederlandse verdedi ging. Twee jaar na dato heeft zaterdag in Dallas de hereniging plaats tussen de twee ex-PSV'ers. Het twee gevecht tussen de voetbal gabbers van toen bepaalt nu misschien wel wie ver der trekt in het WK-circus, Brazilië of Nederland. toch Nederlanders in de stad ophouden, maar de etalage neemt elke illusie onmid dellijk weg: alles is er groen, groen en nog eens groen. In heel de stad hangt dan nog een sfeer van zelfvertrouwen, zelfvertrouwen dat ook de Ierse kranten van maandag uitstra len. Zelfs in de edities die vlak voor de wedstrijd verschijnen wordt nog gemeld dat 'Jack's Lads' voor goud gaan en het waarschijnljk zullen halen ook. 'Brazilië? Waarom niet', schijnt Jack Charlton in het weekeinde te hebben gezegd. 'Tja, waar om eigenlijk niet?', echoot de pers. Is het Nederlandse team van 1994 immers niet slechts een flauwe afspiegeling van het team van 1988 en 1990? Heeft Ierland im mers niet Italië verslagen? En Nederland zoekgespeeld in de oefen-interland in Til burg? Het moet kunnen, sterker nog, het zit er dik in, concluderen de kranten. Hoe anders is de sfeer in de Baggot Inn na afloop van de wedstrijd. Iedereen staat weer met beide benen op de grond. De fans zijn teleurgesteld, maar nuchter. Heel even hebben ze er in geloofd, toen Paul McGrath zijn afgekeurde doelpunt maak te. Maar uiteindelijk is iedereen realistisch genoeg om in te zien dat het er niet in zat. „Nederland was gewoon stukken beter", zegt Eileen. „Ze hebben zich vreselijk goed voorbereid op onze speelstijl. Het leek wel of ik Ieren zag spelen. Maar ach, wat maakt het uit. Voor je het weet is het 1998. Dan doen we gewoon weer mee." Diezelfde berusting is na afloop van de wedstrijd op straat terug te vinden. Alles is rustig. De weinige fans die er toch op uit trekken, zijn opvallend vrolijk. Op O'Con- nellstreet heeft een groepje jonge suppor ters bezit genomen van een fontein. Ze juichen alsof Ierland Nederland zojuist van het veld heeft geveegd. We've got the best team in the world' en We love you Jack' schallen door de verder vrijwel stille winkelstraat. Het beeld van James Joyce kijkt toe, gehuld in een WK-shirt. De Ierse spelers krijgen bij terugkomst zonder twij fel een groots onthaal. Betere verliezers had Nederland niet kunnen treffen. Stan Valckx wordt warm noch koud van het naderende duel met Romario de Souza Faria. „Ik heb tegen grote spitsen ge speeld en tegen kleine. Mij maakt het niet uit, ik kan tegen iedereen uit de voeten." Hij grist een sigaret uit het pakje van een verslaggever en ratelt vrolijk verder. Saai is hij, de Bourgondiër van Oranje, in geen geval. Wel ongecompli ceerd, wars van vedetteneigin gen. „Ik stond vannacht om één uur nog op de slaapkamerdeur van de dokter te bonken." Voor een tweede slaappil. „Ik kan hiér maar moeilijk in slaap ko men." Het was hem, de kuiten- bijter pur sang, in de Florida Ci trus Bowl niet aan te zien. In het zwaar bewolkte Orlan do hervond het Nederlands elf tal zich net op tijd en had Ier land geen schijn van kans om de stunt van vier jaar geleden tegen Roemenië te herhalen. Met de zon verdween voor Oranje ook het spookbeeld van Italia '90 achter de wolken. Toen struikelde het Nederlands elftal over zichzelf en de Duit sers en werden trainer Leo Beenhakker en de spelers met hoon overladen. Nu werd Oran je toegezongen. Tot een uur na afloop. Vier jaar geleden werd het Amsterdam, morgen reist het Nederlands elftal naar Texas. „Tegen Brazilië zal het een stuk moeilijker worden dan vandaag", doorzag de falende invaller Bryan Roy het tamme en kwaliteitsarme verweer van de moegestreden profs uit de Schotse en Engelse competitie. De Ieren keren vandaag terug naar Dublin. „Maar als we toch uitgeschakeld moeten worden, dan maar door Nederland." Jack Charlton mag de Nederlan ders wel, zegt hij. De teleurstel ling was niettemin groot. „We hebben verloren door twee domme goals. Maar ik zal nie mand iets verwijten. Er is kei hard gewerkt." En oliedom ge voetbald, vergat de ereburger van Dublin eraan toe te voegen. Zo poeslief als de Ieren zich gistermiddag gedroegen, zo heet zal het zaterdag toegaan op en rond het veld in het ook al snikhete Dallas. De Brazilia nen hebben in Amerika maar één doel voor ogen: de wereldti tel. Voor minder doen ze het niet. De laatste keer (1970) dat heel Rio de Janeiro de samba danste is al bijna een kwart eeuw geleden. De hoop is nu vooral gevestigd op Romario en Bebeto, de koningsstukken, in vier wedstrijden goed voor vijf van de zeven doelpunten. Al leen Zweden slaagde er tegen de Zuidamerikaanse groot macht in te scoren (1-1). Ierland kwam niet eens in de buurt van een doelpunt. Het was de verdienste van Oranje dat de Ierse dravers voor rust amper in het stuk voorkwamen. Voor de eerste keer in dit toer nooi liet Oranje zijn ware ge zicht zien. Vanuit een degelijke organisatie waren het positie spel en de opbouw prima ver zorgd en toonden de spelers eindelijk de bereidheid tot op de bodem te gaan. Met Aron Winter als een soort schaduw- back en Danny Blind moppe rend op de bank sloot de ploeg als een bus. En werd de Ieren de kans ontnomen het Nederlands elftal onder druk te zetten. „On ze aanvallers zorgden voor zo veel dreiging", prees meende Advocaat het trio, „dat de Ierse verdedigers nauwelijks durfden op te komen." Dit was het spel zoals de voet balwereld dat van Oranje kent. Een snelle balcirculatie, met elan en overtuiging uitgevoerd. Rechts in de aanval flitste Mare Overmars zijn directe tegen stander Terry Phelan herhaal delijk voorbij, op links had Gary Kelly zijn handen vol aan de on berekenbare Peter van Vossen. In de spits toonde Dennis Berg kamp zijn zeldzame klasse. De jolly green army kreeg nooit greep op de wedstrijd. Oranje was heer en meester, in alle op zichten. De vocale Ierse supe rioriteit op de tribunes stierf langzaam weg, de Nederlandse overmacht na rust. Toen verloor Oranje de controle over de wed strijd. Door pure vermoeidheid. „Ik heb in de eerste helft een uitstekend Nederlands elftal ge zien", zei Advocaat. Al in de elf de minuut kreeg de 'meest re laxte ploeg ter wereld' (citaat Charlton) het deksel op de neus. Na een afspeelfout van 'ferry Phelan ging Mare Overmars er als een hazewind vandoor en durfde Paul McGrath, die al zes knieoperaties doorstond, het niet aan om de Ajacied in het strafschopgebied omver te ke gelen. Overmars zag de meege- sprinte Bergkamp niet, maar hoorde hem wel. „Als je zo op snelheid ligt, is het ondoenlijk om ook nog om je heen te kij ken. Gelukkig kreeg ik een sein tje van Dennis." Bergkamp te kende zonder moeite zijn twee de WK-treffer aan. Kort voor rust ging de ervaren Pat Bonner (34 jaar, 76 inter lands) als een beginneling in de fout en liet hij de bal na een af standsschot van Wim Jonk door 2ijn vingers glippen (2-0). NEDERLAND: De Goey, Valckx. Koe man, Rijkaard, Frank de Boer; Winter. Jonk, Witschge (80. Numan); Over mars, Bergkamp, Van Vossen (70. Roy). IERLAND: Bonner; Gary Kelly, McGra th, Babb, Phelan; Keane, Sheridan, Townsend, Houghton, Staunton (64. McAteer); Coyne (75. Cascarino). orlando. Stan Valckx kwam vanwege zijn puike prestatie tegen de leren in aanmerking voor een koninklijke knuffel van kroonprins Willem Alexander (rechts). De voorzitter van het sectie-bestuur betaald voetbal, Jos Staatsen (links), laat zich ook niet onbetuigd. Hij maakt zich op voor een schouderklopje. foto anp Voorafgaand aan de wedstrijd heeft Du blin zich al op bijna Zuidamerikaanse wij ze warmgelopen voor de confrontatie met Oranje. In praktisch elke winkel in de stad is op maandagmiddag het van een disco stamp voorziene 'Olé olé' te horen. Op zijn minst de helft van de mensen op straat draagt een WK-shirt, -hoed, -das of - pet. Straatorkestjes spelen voetballiede ren. In The Liberties, Dublins roemruchte volksbuurt, is elk huis op de een of andere manier getooid met het groen-wit-oranje van de Ierse vlag. En waar anders dan in Ierland kan iemand zelfs na de dood het nationale team nog steunen: op het grote kerkhof in Glasnevin zijn de graven van reeds lang verscheiden voetbalfans ge tooid met de Ierse driekleur. Nederlanders zijn opvallend afwezig in de stad, hoewel er toch aardig wat hun va kantie op het groene eiland moeten door brengen. Slechts de naam van de Dutch Furniture Shop doet vermoeden dat zich Aangever (Mare Overmars) en afmaker (Dennis Bergkamp) vieren feest na de eerste Oranje-goal. Wim Jonk (links) en Peter van Vossen delen mee in de feestvreugde, foto afp

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17