Brazilië met pijn en moeite verder 94 WK-Voetbal Parreira: Wij hadden onze beruchte mindere dag' ■■■E3ÉÈtÊÊtÊÊ Alternatieve training 'Nederland troeft Ieren af in de lucht' DINSDAG 5 JUL11994 Verdediging Verenigde Staten houdt lang stand Opgelucht Na een collectieve zucht van verlichting zijn gisteravond tienduizenden Brazilianen de straat opgegaan om de 1-0 overwinning van hun team over het elftal van de Verenigde Sta ten luister bij te zetten. Vóór het winnende doelpunt van Brazilië heerste er een graf stemming onder de ruim 30.000 fans die in het centrum van Sao Paulo op enkele pleinen bijeen waren gekomen om de wed strijd op grote videoschermen te volgen. Toen spits Bebeto scoorde op een pass van Roma no ging de menigte uit zijn bol. Politiestaat Stefan Effenberg vergelijkt het trainingskamp van de Duitse voetbalploeg met een politie staat. De naar huis gestuurde international doet deze gewaag de uitspraak in het Duitse blad Sportbild dat woensdag ver schijnt. „In de nacht voor de wedstrijd tegen Spanje kwam ik slecht in slaap. Ik ga naar het toilet en hoor vervolgens gestommel op de gang. Ik kijk door de deur spion en zie assistent Rainer Bonhof staan. Mijn verbazing werd nog groter toen ik zag dat hij zijn oor tegen de deur te luisteren legde", vertelde Effen- berg. „Na een bezoek aan mijn vrouw stond Vogts toevallig bij de lift te wachten toen ik naar mijn kamer wilde gaan. Ik had het idee dat ik gevolgd was en dat Vogts was ingeseind om te con troleren of ik wel op tijd terug zou zijn." Teruggefloten De Zwitser Kurt Röthlisberger en de Italiaan Pierluigi Pairetto hebben tijdens het WK voetbal hun laatste wedstrijd gefloten. De FIFA was ontevreden over het optreden van het arbitrale tweetal in de achtste finales Duitsland-België en Roemenië- Argentinië. Röthlisberger gaf gisteren toe dat hij België een strafschop had onthouden. In de 70ste mi nuut verzuimde de Zwitser naar de stip te wijzen toen de Duitse verdediger Helmer de Belgische spits Weber ten val bracht. „Ik ben fout geweest", verklaarde de scheidsrechter in een brief aan de Zwitserse krant Bliek. „Op het veld stond ik circa 25 meter van het gebeurde. Breh- me en Helmer stonden in de weg waardoor ik niet alles kon zien. Nu ik het op de televisie heb teruggezien, kan ik me de boosheid van de Belgen voor stellen." Pairetto verzuimde de Roe meense verdediger Selymes de rode kaart te geven toen hij een doorgebroken Argentijn van achteren in het strafschopge bied neerhaalde. SCOREBORD Orlando. Nederland - Ierland (Bra), Stoitsjkov loe)3 Goicoechea (Spa), Raducioiu Hagi (Ree) 3, 8. Bergkamp, Het WK is verlost van de Verenigde Staten. De ge zelligheid komt dat waar schijnlijk niet ten goede, het voetbal wel. Brazilië, zelf ook matig spelend, maakte gisteren een einde aan de ambities van de 'ca- féploeg' van Milutinovic, al werd het een zwaarbe vochten, krappe overwin ning: 1-0. jri van der steen gpd-verslaggever De Amerikanen hebben meege daan, zelfs de tweede ronde ge haald, maar nu is het mooi ge weest. Een stadion barstensvol patriotten gaf de - na de zege op Columbia - tot helden ge promoveerde spelers na afloop een ovationeel applaus: de wed strijd was immers eervol verlo ren, de jongens hadden hun ui terste best gedaan, een verwijt kon niet worden gemaakt. Winnen was ook niet het di recte doel, tenminste niet in de anderhalf uur van de wedstrijd. Weliswaar zeggen Amerikanen dat een gelijkspel zo iets is als een kus van je zuster, maar gis teren wilde de Verenigde Staten niet anders: een gelijkspel tegen Brazilië, verlengingen, straf schoppen. Ernie Stewart had het de avond voor de wedstrijd nog uitgelegd: „Wij spelen het liefst dicht bij elkaar en dan nog het liefst op onze eigen helft. Daar om was ik blij met Brazilië, want Duitsland zou ons over het hele veld hebben laten spe len en dat doen we niet graag. Brazilië valt aan, dat ligt ons be ter." De spits van Willem II, die er mm. De Braziliaan Bebeto maakt na 74 minuten een einde a tegen Brazilië de hele wedstrijd niets van maakte, zei het mooi er dan het is. De Amerikanen kunnen niet zo goed voetballen, daarom verdedigen ze het liefst. Verdedigen kunnen ze van Cos ta Rica tot Thailand, dus ook in de Verenigde Staten. De gast heer gaf gisteren zelfs de ge vaarlijke, aanvallende backs van Brazilië mandekking. kele minuten voor de rust in een wedstrijd die tot dan toe vervelend en slecht was. Brazilië kwam maar niet tot een be hoorlijke aanval, de Amerika nen hielden de stand zonder moeite op 0-0. Toen deed Leo nardo iets heel doms; de links back gaf Ramos een elleboog. Rood was het onvermijdelijke Zo 5 het Met e i minder volgde nog wel het beste moment van de drievoudig wereldkampioen: Romario ging voorbij Lalas en haalde meteen uit; 20 meter verder stond de paal in de baan van het schot. In de wetenschap dat de kan sen van hun ploeg weer wat wa ren gestegen, gingen de Ameri kaanse kijkers in het sfeer- en bomvolle Stanford Stadion er na rust eens goed voor zitten. Hun favorieten bleven echter op hun eigen helft spelen. Ro mario had de Amerikanen meteen na de wisseling uit hun tent kunnen lokken, maar met rechts noch links kreeg de spits van Barcelona de bal voorbij Meola. Na een uur lukte dat in eens wel, maar toen was Roma rio zo ver naar rechts uitgewe ken dat hij de bal niet meer in het doel kreeg. Ondanks de numerieke min derheid leek een goal van de Brazilianen een kwestie van tijd; Romario zou er wel eentje ma ken of anders voorbereiden. Het werd uiteindelijk de laatste vari ant. Soepel en simpel soleerde de geniale aanvaller in de 74ste minuut nog maar eens naar het strafschopgebied van de Ameri kanen om vervolgens met een kort passje Bebeto in stelling te brengen. Die schoof niet eens hard in, maar hard genoeg om de matige Meola te kloppen: 1- Romario had het WK daarna al voortijdig van een Nederland- Brazilië kunnen verzekeren, maar twee minuten voor tijd kon hij een fraaie solo-actie op nieuw niet succesvol afronden. Op dat moment werd overigens al tien tegen tien gespeeld en ook met dat feit had Romario te doen. De spits was tien minuten voor tijd weer op weg naar Meola, toen hij door Clavijo werd gevloerd: geel en dus rood, vanwege de eerdere gele kaart van de boosdoener. Goed beschouwd verziekten de Amerikanen een mooie mid dag met superdefensief voetbal. En omdat je ook in het voetbal zo goed speelt als je opponent toelaat, bracht Brazilië er ook weinig van terecht. Tegen Ne derland kunnen Romario' en zijn makkers zaterdag laten zien wat zij werkelijk in hun mars hebben. BRAZILIË: Taffarel; Jorginho, Marcio Santos, Aldair, Leonardo; Dunga, Mauro Silva, Mazinho, Zinho (69. Ca- fu); Bebeto, Romario. VERENIGDE STATEN: Meola; Balboa, Clavijo, Lalas, Caligiuri; Jones, Ra m francisco gpd Zijn beste schijnbewegingen bewaar de Romario de eerste dagen tot na de wedstrijd: snel en stuurs schoot hij meestal de tientallen journalisten voorbij, de bus in. 'Hé, kleine'. Ro mario keek gisteren op. Een Neder landse bekende. Ja, hij wilde wel even praten, op weg naar de bus. Aanvankelijk geëscorteerd, maar gaandeweg steeds meer gehinderd door autoritaire sheriffs en hulp-she riffs en'hulpen van de hulp-sheriffs, in smetteloos en streng uniform, kon er uit het Hollandse mondje van Ro mario enig commentaar worden op getekend. Romario heeft het naar zijn zin op dit WK, ook na het duel tegen de Amerikanen, de eerste wed strijd waarin hij niet scoorde. Romario: „We spelen technisch nog niet goed, we hebben nog niet laten zien wat we kunnen. Vandaag ook weer niet. We hebben ook weer weinig kansen gehad. Ik had een ho gere score verwacht. We hebben slecht gespeeld, maar we hebben ge duld opgebracht en geen fouten ge maakt. De Amerikanen hebben hele maal geen kansen gekregen. Die hebben helemaal niets anders ge daan dan met elf man op hun eigen helft spelen, ze hebben alleen maar verdedigd." Zelf had hij wel lekker gespeeld. „Dit was mijn beste wedstrijd, vooral de tweede helft heb ik heel goed ge speeld. Wij zijn ook de beste ploeg van dit toernooi, maar dan moet ie dereen wat beter spelen dan tot nu Brazilië moet zeker beter spelen dan gisteren om Nederland te klop pen. Romario erkent dat. „Dat wordt een moeilijke wedstrijd, wij hebben veel respect voor Nederland. Maar wij zijn de betere ploeg. Ik heb een stukje van Nederland-Ierland gezien, een stukje van de eerste helft. Ik vond Nederland heel sterk. Berg kamp was de beste." Een eind verderop had Ernie Ste wart geen bewakingsvolk om zich heen; de spits van de USA ging daar entegen gebukt onder grote moede loosheid. „Ik heb alles gegeven, nu doet alles pijn." Hij vertelde dat er in de kleedkamer door alle spelers was gehuild. De Nederlandse Amerikaan was echter realist genoeg om te beseffen dat de zege van Brazilië verdiend was. Stewart: „We waren lang niet goed genoeg voor Brazilië, er is steeds op onze helft gespeeld, ik heb de bal nauwelijks gezien. Ik heb ook nooit het idee gehad dat we konden winnen. Nou ja, de droom is uit." Hoe hij Nederland-Brazilië ziet? Stewart: „Nederland moet anders spelen dan wij. Romario is in absolu te topvorm. Hun spel is erop gericht de bal zo snel mogelijk bij hem te krijgen. Die bal moet Nederland eruit zien te halen. Maar Brazilië kan beter dan vandaag, ze hebben weinig kan sen gehad. Al moet ik zeggen dat het wel allemaal hele goede kansen wa- Parreira, de Braziliaanse bonds coach, vond het wel best zo. „We hadden onze beruchte mindere dag. We hebben alleen gespeeld om ver der te komen en dat is gelukt." Hij reageerde diplomatiek toen hem ge vraagd werd naar de wedstrijd tegen Nederland. Parreira: „Als je met twee goals verschil van de Ieren wint, moet je een hele sterke ploeg heb ben." i), Dooley, Ramos, Caligiuri (VSt). TOPSCORERS o (Rus) 6, 2. Klinsmann (Dui) 5. 3. O ii. Oh, Q"> OreF ©ee W dinsdag 5 juli NED 1 NED 2 NED 3 BRT 2 EURO SPORT wedstrijden E NIGERIA ITALIË 18.55 O 18.45 GO 18.30 GO MEXICO BULGARIJE 22.25 O 22 15 GO 22.00 GO O WK-JOURNAAL 22.00 O WK-HOOGTEPUNTEN 00.30 O woensdag 6 juli wedstrijden 1 NIGERIA ITALIË 11.25 08.00 O MEXICO BULGARIJE 13.45 O 08.00 O 1 1 1 WK-JOURNAAL 23.05 O 07.00 GO 07.00 O 11.00 O Caniggia (Arg). Horig Myung-bo (ZKo), Cami- nero (Spa), Amokachi (Nig), Vóller (Dui), Albert (Bel), Dumitrescu (Roe), Bebeto (Bra) 2, 25. Bernal (Me*), Aldndge, Houghton (Ier), Cha- ouch (Mar), Al Jaber, Owairan, Al Ghashayan (Sau), Amunike, Finidi, Yekini (Nig). Dino Bag- gio, Massaro (Ita), Rai, Marcio Santos (Bra), Bregy, Sutter, Chapuisat (Zwi), Brolin, Ljung (Zwe), Degryse, Grim (Bel), Milla, Siasia, Em- be, Omam-Biyik (Kam), Hwang Sung-hong, Ma°radonaXlbo (A?gj, Rekda^ (Noo),Salinas! Guardiola. Hierro, Luis Enrique, Beguiristain (Spa), Stewart. Wynalda (VSt), Sirakov, Lechk- ov, Borimirov (Bul), Petrescu (Roe), Gaviria, Lozano (Col), Riedle (Dui), Erwm Sanchez (Bol), Ratsjenko(Rus) 1. Eigen doel: Escobar (Colombia) 1. RODE KAARTEN Redondo, Chamot,-Caceres (Arg), Hagi, Sely- laatste 16 l kwartfinales O Roemenië - Argentinië f3-2! winnaar van 1 winnaar van 2 3 juli LOS ANGELES O Roemenië - Zweden j Saudi-Arabië - Zweden |1-3| 10 juli 18.00 ui jr SAN FRANCISCO 3 juli Nederland - Ierland Fh winnaa) ■van 3 winnaar van 4 4 juli ORLANDO Q Nederland - Brazilië. j I 0 Brazilië - Ver. Staten j 1-0 J 9 juli 21.30 uu DALLAS 4 juli SAN FRANCISCO Nigeria - Italië winnaa van 5 winnaar van 6 5 juli 19.00 uur BOSTON 0 B Spanje j o_ Spanje - Zwitserland Fï 9 juli 18.00 uu BOSTON 2 juli w Mexico - Bulgarije S..J winnaa van 7 winnaar van 8 5 juli 22.30 uur NEW YORK S H/im JLouHsland j j jr NEW YORK o_ Duitsland - België IFi 10 juli 21 30 u boston De Spanjaarden kunnen het nog een paar dagen rustig aan doen. In afwachting v van de wedstrijd Italië-Nigeria doden zij hun tijd tijdens de training met het verplaatsen v terdag moet Spanje het in de kwartfinale opnemen tegen de winnaar van Italië-Nigeria. 2 juli washington gpd „Nederland was sneller, be weeglijker en inventiever dan Ierland", zo schrijft The New York Times van vandaag over de wedstrijd tegen Ierland. Volgens de krant dicteerde Nederland het tempo van de wedstrijd volledig en kregen de Ieren geen moment de kans hun eigen spel te spe len. „Hoe vreemd het ook klinkt, de Nederlanders wa ren beter in de lucht, en dat is toch een terrein waarop de Ieren gewoonlijk heer en meester zijn." De krant besteedt uiter aard veel aandacht aan het nipte verlies van de Ameri kaanse ploeg tegen Brazilië- „Ondanks het verlies zullen de spelers altijd deze dag in hun herinnering bewaren, de dag waarop zij Brazilië 74 minuten lang frustreerden". Die frustratie bereikte zijn dieptepunt met de elle boogstoot van Leonardo. Een Amerikaanse overwinning zou een wonder geweest zijn, aldus The -New York Times, „maar misschien was het al een wonder dat wij de twee de ronde van het WK gehaald hebben." Doelman Tony Meola zegt „hopelijk het publiek ervan overtuigd te hebben dat dit een aantrekkelijk spel is, waard om maar te kijken. Ik hoop niet dat, omdat we er nu uitliggen, de opwinding in de VS over voetbal ineens stopt." Mea culpa Nu ook de tweede ronde van het w< reldkanipioenschai alweer zo goed als voorbij is, wordt het tijd voor wat 'mea culpa's' Er zijn voor het WK be gon heel wat beweringen gedaa over dit toernooi in de Verenigd Staten, die achteraf geen steek blijken te houden. Dat moei da) ook maar eerlijk worden toege geven. Om met mezelf te beginnen. Ik had nooit gedacht dat de Ameri kanen zo warm zouden lopen voor 'ons' voetbal in het alge meen en het WK in het bijzon der. Maar de kijk- en waarde ringscijfers liegen niet: gemid deld hebben naar elke wedstrijt evenveel mensen gekeken als naar de finale van 1990 in Italii En zij hebben ervan genoten. Geen Amerikaanse krant kon het bovendien na de eerste week nog maken om niet elke dag op de voorpagina een WK-bericht brengen. Dat kwam natuurlijk ook door de successen van het I Amerikaanse team. Amerikaneil houden van 'winners', vooral all die de Stars en Stripes dragen eii op 4 juli - Independence Day - mogen schitteren. Overal wordt erover gepraat. Mensen die nog nooit een voet- bal hebben aangeraakt of zelfs maar een wedstrijd hadden ge zien, praten nu met rode oortjes over 'thatfantastic game' van Argentinië tegen Roemenië. Een volstrekt voetbalon wetende buurman kwam bij ons uitbun dig zitten juichen toen Neder land gisteren Ierland versloeg. Het WK zou dankzij het Ameri kaanse organisatievermogen eei commercieel succes worden, maar sportief een flop, zo werd gezegd. Maar wie alle 42 duels tot nog toe gezien heeft, moet toegeven dat het peil stukken hoger ligt dan de treurige verto ningen van het vorige WK. Had de FIFA met zijn nieuwe spelre gels dan misschien toch gelijk? Een mea culpa is ook op zijn plaats vooral die Amerikanen die al op voorhand wisten te melden dat voetbal saai is, dat er te weinig wordt gescoord en dat voetbal te 'soft' is. Wel, er is dit WK nau welijks een saaie wedstrijd geweest, er wordt drif tig op los gescoord en bijna 200 gele kaarten zeggen toch wat over de zachtheid. Ook al die mensen, in en buiten de VS, die de goegemeente maandenlang bang hebben ge maakt met verhalen Over hordei wilde hooligans die deAmetï- kaanse steden op stelten zouden zetten, mogen zich diep scha men. Tot nog toe behoort dit Wf. wat de supporters betreft tot de 'schoonste' uit de WK-geschiede- Dat is dan tegelijk een pluim op de hoed van al die tienduizen den supporters uit Nederland, België, Duitsland, Ierland, Mexi co, Brazilië of Colombia - ja, 1 zelfs uit Colombia - die zich twee weken voorbeeldighebben\ gedragen. Niet uit angst voor strenge Amerikaanse agenten, maar omdat ze hier voor hun plezier waren. Hans de Bruijn is onze corres pondent in Amerika WK-UITSLAGEN eerste ronde Ver. Staten - Zwitserland Colombia - Roemenië 1-3 Roemenië - Zwitserland 1-4 Ver. Staten - Colombia 2-1 Ver. Staten - Roemenië 0-1 Zwitserland - Colombia 0-2 Kameroen - Zweden Brazilië - Rusland Brazilië - Kameroen Zweden - Rusland Rusland - Kameroen Brazilië - Zweden 2-2 Duitsland - Bolivia 1-0 Spanje - Zuid-Korea 2-2 Duitsland - Spanje 1-1 Zuid-Korea - Bolivia 0-0 Bolivia - Spanje 1 -3 Duitsland - Zuid-Korea 3-2 Argentinië - Griekenland 4-0 Nigeria - Bulgarije 3-0 Argentinië - Nigeria 2-1 Bulgarije - Griekenland 4-0 Griekenland - Nigeria 0-2 Argentinië - Bulgarije Italië - Ierland 0-1 Noorwegen - Mexico 1-0 Italië - Noorwegen 1-0 Mexico - Ierland 2-1 Ierland - Noorwegen 0-0 Italië - Mexico 1-1 België - Marokko 1 -0 Nederland - Saudi-Arabië 2-1 Saudi-Arabië - Marokko 2-1 België - Nederland 1-0 Marokko - Nederland 1-2 België - Saudi-Arabië 0-1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16