Leiden Sleutels stelt constructeur aansprakelijk voor fouten Zwembad De Vliet moet nog veel verdienen Afvaltarief niet omlaag Schoorsteen geveld 'Vorming, daar gaat het om' D E OPRUIMING VAN DE BIJENKORF DINSDAG 5 JULI 1994 Steun huurders a De Woningbouw- I vereniging Leiden heeft haar huurders steun toegezegd voor een fout die het ministerie maakte in het berekenen van de huursubsidie. Paal 1 C ^en zette c'e I J gemeente Voor schoten voor paal. Hij nam een eeuwenoude grens paal mee en zette er een perfecte replica voor in de plaats. Bromfietser rijdt door leiden Een onbekende bromfietser reed gistermorgen door na een aanrijding met een 21-jarige Leidse fietsster op het kruis punt Herensingel/Maresingel/Oude Herengracht. De Leidse reed op Herensingel. Zij kreeg geen voorrang van de bromfietser en raakte gewond aan arm en heup. Het slachtoffer is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Poging diefstal politiebureau leiden» Een 21-jarige Leidse vrouw is gisteravond aangehouden omdat zij probeerde een gemerkte snorfiets van het terrein van het politiebureau aan de Langegracht mee te nemen. Zij werd betrapt door de bemanning van een politiewagen die net kwam aanrijden. Dief neemt kluis mee leiden Inbrekers hebben in het afgelopen weekeinde een kluis gestolen uit een kledingwinkel aan de Haarlemmerstraat. De kluis werd uit een muur gebroken en afgevoerd. Er bevonden zich duizenden guldens in. Oranjefans jonassen bus leiden Opgetogen Oranjefans hebben gisteravond na de over winning van het Nederlands elftal op de Beestenmarkt het ver keer belemmerd. Ze probeerden een bus te 'jonassen'. Hossende supporters vielen ook automobilisten lastig. Dat dreigde uit de hand te lopen toen een automobilist op de vuist wilde met de aanvallers, maar de politie wist de zaak te sussen. Woningbouwvereniging De Sleutels heeft het ingenieurs- bedrijf Van Dijke uit Koudekerk aan den Rijn aansprake lijk gesteld voor de constructiefouten, die het heeft ge maakt bij de balkons van de aanleunwoningen aan de Beethovenlaan. Het schadebedrag wordt voorlopig ge schat op zo'n 70.000 gulden. Van Dijke zou volgens De Sleu tels te weinig staalbewapening hebben berekend voor de bal kons, zodat deze zijn gaan scheefzakken. Het bureau heeft inmiddels de eigen verzeke ringsmaatschappijen ingescha keld. Twee acht centimeter dikke, permanente, stalen palen moe ten de balkons gaan stutten, maar ze belemmeren ook voor een deel het uitzicht. De bewo ners van de aanleunwoningen bij ouderencentrum Haagwijk lieten gistermiddag tijdens een bijeenkomst weten weinig ver guld te zijn met deze oplossing van De Sleutels. „Staat daar voor ons ook wat tegenover, een huurverlaging of zo?" wilde een van hen weten. Maar daar hoe ven de bewoners niet op te re kenen, lieten vertegenwoordi gers van de woningbouwvereni ging weten. In twee maanden tijd hoopt De Sleutels deze klus te klaren. De palen worden dwars door de balkons aange bracht. Ze steunen op een fun dering die binnenkort middels geheid. De Sleutels wil het euvel wel zo snel mogelijk verhelpen. „Er zal wel wat geluidsoverlast zijn, maar eind november is het klaar", aldus M. Nieuwkasteele van de woningbouwvereniging. Onlangs werd duidelijk dat 21 van de 25 balkons van de twee jaar oude aanleunwoningen niet in orde waren. Er kwamen kleine scheurtjes aan het licht en het regenwater liep niet goed weg. Uit een in mei gehouden onderzoek bleek dat de ophan ging van de balkons, die 4000 kilo per stuk wegen, onvoldoen de was. Er werden noodstutten geplaatst, zodat erger werd voorkomen. Die stutten wor den, als het aan De Sleutels ligt, vervangen door permanente draagbuizen. .Waarom zijn er indertijd ook van die zware bal- kon-constructies gemaakt. Wij zijn bejaarden, over die balkon- nen hoeven toch geen paarden te lopen?", vroeg een van de aanwezige vrouwen zich hard op af. Nieuwkasteele liet weten dat architect B. Veldman dat had bedacht. En die treft vol gens De Sleutels geen blaam, net zo min als de aannemer Be- kooy. De fout is volgens de wo ningbouwvereniging door Van Dijke, de firma die de construc ties moest doorberekenen, ge maakt. „En die is ook door ons aansprakelijk gesteld", aldus Nieuwkasteele. GEVANGEN Mijn tante Jo is boos en dat mag u weten ook. Ze wordt in september 83. Ze moet het nog worden, want zo werkt dat meestal bij ouderen. Ze zijn nog maanden verwijderd van een jaar meer, maar roepen toch al hun aanstaande, hogere leeftijd aan. Tante Jo is dus nog maar 82, kerngezond, berstensvol ener gie, altijd goed voor een paar citroenjenevertjes en een ste vige pot klaverjassen. Ze speelt niet gemeen, maar een paar trucjes heeft ze wel. Je moet haar dus in de gaten houden. Sinds kort zit mijn tante Jo gevangen. Daar heeft ze zeker niet zelf voor gekozen. Ze heeft ook geen bijzondere huza renstukjes uitgehaald om in het gevang te belanden. Nee, ze is gevangen gezet door de gemeente Leidschendam. Zo noemt ze dat. sinds ze door toedoen van de gemeente ei genlijk niet meer weg kan uit haar huisje aan de dijk in Stomp wijk. Tot voor kort pendelde ze wekelijks een paar keer naar fami lie en vrienden in onder meer Leidschendam om te kaarten. Dat ging met het openbaar vervoer. Maar de enige bus in het dorp is niet meer. Te duur, te weinig mensen maakten er gebruik van, opgeheven dus. En in zekere zin heeft de ge meente daarmee ook mijn tante Jo afgeschaft, zo voelt ze dat. Zwembad De Vliet moet de ko mende twee maanden nog 110.000 gulden verdienen om binnen de begroting te blijven. Directeur J. Duivesteijn van de sector Sport en Recreatie acht het onmogelijk dat het open- luchtbad aan de Voorschoter- weg dat haalt. In mei en juni bleven de bezoekersaantallen ver onder de verwachting. Desondanks bezorgde de 'zeeduivel', de mist aan de kust, de Leidse buitenbaden De Vliet en De Zijl afgelopen zondag topdrukte. Aan de Paramaribos- traat passeerden 2000 zwem mers de hekken, De Vliet trok zelfs 3200 bezoekers. De Vliet heeft vijf jaar de tijd gekregen om zijn bestaansrecht te bewijzen. De gemeente vindt het voldoende als het jaarlijkse tekort van 300.000 gulden niet groeit. In het eerste jaar lijkt dat niet meer te lukken. Het zwem bad heeft dit seizoen aan abon nementen en losse kaartjes tot dusverre 86.000 gulden ver diend. Om binnen de begroting te blijven moet het zwembad de komende twee maanden nog 110.000 gulden verdienen. En dat is volgens Duivesteijn on doenlijk, zeker gezien het feit dat halverwege het seizoen al leen nog maar losse kaartjes worden verkocht. „Maar ik ben heel blij", zegt Duivesteijn, „dat we deze mooie dagen nog heb ben gehad voor de grote vakan tie-uitstroom begint. Door de mist aan zee kwamen veel men sen terug van het strand. En daardoor hebben we zondag toch 8500 gulden verdiend." Duivesteijn vindt overigens, dat dq Leidse buitenbaden een belangrijke maatschappelijke functie hebben. „Ik hoor sen met dat mooie wee zeggen: jullie verdienen lekker. Maar op een open luchtbad leg je altijd geld toe. Daar moet de politiek voor kiezen. Geld ver dienen doen we op de buiten baden niet meer. Want mensen komen tegenwoordig alleen nog naar een buitenbad als de ther mometer 23 graden of meer aanwijst." Ondanks een forse financiële meevaller voor de Gevulei, de gemeenschappelijke vuilver werking in Leiden en regio, gaat de afvalstoffenheffing waar schijnlijk niet omlaag. De bijna gehalveerde verwerldngskosten worden grotendeels tenietge daan door de zogenaamde 'Al- ders-heffing', een extra milieu belasting die per 1 januari 1995 wordt ingevoerd. De verwerkingstarieven voor huishoudelijk afval dalen van 30 gulden tot 17 gulden. Dat komt door sluiting van de vuilover- wel slag aan de Haagweg. Afvoer gaat vanaf deze week per vrachtauto naar de verwer kingsfabrieken en dat is veel goedkoper dan vervoer per trein. De halvering van de ver werkingskosten wordt echter gecompenseerd door de nieuw ste milieuheffing, die de verwer king van een ton afval 27 gulden duurder maakt. leiden Blikseminslag heeft gisteren de schoorsteen geveld van een woning aan de Maresingel 1a in Lei den. De bliksem sloeg om 11.19 uur in. De bewoner van het pand lag nog in bed en kwam met de schrik vrij, want het gebeurde op drie meter afstand van hem. De schoorsteen vloog in brand en moest door de brandweer gedeeltelijk worden afgebroken om bij de vuurhaard te komen. Het vuur was daarna snel ge blust en de schade bleef verder beperkt. foto henk bouwman GROETEN UITLEIDEN Terwijl velen afreizen naar zonnige stranden of weidse bossen, verkennen redacteuren van deze krant plaatsen waar het leven gewoon doorgaat. Een volbeschreven ansichtkaart, niet uit een buitenland maar uit onopgemerkte plekken in Leiden en de regio. In de etalage liggen zachtglanzende satijnen schoentjes, handschoenen en zijden bloemen voor in het haar. Daarboven torent een etalagepop, die gekleed is in een wolk van kant en zijde. De droom van jjedere vrouw, de dag van haar leven. Daarin handelt Emmy's Bruidsboutique aan de Lange Mare. Als de deur wordt opengeduwd klinkt een discreet belletje. In een kleine ruimte staat een antieke toonbank. Aan de wanden hangen dikke vitrages, waarachter de klant dure japonnen vermoedt. Op etalagepoppen glanzen exemplaren met draperieën, bloemen en broderie. Op de trap klinkt gestommel. Eigenaresse Marianne Janssen komt van de tweede verdieping, waar zij en haar werkneemster Marijke ter Haar zetelen in wat ze zelf het 'heilige der heilige' noemen. Daar is het volgepropte atelier, waar ze zich een weg banen tussen naaimachines, een strijkplank en jurken die uitgelegd of ingenomen moeten worden. De klanten die binnenkomen zijn een aanstaande bruid en haar moeder. Zij zijn op zoek naar een trouwjapon, gebaart de jonge vrouw met brede bewegingen rond haar benen. Lang moet die zijn en liefst wit. Janssen neemt het tweetal mee naar de eerste verdieping. Ze werpt een kritische blik op het figuur van de bruid-in-spé en vraagt of ze al wat in gedachten heeft. „Zo eenvoudig mogelijk", weet de vrouw. De dikke vitrages die ook op de eerste verdieping de wanden bedekken gaan opzij en onthullen lange rekken met witte, ivoorkleurige en zalmroze zijde en satijn. Alle japonnen worden aan een uitgebreid onderzoek onderworpen. De In een wolk van kant en zijde Je moet beschaafd lopen. Blijf binnen de ruimte van je petticoat". foto hielco kuipers bruid laat een zuchtend'nee' I Droomjurk. Vijf jurken hangen I te ondergaan. horen als weer een japon niet uiteindelijk apart om gepast te In de enorme paskamers door kan gaan voor De worden en zo de definitieve test ontkleedt de aanstaande bruid zich tot haar ondergoed. Janssen wijst haar eerst het talkpoeder en de deodorant. Het is warm en de eigenaresse is zuinig op de japonnen, die elk zeker duizend gulden waard zijn. De vrouw probeert enkele van de lange jurken en verandert zichtbaar van houding. De petticoat, de lange rokken en de hoge hakken laten haar schrijden. De moeder loopt kritisch om haar heen en werpt een terloopse blik op het prijskaartje. De vrouw vindt echter niet wat ze zoekt, ook al prijst Janssen de 'vorstelijke sleep' en de losse mouwen, die na het officiële gedeelte van de grote dag verwijderd kunnen worden. Ze moet er over nadenken, meldt de bruid als ze zich weer in haar legging en T- shirt kleedt. Opnieuw klinkt het belletje en beneden staan twee zussen, die een bruidsjurk komen passen. Eerder hebben ze al de keuze gemaakt en hun ogen lichten op als De Droomjurk uit het plastic wordt gehaald. Het ritueel met de talkpoeder en de deodorant wordt herhaald, maar nu verschijnt ook een shawl. Die moet de bruid over haar hoofd leggen, zodat haar make-up niet afgeeft op de jurk. Janssen en Ter Haar helpen de bruid samen in de jurk. „Denk eraan dat je je horloge afdoet in de zon", waarschuwt Janssen de vrouw tegen witte strepen op haar arm. Nadat de rok is afgespeld op een centimeter boven de grond, moet de bruid rondjes lopen om te beoordelen of alles recht hangt. „Niet achteruit lopen!", roept Janssen als de \touw bijna op haar sleep stapt. „Je moet beschaafd lopen. Blijf binnen de ruimte van je petticoat", voegt Ter Haar toe. Een tuiltje zijden bloemen, handschoentjes en een speld in het haar maken het beeld compleet. De vrouw is klaar voor haar grote dag. Ter Haar spreekt met de bruid af dat ze haar japon daags voor haar bruiloft kan komen afhalen. Dan is elk onderdeel van de uitdossing perfect in orde; zelfs de petticoat gaat nog even onder de strijkbout. Want de bruid moet de volgende dag op haar allermooist zijn. liesbeth buitink Mogen we nog studeren? Kun nen we tijdens onze studie nog leuke dingen doen? Kunnen we nog volwassen worden? Krijgen we wel een baan? Dat waren in een notedop de vragen die de Leidse studenten op de lippen brandden tijdens het lustrum symposium gisteren van Neder lands oudste en grootste stu dentenvereniging: Minerva. Veel blauwe blazers, pumps, mantelpakjes en gaatjesschoe nen. Beschaafd Nederlands converserend hadden zo'n 120 Minervanen zich verzameld in hun burcht aan de Breestraat. Het is de 180ste verjaardag van het Leidse corps en dat moest gevierd worden met een lus trum over het thema dat alle studenten bezighoudt: de com municatieproblemen tussen student en universiteit. Of, beter gezegd, de massali teit die de huidige universiteit kenmerkt, de anonimiteit, de concurrentie en de inflatie van de doctoraalbul. Studeren is an no 1994 niet meer zo leuk nu de geldkraan van de overheid steeds verder wordt dichtge draaid, er jaarlijks steeds meer tentamens moeten worden ge haald en er bitter weinig tijd overblijft voor het verenigings leven. „Hoe moet je dan ooit vol wassen worden, als je alleen maar mag studeren", zo vroe gen de Minervanen zich ver twijfeld af. „Studeren is toch meer dat alleen in de boeken kijken?" Een van de lustrum sprekers, de bankdirecteur dr. J. Kamp, vond dat het wel mooi genoeg was geweest. Het ge weeklaag van de huidige gene ratie studenten moest maar eens ophouden: er moet nu ge studeerd worden. „U zult ge woon iets vroeger moeten op staan en iets minder lang de krant moeten lezen." Ook dr. A. Rinnooy Kan, voor zitter van het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen, had weinig medelijden met de jon geren. „U studeert gemiddeld 1300 uur per jaar: dan blijft er nog genoeg tijd over om andere dingen te doen." Hij erkende wel dat de tijden waren veran derd sinds hijzelf nog in de col legebankjes zat in de jaren ze ventig. „In mijn tijd was de ar beidsmarkt onze allerlaatste zorg. Ons motto was: 'Geen ge zeur, iedereen directeur!' Dat is nu wel anders: academische scholing biedt nauwelijks méér garantie op een baan dan je zónder diploma op de arbeids markt begeven." Rinnooy Kan adviseerde de aanwezige Minervanen in elk geval een studie te kiezen die hun een plekje op de arbeids markt kon beloven. „Een op de drie afgestudeerden is werkloos of doet uitzendwerk. Kiest u als tublieft technisch, en geen stu dierichting in de sociale weten schappen of letteren. Psycholo gen doen er namelijk gemid deld vier jaar over om aan de bak te komen." De studenten waren nog het meest bezorgd over de weinige tijd die hen tijdens hun acade mische opleiding rest om 'wer kelijk volwassen' te worden. Praten met studie- en leeftijdge noten tot in de kleine nachtelij ke uurtjes, op zoek gaan naar je eigen grenzen, in aanraking ko men met 'de maatschappij in het klein', zoals ze hun vereni gingsleven omschreven. „Vor ming, daar gaat het toch om?", zei een zelfverzekerde blondine op hooggehakte pumps. Minerva-lid Reinout Sickler (23) kan erover meepraten. Hij stak maar liefst een heel jaar in het voorbereiden van het Mi- nerva-lustrum en zette zijn stu die op een heel laag pitje. Een bewuste keus, zegt hij. „Deze vereniging waar ook mijn vader lid van was, heeft veel te bieden. Het is gezellig, ik heb er mijn vrienden leren kennen. Je kunt hier leren zweefvliegen, bergbe klimmen. paardrijden en noem maar op." „En de maatschappelijke er varing die je opdoet bij het voorbereiden van zo'n groot lustrum, is heel leerzaam. Ie komt dan uit het kleine wereldje dat het studentenwereldje heet en draait gewone werkdagen. In het afgelopen jaar ben ik met beide benen op de grond ko- Tegen gereduceerd tarief mogen ouderen gebruik maken van een taxi. Een enkeltje Leidschendam kost 8 gulden, een retour 15 gulden. Dat is toch mooi, die gulden korting als je toch naar huis terug moet. Voor tante Jo is het te duur om al haar kaartclubjes te kunnen blijven bezoeken. Ze heeft AOW en een klein pensioentje. Ze wacht nu in haar huisje aan de dijk. Waarop eigenlijk? Op een aanleunwoning in Leidschendam. Ze had zich al enige tijd geleden ingeschreven, maar had nog niet veel haast. Een eerste aanbod vorig jaar heeft ze voorbij laten gaan. Want ze is per slot van rekening zo gezond als een vis. Maar het eerstvolgende aanbod pakt ze. Ze wil weg uit haar gevangenis. En zo gaat het niet alleen in Stompwijk. Er zijn meer voor beelden. Het psychiatrisch centrum Langeveld in Noordwij- kerhout is nauwelijks meer te bereiken voor verplegend per soneel, patiënten en hun fami- j lie. Valkenburg dreigt over een jaar de enige busverbinding ten draaien in de samenleving. In dat beleid past kennelijk ook het afschaffen van de bus, zodat ÉrV ouderen nergens meer heen - kunnen. Gevangen in je eigen ■PMMHHBBBEV huis, het absolute toppunt van van der post zelfstandigheid. adjunct hoofdredacteur 1.500 zuiver zijden blouses met korte mouw. Nu 29.- 'Kleine confectie' 2.500 tricotjurkjes. 100% katoen. Normaal 59.-/69.- Nu 39." 'Japonnen' 8.000 Franse canvas ballerina's, uni of gedessineerd. Normaal 20.- Nu 12.- 'Damesschoenen' de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11