Leiden Deelname gemeente in taxibedrijf onzuiver Klap Singelbrug bron van ergernis Stevenshof wil gevaarlijke vijver kwijt Minerva doet aanval op wereldrecord zaklopen Minerva-kleuren op last gemeente overgeschilderd VRIJDAG 1 JULI 1994 Melkboer si si De Leiderdorpse I I melkboer Wim de Jong is een winkel begon nen in Leiden, maar hij blijft ook zijn klanten in Doeskwartier en Oranje- wijk trouw. Gif in Rijn Sl Het Koudekerkse I J bedrijf Latexfalt heeft begin dit jaar opzet telijke giftige stoffen in de Oude Rijn gedumpt. Couveuses si a Het Academisch I f Ziekenhuis Leiden moet de laatste tijd gere geld een beroep doen op andere ziekenhuizen voor intensive care-couveuses. Bredanaar door rood leiden Een 58-jarige Leidenaar is gisteravond op de Willem de Zwijgerlaan bij het oversteken geschept door een auto. De be stuurder van die auto, een 21-jarige man uit Breda, was door rood gereden. Hij verklaarde dat hij het verkeerslicht 'over het hoofd had gezien'. De politie onderzoekt nog of de Bredanaar, die in de richting van Leiderdorp ging, wellicht te hard heeft ge-1 reden. Het slachtoffer is met een hoofdwond en beenletsel opge nomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Kwart rijdt te hard leiden De klachten van voetgangers en fietsers dat automobilis ten te hard rijden op de Lammenschansweg zijn terecht. Dat bleek gisteren bij een controle van de Leidse politie. Liefst 103 van de 434 auto's die de politie in een uurtje controleerde reden harder dan 45 kilometer per uur. De maximumsnelheid op de weg is 30 kilometer. De grootste snelheidsduivel was gistermid dag een motorrijder met 78 kilometer per uur. Verder bekeurde de politie de chauffeur van een Westnederland-bus die 59 kilo meter reed, en een rij-instructeur die met zijn lesauto met 53 ki lometer langs de radarwagen kwam. Gestolen brommer weer kwijt leiden Opgelucht haalde een 21-jarige Leidenaar gisteravond adem toen hij zijn gestolen bromfiets terugvond op de Korevaar- straat. De man. die aan het fietsen was met zijn vriendin, sprak de jongen die bij zijn bromfiets stond aan. Die vertelde dat hij de tweewieler een paar dagen eerder eerlijk had gekocht. Hij was best bèreid met het slachtoffer van de diefstal even naar het po litiebureau te gaan, zei hij. Maar toen hij op de brommer zat en de Leidenaar en zijn vriendin op de fiets, gaf hij gas en ver dween. Wethouder weerspreekt belangenverstrengeling Taxibedrijf Koenes vindt het 'onzuiver' en 'concurrentie vervalsend' dat de gemeente deelneemt in de nieuwe Taxicentrale Leiden. Koenes overweegt juridische stap pen. leiden erna straatsma De gemeente en de firma De Jong zijn vanaf vandaag voor elk vijftig procent eigenaar van het nieuwe bedrijf dat ontstaat door overname van de Leidse firma Schutte. Deelname in het nieu we bedrijf is volgens Koenes on zuiver omdat verkeerswethou der P. Langenberg (D66), als voorzitter van de regionale be stuurscommissie die beslist over taxivergunningen, nu 'twee petten draagt'. ,,Als ik straks'een plan voor ouderenvervoer bij de wethouder of burgemeester in dien doe ik dat eigenlijk bij de commissaris van een ander, concurrerend bedrijf," aldus Koenes. De taxi-ondernemer verwijt de gemeente informatie over participatie in Taxicentrale Lei den te hebben achtergehouden. „Waarom is die overname niet open en eerlijk gebeurd? We zijn nu op een hele goedkope manier in de maling genomen. - De bestuurscommissie heeft vrijdagochtend beslist over overname van de taxi vergun ningen van Schutte en even la ter wordt bekend dat de ge meente ook voor vijftig procent eigenaar is van het nieuwe be drijf. Als het allemaal zo eerlijk is verlopen waarom komt die mededeling over gemeentelijke deelname pas na de vergun ningverlening aan het nieuwe bedrijf? Dat zijn allemaal wagen die dan bij mij rijzen." Vanwege de verstrengeling van belangen weigert Koenes nog langer zijn jaarcijfers aan de bestuurscommissie over te dragen. „Dat doe ik niet meer, want dan gaan die cijfers dus Koenes vindt verder dat de gemeente Leiden zich 'pedant' opstelt door te suggereren dat haar deelname nodig is om de kwaliteit van het ziekenvervoer per taxi te waarborgen. „Het is de pedantie ten top als je denkt dat het ziekenvervoer beter ge regeld is als de gemeente er voor zorgt." loman leefmans Het openen en sluiten van de Singelbrug aan het einde van de Zijlsingel zorgt geregeld voor overlast voor omwonenden en het verkeer. De bewoners van de Zijlsingel vermoeden dat er onzorgvuldig met de brug wordt omgesprongen. Na het doorla ten van vaartuigen wordt het brugdek te snel neergelaten. De klap die ontstaat, is tot in de wijde omtrek te horen en te voelen. En diezelfde klap zorgt er ook voor dat het mechanis me van de rood-witte slagbo men tijdelijk worden ontzet waardoor verkeersopstoppin gen ontstaan. De Singelbrug (tussen singel en Utrechtse Veer, over de Nieuwe Rijn) wordt op afstand bediend vanuit het gemeente lijk bruggencentrum dat aan de andere kant van de Zijlsingel is gevestigd. De Singelbrug ligt 22 jaar in Leiden en deed daarvoor dienst in Haarlem. Nu is deze aan slijtage onderhevig. De brug moet geregeld open voor v scheepvaart. Het neerkomen van de klap gaat gepaard met een ferme dreun. Gevolg: „Er zitten nu kleine scheurtjes in mijn huis", aldus rijwielhande laar R. van der Berg die zijn winkel op de hoek van Zijlsingel en Rijnkade heeft. Behalve de trillingen als ge volg van de klap, waarvan Van der Bergs buren en woonboot bewoners eveneens last heb ben, stuitert het brugdek ook nog wel eens enkele decimeters terug. Daardoor wordt het me- Leiden krijgt er drie hangplekken bij leiden erna straatsma De stad is binnenkort drie zoge heten 'hangplekken' voor jon geren rijker. De raadscommissie sociale vernieuwing stelde gis teravond geld beschikbaar voor rondhangende tieners in het Huigpark, op de Veilingkade en in de wijk Pancras-Oost. De gemeentelijke trend, om rondhangende jongeren een hangplek te geven, zet door. De eerste hangplek verscheen eni ge tijd geleden in het wijkparkje van de Stevenshof. De trend zet door ondanks tegenvallende re sultaten in de Stevenshof. Groen Links-wethouder J. Laurier (sociale vernieuwing) zei gisteravond dat de in de Ste venshof gekozen plaats 'niet on verdeeld gunstig' uitwerkt. Het ontwerp van de schuilplaats zou bovendien slecht aansluiten op de wensen van jongeren. Met de inrichting van hangplekken willen wijkbewoners de overlast van op straat rondhangende jongeren beperken. Voor de drie hangplekken wordt in totaal zo'n 60.000 gulden uitgetrok ken. De overige 65.000 gulden gaan naar verschillende andere inzenders. Zo is onder meer 21.000 gulden beschikbaar ge steld voor de aanleg van een peuterspeelplaats naast buurt huis Matilo en komt ruim 11.000 gulden vrij voor de her inrichtingvan het Runderplein. De Singelbrug gezien vanaf de Zijlsingel. Binnen afzienbare tijd moet deze weer gewoon open en dicht kunnen chanisme van de slagbomen hierdoor geïrriteerd. Soms r niet in werking gesteld. Brug wachters of politie moeten er dan aan te pas komen om dit te herstellen en de weg vrij te ma ken. Het verkeer heeft dan.minu tenlang staan wachten. Met na- ten agenten hen kalmeren. De files bezorgen de omwonenden ook overlast. De automobilisten laten nogal eens de motor draaien en dat geeft stank en la waai. Afgelopen vrijdag bleef de brug zelfs een keer drie kwartier me op de Zijlsingel onstaan fi- dicht hetgeen op koninginne- les. Vaak raken automoblisten dag ook gebeurde. „Als ik de gemeente vroeg wat eraan de hand was, kreeg ik als antwoord 'dan moet je maar niet zo dicht bij een brug wo nen'. Daar neem ik geen genoe gen mee. Heus, ik neem geen advocaten in de arm om de ge meente te vervelen. Zij heeft toch al zo weinig centjes. Maar ik wil wel weten of het pro bleem kan worden opgelost", aldus van der Berg. „We zijn er op dit moment mee bezig", laat T. Lammersen, hoofd waterbeheer van de ge meente weten. Wat er precies aan schort en hoe dat wordt verholpen weet ze niet. Het eu vel wordt wel op korte termijn opgelost. Verkeerswethouder P. Lan genberg zegt dat er 'absoluut geen sprake is' van belangen verstrengeling. „Wij hebben een aparte BV opgericht om deel te nemen in het taxibedrijf. Deel name is dus op afstand van de gemeente gezet." Bij critici is volgens de wethouder sprake van 'koudwatervrees': „Er is echt niets aan de hand." Dat de taxicommissie pas na de vergunningverlening op de hoogte is gesteld van de ge meentelijke deelname is vol gens Langenberg onbelangrijk. „Bij vergunningverlening spelen economische motieven toch geen rol." De taxicommissie toetst alleen op zaken als 'vaka- bekwaamheid' van de vergun ningaanvrager. Zuilen onder gammele balkons De stutten onder de balkons van ouderenwoningen aan de Beethovenlaan worden vervan gen door steunzuilen. Woning bouwvereniging De Sleutels nam in mei van dit jaar nood maatregelen, uit angst dat de balkons zouden instorten. Na klachten van bewoners over scheuren en wateroverlast wa ren constructiefouten ontdekt. In overleg is nu besloten de gammele balkons met beton nen zuilen te ondersteunen. Het heien voor die zuilen begint in september. Als het werk aan de zuilen begint wordt meteen de waterafvoer van de balkons in orde gemaakt. Politie verdenkt zoon (18) van doodschieten vader deurne/leiden anp De politie in Deurne heeft een 18-jarige jongen uit Leiden aan gehouden. Hij wordt ervan ver dacht dat hij eerder deze week zijn 48-jarige vader uit Deurne, heeft doodgeschoten. De ver dachte heeft nog geen verkla ring afgelegd, aldus de politie. Het slachtoffer werd in zijn woning doodgeschoten. Kort daarvoor hadden vader en zoon een fikse ruzie. Toen de dodelij ke schoten vielen was er verder niemand aanwezig. De vriendin van het slachtoffer had kort daarvoor de kamer verlaten. leiden «aap rietveld Het was een geluk dat een alerte buurtbewoner het kind uit de water viste. Want het tweeën eenhalf jaar oude zoontje van Carla van Tongeren van de Lau Mazirelstraat in de Stevenshof was zomaar in het vijvertje aan de achterkant van de straat ge lopen. „Levensgevaarlijk, die vijver", zegt de Leidse. Zij is on middellijk een handtekeningac tie begonnen. En ontdekte bij haar ronde door de buurt, dat haar kind al de vijfde was die de .afgelopen jaren in de vijver is beland. Zeventig bewoners hebben hun handtekening gezet op de lijst van Carla van Tongeren. En secretaris Harteveld van de be wonerscommissie Stevenshof- /De Sleutels dringt in een brief aan de gemeente aan op maat regelen. „Wij zagen het liefst die vijver omgetoverd in een plein tje", zegt Harteveld. „En als dat te veel geld zou kosten moet er in elk geval een andere, kind vriendelijke oplossing worden gezocht." Volgens Carla van Tongeren moeten de buurtbewoners elke dag wel kinderen wegsturen bij de vijver. „Dit is een kinderrijke wijk en dat water trekt kinderen aan. Het grenst aan een stoep met een aflopend grasveldje. En dan zijn er ook nog speeldingen neergezet. Dat is gewoon vra- gen om ongelukken. Nadat mijn zoontje erin gevallen was heb ik van andere buurtbewoners ge hoord, dat er wel vaker kinde ren in die vijver hebben gele gen." De beruchte vijver in de Lau Mazirelstraat. Omwonenden'zeggen dat al vijf kinderen zijn ingevallen. Volgens Harteveld heeft de bewonerscommissie zo'n drie jaar geleden, nog voor de vijver was aangelegd, de gemeente al gewaarschuwd voor de gevaren. „Wij hebben toen gezegd: hier komen veel jonge gezinnen met kinderen te wonen. Hoe kun je daar dan in hemelsnaam zo'n vijvertje plannen? Maar toen werd er alleen gezegd: de archi tect heeft het zo bepaald." De bewonerscommissie heeft nog een ander bezwaar tegen het watertje. „Mensen gooien tegenwoordig hun rommel ge woon maar ergens neer. En dat vijvertje is een dumpplaats van allerhande attributen. De ge meente houdt het keurig bij hoor, daar niet van. Het wordt geregeld schoongemaakt. Maar dan ligt er zo weer nieuwe rom mel." De dienst milieu en beheer van de gemeente wacht de brief van de bewonerscommissie af. MEXICAANS Het is maar dat u het weet: Ella van Zanten krijgt geen vaste aanstelling bij de gemeente Leiden, haar jaarcontract wordt niet verlengd. Op 1 augustus kan zij haar boeltje pakken. U ligt daar natuurlijk niet wakker van, want u vraagt zich af: wie is in hemelsnaam Ella van Zanten? Zij is nog even de baas van het Centrum Beeldende Kunst aan de Hooglandse Kerkgracht, een instituut dat een jaar geleden werd opge richt en dat naast de Kunstuitleen ook een centrum voor moderne kunst heet te zijn. Ik schrijf nou wel dat zij de baas is, maar op basis van een vernietigend rapport valt dat ernstig te betwijfelen. Want van de manier van werken en van leiding geven blijft daarin geen spaan heel. 'Structuur, taakverdeling, resultaatgericht werken, prioriteiten en inhoud van de managementaanpak zijn voor verbetering vatbaar', zo heet dat in nette woorden. Onder ons gezegd: een zooitje dus. Bij het lezen van het verhaal in deze krant, kreeg ik de in druk dat er wel 40 mensen in dat kunstcentrum moesten werken. Hoe anders kunnen de problemen zo groot zijn? Niks hoor, er werken precies zeven mensen! Zeven! Naast Ella van Zanten werken er ook nog eens twee stafmedewer kers, zeg maar mensen die de leiding ondersteunen of een specifieke taak hebben. Het zijn in elk geval hogere ambte naren. Voor het echte werk zijn er dan nog vier mensen over. Deze zeven mensen kunnen niet met elkaar door een deur. "Er dient weer één team te komen. De communicatielijnen tussen directeur (Ella van Zanten dus) en medewerkers moet directer worden." Dat zijn maar een paar van de aan bevelingen in het rapport. Het is om je te bescheuren dat het management in het Leid se stadhuis niet zelf in staat is problemen op dit soort piep kleine afdelingen boven water te halen. Nee, daarvoor houdt de gemeente weer een ander blik ambtenaren aan het werk, het gemeentelijk onderzoeksbureau 'Leiden Advies'. Dat heeft zich namelijk over de so res in het Centrum Beeldende Kunst gebogen en er een rap port over geschreven. Wie trouwens denkt dat Ella van Zanten als directeur de grote baas is, heeft het goed mis. Want Yvonne van Baarle staat weer boven haar als hoofd sec tor kunst. Haar baas is de direc teur dienst en cultuur. Aan het hoofd van alle ambtenaren staat de gemeentesecretaris en daar boven is er nog een burgemees ter en een regiment wethou ders. De organisatie heeft wel erg veel weg van een Mexicaans leger: allemaal generaals, geen manschappen. /Kaiserstraat. Ook is er een vis wedstrijd in de Witte Singel, een roeiwedstrijd, een openlucht borrel, een modeshow en tob- bedansen op en in het water bij de Hoogstraat. Verder wordt een symposium gehouden en voeren leden van het corps een aantal maal de musical Fiddler on the Roof op in de Schouw- burg. leiden loman leefmans Minerva, de Leidse studenten vereniging, aast op een plekje in het Guinness Book of Records. Zij kan die vermelding opeisen als ze erin slaagt het wereldre cord zaklopen te breken. Don derdag - na de Peurbakken- tocht - wordt daartoe een po ging gedaan op het plein voor de Pieterskerk. Minerva kan dat echter niet in haar eentje. De studenten zijn op zoek naar enige honderden Leidenaars die hen willen helpen het record te breken. Leden van het jubile rende corps (180 jaar, 36-ste lustrum) presenteerden gisteren op de renbaan Duindigt de plannen voor de zogeheten Stadsdagen. Op 6, 7 en 8 juli or ganiseert Minerva diverse acti viteiten, die voor de eigen leden maar vooral ook voor de inwo ners van Leiden zijn bedoeld. Er wordt onder meer een bingo voor bejaarden gehouden in het gebouw aan de Breestraat 50. Verder komen er kinderspelen op het Pieterskerkplein en een wielerronde voor junioren en dames-amateurs op het par cours Doezastraat/Rapenburg- Voor de recordpoging die 7 juli om negen uur start, heeft Minerva een kleine duizend deelnemers nodig om de aan wezige notaris te overtuigen dat het record is gebroken. Dan kan het in het Guinness-boek wor den bijgeschreven. Vijf jaar ge leden mislukte een soortgelijke aanval van de studenten. Toen moesten enige duizenden plaatsgenoten meedoen aan een grote polonaise door de stad. Dat ging toen de mist in. Dit maal hoopt Minerva dat er wel genoeg Leidenaars meedoen. Om daar zeker van te zijn, heeft de studentenvereniging het duo Indigo ingehuurd die tijdens de poging optreedt. FOTO HOLVAST/MARKLAMERS „Daarna zullen wij een opzich ter sturen om de situatie te be kijken", zegt een woordvoerster. Van ongelukken in de afgelopen drie jaar is haar niets bekend. Maar het zou haar niet verba- „Een vijver is een vijver en een vijver blijft gevaarlijk." Op last van de gemeente hebben diverse studentenhuizen in.de Leidse binnenstad hun voordeuren, balkonhekken en gevelorna- menten overgeschilderd. Leden van studentenvereniging Miner va hadden deze in het kader van hun lustrum in de kieuren blauw en geel geschilderd. Volgens de gemeente verstoorde dat het stadsschoon. In samenspraak met het bestuur van Minerva, hebben de betrokken leden hun studentenhuizen weer in de ori ginele kleuren teruggebracht. Het beschilderen van huizen en straatmeubilair in de lustrum- kleuren was vijf jaar geleden voor het eerste goed te zien. De combinatie paars-groen was op diverse plaatsen in het centrum te bewonderen. De gemeente is sindsdien strenger geworden op dit punt. Onlangs werd op last van de gemeente een pizzeria op de Hooigracht overgeschilderd. Daarna was het de beurt aan de zogeheten Minerva-huizen. Hoewel deze slechts enkele weken met de lustrumkleuren zou den pronken, was de gemeente niet van zin het einde van de feesten af te wachten. Het corps-bestuur werd gesommeerd om haar leden tot de orde te roepen en daar is gehoor aan gegeven.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9