REISBURO LEIDEN Met een gerust gemoed op reis zonder een vreemde cent op zak Ontvlucht het koude en natte Holland en boek nu snel 'n zonnige vakantie. Natuurlijk bij: Vreemd geld tappen Zo min mogelijk mee en toch niks missen onderweg Spaanse bekeuringen Kom even bij ons binnen voor w Pelikaanstraat 25 Leiden Tel. (071)- 132222- 132422 de interessante last-minute aanbiedingen! De hele wereld bij u om de hoek VRIJDAG 1 JULI 1994 27 Nog niet eens zo heel lang geleden een omslachtig ge doe waarover ook nog eens een keer langdurig moest worden nagedacht: het be stellen bij bank of wissel kantoor van vreemde valu ta. Ten eerste diende dat dikwijls dagen van tevoren te worden opgegeven en ten tweede was het altijd de vraag hoeveel je nu pre cies moest meenemen. Daar bovenop kwamen dan ook nog eens prangen de kwesties als: moest je nou contant geld opnemen of reischeques of allebei, was het verstandig ook nog wat Nederlandse guldens bij je te steken of was het daarentegen slimmer om Amerikaanse dollars (bete re koers) mee te nemen? ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Die tijd is voorgoed voorbij. Er zijn tegenwoordig zoveel beta lingsmogelijkheden dat je zelfs met een gerust gemoed naar het buitenland op reis kunt gaan, zonder een vreemde muntsoort op zak te hebben. Vooral de introductie van dè creditcard bleek een uitkomst. Maar de snelle uitbreiding van het aantal automaten waar 'geld uit de muur" kan worden ge haald, dient het gemak al even zeer. Wat niet wil zeggen dat 'ouderwetse' betaalmiddelen als reischeques nu direct afge schreven kunnen worden. Een overzicht daarom: Sinds begin maart kan bij het GWK/Grenswisselkantoor Bocholtz (langs de weg Heerlen - Keulen) meteen Eurochequepasen giromaatpas buitenlands geld uit de muur worden getrokken. Er kunnen bij de automaat vijf verschillende valuta's worden opgenomen: Duits, Frans, Oostenrijks, Zwitsers en Italiaans geld. In hetzelfde apparaat kan ook Nederlands bankpapier worden gewisseld voor dezelfde geldsoorten. Bij de GWK kan via het telefoonnummer06-0566 gratis worden geïnformeerd naar valutakoersen en de eventuele beperkingen bi) in- en uitvoer van geld. Visum Wie een bezoek wil brengen aan het voormalige Oostblok moet er rekening mee houden dat in som mige landen nog steeds een visum is vereist. Datzelfde geldt trouwens ook voor veel landen buiten Europa. Uiteraard verstrekt de ambassade of het consulaat van het betreffende land informatie of een visum wel dan niet nodig is. Daar ook kan het benodigde stempel of formulier worden afgehaald. Een lijst van adressen van alle diplomatieke ves tigingen in Nederland is voor han den bij de ANWB-kantoren. Paspoort blijft nodig Hoewel aan de grenzen van de EG- landen niet meer om een paspoort wordt gevraagd, moet het op reizen naar het buitenland wel worden meegenomen. Dit om te dienen als identiteitspapier bi] banken, post kantoren en hotels Toeristenkaar- ten worden niet altijd geaccepteerd. Een paspoort heeft tegenwoordig een geldigheidsduur van vijfjaar. Het kan niet meer worden verlengd De aanzienlijk goedkopere toeris- tenkaart is twee jaar geldig en slechts voor een beperkt aantal lan den geldig Documenten voor huisdieren Huisdieren hebben voor veel landen nog steeds een eigen reisdocument nodig Vooral naar inentingen voor hondsdolheid (Duitsland, Frankrijk, Luxemburg) wordt vaak gevraagd. Het certificaat moet geldig zijn tot na de datum waarop de terugreis wordt aanvaard Hoewel dit officieel niet verplicht is gesteld, zijn er in Frankrijk nogal wat campings die ook voor buitenlandse huisdieren een tatoeage in het oor verlangen. Naar België kunnen hond en kat zonder problemen worden meege- Verzekeren op vakantie Het Bureau Voorlichting Verzeke ring heeft ook dit jaar weer een fol der uitgegeven onder de naam 'Va kantie Verzekeren. Aandacht wordt onder meer besteed aan alle vormen van reisverzekeringen (de premie daarvan werd kort geleden met tien procent verhoogd) en waarop tijdens het afsluiten ervan moet worden gelet (welke dekking past bij wat voor een soort reis. waar gaat de trip naar toe). De fol der kan worden aangevraagd bij het Bureau Voorlichting Verzekering, Postbus 990, 2501 CZ Den Haag. Visvergunningen De vakantieganger die in het bui tenland een mooi stekkie ontwaart en wil gaan vissen, doet er verstan dig aan eerst contact op te nemen met de plaatselijke politie. In de meeste landen kan een hengel al leen worden uitgegooid als er aan bepaalde voorwaarden (het aan schaffen van een visvergunning bij voorbeeld) is voldaan Overtreders worden vooral in landen als Luxem burg, Duitsland en Oostenrijk fors beboet. Een hybride-fiets van Batavus, startklaar voor een forse vakantiebepak king. foto united photos de boer olaf kraak De kunst van een geslaagde fietsvakantie is om zo min mo gelijk spullen mee te nemen en toch onderweg geen essentiële zaken te missen. Dat vraagt om een grondige voorbereiding. De reiziger zal er bovendien voor moeten zorgen dat de fiets in perfecte conditie is. In vlak Nederland en zonder bagage kunnen zwakke onderdelen het lang uithouden. Met een com plete kampeeruitrusting bergop fietsend geeft alles wat versle ten is al snel de geest. Daarom even het volgende schrikbeeld, nu er nog tijd is al les in orde te brengen. Versle ten remkabels knappen bij de eerste steile afdaling, de roesti ge bevestigingsbout van een zwaar beladen ba gagedrager breekt af, een oude trap per laat heuvel op spontaan los en de derailleur met te veel speling krijgt de ketting niet meer op het groot ste tandwiel. Wie in hotels of pensions over nacht kan de bagage gemakke lijk binnen de perken houden. Gaan tent, slaapzak, kookgerei en etenswaren ook mee, dan komt de vakantiebepakking al snel in de buurt van de 15 tot 20 kilo. Dat is veel meer dan de fiets zelf weegt en dus een extra belasting van frame en draaien de delen. Om de boel heel te houden is het raadzaam de rem- en derailleurkabels, ka potte spaken en trappers met teveel speling te vervangen. Kijk of de remblokjes nog dik genoeg zijn en controleer of al le bouten en moeras vastzitten en monteer nieuwe voor ge roeste exemplaren. Vanzelf sprekend dienen de banden voldoende loopvlak te hebben en van het juiste formaat te zijn om de bepakte fiets te kunnen torsen. De maat 32 x 622 is daarvoor minimaal noodzake lijk. Banden met anti-leklagen zijn wat duurder maar zorgen voor veel minder plak-ergernis. Bij alle fietsen, zelfs bij nieuwe, is het raadzaam om bijtijds te bekijken of er voldoende 'ver zet' aanwezig is. Er is een kleine versnelling nodig om op hellin gen bij lage snelheid de benen vlot heen en weer te laten trap pen. Daarvoor dient het tand wiel aan de trapas zo klein mo gelijk te zijn en aan het achter wiel juist zo groot mogelijk. Een indicatie: het is comfortabel klimmen met 36 tanden voor en 30 tanden achter. Geen enkele fietstas, hoe duur ook, is waterdicht. Regenwater dringt altijd door de naden naar binnen. Daarom zijn er aparte plastic tassenhoezen te koop. Om niet het risico te lopen tegen de avond toch nog een klamme slaap zak en doorweekte schone kleren in de tassen te vinden dient alles wat droog moet blijven in plastic zakken verpakt te worden. De boel in een paar zakken sorteren >s bovendien handiger dan alles los in de fietstassen te storten. Het fietst niet prettig met alle bagage op de achterwiel. Het voorwiel kan best wat gewicht hebben. Laaghangende dragers aan de voorzijde, lou> riders, ge ven de fiets uitstekende stabili teit. Wie klachten heeft over knel lende broeken en schrale billen is rijp voor de fietsbroek met ingenaaid zeem. Juist omdat wielrenners daarbij zweren is deze zo geschikt voor lange fietstochten zonder problemen met het achterwerk. De belang rijkste eis voor de schoenen is dat de zolen hard zijn. Anders dringen de trappers in de voet zolen en veroorzaken slapende voeten. Fietsvakantie vraagt grondige voorbereiding Naar Woerden voor fietsvakantiekriebels Betalingsverkeer steeds eenvoudiger Geld 'uit de muur' halen nu in bijna heel West-Europa mogelijk Wereldomroep met Nieuwslijn Europa Radio Nederland Wereldomroep verzorgt dagelijks een Neder landstalig nieuws- en actualiteiten programma onder de naam 'Nieuwslijn Europa'. Daarin niet al leen het Nederlandse en internatio nale nieuws maar ook het Europese weeroverzicht, oproepen van de ANWB-Alarmcentrale, sportactuali- teiten en een overzicht uit de dag bladen. Omdat de ontvangstcondi ties in zomer en winter verschillend zijn, zijn de frequenties waarop wordt uitgezonden aan veranderin gen onderhevig. Vraag daarom voor vertrek naar het buitenland de 'Geld uit de muur': gemakkelijk en betrekkelijk veilig. archieffoto Eurocheques In zowat heel Europa inwissel baar bij banken en (in sommige landen) postkantoren. Tegen inlevering van de ingevulde cheques en het tonen van de Eurocheque-pas kan voor een maximum bedrag van (omgere kend in Nederland geld) onge veer 300 gulden aan lokale valu ta worden opgenomen. Soms een langdurige aangelegenheid door lange rijen in de bank en papieren romslomp achter het loket. Legitimatie via een pas poort is vaak verplicht en hier en daar (Oost-Europa) wordt door de banken uitbetalings provisie berekend wat eigenlijk niet mag. Bij wisselkantoren van hotels is die provisie meestal buitensporig hoog. De Eurocheque is van generlei waarde in verre bestemmingen. Geldautomaat Via de Eurocheque-pas en het intoetsen van een pin-code kan nu bijna overal in West-Europa en Israël (maar niet in bij voor beeld Amerika) geld uit de auto maat worden gehaald. Hoewel de eerste kinderziekten voorbij zijn, bestaat nog altijd het ge vaar dat de pas zonder enige waarschuwing door de vreemde 'flappentapper' wordt ingeslikt, zoals op een zwarte juni-dag vorig jaar in bijna heel Frank rijk. In Israël (Bank Hapoelini) wordt de gebruiksaanwijzing op het schermpje verstrekt in het Ivriet (Herbreeuws), een taal die de meeste toeristen nogal ner veus maakt. Geen koersverlies. Girobetaalkaarten In veel Europese landen bij elk postkantoor (en in Spanje bij de Banco Atlantico) ingevuld en wel, inwisselbaar tegen de loka le muntsoort. Uiteraard moet de giromaatpas worden ge toond plus (als legitimatie) pas poort of toeristenkaart. Met de giromaatpas kan ook geld 'uit de muur' worden getrokken. Zie verder onder het kopje Geldau tomaat Reischeques Reischeques zijn verzekerd te gen verlies en diefstal en kun nen voor het vertrek bij een bank of de ANWB worden ge kocht. Ze zijn bij andere banken over de hele wereld inwissel baar tegen contant geld. Wor den hier en daar ook geaccep teerd door de luxueuzere hotels, restaurants en winkels. Overge bleven cheques kunnen thuis weer worden ingewisseld. Reis cheques worden meestal be steld in US-dollars, maar wie ze bij voorbeeld liever in Ecu's heeft (de Europese muntsoort) kan bij Thomas Cook en de ANWB terecht. Bij het inwisse len wordt de normale koers be rekend en bij aankoop dient 1 procent provisie over het bestel de bedrag te worden betaald plus een klein bedrag aan be- handelingskosten. Bij verlies of diefstal heeft de gebruiker meestal binnen enkele dagen nieuwe cheques. Creditkaarten Met creditkaarten kan bijna overal op de wereld worden be taald bij aangesloten bedrijven (winkels, restaurants, hotels en autoverhuurbedrijven en derge lijke). Bij bepaalde banken kan er, tegen vrij hoge kosten, ook (eventueel via de automaat) contant geld mee worden opge nomen. De voordelen zijn legio. Gebruikers van de creditcards (Visa, Dinersclub, Eurocard en Americanexpress zijn de wijdst verbreide) hoeven nauwelijks contact geld op zak te hebben en zijn in hotels en bij verhuur bedrijven (Amerika, Canada) gevrijwaard van het storten van een waarborgsom. Een aantal cards is verzekerd tegen diefstal of verlies. Voor het gebruik van een creditcard betaalt de hou der een bepaald bedrag per jaar. Daar tegenover staat dat beta lingen altijd geschieden tegen de gunstigste koers. Het ligt in de lijn der verwachting dat Nederlandse caravanners deze zomer geen last zullen hebben van het Spaanse verkeersge- bod dat'wil dat er aan de linkerzijde van de auto een klein, blauw bord met gele driehoek moet worden gevoerd. Begin dit jaar be gon de Spaanse politie plotseling bekeuringen uit de delen aan Nederlanders, die niet bekend waren met deze onbekende regel. Overleg tussen de ANWB en de Spaanse.zusterdub RACE heeft ertoe geleid dat het Spaanse directoraat-géneraal voor Verkeers zaken een verzoek heeft gericht tot de Guardia Civil de Trafico waarin wordt aangedrongen om met onmiddellijke ingang geen boetes meer op te leggen voor de bewuste overtreding. de Ronde van Frankrijk extra uit zendingen zijn van 14.00 -17.25 uur (31 meter, 9895 kHz). nieuwste zendschema's op bij tele- foonnummer035-724299 Overi gens is nu al bekend dat er tijdens Wie een fietsvakantie overweegt, maar nog aarzelt, kan zichzelf over de drempel hel pen met een bezoek aan de Fietsvakantie winkel in Woerden. Rondneuzen in dit gespecialiseerde reis bureau voor fietsers, de reuzelandkaart zien waarop fietsers hun gereden route in de wereld hebben uit gestippeld en snuffe len in kaarten en reis boeken, wekken hevi ge fietsvakantiekrie bels. Met een speciale weg wijzer, gratis aan te vragen via tel. 03480- 21844, maakt de Fietsvakantiewinkel de fietser in kort be stek duidelijk wat de mogelijkheden zijn. Die lopen ujfeen van alles zelf regelen tot het inschrijven voor een com pleet verzorgde reis, waarbij de bagage wordt vervoerd en het eten elke dag klaar staat. Soms is het zelfs1 mogelijk een fiets van de reisorganisatie te huren. De Fietsvakantiewinkel, die 14 jaar bestaat, organiseert hotel- fietsreizen in Nederland en Eu ropa, buitengewone fietsreizen en stelt het complete aanbod van fietsbussen samen. Daar naast vertegenwoordigt de win kel vrijwel alle reisorganisaties met fietsprogramma's en er is een compleet overzicht van ver voer per boot, trein en vliegtuig. De Fietsvakantiewinkel is aan gesloten bij het Garantiefonds Reisgelden. Adres: Spoorlaan 19 Woerden, direct tegenover het NS-station.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27