Vakantierit Files in Europa lijken nauwelijks te omzeilen zware klus Alleen Frankrijk werkt nog aan nieuwe wegen Hoofdsteun zit vaak te laag ANWB Alarmcentrale en steunpunten Aanrijdingen en boetes VRIJDAG 1 JULI 1994 Niets vergeten? paspoort/toeristenkaart rijbewijs (evt. internationaal) kentekenbewijs registratiebewijs aanhanger groene kaart (aanhanger?) fiscaal ident.bewijs aanhanger lidmaatschapskaart ANWB/WW Internat. Reis- en Kredietbrief aanhangwagen-supplement IRK Carnet Camping International inventarislijst kampeerartikelen medisch paspoort (verklaring) ziekenfonds Nederlands geld buitenlands geld reischeques/girobetaalkaarten giropas/bankbetaalpas creditcard reisbiljetten dienstregelingen reserved ngsbewijs/vouchers benzinebonnen ANWB-handboek reisgidsen en kaarten annulerings-/reisverzekering controlebeurt auto/caravan instructieboekje auto adressenlijst autodealers autoreispakket reservesleutel(s) auto NL-plaat koffersleutels reisapotheek/medicijnen reserverecepten reservebril SOS-talisman memorandum (lijst met registra tienummers) adressen/tel.nummers familie en kennissen familie/kennissen/buren in kennis stellen kostbaarheden opbergen krant/post vakantie-adres huisdieren gas/water/elektriciteit verwarming koelkast planten, tuin antenne tv/radio brievenbus ramen/bovenlichten/deuren sleutels vuilniszakken levensmiddelen (bederf) Deze zomer, zo voorspelt de ANWB, zullen iets meer dan 6 miljoen Nederlan ders met z'n allen 7 mil joen vakanties in het bui tenland gaan doorbrengen. Zoals te doen gewoonlijk het laatste decennium, zal het merendeel daarvan (een derde ongeveer) die vrije dagen doorbrengen in Frankrijk. Duitsland blijft bestemming nummer 2, maar wordt nu op de hie len gezeten door België. Dat land heeft zich sinds kort langs Oostenrijk ge wurmd en is, vooral op het gebied van korte vakanties, aan een duidelijke opmars bezig. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Nederlandse vakantiegangers die naar Frankrijk, Duitsland en België trekken, nemen bijna al tijd de auto. De gevolgen zijn ernaar. Ook al omdat in de 'aanmaak' van nieuwe autowe gen enige stagnatie lijkt te zijn gekomen, moet er op de meestal bekende plekken ook de komende maanden weer op tal van files worden gerekend. Uiteraard worden overal in Eu ropa alternatieve routes geof freerd (met de befaamde Bison Futé in Frankrijk als meest in de oog lopende), maar de praktijk leert dat gebruikers van die lan delijke trajecten (ook al omdat de signalering dikwijls tekort schiet) niet zelden van de regen in de drup komen. Zeker als er een caravan achter de auto is gekoppeld. Er zijn nog een paar andere (en vaak betere) manieren om op- Omleidingen via de Bison Futé In Frankrijk zijn alternatieve routes over Routes Nationa ls (RN) en Départementa- les (D) aangegeven met groene borden met op schrift Itinéraire Bis of bor den met een oranje veld met een Bis-markering. De trajecten zijn uitgezet om tijdens de zomer drukke en vaak overvolle autowegen te ontlasten. Informatie over de routes (afstanden, aan wezige tankstations, hotels, restaurants en picknick plaatsen) kan via Minitel worden ingewonnen bij de Bison Futé-informatieplaat- sen, gelegen Jangs vrijwel al le belangrijke noord-zuid verbindingen. De code die voorverkeersinformatie moet worden ingetoetst is 3615 ROUTE. Via Minitel kunnen ook hotelreserve ringen worden gemaakt. Geldgebrek alom. Alleen in Frankrijk wordt nog aan nieuwe autowegen gebouwd. Na de opening van de A26 (Arras - Reims - Troyes), die de automo bilist in de gelegenheid stelde Parijs ruimschoots aan de oost zijde te passeren, worden de mogelijkheden aan de westkant van de Franse hoofdstad nu ook langzaam maar zeker beter. Vanaf de Belgisch /Franse grens (Ghyvelde) is de Al6 tot Calais en Boulogne reeds als snelweg te berijden en bij Abbeville ligt ook een stuk weg van ongeveer 50 kilometer lengte gereed om te worden geopend. Automobilisten die tijdens de vakantie om wat voor reden dan ook in de problemen komen, kunnen een beroep doen op de ANWB Alarmcentrale of de di verse steunpunten van de bond in Europa. De adressen en tele foonnummers zijn: ANWB Alarmcentrale, Wasse- naarseweg 220,2596 EC Den Haag. Telefonische hulpaanvra- gen (vanuit het buitenland): in ternationale toegangsnummer gevolgd door 31 - 70 - 3141414. Verzoek tot radio-oproepen (uitsluitend in verband met overlijden of levensgevaar): 070 - 3146146. Rechtshulp (alleen tijdens kan tooruren) 070 - 3147788. Steunpunt Frankrijk, Royal Touring Club des Pays-Bas ANWB, Centre Touristique 'Por te de Lyon', 69570 Dardilly (Lyon), telefoon 7271212. Wie vanuit de departementen 75, 77,78 en 91 tot en met 95 belt moet eerst 16 draaien. Steunpunt Barcelona (Spanje- /Portugal), Real Touring Club de los Paises Bajos ANWB, Edificio Muntadas, Esca- laraB, planta 1, Pare de Negocis Mas Blau, Carrer Solsonés2,08820 El Prat de Llobre- gat, telefoon 93 - Helaas ontbreekt in België voor lopig een aansluiting met deze route, zodat dezelfde toestan den dreigen als jaren geleden bij Lille toen er nog geen door gaande weg was naar Kortrijk en verder. Vooralsnog is het voor Nederlanders die richting Normandië en Bretagne rijden daarom beter bij Arras (met een van de mooiste oude stadscen tra van Frankrijk of Bapaume de Al te verlaten waarna in Neuf- chatel-en-Bray voor de A28 kan worden gekozen. In de rest van Europa blijven de asfaltmachines voorlopig in de garage staan. Alleen in Oosten- 4781888 en vanuit Portugal 00 - 34 - 34781888. Steunpunt Benidorm, Real Touring Club de los Paises Ba jos ANWB, Edificio Coblanca 26, Avda. Alfonso Puchades s/n, Benidorm 03500, telefoon 96 - 5858926. Dit steunpunt is al leen op werkdagen geopend van 10.00 tot 12.00 uur. Steunpunt Italië/Zwitserland, Touring Club Reale Olandese ANWB, Via Al Gas 30, 6850 Mendrisio (Ti), telefoon 091 - 465331. Vanuit Italië: 00 - 41 - 91465331. Steunpunt Griekenland, ANWB, Syngrou Avenue 228, 17672 Kallithea, Athene, tele foon 01 - 9522700. Zondags ge sloten en op zaterdag na 13.00 Steunpunt Hongarije, ANWB, II Romer Flóris u 4/a (tegenover B-gebouw), 1277 Budapest. Te lefoon 06 - 11351508. Geopend van 27 juni tot en met 2 sep tember. rijk wordt gewerkt aan de A4 van Wenen naar de Hongaarse grens. Dit om de drukke B10 te ontlasten. Zoals het er nu naar uitziet, zal de weg tussen Neu- siedl en Nickelsdorf (grens) ech ter pas in de herfst kunnen wor den opengesteld. Hetzelfde geldt voor het stuk autoweg tus sen de Mont Blanc Tunnel en Turijn. Een vier kilometer lang tussenstuk bij Aosta zal ook eerst omstreeks september/oktober in gebruik worden gesteld. Wel kan (zo be loven de Italianen) het gedeelte Morgex-Aymavilles deze zomer worden bereden. Veerdiensten op Middellandse Zee De afvaarschema's van de veer diensten die de bij elkaar 67 ver bindingen verzorgen tussen de landen en eilanden in het Mid dellandse Zeegebied, mogen nogal eens veranderen. Daarom heeft de ANWB een tot maart 1994 bijgewerkte brochure ver vaardigd met een overzicht van alle dienstregelingen. Om het overzicht nog duidelijker te ma ken zijn in de folder drie over- zichtkaarten opgenomen. Per verbinding worden niet alleen de afvaartdagen en -tijden vermeld maar ook de vaartijd en de tarie ven. Die tarieven zijn overigens slechts een indicatie omdat ze dikwijls afhankelijk zijn van het seizoen en het tijdstip van ver trek. De brochure is voor leden gratis verkrijgbaar bij alle ANWB-vestigingen. Met de motor op vakantie Voor motorrijders op vakantie is bij de ANWB een folder versche nen met specifieke tips over bij voorbeeld het meenemen van reserve-onderdelen en adviezen over de mee te voeren kampeer uitrusting, die door ruimtegebrek uiteraard beperkt moet zijn. Ver der de goede raad een motor niet vlak bij de tent neer te zet ten. Als het vehikel omvalt zit er op z'n minst een scheur in het doek. De brochure is verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren. Zwemwaterkwaliteit De ANWB geeft sinds enige ja ren een kaart uit met daarin aan gegeven de kwaliteit van het zwemwater in het buitenland. De nadruk ligt op de kust van de Middellandse Zee, maar ook de meren en andere binnenwateren in Frankrijk en Italië komen aan bod. De kaart is voor ANWB-le- den gratis af te halen bij alle ANWB-kantoren. Info voor automobilisten Bij de ANWB heeft de afdeling Auto Adviezen een informatiebrochure gemaakt met daarin een aantal tips die problemen onderweg kun nen voorkomen. Onder meer wordt Veel aan dacht besteed aan de manier van bepakken. Zo wordt per type auto aangegeven hoeveel last (imperial) het dak kan dragen en op welke manier er moet worden ingepakt (reservewiel moet goed bereikbaar blijven). Voorts wat tips voor onderweg. Voor specifieke proble men kan men bij de Autovakantielijn (070 - 3147733) terecht. Hoewel de EG ook op het ge bied van verkeersboetes tracht enige eenvormigheid aan te brengen tussen de verschillen de landen, wordt door rood licht rijden in België en Frank rijk bij voorbeeld drie keer zo zwaar gestraft als in Nederland en Luxemburg. Ook bij andere overtredingen kunnen de ver schillen aanzienlijk zijn. De af deling Rechtshulp van de ANWB heeft daarom alle boe tes voor de meest voorkomen de verkeersovertredingen op een rijtje gezet. Tevens is on derzocht hoe er gehandeld moet worden als men het niet eens is met de hoogte van de boete (of de boete zelf) en hoe er betaald dient te worden: di rect (waarborgsom) of later (na de definitieve veroorde- ling). De bevindingen van de afde ling Rechtshulp zijn opgeno men in een brochure ('Aanrij ding en Boetes in het Buiten land'), die ook tips verschaft voor het afhandelen van een aanrijding in het buitenland. De folder bevat tevens een aanrijdingsformulierwaarbij de doorslag van de Nederland se versie in de Franse, Duitse, Engelse en Spaanse taal is ge drukt. Bij een aanrijding met een buitenlandse tegenpartij kan op die wijze zonder taal problemen een schadeformu lier worden ingevuld. De brochure 'Aanrijding en Boe tes' is voor ANWB-leden gratis verkrijgbaar op de ANWB-kan toren. Wie wel eens van achteren is aangereden weet dat je wekenlang nog last van je nek kunt houden. Oorzaak: een te laag zittende hoofdsteun. In ern stige mate leidt de küap tot duizeligheid, slape loosheid, een moe gevoel en zelfs tot problemen met concentreren en het geheugen. Vanaf de zitting gerekend is de minimale hoogte tot de hoofdsteun 75 cm, een maat die volgens EG-richtlijn afdoende is. Vergeten wordt echter dat de gemiddelde lengte van veel Noordeurope anen vrij snel toeneemt. De Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) vindt na proefnemingen in opdracht van de overheid dat de hoofdsteunen ten minste 10 tan hoger moeten zitten. Als autofabrikanten zich aan een maat van 85 cm tussen zitting en hoofdsteun houden, is de kans op een 'whiplash' (nekwervel-verdraaiing) gering. Rijdénd Nederland moet dan wel zorgen voor een juiste afstelling van de verstelbare hoofdsteun, anders blijft het jaarlijkse, thans op enkele dui zenden geschatte aantal ernstige nekklachten na aanrijdingen toenemen. Een hoofdsteun die boven de oren uitkomt, staat perfect in positie om een klap op te vangen. Zorg ook dat er nauwelijks ruimte tussen hoofd en steun zit, als het niet irriteert is iets tegen de hoofdsteun aanleunen prima. Het is dus wense lijk dat een auto verstelbare, in de leuning geïnte greerde hoofdsteunen heeft. Dat er nog weinig bekend is over de relatie tussen aanrijdingen en het soort letsel dat optreedt, blijkt uit grootse plannen voor onderzoek die de SWOV samen met het TNO heeft. De omvang van het serieuze vraagstuk heeft in ieder geval al ge leid tot een verplichting van hoofdsteunen per 1 januari 1996. Maar daarmee is nog niet geregeld dat hoofdsteunen hoog genoeg zitten om juist te kunnen worden gebruikt. Autogordel Dat naast een juist afgestelde hoofdsteun ook de autogordel onmisbaar is, blijkt maar al te vaak. Het gebruik van de hoofdsteun in ons land is vrij wel 100%, maar dat geldt niet voor de autogordel. Gemiddeld dragen twee van de tien autorijders van 16 jaar en ouder de autogordel niet. Mannen zijn nog het meest hardleers. Aanmaaknieuwe autosnelwegen stagneert Zelfs de uitstekend begaanbare Franse autoroutes kunnen de enorme toevoer van autorijdende vakantiegan gers soms niet verwerken. foto gpd stoppingen te omzeilen. Wie daarvoor in de gefegenheid is, doet er verstandig aan niet in het weekeinde (inclusief vrij dag) te vertrekken of terug te keren, maar op een dag midden in de week. Bovendien kan vooraf de ANWB Reisnieuwslijn Europa (06 - 91091010, 75 cent per minuut) worden geconsul teerd. Daarin wordt informatie gegeven over verkeersdrukte, blokkades, wegopbrekingen en meer van dat soort flessehalzen. Hou er wel rekening mee dat de telefoonnota bij het raadplegen van deze lijn flink kan oplopen. De allerbeste manier om files te ontwijken blijft echter het luis teren naar de radio (de FM-fre- quenties staan vermeld op bor den langs de autosnelwegen). In België en Duitsland vormt dat geen al te grote crime, in Frank rijk is het echter een ramp om dat ze daar de hele dag bezig zijn met geweldig domme tele foonspelletjes. Informatie over de toestand op de wegen wordt om het uur verstrekt, maar soms wordt er in het program ma 'ingebroken'. Wie vervol gens via een landkaart, die min stens een schaal van 1:200.000 moet hebben, zijn eigen omlei dingsroute uitstippelt, komt bij na altijd beter uit dan de auto mobilist die zich laat leiden door de officiële borden. Binnenkort trekt ons land er weer massaal op uit, op weg naar een onbezorgde vakantie. Iedereen die met de auto gaat, hoopt natuurlijk dat deze de rit naar de plaats van bestemming en terug probleemloos zal vol brengen. Om de risico's zo klein mogelijk te houden is het ver standig een en ander goed in de gaten te houden. Ga in ieder geval uitgerust op pad en maak niet de fout om in één ruk op uw vakantieplek te willen komen. Stop geregeld en stel de noodzakelijke rustpauzes niet uit. In het afgelopen jaar zijn weer talloze vakantiegan gers onderweg gestrand na een ongeluk door vermoeidheid van debestuurder. Maar ook gebrekkig onderhoud kan onderweg voor veel ellende zorgen. In de zomer moet de auto het vooral ontgelden als het koelsysteem niet tiptop in orde is. I Ioe warmer het is, hoe groter de kans op oververhit ting. Het lang in de file rijden en het trekken van een caravan verergert de zaak alleen maar. Oververhitting openbaart zich door stoomwolken onder de motorkap en/of een oplopende temperatuurmeter op het dash board. Een radiator die van bin nen vuil is heeft minder koelend vermogen. Zorg voor een con stant hoog peil van koelvloeistof tegen inwendige vervuiling. Een bezoek aan de garage voor con trole van het totale koelsysteem kan overigens nooit kwaad. Obk de banden hebben het meestal zwaarder te verduren tijdens vakantieritten. Niet al leen die van de auto maar zeker ook van de caravan of aanhang wagen. Die staan veelal maan denlang uit te drogen en staan op hun stek vaak in de volle zon. Door regelmatig de ban denspanning (ook van de reser vebanden) te controleren ko men kleine lekjes aan het licht. Normaal gesproken moet een band op spanning blijven. De extra prestaties en het ge wicht van de auto zijn belastend voor de zwakke band die dan op het meest ongelegen mo ment helemaal leegloopt. En mogelijk zelfs aan flarden wordt gereden. Wie nog nooit een band heeft verwisseld moet dat zeker eens thuis voor de deur oefenen. Dan weet men waar de krik en de reserveband zitten, hoe die krik geplaatst moet wor den, hoe de sierplaat wordt ver wijderd, de moeren los- en aan gedraaid worden. Kortom, nut- Een auto met een caravan erachter tijdens een bergrit bij een graadje of 30. Er wordt onder deze omstandigheden duidelijk meer van de auto gevergd dan normaal. •archieffoto tig en op een meer gelegen mo ment dan langs de snelweg. In het instructieboekje van de auto staat welke spanning aan te houden bij zware belading of constant hoge(re) snelheden. Ook voor de caravan of aanhan ger zijn die meerwaarden van de bandenspanning belangrijk. Het is overigens niet onverstan dig een set gereedschap mee op reis te nemen, zodat men niet helemaal met lege handen staat als er onderweg iets mis gaat. Autofabrikanten onderzoeken de werking van veiligheidsvoorzieningen als de airbag, de autogordel en de hoofdsteun door middel van botsproeven. archieffoto

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25