Kim II-sung wil plaats in geschiedenisboeken veiligstellen Rusland moet weten hoe ver het kan gaan Feiten &Meningen Paars faalt, lang leve Bolkestein Ook na twaalf jaar,, premierschap blijft Lubbers een raadse- VRIJDAG 1 JUL11994 152 Paars heeft het niet gehaald. Van Mierlo is verdrietig. Maar wie nog meer? Bolkestein? Nee. Kok? Ook niet. Die pinkt wel een kro- kodilletraantje weg. maar hij heeft paars nooit gewild. En de kiezer? Is die dan verdrietig? Welnee. Al die verhalen dat de kiezer op 3 mei geko zen zou hebben voor paars, zijn onzin. Na tuurlijk, CDA en PvdA hebben verloren, WD en D66 hebben gewonnen. Maar heeft de kiezer gestemd met het idee: laat ik maar eens zo gaan stemmen dat er een paarse coalitie kan komen? Kom nou toch. In de eerste plaats is het nu eenmaal zo dat een coalitie die impopulaire maatregelen neemt, verliest. Zeker als die ingrepen niet goed worden voorbereid en uitgelegd. Dat gebeurde bij de PvdA bij de WAO, dat over kwam vervolgens het CDA een paar maan den voor de verkiezingen bij de AOW. Van daar dat het verlies voor het CDA groter is dan voor het PvdA. Minstens zo belangrijk is de identiteitscrisis die het gedonder rond de WAO en AOW veroorzaakte. Was de PvdA nog wel de club voor Jan-met-de-pet? Was het CDA soms het vierde gebod verge ten: eert uw vader en uw moeder? Vooral die twijfel aan waar PvdA en CDA voor staan, heeft voor de klap gezorgd. Dat PvdA en CDA zo véél verloren, kwam name lijk omdat honderdduizenden van hun trouwe stemmers deze keer thuis bleven. Dat was de enige echte verrassing van 3 mei, maar vooral een teken dat veel kiezers hun oude club toch niet écht in de steek wilden laten. En verder waren de bewegingen als van ouds, zij het wat heviger. D66 incasseerde vooral de linksige twijfelaars, de WD plukte vooral de rechtervleugel van het CDA leeg. Al voor de verkiezingen was duidelijk dat er over paars gepraat zou worden, omdat D66 in de spilpositie zou komen. En ach, wie zou het Van Mierlo kwalijk kunnen nemen dat hij wilde onderhandelen in plaats van alleen maar dromen over het kabinet nu hij daarvoor na 26 jaar de kans kreeg? Het is niet gelukt. Gelukkig maar. Want stél dat het was gelukt. Stel dat PvdA en WD sa men in één kabinet zouden gaan zitten. Stel dat de twee tegenpolen in de Nederlandse politiek het eens waren geworden. Uitgerekend Van Mierlo heeft het altijd maar over de kloof tussen de burger en de politiek, die de wortels van het bestel aan tast en allerlei vreselijke dingen veroor zaakt. Afijn, lees er willekeurig welke rede voering van Van Mierlo maar op na. Wel, als één ding die kloof verdiept zou hebben, zou het die paarse coalitie wel zijn geweest. Als de wolf en het lam samen grazen, is het Koninkrijk Gods op aarde neergedaald, heet het in de Bijbel. Maar als PvdA en WD sa men regeren, is dat de dood in de pot. Wat valt er dan nog te kiezen? Dan bestaan de toch al smalle marges van de politiek blijk baar helemaal niet. En als het niks uitmaakt wie er in de regering zitten, heeft het dus ook geen zin meer om te gaan stemmen. Het stuklopen van paars is de redding van de politiek. Lang leve Bolkestein! SJ AAK SMAKMAN Speculaties over beweegredenen Pyongyang voor deelname Korea-top Eindelijk hebben de presidenten van Noord- en Zuid-Korea een datum geprikt om elkaar te spre ken. Als deze ontmoeting doorgaat is er sprake van een historische doorbraak, want tussen beide landen was sinds de bloedige Koreaanse oorlog van 1950 tot 1953 overleg zo goed als onmogelijk. Theoretisch zijn beide landen zelfs nog met elkaar in oorlog. De leiders van de twee landen heb ben elkaar sinds de opdeling van het schiereiland in een communistisch en kapitalistisch deel na de Tweede Wereldoorlog nooit ontmoet. Als het door gaat ont moeten de presiden ten van Zuid- en Noord-Korea, Kim Young-sam (boven) en Kim ll-sung elkaar later deze maand in Pyongyang, foto De grens tussen Noord- en Zuid-Korea wordt al bijna veertig jaar zwaar bewaakt. Voor toeristen is het een 'verplichte' excursie. foto choo young-kong Na de jarenlange kolonisatie door Japan was het in het zuiden een komen en gaan van leiders. Militaire dictaturen volgden autoritaire regimes op maar moesten uiteindelijk plaatsmaken voor democratie. In het noorden bleef alles gewoon bij het oude. Kim Il-sung kwam in 1946 en de 'Geliefde Leider' zit er nog steeds. Al vaker hebben de Zuidkoreanen een voorstel ge daan voor een top en even zo vaak strandde dit op onmogelijke eisen van het xenofobe (angstig voor vreemdelingen) Noordkoreaanse regime. Maar als er nu geen lank in de kabel komt, gaat president Kim Young-sam van 25 tot 27 juli naar de Noordko reaanse hoofdstad Pyongyang voor overleg met zijn rechtlijnige opponent. Eerder kwamen Washington en Pyongyang overeen om op 8 juli in Genève be sprekingen op hoog niveau te beginnen. De vragen die nu rijzen zijn: Waarom wil het Noor den nu plotseling praten? En wil Pyongyang eigen lijk wel praten? Argwanende Korea- watchers menen dat het weer een truc is van Kim Il-sung en Kim Jong-il, zijn zoon en gedoodverfde opvolger, om een adempauze te krijgen. Noord-Korea, met zijn reusachtige leger, wil volgens hen alleen tijd te win nen om een (kleine) kernmacht op te bouwen. Als dat eenmaal is bereikt, kunnen vanuit een positie van kracht de duimschroeven worden aangedraaid en moeten de VS, Japan en het rijke zuiden het armlastige communistische noorden financieel wel te hulp schieten, op straffe van destabilisatie van de regio. Anderen zeggen echter dat de economische situatie waarin Noord-Korea momenteel verkeert zo ramp zalig is dat Kim slechts naar een elegante manier zoekt om een dialoog met zijn oude vijanden te be ginnen. China weet dat en verzet zich (samen met Rusland) met hand en tand tegen het opleggen van sancties tegen Noord-Korea. Peking blijft hameren op onderhandelingen om een diplomatieke oplos sing te vinden. Het was slechts wachten op een geschikt moment voordat Noord-Korea tot inzicht zou komen dat een confrontatie met de rest van de wereld over zijn nucleaire programma, onder de huidige belabberde omstandigheden, niet kon worden gewonnen. Dat moment was het bezoek van Jimmy Carter, voor malig president van de Verenigde Staten, zo zeggen de optimisten. Carter ging in op een eerdere persoonlijke uitnodi ging van lüm Il-sung, tegen de zin van de Ameri kaanse president Clinton, die op dat moment net een sanctiepakket door de VN-Veiligheidsraad trachtte te loodsen. Terwijl Carter enthousiast voor TV-zender CNN verkondigde dat sancties van de baan waren, haastte Washington zich te verklaren dat dat niet het geval was. „Ik weet niet wat hij ge zegd heeft, maar wel wat ik heb gezegd en dat is het beleid", deelde Clinton mee. Waarom is het Noordkoreaanse regime plotseling overstag gegaan? En is de 'Geliefde Leider' plotse ling bereid te voldoen aan allerlei akkoorden waar hij jaren lak aan had gehad? Carter beloofde niets nieuws en Clinton ook niet. Het dreigement met sancties door de VS leek daarenboven niet al te se rieus, gezien het Chinese voornemen die met een veto in de Veiligheidsraad tegen te houden. „Noord-Korea heeft nog steeds geen enkele conces sie gedaan over nucleaire kwesties noch de men senrechten", zei een waarnemer. Het kan zijn dat Noord-Korea, zoals zo vaak, de we reld een rad voor ogen tracht te draaien. Maar ook is mogelijk dat de openlijke druk van de VS en Eu ropa en de onzichtbare pressie van China en Rus land te veel voor Kim Il-sung zijn geworden. De komst van Carter kan hem een handvat hebben verschaft om zich er zonder gezichtsverlies voor zijn eigen bevolking uit te redden. Eindelijk werd hij voor vol aangezien, zeggen sommige waarne mers. Eindelijk was een voormalige president van het machtigste land ter wereld bereid duizenden ki lometers te reizen om op hem een beroep te doen. De onderhandelingsbereidheid van de langstzitten de leider van de wereld kan ook zijn ingegeven door zijn vrees aan zijn einde te komen zoals vele van zijn communistische tijdgenoten en een toekomst voor zijn zoon veilig te stellen. Het communisme is overal ter wereld ingestort en vele van zijn vroegere medestanders Mao, Ceausescu en Stalin zijn op de vuilnishoop van de geschiedenis terechtgeko men en dat zien de Kims liever niet met hen gebeu ren. Zuid-Korea probeert het ook langs de weg van de geleidelijkheid te spelen. Seoul ziet niet graag dat het rigide regime ten noorden van de bestandslijn plotseling helemaal instort. Het vooruitzicht miljoe nen verpauperde noordelingen te moeten voeden en kleden en de zieltogende Noordkoreaanse eco nomie op poten te moeten zetten trekt Zuid-Korea, met de Duitse hereniging als schrikbeeld voor ogen, in het geheel niet aan. DEN HAAG» ERIK BEUEN Op de kop af twintig jaar stond drs. R.F.M. Lubbers in de poli tieke schijnwerpers; de laatste twaalf jaar als minister-presi dent. Een Nederlands record. Maar toch is nog steeds niet duidelijk waar de alom ge roemde coalitiemonteur eigen lijk op uit is geweest. 'Wat wil de Lubbers?', is de steeds weer kerende vraag in het afscheids boek dat hem deze week in Den Haag werd aangeboden. De vertrekkende premier, zo blijkt uit de bijdragen van maar liefst achtenvijftig vrien den en bekenden, laat het land in verwondering achter. Zo gaat dat met afscheid ne men. Twee jaar geleden, toen Lubbers tien jaar premierschap achter de rug had, stak heel Ne derland de loftrompet over hem. De CDA-politicus had niet alleen records gebroken, hij was bovendien een virtuoos even wichtskunstenaar die bewezen had zowel met rechts (WD) als links (PvdA) te kunnen regeren. Nu het 'karwei' er voor Lubbers opzit en hij vermoedelijk geen rol van betekenis meer zal spe len in de Nederlandse politiek, hebben zijn collega's plotseling minder meel in de mond. Waar was eigenlijk de samenhangen de visie van de compromissen- maker en huiselijker wie heeft hem ooit tafelmanieren Oud-CDA-minister Gerrit Brokx maakt in elk geval nooit meer de fout om Lubbers een eetaf- spraak te laten regelen. „De lo catie was een Chinees aan het Spui, de kwaliteit van het geser veerde voedsel buitengewoon slecht", herinnert de huidige burgemeester van Tilburg zich. Waardoor Brokx echter nog het meest van zijn stuk was ge bracht, was de wijze waarop zijn politieke chef de maaltijd verorberde. „Dat gebeurde in een tempo waar de Chinezen nog iets van konden leren. En de kortste officiële diners heb ik in China meegemaakt". Het is de vrijmoedigheid die past bij afscheidsrecepties of bij begrafenissen. Uitgever Anthos heeft daarvan geprofiteerd. Achtenvijftig prominente land genoten werden uitgenodigd een bijdrage te leveren aan het boek: 'Afscheid van Lubbers'. En ziet: het werd geen hagiogra fie (de levensbeschrijving van een heilige) of zwijmelend liber amicorum maar een pittig mengsel van weemoedige lof, harde kritiek en soms verbaasde observaties. Zo maakt oud-verkeersminister Neelie Kroes de lezer erop at tent dat Lubbers nooit een hor loge draagt. En oud-defensiemi nister Van Eekelen onthult dat Lubbers pas echt de smoor in had toen bleek dat zijn longin- houd minder groot was dan die van de WD'er. Louw de Graaf noteert zuurtjes in een voetnoot dat vriend Lubbers hem over het hoofd zag bij een jubileum feestje van oud-bewindslieden. Maar de vraag waarop Kroes, Van Eekelen, De Graaf en al die anderen geen bevredigend ant woord op hebben is: wie is Lub bers en wat streefde hij eigen lijk, al compromissen smedend, na? WD-leider Bolkestein is mifc schien nog het meest uitges ken. Hij noteert: „Overheers, is het beeld van het vleesgeJ den overleg, een man met b trekkelijk weinig visie die alf uit is op het bereiken van ee1 compromis. Juist daardoor f hij politieke processen van f begin tot het eind te beheerr Tegelijkertijd wordt daarvoc wel een hoge prijs betaald. 7 eigen prioriteiten heeft hij ni duidelijk willen of kunnen - schetsen." Dit beeld, van een gebrek a^( richting en visie, rijst ook op de bijdrage van voormalig Pj en Groen Links-aanvoerstei Beckers. Zij schildert de schei dende premier als een etale" die nooit eens iets sprankeier verzon. „Ruud, je hebt behca lijk op de winkel gepast, mag de zaak geen ander aanzien i geven, hem niet anders inge; richt", schrijft ze. „De keuze} waren altijd traditioneel en nooit een beetje gedurfd, nt\ vernieuwend. Dat is de keer de van jouw premierschap. zijn er als samenleving niet i veel mee opgeschoten o Kritische geluiden uit de hot van de oppositie had men lo nen verwachten. Maar ook fe tijgenoten als Brokx en Braki tasten, wat in het duister. „Sr denk ik: Ruud, waar ben je ia bezig?'', verzucht Braks. „Rui is een man van de uiterst inlj gente oplossingen die een pu bleem op korte termijn uit da wereld helpen", stelt Brokx u De enige politicus die algerm als vriend van Lubbers door leven gaat, Hans van Mierloe stelt vast: „De constatering \e Ruud dat Nederland ziek is, y waardevol. Maar de echte dr gnose leverde hij er niet bij. a Laat staan de therapie". n Dat de premier weinig visie e richting heeft gegeven kan Ie moeilijk verweten worden, i: meent daarentegen Jan Ter-»i louw, kinderboekensrhrijveie voormalig D66-leider en nu i commissaris der koningin in Drente. „Ik denk dat beide nv kan: een ideaal koste wat het* kost nastreven èn heel lang p mier zijn. Het visionaire mot het uiteindelijk afleggen tege; de broodprijs. Dat is moeilijk voor iemand die beide zou ki nen en beide zou willen". DEN HAAG PAUL KOOPMAN Rusland heeft vorige week in Brussel ein delijk zijn handtekening gezet onder het 'partnerschap voor vrede' met de NAVO. President Jeltsin tekende daarna op Corfu een samenwerkingsverdrag met de Eu ropese Unie. Moskou heeft met die twee acties zijn vreedzame bedoelingen ge toond, maar daarmee is nog niet gezegd dat de Russen zoals ze zelf herhaaldelijk hebben aangegeven speciale rechten hebben in de gebieden die ze vroeger re geerden. Het tijdperk van de wereldrijken is voorbij. Niettemin heeft het Westen Rus land toegestaan, en zelfs aangemoedigd, zijn imperiale illusies en aspiraties ook na het uiteenvallen van de Sovjetunie in stand te houden. Het Westen heeft zich de afgelopen jaren steeds weer krampachtig vastgehouden aan oude zekerheden, waarbij de ogen werden gesloten voor de enorme omvang van de veranderingen in de wereld. Een paar weken na de val van de Berlijnse Muur hield de Britse minister Hurd (buitenlandse zaken) vol dat de Duitse eenwording niet op de agenda stond. Slechts een paar maanden voordat de oor log in Joegoslavië begon, zei de toenamlige Amerikaanse president Bush dat hij niet zou 'toestaan' dat Joegoslavië uiteenviel. Dergelijke verklaringen klonken destijds even dom als nu. Politici hielden vast aan een status quo, inclusief de Sovjetunie zelf, die geen overlevingskansen had. Zo was het ook toen de Sovjetunie een maal in elkaar was gestort. Westerse rege ringen spraken met begrip over de Russi sche aanspraken in Ruslands zogenoemde 'nabije buitenland'. Hurd en zijn Russische collega Kozyrev spraken vorig jaar geza menlijk over Ruslands 'legitieme belangen' in de voormalige Sovjet-republieken. Mede THE INDEPENDENT op grond van dit soort 'verzekeringen' zijn de Baltische staten ervan overtuigd dat als de situatie verslechterd het Westen weer bereid is ze, in het belang van de 'sta biliteit' voor de politieke wolven te gooi en. Een gezonde en duurzame relatie tussen het Westen en Rusland heeft echter meer baat bij een andere benadering, geen ge fleem maar een fluwelen vuist. Aan een dergelijk hard beleid wordt uitgerekend in Bonn gewerkt. Meer dan enig ander Euro pees land was Duitsland bereid om het ge ven van geld, geld, en nog eens geld de Gorbatsjovs Sovjetunie bijelkaar te houden en, later, Jeltsin te steunen. Voor een deel werd dit ingegeven door een mengeling van voortgezette schuldgevoe lens (vanwege de Tweede Wereldoorlog) en dankbaarheid (vanwege de instemming van het Kremlin met de Duitse hereniging). Het was ook een weerspiegeling van de - Duitse vrees voor instabiliteit, dicht bij de eigen Duitse grens. Zelfs nu nog gaat de bijna-intieme relatie door. Op Corfu na men president Jeltsin en bondskanselier Kohl uitgebreid de tijd voor elkaar. Niet alleen de kameraadschap tussen Kohl en Jeltsin is echter een teken van de rich- Bondskanselier Kohl en president Jeltsin kunnen het goed met elkaar vinden, getuige ook deze op Corfu genomen foto. foto tim brakemeier ting die het toekomstige Duitse beleid uit gaat. Ook is er een discussiestuk van de hand van Karl Lamers, woordvoerder op het gebied van buitenlandse zaken voor de regerendechristen-democraten. Het stuk bevat een veel scherpere bood schap. „Waar nodig moet het Westen be reid zijn Rusland te tonen waar zijn gren zen liggen", aldus Lamers. „We willen dat Rusland wortelt in Europa, en we willen het land een plaats bieden die recht doet aan zijn grootheid. Maar wie tot het nieu we Europa wil behoren moet iedere domi nante rol, en wat voor aanspraken dan ook op speciale rechten ten opzichte van zijn buurlanden, definitief opgeven." Lamers: „Slechts wanneer de meerderheid van de Russen erkent dat een grotere waar de schuilt in het bereiken van goede le vensomstandigheden en stabiliteit dan in het streven naar ogenschijnlijke grootheid pas dan hebben Rusland en het Russi- sche volk hun identiteit gevonden. Het is het belang van Rusland zelf dat het Weste?' en Ruslands buurlanden Rusland op deze( weg vergezellen." r Onmiskenbaar klinkt hier de echo van wa* Duitsland zelfheeft doorgemaakt. Lamers1 erkent dat Duitslands eigen ervaringen toen het land gedwongen was zijn verant-3 woordelijkheid te nemen voor zijn totali-3 taire verleden een belangrijke invloed x hebben gehad op zijn voorstellen om Rus? land te helpen politiek gezond te worden.1 Inmiddels heeft Duitsland het voorzitter- schap van de Europese Unie overgeno- 8 men. Het is lang niet zeker dat de lijn van'1 Lamers het nieuwe liedje wordt dat Bonn y gaat zingen hoewel het interessant is of te merken dat leidinggevende sociaal-de- mocraten binnenskamers de richting van3 de ideeën van Lamers hebben verwel komd. I Evenzo is onduidelijk hoe deze impliciete' keiharde opstelling elders in Europa word3 ontvangen. Het zou echter gevaarlijk zijn de voorstellen af te doen omdat ze te wei-'1 nig 'pragmatisch' zouden zijn. De afgelo-c pen jaren hebben de zelfbenoemde 'prag-f matisten' het in iedere belangrijke kwestie- in Rusland en Oost-Europa mis gehad. 'Pragmatisme' is een synoniem gewordeirj voor 'dogmatisme en kortzichtigheid', h waardoor conflicten zelfs nog erger kun- - hen worden dan ze anders zouden zijn ge^ weest. Dat is een les die eindelijk eens in heel Europa moet worden geleerd. 'e BONN STEVE CRAWSHAWI] VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2