SPELER Navratilova niet bang voor gravelspecialiste Nagelkerken mopperend ten onder 'Adviseur' Jorritsma maakt snel carrière KNBSB komt niet verder Dirks niet naar EK atletiek Sport Lillehammer goed bekeken Leidsch Dagblad Tennis Circuit '04 RabobankS VRIJDAG 1 JULI 1994 De spelers van D- en E-niveau zijn groot in aantal, maar klein in pres taties. Sommi gen maken net veel uren als de toppers, aar komen de meeste gevallen niet hogerop. Hun beleving is er niet minder Elke week vertelt een van hen zijn of haar tennis- verhaal in de- rubriek. In de eerste afle vering Henk Drènt: 52 jaar, van Uni- n, speel- sterkte D2, be roep opticien. r „Ik ben na- tuurlijk geen Jr goede tennis- ser. Ik heb i geen aanleg, m I daar ben ik HenK Drent. natiek slecht ben, dat is het beetje. Want ik ben wel irm bezig met die sport be- en zou ook graag hogerop willen. Ik zeg altijd zo: als ik straks 65 ben dan wil ik goed zijn. Soms zie je die oudjes spelen in een dubbel en dan lijkt het wel alsof ze een mag neetje op hun racket hebben, dan komen die ballen als van zelf op hun bespanning, zo wil ik het straks ook hebben." „Door de jaren ben ik toch wel vooruit gegaan. Ik serveer nog steeds slecht, maar heb forehand en een slice backhand. Het lopen is abso luut mijn sterke punt. Voetbal- 'en en hardlopen kan ik in fei- e ook veel beter, maar tennis s heel lekker om in conditie te blijven en als het zo kan vind ik dat toch prettiger dan een ir hollen op het strand." „Ik maak behoorlijk wat en. Op een vrijdag bijvoor beeld sta ik toch al gauw vijf r op de baan, mijn werk laat dat toe. 's Ochtends begin ik met een potje tegen een vrouw die veel beter is, daar leer ik Dan krijg ik les en speel ook nog een paar uur met een „Als het niet lukt, heb ik het niet ndar mijn zin. Je hoort vaak dat een tenniswedstrijd verschrikkelijke zelfkwel ling kan zijn. Zo erg voel ik dat nooit. Een keer heb ik mijn racket laten vallen omdat ik geen bal raakte. Ik schaamde en heb mijn excuses aan geboden. Dat zal ik nooit meer doen. Daarvoor heb ik er toch veel plezier in. „Ik probeer altijd het posi tieve eruit te halen, ook al zit alles tegen. Dan heb ik de kick foto mark lamers dat ik bij een betere tegen stander toch nog alle ballen probeer te halen. Een drops hot vlak achter het net nog net terugbrengen dat is voor mij het fascinerende. Lekker zwe- Als ik niet speel kijk ik veel. Een vijfsetter op tv zit ik ge concentreerd te volgen, nee geen krantje of boek erbij. Mijn favoriet is Henri Leconte. In de regio is dat Marco Visser. Van die jongens leer ik ook wat. Het leuke voor mij is ook dat sommige spelers mij ken nen en vragen hoe ik gespeeld heb in een wedstrijd. Dat vind ik mooi. Ik heb al heel wat op gestoken van jongens als Wal- ther Jacobs en Roeland Kui per. Die spelen dan met me en zeggen wat ik fout doe, dat wil ik ook. Want ik ben een takti- sche onbenul en het bij mij ziet er gewoon lig uit. Dan sta ik opeens twee meter voor die baseline waar ik niets te zoeken heb, dat heb ik niet eens in de gaten." „Tennis is een gecompli ceerd spel, dat kan ik als ex- voetballer gerust zeggen. Je moet razendsnel kiezen uit di verse mogelijkheden. Toch gaat dubbelen mij wel goed af. Ik speel veel met mijn vrouw. Het nadeel daarvan is dat je een slechte wedstrijd samen mee naar huis neemt. Met een partner die je niet kent is het snel over, ieder gaat zijn weg en je praat er niet over na." „Als we op vakantie gaan kijken we toch een beetje of er tennisbanen in de buurt zijn. Onlangs hebben we onze be stemming daarvoor nog gewij zigd. We gaan nu naar een oord waar vijf banen liggen." SANTPOORT ANP De besprekingen tussen het be stuur van de Koninklijke Neder landse Baseball en Softball Bond (KNBSB) en Mr. Cocker Holding over een sponsorcon tract van vier jaar zijn afgebro ken. Beide partijen zijn bijna een jaar in onderhandelingen geweest over een contract, dat de KNBSB in vier jaar twee ton zou hebben opgeleverd. ZEELAND» Tonnie Dirks heeft zich afge meld voor de Europese kam pioenschappen atletiek, van 6 tot en met 14 augustus in Hel sinki. De Brabander heeft te veel last van een blessure in het rechter bovenbeen. Dirks wilde bij het EK starten op de tien ki lometer. De agrariër uit het plaatsje Zeeland had woensdag in de Zwitserse stad Lausanne een poging willen wagen aan de limiet te voldoen. Na overleg met KNAU-arts Els Stolk besloot Dirks ook de marathon in Hel sinki te laten schieten. „Ik heb al drie weken niet of nauwelijks kunnen trainen", aldus Dirks, die zijn blessure (aan ham string, bilspieren en lies) wijt aan overbelasting. „Om in Hel sinki een goede marathon te lo pen, is zeker zes tot acht weken voorbereiding nodig." Begin dit jaar miste Dirks wegens een achillespees-blessure het WK veldlopen en de marathon in Rotterdam. Nederlands hockeyteam zet Pakistan na winst terug op aarde id CIRCUIT IN CIJFERS ;s Districtskampioenschappen r. HEB1: Boogmans-Vink 1-6, 6-2, 6-2, Egberink- Bolten ;r 6-4, 6-2, De Regt - Doeven :e 7-6, 6-1W. Visser - Paauw ir 3-6, 6-3, 7-6, Nagelkerken - 1- Smit 6-4, 6-1, Verkerk-Van a Schie 7-5, 3-6, 6-3, Van Parid- n on - Nagelkerken 7-6, 3-6, 6-3. r. HEB2: Kallenberg - Niezen 6-3, n| 6-2. DEB1: Boers-Padt 6-1, e 6-0, Zonderop-Wissink 6-2, n 7-6, Kruit - Jongmans 6-4, 7-6. a DEB2: Halenbeek - Bert 6-0, a 6-7, 6-1Hoogwater - Van San- r- ten 6-3, 3-6, 6-3. HDB: Van n Pandon/Paauw-Serlier/Van i- Tongeren 6-15-7, 6-1GDB: J Zonderop/Van Sterkenburg - Vel- J zel/V.d. Zanden 6-0, 6-1Pen- »r' nings/Vink-Bethlehem/De Vries >r 6-4, 0-6, 6-3, Van Seeters- /Moerman - Paauw/Bolten 2-6, 6-2, 6-2. HEC1: Hertzberger- e Van Velzen 7-6, 5-7, 6-3, Van der Voort-Broekhof 6-2, 6-3, e Bergsma - Freke 6-2, 6-0, WelI- ,f ner - Steggerda 6-2, 6-2. HEC2 »r Van Schie -V.d. Doe 6-3, 6-4, lS Buis-Zaal 7-5,6-4. DEC1: Hoekstra - Vermeulen 7-5, 6-0. DEC2: Willems- Machielse 6-1, k 6-4. HDC: Hofkes/Kraan - Bol- !- ten/Righart van Gelder 5-7, 6-2, n 6-0. DDC: Chrispijn/Zwerver- i, De Groot/Van der Plas w.o. GDC: k Schmidt/Kraan-Stoppels/V.d. ■t Gugten 6-2, 7-6, V.d. Plas/Taat i- - Bol ten/Zwerver 7-5, 6-1, Be- a ran/Righart van Gelder-Ma- p chielse/Saidi7—5,6-4. it HED1: Vrieze- Righart van Gel- o der 6-1, 6-3, Peters-Donker •- 6-16-0, Mattheusens - Bos o 7-6, 6-0, Idenburg - De Jager 6-3, 7-6, Van Delft-Idenburg n 6-3, 6-3. HED2: Vermeulen- r Van Bohemen 3-6, 6-4, 6-4, j DED2: Sieval - Janssen 6-1, h 6-2, Kulk-Van Vliet 6-0, 6-1. e HDD: Matheussens/Maassen- K Brugman/Vrieze 6-2, 2-6, 7-6. - DDD: BruinATjon Soei Len - Lief- fermg/Smolders6-4, 7-5. DDDV - Dunzelman/Visser— Karelse- /Wegman 6-3, 6-2. LAUSANNE SID Volgens een mededeling van. het Internationaal Olympische Comité hebben 669 miljoen kij kers uit 134 landen de Olympi sche Winterspelen van Lille hammer via de televisie ge volgd. In de Verenigde Staten zorgden de Winterspelen voor een record met 83,7 procent van het maximale aantal kijkers. '1 AMSTELVEEN PAULINE BLOM a GPD-VERSLAGGEEFSTER e De eerste domper voor Hans Jorritsma was een zware. Na de winst tijdens het I toernooi om de Champions Trophy eind maart werd de Amsterdammer in Pakis- I tan zo ongeveer heilig verklaard. Gister- I avond was de 'adviseur' er getuige.van J hoe 'zijn' Pakistan tijdens het zevenlan- 1 dentoernooi in Amstelveen door het Ne- I derlands hockeyteam hardhandig terug ijl op aarde werd gezet: 6-2. Oranje neemt 1 door de winst de voorlopige tweede J plaats - achter Australië - in beslag. 4 Met Floris Jan Bovelander, bij afwezig heid van Mare Delissen geposteerd op het middenveld, als belangrijkste schakel i kregen de Paki's alle hoeken van het veld J te zien. Binnen twintig minuten promo- j veerde de Bloemendaler zichzelf weer tot j topscorer van het toernooi door vier strafcorners achter elkaar hard binnen te j slaan. Doelpunten van Stephan Veen I (lobje na 'Koeman-pass' van Bovelander) I en Remco van Wijk (solo-slalom) maak- J ten de zes vol. Pakistan kon alleen via I Danish Kaleem (strafcorner) en Kamran I Ashraf iets terug doen. J Tot woede van de Pakistaanse suppor ters. 'Weg met Jorritsma, Jorritsma weg', schreeuwde een in groen trainingspak gestoken fan tijdens de rust (5-0 voor Nederland) richting dug-out. Roem is vergankelijk, mensen vergeten snel. En dat terwijl Jorritsma afgelopen week razendsnel carrie're heeft gemaakt. Voor het eerst is er voor de adviseur van de Pakistaanse hockeyselectie ruimte ge maakt binnen in plaats van buiten het speelveld. Gisteravond werd hij (net als eerder tijdens het toernooi) geeërd voor zijn verdiensten door middel van een plek op de reservebank. Dicht bij het veld, met zijn neus op wat inmiddels een beetje 'zijn' ploeg begint te worden. Het voor Pakistaanse begrippen baan brekende besluit is genomen op voor spraak van manager Zakauddin. De part time politieman uit Lahore haalde Jorri tsma eind vorig jaar voor het eerst naar Pakistan. Daar trainde de oud-bonds- coach van Oranje twee weken lang de door een zes man sterke keuze-commis sie samengestelde selectie. Onder zijn leiding schakelde Pakistan over op een vier- in plaats van de traditionele vijf mans-voorhoede. En verhuisde top schutter Shehbaz sr. naar het midden veld. De omzettingen werden - vooral door de Pakistaanse pers - niet bepaald met open armen ontvangen. Jorritsma werd beschouwd als een vreemdeling, een in dringer. En kreeg tijdens het toernooi om de Champions Trophy in maart in Pakistan alleen een kaart voor de staan- tribunes. „Er was geen plaats meer op de bank", verklaart manager Zakauddin - fijntjes glimlachend - de vreemde con structie. „Slechts negen mensen moch ten plaatsnemen. Naast de wisselspelers was er alleen plek voor de assistent manager, de fysiotherapeut, de arts en ik." De afgelopen maanden bewerkte Zak auddin stap voor stap de Pakistaanse keuzeheren, met het bankzitten van Jor ritsma als belangrijkste resultaat. Daar naast legde de Pakistaanse bond, op nieuw op advies van Zakauddin, Jorrits ma voor een langere periode vast. Vanaf augustus treedt de Amsterdammer op als trainer/coach van de Paki's. Eefst tij dens de Aziatische kampioenschappen - waar deelname aan de Olympische Spe len van 1996 valt te verdienen - later op het toernooi om de wereldtitel in no vember in Sydney. Roer om Jorritsma wil in die periode - helemaal na de stevige nederlaag gisteravond - het roer nog meer omgooien bij Pakistan. „Ze denken nog te veel dat het Aziati sche hockey de' manier van spelen is", maakte Jorritsma zich na afloop enigszins zorgen. „Maar de sport is aan het veranderen. In de toekomst moeten we naar een mix toe tussen Europees eri Aziatisch hockey. Anders redden we het Roelant Oltmans werd gisteravond al leen door het fantastische optreden van Bovelander aan het twijfelen gebracht. De Bloemendaler speelde gretig, had de hand in de meeste Oranje-aanvallen en solliciteerde naar een basisplek op de midden/midden-positie. Die bij Neder land traditiegetrouw door HGC'er Mare Delissen wordt ingevuld. „Ik zie dat niet als een probleem", hield Oltmans zich op de vlakte. „Het biedt ons alleen extra mogelijkheden. We zullen op het juiste moment, wat die positie betreft, de juiste keuze moeten maken. Ik zie het meer als een luxe-probleem. Vanavond speelt Oranje tegen Argenti nië, waarna de ploeg van Oltmans het zevenlandentoernooi - dat geldt als voorbereiding op het WK - zondagmid dag afsluit met een wedstrijd tegen Australië. Het zal Martina Navratilova een worst zijn of de vrou wenfinale van Wimbledon 1994 morgen een mooie wordt. Als ze maar wint. ,,Er wordt in de boeken nergens bijgeschreven of het ook een mooie eindstrijd was", meent ze. De halve finale, die ze gisteren van Gigi Fer nandez won, was wel van een fraai niveau. Of ze nou de betere van de twee was geweest, of de gelukkigste, vroeg iemand na afloop. ,,Wat maakt mij dat nou uit", grijnsde ze. ,,Ik sta in de finale en daar gaat het om." ooit een baantje te vinden als tennisprof. Toen was tennis nog een elitesport, voor een kleine groep mensen. Court won in to taal 79 toernooien, Evert maar liefst 157. Maar als je alles op een rijtje zet, springt Navratilo va er toch wel bovenuit met haar 167 toernooizeges tot nu toe, 20 miljoen dollar aan prij zengeld en 21 jaar aan de abso lute top. Evert hield het 18 jaar vol, Court 17 jaar. Aandacht In haar mogelijk laatste dagen in de schijnwerpers geniet Na vratilova nog volop van alle aandacht. Ze speelt met de pers, geeft na bijna ieder antwoord een knipoog en trekt dan de mondhoeken onmiddellijk weer in een grijns. Ze wil dat ieder een ziet dat ze van haar laatste triomftocht geniet. En oh ja, in november komt er nog een boek uit van haar hand. Een ro man met herkenbare persona ges uit de tenniswereld. Met een tiende Wimbledontitel op zak vliegt dat boek natuurlijk de GPD-VERSLAGGEVER Het laatste obstakel voor Navra tilova heet Conchita Martinez, de nummer drie van de wereld, een gravelspecialiste bij uitstek, die zich tot twee weken geleden nog afvroeg wat ze op gras ei genlijk te zoeken had. Maar dat is bijzaak. De 101ste vrouwenfi nale op Wimbledon draait in feite maar om één persoon, de 37-jarige Martina Navratilova, die heeft gezegd dat ze er na za terdagmiddag mee ophoudt, of ze nou wint of verliest. Of ze dan de eretitel grootste tennisster aller tijden meekrijgt is een vraag, die iedereen voor zichzelf moet beantwoorden. De Australische Margaret Court won tussen 1959 en 1975 vierentwintig Grand Slamtitels. Chris Evert veroverde er tussen 1971 en 1989 achttien. Navrati lova kan morgen de negentien volmaken. Maar in de tijd van Court trainden nog niet dage lijks duizenden meisjes over de hele wereld keihard in de hoop winkels uit, vooral in Engeland en Amerika. Dat zou mooi mee genomen zijn. Of ze de finale wint is nog de vraag. Gisteren leek ze in het duel met haar vriendin Gigi Fer nandez - ze wonen allebei in het Amerikaanse wintersport- paradijs Aspen en trainen altijd samen - behoorlijk op van de zenuwen. Maar morgen zal alles anders zijn, verzekerde ze. „Die finale wordt absoluut niet moei lijk. Hier heb ik altijd van ge droomd, een afscheid in stijl. Ik ga van ieder moment genieten." Tegenstandster Conchita Martinez liep nog in de luiers toen Navratilova in 1973 haar eerste Wimbledon speelde. De 22-jarige Spaanse beëindigde in een slopende partij (3-6, 6-2, 10-8) de twee droom weken van de Amerikaanse McNeil, in de eerste ronde nog de beul van Steffi Graf. Martinez deed wat Steffi Graf niet lukte en Arantxa Sanchez ook niet; vanaf de baseline de Wimbledonfinale halen. Marti nez is alweer een tijdje de num mer drie van de tennisvrouwen, maar stond altijd in de schaduw van Graf en Sanchez. Ze tennist een beetje als Sabatini, met lan ge, tijdrovende, zwiepende ha len. Maar die uithalen kunnen dodelijk zijn. Navratilova weet dat ook. Ze speelden vier keer tegen elkaar, Martinez won drie keer. Altijd op gravel, nooit op gras, maar toch. Martina is ge waarschuwd. Martina Navritalova maakt een praatje met haar tegenstander in de halve finale, Gigi Fernandez. De schei dende tenniskoningin speelde een mooie een-na-laatste partij. foto ap Boogmans en Egberink ronde verderop 'districts' Hans J orritsma. archieffoto anp Mare Nagelkerken, te veel van het goede, archieffoto loekzuyderduin Mare Nagelkerken zal zich het 'dagje Unicum' dat hij gisteren afwerkte ongetwijfeld nog enige tijd heugen. De speler van TEAN die tijdens de districts kampioenschappen voor het eerst dit seizoen zijn gezicht weer eens op een toernooi liet zien, kon direct vol aan de bak. Eerst tegen club- en teamge noot Marco Smit, vervolgens te gen Onno van Paridon. De eer ste partij leverde Nagelkerken geen problemen van betekenis op. Met 6-4, 6-1 werd de vol gende ronde en het treffen met Van Paridon een feit. Een ont moeting die er te veel aan bleek voor de Alphenaar. Hevig mop perend op banen en wedstrijd leiding ging hij ruim na midder nacht in de derde set ten onder: 6-7, 6-3, 3-6. Het feit dat hij twee wedstrij den op een avond had moeten spelen, zat Nagelkerken na af loop meer dwars dan het door hem vertoonde spel en de gele den nederlaag. „Als je zoals ik maar zo weinig op de baan staat, mag je niet te veel ver wachten", stelde Nagelkerken terecht vast. Desondanks denkt hij dit seizoen nog wel wat pot ten te kunnen breken bij de B-mannen. „Het gaat op zich helemaal niet slecht. En ik speel in elk geval al weer wat meer dan vorig jaar. Er is nog hoop." Willem Visser en Perry Paauw zorgden gisteren in de voor avond op baan één van Unicum voor misschien wel de leukste pot van de dag. De lange Hille- gommer maakte hierin zijn plaatsing als nummer vier. van de B-mannen waar. Maar deed dat slechts moeizaam 2-6, 6-3, 7-6 (10-8) en niet na zelf nog een matchpoint te hebben weg gewerkt. Duitsers „Ik dacht dat alleen Duitsers zo veel geluk hadden", maakte Paauw later in de kleedkamer zijn onvrede duidelijk. Nu had hij ook best wel enige reden tot mopperen. Met name de ne- trand bleek Visser in dit duel re gelmatig goed gezind. Paauw: „Ik denk dat Willem acht keer het net heeft meegehad. En ik precies één keer." Het zijn die kleine dingen die een wedstrijd kunnen beslissen, beaamde ook Visser: „Eigenlijk had jij moeten winnen van daag", liet hij Paauw nog weten. Een licht serieus bedoelde op merking die zijn tegenstander er nog wat minder vrolijk op maakte. Toch was Paauw reëel genoeg om in te zien waar de door hem zo goed begonnen wedstrijd hem uit de hand was gelopen. „Op 3-3 in de tweede set verlies ik m'n service op nul. Dat was het breekpunt." Boogmans Punten die Jeroen Boogmans en Gert-Jan Egberink gisteren niet op hun weg ontmoetten. Beiden speelden zich betrekkelijk sim pel een rondje verder. Boog mans poetste een matte eerste set tegen Jeroen Vink met twee maal 6-2 weg, Egberink gunde Eric Bolten zes games. Ook Dekker-speler Jasper de Regt kwam winnend over de streep. Unicummer Klaas Jan Doeven hield sterke De Regt een set goed bij. In het DÊB deed Heddy Boers weer eens van zich spreken. Diana Padt kreeg van de C-Master van 1993 slechts een game toegemeten. Een score die de speelster van Leidse Hout één bepaald moet zijn te-- gengevallen. Met Boers bereikte ook Ingrid Kruit de volgende ronde. Echt imponeren deed Kruit tegen Pascal Jongmans echter niet. Zoals ook de papie ren favoriete Bionda Zonderop tegen TEAN-speelster Wissink verrassend een gewonnen tie break nodig had voor de zege. Van Velzen Gaat in BI alles nog volgens plaatsing, de mannen in C ver speelden inmiddels wel twee beschermde spelers. Hans van Velzen vond in Arthur Hertzber ger zijn Waterloo, terwijl Jack Manuputty de derde set verloor van wedstrijdleider Taco Stop pels. Ook Taco's 'tafelgenote' Paulien Hoogwater kwam (in het DEB2) een ronde verder. Ilja van Santen bood wel drie uur tegenstand. Bart van Delft is op Unicum aan zijn eerste toernooi bij de senioren begonnen. De 11—jari ge Rijnkanter maakte gister avond zijn plaatsing als num mer acht in het HED1 waar door zich in de kwartfinales te spelen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19