94 Argentinië orkest zonder dirigent Levenslang dreigt voor Maradona JU Oranje gevangene van zijn eigen voetbalcultuur VRIJDAG 1 JUL11994 17 DALLAS CPD ,,We moeten de feiten onder ogen zien, we kunnen ze niet verdraaien." Met deze woorden sloot Joao Havelan- ge, de voorzitter van de FIFA, de beladen persconferentie af, waarin de mondiale voetbalorganisatie zijn ban uit sprak over de Argentijnse sterspeler Diego Maradona. De aanvoerder van de vice-wereldkampioen wordt uitgeslo ten voor de rest van het toernooi, de Argentijnse bond blijft voorlopig buiten schot. gentinië-Nigeria (2-1) is niet in het geding. Sepp Blatter, de se cretaris van de FIFA, haalde het precedent aan met de Schotse speler Willy Johnston, die tij dens het WK van '78 in Argenti nië op doping werd betrapt en ook kon vertrekken. Het verschil is echter dat Schotland toen verloor van Peru. Nigeria heeft officieel nog geen protest inge diend. De conferentiezaal in het Four Seasons Hotel in Dallas was stampvol en ook de belen dende ruimtes puilden uit toen ,,We zullen na het WK een uit gebreid onderzoek instellen en dan de eventuele straffen bepa len. Tot dat onderzoek is afge rond is Maradona geschorst", aldus de Mexicaanse voorzitter Guillermo Canedo van het orga nisatiecomité. „Indien bij twee spelers van Argentinië dezelfde afwijking wordt geconstateerd, wordt de bond en dus ook het elftal gestraft. Maar dit is voor lopig een individuele kwestie." De uitslag van het duel Ar- het organisatiecomité van het 15e WK-voetbal zijn beslissin gen openbaar maakte. Argen tijnse journalisten wachtten in spanning de uitspraak af in de affaire-Maradona. Het was toen al duidelijk dat de contra-exper tise positief was bevonden door de onderzoekers van de medi sche faculteit van de universiteit van Los Angeles. In de urine werden sporen gevonden van efedrine, een middel dat het uithoudingsvermogen vergroot en dat voorkomt in doodnor male medicijnen tegen astmati sche afwijkingen en neusver- koudheid. Maradona onderging na het duel met Nigeria een doping controle. „Maar efedrine is mis schien wel de bekendste doping op de verboden lijst. Hoe is het mogelijk dat Maradona een middel met efedrine ooit in handen heeft gehad?", vroeg een Argentijnse journalist zich af. Michel d'Hooghe, de voorzit ter van de medische commissie van de FIFA, meent dat er zo goed als zeker geen sprake kan zijn van een ongelukkig vergrijp van Maradona. „In de urine ko men sporen voor van vijf ver schillende medicijnen, die we kunnen ontleden. Hij moet een cocktail*toegediend hebben ge kregen en niet een paar neus druppels. Het zou kunnen dat Maradona enkele vermage ringsmiddelen heeft genomen. Tenminste drie delen van de verboden stof duiden daarop. Het verdere onderzoek zal zich daarop ook richten." Maradona, die woensdag avond nog meetrainde in de Cotton Bowl in Dallas ter voor bereiding op de wedstrijd tegen Bulgarije, werd de volgende ochtend om negen uur door een delegatie van de Argentijnse bond geïnformeerd. De Argen tijnse bond twijfelde geen mo ment aan Maradona's schuld en stuurde de speler weg uit het trainingskamp. Vice-voorzitter David Pintado liet weten dat Maradona kalm op de onthul ling reageerde. „Ik hoop dat er geen klopjacht op hem en op onze ploeg volgt. We willen Diego tot het uiterste bescher men. We zijn hem dankbaar voor zijn wilskracht om de na tionale ploeg te helpen, maar kunnen dergelijke vergrijpen niet tolereren." Joao Havelange zei geschokt te zijn, dat zijn bond Maradona weer een ban moet opleggen. In 1991 werd de voetballer reeds voor vijftien maanden geschorst wegens cocaïnegebruik. „Het doet me echt pijn. Ik was ver heugd dat hij op dit WK van de partij was. Ik had gehoopt dat de contra-expertise negatief zou zijn, want ik sluit hem liever in mijn armen dan dat ik hem moet verbannen", aldus de geë motioneerde Braziliaan. In Argentinië sloeg het be richt als een bom in. Het dag blad Clarin meldde gisteroch tend al dat er jacht werd ge maakt op Maradona. Suppor ters lieten de tranen de vrije loop, nadat ze het nieuws ver namen. „Dit willen we niet ho ren", schreeuwden de fans, die anderhalve week geleden nog het verkeer in Buenos Aires ont regelden met festiviteiten na de 4-0 winst op Griekenland. Maradona moet nu waar schijnlijk afzien van een lucra tief contract bij de Bolviaanse kampioen Bolivar, die met de sterspeler in augustus jacht wil de maken op de Copa Liberta- dores, de hoogste prijs in het Zuidamerikaanse clubvoetbal. Volgens insiders binnen de FIFA is het niet uitgesloten dat Mara dona als actief voetballer een le venslange schorsing krijgt. Portret van Maradona op de volgende sportpagina. 'Ze hebben hein erin geluisd BUENOS AIRES ANP/DPA/AFP Argentinië is verlamd, met stomheid geslagen. Het alle daagse leven werd gisteren bruusk verstoord door de jobstijding aangaande Diego Maradona. „Pibe de Oro" weer gepakt, nu we gens het innemen van ver boden stimulerende midde len. De Argentijn reageerde met een mengeling van woede, terleurstelling en vooral hulpeloosheid. „Ze hebben hem erin ge luisd", zegt een jongeman die op straat wordt geïnter viewd voor de televisie. „Ze" zijn de officials van de FIFA, de Braziliaan Joao Havelan ge voorop. Een buurvrouw geeft de ondervraagde groot gelijk over het onrecht Maradona aangedaan. „De arme ziel is door Havelange in het nauw gebracht. Het is volstrekte willekeur en dat 24 uur voor een belangrijke wedstrijd." „Kanaal 13", het tv-sta- tion dat de 33-jarige levende legende exclusief voor veel geld onder contract heeft, zendt naast de vraagge sprekken over de affaire en de steunbetuigingen video clips uit met de heldenda den van Maradona op de velden. De negende symfo nie van Beethoven begeleidt de beelden even stemmig als suggestief, afgewisseld met het lied „Schenk mijn hart vreugde" dat de rock artiest Fito Paez speciaal voor „Pluisje" geschreven heeft. Steeds weer licht op de schermen de tekst „Houd vol Diego; Diego we houden van je" op. Zelfs een vrouw die geen fan van de gevallen ster is, laat zich ontvallen: „Maradona heeft ons zoveel plezier bezorgd. Ik bid God dat Hij hem helpt." Het nieuws laat ook de politiek niet onberoerd. President Carlos Menem, een erkend liefhebber die ooit aan de zijde van Mara dona een liefdadigheids wedstrijd speelde, onthoudt zich van commentaar. Mi nister van binnenlandse za ken, Carlos Ruckauf, niet. Hij roept op Maradona met rust te laten. „Maradona is erin geslaagd zijn leven te beteren na het cocaïne- schandaal in 1991. Het is absoluut onverantwoord, als men zich nu weer tegen hem keert." In de volle treinen van de buitensteden naar het cen trum van Buenos Aires scheuren de forensen elkaar de ochtendbladen bijna uit handen. Te zoeken hoeven hun held. „Pibe" staat pro minent in de bladen, zo groot mogelijk. „Laat God ons bijstaan", zet de conser vatieve krant „La Prensa" onder een haast paginagro te foto van Maradona. „Pagina 12" verwoordt de gemoedstoestand van de ge middelde Argentijn nog be ter: „Pijn". Zwitsers veertig kilo's lichter DALLAS ANP Het Zwitserse elftal verloor af gelopen zondag in de broeiende hitte in San Francisco niet al leen de wedstrijd (0-2) tegen Colombia maar ook een groot aantal kilogrammen lichaams gewicht. Het verschil in gewicht van de spelers, die vóór en na de wedstrijd waren gewogen, bedroeg in totaal veertig kilo gram. Bulgarije profiteert van afivezigheid Maradona Zonder 'het brein' van de ploeg maakte Argentinië gisteren in het duel met Bulgarije een ont hoofde indruk. Zonder Marado na acteerde de ploeg van bondscoach Basile als een kip zonder kop. Bulgarijé profiteer de. Het won met 2-0 en verze kerde zich daardoor van een plaats in de achtste Finales. Mexico is daarin dinsdag in New York de tegenstander. Lang mocht Argentinië hopen op de eerste plaats in groep D. Zelfs na het fluitsignaal van scheidsrechter Jouini was de ploeg, .ondanks de nederlaag, zeker van de koppositie. Maar door een doelpunt van de Nige- riaan Amokachi in de laatste minuut veranderde de stand in de groep compleet. Niet Boston, waar Argentinië zo graag had willen blijven, maar Los Angeles is de volgende speelplaats. Daar moeten de Zuidamerikanen af rekenen met de winnaar van groep A, Roemenië. Argentinië had in de twee voorgaande duels tegen het zwakke Griekenland en Nigeria indruk gemaakt. Met snel, tech nisch goed verzorgd voetbal zorgden de Zuidamerikanen voor een aangename verrassing. De hardheid, die de ploeg in 1990 nog kenmerkte, leek te zijn verdwenen. Bovendien deed de terugkeer van Maradona de lief hebbers goed. 'Pluisje' was weliswaar niet zo dwingend aanwezig als op het WK van 1986, maar eiste toch de meeste aandacht op. Hij was betrokken bij vrijwel iedere doelgerichte actie, scoorde zelf en leek weer terug te zijn aan de top. Tot een dopingcontrole uitwees dat de ster stimulerende middelen had gebruikt. De Argentijnen konden niets anders doen dan hem uit de ploeg zetten. Ontzetting bij ie dereen die het voetbal een warm hart toedraagt. Argentijn se supporters vermoedden zelfs een complot van de FIFA, die het nieuws een halve dag voor de belangrijke wedstrijd tegen Bulgarije naar buiten bracht. Zou het team ook zonder zijn inspirator goed blijven voetbal len, vroeg iedereen zich af. Rodriguez kreeg de ondank bare taak Maradona te doen ■■■Mm De Bulgaren vieren feest na de 1-0 van Stoitjskov, die vanaf links komt 'aanvliegen'. Bulgarijë won verrassend met 2-0 van Argentinië. vergeten. De speler van het Ita liaanse Atalanta Bergamo, die vorig seizoen op huurbasis uit kwam voor Borussia Dortmund, slaagde niet. Hij werkte hard, maar mist de genialiteit van de meester. Zijn passes waren on nauwkeurig, zijn acties misluk ten meestal. Hij viel slechts op door zijn perfecte imitatie van de 'stervende zwaan'. Argentinië speelde als een or kest zonder dirigent. Pas gaan deweg de wedstrijd wierp lin kermiddenvelder Redondo zich op als de man die het dirigeer stokje voortaan gaat hanteren. '„De ploeg was duidelijk aange slagen door het verlies van Maradona", meende Basile. „De moraal was ver beneden peil en dat kwam op het veld tot uitdrukking. Maradona is een leider op het veld en die hebben we vandaag gemist." Ook Redondo kon Maradona niet doen vergeten, ofschoon hij samen met de kilometervreter Simeone uitblonk bij de Zuidamerikaanse ploeg, die na een kwartier een nieuwe tegen slag moesten verwerken. Canig- gia, de enige die met zijn snel heid voor onrust zorgde in de Bulgaarse verdediging, ging met een blessure naar de kant. „Dat betekende een extra verlies voor mijn ploeg", aldus Basile. Daardoor verloor de aanvan kelijk aantrekkelijke wedstrijd aan amusementswaarde. „We speelden misschien in een laag tempo, maar dat was onze tac tiek", zei bondscoach Penev van Bulgarije. „Onze intentie was het spel van Argentinië in een zo vroeg mogelijk stadium te ontregelen. Ze zijn gevaarlijk, ook zonder Maradona. De twee ploegen leken aan te sturen op een gelijkspel, dat hen beide in de achtste finales zou brengen. Stoitsjkov, de gril lige Bulgaarse spits, had echter lak aan de rekenmeesters. Hij maakte in de 60e minuut het openingsdoelpunt. Met een schuiver gaf hij doelman Islas het nakijken, 0-1. Verdeelstation Zoals zo vaak veranderde de goal het wedstrijdbeeld. Argen tinië zocht, via snel combinatie voetbal, voortdurend de spitsen Balbo en Batistuta. Redondo fungeerde als verdeelstation op het middenveld. De aankoop van Real Madrid trok steeds na drukkelijker het spel naar zich toe. Maar voorin faalde de tot dusver met drie doelpunten produktieve spits Batistuta, bij genaamd Batigol. Zelfs na het wegzenden van de Bulgaar Tzvetanov - hij kreeg twee keer geel - slaagden de Zuidamerika nen er niet in langszij de Oost europeanen te komen. Sterker, in de blessuretijd bracht Sirakov de stand op 0-2. BULGARIJE: Mihailov, Hubchev. Ivan- ov, Kremenliev, Tzvetanov; Jankov, Sirakov, Balakov, Lechkov (75. Borimi- nov); Stoitjskov en Kostadinov. Scoren en van de belang- I j rijkste redenen waarom Amerika nen (tot dit WK tenminste) niet van ons voetbal houden, is dat er volgens hen zo wei nig wordt gescoord. Zij zijn gek op hoge uitslagen. Een basketbalwedstrijd die in 109-107eindigt... fantastisch. Van doelpunteninflatie wil len ze niet weten. Bij Ameri can football krijg je als je een keer scoort meteen zeven punten, want 28-7staat toch veel leuker dan 4-1. Bij honkbal ligt dat anders, daar zijn wedstrijden die in 1 -0 eindigen geen uitzonde ring. Maar daarvoor moet je dan wel soms vier uur op de tribune zitten. Geen wonder dat de aandacht voor honk bal in Amerika sterk terug loopt. Scoren dus, is de bood schap. Alleen dan vinden de Yanks het leuk. Bij het WK worden hun voor oordelen tegen voetbal tot nog toe bevestigd. In de eerste ronde is per wedstrijd gemid deld slechts 2,75 keer ge scoord, maar een fractie ho ger dan het laagterecord van 2,51 van het WK van '90 in Italië. Opvallend genoeg hoor je de Amerikanen daar echter niet over klagen. Bijna dage lijks lees je commentaren in de kranten van mensen die verbaasd vaststellen dat een 1 -0-wedstrijd best spannend kan zijn. Ja, zelfs dat voetbal zonder doelpunten leuk kan zijn! De FIFA heeft (om de Ameri kanen te plezieren?) gepro beerd het scoren aantrekkelij ker te maken door drie pun ten vooreen zege te geven, door de aanvallers beter te beschermen, en terugspelen op de keeper te beperken. Toch vinden de Amerikanen dat de scores nóg verder opge voerd moeten worden. En dus willen zij in de nieuwe prof voetbalcompetitie, die vol gend jaar van start moet gaan, nieuwe regels invoeren. Ook om de wedstrijden voor de ti'-kijkers, die in onver wacht grote aantallen naar dit WK kijken, te plezieren. Zo willen zij een wedstrijd in vier stukken knippen (kan er meer reclame op de buis), de ingooi ven'angen door het in schieten van de bal, en het doel groter maken. De 7,32 bij 2,44 meter die het huidige voetbaldoel meet, is de Ame rikanen te klein. Zij willen er in de breedte anderhalve me ter bijdoen, zodat er meer goals zullen vallen. Aan Ed de Goey (1.92 lang) gevraagd of hij dat erg zou vinden. Zijn reactie was kort maar krachtig.Het doel gro ter? Nee. hoor, het is al groot genoeg.Volgens de Oranje goalie worden de keepers toch al teveel aan banden gelegd. „Ze proberen ons steeds meer te beperken. Kijk maar naar die terugspeelbal. "Een groter doel is zelfs vooreen lange slungel als De Goey echter nauwelijks meer te behap pen. Maar ik begrijp het wel. De Amerikanen willen ge woon wat meer show in het voetbal brengen. De FIFA staat echter geen wij zigingen van de spelregels in één land toe, en daarom zid- len ook de Amerikaanse kee pers vooralsnog niet meer dan 178.608 vierkante centi meters te verdedigen hebben. Hans de Bruijn is onze cor respondent in Amerika. De familie Bergkamp (Dennis en Henrita) maakte gisteren op de vrije dag een uitstapje naar Beachclub in Disneyworld. Vanaf vandaag moe ten de Oranje-voetballers weer aan de bak. Maandag wacht de con frontatie tegen de leren. foto anp ORLANDO ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER De zon lacht het vijftiende wereldkam pioenschap voetbal van alle kanten toe. Verreweg het grootste aantal wedstrijden dat tot nu toe is gespeeld, verdient een hoog amusementscijfer; de sfeer in de prima bezette stadions doet bijna Brazi liaans aan en het Amerikaanse volk gaat er eens goed voor zitten nu de USA het in de achtste finales mag opnemen tegen Brazilië. De enige smet op het WK vormt de do- ping-affaire rond Maradona en de stort vloed aan gele en rode kaarten. Plus na tuurlijk de hitte, gecombineerd met de hoge vochtigheidsgraad, die een zware wissel trekt op het weerstandsvermogen van de spelers. Desondanks wordt er door de meeste landen gespeeld met een hartstocht en een bezieling en in een tempo dat niemand vooraf voor denk baar had gehouden. De spontaniteit straalt er vanaf. De grote uitzondering vormt het Ne derlands elftal. Zowel in de openings wedstrijd tegen Saudi-Arabië als woens dag tegen Marokko was Oranje een kari katuur van zichzelf. Het Nederlands elf tal is een gevangene van zijn eigen voet balcultuur. Het is in Dick Advocaat te prijzen dat hij een systeem dat Neder landse voetballers op het lijf geschreven is niet zonder slag of stoot prijs wil ge ven. Maar als de omstandigheden daar om vragen, en zelfs een leek kan zien dat een systeem met drie verdedigers in de extreme hitte van Florida overmatige ri sico's inhoudt, dan moet er gehandeld worden. Niet het systeem is zaligma kend, het gaat om de spelers en de uit voering. En die is tot nu toe ver onder de maat. De 'kleine generaal' houdt echter krampachtig vast aan zijn uitgangspunt en negeerde tegen Marokko het advies van Koeman het accent wat meer op de verdediging te leggen. Maar Oranje heeft geen snelle en meedogenloze verdedi gers meer als Van Aerle en Van Tiggelen in hun beste dagen en is daarom wel ge noodzaakt een stap terug te doen. Op Valckx valt weinig aan te merken, op Frank de Boer des te meer. De spelers dreigen nu min of meer de dupe te worden van het systeem. Dat kan nooit de bedoeling zijn. Maar is Ad vocaat nu zo naïef of eigenwijs, of mist hij de flexibiliteit om niet één, maar twee stappen terug te doen? De kruik gaat net zo lang te water tot die barst. Dat had te gen Marokko al het geval kunnen zijn. De messen waren al geslepen, Advocaat zou ze links en rechts om de oren heb ben gekregen. Dat zal niet veel anders zijn als Oranje struikelt over de Ierse hardlopers. Eliminatie in de kwartfinales tegen Brazilië is acceptabel, een neder laag tegen Ierland niet. Gullit Een plaats bij de laatste acht zou mooi zijn, alles meer is meegenomen. Met een topfitte Gullit en Van Basten zou Oranje een kanshebber zijn geweest, nu staat er een gewone ploeg. Met te weinig power en uitstraling voorin en met te veel koor knapen in de gelederen. Topvoetbal is een kwestie van overleven. Van wils kracht en mentaliteit, van collectiviteit en eensgezindheid. Het ontbreekt deze ploeg aan de spirit en het enthousiasme om te strijden voor volk en vaderland. Het is net of de spelers met een pukkel van tien kilo over het veld lopen en elke stap er een te veel is. „Ik denk dat we met ons materiaal vrij ver kunnen komen", zei Jan Wouters vooraf. „De vorm is bepalend. Maar als bij zeven spelers de vorm er niet is, zoals in Italië, dan houdt alles op. Hadden de spelers met Cruijff een betere vorm ge had? Dat geloof je toch niet." De naam is gevallen. Tien tegen een dat Cruijff eerder op de omstandigheden had ingespeeld en de ploeg sneller in ba lans zou hebben gebracht dan Advocaat nu. Hij zou de kool en de geit niet heb ben gespaard en met hetzelfde gemak Wouters of Koeman buiten de ploeg hebben gelaten als Roy of Taument. Dat is het verschil tussen top en sub-top. Materiaal Maar alles staat of valt met het materi aal. Het Nederlands elftal heeft geen Ro- mario, Batistuta, Stoitsjkov, Caniggia of zelfs een Klinsmann, die een wedstrijd desnoods in hun eentje kunnen beslis sen. Oranje beschikt over elf goede voet ballers. Maar dat is geen garantie voor succes in een toernooi waar gestreden wordt op het scherpst van de snede. Co lombia heeft Asprilla, Rincon en Valder- rama maar lag er wel na de eerste ronde uit. Alleen met een tikkie breed en wat technische hoogstandjes kom je niet meer ver. Als Dick Advocaat en de spelers de ko mende dagen samen in de spiegel kij ken, is er maandag in Orlando niks aan de hand. Dan wordt het gewoon Dallas. Anders staat heel Oranje in z'n hemd. In cluis Dick Advocaat. Dan is het koffers pakken en wegwezen en heeft het Ne derlands elftal het geen snars beter ge daan dan vier jaar geleden onder Leo Beenhakker. Zo ver mag Oranje het niet laten komen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17